Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2003., 20:56   #21
Red face Da je ova tema zamisljena

kao filozofska onda bi se poslo od ustaljenih definicija i prihvacenih filozofskih predodzbi o ateizmu ,
a ne od babskih cula-kazala mud(r)ovanja !
svastikuti is offline  
Old 16.11.2003., 21:04   #22
Je taj komentar bio namijenjen meni?
Jebiga, filozofija mi nikad nije išla
Indigo Girl is offline  
Old 16.11.2003., 21:22   #23
Talking Pa ako si ti

zapocela temu , u svoj njenoj "filozofskoj" punoci ,onda da .

A posto VJERUJEM da nisi ,onda ne .
svastikuti is offline  
Old 16.11.2003., 21:47   #24
Re: Re: Pitanje za ateiste na forumu !

Quote:
Indigo Girl kaže:
I ja sam radoznala hoćeš li shvatiti što sam htjela reći. Nisam htjela nikoga ovime uvrijediti. Uostalom, to je samo moje skromno mišljenje [/B]
Naravno da ja nisam u stanju shvatiti sto si ti htjela reci, jer to zacjelo nije nitko, a ti sama najmanje. Petljas se u diskusiju kojoj nisi dorasla! To ti je to !

A sto se tice uvrede, ti ovdje nisi nikoga uvrijedila, osim samu sebe i svoju inteligenciju!

Zao mi je, da nisam mogao ostaviti povoljniju kritiku za tebe.
Tako je u filozofiji i formalnoj logici. Ili jesi, ili nisi, "tertium non datur".
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Old 16.11.2003., 21:50   #25
Re: Pitanje za ateiste na forumu !

Quote:
Secundus kaže:
Neki su mi rekli, biti ateist znaci : biti bez Boga i bez bilo kakve slike ili predodzbe o Bogu.
Lazu.
Jer ako i nemaju neku svoju predodzbu o Bogu, culi su za taj pojam, znaju barem sto drugi pod Bogom smatraju i samim time nisu bez ikakve slike ili predodzbe.
Quote:
Mene zanima, kako se to moze spojiti ?
Kako se moze ustvrditi, da se ne vjeruje u Boga, a da se ne posjeduje niti predodzba o tome, sto je to Bog. ?
Predodzbu o tome sto je to Bog pokusavaju stvoriti oni koji u njega vjeruju ili koji nisu sigurni.
Ateisti kazu da Bog ne postoji (moja definicija ateista ). Ne mislis li da tom tvrdnjom za njih otpada svako daljnje razmisljanje o Bogu?
Gospon Pes is offline  
Old 16.11.2003., 22:29   #26
Re: Re: Pitanje za ateiste na forumu !

Quote:
Gospon Pes kaže:
Lazu.
1) Jer ako i nemaju neku svoju predodzbu o Bogu, culi su za taj pojam, znaju barem sto drugi pod Bogom smatraju i samim time nisu bez ikakve slike ili predodzbe.

2) Predodzbu o tome sto je to Bog pokusavaju stvoriti oni koji u njega vjeruju ili koji nisu sigurni.
Ateisti kazu da Bog ne postoji (moja definicija ateista ). Ne mislis li da tom tvrdnjom za njih otpada svako daljnje razmisljanje o Bogu?
1,1) Logicki ova teza nije odrziva. Pocinjes je sa :" Jer ako i nemaju neku svoju predodzbu o Bogu......................_a zavrsavas_, znaju barem sto drugi pod Bogom smatraju i samim time nisu bez ikakve slike ili predodzbe."

Ja vjerujem onom sto je meni receno, jer tesko se covjek nevjernik moze predociti nesto u sto ne vjeruje, jer ga to jednostavno ne zanima, a to nije toliko niti cudno, jer niti vjernik si ne moze predociti neko posebnu sliku Boziju, koja nebi odgovarala NZ-Objavi. Nitko si ne moze predociti Boga, a najmanje ateisti, pa im ja to vjerujem. Tvoja teza, ne samo da je u postavci kontradiktorna, nego je i logicki neobranjiva.

2) Razmisljanje o Bogu ne prestaje nikada. Niti kad umremo. Ono uvjek tece, jer smo mi u Bozijem programu sadrzani kao duhovne egzistencije, nematerijalne i neunistive.
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Old 16.11.2003., 22:42   #27
Sekundus: Sudeci po ovome sto si napisao, ti si obicna nula, nitko i nista. A da li to uopce moze postojati, bilo bi nagradno logicko pitanje za tebe. Cekam na odgovor! Nemoj se pjeniti u odgovoru, sve je samo obicna diskusija!

delija mlajsi:
Ne se sekiraj Sekundus za mog tateka - nebu se pjenil, jer evo ga spava mirnim snom pravednika.

Svakak, prije nek je otisel spati rekel mi je da ti dam preporuku da ne delas decu - jer kad bi odrasli ziher bi se sramili tebe, svog tateka.
Naime, iz gore navedenog teksteka si svima pokazal da si IZRAZITI Egzempl iz grupe Visoko sjedecih pod rep gledecih gosponceka.

A sad da te pitam - zakaj mi nisi odgovoril na moje pitanjce:
(Da te, stricek Sekundus, prvo pitam: si ti morti v rodu s Plinije-m Stariji-im?)
Ovo sam te pital zato jer su Plinija Starsega zvali Secundus.
No ti nemres biti v rodu znjim jer je on, Plinije Stariji je jemput, vu Misenumu, zapisal: "Za trenutak, okružila nas je crna noć, koja je podsećala na mrak u neosvetljenoj sobi. Čulo se lelekanje majki, plač dece i dovikivanje muškaraca. Svi su dozivali roditelje, decu, muževe i žene... Mnogi su preklinjući dizali ruke prema bogovima, no većina je ipak vikala da Boga nema na svetu i da je nastala večita noć".

(I sad mi kazi da ne zivis unutar Matrixa.
Samo, unutar Matrixa NEMRE Biti Bogceka )

Eto, ti si napisal mom tateku da je obicna nula.
Ok.
Kak je on nula - ti nemres bit nula, vec DVE nule.

Uf, stislo me je!
Nis, kad se pokakim vu 00 bum ti se opet javil.
Naime, ti si sad moj - i niciji vise!
Nebus bil vise ni bozji!
I bus videl kaj deca znadedu.

Culi bumo se zutra posle skole!
A v skoli delamo ljudske glave od peska.
Da, mogel bi mi poslati svoju sliku (svakak, samo portret).

Ajd bog - da, i pozdravi ga!
delija is offline  
Old 16.11.2003., 22:47   #28
Re: Re: Re: Pitanje za ateiste na forumu !

Quote:
Secundus kaže:
[B]1,1) Logicki ova teza nije odrziva. Pocinjes je sa :" Jer ako i nemaju neku svoju predodzbu o Bogu......................_a zavrsavas_, znaju barem sto drugi pod Bogom smatraju i samim time nisu bez ikakve slike ili predodzbe."
"Neku svoju" znaci ili neovisnu o predodzbama drugih ili na njima baziranu, ali opet drugaciju.
Logicki odrziva nije jedino teza da nemaju bas nikakvu.
I u biti samo to i kazem.
Bas nikakvu predodzbu nemas jedino o stvarima za koje nikad nisi cuo i koje ti nikad samom nisu pale na pamet.
Quote:
Ja vjerujem onom sto je meni receno, jer tesko se covjek nevjernik moze predociti nesto u sto ne vjeruje, jer ga to jednostavno ne zanima, a to nije toliko niti cudno, jer niti vjernik si ne moze predociti neko posebnu sliku Boziju, koja nebi odgovarala NZ-Objavi. Nitko si ne moze predociti Boga, a najmanje ateisti, pa im ja to vjerujem. Tvoja teza, ne samo da je u postavci kontradiktorna, nego je i logicki neobranjiva.
Rekao si "nikakva predodzba i nikakva slika". A za bilo koji pojam koji si u zivotu cuo, ti imas neku predodzbu ili sliku u glavi, zar ne? Moras imati jer ti sam pojam inace ne bi nista znacio.
Nisam nelogicna ja, vec oni koji tvrde suprotno.
Da se ateisti ne zamaraju daljnjim pitanjima o tome sto je Bog - s tim se slazem, a to sam i rekla.
Quote:
2) Razmisljanje o Bogu ne prestaje nikada. Niti kad umremo. Ono uvjek tece, jer smo mi u Bozijem programu sadrzani kao duhovne egzistencije, nematerijalne i neunistive.
S.
Otkud znas da je tako? Jesi li vec nekad umro? Samo vjerujes i nadas se da si u pravu kao i mnogi drugi.
Takodjer kad bismo nakon ovozemaljske smrti jos bili duhovno zivi, onda tesko da bismo jos morali razmisljati, mozda bismo tog Boga mogli i direktno pitati.
Gospon Pes is offline  
Old 16.11.2003., 22:55   #29
To su stvari vjere, a ne znanja. Da li si to zaboravila?
Medjutim, samo jedna mala opaska. O predodzbi i Bogu stoji u Bibliji: "Ne izusti ime Bozije uzaludno ......i ne pravi si nikakvu predodzbu o njemu............." parafrazirano. Mozes i izvorno procitati, ako te zanima u Genezi.

Medjutim, ti ne shvacas o cemu je rijec. Svaka nasa predodzba o Bogu je idolatrija, jer Boga nitko ne moze ispravno misliti, niti u Bitku spoznati, a najmanje slikovno predstaviti. Ali, to ne znaci, da on nije Osoba. Nase predodzbe su iz OBJAVE!
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Old 16.11.2003., 23:02   #30
Quote:
delija kaže:
Sekundus: Sudeci po ovome sto si napisao, ti si obicna nula, nitko i nista. A da li to uopce moze postojati, bilo bi nagradno logicko pitanje za tebe. Cekam na odgovor! Nemoj se pjeniti u odgovoru, sve je samo obicna diskusija!

delija mlajsi:
Ne se sekiraj Sekundus za mog tateka - nebu se pjenil, jer evo ga spava mirnim snom pravednika.

Svakak, prije nek je otisel spati rekel mi je da ti dam preporuku da ne delas decu - jer kad bi odrasli ziher bi se sramili tebe, svog tateka.
Naime, iz gore navedenog teksteka si svima pokazal da si IZRAZITI Egzempl iz grupe Visoko sjedecih pod rep gledecih gosponceka.

A sad da te pitam - zakaj mi nisi odgovoril na moje pitanjce:
(Da te, stricek Sekundus, prvo pitam: si ti morti v rodu s Plinije-m Stariji-im?)
Ovo sam te pital zato jer su Plinija Starsega zvali Secundus.
No ti nemres biti v rodu znjim jer je on, Plinije Stariji je jemput, vu Misenumu, zapisal: "Za trenutak, okružila nas je crna noć, koja je podsećala na mrak u neosvetljenoj sobi. Čulo se lelekanje majki, plač dece i dovikivanje muškaraca. Svi su dozivali roditelje, decu, muževe i žene... Mnogi su preklinjući dizali ruke prema bogovima, no većina je ipak vikala da Boga nema na svetu i da je nastala večita noć".

(I sad mi kazi da ne zivis unutar Matrixa.
Samo, unutar Matrixa NEMRE Biti Bogceka )

Eto, ti si napisal mom tateku da je obicna nula.
Ok.
Kak je on nula - ti nemres bit nula, vec DVE nule.

Uf, stislo me je!
Nis, kad se pokakim vu 00 bum ti se opet javil.
Naime, ti si sad moj - i niciji vise!
Nebus bil vise ni bozji!
I bus videl kaj deca znadedu.

Culi bumo se zutra posle skole!
A v skoli delamo ljudske glave od peska.
Da, mogel bi mi poslati svoju sliku (svakak, samo portret).

Ajd bog - da, i pozdravi ga!
Nekako mi je sve poznato, kao da si od mene prepisao!
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Old 16.11.2003., 23:06   #31
Quote:
Secundus kaže:
......i ne pravi si nikakvu predodzbu o njemu............."

jer Boga nitko ne moze ispravno misliti, niti u Bitku spoznati, a najmanje slikovno predstaviti.

Nase predodzbe su iz OBJAVE!
S.
Tsts... Daj si ovo jos jednom procitaj. Pobijas sam sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 17.11.2003., 03:13   #32
E moj Secundus kako ti kenjaš.
Slažem se sa nečijom konstatacijom da ti ne želiš saznati što ateisti misle, nego čisto tražiš izgovor za blaćenje drugačijeg načina razmišljanja u ovom slučaju ateističkog.
Očit dokaz tomu je tvoj priglup i primitvan odgovor Indigo Girl koji me uopće ne iznenađuje, jer čim vjernika konfrontiraš sa nekoliko pitanja na koje ne zna odgovor upali mu se obrambeni sistem koji se uglavnom sastoji od priglupog vrijeđanja.
Ateizam, da te ispravim nije religij tj. ateisti se ne okupljaju da bi slavili ne postojanje boga.

Ne znam da li bi ikad tvoj ograničeno-isprani mozak (je samo netko kome cijeli život ispiru mozak o nekom metafizičkom biću na nebu može popušiti priču o bogu) shvatio razmišljanje ateista(vjerovatno ne), ali evo pokušat ću.
Ateisti jednostavno nemaju toliko arogancije u sebi da tvrde da znaju apsolutno sve o svemu. Nijednom ateistu nije strano razmišljanje da možda postoji neko nad biće, (između milijun drugih mogućnosti) ali apsolutno je suludo tvrditi da postoji jedno objašnjenje (npr. katoličko) i da je 1000000% točno.
Neznamo još ni kako funkcionira naš mozak, postoje dijelovi planete koji još nisu istraženi (određeni djelovi oceana) i jedva da smo se maknuli sa ove naše male planetice, ali svejedno su se našli pametnjakovići koji točno znaju kako je nastala zemlja, čovjek itd. Da ne govorim da je sve to u bibliji objašnjeno koda je scenarij za diznijev crtić.
Svar je u tome da meni starci ni zajednica nisu ispirali mozak kako bogom tako ni protiv boga, nego su mi starci dali slobodu da na temelju svojih iskustava i znanja donesim zaključke (na tome sam by the way starcima jako zahvalan).

Netko je spomenuo Matrix ranije. E vidiš dragi Secunduse realnost prikazana u Matrixu nije ništa manje nepobitna nego ona kojom tebi ispire mozak crkva.
Jasno je meni da se vjernici bez obzira šta god netko rekao nikad neće prestati vjerovati u boga jer bi cjeli njihov život ispao laž, a roditelji lažovi, ali bar probajte prihvatiti drugačije načine razmišljanja (ti stari to ne pokušavaš). Tu je i velika razlika jer da meni kao ateistu netko dogaže da je ono sto crkva propagira stvarno istina i da bog postoji, istu sekundu bi postao vjernik i tržio oprost za svoju ignoranciju i neprosvjetljenost.....sve se bojim ali eto.

Secunduse znaš šta ti je sad činiti DEFENSE MODE ON i počni sa vrijeđanjem. .
KIco is offline  
Old 17.11.2003., 08:58   #33
Quote:
Gospon Pes kaže:
Tsts... Daj si ovo jos jednom procitaj. Pobijas sam sebe.
Pesice,
ja sebe nigdje ne pobijam.
1) Utvrdili smo, da se znanstveno Boga ne moze niti dokazati niti ne dokazati.
2) Da je za spoznaju Bogu "via directa", najbolji put.
3) Da filozofija i teologija potvrdjuju (ne dokazuju) Boziju Egzistenciju.
4) Da je vjera jedini modus kako se to moze sintetizirati.
Dakle, o cemu ti onda pises ?
O Bogu postoje predpostavke i slike, koje se mogu dobiti preko objave, ali su na zalost idolatrije, jer Bog kao BICE, je nedostupan ljudskom razumu. A to je i razumljivo.
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Old 17.11.2003., 09:01   #34
Quote:
Secundus kaže:
O Bogu postoje predpostavke i slike, koje se mogu dobiti preko objave, ali su na zalost idolatrije
S.
Ovako moze.
Kako stoji gore, ispada da su predodzbe iz Objave u redu.
Dakle, to je rijeseno.

Jedino i Bogu mora biti jasno da cemo se mi ipak pitati tko/sto je on i da cemo neku predodzbu u glavi nuzno stvoriti.
Zato mislim da se upozorenje o idolatriji odnosilo na izradu kipova, slika i slicno (kojima bi se ljudi onda klanjali). Na materijalnu predodzbu Boga, ne na duhovnu.
Gospon Pes is offline  
Old 17.11.2003., 09:12   #35
Quote:
Gospon Pes kaže:
Ovako moze.
Kako stoji gore, ispada da su predodzbe iz Objave u redu.
Dakle, to je rijeseno.

Jedino i Bogu mora biti jasno da cemo se mi ipak pitati tko/sto je on i da cemo neku predodzbu u glavi nuzno stvoriti.
Zato mislim da se upozorenje o idolatriji odnosilo na izradu kipova, slika i slicno (kojima bi se ljudi onda klanjali). Na materijalnu predodzbu Boga, ne na duhovnu.
Na bilo kakvu predodzbu se to odnosilo. Jer ono sto si covjekov duh imaginira, to on kreativno i materijalizira. Znas li ti, da je upravo umjetnost kreacija. A kreacija je Bozija osobina. Medjutim, mi smo po Objavi Slika Bozija, i posjedujemo kreativni duh.
Zato se moramo kloniti tih stvari. Zidovi cak niti ne izgovaraju Njegovo ima JHWH=Jahve=Jehova, jer smatraju da je to idolatrija!
Razumjes li sada !
S.
__________________
Fide, sed cui, vide !
Secundus is offline  
Old 18.11.2003., 20:59   #36
Po bespućima metafizičke stvarnosti...

E moj Secundus...

A gledaj ovako postavljen problem;

Što ako čovjek vjeruje (zna) da postoji transcendentna stvarnost i ne poriče postojanje metafizike, ali odbija tome pripisati bilo kakav antropomorfni atribut, jer zna da bi time srušio ono po čemu je metafizičko i dobilo ime?

Toliko okorjeli materijalist nisam nikad bio da bih negirao postojanje metafizičkog, i tu se umnogome ne slažem sa grandioznim filozofom u mom signatureu, koji je pljuvao po metafizici jer je bio frustriran predstavništvom i samozvanim glasnogovornicima te metafizike koji su brujali o njoj sve u nekakvim ljudskim atributima...

Ali niti jedna konvencionalna religija koja postulira Boga i teizam, ne može bez antropomorfizacije; pa ako hoćeš i zbog jednostavnog razloga (iako ne i jedinog), što masa ljudi ne shvaća nešto što je iznad moći opisivanja njima bliskim pridjevima. Nije li za apsolutno slobodnog čovjeka, prosvijećenog u svojoj duhovnosti, bilo kakav antropomorfni atribut u sferi metafizičkog, možda pomalo blasfemija?
obelix is offline  
Old 18.11.2003., 21:02   #37
Pa velim ja da Bogu ne pripisuju ljudske osobine (atribute), ali me nitko ne slusa.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2003., 21:05   #38
Quote:
Gospon Pes kaže:
Pa velim ja da Bogu ne pripisuju ljudske osobine (atribute), ali me nitko ne slusa.
Pravo je pitanje koliko bi "masa" prihvatila takvog Boga, koji im kojiput ne može poslužiti kao alibi za neke stvari koje rade...
obelix is offline  
Old 18.11.2003., 23:59   #39
Secundus je ranije napisal mojem tateku: 3,3) Religijski Bog i ne religijski Bog, da li su to tvoje dvije komponente ? Ha,ha,ha,,,,,,..... Bog kojega tvore dvije vrijednosti moze biti samo tebi poznat. O kojem bogu ili bogovima je rijec. Istini za volju, moram priznati, ne radi se o dualistickoj verziji bozanstva. Ili ipak?
Sudeci po ovome sto si napisao, ti si obicna nula,



A moj tatek je na drugom podforumu napisal to kaj se more i ovde postati:
Uopce se ne slazem s konstatacijom da, NAROCITO krscanska, religija daje snagu.
Jednostavno iz tog razloga jer nam predstavnici krscanstva DOGMATIZIRAJU (znaci NAMECU) jednog jedinog boga!

Jedan bog NE POSTOJI i kao takav ne moze nam dati potrebnu snagu.
Dva boga vec da.

Pojednostavimo ovo (do ''zdravo seljackog objasnjenja).
Imamo uticnicu s dvije rupice.
U jednoj rupici je Krscanski bog (''+'') a u Drugoj je drugi bog - ''moj bog'' (''0'').
(Ha, ha, ha... "...obicna 0")
Uzmite najjednostavnije izradjenu probir lampu (grlo sijalice + sijalica + zica vezana za jedan kontakt-(ulaz/izlaz) + zica koja je vezana za drugi kontakt-(izlaz/ulaz).
Gurnite jednu zicu u rupicu gdje se nalazi bog ''+''.
Nista.
Sijalica je ''mrtvo ladna'', dakle nema svjetlosti.
No gurnite drugu zicu u rupicu gdje se nalazi bog ''0'' (iliti ''moj bog'').
Vidi, sijalica je dobila snagu - svjetli i grije...

I ta DVA Boga su ti koji su; nas i Sve ostalo sta postoji u svemiru stavili u MATRICU.
delija is offline  
Old 19.11.2003., 08:59   #40
Re: Po bespućima metafizičke stvarnosti...

Quote:
obelix kaže:
Ali niti jedna konvencionalna religija koja postulira Boga i teizam, ne može bez antropomorfizacije; ...[/I]?
E, tu smo. Na temeljno pitanje ŠTO JE BOG nitko i ne pokušava ozbiljno odgovoriti. On je malo ovo - malo ono (imanentan i transcendentan), rekli bi u Primorju: Ni miš ni tić.

Ako Bog nema ljudskih osobina kakvog smisla uopće ima Crkva ili bilo koja slična organizacija ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:49.