Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2006., 13:34   #61
relativnost ?

Quote:
VeronikaN kaže:
...tko nikada nije čuo glasanje svinje (teleta, jareta itd) u smrtnim mukama, bolje da si to ne zamišlja.
Otada više nema sile koja bi me natjerala da nešto kupim u mesnicama (prodavaonicama mesa) ma kako to glupo bilo.
Samo sam malo editirao da vidim kako reagirate.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 20.12.2006., 14:04   #62
Quote:
adriatic kaže:
Samo sam malo editirao da vidim kako reagirate.


Kinezi SATIMA tuku toljagama pse,lome im kosti,da bi okus mesa bio njima bolji....
..tek toliko da shvatiš razliku.
VeronikaN is offline  
Old 21.12.2006., 10:54   #63
Talking Ono šarov - ovo garov. Ono pas, a ovo mu brat.

Quote:
VeronikaN kaže:
Kinezi SATIMA tuku toljagama pse,lome im kosti,...
A nisu li to isto radili "naši" u okviru medicinskih istraživanja (beagles) ?

http://free-zg.t-com.hr/ariland2/aferabeagle.htm
https://www.forum.hr/showthread.php?p=3719210
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 21.12.2006., 11:16   #64
kupus ne čujemo kako urla od boli i kupus se ne trza u smrtnom hropcu niti može izdahnuti tako da mi to vidimo i čujemo.
zato je njegov život manje vrijedan, a njegova smrt manje smrt nego smrt teleta.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 21.12.2006., 11:19   #65
psa mogu kastrirati.
i voditi zavezanog na lancu u šetnju da urinira kad meni to paše i kad imam vremena za to.
kupus ne mogu.
zato mi je pas prijatelj, a kupus hrana.

nadalje, psa je dozvoljeno kastrirati da ne bi bio 'nemiran'.
ali lomiti mu kosti u svrhu medicinskog istraživanja, e to je već previše.
a negdje moramo povući granicu.
a meni, kao vlasniku psa, odnosno njegovom najboljem prijatelju je bitnije da taj pas bude meni poslušan i da nemam previše brige s njim, nego nekakvo opće dobro.
i zato je moje kastriranje psa dozvoljeno.
a lomljenje kostiju je barbarizam.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 21.12.2006., 12:06   #66
Une difference très suptile ?

Quote:
Krvnik kaže:

i zato je moje kastriranje psa dozvoljeno.
a lomljenje kostiju je barbarizam.
Čuj, možda je za psa to presuptilana razlika, pa se ne bi složio a tobom.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 21.12.2006., 12:17   #67
Quote:
adriatic kaže:
Čuj, možda je za psa to presuptilana razlika, pa se ne bi složio a tobom.
možda...
ali ne znaš, jer nisi pas isto kao ni ja.
a opet, vjeruješ da je psu gore to što mu slome kost nego to što ga kastriraju.
ali, kao i ja, možeš samo suditi prema sebi.

kost zaraste...
a što je s testisima?
i što bi ti rađe, skalpelom po testisima (što te čini trajno nesposobnim) ili slomljenu kost?
i da se kojim slučajem ta istraživanja izvode uz anesteziju, bi li onda imao što protiv njih?
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 21.12.2006., 13:56   #68
Quote:
Krvnik kaže:
ja se tako ne ponašam prema prijateljima. niti mi to zvuči kao opis prijateljskog odnosa.prijatelj prijatelja ne dresira.
Ne jednom su mi roditelji rekli da su mi najbolji prijatelji. I vjerujem da jesu i ja na njih gledam kao prijatelje, bezuvjetno žele najbolje za mene i iskreno me vole. Sad se malo prisjeti što su ti roditelji radili dok si bio dijete... nemoj dirat ovo, ovo se ne smije, pec pec... pa tu i tamo šamar , netko više neko manje.... ništa drugo nego dresiranje ...

vidiš da prijatelj prijatelja ipak dresira...
illumination is offline  
Old 21.12.2006., 14:16   #69
Quote:
illumination kaže:
Ne jednom su mi roditelji rekli da su mi najbolji prijatelji. I vjerujem da jesu i ja na njih gledam kao prijatelje, bezuvjetno žele najbolje za mene i iskreno me vole. Sad se malo prisjeti što su ti roditelji radili dok si bio dijete... nemoj dirat ovo, ovo se ne smije, pec pec... pa tu i tamo šamar , netko više neko manje.... ništa drugo nego dresiranje ...

vidiš da prijatelj prijatelja ipak dresira...
ako su tebi odgoj i dresura istoznačnice i ako si ti svojim roditeljima isto što i pas, onda ovo što si napisao itekako stoji.

odgoj je po meni usmjeravanje. dresura je oblikovanje po svojoj volji.

i još bi bilo zgodno da nam prikažeš na neki način kako to izgleda taj prijateljski odnos između tebe i roditelja.
znaju li sve o tebi?
povjeravaš li im se?

prijateljima nemaš razloga nešto skrivati.
jesi li od roditelja skrivao cigarete?
pijanstva?
ocjene?
eksperimentiranje s drogom?
prva seksualna iskustva?
ako nisi i ako to što si im rekao nije imalo nikakve posljedice na vaš odnos, onda svaka čast, vi ste najliberalnija obitelj za koju ja znam.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 21.12.2006., 16:16   #70
U sadašnjem Zakonu o dobru životinja ne postoji prepoznatljiva crta GDJE NASTAJE PATNJA ŽIVOTINJE. U najavljenom novom zakonu predviđa se zabrana upotrebe lanaca. Dal' da se veselimo tome, ili ćemo biti još više tužni vidjevši da "sapiens primati" toga neće uvažavati, niti će ih sankcije na to primorati.
__________________
La vraie musique est entre les notes.
W.A Mozart
Otton is offline  
Old 22.12.2006., 16:57   #71
Quote:
adriatic kaže:
Zamislite da netko kaže/napiše: Čovjek je čovjeku .... pas.
Kako biste to shvatili ? Čovjek je čovjeku prijatelj ?
Ili možda u negativnom smislu: "Čovjek uz narav pseću - dobije volju da grize".
Pasji život. Psi laju, a karavane prolaze. Učiniti kakvu psinu ... ?
Za ovu temu nadahnuo me članak jednog američkog psetoljubca, koji je postavio neka temeljna pitanja o našem odnosu prema životinjama, osobito kućnim ljubimcima.
"My Life as a Dog" - JONATHAN SAFRAN FOER
http://www.nytimes.com/2006/11/27/opinion/27foer.html?
Veli gospon J. da klinci kad ih se pita tko su najvažnije "osobe" u njihovom životu navedu (prosječno) po dva kućna ljubimca, većina knjiga za djecu ima životinje za glavne junake, a u knjižarama pored takovih knjiga možemo naći "kuharice" u kojima se opisuje kako skuhati ili ispeći životinju.

"In a recent study, when asked to name the 10 most important “individuals” in their lives, 7- and 10-year-olds included two pets on average. In another study, 42 percent of 5-year-olds spontaneously mentioned their pets when asked, “Whom do you turn to when you are feeling, sad, angry, happy or wanting to share a secret?” Just about every children’s book in my local bookstore has an animal for its hero. But then, only a few feet away in the cookbook section, just about every cookbook includes recipes for cooking animals. Is there a more illuminating illustration of our paradoxical relationship with the nonhuman world?"
Istina je, da obično ne kuhamo/pečemo kućne ljubimce, no to je stvar kulturalnih razlika, pa valja imati na umu da su pekinezeri prvobitno uzgajani da bi bili carska pečenka.
Isto tako i janje i praščić i kunić mogu biti kućni ljubimci, da ostale ne spominjem.
Za kraj ostavljam pitanje: Biliste li mogli pojesti svog najboljeg prijatelja ?


Ma nema do pasa, oduvijek su bili moji najbolji prijatelji, pa i sada kad sam matora..... ostale zivotinjke isto volim samo im se treba znati pristupiti na pravi nacin....
kada se nekom kaze da je ko zivotinja, to je uvreda za zivotinju a ne covjeka....
tince is offline  
Old 24.01.2007., 16:10   #72
Popijte pivo sa najboljim prijateljem

U nizozemskoj su počeli proiizvoditi pivo za pse.
Ni amerikanci ne zaostaju

http://www.beerfordogs.com/
http://www.cnn.com/2007/WORLD/europe....ap/index.html


Hoćete biti zdraviji – nabavite ljubimca (najbolje psa) Dr Deborah Wells sa Queen's University – Belfast našla je da su ljudi koji imaju pse općenito zdraviji, nemaju povišeni krvni tlak niti povišeni kolesterol
http://www.wtop.com/?nid=106&sid=1038943
http://news.independent.co.uk/uk/hea...cle2175019.ece

__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 24.01.2007., 17:30   #73
Nije to zbog toga što imaju psa... Mislim, radi se o tom da ih imanje psa, prisutnost psa, nagoni na odredjene stvari, kao što su izražavanje pozitivnih osjećaja itd. , što čovjeka i njegovorganizam dovodi u malo bolju ravnotežu.

U Japanu imaju i robote koji se ponašaju ko pas, koje dijele po staračkim domovima, pa oni isto mogu imati istu funkciju.
goranbo is offline  
Old 10.05.2007., 12:55   #74
Tko će koga pojesti ?

Čitam jučer da su u USA opet u modi mali psi, pa vjerujem da je jedan od razloga
to što s tim minijaturama otpada ona stara dilema: tko će koga pojesti.
PS: Za neke druge aspekte našeg odnosa s "prijateljima" imate na SON
https://www.forum.hr/showthread.php?t=218909 veliki topic.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 15.05.2007., 00:53   #75
[QUOTE=Krvnik;6620027][COLOR="Navy"]svog vjerojatno ne bih.
ali da pojedem tuđeg jedini problem bi mi predstavljali začini.

uglavnom, nakon ovog nepotrebnog uvoda, da se posvetimo samoj temi...

teško da bi netko pojeo vlastitog kućnog ljubimca, ali ljudi životinjama rade i puno gore stvari od toga da ih jedu.
prisiljavaju ih da žive u stanu koji nije njihovo prirodno stanište, pa ih mlate kad im onečiste tepihe, režu im testise, režu im pandže da im ne bi uništavali dragocjeni namještaj, kupaju ih češće nego što oni to žele, tjeraju ih da se suzdržavaju od vršenja nužde dok se gazda ne udostoji odvesti ih van, kad su vani vode ih na kratkom, zakonom propisanom povodcu...

ja se tako ne ponašam prema prijateljima. niti mi to zvuči kao opis prijateljskog odnosa.
prijatelj prijatelja ne dresira.

Sta mislis da bi psi u nekoj divljini prezivjeli pogotovo mali kao recimo pudlice pekinezeri maltezeri ,vecina pasa se ne dresira za tvoju informaciju
dersiraju se samo odredene vrste i to za neku svrhu, a ti psi koji se dresiraju su po prirodi radni psi recimo labradori nitko ne dresira pudlice ,psi uglavnom mogu biti prijatelji meni je moj pas toliko vjeran i dobar da neznam niti jednog covjeka koji te tako bezuvjetno voli ,osjeti kada si tuzan ,dode te tjesiti , veseli ti se svaki put kad dodes doma.
Mozda ti nikada nisi imao psa i ne poznajes tu vrstu ljubavi a ako nisi ne pricaj o onome sto ne znas.
Naravno to su samo zivotinje i ne mozes usporedivati to s ljudskim prijateljstvom,ali kad imas zivotinju koja ti postane toliko bliska i privrzena vjerna i odana kada ugine shvatis koliko ti fali ...............................
pitija10000 is offline  
Old 15.05.2007., 11:46   #76
Quote:
pitija10000 kaže: Pogledaj post
Naravno to su samo zivotinje i ne mozes usporedivati to s ljudskim prijateljstvom,ali kad imas zivotinju koja ti postane toliko bliska i privrzena vjerna i odana kada ugine shvatis koliko ti fali ...............................
i kad bih bio gladan i nemao nikakvog drugog izbora, Rex bi prvi završio u loncu.

prije bih pojeo njega nego bilo kojeg čovjeka.
i mislim da je tako i sa svim vegetarijancima.
kad bi se našli u ekstremnim uvjetima i oni bi skuhali i pojeli reksija prije nego nekog čovjeka.
dobro, možda ima i ekstrema koji bi rađe umrli od gladi nego pojeli svog sjatkog malog peseka napravljenog od sjatkog meseka.
ali većini je samorazumljivo da su živine te koje se jedu i pojeli bi Rexa.

jel to prijateljstvo?
na muci se poznaju prijatelji...
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 15.05.2007., 16:04   #77
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
i kad bih bio gladan i nemao nikakvog drugog izbora, Rex bi prvi završio u loncu.

prije bih pojeo njega nego bilo kojeg čovjeka.
i mislim da je tako i sa svim vegetarijancima.
kad bi se našli u ekstremnim uvjetima i oni bi skuhali i pojeli reksija prije nego nekog čovjeka.
dobro, možda ima i ekstrema koji bi rađe umrli od gladi nego pojeli svog sjatkog malog peseka napravljenog od sjatkog meseka.
ali većini je samorazumljivo da su živine te koje se jedu i pojeli bi Rexa.

jel to prijateljstvo?
na muci se poznaju prijatelji...
ne..
nije to prijateljstvo.
ne mogu tvrditi da u nekoj ekstremno gladnoj situaciji (ko će koga) ne bi pojela nijednog reksija (iako se nadam da ne bi) ali svog psa?
pa otprilike jednako vjerojatno kao što bi pojela vlastitu mamu brata dijete...
inače ne jedem meso, al u takvoj situaciji bi ga jela, neko nepoznato meso normalno, al svog psa?
....
uf, nadam se da rex nije tvoj pas
__________________
Kuda koracam hoću da bacam tragove zlatne svjetlosti.
CrNa LunjA is offline  
Old 18.05.2007., 12:22   #78
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Quote:
pitija10000 kaže: Pogledaj post
Sad kada pricamo o ekstremnim uvijetima da se nades i da nema malog slatkog reksija jel bi pojeo i svog prijatelja
Aman krvniče,što ne odgovori na ovo pitanje?

Samo nemoj reči da to nije tema ovog topića!
(činjenićno i nije,ali voljela bih tvoj odgovor)

evo, ovako...na to pitanje nisam odgovorio jer na to pitanje ne mogu odgovoriti.
ne znam odgovor na to pitanje.
na pitanje bih li pojeo Reksija, ja, kao i svi ostali, znam točno odgovor.
sve prehrambene skupine bi/su bez razmišljanja odgovorile da bi pojele reksija u ekstremnim okolnostima.
i svejedi i vegetarijanci i vegani. svi bi ga pojeli.
tako da imamo i konačan odgovor na temu, a on glasi - u određenim okolnostima svi bi pojeli psa.

a što se tiče jedenja svog najboljeg prijatelja (ljudskog), tu već mogu samo nagađati jer mi je lako s punim trbuhom tvrditi da ne bih nikada pojeo nijednog svog prijatelja.
vjerojatno bih se ubio prije nego pojeo bilo kojeg svog prijatelja, ali jednostavno ne mogu to znati.
eto, zato nisam odgovorio na to pitanje.
i moram priznati da mi nije baš jasno zašto se inzistira na tom pitanju kad ono nema nikakve veze s temom niti važnosti za samu temu na kojoj se ipak priča o jedenju kućnih ljubimaca, a ne o jedenju ljudi.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 24.05.2007., 14:13   #79
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post


znači, ne jedeš poznate životinje, već samo nepoznate.
Mesićevu pudlicu bi smazala bez razmišljanja i bez grižnje savjesti. iako bi njemu bilo jako žao da mu netko pojede pudlicu.

to je vrrrrrrrlo sebično gledanje na samu problematiku...


pa, šta ja mogu kad kineski restorani dobro plaćaju, a meni je trebalo novaca za zimske gume...


mmmm....pudlica ala stipe... njamiiii

ma da, pa naravno da je sebično pa ne moze mi nitko tvrditi da bi u nekoj datoj situaciji isto postupao prema nekom svom npr članu obitelji, ili nekom nepoznatom čovjeku. uvijek ćeš prvo spasiti svoga, to je vrlo sebično i vrlo normalno...
vjerojatno postoje zamišljene okolnosti u kojima bih bila sposobna ubiti i čovjeka, ali sa sigurnošću mogu tvrditi da ne postoje okolnosti u kojima bih mogla ubiti mamu, tatu, brata, svog psa... kužiš?

ono što sam je htjela reći je da je moj pas član obitelji i da je vjerojatnost da ga ikad pojedem jednaka vjerojatnosti da pojedem bilo kojeg drugog člana obitelji, daklem poprilično nevjerojatna jel.

ma ja uopće ne mogu se baš složit s tim da bi svi mi u nekim okolnostima pojeli nekog psa. ja još uvijek mislim da ne bi (ni stipinog . sad ces me pitati da kako to mogu znati. a kako ti mozes znati da ga ja bi pojela?
i tako unedogled...
__________________
Kuda koracam hoću da bacam tragove zlatne svjetlosti.
CrNa LunjA is offline  
Old 24.05.2007., 14:23   #80
tko god je iskusio pravu, očajnu glad i nemogućnost da nađe bilo što za jesti je puno oprezniji u davanju ovakvih iskaza.

ja mogu znati da moralni skrupuli rapidno opadaju proporcionalno sa brojem dana koje si proveo u gladovanju.

utoliko mogu sa priličnom sigurnošću tvrditi da bi ti bez imalo krzmanja umlatila svog psa i pojela ga ukoliko bi se našla u takvoj situaciji.
moral funkcionira samo u određenim idealnim uvjetima isto kao što Josip Katalenić samo u određenim uvjetima može otpjevati par oktava, ali u bilo kakvim uvjetima koji nisu idealni ne.

__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.