Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2009., 11:24   #161
Quote:
Coral Reef kaže: Pogledaj post

No stalo mi je ipak do poante koja se zagubila u zbrci koju sam skrivila, a to je da je da smatram da je bolje reći "Zbunjuje me" nego "Buni me" (ako hoćeš reći da si zbunjen, a ne pobunjen) - ako ništa drugo, zbog jasnoće.
Zbunjivati je iterativna izvedenica. Izvedenica ne isključuje temeljni glagol, bar ne dok ne postane arhaizam, a buniti to još nije postao. Glagolima zbunjivati i buniti zajednička je nesvršenost, pa se mogu zamjenjivati (u nekim značenjima), i to zato što se pri upotrebi iterativa često ne vodi računa o ponavljanju.
Shain is offline  
Old 30.01.2009., 21:56   #162
Rodna gruda

Kako se može objasniti izraz "rodna gruda"? Što konkretno znači ta gruda? I kakav je to izraz kao figura, je li to sinegdoha, metafora ili neka deseta figura?
Leef is offline  
Old 30.01.2009., 22:45   #163
Quote:
Leef kaže: Pogledaj post
Kako se može objasniti izraz "rodna gruda"? Što konkretno znači ta gruda? I kakav je to izraz kao figura, je li to sinegdoha, metafora ili neka deseta figura?
to je izraz, sintagma, a ima značenje rodnog kraja, zavičaja, domovine - bašćina
Egenus is offline  
Old 31.01.2009., 09:16   #164
Quote:
vermicide kaže: Pogledaj post

nikako nisam mogla definirati tvoj stil pisanja
"Jezični savjetnik" rubrika je za hrvatski standardni jezik. Nije prihvatljivo da se u toj rubrici zastupa virtualan pseudohrvatski jezik, da se zbunjuju čitatelji, i da se daju savjeti prema individualnim pravilima.
Shain is offline  
Old 31.01.2009., 10:23   #165
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
"Jezični savjetnik" rubrika je za hrvatski standardni jezik. Nije prihvatljivo da se u toj rubrici zastupa virtualan pseudohrvatski jezik, da se zbunjuju čitatelji, i da se daju savjeti prema individualnim pravilima.
Ma zbilja? Ako govoriš o Sovann, a slutim da je o njoj riječ, kod nje je bar na prvi pogled jasno da ne piše danas prihvaćenim standardom. Za razliku od drugih koji prividno pišu standardom pa pod tom krinkom daju kojekakve savjete i ljute se što se njihovo mišljenje ne prihvaća kao pravilo. Uostalom, malo kićenosti nikad nije na odmet.
Didi is offline  
Old 31.01.2009., 10:34   #166
Quote:
Leef kaže: Pogledaj post
Kako se može objasniti izraz "rodna gruda"? Što konkretno znači ta gruda? I kakav je to izraz kao figura, je li to sinegdoha, metafora ili neka deseta figura?
Rekla bih da je posrijedi "gruda zemlje", tako da je to pars pro toto odnosno jedna vrsta sinegdohe. Bar u hrvatskom. U francuskom je to, primjerice, glèbe natale, a glèbe znači i zemlju uz koju je u feudalizmu vezan kmet (serf de la glèbe. U talijanskom znam da postoji servo della gleba, ali ne znam za upotrebu riječi gleba u sintagmi "rodna gruda". Englezi nisu toliko poetični, bar koliko znam.
Didi is offline  
Old 03.02.2009., 23:44   #167
Bravo, Shain. Odlicna "definicija" forumskog jezicnog savjetnika. Iako bi ga povremeno trebalo prebaciti na "psihologiju" da pojedinci/ke rijese svoje probleme. Kaj se mene tice, ja bih savjete: a) onih koji pisu standardnim hrvatskim jezikom (vlastiti "kodovi" me nimalo ne zanimaju, tako neka se dopisuju sa svojim istomisljenicima kojih valjda nemaju pa onda siluju po forumima skriveni iza monitora) jer sve ostalo na ovakvom forumu samo zbunjuje one koji zbilja zele nesto nauciti, te b) onih kojima glavni motivi sudjelovanja na forumu nisu vrijedjanje i pljuckanje kukavne svjetine. A i moderatori bi mogli biti malo "nepristraniji".

Ne znam zasto se ekipi koja sustavno i namjerno forsira nestandard ne otvori tema "Kako bi se pisalo hrvatskim jezikom da nije bilo x y utjecaja" kako bi ondje mogli sveudilj prosipati svoje umotvorine. Dakako, onima koje to zanima.
kaeovo is offline  
Old 03.02.2009., 23:58   #168
Quote:
kaeovo kaže: Pogledaj post
Ne znam zasto se ekipi koja sustavno i namjerno forsira nestandard ne otvori tema "Kako bi se pisalo hrvatskim jezikom da nije bilo x y utjecaja" kako bi ondje mogli sveudilj prosipati svoje umotvorine. Dakako, onima koje to zanima.
Sjajna ideja! Pozvat ćemo i sve koji pišu ćovijek da se priključe. Mislim, sad se malo zezam, oprosti, ali činjenica je da devedeset posto osnovnoškolskih i srednjoškolskih učenika, a možda i studenata pa i akademskih građana (da, da, doktorati se daju na lekturu), piše "kako se zmisli". Tako da bi navala mogla biti poprilična. No, tema je svakako zanimljiva.
Didi is offline  
Old 04.02.2009., 00:04   #169
Ja sam to predlozio samo s ciljem da se ovaj sum u temi o hrvatskom standardnom jeziku svede na najmanju mogucu mjeru. Inace tema nema smisla i pretvara se u poligon za frustrate.

A dopustanje vlastitih nacina pisanja upravo doprinosi tomu o cemu pises.
kaeovo is offline  
Old 04.02.2009., 00:12   #170
Quote:
kaeovo kaže: Pogledaj post
Ja sam to predlozio samo s ciljem da se ovaj sum u temi o hrvatskom standardnom jeziku svede na najmanju mogucu mjeru. Inace tema nema smisla i pretvara se u poligon za frustrate.

A dopustanje vlastitih nacina pisanja upravo doprinosi tomu o cemu pises.
Vidis, ja bih prije rekla da je Sovannin nacin potpuno bezopasan. Jednostavno ne mogu zamisliti da bi neki forumas ili skolarac poceo pisati poput nje - vec u startu se vrlo jasno vidi da nije u pitanju standardni hrvatski jezik.

Puno su perfidniji postovi forumasa koji pisu "napraviti cu", "covijek" i "kucha" (tvrdo c, jel)... To ce mali Borna i Lana procitati i tako zapamtiti, a Sovannin post ce jednostavno preskociti.
Tak ja to nekak vidim.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Old 04.02.2009., 00:16   #171
Opet smo na istomu. Izostava obslovkov (diakritike) i manjak znanja nijesu i ne mogu biti podkrjepa ovlashnim prosudbam. Nevolja u svieh razpravisht jest da su otvorene svashtarske naravi. Moja preporuka je navieke ista: pishimo o onomu o csemu znamo i ne zamarajmo se tudhime i neznanime.
Sovann Maccha is offline  
Old 04.02.2009., 00:20   #172
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Vidis, ja bih prije rekla da je Sovannin nacin potpuno bezopasan. Jednostavno ne mogu zamisliti da bi neki forumas ili skolarac poceo pisati poput nje - vec u startu se vrlo jasno vidi da nije u pitanju standardni hrvatski jezik.

Puno su perfidniji postovi forumasa koji pisu "napraviti cu", "covijek" i "kucha" (tvrdo c, jel)... To ce mali Borna i Lana procitati i tako zapamtiti, a Sovannin post ce jednostavno preskociti.
Tak ja to nekak vidim.
Bravo, ovo je na mjestu i bit svega.
Sovann Maccha is offline  
Old 04.02.2009., 00:22   #173
Quote:
Sovann Maccha kaže: Pogledaj post
Bravo, ovo je na mjestu i bit svega.
Auuu, da mi je netko rekao da cu dobit 'bravo' od Sovann u ovom zivotu...

__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Old 04.02.2009., 00:29   #174
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Auuu, da mi je netko rekao da cu dobit 'bravo' od Sovann u ovom zivotu...

Zashto ? Tar zar si dobila dojam da si mi u "nemilosti" ili da te - ne dal Bog - zanemarujem i shikaniram ?! Navieke poddrzhavam razborna mishljenja, pacse ako sam u krivu nije mi tezhko i priznati. Uostalom, za ovieh nashih kratkih prepisak na strannih jezicih sam se uvjerila da te znanje dobro sluzhi, a to je meni izzov - i tvoja odlika na ovomu razpravishtu.
Sovann Maccha is offline  
Old 04.02.2009., 00:37   #175
Quote:
Sovann Maccha kaže: Pogledaj post
Zashto ? Tar zar si dobila dojam da si mi u "nemilosti" ili da te - ne dal Bog - zanemarujem i shikaniram ?! Navieke poddrzhavam razborna mishljenja, pacse ako sam u krivu nije mi tezhko i priznati. Uostalom, za ovieh nashih kratkih prepisak na strannih jezicih sam se uvjerila da te znanje dobro sluzhi, a to je meni izzov - i tvoja odlika na ovomu razpravishtu.
Ma ne u nemilosti, ali mislila sam da u tvom srcu ima mjesta samo za Abyssus!

Salu na stranu (kako mrzim ovu frazu, al nemam bolje), malo hvale djeluje poticajno na vecinu ljudi. Slobodno pohvali i druge kad vidis da se trude (ali nemoj sad da moraju prvo govorit 20+ jezika k'o Abyssus il ovih par indoeuropskih k'o ja).
Odnosno, ne moras nikog hvalit, al nemoj bas ni napadat onako, hm, terminatorski.

__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Old 04.02.2009., 00:47   #176
Ja ne govorim 20+ jezika.
Abyssus is offline  
Old 04.02.2009., 00:52   #177
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Ja ne govorim 20+ jezika.
Kak sam to ja onda tak zapamtila...
Nisi to tam negdje spominjala kad smo krenuli govoriti o Laszlu nema dugo? Ne meni, al nekom vec...
Morat cu potraziti otkud mi ta cifra...

EDIT:
Na temi o Stranim jezicima spomenula si da kreces na ucenje 31. jezika. Ok, kuzim da to ne znaci nuzno da ih sve i govoris. Jel to? Il kreces 31.01. na ucenje akadskog?
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."

Zadnje uređivanje colbert : 04.02.2009. at 01:18.
colbert is offline  
Old 04.02.2009., 00:58   #178
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ma ne u nemilosti, ali mislila sam da u tvom srcu ima mjesta samo za Abyssus!

Salu na stranu (kako mrzim ovu frazu, al nemam bolje), malo hvale djeluje poticajno na vecinu ljudi. Slobodno pohvali i druge kad vidis da se trude (ali nemoj sad da moraju prvo govorit 20+ jezika k'o Abyssus il ovih par indoeuropskih k'o ja).
Odnosno, ne moras nikog hvalit, al nemoj bas ni napadat onako, hm, terminatorski.

Colbie, ovo bih ti morala poslati na "pepejku", nu neima veze. Uobche se ne radi o "terminatorskomu" napadu !! Dapacse, od kadano sam se za kratko vrnula nije bilo nikakovih problemov do jednoga prelomnoga trenutka. Naime, a Didi to zna, jedna osobicsicsica me ne mozhe smisliti na ovomu razpravishtu i udilj se trsi podmuklo napadati i podbadati. Dobro, ne mozhe mi biti veche svejedno. Ali, tada su pocseli napadi na Abby, a to - za sve svetce - nijesam mogla odtrpjeti. A kadano su pocseli napadati Didi, pukal mi je "film". Izkljucsivo su to razlozi mojega "terminatorstva". Pako ako me vidish u oshtrijemu pristupu znaj u csemu je stvar. Dá, tocsno, bil je i odredhení trenutak obche nenaslovljene opazke u svezi jezicsskoga "znanja" (znash o csemu govorim), a onda sam dobila pozdrav u obliku "mamicu ti tvoju". Eh, csekaj malo. Sazheto, tko je dobar i normalan s mnome neima i ne che imati probleme.
Sovann Maccha is offline  
Old 04.02.2009., 01:11   #179
Quote:
Sovann Maccha kaže: Pogledaj post
Colbie, ovo bih ti morala poslati na "pepejku", nu neima veze. Uobche se ne radi o "terminatorskomu" napadu !! Dapacse, od kadano sam se za kratko vrnula nije bilo nikakovih problemov do jednoga prelomnoga trenutka. Naime, a Didi to zna, jedna osobicsicsica me ne mozhe smisliti na ovomu razpravishtu i udilj se trsi podmuklo napadati i podbadati. Dobro, ne mozhe mi biti veche svejedno. Ali, tada su pocseli napadi na Abby, a to - za sve svetce - nijesam mogla odtrpjeti. A kadano su pocseli napadati Didi, pukal mi je "film". Izkljucsivo su to razlozi mojega "terminatorstva". Pako ako me vidish u oshtrijemu pristupu znaj u csemu je stvar. Dá, tocsno, bil je i odredhení trenutak obche nenaslovljene opazke u svezi jezicsskoga "znanja" (znash o csemu govorim), a onda sam dobila pozdrav u obliku "mamicu ti tvoju". Eh, csekaj malo. Sazheto, tko je dobar i normalan s mnome neima i ne che imati probleme.
Pa ti si u biti Borac protiv zlocina...
Da, Abyssus i Didi su tako nemuste na jeziku sirote, potpuno razumijem da si ih morala braniti...

Al dobro. To je sve bilo pa proslo i idemo sad u nove radne pobjede.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Old 04.02.2009., 01:19   #180
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Pa ti si u biti Borac protiv zlocina...
Da, Abyssus i Didi su tako nemuste na jeziku sirote, potpuno razumijem da si ih morala braniti...

Al dobro. To je sve bilo pa proslo i idemo sad u nove radne pobjede.
Csuj, branila bih ja i tebe ter svu inu napadnutu "nejacs". Nije da mi je "adrenalin" nizak, a i ovieh dni sipam kahvu da je milina. Ne znam, bit' che da mi je ritam americsskih sliepih ulic "unishal" u "krv(i)cu".
Sovann Maccha is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.