Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2008., 10:58   #61
Quote:
tatyana39 kaže: Pogledaj post
Birati recimo svoju reakciju je vrhunska sloboda. Samo to ako uspiješ, snaga tvoje unutarnje slobode je neograničena.
u tome je sva ljepota. naoko sputani svim i svačim u svakodnevici, možemo
odabrati svoju vlastitu, unutarnju slobodu, gdje god bili.
sloboda se izražava iznutra prema van.
ako smo dovoljno mudri, možemo biti istinski slobodni.
biti slobodan se uči kao što se uči hodati i pričati..
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 21:36   #62
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
ako smo dovoljno mudri, možemo biti istinski slobodni.
biti slobodan se uči kao što se uči hodati i pričati..
Točno.
barem se takvim pokazuje moje iskustvo po pitanju slobode.
do slobode se stiže i opažajući u sebi ono što osjećamo kao neslobodno - ono nas samo obavještava - gdje to nismo slobodni? da bi potom, iz nekog "oslobađanja" imali i jasniju i potpuniju predstavu o onom što tom prilikom zadobijamo kao neko znanje.
Sloboda se tako zadobija.
Ona nije nešto što ne iziskuje upravo jedno iznalaženje onog što je tatyana39 opisala kao "unošenje svjesnosti u ono što promatramo da bi bili u stanju birati svoja unutarnja stanja..."
Birajući, mi zadobijamo svoju slobodu, ali putem... koji nije ni lagodan ni jednostavan niti oslobođen pogrešnih koraka. I zato mi je ova tvoja rečenica kako se sloboda uči kao što učimo i hodati i pričati... tako dobra.


Quote:
slavko kaže: Pogledaj post
Samosvijest. Zar ne?

E pa tek sa samosviješću na površinu ispliva dostojanstvo, a s dostojanstvom postaje kristalno jasan i pojam odgovornosti. Naime nema slobode bez odgovornosti za odluku o izabranoj opciji.

Susrećem puno ljudi koji nemaju pojma o vlastitoj neslobodi. Bez dostojanstva im je to nemoguće saznati. Naime mogućnost izbora, bez odgovornosti za izabrano je samo privid slobode, t.j. ostaje nesloboda.

Radujući se svakom otkriću slobode, šutim i tu i tamo na forumu blebečem.

slavko,
Btw, a gdje si ti?
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:50.