Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2017., 17:05   #21
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Ti ocigledno nisi zivio u toj zemlji.
Budimo fer i korektni i uzmimo kritiku kao alat kojim se ore plodna njiva.
Jugoslavija je bila vrlo upitne kvalitete..Ali, Slaveni kakvi jesu naviknu se na svašta.
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
A sto se ostalih tvojih upisa ispod ovog quotanog tice, sam izlazis iz teme koju si postavio.
Ispričavam se, dijelom se otelo kontroli.
Ali, naum je nepromjenjen.

Kako samo načeo pitanje AVNOJ fer bi bilo da sagledamo okolnosti kontra-AVNOJ-a i konačni rezultat istog kako i navodim u naslovu teme.
Pokušat ću se držati teme, no mogući izleti mogu se zbiti van konteksta, ali ne toliko da budu nerazumljivi.
Mi smo do sada imali termin apsolutne istine, tj.službene istine.
Kada uračunamo postojanje opozicije AVNOJ ili dijelove tog AVNOJ-a poput ZAVNOH-a možda ćemo imati potpuniju sliku.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 17:13   #22
Opozcija ili emigracija imala je neujednačen rad u odnosu na AVNOJ koji je imao neposrednu prednost odlučivanja, i postojale su etape međusobnog podržavanja u odnosima dviju politički suprotstavljenih strana.

Od srpnja 1943. osnovan Jugoslavenski komitet tj. UOJS/Ujedinjeni odbor Južnih Slavena koji je je pokušao uvjeriti sve antikomunističke stranke, sve nacionalne i liberalne stranke da priznaju NKOJ.
HSS do DS ( Demokratska stranka dr.Grohl ) su pozdravljali NOP i osuđivali politiku kraljeve Vlade što je dopustila kompromitaciju puk.Mihailovića, ali nisu željeli javno priznati NKOJ.

1.srpnja 1944. ban Šubašić je preko SOE ( Fitzroy-MacLean ) poslao je g.Brozu poslalnicu o riješenju srpskog problema zamjenjivanjem puk.Mihailovića prihvatljivom osobom, koja bi postigla terenski sporazum JKVO-NOP.

Broz je odbio poslanicu i objasnio da samo onaj tko se aktivno sukobljava sa nacizmom ima pravo odlučivanja.
Šubašić je strepio da će u Srbiji doći do građanskog rata između komunista i nekomunista/nacionalista.
U Londonu je u isto vrijeme dio HSS pri kraljevoj vladi opredijelio se za suradnju u demokratskoj skupini koja je stvarala otpor velikosrpskoj politici također bliskoj kralju.

Predsjednik HSS u emigraciji dr.Krnjević i lider srpskih demokrata dr.Milan Grohl načinili su sporazum o razgraničenju Hrvatske i Srbije. Grohl je to prepustio Krnjeviću.
U emigraciji je tako pokrenuta Koalicija koja je bila ozbiljan konkurent KPJ nego što je to bio tandem Purić-Fotić.

16.lipnja 1944. temeljni sporazum predsjednika kraljevske vlade g.Šubašića i g.Broza rukovoditelja KPJ kojem je dogovoreno da će kraljeva Vlada nastojati ujediniti sve nekompromitirane demokratske snage u inozemstvu u podršci NOB, a obje će snage zajednički podržati g.Broza i vodstvo NOP-a.

Sporazum će stupiti na snagu kad ga potpišu Saveznici, kralj Petar II i AVNOJ.
KPJ je jamčio osnove demokratskih sloboda i ravnopravnost narodnih individualnosti u sklopu odluka II.zasjedanja AVNOJ-a.
Kasnije je na III.zasjedanju AVNOJ-a i po Sporazumu između Krune i NOP-a jamčena neovisna sudska vlast i da će suci provoditi zakone po savijesti.

To je izazvalo promjene da su neke predratne stranke antikomunističkog predznaka i podržale sporazum, ali je i natjeralo komuniste da odbace mnoge koji su im htjeli pristupiti jer su imali liberalna i demokratska uvjerenja.

12.kolovoza 1944. premijer Churchill i g.Broz su održali sastanak u Napulju gdje su razgovarali o predstojećoj bitki za Srbiju.
Saveznici su upozorili g.Broza da ne utjeruje komunizam u Srbiji na silu, i ukoliko dođe do bratoubilakog rata prekida se saveznička pomoć NOP-u. Broz je uputio jamstvo da neće nametati komunizam većinski monarhističkoj Srbiji, ali očekuje da će se JKVO i četniče jedinice koncentrirati na napade na naciste.

Doista, dio JKVO ( kasnije osnovan JKVO-NGNO ) je prešao u zajedničku borbu sa NOP, dok je ostatak kolaboracionista ostao uvjeren u antikomunističku bespoštednu borbu zajedno sa nacistima.

29.kolovoza 1944. Broz je poslao informaciju da je iskrcavanje Saveznika u Istri ili kod Zadra odgođeno i čak definitivno otklonjeno.
U tom pogledu g.Broz je želio da se iskrcavanje Saveznika najavi, kao što je i sa SSSR-om unaprijed dogovoreno sudjelovanje Crvene Armije u Srbiji. Churchill je to smatrao drskošću poradi strateškog dogovora Saveznika sa SSSR-om i NOP nije bio stranka koja je odlučivala.
Stav NOP-a je počivao na izrazu volje naroda koji je prerastao u narodnooslobodilačku borbu. Platforma je bila Narodna fronta u kojoj bi glavnu riječ imali komunisti.

Šubašić je pitao Broza što predstavlja Narodna fronta-koalicija stranaka ili posebna stranka.
Broz je odgovorio-ni jedno ni drugo nego savez pojedinaca koji imaju iste ideje o izbavljenju svoje zemlje.
16.studenog Broz je izjavio Reutersu da je oslobodilački pokret nije samo stvar KPJ nego i pripadnika svih ostalih stranaka koje su se priključile pokretu i sada s njime tvore jednu političku organizaciju-to je Narodna fronta. Nije bilo vrijeme za strančarenje, ukratko rečeno.

U kolovozu 1944. g.Broz je uvjeravao premijera Churchilla;

Ponešto me uznemiruju pitanja koja se i nadalje postavljaju u vezi s komunizmom u Jugoslaviji. Posve sam nedvosmisleno rekao da ga ne namjeravamo uvesti. I to iz mnogo razloga. Sve evropske zemlje moraju imati poslije rata demokratske sisteme, a Jugoslavije ne smije u tom pogledu biti iznimka.

Churchill je rekao za Broza da je to dobro izvježbani komunist.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 17:20   #23
Randoplh Churchill, sin poznatijeg oca, 1.listopada 1944. javlja da je OZN-a počela pritvarati „nepoželjne strukture“.
U to je vrijeme i Hebrang započeo tajne pregovore sa Mačekom o budućnosti Hrvatske i dogovor KPH-HSS.
MacLean je u ime SOE dodao da diljem Jugoslavije OZN-a i KPJ potiskuju sve ostale političke skupine što je u skladu sa njihovim shvaćanjem demokracije.

Naum je centralizacija zemlje što je narav komunista jer oni poznaju samo takav model vladanja jer samo time mogu očuvati vlast.

Politička aktivnost predratnih stranaka dobrim se dijelom svodila na tužaljke nad vlastitom političkom nemoći, nad aktivnošću OZN-e, nad sustavom denuncijacija, uhićenja i sudstva nad utjecajem SSSR-a na Jugoslaviju.
Saveznici su predlagali sporazum kojim se dopušta opstanak stranaka, a one bi pristale na poseban status KPJ i socijalne reforme.

KPJ bi potom pristao na profesionalno sudstvo i na legalne organe vlasti.
Naglasak je bio i na prestanak aktivnosti OZN-e.
Do svibnja 1945. u Srbiji je 300 osoba osuđeno na smrt, 462 na gubitak nacionalne časti, 99 na kaznu zatvora itd.

U jesen 1944. NOVJ je započeo mobilizaciju muškaraca od 17 do 50 godina koja je trajala do svibnja 1945. U skladu sa amnestijom.

U Sloveniji je u kolovozu i rujnu 1944. Mobilizirano 40.000 boraca. U Makedoniji 24.000 boraca. U Srbiji gdje je bitka za Srbiju počela sa 20.000 boraca do kraja rata je mobilizirano još 250.000 ljudi ( samo u Beogradu 28.000 od kojih su samo 8.000 bili dobrovoljci )
.
Mobilizaciji se nije odazvalo 2.500 osoba, od 7.000 je dezertiralo, a sa četničkim korpusima je iz Srbije evakuirano oko 9.000 boraca.

Iz svega se izvodi zaključak da je OZN-a po nalogu KPJ vrlo aktivna u posljednjih godinu dana rata, i da se priprema teren da ništa ne krene po zlu..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 21:57   #24
Meni je uvijek bilo zanimljivo da je datum Dana Republike, 30-11, bio kalendarski skoro identičan Danu Ujedinjenja 1-12, u Kraljevini Jugoslaviji.

Slučajnost?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 12:01   #25
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Meni je uvijek bilo zanimljivo da je datum Dana Republike, 30-11, bio kalendarski skoro identičan Danu Ujedinjenja 1-12, u Kraljevini Jugoslaviji.

Slučajnost?
Dan Republike je bio 29.11, i slavio se dva dana, uredbom o praznicima iz 1946 godine.29.11.1945 godine DFJ je preimenovana u FNRJ. Drugo zasjedanje AVNOJ-a , iz 1943 godine, ciji datum zasjedanja je uzet za taj praznik, sasvim sigurno nije bio uslovljen Danom ujedinjenja, u KJ-u, jer vjerojatnost da ce komunisti doci na vlast 1945, nije bila bas velika.Saveznici su jos uvijek bili za monarhiju, i NOVJ je bio jedan od pokreta otpora u Jugoslaviji.Saveznicke vojne misije se tek bile na pocetku skupljanja materijala o NOVJ, i nisu imali bas puno materijala za analizu da bi dosli do neke odluke.
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 12:14   #26
@ E-Absynthe: Kad prenosiš (kopipejstaš) tekstove, navedi izvor! Važno je za diskusiju znati što su dosljedni citati i odakle (tko je i kada to napisao), a što su prepričavanja.

Razmisli o tome, da ne prenosiš suhoparno nabrajanje uglavnom standardnih podataka, jer to ne stimulira diskusiju. Istakni samo ono što smatraš bitnim, te priloži linkove tako da svatko tko želi može pogledati izvor.


Mislim da nema neke posebne potrebe ovdje, u temi koja je označena precizno, o zasjedanjima koja su bila 1942.-1943, prenositi informacije o onome što je bilo 1944.-1945.. Ne treba dokazivati da KPJ, koja je vodila i kontrolirala Narodnooslobodilački pokret, nije ispunila obećanja i najave o poštovanju ljudskih prava i političkog pluralizma, nego su, čim im se pružila prilika, prigrabili totalnu vlast.

"Suputnici", koji su sudjelovali na zasjedanjima AVNOJ-a, a nisu bili članovi KPJ, bili su ili asimilirani, ili eliminirani. O tome bih volio vidjeti neki sistematski i potpuni pregled.

Na 1. i 2. zasjedanju AVNOJ-a sudjelovali su predstavnici Hrvatske seljačke stranke, koji su osnovali tzv. "Izvršni odbor". Božidara Magovca, koji je sudjelovao na 2. zasjedanju, koji je nastojao da HSS obnovi svoju roganizaciju i samostalnost unutar NOP-a, kasnije su (1944.) eliminirali sami članovi IO HSS-a. Nakon rata je još neko vrijeme djelovala tzv. "Hrvatska republikanska seljačka stranka", dok nije raspuštena. Neki su završili u zatvorima, neki su se vjerojatno naprosto povukli ili prešli u KPJ.

"Srpski klub vijećnika AVNOJ-a" činili su predratni članovi Samostalne demokratske stranke, koja je okupljala znatan broj Srba prečana i od 1927. bila u koaliciji sa HSS-om (Seljačko-demokratska koalicija). O njima se manje pisalo. Čini mi se da ih je većina prešla u KPJ.

Sudjelovali su i predstavnici Saveza zemljoradnika, stranke koja je djelovala u Crnoj Gori, Srbiji i u BiH među Srbima, i bila u opoziciji prema beogradskim vlastima. Mislim da je i s njima bilo kao i s članovima SDS.

Tu su bili i razni pojedinci, koji nisu bili članovi stranaka, kao Ivan Ribar, Edvard Kocbek idr.. Kocbek je poslije rata radio kao književnik, imao je nekih problema i bio "pod anatemom", ali je i kasnije objavljivao.

Tito je početkom studenoga 1942. organizirao "partizanske odrede" kao pravu, dobro organiziranu vojsku, s odredima, brigadama, divizijama i korpusima, nazvanu "Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije". Ona je bila pod njegovim neupitnim zapovjedništvom i pod potpunom kontrolom KPJ, jer su u svim jedinicama postojali komesari koji su bili iz KPJ (dok je ranije bilo i onih, koji nisu bili). U narodnooslobodilačkim odborima bilo je puno nečlanova KPJ, ali je KPJ sa svojom odličnom organiazcijom i discipliniranim članstvom sve kontrolirala.

Nijedna druga stranka nije mogla organizirano djelovati unutar NOVJ ili NOP-a i raznih masovnih oranizacija na oslobođenim teritorijama. Komunisti to nisu dozvoljavali i imali su snagu i utjecaj da to spriječe.

Nisu se služili samo silom, nego su bili odlični u marketingu i human resources managementu. Privlačili su nove ljude, pozivali istaknute borce i lokalne lidere da uđu u partiju, i uspjeli su da se to smatra za čast. Broj članova KPJ je porastao od nekoliko tisuća na nekoliko desetaka tisuća (ne znam postoje li negdje točne brojke za ratno razdoblje; spominjao sam 141.000 krajem 1945.), koji su kao i vojska bili izvrsno organizirani i disciplinirani, i kadri prigrabiti totalnu vlast.

Božo Vukoja, kojeg spominjem na topicu "Informacije o knjigama", piše da je komunistički pokret »uz pomoć laži i podvala« (a to modernim jezikom znači "marketingom") »jačao i brojčano i organizacijski« (Vukoja, 1999:37)

Sergije M. Živanović, jedan od četničkih zapovjednika, u emigraciji 1960-ih je pisao kako su komunisti djelovali »po principima psihološkog rata«, propagandom koja je bila »planski studirana« (Živanović, 1962-II:38-39) »Komunisti su u to doba raspolagali malobrojnim ali treniranim vodećim kadrovima, koji su taman mogli poslužiti da od partizanskih simpatizera stvaraju nove kadrove, obučavajući ih kroz brzo stvorene kratke kurseve«, stvarajući nove "rukovodioce", koji dalje »kaleme ideje Lenjina i Staljina novodošlom ljudstvu.« (Živanović, 1962-II:56) (Ovo je iz knjige "Treći srpski ustanak 1941 : knjiga druga", 1962, bez oznake mjesta izdavanja, dostupna kao pdf na scribd.com. Ovo je dobar opis kvalitete koja je komunistima pomogla da nadvladaju prvo četnike u borbi za utjecaj među Srbima, a zatim i pobjede ustaški režim među Hrvatima.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 16:25   #27
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
@ E-Absynthe: Kad prenosiš (kopipejstaš) tekstove, navedi izvor! Važno je za diskusiju znati što su dosljedni citati i odakle (tko je i kada to napisao), a što su prepričavanja.
Svakako..
Glavni izvor jest nedavno pročitana knjiga Kako su komunisti osvojili vlast, nema sumnje.
Nepregledno detaljan izvor zbivanja 1944-46., ali koji se usto veže na obećanja proklamirana na zasjedanjima AVNOJ-a.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Razmisli o tome, da ne prenosiš suhoparno nabrajanje uglavnom standardnih podataka, jer to ne stimulira diskusiju. Istakni samo ono što smatraš bitnim, te priloži linkove tako da svatko tko želi može pogledati izvor. [/COLOR]
Hvala na savjetu, g.novopečeni moderatore.
Vjerujem da je previše teksta prilično ubitačna za daljnju debatu, ali zar ovo nije i čitalački forum iz kojeg se može izdvojiti segmenti koji se mogu diskutirati ?
Brzinsko pingpongiranje nije naodmet, ali pokušavam biti sažet sa svim informacija, što rijetko uspijeva.
Nastojat ću biti još sažetiji, ali ne mogu obećati da ću izbjegavati širinu detalja koji stvaraju pravu sliku..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Mislim da nema neke posebne potrebe ovdje, u temi koja je označena precizno, o zasjedanjima koja su bila 1942.-1943, prenositi informacije o onome što je bilo 1944.-1945.. Ne treba dokazivati da KPJ, koja je vodila i kontrolirala Narodnooslobodilački pokret, nije ispunila obećanja i najave o poštovanju ljudskih prava i političkog pluralizma, nego su, čim im se pružila prilika, prigrabili totalnu vlast.
Ja sam bio uvjerenja da je upravo to bilo potrebno zbog suprotnosti stavova koji se pojavljju na forumu i društvu..Čak u elementarnom obliku.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
"Suputnici", koji su sudjelovali na zasjedanjima AVNOJ-a, a nisu bili članovi KPJ, bili su ili asimilirani, ili eliminirani. O tome bih volio vidjeti neki sistematski i potpuni pregled.
Hah..I ja.
U nastavku teksta koji dodiruje 1944. i nadalje do 1946. vjerojatno se može pronaći dovoljan broj onih koji su"ušutjeli"..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Na 1. i 2. zasjedanju AVNOJ-a sudjelovali su predstavnici Hrvatske seljačke stranke, koji su osnovali tzv. "Izvršni odbor". Božidara Magovca, koji je sudjelovao na 2. zasjedanju, koji je nastojao da HSS obnovi svoju roganizaciju i samostalnost unutar NOP-a, kasnije su (1944.) eliminirali sami članovi IO HSS-a. Nakon rata je još neko vrijeme djelovala tzv. "Hrvatska republikanska seljačka stranka", dok nije raspuštena. Neki su završili u zatvorima, neki su se vjerojatno naprosto povukli ili prešli u KPJ.
Zar nisi time dao odgovor sam sebi na gornje pitanje ?
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
"Srpski klub vijećnika AVNOJ-a" činili su predratni članovi Samostalne demokratske stranke, koja je okupljala znatan broj Srba prečana i od 1927. bila u koaliciji sa HSS-om (Seljačko-demokratska koalicija). O njima se manje pisalo. Čini mi se da ih je većina prešla u KPJ.

Sudjelovali su i predstavnici Saveza zemljoradnika, stranke koja je djelovala u Crnoj Gori, Srbiji i u BiH među Srbima, i bila u opoziciji prema beogradskim vlastima. Mislim da je i s njima bilo kao i s članovima SDS.
Ok..Prihvaćam prošireni tekst..No, pitam se doista koliko njih nije imalo izbora nego se priključiti KPJ ?
Tu su bili i razni pojedinci, koji nisu bili članovi stranaka, kao Ivan Ribar, Edvard Kocbek idr.. Kocbek je poslije rata radio kao književnik, imao je nekih problema i bio "pod anatemom", ali je i kasnije objavljivao.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Tito je početkom studenoga 1942. organizirao "partizanske odrede" kao pravu, dobro organiziranu vojsku, s odredima, brigadama, divizijama i korpusima, nazvanu "Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije". Ona je bila pod njegovim neupitnim zapovjedništvom i pod potpunom kontrolom KPJ, jer su u svim jedinicama postojali komesari koji su bili iz KPJ (dok je ranije bilo i onih, koji nisu bili). U narodnooslobodilačkim odborima bilo je puno nečlanova KPJ, ali je KPJ sa svojom odličnom organiazcijom i discipliniranim članstvom sve kontrolirala.
Dakle, KPJ je vodila vojsku antifašista, a ti nisu bili komunisti ?
Odnosno, komunisti su poveli i vodili, a nekomunisti su ih sljedili ?
Ok.
Zar misliš da nekomunisti antifašisti nisu mogli, nisu znali ili nisu htjeli biti dio vodstva ili se sve svodilo na neupitnost KPJ ?
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nijedna druga stranka nije mogla organizirano djelovati unutar NOVJ ili NOP-a i raznih masovnih oranizacija na oslobođenim teritorijama. Komunisti to nisu dozvoljavali i imali su snagu i utjecaj da to spriječe.
Kako je to moguće ?
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nisu se služili samo silom, nego su bili odlični u marketingu i human resources managementu. Privlačili su nove ljude, pozivali istaknute borce i lokalne lidere da uđu u partiju, i uspjeli su da se to smatra za čast. Broj članova KPJ je porastao od nekoliko tisuća na nekoliko desetaka tisuća (ne znam postoje li negdje točne brojke za ratno razdoblje; spominjao sam 141.000 krajem 1945.), koji su kao i vojska bili izvrsno organizirani i disciplinirani, i kadri prigrabiti totalnu vlast.
Meni je to nevjerojatno tužna činjenica..
Ispada da je većina stanovnika KJ bila mentalno retardirana..
Znalo se što je komunizam 1927. i 1937..Znalo se što se krije iza SSSR-a reklame..Zar ne ?
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Božo Vukoja, kojeg spominjem na topicu "Informacije o knjigama", piše da je komunistički pokret »uz pomoć laži i podvala« (a to modernim jezikom znači "marketingom") »jačao i brojčano i organizacijski« (Vukoja, 1999:37)
Pa, negdje je istina između..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Sergije M. Živanović, jedan od četničkih zapovjednika, u emigraciji 1960-ih je pisao kako su komunisti djelovali »po principima psihološkog rata«, propagandom koja je bila »planski studirana« (Živanović, 1962-II:38-39) »Komunisti su u to doba raspolagali malobrojnim ali treniranim vodećim kadrovima, koji su taman mogli poslužiti da od partizanskih simpatizera stvaraju nove kadrove, obučavajući ih kroz brzo stvorene kratke kurseve«, stvarajući nove "rukovodioce", koji dalje »kaleme ideje Lenjina i Staljina novodošlom ljudstvu.« (Živanović, 1962-II:56) (Ovo je iz knjige "Treći srpski ustanak 1941 : knjiga druga", 1962, bez oznake mjesta izdavanja, dostupna kao pdf na scribd.com. Ovo je dobar opis kvalitete koja je komunistima pomogla da nadvladaju prvo četnike u borbi za utjecaj među Srbima, a zatim i pobjede ustaški režim među Hrvatima.
Sergije se čini vrlo upućen..Mogao bih se složiti..
Komunisti su imali motiv da promjene svijet..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 21.12.2017. at 12:21.
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 23:32   #28
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Po onome što znam - ono prvo. Velika većina sudionika i jesu bili članovi KPJ ili SKOJ-a. Ivanu Ribaru svakako nisu prijetili oružjem, itd..

Treba imati na umu i to, da je KP stalno primala u članstvo nove članove. Vjerojatno se negdje u literaturi mogu naći neki podaci o tome. Partija je imala oko 8.500 članova u doba Aprilskoga rata, imali su dosta gubitaka među tim članovima, ali su, kako su jačali, primali nove članove, među istaknutim borcima. Krajem 1945. bilo je oko 140.000 članova (imam negdje točan podatak), sve su to bili sudionici NOP.
da, ali kako kad je KPJ bila zabranjena i kak to da je baš KPJ povela borbu protiv Nijemaca a ne recimo HSS?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 12:17   #29
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Vjerujem da je previše teksta prilično ubitačna za daljnju debatu, ali zar ovo nije i čitalački forum iz kojeg se može izdvojiti segmenti koji se mogu diskutirati ?..
Mislim da to u većini slučajeva nije dobra ideja. Naime, čitati ipak treba puno više, nego što se može prenijeti u jednom, ili nekoliko komentara. Za 1. i 2. zasjedanje AVNOJ-a gore smo naveli pet-šest knjiga, a sigurno literature ima još.

Quote:
Ja sam bio uvjerenja da je upravo to bilo potrebno zbog suprotnosti stavova koji se pojavljju na forumu i društvu..Čak u elementarnom obliku.
Zato treba navesti točan izvor, te ako točno citiraš, na kojoj je stranici. I ako prepričavaš, dobro je navesti točno koji dio. Ako je na webu, navesti link. Ako nije, točni bibilografski podaci. Jednostavno je bespredmetno pokušati ovdje prenijeti sve bitne informacije.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 13:13   #30
Maloprije sam imao problema s vezom, pa sad nastavljam.

Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Ja sam bio uvjerenja da je upravo to bilo potrebno zbog suprotnosti stavova koji se pojavljju na forumu i društvu..Čak u elementarnom obliku.
Meni to sigurno ne moraš objašnjavati. Nisam zamijetio ni da netko drugi vodje spori da su komunisti 1945. onemogućili rad svih drugih političkih stranaka i slobodne izbore, te uspostavlli jednostranačku vlast. Ako netko tako tvrdi, govori očite besmislite i može ga se ignorirati. (Neki, možda, tvrde da je bilo baš dobro, što su tako učinili. OK, to je osobni stav na koji svatko ima pravo, a diskutirati možemo o činjenicama i interpretacijama.)

Quote:
U nastavku teksta koji dodiruje 1944. i nadalje do 1946. vjerojatno se može pronaći dovoljan broj onih koji su"ušutjeli"..

Zar nisi time dao odgovor sam sebi na gornje pitanje ?
Ok..Prihvaćam prošireni tekst..No, pitam se doista koliko njih nije imalo izbora nego se priključiti KPJ ?
Bilo bi zanimljvo proučiti točan popis svih koji su na zasjedanjima AVNOJ-a bili birani u Predsjedništvo i druga tijela, koliko je tih bilo ukupno, koliko je od njih koji nisu bili članovi ni kandidati KPJ ni članovi SKOJ-a. Pa onda istražiti njihove dalje biografije. To bi bili konkretni podaci, mogao bi biti čak i zanimljiv prilog znanosti. Naravno, treba za to proučavati obimnu literaturu.

Quote:
Odnosno, komunisti su poveli i vodili, a nekomunisti su ih sljedili ?
Ok.
Zar misliš da nekomunisti antifašisti nisu mogli, nisu znali ili nisu htjeli biti dio vodstva ili se sve svodilo na neupitnost KPJ ?
Da. Očito je. Nešto im je falilo. Kako sam spomenuo, Tito početkom studenoga 1942. ustrojava pravu vojsku, oko 50.000 dobro organiziranih i discipliniranih boraca, na području zapadno od rijeka Neretve i Bosne, računajući tzv. "Bihaćku republiku", Zapadnu Slavoniju i Sloveniju. Privlači u nju i znatan broj Hrvata, muslimana i Slovenaca. S druge strane, HSS ni tada ni kasnije nije u stanju organizirati ni četu od 50 ljudi, koji bi počeli oružani otpor, a imali hrvatsku trobojnicu ili neki drugi znak umjesto crvene zvijezde, i članove HSS-a kao političke komesare. A četnici, koji su trebali biti pokret otpora, psotaju otvoreni kolaboracionisti. Zašto? I danas provokativno i zanimljivo pitanje za dalje istraživanje i razmišljanje.

Quote:
Meni je to nevjerojatno tužna činjenica..
Ispada da je većina stanovnika KJ bila mentalno retardirana..
Znalo se što je komunizam 1927. i 1937..Znalo se što se krije iza SSSR-a reklame..Zar ne ?
Baš i ne. Misliš da su oni koji su tada prigrlili nacizam ili jugoslavenski integralizam režima bili "normalni"? I drugdje u Europi? Drugačija su to bila vremena, jad je bio svuda. Bespretmetno je pričat kako su neki ljudi u poviejsti bili mentalno retardirani.
Quote:
Sergije se čini vrlo upućen..Mogao bih se složiti..
Komunisti su imali motiv da promjene svijet..
to, zaista, može biti jedan važan dio odgovora na pitanje zašto su uspjeli. Sa Sergijem se ja slažem 100% u ovome. Četnici su imali neposredno iskustvo gubitka idejne, a zatim i vojne bitke protiv komunista.

Predlažem ti, ako te i dalje zanima tema ovog topica, potraži knjigu sa stenogramima i drugim materijalima o zasjedanjima te one tri knjige sjećana, pa proučavaj i pokuaj se uživjeti u priču!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 15:18   #31
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Jednostavno je bespredmetno pokušati ovdje prenijeti sve bitne informacije.
Hm..Ne bih se složio..
Zašto ?

Upravo ovdje na forumu ljudi koje zanimaju pojedinosti mogu pronaći zbir svih informacija..Ja se zalažem za što više podataka i informacija pa ako se uzme sve zajedno, to je u biti data podataka sa mogučnoću debate.
Ne kažem da to treba vrijediti za svaku temu, svakako ne, ali zašto ne ispunuti prostor informacijama uz priliku da se diskutira.

Forum ulazi u preko desetljeća pogona i on više nije sam sebi dovoljan. U mnogočemu on je postao redoviti/povremeni info-servisa građana.
Nemali broj ljudi dolazi na forum samo za pregled informacija, dok te 30 % ili možda i manje aktivno sudjeluje u kreiranju forumske mape.

To bih predložio kao agendu moderaturi..Maksimalna prednost foruma je neutralna informiranost. Biti putokaz kadkad je vrijednije nego samo odredište.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 15:31   #32
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljvo proučiti točan popis svih koji su na zasjedanjima AVNOJ-a bili birani u Predsjedništvo i druga tijela, koliko je tih bilo ukupno, koliko je od njih koji nisu bili članovi ni kandidati KPJ ni članovi SKOJ-a. Pa onda istražiti njihove dalje biografije. To bi bili konkretni podaci, mogao bi biti čak i zanimljiv prilog znanosti. Naravno, treba za to proučavati obimnu literaturu.
Literature nema. Biografije nema.
Ne zaboravi Goli Otok i rad OZN-e.
KPJ je imala prilično uvjerljive argumente kada su u pitanju poslušnost i usiljeno sljepilo društva.
Ja mislim da smo trajno zakinuti jer svjedoci nisu imali mjesta ni vremena priznati sebi na svjedočenje o pravom, autentičnom raspoloženju i atmosferi onih dana.
Njihove obitelji danas možemo zamoliti da potraže u podrumu zametnutu kutiju ili da probaju razbiti parket poda do skrivenog kutka, pa nam pokušaju spasiti sačuvanu zapisanu memoriju koju je autor smogao snage načiniti u tajnim danima svog skromnog života..u sjeni KPJ.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Da. Očito je. Nešto im je falilo. Kako sam spomenuo, Tito početkom studenoga 1942. ustrojava pravu vojsku, oko 50.000 dobro organiziranih i discipliniranih boraca, na području zapadno od rijeka Neretve i Bosne, računajući tzv. "Bihaćku republiku", Zapadnu Slavoniju i Sloveniju. Privlači u nju i znatan broj Hrvata, muslimana i Slovenaca. S druge strane, HSS ni tada ni kasnije nije u stanju organizirati ni četu od 50 ljudi, koji bi počeli oružani otpor, a imali hrvatsku trobojnicu ili neki drugi znak umjesto crvene zvijezde, i članove HSS-a kao političke komesare. A četnici, koji su trebali biti pokret otpora, psotaju otvoreni kolaboracionisti. Zašto? I danas provokativno i zanimljivo pitanje za dalje istraživanje i razmišljanje.
50.000 boraca 1942. ?!!
Zar ti se ne čini pomalo previše ?

Što se tiče četnika, mislim da tu ne postoji jedinstvena cjelina.
Postoje lokalne četničke komande, poput Uroša Drenovića koji 1942. iskazuje lokalnost NDH i pristaje biti član HPC.
Imamo u biti nekoliko primjera u BIH gdje četničke komande surađuju i ratuju sa OS NDH protiv, kako oni tvrde komunista..
Na koncu imamo i 1944. gdje nastaje racijep i nastaje NGNO-JKVO.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Predlažem ti, ako te i dalje zanima tema ovog topica, potraži knjigu sa stenogramima i drugim materijalima o zasjedanjima te one tri knjige sjećana, pa proučavaj i pokuaj se uživjeti u priču!
Hvala na prijedlogu..

Molim Te pojasni kako si se ti uživio u priču ?
Mogu razumjeti moment vremena i oklonosti no, vrlo sam skeptičan po pitanju objektivnosti tih knjiga. Nedostaje mi iskrenosti, koja kompenzira promašaje i poštenje.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 15:37   #33
U ime kralja, predstavnik Milan Grohl je protestirao pri NKOJ-u lipnju 1945. jer da se u zemlju uvodi samovolja komunista koji preko stalno održavanog izvanrednog stanja uvode zabrane, zatvaraju i progone neistomišljenike.

OZN poduzima nove akcije protiv umišljenih neprijatelja, stalno se navodi vanjska prijetnja kao i unutarnja, spominje se špijunaža i izdajstva, a sve to u cilju planski smišljene politike kršenja građanskih sloboda i uvođenja komunističke diktature.

Jedan komunistički funkcioner rekao je članu britanskog osoblja iz ambasade; Demokracije nije moguća bez OZN-e..

Grohl se kao potpredsjednik Vlade DFJ i predstavnik kralja Petra II ponadao da će Saveznici reagirati na komunističke podvale.
Polovicom lipnja 1945. Grohl i bliski suradnici zaprijetili su memorandumom na adresu tada postojeće konferencije u Potsdamu, te da će isti uručiti angloameričkim predstavnicima na nepoštivanje Sporazuma Šubašić-Broz.

Grohl je obavijestio i sovjetskog predstavnika. Kako bi sklapanje Memoranduma izazvalo unutarnju krizu u Jugoslaviji mnogi nisu htjeli ići do kraja, pa tako ni Šubašić.
Broz je ubrzo naložio da OZN-a umanji aktivnosti kako stvar ne bi eskalirala.
Ipak, angloameričke službe smještene u Beogradu poslale su izvještaje u kojima stoji vrlo jasno da komunisti ne poštuju Sporazum između kralja i AVNOJ-a, da u Jugoslaviji nema slobodne političke aktivnosti ni slobode tiska, ni slobode religijskih zajednica.

OZN je iznad zakona i ako se nastavi istim putem, zemlja neće biti slobodna i društvo neće živjeti bez straha.
13.srpnja 1945.započinje Konferencija u Potsdamu gdje delegacija AVNOJ-a najavljuje izbore.
19.srpnja 1945. na Konferenciji u Potsdamu delegacija UK predložila je Memorandum. Očito je da se Sporazum teško krši jer nisu osigurane temeljne demokratske slobode, život bez straha, vjerske slobode, sloboda tiska, osobna sloboda govora i udruživanja, pravo vlasništva i privatnog poduzetništva.

Usto, nije učinjeno dovoljno da se održe demokratski valjani izbori.
Dakle, slijedila je opomena KPJ uz podsjetnik da je zajednička Vlada utemeljena na Sporazumu. Ovdje je donesen interni zaključak SOE i OSS da SSSR čini utjecaj prema KPJ pružajući im podršku u takvom „nekorektnom“ radu.
U međuvremenu Grohl pod pritiskom svoje Demokratske stranke i koalicije sa Radikalima i Zemljoradničkom strankom planira napustiti mjesto u Vladi DFJ te pozvati HSS i SDS na stvaranje ujedinjene antikomunističke opozicije.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 02:50   #34
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Literature nema. Biografije nema.
Naravno da ima brojne literature, ne pričaj bez da si i pokušao provjeriti! Ako se tako inatiš, posumnjat ću, ne zamjeri, da si naprosto lijen i više voliš pričati napamet nego stvarno istražiti.

Pitao si za izvore o 1. i 2. zasjedanju AVNOJ-a. Rekoh ti gore, ovo je osnovni izvor, sa svim zapisnicima sjednica, svim dokumentima i još razni dodatnim materijalima, knjiga:

"Prvo i drugo zasjedanje AVNOJ-a" (Opštu redakciju prvog izdanja izvršio Moša Pijade (1890-1957), Prikupio, sastavio i sredio za štampu Slobodan Nešović), Zagreb: Stvarnost, 1963.

Dapače: skenirao sam tu knjigu, pa kad sve sredim, stavit ću na Svemrežje i moći ćeš proučavati. Tu su navedeni popisi prisutnih, predloženih i izabranih za predsjedništvo, za Nacionalni komitet i drugo, možeš naći u tekstu i podatke o ljudima pa vidjeti koji nisu članovi KPJ. Pa onda kreneš dalje tražiti podatke o tim imenima.

Naravno da ima raznih podataka o njihovim daljim sudbinama. Kako sam pisao, o koječemu se u Jugoslaviji počelo pisati 1980-ih, dostupna je danas i literatura koja se objavljivala u političkoj emigraciji, i ima materijala za istraživanje puno. A ima i odranije, kako rekoh, HRSS je legalno djelovao još i početkom 1950-ih, iako ne kao prava politička stranka, itd..

Quote:
Ja mislim da smo trajno zakinuti jer svjedoci nisu imali mjesta ni vremena priznati sebi na svjedočenje o pravom, autentičnom raspoloženju i atmosferi onih dana.
Uvijek smo jako zakinuti, kad pokušavamo istraživati prošlsot s idejom da se uživimo u ono, što su sami sudionici proživljavali. Ali, a priori odustajući od istraživanja, sem sebe potpuno blokiraš, pa možeš samo pričati napamet.

Quote:
50.000 boraca 1942. ?!!
Zar ti se ne čini pomalo previše ?
Nema se što meni "činiti". Zapravo, u literaturi se prenoi podatak da je krajem 1942. NOVJ imala 150.000 boraca, a to mi se zaista čini pretjeranim. Mislim da je ta procjena bila obuhvatila i nenaoružane sudionike (koje svakako treba priznavati kao dio NOP-a jer su obavljali vitalne poslove i bivali ubijani kao i borci).

Postoje međutim precizni podaci o osnovanim brigadama i njihovom brojnom stanju, kao i o divizijama ( i korpusima, te također o većini odreda. O tome postoje obilje izvora, jer su uglavnom sačuvane arhive raznih jedinica i obilje izvještaja o stanju. Detaljan izvještaj je bio napravljen za 1. zasjedanje AVNOJ-a.

Bilo je 42.000 boraca u sedam divizija i nekim odredima na području "Bihaćke republike", plus 3.500 u centralno bolnici, 3.000 u zapadnoj Slavoniji u diviziji koja je kasnije dobila broj 12, te oko 3000 u Sloveniji, dakle, povezano područje, kako rekoh, zapadno od linije koju čine rijeke Bosna i Neretva.

Mladi to više danas ne znaju, pa ću pokušati napisati neki osnovni pregled i postaviti topic "Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije" ili tako nešto, da se s time upoznate.

Quote:
Što se tiče četnika, mislim da tu ne postoji jedinstvena cjelina.
Opet, prouči literaturu! Jest da je tu složenije i Mihailović nije imao kontrolu ni približnu onoj, koju je imao Tito. Na znaci.net ima hrpa knjiga i dokumenata i o četnicima.

Quote:
Postoje lokalne četničke komande, poput Uroša Drenovića koji 1942. iskazuje lokalnost NDH
Gotovo sve četničke grupe su tijekom 1942. sklopile neku vrstu ugovora sa NDH-

Quote:
Na koncu imamo i 1944. gdje nastaje racijep i nastaje NGNO-JKVO.
Pretjerano je to nazvait "rascjep". To je već u vrijeme totalnoga poraza, jedna grupa koja se odvojila, NOVJ ju je likvidirala za par tjedana.

Quote:
Molim Te pojasni kako si se ti uživio u priču ?
tako da sam maksimalno čitao i proučavao sve priče, odnosno svu litetaturu, koja mije bila dosutpna. I onu "oficijelnu" (spomenuh da mi je otac bio povjesničar), i onu "disidentsku" od početka 1980-ih, i onu novu tiskanu od 1990, i onu iz ustaške emigracije, i onu iz četničke emigracije.

Quote:
vrlo sam skeptičan po pitanju objektivnosti tih knjiga. Nedostaje mi iskrenosti, koja kompenzira promašaje i poštenje.
Dobro je biti skeptiča, ali "skepsa" ne znači apriorno odbijanje. Nisi čitao ništa od toga, a ipak ne-skeptično, a priori, smatraš da svjedočenjima sudionika "nedostaje iskrenosti". To se tako ne radi. Čak i da je tako, i neiskrena svjedočenja su povijesni izvor. Treba čitati puno, da bi se stekla prava mjera skepse i kritičnosti.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 19:58   #35
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Upravo ovdje na forumu ljudi koje zanimaju pojedinosti mogu pronaći zbir svih informacija..Ja se zalažem za što više podataka i informacija pa ako se uzme sve zajedno, to je u biti data podataka sa mogučnoću debate.
Slažem se s intencijom u drugoj rečenici, ali prva je posve pogrešna. Zbir svih informacija, čak i samo svih relevantnih informacija, dat je u gomilama knjiga i nikako ne može biti dan u nekoliko postova na forumu. zato davati sažetke, ključne citate i obavezno bibliografske podatke.

Quote:
Nemali broj ljudi dolazi na forum samo za pregled informacija, dok te 30 % ili možda i manje aktivno sudjeluje u kreiranju forumske mape.
Lijepo, ali svejedno vrijedi što sam gore napisao. Obavezno podaci o izvoru odakle nešto prenosiš, razmisliti o onome što točno želiš reći, izbjegavati prenošenje "plahti" teksta, sažeti informaciju ili svoju tezu ili pitanje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 21:26   #36
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
"Prvo i drugo zasjedanje AVNOJ-a" (Opštu redakciju prvog izdanja izvršio Moša Pijade (1890-1957), Prikupio, sastavio i sredio za štampu Slobodan Nešović), Zagreb: Stvarnost, 1963.
Imam problem sa vjerovanjem službenim vlastima..Ne trpim autoritete koji su stečeni silom i održavani represijom.
Gospodin Pijade mogao je napisati štošta, i neka je, ali ja ozbiljno zauzimam stav da je nedostajala kritika tog vremena od kritičara AVNOJ kojih nije bilo i nije smjelo biti..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Dapače: skenirao sam tu knjigu, pa kad sve sredim, stavit ću na Svemrežje i moći ćeš proučavati. Tu su navedeni popisi prisutnih, predloženih i izabranih za predsjedništvo, za Nacionalni komitet i drugo, možeš naći u tekstu i podatke o ljudima pa vidjeti koji nisu članovi KPJ. Pa onda kreneš dalje tražiti podatke o tim imenima.
Neka Te Bogovi prate na tom zadatku..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Naravno da ima raznih podataka o njihovim daljim sudbinama. Kako sam pisao, o koječemu se u Jugoslaviji počelo pisati 1980-ih, dostupna je danas i literatura koja se objavljivala u političkoj emigraciji, i ima materijala za istraživanje puno. A ima i odranije, kako rekoh, HRSS je legalno djelovao još i početkom 1950-ih, iako ne kao prava politička stranka, itd..
Priznat ću da ne znam sve i da nisam pročitao, i na koncu stekao punu spoznaju o toku tog vremena, no dopusti da zadržim oprezan korak ka tome..
Ako su komunisti prevarili dogovor AVNOJ-Saveznici, ta zašto očekuješ bih im vjerovao u tim dokumentima koji su prije rečenog napisani i odobreni..
Mislim da je realna podrška KPJ u Jugoslaviji, da su nastali slobodni i pravilno obavljeni izbori, bili ne iznad 15 % u razvijenim republikama i 25-35 % u nerazvijenim.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Uvijek smo jako zakinuti, kad pokušavamo istraživati prošlsot s idejom da se uživimo u ono, što su sami sudionici proživljavali. Ali, a priori odustajući od istraživanja, sem sebe potpuno blokiraš, pa možeš samo pričati napamet.
Zakinuti smo za neizmjerno puno..Naime, 45 godina je dugo razdoblje. Tu se dogodilo niz propusta i falsifikata koji su omogućili današnjoj nacionalističkoj desnici da divlja do mile volje bez mjere ukusa..
Trebalo je zadržati autentičnost, a ne da SUBNOR postane parapolitičko tijelo poput današnjih UHDDDR-a koji su postaili uhljebni i parazitni element u društvu koje proizvodi svoju "unikatnu"povijest svezanu sa političkim prihvatljivim okvirom.
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nema se što meni "činiti". Zapravo, u literaturi se prenoi podatak da je krajem 1942. NOVJ imala 150.000 boraca, a to mi se zaista čini pretjeranim. Mislim da je ta procjena bila obuhvatila i nenaoružane sudionike (koje svakako treba priznavati kao dio NOP-a jer su obavljali vitalne poslove i bivali ubijani kao i borci).
Nda..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Mladi to više danas ne znaju, pa ću pokušati napisati neki osnovni pregled i postaviti topic "Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije" ili tako nešto, da se s time upoznate.
Hajde de..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Opet, prouči literaturu! Jest da je tu složenije i Mihailović nije imao kontrolu ni približnu onoj, koju je imao Tito. Na znaci.net ima hrpa knjiga i dokumenata i o četnicima.
Po mom dojmu puk.Mihailović je mudro prozreo Nijemce i doista prilagodio strategiju čekanja..No, ujedno tome on je i motivator tzv.trojki i Z naredbi..On je po meni obična pijandura, obrasla i nehigijenski nezrelea osoba koja nikada nije smjela voditi JKVO.
Naravno da je on bio školovani oficir iz francuske vojne akadamije, ali je naprosto pogriješio sa brutalnim nastupom prema komunistima koji su organizirali otpor upravo spašavajući obraz naroda sa jugoistoka..
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Dobro je biti skeptiča, ali "skepsa" ne znači apriorno odbijanje. Nisi čitao ništa od toga, a ipak ne-skeptično, a priori, smatraš da svjedočenjima sudionika "nedostaje iskrenosti". To se tako ne radi. Čak i da je tako, i neiskrena svjedočenja su povijesni izvor. Treba čitati puno, da bi se stekla prava mjera skepse i kritičnosti.
Hah..Dovoljno čitanje omogućava nam intuitivnu procjenu na koju se možemo osloniti samo se koristeći elementima iz poduke kriminalista..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 21:30   #37
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Lijepo, ali svejedno vrijedi što sam gore napisao. Obavezno podaci o izvoru odakle nešto prenosiš, razmisliti o onome što točno želiš reći, izbjegavati prenošenje "plahti" teksta, sažeti informaciju ili svoju tezu ili pitanje.
Ipak, zar ne misliš da i ti textovi duže kompozicije ne čine jednu cjelinu iz koje dobivamo ukupnu ocjenu ?
Ispričavam se zbog podužih textova, ali kadkad moramo uglaviti da je ovo mjesto gdje spaja kratko i dugo u jednoj traci..
Teško je očekivati debatu sve upregnutu u mudroslovne i visokozaključne momente.
Jednostavno, dogodi se prostor koji zahtjeva ispis podataka da bi na koncu uslijedila ocjena.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 21:36   #38
Potkraj srpnja 1945. u savezničkim zarobljeničkim logorima od strane pripadnika JKV-a ( Jugoslavenske Kraljevske vojske ) formiran je NKKJ / Nacionalni komitet Kraljevine Jugoslavije na čelu kojeg je bio gardijski major S.Trifunac.

Pridružili su se i slovenski oficiri JKV-a, kontraobavještajni potpukovnik Andrej Glušič.
On je u jesen 1945. organizirao glavni obavještajni centar s ispostavom u Grazu, pod vodstvom majora Miloša Glišiča, i u Klagenfurtu pod vodstvom kapetana Ivana Drčara. Okupljala se i tzv.Matjaževa vojska koja je slala u Sloveniju diverzantske skupine od tri.

Britanska vlada nije bila sklona da u njihovoj zoni djeluje NKKJ pa je odbijen zahtjev za legalizacijom. NKKJ je naglasio da se radi o humanitarnim aktivnostima, ali Britanci nisu htjeli riskirati formiranje kontrarevolucionarnih snaga u blizi granice sa komunističkom Jugoslavijom.

Miha Krek iz SNO poslao je zahtjev Londonu da Savezini zauzmu Sloveniju i spase je od komunista.

10.srpnja 1945. pisao je Churchillu da cijela Slovenija želi svim srcem biti pod upravom Saveznika.

Foregin Office je ignorirao g.Kreka koji je tada bio predsjednikom Intermariuma, središnjeg evropskog federalnog kluba u kojem su sjedili predstavnici Albanaca, Bjelorusa, Kijevskih Rusa, Rusina, Bugara, Čeha, Hrvata, Estonaca, Grka, Latvijaca, Poljaka, Srba, Slovaka, Litvanaca.
Klub je trebao biti svojevrsna konfederacija navedenih zemalja koja će se boriti za oslobođenje od sovjetske okupacije, sovjetskog totalitarnog poretka i promovirati vrijednosti kontrarevolucije.

U rujnu je g.Krek iz Rima optužio da KPJ uvodi diktaturu u Jugoslaviju. Izjavu su potpisali SLS, JSS i SDS te SNO.
U međuvremenu je i savjetnik kralja Petra II Slobodan Jovanović u Londonu također dao izjavu u istom smjeru.
Krek je bio protiv NKKJ-a, tražio je demobilizaciju JKVE( Jug.Kraljev. vojske u emigraciji ).

Svi su ozbiljno zaobilazili AVNOJ bez da su imali primisli da je to imalo konkretna organizacija koja će sprovesti prevrat protiv kralja Petra II kao zakonitog vladara KJ.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 21:43   #39
Valja spomenuti da je među radikalima ( Radiklna stranka ) bilo i onih koji su surađivali sa SSSR-om, iako KJ nije imala diplomatske odnose od pada Carske Rusije. Pojedinci unutar te stranke nisu davali podršku komunistima koliko su stvarali prostor za sebe, za svoju prepoznatljivu politiku koja može oponirati AVNOJ-u i biti dio vlade.

Većeslav Vilder iz SDS upozorio je da g.Broz namjerava uvesti tiraniju.
KPJ je odmah nakon Potsdama zaprijetila opoziciji da ukoliko ne podrže novu vlast bit će smatrani neprijateljem i da ih Saveznici neće podržati u tome.

TANJUG je tada pisao o neprihvatljvom sastanku kralja Petra II i V.Mačeka u Parizu.

Komunisti su započeli sa brisanjem iz popisa birača svih za koje su ocijenili da nisu za KPJ.
Tako je u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji izbrisano naviše birača, u prosjeku oko 30 %, dok ih je najamanje izbrisano u Crnoj Gori i Makedoniji.
BIH je bila u sredini.
U pojedinim podrčjima izbrisano je i do 70 % birača.
Svi su oni bili osumnjičeni za kontrarevolucionarni rad i prijašnji kolaboracionizam.

Po nekim podacima u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji KPJ je imala oko 10 % podrške, BIH na nekih 15-20 %, a Crna Gora i Makedonija preko 50 %.
To je dakle bila odmazda i teško kršenje odluka donesenih na II.zasjedanju AVNOJ i očito narušavanje Sporazuma između AVNOJ i Petra II.

No, I prijevare na biračkim mjestima bile su očite.
NOVJ je glasao nekoliko puta, biračke kutije su se podešavale kako je naloženo od KPJ.
I kako je sam Šubašić rekao, ako ne mogu stražariti pored glasačkih kutija izbori nemaju smisla..

I Maček iz Pariza je upozorio na teško kršenje izbora i na očito krivotvorenje rezultata. Čak je poručio preko svog kurira da HSS ne izlazi na izbore.
Svi koji su prosvjedovali protiv krivotvorenja izbora OZN je otpremila u zatvore.

Navodim da je u lipnju 1945. KPJ zatražila odlazak RAF iz Zemuna,tj.tamošnje zrakoplovne baze JKZ ( Jug.Kraljevskog zrakoplovstva ). Tamo je postojala borbena eskadrila i obuka za pilote NOVJ-a.

Milan Grohl je 18.kolovoza 1945. podnio ostavku.
U ostavci je naveo da ne postoji volja uspostave demokracije, pravičnog sudstva i odgovornog rada Vlade. KPJ ima poseban status što priječi funkcionalnost Vlade, ne postoji popis birača itd. Naveo je da glavni razlog ostavke ponajprije to što je nije bilo omogućeno da se pripremaju zakoni nego mu je bila namijenjena nemoguća uloga da ih kritizira što sami zakoni onemogućavaju.

Ubrzo su komunisti donjeli zakon o državljanstvu gdje je oficirima i podoficirima JKV-a oduzeto državljanstvo jer se nisu vratili u Jugoslaviju poslije rata.
Savezncima su predložili da im ukine smještaj i boravak u njihovim zemljama i zemljama pod njihovom upravom.

U Edinburghu je postojao nekvalificirani logor sa rečenim ljudstvom. Kasnije su premješteni u Egipat, u kamp El Arish i Palestinu. Bili su strogo protiv toga da im dopuste vojne dužnosti i nisu ih htjeli u svoju vojsku.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2017., 21:46   #40
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Imam problem sa vjerovanjem službenim vlastima..
Ja taj "problem" imam oduvijek. ali mislim, da si nam ti demonstriao ovdje, da imaš puno ozbiljniji problem - zove se, jednostavno, lijenost.

Quote:
Priznat ću da ne znam sve i da nisam pročitao
Ne. "Priznanje" se ne prihvaća, žao mi je.

Problem je u tome, da o temi koju si sam postavio ne znašt ništa, i da odbijaš nešto saznati, od nas nekoliko koji smo se javili, koji isto ne znamo sve, ali ipak znamo više od tebe. Kao da je neznanje vrlina.

OK, drago mi je da smo rasčistili da je tvoj stav takav, da ubuduće ne gubimo vrijeme.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.