Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2017., 22:07   #121
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post

Blues dada, znam za tvoj slucaj, kao moderator (sad sam ex, na zalost) sam ti se vise puta javno zahvalila. Na zalost, nemam moc da ti se i netko iz HTZ i Min turizma zahvali, ali vjeruj da bi ti se puno malih ljudi zahvalilo da znaju za ovo.
Hr ima i pozitivne primjere, samo mainstream mediji nece puno pisati o tome, uglavnom pisu samo crnilo. A znanstveno je dokazano da pozitiva pokreće pozitivu.
Da smo tako losi, ne bi humanitarne akcije tipa Dajmo da cuju, Korak za zivot itd naisli na sjajan odaziv.
Mi moramo shvatiti da zajedno možemo pokrenuti neke stvari na bolje, da se ne smijemo bojati, a kod nas je strah jos previse ukorijenjen. A ono sto najvise nedostaje Hrvatskoj je ipak: odgovornost!!! To je temelj svega.
Hvala ti na lijepim riječima, imaš potpuno pravo da pozitiva pokreće pozitivu, i ako ti netko kaže hvala, to te potiče da da još više radiš. Meni je dobro u VB daš neki mali novac, 10 - 20 funti, organizacija ti se zahvali, i spomene, ako možeš učini to ponovno uz zahvalu.

Sorry, ali teško mi je vjerovati da se u Hrvatskoj nesto može pokrenuti da bude bolje, takav je narod, ne bi se šteli mešati, evo ti pr. iz mojeg rodnog grada Koprivnice, tamo imaju veliki problem sa ogromnim smetilistem Piskornica, dolazi i skoro cijele Hr, loši zrak, zagađene vode, često požari itd, i čovjek Siniša Bosanac, koji se borio protiv toga, kritiziran, što se pravi važan, napadali ga na ulici, izgubio mjesto u gradskoj skupštini, i sada se pokazalo da je u pravu, jer direktor Piskornice je smijenjen, kao kriminalac.
Blues Dada is offline  
Old 22.11.2017., 22:34   #122
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ono što upada u oči da ljudi kao ti misle da su pozvani dijeliti blagostanje sa 2% najrazvijenije i najbogatije populacije svijeta.

Zanimljivo bi bilo čuti na čemu baziraš svoje uvjerenje, s obzirom na to da 98% svjetske populacije živi lošije nego Europljani pa ipak ne doseljavaju masovno u nju. Npr Kina, Indija, Brazil, dobar dio Latinske Amerike, cijela Afrika itd.

Te zemlje naprosto nisu dovoljno razvijene niti sposobne da naprave blagostanje kakvo ima EU, no ljudi tamo su svjesni toga i većinom žive u skladu sa svojim mogućnostima i položajem.

Zašto ti kao pripadnik naroda koji također po sposobnostima ne pripada u tu elitu, misliš da si pozvan dijeliti njihovo blagostanje.

To je kao da se nasilu useliš u kuću bogataša i zatražiš da sa tobom dijeli bogatstvo. Baš me zanima tvoj odgovor. ali i tvojih istomišljenika.
pa ja i jesam u tim lošijim zemljama, i donio novce + donosim još redovito iz hr da poboljšam nešto kod njih
tako da si tu fulao
ne znam od ku ti samo to da ljudi u zemljama južne amerike žive u skladu s svojim mogućnostima
iz toga vidim da očito nikad tamo nisi bio

a evo, nasmijana,ako baš hoćeš razlog ogorčenosti, i da, je naskoro cijelu zemlju, jer 97% državljana laje samo na internetu/birtiji a kad nešto treba stisnu šupak, šute i ne bi se šteli mješati

ja sam otišao iz politički razloga i radi osobne sigurnosti, jer kada ti odeš prijaviti prijeteće poruke rukom pisane, navedeš ime osobe koju da provjere i ništa se ne dogodi povodom toga, kad dobiješ presude ali ih određene grupe ljudi ignoriraju i rade i dalje po svome, u isto vrijeme ti budu dva frenda propucana, a osoba se danas slobodno šeće ( o nalogodavcu nećemo), a osoba protiv si javno iznosio dokaze, prijavljivao uskoku sumnjive stvari koje se nikad nisu istražile, i kade je i uskok kršio zakon i rokove,ali ništa jer ipak predsjednica lijepo kaže da u čemu je problem što joj ta osoba organizira rođendane, a onda zbog par baklju se cijela zemlja digne na noge i maltene si gori od ISILovaca, onda naravno da ću svima govoriti sve najgore
jedino što me veseli je što zahvaljujući svemu tome, i pošto sam lijepo spremao sve te papire danas mogu u drugim zemljama tražiti politički azil i postoji jako velika vjerojatnost da ga dobijem, jer postoji ozbiljna mogućnost da povratkom u hr nastadam

u hr sam imao firmu, stan, s lovom koju sam zaradio vani i vratio se
danas znam da je to bila greška,al što ćeš ljudi smo

i kako da onda kažem nekome da ode u zemlju gdje znam da to što propucaš 2 čovjeka ništa ne znači i nećeš u zatvor,a ak si bogatiji nije bed ni da ubijaš
a uz to što ću loše govoriti i dalje, ću kao exilac guštati na prekide utakmica i baklje, bacati ih i sam ( i s mirom platiti kaznu u drugoj zemlji, jer to je obični prekršaj negdje drugdje )
jer eto, hrvatskoj treba katarza, i jedan od načina na koje ja sad vidim jedini put je totalni slom društva
jer jedino iz pepela može niknuti novo nešto, i nadam se bolje
KILLERDOG is offline  
Old 23.11.2017., 01:24   #123
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Problem da bi se rijesio, prvo se treba osvijestiti, ukazati na njega. Onaj tko je malo promislio o svojoj buducnosti, malo istrazio u kakvim okolnostima zivi, malo pokusao uvidjeti kako stvari funkcioniraju samo takav moze biti i svjestan kako mu jest, a i kako mu moze biti. Nije ovdje rijec o tome da mozes biti i gladan, bez ruke ili noge, nego o odgovornosti. Kakav bi ja roditelj bio da si dozvolim zivot na konstantnoj granici sredstava na svom tekucem racunu. Sta ako jedan ostane bez posla (karikirano jer posla nemam i vrlo uskoro cu takodjer vrlo vjerojatno za njemacku), sta ako dijete zatreba neko lijecenje koje mi primanja ne mogu omoguciti. Sta ako tako nesto supruzi bude potrebno ili meni samom. Sta do kraja zivota na kredit i rizik. Sta kad dodje mirovina, kako zivit ako samo malo medicinske njege bude trebalo ekstra. Samo se prepustit, pa kako bude? Moze sta se mene tice, puzajuc se snac mislim ako treba. No imam dvije osobe u zivotu koje jesu zivot za mene, i kako bi ih mogao gledat u oci, biti svjestan svega ovoga i pritom iskreno reci da ih volim? Zar voljeti ne znaci brinuti, zar voljeti ne znaci dati sve od sebe, zar voljeti ne znaci biti ziv. I nije pretjerivanje u igri, radi se o elementarnim jebenim zivotnim uvjetima koji bi svakom trebali biti dostupni, a to su pravo na posao i pravo da se kolko tolko osjecas ko covjek. Da nisi rastrosan nego upravo stedljiv, da nisi ljencina i da sve sta zelis je par dana izleta godisnje, komadic vrta i svoja cetiri zida koja nisu palaca, a da pritom nemas otplatni plan kredita do dijetetove trece godine fakulteta, i da onda ne moras odma dic drugi kak bi zamijenio kroviste i auto star 26 godina, koje si inace i sam popravljas, mijenjas i snalazis se, a ne platis firmi kes i dobis racun. A sta, ponekad bi mozda i na drugi kontinent posjetio neku zemlju, no eto ne treba mi ni toga jer mogu da imam sve tamo gdje jesam. Ogorcen? Moze da se nazove to i tako ako to znaci da cu radje reci ono sta je bitno za neciju buducnost, a ne srati o sportu, lazno se smjeskati ili prepricavati radnje zadnjih filmova s tva. Stvarno hvala bogu sta sam ogorcen jer sam na pola puta da ne zivim zapravo nesvjesno kockajuci se i svatko tko mi se nadje na putu, a ima isto usrane zivotne uvjete upravo cu dati bas poticaj da si ucini ovaj jedan zivot sta ima malo vise vrijednim zivljenja.
Razumijem zašto se ljudi iseljavaju (moj najbolji frend se iselio 1996 doslovno gladan), razumjet cu i tebe ako ides, poanta je u tome da je steta vani gubiti vrijeme na ogorčenost prema Hr ako se gradi novi zivot. Em psihicki steti, em se sebi otezava zivot s tom negativnom energijom.

Blues dada, jasno mi je, kod nas je problem sto mediji masovno /namjerno!!) forsiraju pricu:"ne isplati se", ljudi povjeruju u tu mantru i onda se ne usude udruziti se. Nama nedostaje kriticna masa za preokret, a tu mediji igraju paklenu ulogu cim se pojavi neko ok koji ima "muda" pricati (npr cim je Kolakusic progovorio o kriminalu oko predstecajnih prije par godina, odmah mu izmislili neke nepostojece skandale itd)..i tako difamiraju svakog tko se usudi otvoreno nesto izreci..ili neku manju grupu ok ljudi.
Krajem 19.st su americke novine doslovno natjerale americkog predsjednika na rat protiv Spanjolske oko Kube. (mogu linkati clanak o tome), tako da prljava igra medija nije od jucer.

Killerdog, zao mi je zbog ovog sto ti se dogadjalo, razumijem te. I u mojoj obitelji su prosli svasta kao i ti, ali bilo je svega.
Takve mafije, na zalost ima svugdje, u svakoj državi, razumijem i razloge tvog odlaska, ali na zalost pricama o tom kako je Hr uzasna, ne moze se pripomoći poboljsanju stanja u Hr.
A bacanjem baklji samo ides na ruku onom kojem zelis stetu, u biti je to kontraproduktivno. Dosadašnje posljedice to i potvrdjuju.

(Uostalom, cijeli danasnji nogomet svugdje u svijetu je jedna ogromna mafija, najvise joj se moze nastetiti negledanjem tekmi).
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Old 23.11.2017., 02:18   #124
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
...

ja sam otišao iz politički razloga i radi osobne sigurnosti, jer kada ti odeš prijaviti prijeteće poruke rukom pisane, navedeš ime osobe koju da provjere i ništa se ne dogodi povodom toga, kad dobiješ presude ali ih određene grupe ljudi ignoriraju i rade i dalje po svome, u isto vrijeme ti budu dva frenda propucana, a osoba se danas slobodno šeće ( o nalogodavcu nećemo), a osoba protiv si javno iznosio dokaze, prijavljivao uskoku sumnjive stvari koje se nikad nisu istražile, i kade je i uskok kršio zakon i rokove,ali ništa jer ipak predsjednica lijepo kaže da u čemu je problem što joj ta osoba organizira rođendane, a onda zbog par baklju se cijela zemlja digne na noge i maltene si gori od ISILovaca, onda naravno da ću svima govoriti sve najgore
jedino što me veseli je što zahvaljujući svemu tome, i pošto sam lijepo spremao sve te papire danas mogu u drugim zemljama tražiti politički azil i postoji jako velika vjerojatnost da ga dobijem, jer postoji ozbiljna mogućnost da povratkom u hr nastadam

...
Znači ti si otišao iz "političkih razloga" koji su povezani s nogometom i navijačima ili tako nešto i nekakvim obračunima s pucanjima (?),

ali svima koje sretneš u svijetu i koji su onako obični građani koji bi samo otišli negdje na godišnji govoriš da im u Hrvatskoj prijeti pljačka i propucavanje,
zato što je to tvoje iskustvo iz nekog miljea koji sasvim sigurno nije onako običan krug najobičnijih ljudi koji rade svoj posao ili idu negdje na godišnji odmor.

NemremSeSjetit is offline  
Old 23.11.2017., 05:23   #125
skorz je licemjerno predbacivati meni, koja sam na fhr od 2006, bila godinama mod i smod, zasto jos dolazi ovdje. kao dijaspora na podfprumu Dijaspora jos jedan divan primjer koliko je hr narod tolerantan. svjesna sam da forum nije mjerilo reanosti, to stoji, al je li zaista daleko od iste? tako mi se komotno moze predbaciti i zasto u svoja 4 zida pricam hr a ne engleski. zasto na prezime nisam dodala h da bude ch, nego je ostalo samo c.
ako ponekad (a zbilja nije da dezuram na pdf Dijaspora i svakom sam loncu poklopac) dodjem tu u vremenu razbibrge - moja stvar i moje pravo. moje misljenje o Hr i moja iskustva s istom - moja stvar i moja misljenja, nicija druga. kako se tko (ne)nosi s time - vasa stvar. glupava su samo odredjena vrijedjanja i imputacije o mojoj mentalnoj dijagnozi koje neki stavljaju - a zasto? samo zato sto nisam domoljubna? samo zato sto kad me stranci pitaju "zasto smo otisli" ne lazem da smo bili gladni i nezaposleni (jer nismo, za mnoge smo mi u hr imali "odlican" zivot) nego im kazem zasto?
ok, Intermezzo, shvatio si me predoslovno, nisam zbilja isla guglat slike politicara, ponekad (pocesto) me ponese izrazaj (i hmelj ) al da smo im prepricali sto se dogadja s npr Horvatincicem - jesmo. ljudi su pitali. mi smo odgovorili. u toj veceri smo jednako pljuvali i po Trumpu i po Harperu i po Trudeau itd. bila je tema. ti frendovi su (za ovdasnje pojmove) malo politicki nastrojeni pa smo dosta pricali. zbilja nije da mi je prva stvar kad me random ljudi pitaju odakle sam cupanje moba i pokazivanje politicara. to sto forumska populacija to tako dozivljava, a jbg, ne zive sa mnom 24/7. jednako tako nedavno je jedna lokana fb stranica nesto pisala za Teslu (lokalni shelter koji je jednog sticenika nazvao Tesla) i krivo napisala da je Tesla rodjeni Austrijanac (jerbo im je engl wiki izbacio Austrian empire). ispravila sam ih i napisala da je Tesla rodjen u Kroejsi. kao poremecena individua kojom me neki oslikavaju stisnula bih im lajk
ja o Hr iz svojih 30 i kusur godina zivota tamo zaista nemam sta lijepo za rec'. osim da je lijepa u smislu prirode, raznolikosti reljefa i povijesnih gradjevina. nemam. jebiga. to je moje osobno zivotno iskustvo i jedino koje ja mogu prenjet nekome. zadovoljna sam vrlo s novom drzavom i zivotom koji smo ovdje stvorili u malo jace 2 god (za razliku od 30+ u domovini); al da sam sad nesto izrazito domoljubna prema njoj, i nisam. da ona danas - sutra postane ono sto je Hr sada; selila bih opet bez okretanja. i jednako srala po njoj
ja sam sebicna. dobrobit moje obitelji je i uvijek ce biti povrh bilokakvih lokalpatriotskih osjecaja (za koje sam ionako izgleda skorz frigidna). nemremsesjetit je spomenula "doma". meni je "doma" tamo gdje je moja (nuklearna) obitelj sretna i ispunjena. ergo, Hr nam nije doma. sto sam duze u emigraciji to vise uvidjam da meni osobno Hr nikad ni nije bila "doma". ja mogu prihvatiti i shvatiti da mnogi osjecaju suprotno. i necu im srati. No, fascinantno mi je kako meni, eto mnogi seru i daju dijagnoze. i pitaju me zasto pisem na fhr
jer mogu!! demokracija. to ste htjeli da vas izvede iz mraka. il ne?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 23.11.2017., 06:13   #126
jos malo o sebicnosti; radimo na prosirenju obitelji. uvijeti u ovdasnjem regularnom rodilistu su maltene jos bolji od onoga za sto je mala dvonrikova pljunula pare privat (i bila rastezana po medijima zbog toga) a sve to djabe tj za manje izataka za zdravstvo s placa. zasto bih ja radjala k'o krava u Hr i lezala u bolnici 3 dana udisuc smrad cigareta iz vecea (ne, ne mozete mi reci da preuvelicavam! svaka koja je rodila u Vinogradskoj zna o cemu pricam. dajboze da se nesto promijenilo, al do pred par god to je bila realost rodilista iz Zg metropole!) ako mogu roditi k'o ljudsko bice nedgje drugdje i ici doma u 24h od normalnog vaginalnog poroda?
skolstvo - bila je u rujnu neka hajka na sajt vlade oko tezine torbe.. vidim da su mnogi roditelji frustrirani skolstvom i zadacama i yadada, sto poduzimate? koje su reforme u tijeku? jeste li svjesni da ostatak svijeta skolu pocinje deeeeebeeelo prije 7me godine? ono sto se od Hr prvasica trzi uopce nije previse. dapace!!! moji sedmogodisnjaci ovdje citaju da se smrznes!! eh ali. ali su skolu i sistem i slova poceli s 5.
VB pocinje s 4.
s kolko pocinje ostatak EU?
dam glavu da nitko (ili vrlo mizeran broj drzava) ne pocinje tako kasno.
al eto. mi, koji smo svojoj djeci htjeli dati neku bolju sansu iako nismo bili gladni i nezaposleni u hr, seremo kvake. umjesto da ucite nesto od nas dijasporasa i pokusate se izboriti za bolje koje zasluzujete, ne, bitnije je nas prozivati mentalno nestabilnima i mrziteljima.
ja ne volim hr i ogorcena sam jako; ali imam obitelji, prijatelja i njihove djece. nekad (koliko mogu virtualno) dajem svoj obol i podrsku koliko mogu. sto VI koji jeste i mislite ostati u Hr zaista CINITE da bude bolje vasoj djeci?? jeste donirali kojem rodilistu? jeste isli na prosvijed za reforme skolstva? jeste se zalagali za home schooling (svi seru po vakcinama a pojma nemaju da je u bijelom svijetu to regulirano na nacin nes cijepit, ok skoluj onda doma)..
toliko benefita mozete izvuc od nas koji zivimo vani za unapredjenje sranja koja (jos uvijek) doticu i vas..
zasto se fokusirate na vrijedjanja i obezvredjivanja nas umjesto da se izborite za bolje?
ja sam rodila u Zg 2011. najnormalnije sam svoje dijete prijavila u lokalni maticni koji je kompjuterski dobio podatke od maticnog gdje je dijete (po bolnici, opcini) rodjeno. fast forward na 2017, zena iz istog "mog" maticnog NE MOZE prijaviti dijete nego mora fizicki ici u opcinski maticni po bolnickom mjestu rodjenja djeteta. pa dobro TKO je tu lud? umjesto da se ide unaprijed, ide se unatrag? to je skroz okej?
ja, skljuzmi, sam se borila dosta. imenom i prezimenom dok su mnogi sutjeli. javno u medijima. kad sam vidjela da nema smisla, pokupila sam svoje i crta van. zivim samo jedan zivot i zivjet cu ga za svoju obitelj.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 23.11.2017. at 07:07.
La_LuNa is offline  
Old 23.11.2017., 08:38   #127
U Austriji djeca kreću u školu sa 6-7g isto kao i u Hrvatskoj, slično je i u Njemačkoj. Teško mi je zamisliti da dijete sa 5g krene u školu. Većina djece sa 5g psihički i mentalno još nije zrela za školu, barem za onu kakva je u Hrvatskoj. Druga stvar ako je u nekim državama prvi razred kao kod nas predškolska godina. Moj sin ima 4g i par mjeseci i nema šanse da će on za manje od godinu dana biti zrel za školu. A ja sam inače onaj roditelj koji gura svoju djecu.

Apropo Hrvatske i ogorčenosti. Meni je trebalo četiri godine da prestanem gledati hrvatsku televiziju. Neku svoju ogorčenost sam zamjenio totalnim ignoriranjem Hrvatske. Jednostavno me više ne zanima. Prije sam žalio ljude jer nisu imali izlaza. Danas je cijela Europa njihova. Ne zalim više nikog osim ne daj Bože bolesti ili nečeg takvog. Po meni jedina pozitivna stvar što se dogodilo u Hrvatskoj je udruga Franak. Kako su se ljudi lavovski izborili za male ljude. Znači može se ako se hoće, ali se neće. Što me briga onda. Kratko i jasno. Ja sam našao svoje mjesto pod suncem i nemam razloga za ogorčenost.
osibk is offline  
Old 23.11.2017., 09:32   #128
Preporučujem gledanje dokumentaraca:Italija: voli je ili ostavi. Savršeno se moze preslikati i na Hrv i na jos bezbroj zemalja u svijetu. Tema je dilema o odlasku ili ostanku.
Zgodan i poucan film.


Osibk, nije cijela Europa "njihova" dosta drzava jos ne daje radne dozvole, npr. Nizozemska.
I mislis li da invalid (civilni) moze naci posao vani? Kako da ne.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 23.11.2017. at 09:45.
nasmijanonebo is online now  
Old 23.11.2017., 09:51   #129
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Preporučujem gledanje dokumentaraca:Italija: voli je ili ostavi. Savršeno se moze preslikati i na Hrv i na jos bezbroj zemalja u svijetu. Tema je dilema o odlasku ili ostanku.
Zgodan i poucan film.
samo što gledanje preporučaš ljudima koji su tu dilemu riješili i upravo radi toga postaju na pdf dijaspora
Donata is offline  
Old 23.11.2017., 09:59   #130
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Preporučujem gledanje dokumentaraca:Italija: voli je ili ostavi. Savršeno se moze preslikati i na Hrv i na jos bezbroj zemalja u svijetu. Tema je dilema o odlasku ili ostanku.
Zgodan i poucan film.


Osibk, nije cijela Europa "njihova" dosta drzava jos ne daje radne dozvole, npr. Nizozemska.
I mislis li da invalid (civilni) moze naci posao vani? Kako da ne.
Pišeš gluposti. Pa ja sam dobio u Austriji radnu dozvolu pije nego što je Hrvatska ušla u EU, a gdje ne bi tek sada. Za većinu država uopće ne treba radna dozvola i to je bila moja poanta. Dođeš i radiš.
Pa napisao sam da jedino žalim ljude sa zdravstvenim i sličnim problemima. Stvari na koje sam čovjek ne može utjecati.
osibk is offline  
Old 23.11.2017., 10:16   #131
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Dođeš i radiš.
Da se malo nadovezem...

Gledala sam neki posao na institutu u Belgiji. Instituti u razvijenom svijetu tipicno traze samo znanje engleskog.
Ali eto, taj institut trazio fluent english, dutch, french
Moji frendici znanstvenici (iz zapadne Europe) i ja smo to protumacili kao da nece stranca Stovise, to je jedini oglas za znanstvenu poziciju u mojoj struci na nekom institutu za koju sam vidjela da se trazi ijedan jezik osim engleskog. Cak i Francuzi u oglasima traze samo engleski (praksa je druga stvar, i recimo da za stalne pozicije su na glasu kao netko tko jako preferira domace, cak i vrlo renomirane institucije).

Naravno, znam da ce se sad naci netko tko ce ih krenuti braniti i ne, ne, ne, ne bi tamo vani diskriminirali, toga ima samo u Hrvatskoj
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Old 23.11.2017., 10:19   #132
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
jeste donirali kojem rodilistu?
wtf??? pa gdje ti živiš???
imaju love koliko trebaju i uvijek će imati i to je to
DrSigmundFreud is offline  
Old 23.11.2017., 10:53   #133
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Moj sin ima 4g i par mjeseci i nema šanse da će on za manje od godinu dana biti zrel za školu. A ja sam inače onaj roditelj koji gura svoju djecu.
kod mene ako djete napuni 3 godine do 1 ozujka krece od 1.3. u kinder 1, pa na jesen opet kinder 1

dakle moj mladi ima trenutno ravno 4g 9 mjeseci, trenutno je kinder 2, i ove godine uce sva slova i brojeve do 100

prosle godine su ucili brojeve do 10, boje, oblike i tak te osnove, plus naravno pjesmice, crtarije i ostalo primjereno njihovoj dobi

moj je malo napredniji pa je znao sa 3 godine cijelu abecedu i brojat do 100, sad zna slovkat, a kako uce abacedu onda uce i pisat i sasvim lijepo mu ide
cisto da napomenem - uci pisat pisana slova, ne tiskana

a sve to uz njegov speach delay problem, pa je sve ovo na engleskom, hrvatski ne prica, iako dosta razumije, a treci jezik ja ne pricam ( ) ali kazu uciteljice da ga razumije (primjereno dobi naravno)

tak da mislim da bi se mozda iznenadio koliko tvoje dijete moze

al opet, pricamo o sistemu radenom po uzoru na uk, npr. nema ocjene do 4 razreda, nema usmenog ispitivanja i malo malo ispita - nego fino half term exam i final exam - tak da nema ni tolikog pritiska, a i opseg gradiva je brutalno manji od onog sto sam ja ucio u osnovnoj

mozda je drugacije nakon year 6, budem vidio kad stariji za dvije godine krene
Padrone is offline  
Old 23.11.2017., 10:53   #134
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Pišeš gluposti. Pa ja sam dobio u Austriji radnu dozvolu pije nego što je Hrvatska ušla u EU, a gdje ne bi tek sada. Za većinu država uopće ne treba radna dozvola i to je bila moja poanta. Dođeš i radiš.
Pa napisao sam da jedino žalim ljude sa zdravstvenim i sličnim problemima. Stvari na koje sam čovjek ne može utjecati.
Moj bliski frend je emigrirao lani u NL (tamo mu zivi partner) i ne smije jos raditi do iduce godine (na crno ne zeli), kad NL bude dala dozvolu nasim ljudima za rad.


Xiang, naravno da vani ima diskriminacije, mogu nasi raditi sve, ali ipak paze kog ce zaposliti na visim pozicijama (svog), sto je i razumljivo u stvari.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Old 23.11.2017., 10:57   #135
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
uvijeti u ovdasnjem regularnom rodilistu su maltene jos bolji od onoga za sto je mala dvonrikova pljunula pare privat (i bila rastezana po medijima zbog toga) a sve to djabe tj za manje izataka za zdravstvo s placa. ....

skolstvo -
s kolko pocinje ostatak EU?
jeste isli na prosvijed za reforme skolstva? jeste se zalagali za home schooling (svi seru po vakcinama a pojma nemaju da je u bijelom svijetu to regulirano na nacin nes cijepit, ok skoluj onda doma)...

....ja sam rodila u Zg 2011. najnormalnije sam svoje dijete prijavila u lokalni maticni koji je kompjuterski dobio podatke od maticnog gdje je dijete (po bolnici, opcini) rodjeno. fast forward na 2017, zena iz istog "mog" maticnog NE MOZE prijaviti dijete nego mora fizicki ici u opcinski maticni po bolnickom mjestu rodjenja djeteta. pa dobro TKO je tu lud? umjesto da se ide unaprijed, ide se unatrag? to je skroz okej?
IMa dosta toga zanimljivog za diskusiju, čisto iz iskustva dijasporaša.

Npr. zdravstvo - svi nacionalni zdravstveni sustavi funkcioniraju skoro pa jednako dobro i jednako loše, uz iznimku nekih skandinavskih zemalja, mislim da je Danska najbolje uredila taj sustav, na osonovi onoga što sam imala priliku čitati prije par godina, navodno i Švicarci idu k njima proučavati organizaciju. U Italiji koja ima "besplatno" javno zdravstvo naći ćeš jednako pozitivne i negativne priče kao u HR, a od obitelji koja je što stalno, što povremeno u tvojoj novoj domovini čujem da je i kanadski sistem daleko od idealnog. Postoje sigurno razlike u odnosu na to gdje netko stanuje, npr. osobno vidim bolju organiziranost na području Milana, nego u Rimu, tako da je vrlo vjerojatno i da je tvoja zona dobro opslužena u odnosu na neku drugu.

U Hrvatskoj je problem s nedostatkom sredstava, a istovremeno imamo vrhunske stručnjake od kojih se očekuje da rade valjda iz entuzijazma. I onda dolazimo do apsurdnih situacija da kojekakva birokracija ima dobre prihode, dok medicinske sestre šaljemo u pečalbu, umjesto da ih dobro platimo da nam ostaju u zemlji. Zašto netko u nekom državnom uredu gdje doslovno prljaju papir po cijeli dan treba imati veću plaću od medicinske sestre? Obzirom da žive na proračunu, vjerujem da bi svaki građanin radije dao veću plaću onome koji skrbi za bolesne nego onome tko prošetava hodnicima državnih ureda kada ne gubi vrijeme na forumu ili facebooku.

Što se školstva tiče, zaista ne vjerujem da vidiš homeschooling kao opciju za probleme?! Iskreno se ježim od te opcije i iako vjerujem da bi ti znala svoje dijete školovati doma, ne vjerujem da bi više od 20% populacije bilo u stanju podučavati djecu doma i općenito ne vjerujem u taj pristup i smatram da se treba maksimalno uložiti u kvalitetno školovanje, a ne dići ruke i dozvoliti homeschooling. Vrijeme polaska u školu je manje bitno od vremena završetka školovanja, neke zemlje produžavaju osnovnu školu na 10 godina, neki imaju gimnazije od 5 godina, tako da je bitniji sadržaj i da djeca do punoljetnosti imaju mogućnost i zapošljavanja nakon završene škole, ako ne žele na fakultet. Znam ljude ovdje u Italiji koji su gimnazije završili sa skoro 20 godina iako su sve u roku obavljali što je daleko prekasno da bi bili konkurencija onima koji su srednju završili s 17-18 godina i upisali studij.

Na kraju birokracija - moja iskustva s hrvatskom birokracijom su u prosjeku više pozitivna, nego negativna, ali sa ogradom da jako ovisi o osobi s kojom moraš imati posla. Imaš li sreću da naiđeš na osobu koja savjesno obavlja svoj posao i zna da je na poslu radi tebe, a ne obratno, iskustva mogu biti iznenađujuće pozitivna. No, kao i uvijek, jače pamtimo negativna iskustva jer su uz takva povezane i brojne emotivne reakcije, jednako kao i logistički problemi, troškovi itd. Moguće je da su moja iskustva pozitivnija jer je mjera za usporedbu talijanska birokracija, a ta je i Joba u stanju pretvoriti u Terminatora. Imam takvih iskustava u Italiji da moj zakoniti redovno ostaje bez teksta kada, po ne znam koji put, vidi da sam u HR nešto riješila s jednim telefonskim pozivom.

I na kraju, meni ne smeta tvoja ogorčenost, možda je način na koji ti verbaliziraš svoje viđenje stvari neugodan onima koji svoju hrvatsku stvarnost drugačije vide i žive, ali ja te razumijem iz sasvim osobnih razloga. Kada pitaš što smo mi svi učinili, ja ti iskreno velim da nisam ništa, nisam u HR, ne glasam na izborima, iako jesam potegnula na put da glasam protiv onog Markićkinog referenduma, ograničila sam se na materijalnu pomoć socijalnoj samoposluzi jer me boli vidjeti starce koji traže plastične boce (Vilko bi sada slavodobitno viknuo kako on to govori već 10 godina). Ne govorim ljudima u HR kako bi trebali živjeti, skoro pa da i odbijam čitati vijesti iz Hrvatske i na žalost ne vidim neku bolju budućnost za HR. Zemlja korumpiranog sudstva ne može naprijed i otkako sam prije 10 godina dobila odgovor na krivičnu prijavu koju sam napravila (s dokazima i potpisana punim imenom) da je istina sve što sam navela u prijavi, ali da nema osnova za krivično gonjenje, shvatila sam u potpunosti slogan "mala zemlja za veliki odmor" i odlučila živjeti po tom sloganu.

I na kraju, iskreno žalim sve one kojima je utjeha činjenica da ima gorih zemalja od Hrvatske, da ima veće korupcije u nekoj drugoj državi i sl. Mene su od malih nogu učili da se moram uspoređivati s najboljima i da nije nikakva utjeha što je netko lošiji od mene ... ali, to su bila druga vremena, tada nismo reciklirali plastične boce, mineralna se kupovala u staklenim bocama
Donata is offline  
Old 23.11.2017., 10:57   #136
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Moj bliski frend je emigrirao lani u NL (tamo mu zivi partner) i ne smije jos raditi do iduce godine (na crno ne zeli), kad NL bude dala dozvolu nasim ljudima za rad.


Xiang, naravno da vani ima diskriminacije, mogu nasi raditi sve, ali ipak paze kog ce zaposliti na visim pozicijama (svog), sto je i razumljivo u stvari.


Ti ne razumiješ koncept radne dozvole i slobodnog pristupa tržištu rada.
U Austriji ima mnogo primjera naših ljudi na visokim pozicijama. Mislim da je veći problem što naši ljudi nemaju neku izrazitu želju za takvim karijerama.
osibk is offline  
Old 23.11.2017., 11:04   #137
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Ti ne razumiješ koncept radne dozvole i slobodnog pristupa tržištu rada.
U Austriji ima mnogo primjera naših ljudi na visokim pozicijama. Mislim da je veći problem što naši ljudi nemaju neku izrazitu želju za takvim karijerama.
da,ali je problem je bio,a i jos uvijek je sto ako si SSS i nisi defiticitarno zanimanje - sanse za dobiti radnu dozvolu su manje od nikakvih...
jbg nisu svi VSS...
Mortiis is offline  
Old 23.11.2017., 11:21   #138
Da, statisticki podaci govore da je najveći broj iseljenika iz Hr SSS spreme.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Old 23.11.2017., 11:38   #139
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
da,ali je problem je bio,a i jos uvijek je sto ako si SSS i nisi defiticitarno zanimanje - sanse za dobiti radnu dozvolu su manje od nikakvih...
jbg nisu svi VSS...
Ha moja sestrična je dobila za Pflegerin. Sigurno je teže u Beču nego u Tirolu. Sve ovisi o potrebi i trenutnoj političkoj situaciji.
osibk is offline  
Old 23.11.2017., 12:08   #140
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Problem da bi se rijesio, prvo se treba osvijestiti, ukazati na njega. Onaj tko je malo promislio o svojoj buducnosti, malo istrazio u kakvim okolnostima zivi, malo pokusao uvidjeti kako stvari funkcioniraju samo takav moze biti i svjestan kako mu jest, a i kako mu moze biti...
Da, i to je to... Samo, stvar je u tome, da postoje mnoge i vrlo brojne interesne grupe u Hrvatskoj, koje ne žele da se desi nekakvo "osvješćivanje" među ovcama koje šišaju.

Iskreno, ne kužim ove ko Inženjer Ekonom, koji namjerno pričaju bajke kako u Hrvatskoj maltene jednorozi seru duge i kuće su od čokolade, dok zna da je realno stanje u rasulu. Kako je to točno korektno prema drugima, pa i prema sebi?
Pa ne hvatamo u dijaspori ljude po cesti, kako bi im pričali da je Hrvatistan zapravo teško sranje od države. Rijetko koga uopće zanima stvarna situacija, ali ako netko stvarno pita, pa nećeš valjda lagati čovjeku?

Inače, kad sam počeo malo pratiti teme o dijaspori, ljudi su pljuvali bez milosti po onima koji su otišli, pa je još tada uletila i predsjednica koja je cinično poručila svima kojima nije dobro (koji valjda nisu dobro u lopovskoj Hrvatskoj jamili ili se uhljebili) "neka idu". Odvratno... E ali kada su dijasporci "uzvratili" konkretnim kritikama i razlozima odlaska, nastalo je kmečanje, kako su dijasporci "ogorčeni", da bi trebali šutiti, da su im srca prazna , da zapravo ne bi trebali ni po forumu pisati...
E pa neće ići...a to posebno ide ovim stranačkim vojnicima, "zna se" koje zločinačke organizacije.
Snack is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:47.