Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2005., 11:45   #21
Quote:
atlantis kaže:


zash? pa ima prostitutki koje same sebi placaju staz i socijalno te poreze i prireze daklme i postene i jebene

shalu nastranu mislim da bumo ulozili
nemam pojma, to bjese uzrecica moje majke, pa ja sad samo ponavljam!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 11:53   #22
Quote:
atlantis kaže:
walter a jeli moguce taj ulog na 5 godina povecavati mjesecnim, kvartalnim ili godisnjim dodavanjem?

hvala
Naravno da može. Ali recimo, ako ulažeš u dionice, ne preporuča se ulagati ispod 20.000 kuna u komadu, zbog provizije. Recimo, postoji 50 kn troška za otvaranje naloga i provizija prilikom kupnje i prodaje, koja se kreće od 0,6% do 1,4%, ovisno o brokerskoj kući.

Možeš ako ćeš na rate, odabrati neki fond pa tamo uložiti. Tu treba paziti kolika je ulazna i izlazna provizija i koliki je postotak zarade fonda od osnivanja do danas.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 11:59   #23
u principu je kredit na 30 god ako si pri tome ne uzmes zivotno osiguranje. Mene cudi kako to nisu vec poceli nuditi u bankama, jer zamisli da se (nedajboze) nekome nest desi, a tebi ostane kredit.

najbolje je ulagati u dionice za koje znas da ce dugorocno rasti, i nije ti bed cekati, pa kad skupis para da otplatis cijeli kredit, onda to napraviti..

ali...
ja se nisam nikada trudio shvatiti spiku sa ranijim vracanjem kredita... da li to znaci da platim manje kamata ili im jednostavno sav prihod koji bi banka ostvarila kroz neko duze vrijeme time skratim i napravim veeeliku uslugu..

sto se tice flexibilnih kredita i sl. stvari, po mom je sve to stvar velike reklame..

npr. krediti od 3.99% su zaista takvi, ali samo prvih god. dana...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 12:37   #24
Naravno da se isplati "ubaciti" nesto love viska na kraju godine. Ostane li ti pet, ubaci pet tisuca. Ovi biseri kaj tvrde da pet tisuca eura nije neka pinka su blesonje koji vjerojatno toliko novca nisu nikada vidjeli a tu se preseravaju da to nije nis.

Ako ti mozes ostaviti pet tisuca eura na kraju godine, smatraj se bogatim.

Kredit za kucu ili stan NIJE glupost, a za mnoge ljude to je najveca, prva i zadnja investicija koju ce imati tijekom zivota.

Dobro je kucu otplatiti sto prije, ali je mudro imati i mali payment pa ga potunjkati na kraju godine s ekstra nofcekima.

Na kredit na 25 godina, samo sa bi weekly uplatama ustedjet ces cini mi se pet godina. A jos da ubacis deset posto na kraju godine....

Uglavnom, nemoj pitati ovdje, pitaj u banci strucnjaka za stambene kredite. Ne vjeruj rijecima i sve zatrazi pismeno.

Popizdim kad citam ove majmune kaj im je 5000 eura malo....
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 12:48   #25
Otplata kredita

Po mojem misljenju isplati se otpaltiti u slucaju da si u prvoj fazi otplate kredita (recimo vec otplacujes manje od 1/4 ukupnog perioda kredita). Razlog tome je sto ti je iznos rate priblizno jednak tijekom cijele otplate kredita, s time da je u prvoj fazi rata= 80 % kamate a ostatak rate glavnica, dok se u kasnijoj fazi otplate omjer mijenja.

Evo ti mog primjera:
Otplaćujem kredit 8 mjeseci, rata 338 Eura = tj ukupno je uplaćeno 2700 Eura. Od toga je otplacena glavnica oko 500E a 2200 Eura kamate. Zanimljivo, zar ne ?

Po meni se isplati otplatiti dio, i ici na smanjenje roka trajanja kredita, jer sto kraci rok imas, to manje kamata placas bankarima.
Pokućarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 13:00   #26
možda ja imam krivu sliku, ali...

1) kamata na stambeni kredit je 6-7% (ako se kredit digne vezano uz euro)

2) ulaganje u dionice, obveznice, investicijske fondove, ako se čovjek potrudi da prikupi znanja kako treba ulagati... ispravite me ako griješim ali mislim da se može bez prevelikog rizika ostvariti prinos od barem 1-2% više (znači 8-9%), a da ne govorim o stambenoj štednji, koja ima prinos od preko 10%, samo ako imaš dovoljno rodbine da si složiš pet-šest ugovora

po čemu bi se onda višak novaca više isplatio staviti na prebijanje kredita, a ne u ulaganja?

da ne ispadne da pričam čisto teoretski, žena i ja imamo stambeni kredit na 20 godina (od čega nam je ostalo još 18 i pol) i višak novaca stavljamo u stambenu štednju, životno osiguranje i investicijske fondove, a razmatramo i dionice, ali ne pada nam na pamet prebit kredit
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 13:11   #27
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Naravno da se isplati "ubaciti" nesto love viska na kraju godine. Ostane li ti pet, ubaci pet tisuca. Ovi biseri kaj tvrde da pet tisuca eura nije neka pinka su blesonje koji vjerojatno toliko novca nisu nikada vidjeli a tu se preseravaju da to nije nis.

Ako ti mozes ostaviti pet tisuca eura na kraju godine, smatraj se bogatim.

Kredit za kucu ili stan NIJE glupost, a za mnoge ljude to je najveca, prva i zadnja investicija koju ce imati tijekom zivota.

Dobro je kucu otplatiti sto prije, ali je mudro imati i mali payment pa ga potunjkati na kraju godine s ekstra nofcekima.

Na kredit na 25 godina, samo sa bi weekly uplatama ustedjet ces cini mi se pet godina. A jos da ubacis deset posto na kraju godine....

Uglavnom, nemoj pitati ovdje, pitaj u banci strucnjaka za stambene kredite. Ne vjeruj rijecima i sve zatrazi pismeno.

Popizdim kad citam ove majmune kaj im je 5000 eura malo....
Nek ispadnem bahat, ali ima nas ovdje koji smo vidjeli toliko novaca koliko ti nikada vjerojatno niti neces, a ima nas i kojima je pri tome pola rodbine zaposleno u raznim bankama i revizijama.

Naime, kada ranije otplacujes ratu kredita, ne vracas vise glavnice, nego vise kamata, tako da ti to ne utjece na visinu rate, nego samo duzinu otplate, cime omogucujes banci ekstra profit (jos ti uzmu 2% na iznos koji vracas).

samo ulaganjem u fondove u vlasnistvu banaka (ZB invest i sl) mozes ostvariti vece godisnje prihode. Nek ostvaris samo 3% godisnje vise, racunaj koliko je to nakon 10 god
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 13:19   #28
hvala svima na odgovorima...

investiranje che biti... a o trenutnom stanju na trzistu chemo odluciti u sto ce invessticije ici
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:45   #29
A je li tko razmisljao o tome da ako ostane kredit koji se otplacuje na dugi rok i tokom vremena ti se desi neka nezgoda ili nesto nepredvidljivo i ne budes vise u stanju oplacivati rate, da ce netko drugi, naprimjer jamci ili bliznja rodbina, morati otplacivati za tebe tvoj dug.

A kredit se ipak mogao prijevremeno zatvoriti i na taj nacin se prekinula ta obveza.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:46   #30
jebe joj se kaj ce se desit ako nju klepi trajvan...

osim toga, rodbina ce i nasljedit tu imovinu, jelda?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:49   #31
Quote:
kemik kaže:
jebe joj se kaj ce se desit ako nju klepi trajvan...

osim toga, rodbina ce i nasljedit tu imovinu, jelda?
Jest, isto kao i rate za kredit koje se moraju placati. A sto ako ih nisu u mogucnosti placati, jebe joj se i za jamce i za rodbinu, jelda?
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:50   #32
ok, ako cu se pocet sad brinut sto ce i kako moja rodbina nakon sto ja krepnem, mislim da bi mogla lagano copit svoj jastucic i krenut u Vrapce!

Pa nije da cura ima neizljecivi rak, pa da se pobrine za svoje poslove da olaksa nakon svoje smrti! Ziva je, mlada je, zdrava je i mislim da joj mogucnost da ju sutra udari meteor treba biti posljednji faktor u odlucivanju o stambenom kreditu!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:52   #33
kod ugovaranja kredita moraš ugovorit i životno osiguranje, barem smo mi morali
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 14:58   #34
Quote:
kemik kaže:
ok, ako cu se pocet sad brinut sto ce i kako moja rodbina nakon sto ja krepnem, mislim da bi mogla lagano copit svoj jastucic i krenut u Vrapce!

Pa nije da cura ima neizljecivi rak, pa da se pobrine za svoje poslove da olaksa nakon svoje smrti! Ziva je, mlada je, zdrava je i mislim da joj mogucnost da ju sutra udari meteor treba biti posljednji faktor u odlucivanju o stambenom kreditu!
Ne mora ju kako kazes sutra udariti meteor, ali moze se naprimjer iskomplicirati situacija s poslom, njenim primanjima, muzevljim primanjima, itd. I ako naprimjer nema zalihe sa strane, sto onda? Upasti u jos jedan manji kredit da bi se vracao ovaj prvi?

Veliki dugorocni kredit sa sobom nosi i odredjenu odgovornost. Ne kazem da ga se ne uzme, nego smatram da mogucnost zatvaranja kredita i skidanja sa sebe te obveze nije uopce za odbaciti.

Doduse, postoje i "laksi", "pametni" krediti, naprimjer kad netko kupi stan na kredit i onda ga da u podstanarstvo, te se rata kredita moze poklapati s mjesecnim najmom.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:00   #35
Quote:
kemik kaže:
jebe joj se kaj ce se desit ako nju klepi trajvan...

osim toga, rodbina ce i nasljedit tu imovinu, jelda?
je, istu onu koju chu ja od njih kupit kak mi je dobra rodbina
jebeno

ali, recimo zaista da mi se nesh dogodi... imam osnovni kredit i xx love u nekom fondu ili dionicama... pa ce se iz tog fonda platiti, ako nikako drugacije

uostalom, ak cu mislit o tome kak me sutra moze avion pogazit onda bum dala otkaz i s uzivanjem docekala taj avion
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:01   #36
Quote:
Baan Dar kaže:
kod ugovaranja kredita moraš ugovorit i životno osiguranje, barem smo mi morali
ma znam... uloziti chu lovu u fetish shop... pa ak i popushim u biznisu imat chu robe za isprobavanje
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:10   #37
Quote:
gatto kaže:
Ne mora ju kako kazes sutra udariti meteor, ali moze se naprimjer iskomplicirati situacija s poslom, njenim primanjima, muzevljim primanjima, itd. I ako naprimjer nema zalihe sa strane, sto onda? Upasti u jos jedan manji kredit da bi se vracao ovaj prvi?

Veliki dugorocni kredit sa sobom nosi i odredjenu odgovornost. Ne kazem da ga se ne uzme, nego smatram da mogucnost zatvaranja kredita i skidanja sa sebe te obveze nije uopce za odbaciti.

koliko sam ja shvatio, atlantis je pitala je li pametnije otplatit dio kredita ili stvorit zalihu (u slučaju da imaš nešto viška novaca sa strane)

ja mislim da je pametnije stvorit zalihu, a čak i da imam sve novce za otplatit kredit ne bi ga otplatio nego bi stavio novce sa strane (odnosno uložio)
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:26   #38
Quote:
Baan Dar kaže:
koliko sam ja shvatio, atlantis je pitala je li pametnije otplatit dio kredita ili stvorit zalihu (u slučaju da imaš nešto viška novaca sa strane)

ja mislim da je pametnije stvorit zalihu, a čak i da imam sve novce za otplatit kredit ne bi ga otplatio nego bi stavio novce sa strane (odnosno uložio)
Ovisi o uvjetima pod kojim je uzet kredit. S otplacivanjem dijela kredita ili pak zatvaranjem cijelog kredita, prestajes placati "interes" banci, odnosno smanjujes si taj veliki trosak. Isto tako, smanjujes si obvezu otplacivanja rata koja ti namece odredjenu vremensku odgovornost za jos dugi period.

S druge strane, ako radije ulazes te novce u nesto umjesto da smanjujes kredit, onda je to dobro ako vjerujes da mozes s takvim potezom zaraditi vise, znaci u svakom slucaju iznad onoga koliko kosta "interes" koji ce ti banka uzeti na kreditu, ali ti obveza prema banci jos uvijek ostaje.

Ja u svakom slucaju ne bih imao kredit ako nemoram. Jedino da me lupi neka odlicna investitorska ideja u koju cvrsto vjerujem.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 15:30   #39
Ja sam stvorio zalihu, da sad mogu prebiti cijeli kredit, ali zasto?
Zaliha raste puno brze od kamata koje mi uzima banka.

Ako imas najjeftiniji moguci krediti i fino ga otplacujes, uz najpovoljnije kamate od svih (stambeni krediti imaju najpovoljnije kamate), totalna je glupost otplatiti taj kredit.

Meni je osobno sada zao sta nisam podigao kredit na 30 godina.

Ako imas lovu mozes kupiti sta god zelis uz najpovoljije uvijete, a ako otplatis krediti za kupiti nesto drugo ti treba nekakav drugi kredit koji je najcesce skuplji od stambenog.
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 16:15   #40
Quote:
Billy kaže:
Ja sam stvorio zalihu, da sad mogu prebiti cijeli kredit, ali zasto?
Zaliha raste puno brze od kamata koje mi uzima banka.

Ako imas najjeftiniji moguci krediti i fino ga otplacujes, uz najpovoljnije kamate od svih (stambeni krediti imaju najpovoljnije kamate), totalna je glupost otplatiti taj kredit.

Meni je osobno sada zao sta nisam podigao kredit na 30 godina.
Ako ti zaliha koju investiras raste brze od kamata koje ti uzme banka za kredit, naravno da je to u redu. Ali, kako znas sto ce biti nakon dugog vremenskog perioda?

Ne znam kolike su te kamate za stambene kredite sada u HR, ali pretpostavi ovu situaciju:

U ovo vrijeme kupis stan uzevsi stambeni kredit na 30 godina s povoljnim kamatama kakve jesu sad i odlucis da ces pustiti kredit do kraja, stvarati zalihu sa strane i investirati te novce. Naravno, uvijek imas u glavi to da je stambeni kredit bio izrazito povoljan, niske kamate, itd. Medjutim, treba imati na pameti da su cijene nekretnina danas u HR uzasno visoke i nemogu rasti u nedogled. Odnosno, sada je vrlo nepovoljno vrijeme za kupovinu nekretnina u HR.

Kako znas da za 30 godina taj isti stan nece vrijediti naprimjer 30% manje od cijene po kojoj si ga ti danas kupio, a uz to si jos i platio kamate na kredit po danasnoj cijeni i nisi ga u medjuvremenu imao mogucnosti prodati jer je nekretnina bila opterecena kreditom?
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:04.