Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2013., 08:16   #1
Lightbulb Prijedlog novog Hrvatskog pravopisa

U Večernjem je u ponedjeljak 15.4. objavljen prijedlog ("inačica za javnu raspravu") Hrvatskog pravopisa.

IHJJ je pozvao na javno predstavljanje 15.4. u podne:

http://ihjj.hr/novost/hrvatski-pravo...e-rasprave/38/

Prijedlog bi se trebao naći ovdje: http://pravopis.ihjj.hr/

A na ovoj temi možemo o tome raspravljati
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 17:10   #2
str. 13.
- u 4. napomeni nedostaju crtice kao oznake nabrajanja pa je otežana čitljivost i razumljivost. Čitljivost napomena je i inače loše tiskarski riješena.

str. 22.
- u poglavlju "Pridjevi, jednorječnice nastale srastanjem" primjer gorespomenuti bi trebalo izbaciti iz pravopisa: tete iz državne uprave će ga vidjeti i pomisliti da ga je prikladno i poželjno zloporabiti. (Znamo da pravopis nije ni rječnik ni savjetnik. Znaju li to i one?)

str. 23.
- 3. napomena je primjerom slična i značenjem jednaka 1. napomeni na str. 24. Više različitih primjera je bolje rješenje.

str. 28.
- 1. napomena ima tiskarsku pogrešku (kratkosilazni a i e pored 1. napomene)

str. 34.
- pokrate iz ostalih jezika (najčešće iz engleskoga) imaju izgovor označen /kosim/ zagradama umjesto [uglatim] što nije u skladu s načelom sustavnosti

str. 35.
- 2. napomena je primjerom slična i značenjem jednaka 1. napomeni na str. 37. Više različitih primjera je bolje rješenje.

str. 40.
- decimalni zarez u praksi se rijetko viđa zbog raširene uporabe engl. softvera

Baš me zanima hoće li nounari odsad pa nadalje i ubuduće pravilno sklanjati nogoloptački klub Chelsea
K.Stjepan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 20:13   #3
Ne svidja mi se jer pravopis ide protiv uzusa.
Usporedimo li korpus hrvatskoga jezika, manje od 4% ljudi pise podatci.
Ja tako pisati necu. Kad vidim napisano tako, iz principa citam: po-dat-ci.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 20:32   #4
Ispadanje suglasnika i kratki ě iza pokrivenog r: prepuno dvostrukosti i iznimaka. Nesustavno. Nemoguće popamtiti sve situacije, osobito s ispadanjem suglasnika.

Također je dozvoljeno i rastavljeno pisanje negiratnog glagola htjeti - neću.

SVe u svemu, leteći pregled donio mi je razočarenje. Ničeg novog.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 15:05   #5
Stožer za obranu Vukovara: Pišimo 'naručba', 'srbski', 'diete'...

Quote:
U sklopu javne rasprave Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje o novom hrvatskom pravopisu, Stožer za obranu hrvatskoga Vukovara predložio hrvatskoj javnosti devet načela pravopisa koja, kako kažu, podupire 500.000 hrvatskih branitelja, a s njihovim obiteljima vjerojatno i više od polovice stanovništva Hrvatske. Njihovih devet prijedloga prenosimo u cijelosti
http://www.vecernji.hr/vijesti/stoze...-clanak-538956
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 18:10   #6

Ne vidim u novom pravopisu mnogo izmjena, a čak da ih i ima, one ne bi obvezivale, jer ni jedan pravopis nema zakonsku snagu.

A i zakoni se mijenjaju. Obješenjak je rekao: "Ali gdje su lanjski snijezi?"
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 19:32   #7
Koliko ćemo ga puta još mjenjati ili mijenjati? Divota!
Evo, dokud ili dokuda, su nas te silne izmjene ili izmijene pravopisa dovele, da (na žalost) više ne znamo ili neznamo ni hrvatski pričati, a neki ni pisati.
Veya9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 21:47   #8
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

Ne vidim u novom pravopisu mnogo izmjena, a čak da ih i ima, one ne bi obvezivale, jer ni jedan pravopis nema zakonsku snagu.

A i zakoni se mijenjaju. Obješenjak je rekao: "Ali gdje su lanjski snijezi?"
Nakon probnoga roka, ovaj bi to trebao postati.

Quote:
Veya9 kaže: Pogledaj post
Koliko ćemo ga puta još mjenjati ili mijenjati? Divota!
Evo, dokud ili dokuda, su nas te silne izmjene ili izmijene pravopisa dovele, da (na žalost) više ne znamo ili neznamo ni hrvatski pričati, a neki ni pisati.
Problem sa svim hrvatskim pravopisima je taj da se oni uz ortografiju bave i mnogim drugim stvarima.

Npr. hoće li se pisati u oči (ili uoči), na žalost (ili nažalost), pisat ću (ili pisati ću; pisaću), ne ću (ili neću) to je stvar pravopisa.

Isto i kao

grijeh
grieh
grĕh

stvar je pravopisa. Jer u svim tim slučajevima isto se čita:

uoči
nažalost
pisaću
neću
grjeh

Ali hoće li se pisati bregovi ili brjegovi, crepovi ili crjepovi, strelica ili strjelica nema u biti nikakve veze s ortografijom neko je to stvar leksikologije i standardizacije.

Hoće li se pisati grešnik ili grješnik ili možda griješnik stvar je opet leksikologije i prozodije.

Šansa da se uvede etimološki pravopis prošla je poč. 1990-ih. Prošla baba s kolačima. Premda treba jednom već skinuti taj jaram "ustašluka" s etimološkoga pravopisa koji je izmišljen jedno stotinjak godina prije Ustaša.

Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Ispadanje suglasnika i kratki ě iza pokrivenog r: prepuno dvostrukosti i iznimaka. Nesustavno. Nemoguće popamtiti sve situacije, osobito s ispadanjem suglasnika.

Također je dozvoljeno i rastavljeno pisanje negiratnog glagola htjeti - neću.

SVe u svemu, leteći pregled donio mi je razočarenje. Ničeg novog.
A što uopće može biti novo?

Zadnje uređivanje Kurtzius Kuro : 16.04.2013. at 21:56.
Kurtzius Kuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 22:35   #9
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Ispadanje suglasnika i kratki ě iza pokrivenog r: prepuno dvostrukosti i iznimaka. Nesustavno. Nemoguće popamtiti sve situacije, osobito s ispadanjem suglasnika.

Također je dozvoljeno i rastavljeno pisanje negiratnog glagola htjeti - neću.

SVe u svemu, leteći pregled donio mi je razočarenje. Ničeg novog.
Dopustili su u nekim stvarima po dvije varijante jer imamo jezičnu tradiciju s jedne strane i relativno novo pisanje usvojeno unazad dvije generacije s druge strane pa je ovo kompromis. Meni je to u redu.
William Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 11:36   #10
Ne znam je li to bilo i u prijašnjim izdanjima, ali iznenadilo me kad sam vidia da se sa spojnicom pišu npr. web-stranica, rang-lista...
Te kad se stavlja trotočka u slučaju nabrajanja, ne stavlja se ispred zarez šta mi je bila praksa od kad se školujem.
I čudno mi je bilo vidit da se točka stavlja na kraju okomitog nabrajanja!
__________________
budi dobar ♏
adamovo rebro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 21:20   #11
Quote:
Kurtzius Kuro kaže: Pogledaj post
Ali hoće li se pisati bregovi ili brjegovi, crepovi ili crjepovi, strelica ili strjelica nema u biti nikakve veze s ortografijom neko je to stvar leksikologije i standardizacije.

Hoće li se pisati grešnik ili grješnik ili možda griješnik stvar je opet leksikologije i prozodije.
Hm, ne bih se složio, prvo: pravopis jest stvar standardizacije, drugo: leksikologija i prozodija imaju najmanje što tražiti u tome kako će se nešto pisati - tu bi već ime pravopis trebalo dosta govoriti. Pravopisom određujemo kako ćemo zapisivati kontinuantu staroga jata - iza pokrivenog r kao je ili kao e. Izgovor nije bitan, nemamo još priručnik koji bi se bavio ortoepijom. To što netko izgovara [cjevovi], a netko drugi [crepovi] ne znači da pravopis ne može odrediti kako pisati. Pišemo podcijeniti, a izgovaramo [potcijeniti]...

Quote:
Adamovo rebro kaže:
Ne znam je li to bilo i u prijašnjim izdanjima, ali iznenadilo me kad sam vidia da se sa spojnicom pišu npr. web-stranica, rang-lista...
Koliko je meni poznati piše se web-stranica barem od 2008., ako ne i otprije.

I ne mogu opisati koliko me smijeh hvata kada vidim da ljudi opet govore o novom pravopisu. To je isto ono što imamo od 90-ih naovamo, sada su samo složili pravila iz svih naših pravopisa u jednu knjigu - ništa nije novo, ništa, pa ni web-stranica.
Profesor Bruka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 22:17   #12
Ja često vidim da se nazivi jezika, mjeseca ili dana tjedna pišu velikim slovom (najvjerojatnije po engleskom obrascu), i imam prijedlog (u šali, naravno) da to službeno uđe u pravopis.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 07:54   #13
Quote:
Kurtzius Kuro kaže: Pogledaj post

Nakon probnoga roka, ovaj bi to trebao postati.
Čitam neki dan intervju sa Stjepanom Damjanovićem, pa kaže:

- Svakako ne mislim da itko ima moć da svim ljudima u Hrvatskoj propiše pravopis koji moraju upotrebljavati uvijek kad pišu.

- ... neka drukčija vlast u budućnosti propiše kao obvezan neki drukčiji priručnik.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 20:49   #14
Jedan člančić u svezi glede teme:
Quote:
Podjela pojedinih pravopisnih normativnih inačica na preporučene, dopuštene i istovrijedne zamršuje uporabu pravopisa. Primjerice, što ako na državnoj maturi iz hrvatskoga jezika školarac prema svojoj prijašnjoj pravopisnoj navici ili kako ga je prije učila učiteljica napiše ne ću ili zadaci (dopuštene inačice), je li to pogrješka ili pogreška ? Ako je to pogrješka, onda se ne radi o normi, a kada jedna i druga pripadaju normi, zašto ih valja dijeliti na preporučene i dopuštene?
http://www.hkv.hr/izdvojeno/vai-pril...-pravopis.html
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 10:21   #15
Akademici ne će pravopis

Quote:
U Hrvatskoj je počeo jezični rat. Može se to slobodno zaključiti nakon izjave Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) u kojoj akademici žestoko kritiziraju postupak Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ), koji je izradio te 15. travnja u javnu raspravu uputio radnu inačicu Hrvatskoga pravopisa. Razred za filološke znanosti HAZU-a napominje da izrada novoga pravopisa "unosi novi nemir i nestabilnost u jezična pitanja u zemlji".
Večernji list

Gđa Ham se slaže. Ne može odlučivati narod, nego ovako:

Quote:
Trebalo je izraditi konkretna pravopisna načela, poslati ih na ocjenu institucijama koje su stručne i pozvane o pravopisu odlučivati pa onda pravopis slati u Ministarstvo na odobravanje. Ovaj je put bilo obratno.
Večernji list

Dalje:

Quote:
svrstati na istu razinu poznavanja hrvatske pravopisne norme političara, novinara, čistača, trgovca, brucoša matematike, apsolventa filozofije, fakultetskog profesora kroatistike ili akademika jer se od svih očekuje sudioništvo u raspravi, i to tako da stanu u red na kiosku za Večernjak da bi došli do svog primjerka pravopisa (ili spremno čekaju 15. travnja da bi jurišali na mrežnu stranicu Instituta), a onda da poslušno pošalju na narečenu adresu svoje mišljenje – to je demokracija na čudan, ulični način – misli Sanda Ham.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 17:04   #16
Svasta, to je kao da kazes da je zdravlje dio struke lijecnika, a ne nesto o sto se odnosi na nas.
O jeziku bi bas svatko trebao moci odlucivati, bas kao sto svatko moze odluciti o svome zdravlju.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 15:42   #17
objavio i Kapović svoje komentare jučer:

http://www.scribd.com/doc/137900183/...e-Kapovi%C4%87
jenny_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 11:57   #18
Quote:
jenny_007 kaže: Pogledaj post
objavio i Kapović svoje komentare jučer:

http://www.scribd.com/doc/137900183/...e-Kapovi%C4%87
Lijepo da se oglasila struka.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 11:13   #19
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Lijepo da se oglasila struka.
A... Ovime impliciraš da oni koju su to radili nisu struka - a to nije lijepo. Najglasniji će uvijek biti oni politički najangažiraniji - pa ti vidi kaj je tu struka

Treba to ostavit na miru, nitko nije umro od toga je li pisao ovako ili onako, mislim da više štete rade veliki protivnici nego oni koji su donijeli pravila, ma kako ona loša bila. I najlošiji pravopis je bolji od besmislenog prepucavanja. Nama Hrvatima je ona da ništa ne rapaljuje koliko pravopis već postao frazem - a to je žalosno.
Profesor Bruka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 13:52   #20
Uz mnoge ovdje navedene probleme, vidim još jednu sitnicu koja će se morati spomenuti i u nastavi, naime pokreti se i po starom i po novom pravopisu pišu malim početnim slovom (ako istovremeno nisu imena udruga i sl.), a u novome je pravopisu naveden primjer "Zagrebačka škola crtanoga filma" napisan velikim slovom. Koliko mi je poznato, autori zagrebačke škole crtanoga filma nisu nikad formalno udružili pod tim imenom, a ne mogu se sjetiti nijednoga razloga zašto bi se naziv toga pokreta/pravca/stila pisao velikim slovom.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:03.