Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2016., 13:50   #141
Smile

Zašto se moderna književnost ,umjetnost tj. sam modernizam naziva DEROMANTIZIRANA ROMANTIKA?
Unaprijed hvala na odgovoru!
barbidoll is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 23:42   #142
Ispricavam se sto upadam tu nakon 100 godina, ali postajem ocajna polako.
Zna li netko ponesto o obicajima iz tog doba? Tipa ono istjerivanje uroka. Hvalaa.
Lily Johnson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 19:37   #143
Question moze li mit netko molim vas reci sto znaci zavr' iz stokavskog narjecja

Lii is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 19:47   #144
Prepričane lektire

Samo da podijelim ovo otkriće s potrebitima Nedavno sam otkrila da postoje tzv. "prepričane lektire" (u svijetu već neko vrijeme, kod nas sam našla kod Opus Gradne - ima u knjižnici za posuditi) i da su iznenađujuće dobre. Govorim to jer sam već pročitala originale (imaju Don Quijotea, Zločin i kaznu i Gospođu Bovary); fora je u tome da je stil prepričavanja blizak stilu kojim su napisani originali. Inače nisam pobornik toga, ali u prenatrpanom programu bolje je i to pročitati, nego skidati šture kratke sadržaje s neta.
Javorova Kosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 13:02   #145
Budući da u našem školstvu baš nisu zastupljeni srpski autori, a volio bih se upoznati s klasicima srpske književnosti (pogotovo prozom 19./20.st.; pretpostavljam da su to treći i četvrti srednje kao i u nas), volio bih naći neki službeni popis za gimnazije (pokušao sam, ali nisam se proslavio). Ako netko zna neki dobar pouzdani link. Nadam se da nisam u offu.
EDIT: http://www.xiigimnazija.edu.rs/podac...ak_lektira.pdf
Našao. Na ćirilici je.
Ja,Lucifer is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 20:39   #146
ima li ikoga? ne treba mi ništa sastaviti ni napisati, samo imam pitanje. je li moguće pročitati Zlatarovo zlato do petka u 14.00?
dakle, imam jedan dan plus 17 sati.
uz to moram uciti jos dva druga predmeta. Koliko je pametno bdjeti? Molim vas da mi ne govorite kako sam se trebala ranije sjetiti jer je sad gotovo. U ovom sam položaju i treba mi pomoc oko organizacije ovo malo vremena što imam. Hvala.
blend in is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2018., 16:18   #147
Quote:
blend in kaže: Pogledaj post
ima li ikoga? ne treba mi ništa sastaviti ni napisati, samo imam pitanje. je li moguće pročitati Zlatarovo zlato do petka u 14.00?
dakle, imam jedan dan plus 17 sati.
uz to moram uciti jos dva druga predmeta. Koliko je pametno bdjeti? Molim vas da mi ne govorite kako sam se trebala ranije sjetiti jer je sad gotovo. U ovom sam položaju i treba mi pomoc oko organizacije ovo malo vremena što imam. Hvala.
Dnevno pročitaj oko 30-40 stranica i stići ćeš, iako je knjiga za čitanje (ako si prvi razred srednje škole kada je ta lektira obavezna) malo teža. Ali, čitaj s razumijevanjem jer inače bezveze trošiš vrijeme ako ćeš "proletjeti" kroz knjigu.

EDIT: vidim sada da se radilo o ovom petku. No, savjet vrijedi zauvijek.
favorit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2020., 16:31   #148
Vulpes et Luna, Ezopova basna, postoji li u našem prijevodu?
favorit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2020., 18:02   #149
Pozdrav! Treba mi mala pomoć vezana uz lektiru. Naime, tijekom ljeta sam počela čitati knjigu pisca Poe, Crni mačak, novela. Iznenadila sam se jer djelo pod tim naslovom ima tek 11 stranica. No u knjizi se nalazi još nekoliko naslova (Crni mačak, Jama i njihalo, Umorstva u ulici Morgue, William Wilson, Čovjek svjetine, Tišina, Sjena, Krabulja, Ligeja, Pad kuće Usher). Nisam sigurna trebam li pročitati i te naslove.
P.S. Na naslovnici knjige se nalazi naslov Crni mačak.
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2020., 13:37   #150
Ako ti je u popisu lektira zadan Crni mačak, onda čitaš isključivo to. Pretpostavljam da bi vam profesor/ica naglasio/la da moraš pročitati i ostale.
Mi smo također u srednjoj čitali samo Crnog mačka, a mislim da je tako i u ispitnim katalozima za maturu.
honeysell is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2020., 19:35   #151
Quote:
honeysell kaže: Pogledaj post
Ako ti je u popisu lektira zadan Crni mačak, onda čitaš isključivo to. Pretpostavljam da bi vam profesor/ica naglasio/la da moraš pročitati i ostale.
Mi smo također u srednjoj čitali samo Crnog mačka, a mislim da je tako i u ispitnim katalozima za maturu.
U redu, hvala tii.
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2020., 20:15   #152
Quote:
Leica.lea3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Treba mi mala pomoć vezana uz lektiru. Naime, tijekom ljeta sam počela čitati knjigu pisca Poe, Crni mačak, novela. Iznenadila sam se jer djelo pod tim naslovom ima tek 11 stranica. No u knjizi se nalazi još nekoliko naslova (Crni mačak, Jama i njihalo, Umorstva u ulici Morgue, William Wilson, Čovjek svjetine, Tišina, Sjena, Krabulja, Ligeja, Pad kuće Usher). Nisam sigurna trebam li pročitati i te naslove.
P.S. Na naslovnici knjige se nalazi naslov Crni mačak.
Pročitaj sve novele iz knjige, iako nije nužno, budući da se u školi obrađuje samo Crni mačak. Edgar A. Poe je utemeljitelj kriminalističkog romana i autor koji je uvelike utjecao na europsku književnost larpurlatizma. S iskustvom čitanja Poeovih pjesama i novela, lakše ćeš razumjeti Baudelairea i Matoša, koji se obrađuju u 3. razredu. Čitava zbirka ima oko 230 stranica, genijalna je i fantazmagorična, potiče maštu, logiku i interpretaciju teksta. U svakom slučaju, imaš moju preporuku, ako ti to uopće nešto znači.
__________________
No Alarms And No Surprises, Please.
RadioHead is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2020., 21:32   #153
Wink

Quote:
RadioHead kaže: Pogledaj post
Pročitaj sve novele iz knjige, iako nije nužno, budući da se u školi obrađuje samo Crni mačak. Edgar A. Poe je utemeljitelj kriminalističkog romana i autor koji je uvelike utjecao na europsku književnost larpurlatizma. S iskustvom čitanja Poeovih pjesama i novela, lakše ćeš razumjeti Baudelairea i Matoša, koji se obrađuju u 3. razredu. Čitava zbirka ima oko 230 stranica, genijalna je i fantazmagorična, potiče maštu, logiku i interpretaciju teksta. U svakom slučaju, imaš moju preporuku, ako ti to uopće nešto znači.
Hvalaa, pročitati ću..
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2020., 22:09   #154
Pročitala sam knjigu Život je san, Pedra Calderóna de la Barce i ne razumijem temu knjige tj. ideju djela.. Netko pomoć??
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2020., 16:32   #155
Može li mi netko objasniti ideju i probleme djela za Živi zakopani, Maša Kolanović? Hvala unaprijedd.
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2021., 22:32   #156
Ne razumijem dramu od Sartra Bez izlaza. Kako interpretirati ljudske odnose i što znači općenito?
Fanehowler is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2021., 12:57   #157
Interpretacija pjesme- Hitno!!!!

Pozdrav, trebala bi mi pomoć u analizi pjesme Antuna Branka Šimića. Trebaju mi stilske figure i sve što znate!!

Pjesma jednom brijegu


Taj brijeg, na kojem često miruje moj pogled
dok sjedim sam u sobi! Pust je: tu ne raste ništa

Tek kamenje se golo plavi.

Mi gledamo se nijemo. Brijeg i čovjek.
Ja nikad neću znati gdje se
sastaje naš različiti smiso

Pod brijegom voda teče. I ljudi se muče radom.
Brijeg stoji, plav i visok, susjed neba.

U noći ga ne vidim. Svi smo duboko u noći
Al znadem: on je tu! Ko ćutanje je težak.

Mi rastat ćemo se tuđi jedan drugom.
Ja umrijet ću. Brijeg se neće maći,
ta plava skamenjena vječnost
sara2345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2021., 11:20   #158
Quote:
sara2345 kaže: Pogledaj post
Pjesma jednom brijegu
Prvo sam osjetio personifikaciju i metaforu. Simic se odnosi prema brijegu kao prema nekom zivom biću no postepeno shvaća svoju prolaznost života,a brijeg ce tu ostati tko zna koliko dugo.
Fanehowler is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2022., 14:01   #159
Pozdrav, dizem temu jer imam problema da marinkovicevim kiklopom, za provjeru citanosti trebam znati sadrzaj u detalj, a ja slabo razumijem djelo. Najbolje sto sam nasao je lektire.hr Zna li netko neki bolji sadrzaj na internetu ili gdje se mogu posuditi prepricane lektire spominjane u ovoj temi?
Gafsi is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2023., 00:59   #160
Pomoć pleaaaaseee. Postoji mogućnost da me na ispitu (test, ne esej) državne mature dopadne nešto iz Petrarcinog Kanconijera. E sad, problem je što smo mi s bivšom profesoricom trebali raditi to u 1. r., a nismo stigli jer je, hm... već bio kraj godine. Može li mi netko preporučiti njegove najbitnije pjesme, i poslati negdje s interneta kratko objašnjenje vezano za teme, motive i slično? Znam jedino da je on pjesme posvetio Lauri, a obavezna lektira podrazumijeva poznavanje djela u cjelini...

Drugi problem mi je esej. Na popisu djela nalazi se Matoš i njegove tri novele. U 2.r. smo radili Camao i Cvijet s raskršća, a Kip domovine nismo. Pročitat ću to na brzinu u PDF-u, a ima li igdje na internetu objašnjeno sve u vezi te jedne novele?

Na popisu djela za esej također je izbor iz poezije Ujevića. Radili smo ga krajem prošle godine, ali nekako na brzinu - nismo prošli nego 2-3 pjesme. Što bi kod njega bilo najvažnije? Koliko se sjećam pisali smo eseje za Baudelairea, Doriana Graya i te ludosti, a za Ujevića ništa... Toliko mrzim ove lektire pred kraj školske godine jer uvijek ih obradimo površno - ili čak nikako.

Znam jedino - ne volim poeziju, a ako me na eseju dopadne Ujević, naj...ala sam.
Penelope Holmes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:47.