Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 18:02   #7981
Carlos Ruiz Zafón: "Rujanska svjetla" - bolje od "Princa Magle", a lošije od "Ponoćne palače". Sve u svemu, nisam Zafónom nešto pretjerano oduševljen, ali svejedno ću dati šansu ovim narednim knjigama s kojima se proslavio.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 08:51   #7982
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Christopher Moore - the Gospel according to biff

Ili biblija Po biffu
Valjda Evanđelje po Biffu

OT:

Jon Krakauer - Bez daha (Into thin air)


Kronika stradanja na Mt Everestu 1996 godine.

Informativno, baš ono novinarski pisano. Ne znam kako bi itko poželio na Everest nakon čitanja ovoga, čak i da do tragedije nije došlo.

Krakauer je malo pizdunski postupio, jer je silno tražio negativca u cijeloj priči, pa ga je našao u Boukreevu (blame it on the russkies) za kojega su mnogi alpinisti rekli da su njegovi postupci bili ništa drugo nego herojski.
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:59   #7983
Citala na njemacki tamo je biblija Po biffu. ;-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:11   #7984
Haruki Murakami - Nakon potresa
Zbirka kratkih priča, sve ih povezuje potres. I inače volim ovakav format, tako da ni Murakami nije podbacio.
Krekushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:23   #7985
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Citala na njemacki tamo je biblija Po biffu. ;-)
Dobro je znat da nisu samo hrvati ti koji krivo prevode
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 11:52   #7986
Preporučam knjigu Osmijeh žene. Slučajno sam nabasala na knjigu i ispostavilo se da je to neki bestseller. Knjigu sam pročitala u 2-3 dana. Brzo se čita, zanimljiva je i uzbudljiva. Ima romanse i pouku kako nije dobro lagati. Jako mi se svidjela.

Još čitam i klasik Gospodare prstenova. Predivna knjiga, jako toplo pisana. Napeta i nikad ne znaš hoće li se junaci izvući iz nevolje. Baš sam oduševljena i žao mi je što je nisam i prije pročitala.

Sent from my Lenovo TB3-710F using Tapatalk
oy-el-dias is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 09:32   #7987
Svašta sam pročitao, a ne prijavio od zadnjeg javljanja (budem), ali sad jednostavno moram napisati da čitam "Sedmu funkciju jezika" Laurenta Bineta (napisao i odličan "HHhH") i da je to fenomenalno. Frajer radi špijunsko-danbrownovski roman smješten u stvarnu intelektualno-političku scenu Francuske 1980., navodeći stvarne osobe i stvarne događaje iz tih krugova i tog vremena i oko njih plete globalnu zavjeru, u kakvoj ti ljudi (poznajući ove naše verzije) fakat u glavama misle da žive. To je to. Genijalno! A tek sam na pola.

P.S. Izašlo u hrvatskom prijevodu, svaka čast izdavaču (Fraktura)!
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 15:44   #7988
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Svašta sam pročitao, a ne prijavio od zadnjeg javljanja (budem), ali sad jednostavno moram napisati da čitam "Sedmu funkciju jezika" Laurenta Bineta (napisao i odličan "HHhH") i da je to fenomenalno. Frajer radi špijunsko-danbrownovski roman smješten u stvarnu intelektualno-političku scenu Francuske 1980., navodeći stvarne osobe i stvarne događaje iz tih krugova i tog vremena i oko njih plete globalnu zavjeru, u kakvoj ti ljudi (poznajući ove naše verzije) fakat u glavama misle da žive. To je to. Genijalno! A tek sam na pola.

P.S. Izašlo u hrvatskom prijevodu, svaka čast izdavaču (Fraktura)!
Ovo me stvarno veseli pročitati, jer HHhH mi je bio vrh
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:05   #7989
Predvidljivo iracionalni. Strasno dobra knjiga, vrlo korisna, kaze da je vecina ljudi iracionalna. Govori u ljudskom ponasanju, kako se lako moze manipulirati ljudima, zasto zelimo nesta i td.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 23:38   #7990
Marko Grčić: Slijepi Argus

Kaže autor da su to bilješke za nenapisane eseje.
Grčić je prevoditelj i esejist čiju sam zbirku eseja "Riječi, riječi, riječi" pročitala prije par godina. I ovdje on piše o književnosti, o modernoj umjetnosti koja zahtijeva da bude dešifrirana, pa i o vrstama autobiografije gdje se dotakao i Fernanda Pessoe i njegove nekoherentne i samim time autentične ličnosti Tu ima toliko lijepih rečenica, vidi se da je Grčić ljubitelj riječi, i tamo pri kraju pomalo i zdvaja nad, kako kaže on, pobjedom Slike nad Riječju
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 16:08   #7991
Kad sam bio hodža D.Ovčine..
Ovu sam knjigu kupio na Interliberu i vrlo je interesantna..Neočekivano potresno i poučno štivo.
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 15:22   #7992
Ivana Simić Bodrožić - Hotel Zagorje

Ima brilijantno pisanih, i malo manje brilijantnih dijelova, ali najviše pamtim njezinu iskrenost. Recimo, totalno se odmakla od romantično-patetične slike djece-izbjeglica, i ocrtala im osobine karakteristične i za mnogu drugu djecu - drskost, pa i neka doza zločestoće.

Ne znam, imam dojam da je pisala baš ono što je nosila na duši, i zato je to tako dobro
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 16:01   #7993
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Ivana Simić Bodrožić - Hotel Zagorje

Ne znam, imam dojam da je pisala baš ono što je nosila na duši, i zato je to tako dobro
Pa da. Ne štedi ni sebe ni druge. Nadam se samo da nikad neće biti snimljen film po romanu.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 23:23   #7994
Marko Grčić: Spomenar

Esejistika

Imam neke svoje miljenike po pitanju poezije, ali stvarno se nisam nikad posvetila istoj. Svejedno se upustih u iščitavanje ove zbirke eseja koja se dotiče upravo poezije, i to Vergilija, Dantea, sv.Ivana od Križa, Blakea..
William Blake
Jest da se primio kršćanske osnove i misticizma, opet uspijevam naći zadovoljavajuće segmente i razmišljanja, pogotovo kod Puste zemlje (kad T.S. Eliot odbija analize kritičara i kaže da je njegovo djelo tek ritmično gunđanje ) al opet ni blizu drugim zbirkama eseja na koje sam naišla kod ovog autora.
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 19:44   #7995
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Svašta sam pročitao, a ne prijavio od zadnjeg javljanja (budem), ali sad jednostavno moram napisati da čitam "Sedmu funkciju jezika" Laurenta Bineta (napisao i odličan "HHhH") i da je to fenomenalno. Frajer radi špijunsko-danbrownovski roman smješten u stvarnu intelektualno-političku scenu Francuske 1980., navodeći stvarne osobe i stvarne događaje iz tih krugova i tog vremena i oko njih plete globalnu zavjeru, u kakvoj ti ljudi (poznajući ove naše verzije) fakat u glavama misle da žive. To je to. Genijalno! A tek sam na pola.

P.S. Izašlo u hrvatskom prijevodu, svaka čast izdavaču (Fraktura)!
Čitam i jako mi je dobro i duhovito
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 19:50   #7996
Kureishi: Nigdje

Kureishi: Nigdje (izdano 2017.g.)

inače sam ljubitelj njegovih romana
ovaj ima samo 47 stranica, jednostavno pisanje, ali vrlo efektno, ubija i gađa u srž, ogoljavanje...

"...Trebao bih reći: ludilo je sad uobičajeno. Haaji to zove novom normalom. Trideset godina sam bio slobodan čovjek. Sad sam opasno pseto koje se našlo nekom na putu..."

Ne spominje nazive, ne spominje lokacije, a opet vam brzo postaje jasno o kome i o čemu govori- evo početka romana:

" Zovi me Ezra. Zovi me Michael ili Thomas. Zovi me Abu, Dedan, Ahmed.

Zovi me Er ili Asha. Zovi me kakogod. Ionako već imaš dovoljno imena za

mene."


ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 15:38   #7997
Juan Gabriel Vasquez - Zvuk stvari što se ruše

Glavni pripovjedač, sveučilišni profesor u Bogoti, biva ranjen kada nepoznati napadači na sred ceste ubiju njegovog poznanika s biljara. I sad nema mira, nego želi posložiti kockice tko i zašto ga je ubio.

Ovakav sažetak može zvučati da se radi o nekakvom krimi-romanu, ali knjiga je sve samo ne to. To je u biti intimna ispovijest o jednom ružnom vremenu u Kolumbiji, u kojoj događaji koji naizgled imaju relativno uzak spektar utjecaja (mislim na narko kartele) djeluju na svakog pojedinca, pa i na "momke koji gledaju svoja posla".

Vasquez stvarno izvrsno piše, to je najveća kvaliteta ovog djela. Iako mi nije baš sve leglo (razvučenost, pa i ne baš sasvim jasni potezi glavnog junaka), preporučujem.

Dobitnik IMPAC Dublin nagrade za književnost 2014, ako to nekome nešto znači
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 10:01   #7998
Harlan Coben: "Velika iluzija" - Mayi Burkett, veteranki rata u Afganistanu, muž je ubijen ispred nje. Nakon par dana ga ugleda na snimci sigurnosne kamere živog i zdravog, a da bi stvari bile još kompliciranije, izgleda da je njegova smrt nekako povezana s ubojstvom Mayine sestre koje se dogodilo nekoliko godina ranije... Coben k'o Coben, od prve ubaci u petu i ne skida nogu s gasa do kraja. I meni to paše. S tim da je ovdje twist na kraju (zapravo dva twista) uistinu neočekivan.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 23:28   #7999
Muza - Jessie Burton

Odelle Bastien je mlada zaposlenica u galeriji Skelton, gdje se nedavno zaposlila, koju zaintrigira misteriozna Marjorie Quick. Paralelno pratimo priču o Olive Schloss i zaposlenicima njezine obitelji Teresi Robles i Isaacu Roblesu...
Jednog jutra se u galeriji pojavi misteriozna nestala slika Isaaca Roblesa, no uskoro otkrivamo skrivenu priču iza opusa čuvenog slikara Isaaca Roblesa...

Veoma intrigantna knjiga, samo predvidljiva.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 08:00   #8000
Svake godine me na pocetku uhvati zelja da procitam nesto ozbiljnije, a ove godine je to opet Tolstoj. Krivotvoreni kupon i druge price. Odraz je to njegovih religiozno- filozofskih pogleda u kojima se iskristaliziralo njegovo ucenje neprotivljenja zlu i vracanju na patrijarhalni tzv. krscanski komunizam. Ruga se caru i njegovoj pravdi i dize glas protiv nepravde i nezakonitosti jednog drustvenog uredjenja osudjenog na propast.
sulavezi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.