Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2011., 16:41   #81
Smrtna kazna za pedofile, definitivno. I kastracija, ako je moguće.
__________________
" Je li moguće voljeti ljudska bića? Naravno, osobito ako ih ne poznaš predobro! Volim ih gledati kroz prozor dok idu ulicom. " (Bukowski.)
EllaHanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 05:01   #82
Quote:
EllaHanna kaže: Pogledaj post
Smrtna kazna za pedofile, definitivno. I kastracija, ako je moguće.
Baš tim redom ili...?
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 13:35   #83
Quote:
spiro kaže: Pogledaj post

Da li je smrtna kazna ispravno rjesenje ili bi je trebalo ukinuti?
Zanima me sto se o smrtnoj kazni mislite,ne samo za ili protiv smrtne kazne,
vec i argumenti koji stoje iza tih stavova.
Hm, smrtna kazna uz pravedno sudjenje: apsolutno DA, ali kako ces biti siguran da je sam proces dovodjenja nekog pred istu, ispravan i posten?
Ne mozes, prema tome, kao logican odgovor namece se NE, kao protivljenje istoj, a ja licno sam ZA, posebno jer se neka djela ne bi ponavljala, ni od istog, a bogme ni od drugih, poucenih (potencijalnih) pocinilaca.
maesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 14:40   #84
Quote:
maesa kaže: Pogledaj post
Hm, smrtna kazna uz pravedno sudjenje: apsolutno DA, ali kako ces biti siguran da je sam proces dovodjenja nekog pred istu, ispravan i posten?
Ne mozes, prema tome, kao logican odgovor namece se NE, kao protivljenje istoj, a ja licno sam ZA, posebno jer se neka djela ne bi ponavljala, ni od istog, a bogme ni od drugih, poucenih (potencijalnih) pocinilaca.
Čekaj,zar je tvoj jednini razlog kontra smrtne kazne,to da ne možeš nikako biti siguran u apsolutno pošteno suđenje?
Znači ako je suđenje nepošteno te mu je dosuđena doživotna robija,to bi bilo u redu?
Jes,točno nisi ga ipak lišio života,ali pronalaskom DNK kiseline,se za mnoge u Americi ispostavilo kako su pogrešno osuđeni,čak i pogubljeni...,preda sam kraj njegova izgubljena,i uvela života,če dobiti ogromnu odštetu,ali kaj ti to sve vrijedi,kada su ti uzeli mladost?,...ti nisi živio....,već životinjario...ma, prije bih se ubio,iako sam katolik.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 10:44   #85
nikako i nikad smrtna kazna. čovjek je čovjek (pa bio i neljudski), i nema se opravdanja za ijednu smrt. još se može razumjet neposredna nužnost i afekt, al planska smrt čovjeka koji tada nikoga ne ugrožava nikako.
__________________
*
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 21:17   #86
Protiv. Naime, smatram da što je teži zločin to je veći psihički poremećaj u pozadini tog zločina, dakle ti su ljudi b-o-l-e-s-n-i. Ma daleko od toga da mislim da treba razumjet psihopatu i govorit mu "there, there, nis' ti kriv", već zaključat i bacit ključ, pogotovo u slucajevima di nema pomoći.
Ali da čovjek pri zdravoj pameti (sudstvo, porote, egzekutori) ide ubiti drugog čovjeka - pardon my french, to mi je zločin vrlo sličan onome radi kojeg izvršavaju smrtnu kaznu.
BettySue is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 04:19   #87
Protiv smrtne kazne.
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 08:04   #88
ovo nije glasovanje, već rasprava.
nije dovoljno samo reći da si protiv smrtne kazne, moraš objasniti zašto si protiv.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 12:00   #89
Zato što postoji mogućnost da bud pogubljena i kriva osoba, a mrtvog se ne može oživit, te zato što ubijanje nekoga neće vratit u život one koje je ovaj ubio.
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 13:56   #90
Protiv.

Zato sto to po meni nije nikakva kazna. Ako je vec zasluzio takvu kaznu, nek tu osobu stave u neki zatvor cijeli zivot, to ce bit gore nego sto ce tih nekoliko minuta bit u boli.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 20:35   #91
Ne.

1. Ne postoji mogućnost da se ispravi greška a ako uzmemo u obzir da postoje amnestija i pomilovanje koje na razne (pozitivne) načine mogu utjecati na sankcije, onda se ta privilegija nepravedno oduzima osuđenicima na smrtnu kaznu.

2. Sudac ima preveliku odgovornost. Čak i ako uzmemo (kao u angloameričkom sustavu) da porota odlučuje o krivnji a sudac o kazni, mislim da je to preveliki teret da se nametne samo jednoj osobi.

3. Necivilizacijsko je. Društvo se spušta na isti nivo ko i počinitelj.

4. Nije dovoljno učinkovito jer se pojedina kaznena djela ionako ponavljaju bez obzira na sankciju. Ako netko nešto napravi a zna da mu nad glavom visi smrtna kazna tad se sasvim opravdano možemo zapitati o njegovoj ubrojivosti a ako nema ubrojivosti tad nema ni krivnje a prema tome ni kaznenog djela.

5. Kazneno pravo ne pozna kazneno djelo pedofilije već spolni odnos s djecom a kako se smrtna kazna dosuđuje umjesto dugotrajne kazne zatvora koja može biti propisana isključivo za kanena djela protiv života i tijela, spolni odnos s djecom se kažnjava s kaznom zatvora od 3 do 12 godina i prema tome, temeljni oblik tog kaznenog djela ne zadovoljava kriterije za dugotrajni zatvor. No, kvalificirani oblik može se kazniti i kaznom dugotrajnog zatvora ali on je kvalificirani zbog posljedica (smrt, trudnoća, teška tjelesna ozljeda) a ne zato što se radi o djetetu. Da se razumijemo, svi ti spolni delikti kojih su žrtve djeca su užasna stvar i zaista zaslužuju najstrožu osudu ali baš zato što su subjekti djeca, s druge strane, postavlja se pitanje jednakosti sviju pred zakonom. Eto, obzirom da smo svi vrlo emotivni i s pravom zgroženi kad se desi nešto takvo objašnjenje je malo šire.

5. Žrtvi tj njenoj obitleji se više iplati da osuđenik odsluži kaznu (doživotnu) jer ga mogu tužiti za naknadu štete.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 21:29   #92
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Zato što postoji mogućnost da bud pogubljena i kriva osoba, a mrtvog se ne može oživit, te zato što ubijanje nekoga neće vratit u život one koje je ovaj ubio.
u nekim slučajevima ne postoji mogućnost da bude pogubljena pogrešna osoba.
ubijanje neće vratiti u život osobe koje je ubio ili im nadoknaditi štetu koju im je ta osoba nanijela, ali poanta kazne i nije u tome da se nekoga vrati u život, već je poanta smrtne kazne (kao što sam naziv sugerira) kazna za onoga koji je nekoga oštetio.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 21:37   #93
Quote:
2. Sudac ima preveliku odgovornost. Čak i ako uzmemo (kao u angloameričkom sustavu) da porota odlučuje o krivnji a sudac o kazni, mislim da je to preveliki teret da se nametne samo jednoj osobi.
suca nitko ne može prisiliti da nekoga osudi na smrtnu kaznu.
dapače, svaka osoba koja ne želi na sebe preuzeti tu odgovornost može jednostavno ne postati sucem.
postati sudac, a zatim kukati kako je to prevelika odgovornost, iako si znao da ćeš morati osuđivati ljude na smrtnu kaznu je malo tupavo.

Quote:
Necivilizacijsko je. Društvo se spušta na isti nivo ko i počinitelj.
ne, ne spušta.
da bi se društvo spustilo na isti nivo, trebalo bi raditi iste stvari iz istih razloga kao i počinitelj.

Quote:
Nije dovoljno učinkovito jer se pojedina kaznena djela ionako ponavljaju bez obzira na sankciju.
dovoljno je učinkovito jer osoba nad kojom je izvršena smrtna kazna sasvim sigurno neće ponoviti zlodjelo zbog kojeg je kažnjena.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 22:02   #94
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
suca nitko ne može prisiliti da nekoga osudi na smrtnu kaznu.
Može itekako. Zakon. Ili (u anglosaksonskom običajnom pravu) preseda.

Osim toga, zanimljivo je kako se češće smrtne kazne izriču crncima i osobama neugledne vanjštine, dok bijelci češće dobivaju doživotnu...

Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
ne, ne spušta.
O da, spupšta itekako. Mrtav čovjek je mrtav čovjek. Iz ovog ili onog razloga...

Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
dovoljno je učinkovito jer osoba nad kojom je izvršena smrtna kazna sasvim sigurno neće ponoviti zlodjelo zbog kojeg je kažnjena.
Hajdemo sve preventivno pogubiti jer mrtvi ljudi ne mogu činiti akznena djela...
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 22:23   #95
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
Može itekako. Zakon. Ili (u anglosaksonskom običajnom pravu) preseda.
to je kao da kažeš da tebe mogu prisiliti da nekoga ubiješ.
ako ti to ne želiš učiniti, ti to nećeš učiniti što god ti drugi rekli ili učinili.
s druge strane, ako pristaneš biti na poziciji u kojoj ćeš morati nekoga ubiti (ili osuditi na smrt), nemaš se što nakon toga žaliti zbog toga što to moraš učiniti.

Quote:
Osim toga, zanimljivo je kako se češće smrtne kazne izriču crncima i osobama neugledne vanjštine, dok bijelci češće dobivaju doživotnu...
da, to jest zanimljivo.
također je zanimljivo da je u zatvorima više crnaca nego bijelaca.
ali to nam ništa ne govori o tome je li smrtna kazna opravdana ili nije.

Quote:
O da, spupšta itekako. Mrtav čovjek je mrtav čovjek. Iz ovog ili onog razloga...
to je kao da kažeš da su zatvorska kazna i otmica jedno te isto, jer zatočena osoba je zatočena osoba iz ovog ili onog razloga...
vjerujem da i sam uviđaš koliko je to glupo tvrditi.

Quote:
Hajdemo sve preventivno pogubiti jer mrtvi ljudi ne mogu činiti akznena djela...
hajdemo radije prestati pisati gluposti.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 22:29   #96
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Jednom kad ne postoje okolnosti u koima su ljudi prisiljeni kriminalom rješavati egzistencijalne probleme, poput recimo pedofila - takve treba na licu mjesta smaknuti.
Zanimljivo. Ti si znači, ako sam dobro shvatio, za smrtnu kaznu pedofilima? Svakom pedofilu? Ako na pedofiliju gledamo kao bolest, a bolest sigurno jest, vrlo vjerojatno (za sada) neizlječiva bolest, zar to znači da to opravdava da čovjeka treba samo tako SMAKNUTI? Bojim se da se nikako ne mogu s time složiti. Iz više razloga. Ali ako ćemo se koncentrirati samo na neke, zar ne bi bilo bolje zatvoriti ga na sigurno, gdje neće nikada nikome moći naštetiti, pa ako treba i doživotno i tamo mu dati minimum stvari za jedan zatvorenički život: osnovnu higijenu, hranu, lijekove i knjige. Evo ti bar dva dobra (utilitarna) razloga, ako nećemo već o moralnima:

1. možda je taj pedofilski nesretnik veliki genije i možda će pisati briljatne knjige ili dati nova otkrića u nekim područjima. Sjeti se npr. Polanskog, Lewisa Carrolla i još mnogih drugih. Nedaj bože da su ikoga od njih smaknuli, ako se mene pita.

2. kada je pedofil negdje gdje ne moze nikome naštetiti, moze biti dobar objekt za znanstveno proučavanje (a da mu se pritom ne narušava fizički integritet). Gledanje moze li se pedofilija liječiti, razgovaranje s istima, praćenje procesa, testiranje na sve zamislive i još uvijek možda (nekima) nezamislive načine. Npr. mozes dovesti osuđenog pedofila namjerno u situaciju da dobije pristup klincu a da misli da nije u strogo kontroliranim uvjetima, dati mu iluziju da je izvan sustava, a da zapravo još uvijek bude nadziran i tako vidjeti koliko je kazna imala efekta, je li se "izlječio" itd. itd. ako se razni pokusi ponove dovoljan broj puta (no sastavljanje pokusa nije ovdje tema i zahtjevala bi puno veću razradu - za to bi se pobrinuli nadležni znanstvenici, što veći stručnjaci i što više toga uzmu u obzir, tim bolje).

Mislim da kada se govori o pedofiliji kao jednom vrlo škakljivom pitanju, da se trebaju isključiti sve emocije, što je više moguće. Pedofili su bolesni ljudi, isto kao i teški narkomani ili alkoholičari. Zanimljivo je da se moralno pedofili okrivljuju više nego narkomani, dok su možda manje krivi za svoju bolest (barem u većini slučajeva, u nekima su možda narkomani podjednako krivi, kad vec nisu više krivi).

Tim više što narkomanija i kronični alkoholizam šteti također velikom broju ljudi, ne samo samim narkomanima i (teškim ili manje teškim, ali svejedno) alkoholičarima.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."

Zadnje uređivanje Druid : 25.05.2011. at 22:35.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 23:06   #97
Fascinantna je ljudska opsjednutost pedofilima.... iako je statistički izuzetno mala vjerojatnost da će nečije djete imati na cesti bliski susret s pedofilom (u smislu silovanja i bludnih radnji), dok isto tako statistički najveći broj onih koji siluju i seksualno zlostavljaju djecu su uprav članvi obitelji. No demagoško demoniziranje pedofila kao najgore moguće zlo svijeta kao i priziv na emocije po sistemu "jadna naša nejaka dječica" dovelo je do toga da se od šume više nevidi drvo.... pa nek netko procjeni koja je mogućnost sa "smicanje" i linčovanje totalno nedužnih ljudi. Mogo bi sad počet nabrajat poznate slučajeve...
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 12:04   #98
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
ne, ne spušta.
da bi se društvo spustilo na isti nivo, trebalo bi raditi iste stvari iz istih razloga kao i počinitelj.
Meni su ovi legalni razlozi često čak nekako 'ružniji' od onih za kojih se izriče.

Npr. otišao sam na neku stranicu sa popisom ljudi na death rowu u SAD-u - prvi je bio neki tikvan koji je pljačkao banku, pucao nasumično iza sebe i pogodio nekog policajca.

Dakako da ne smatram da se taj njegov čin može 'opravdati' - no, ciljano ubojstvo tog lika (radi 'kazne'), meni je gori zločin od onog što je on napravio. Ergo, ne samo da se u takvom slučaju društvo spušta na razinu počinitelja, nego ISPOD te razine. Taj lik je sebičan i neodgovoran, a društvo je u ovom slučaju makijavelističko, a to je meni još gore od sebičnosti i neodgovornosti.


BTW, meni se čini da je sam pojam 'smrtne kazne' - čudni misnomer. 'Kazna' je pojam, za kojeg se meni čini da ima više dimenzija, a jedna od tih dimenzija je i 'odgojna mjera'. Npr. kad 'kažnjavaš' svoju djecu, želiš ih time nečemu podučiti. Zbog njih samih. A budući da nema smisla 'podučavati' nekoga tko će samim tim činom 'poduke' - ionako umrijeti, proizlazi da smrtnoj 'kazni' svakako nedostaje taj 'odgojni' aspekt.

Po tome me taj termin 'smrtne kazne' malo podsjeća na tzv. 'krađu softvera' - koja je također jedan srodan misnomer, jer oduzima pojmu 'krađe' jednu bitnu dimenziju. (Izravna šteta 'vlasnika').
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 12:30   #99
mozda trebate pitati one kome su djeca silovana
treba li ubiti one koji su to cinili
ali ne zakon i ne drzava
covjek treba imati mogucnost da takvom sam sudi
i da bira metodu koja je najbolja
suma_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 14:44   #100
Quote:
suma_ kaže: Pogledaj post
mozda trebate pitati one kome su djeca silovana
treba li ubiti one koji su to cinili
ali ne zakon i ne drzava
covjek treba imati mogucnost da takvom sam sudi
i da bira metodu koja je najbolja
Jesu li tvoju djecu silovali? Ili tebe?

Ja osobno poznajem jednu koju je otac par godina zlostavljao. Rekla mi je da joj je drago da je ovaj iza rešetaka i da je daleko od nje. Nije spominjala nikakvu odmaznu, ubijanje i slično...
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:35.