Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2010., 20:07   #1
Paklenica

Ipak odvojeno s druge teme radi lakšeg snalaženja.

Herp


hm, da ne otvaram zasebnu temu - cura i ja bi išli na produženi vikend neki izlet u prirodu, trekking, priroda..ništa osobito.
ugl, ja sam za velebit i gledam se gdje bi mogli napraviti bazu i zaključujem da starigrad ninje možda loša ideja.
dakle, to bi nam bila baza za sve naše ektivnosti.
što mislite o tome?
ima li neka bolja solucija?

svi savjeti su dobrodošli
tnx
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.

Zadnje uređivanje Herp : 17.03.2010. at 00:08.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 11:54   #2
Quote:
el oso kaže: Pogledaj post
hm, da ne otvaram zasebnu temu - cura i ja bi išli na produženi vikend neki izlet u prirodu, trekking, priroda..ništa osobito.
ugl, ja sam za velebit i gledam se gdje bi mogli napraviti bazu i zaključujem da starigrad ninje možda loša ideja.
dakle, to bi nam bila baza za sve naše ektivnosti.
što mislite o tome?
ima li neka bolja solucija?

svi savjeti su dobrodošli
tnx
Posjet Paklenici u ovo doba godine odličan je izbor.

Mogu ti predložiti dvije-tri lakše pješačke ture za koje nije potrebno veliko iskustvo.

1. Dan Ulaz u NP - Manita peć - Vidakov kuk- Ramići - Stražbenica - Buljma - Dom u Paklenici - Ulaz u NP oko 6 sati hoda
Tura se može skratiti na dva mjesta:
-u zaseoku Ramići izravno u kanjon Velike Paklenice kod Lugarnice preko Njivarske strane
-ukoliko ima snijega a nemate prave zimske cipele kod Stražbenice ne ići na Buljmu već se uputiti izravno u pl. dom velika paklenica

2. Dan Ulaz u NP-Anića luka - Jurline Crni vrh - Dom u V.Paklenici -ulaz u NP 4-5 sati


Ukoliko ste vješti u kretanju po stijeni obavezno posjetiti Bojinac (opis)te Anića kuk (opis)

Sve su staze u NP Paklenica dobro označene, a kartu možete nabaviti u upravi NP u Starigradu te na recepciji na ulazu u NP. Ondje se nalaze i rendžeri koji svakako treba pitati za dodatni savjet.
Bez prave ziimske opreme (dereze, štapovi, cepin) te ako nemate viskogorskog iskustva na vršni greben Velebita ne zalazite. Također, i kanjon Male Paklenice treba izbjegavati jer je u proljeće pod vodom.
conan12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 13:45   #3
hvala conan.
ma mi smo ti ono mali istrijani koji hoće pobjeć iz grada i od ljudi, malo hodanja po prirodi, navečer neka klopica u konobi, koja pivica i tako to.
kakvi cepini i planinarske čizme.
no nije meni problem naći pogodne staze i ispuniti si vrijeme.
primarno me zanima zahvalnost starigrada kao baze iz koje bismo pješke išli u šetnju - eventualno kraće dionice autom (gradski polo, da ne bi bilo zabune)
također, info o mogućem privatnom smještaju, tj neke preporuke i okvirne cijene za apartman.

eto, hvala lijepo
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 14:54   #4
Quote:
el oso kaže: Pogledaj post
hvala conan.
ma mi smo ti ono mali istrijani koji hoće pobjeć iz grada i od ljudi, malo hodanja po prirodi, navečer neka klopica u konobi, koja pivica i tako to.
kakvi cepini i planinarske čizme.
no nije meni problem naći pogodne staze i ispuniti si vrijeme.
primarno me zanima zahvalnost starigrada kao baze iz koje bismo pješke išli u šetnju - eventualno kraće dionice autom (gradski polo, da ne bi bilo zabune)
također, info o mogućem privatnom smještaju, tj neke preporuke i okvirne cijene za apartman.

eto, hvala lijepo
Predložene ture mogu se proći (ona prva skraćena) u malo jačim tenisicama. Od ostale opreme ponijeti trenirku, vjetrovku, kapu, rukavice i višeslojno rublje. U ruksaku sendvič, čokolada i voda.
Birajte vikend bez bure!
Smještaj u Starigradu i Selinama je lako naci preko gugla, a možda je hotel Rajna najbolji izbor?
conan12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 15:33   #5
hvala conan još jednom.
vjerujem kako će tako nešto i biti.

__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 12:00   #6
Quote:
el oso kaže: Pogledaj post
također, info o mogućem privatnom smještaju, tj neke preporuke i okvirne cijene za apartman.

eto, hvala lijepo
Prošli vikend je spavanje za jednu osobu u apartmanu bilo 50-60 kuna (ima ih zaista puno za izabrati), a za prehranu mogu preporučiti Dinka, to je restoran odmah na skretanju s glavne ceste prema samoj Paklenici. Simpatičan vlasnik, svježe namirnice, jadranska lignja, umjerene cijene.

Uživajte!
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 17:40   #7
Evo ostali dani su isto stavljeni:

Mala Paklenica i Anica kuk
http://picasaweb.google.hr/dalibor.p...nicaIAnicaKuk#

Sveto Brdo iz Libinja
http://picasaweb.google.hr/dalibor.pacic/SvetoBrdo#

Da, puno nas je bilo, kada smo se spustali dole, netko je opet bio kod kriza...
cicap is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 19:09   #8
Quote:
cicap kaže: Pogledaj post
Sveto Brdo iz Libinja
http://picasaweb.google.hr/dalibor.pacic/SvetoBrdo#

Da, puno nas je bilo, kada smo se spustali dole, netko je opet bio kod kriza...
Ste se informirali o minama prije uspona na Sveto brdo?

Kakova je stvarna situacija gore glede toga?
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 09:20   #9
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Ste se informirali o minama prije uspona na Sveto brdo?

Kakova je stvarna situacija gore glede toga?
jesmo, išla je ova ekipa ovim putem i u 11. mjesecu.

inače je sve lijepo markirano, samo što su marke većinom dolje po kamenju...
cicap is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 09:27   #10
Quote:
cicap kaže: Pogledaj post
inače je sve lijepo markirano, samo što su marke većinom dolje po kamenju...
Vidim da ste se i veselo grudali ... Uostalom, i mala su djeca išla s vama. Znači li to da je sve toliko sigurno (glede mina) da si jedna takova grupica može dopustiti tu razinu bezbrižnosti?


EDIT:

Evo, sad vidim na ovom linku da je uspon na Sveto brdo s Libinja puno minski sigurniji od većine drugih, uključujući i onaj preko Vaganskog.

Zadnje uređivanje nvnk : 17.06.2010. at 09:37.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 17:50   #11
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Vidim da ste se i veselo grudali ... Uostalom, i mala su djeca išla s vama. Znači li to da je sve toliko sigurno (glede mina) da si jedna takova grupica može dopustiti tu razinu bezbrižnosti?


EDIT:

Evo, sad vidim na ovom linku da je uspon na Sveto brdo s Libinja puno minski sigurniji od većine drugih, uključujući i onaj preko Vaganskog.
ma sve je ok, pa ne bi isli samo tako...

preporucam ovaj put, super je bilo!
cicap is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 20:24   #12
Je li netko spavao u nekom skloništu ili domu na Paklenici. Šta bi preporučili?
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 21:27   #13
Mene baš Paklenica privlači. Volio bi jednom tamo zaprašit...
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 21:48   #14
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Mene baš Paklenica privlači. Volio bi jednom tamo zaprašit...
Spremam se sad za koji vikend, ali već se zna da sam štreberica, pa moram sve znati unaprijed
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 12:41   #15
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Je li netko spavao u nekom skloništu ili domu na Paklenici. Šta bi preporučili?
Imaš Borisov dom, on ti je relativno blizu ulaza u NP; osim kraće strmine u kanjonu, sve do njega je blaga uzbrdica i udaljeno svega par kilometara krasne šetnje uz potok.

Prije ulaza u NP imaš jako puno apartmana (50-tak kuna) i kampova (35).

Ako idemo penjati, spavamo u kampovima, a ako idemo planinariti na Velebit, spavamo petak navečer u Borisovom, a subotu u nekom od planinarskih skloništa (za obavijesti o skloništima nazovi upravu parka).

Najbolje žderanje po povratku ti je kod Dinka, on je na samom uglu gdje se s magistrale skreće za NP Paklenica.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 15:56   #16
Boris & Dinko :zapisuje:
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 20:34   #17
hahaha.. barem nećete imati problem sa vodom, potočić šuuumiiii.. moje su ženske svakih pola sata trčale do grmića.. hranu obavezno ponesi, nekaj u domu nije štimalo sa domarom, kaj-ti-ja-znam... i ne zaboravi dvogled i fotić, dvogled da otkriješ alpiniste, a fotić,,, hmmm da ih probaš slikati..
FRANC-JOSEF is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 22:25   #18
Za skloništa treba najprije zvati PD Paklenicu a ne Upravu Parka. Što se tiče hrane, treba je nositi sa sobom. Nijedan dom je na Velebitu ne sprema unaprijed, niti Vukušić na Zavižanu. Ako se grupa(manja ili veća) najavi hrana će se pripremiti. U pavu je Franz-Jozef, bilo je nešto sa domarom. Nedavno su mu u kratkom roku umrli i otac i majka. Trebalo je sve to izdržati. Nije Vaje tako loš kao što ga neki žele prikazati.
jabuka008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 00:49   #19
Quote:
vrrrlet kaže: Pogledaj post
Imaš Borisov dom, on ti je relativno blizu ulaza u NP; osim kraće strmine u kanjonu, sve do njega je blaga uzbrdica i udaljeno svega par kilometara krasne šetnje uz potok.
Šetnja uz potok je zbilja prekokrasna Ali na kraju nismo spavali kod Borisa.

Sad kad sam izvidila teren, zanima me gdje je najzgodnije uzeti smještaj za penjanje na Vaganski vrh? Koja je težina uspona, da li da tražim nekoga tko je već bio za pratnju ili?
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 01:27   #20
Ukoliko nisi u stanju u jednom danu odhodati 12-14h i 0->1757->0m (a mislim da to i nije preveliki gušt) preporučio bi ti da turu razdvojiš na dva dana. Prvi dan- Paklenica-Stražbenica-Buljma-Struge (5-6h hoda). Nemaš šanse fulati. Staza je dobro označena i skroz utabana.
Na Strugama do lipnja nije gužva ali dobro se kod rendžera raspitati da nije neka veća grupa krenula...
Drugi dan- Struge-Marasovac (tu si natoči vode...nećeš požaliti)-Vaganski vrh. Staza je osim oko Marasovca (tu se zna markacija izgubiti ali se staza vidi i ide prema sedlu iznad pa nije frka) dobro označena, vidljiva i ne može se skrenuti ukoliko se baš ne pogodi ekstremna magluština. A i tad se sa staze teško skreće jer je kao usječena u padinu.
Od Struga ti je do Vaganskog 2h. Povratak ili Lipom stazom (sipar, kamenje...teška staza-5h do doma u Paklenici) ili nazad na Struge 2h i još 2,5h dolje do Doma i još 2h van iz Paklenice.
Oprema...sad zimska, gore je oko 0 i ako puhne...brrrr. Vjerovatno po stazi ima i snježišća pa je zgodno raspitati se prije. Poznato je snježišće prije samog završnog uspona koje se zna zadržati do sredine lipnja.
Može ga se zaobići desno preko grebena, ali ako nije ledeno, polako i oprezno se može preko. Ako je led...bez dereza ni ne pomišljajte jer u slučaju pada, slijedeća stanica je negdje na Bunovcu.

Za spavanje ponesite vreće i podloške, iako na Strugama ima strunjača kao podloške, u ovo doba godine znaju biti vlažne..
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:08.