Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2007., 01:59   #101
Quote:
SBorovnica kaže: Pogledaj post
U mnogim slavonskim mjestima ljudi (osobito oni stariji) pričaju tzv. šokačkom ekavicom (navodno se to tako zove). Tako oni govore belo, mleko itd. a nisu Srbi, niti su to mjesta s većinskim srpskim stanovništvom!
Svaka čast, za one koji ne vjeruju da se u Slavoniji izvorno govori ekavski (Osijek, Valpovo, Miholjac) i slično preporučujem film ili još bolje snimku predstave "sokol ga nije volio" - (i)jekavica u tim krajevima je posljedica utjecaja književnog jezika. Osim tih krajeva ekavica je izvorna u Baranji i Vukovarskom kraju,

kao i drugdje u HR jedini izvorni ijekavci u Slavoniji su (bili) Srbi: Okučani, Pakrac, Daruvar, Voćin, Sl. Drenovac, Požega, N. Gradiška i sl. i manji dio Hrvata u istim krajevima
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 06:33   #102
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Svaka čast, za one koji ne vjeruju da se u Slavoniji izvorno govori ekavski (Osijek, Valpovo, Miholjac) i slično preporučujem film ili još bolje snimku predstave "sokol ga nije volio" - (i)jekavica u tim krajevima je posljedica utjecaja književnog jezika. Osim tih krajeva ekavica je izvorna u Baranji i Vukovarskom kraju,

kao i drugdje u HR jedini izvorni ijekavci u Slavoniji su (bili) Srbi: Okučani, Pakrac, Daruvar, Voćin, Sl. Drenovac, Požega, N. Gradiška i sl. i manji dio Hrvata u istim krajevima
Jeste u pravu si za uticaj knjizevnog jezika na govor , kao kod nas u srbiji npr. Uzice,Valjevo i citava zapadna srbija je govorila ijekavicu , ali danas samo stariji ljudi sa sela je govore.
Da je ekavica bila zastupljena u ist. slavoniji moze se videti da svi odma preko dunava u vojvodini(i hrvati naravno) govore ekavicu neki su cak i ikavci.
Tako slobodno se moze reci da je i ekavica hrvatska a ne samo srpska , tako i ijekavica je srpska (kod nas je izjednaceno zvanicno kao knjizevni govor).
Jedno pitanje , jeli se govorilo Bok u slavoniji ranije meni se cini nesto da nije ali ipak pitam da ne lupim kojim slucajem , jer sam cak video kod nekih forumasa da je Zdravo za njih srbizam i nisam mogao verovati jer sam u sebi ubedjen da je i u HR postojao(mozda postoji i dalje?)
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 08:22   #103
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Najstandarnije govore u Moslavini i okolici Zadra{Benkovac}.


pijat, pinjur, ćatrun, lancun, kušin, sidalica, pamidor, šogoman, kapula, važol, cata, kukumar, varenika, skorup, mudante, kalce, pastole, briktaš, smenon (samnom), skuta, vuštan, traversa, kurdela, kunpir itd.

+

sve se završava na n umjesto m, na primjer:

provokacijama = provokacijan
granatama = granatan
autom = auton itd.

+

ja sam = ja san
čuvam = čuvan
pijem = pijen

+

sve se završava na a umjesto ao ili o, na primjer:

živio = živija
bio = bija
radio = radija itd.

+

Hrvati = ikavci (di, did, nedilju, ode)

Srbi = ijekavci (đe, đed, neđelju, ovđe)

Zadnje uređivanje Kloki : 16.04.2007. at 09:38.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 08:34   #104
Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Pa čovječe ti disput s nekim idiotom koji ti se narugao što si iz Bosne prebacuješ na totalno krivi kolosijek. "Jako puno srpskih riječi"-ponavljam evo prijateljski, ajd da ne budem svadljiv, prošećite se negim gradom u Slavoniji, popričajte s ljudima ovdje... i vidjet ćete koliko ste u krivu, da će vam biti neugodno.

Ustvari javio sam ti se samo da te upozorim da ekavica u Slavoniiji nije "problem", kao što nije ni u Zagorju...
Ovaj thread nije trebala biti nikakva svađa, niti pražnjenje političkog gnijeva nekih na skroz promašenu temu o kojoj više ne bih, nego je ljude zanima u kojim se mjestima priča ekavicom.
Osobno mi se nitko nije narugao, istina je da sam '92 dosla u Slavoniju iz Posavine, ali kao dijete, 11 godina, tako da sam i naglasak i ono malo razlicitih rijeci jako brzo naucila i danas pricam bez ikakvog naglaska, ljudi nikad ne mogu odgonetnuti iz kojeg dijela Hrvatske dolazim, a kamoli pomisliti da sam iz Bosne. No u Hrvatskoj ne zivim vec 6 godina tako da to toliko nije ni bitno.
Tocno, ovo je tema o ekavici u Slavoniji, ali vas je dosta skrenulo s teme spominjuci srbizme te turcizme u Slavoniji pa sam se i ja nadovezala i nema uopce rijeci o politickom gnjevu.
__________________
I'm just a prisoner of your love
Blowne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 08:40   #105
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Svaka čast, za one koji ne vjeruju da se u Slavoniji izvorno govori ekavski (Osijek, Valpovo, Miholjac) i slično preporučujem film ili još bolje snimku predstave "sokol ga nije volio" - (i)jekavica u tim krajevima je posljedica utjecaja književnog jezika. Osim tih krajeva ekavica je izvorna u Baranji i Vukovarskom kraju,

kao i drugdje u HR jedini izvorni ijekavci u Slavoniji su (bili) Srbi: Okučani, Pakrac, Daruvar, Voćin, Sl. Drenovac, Požega, N. Gradiška i sl. i manji dio Hrvata u istim krajevima
Pznajem jako dobro Okucane, Pozegu, Novu Gradisku i ni tamo nije iskljucivo ijekavica, ima i jako puno ikavice.

Sto ti hoces reci, da je u gore navedenim mjestima iskljucivo srpsko stanovnistvo?
__________________
I'm just a prisoner of your love
Blowne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 09:36   #106
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Tako slobodno se moze reci da je i ekavica hrvatska a ne samo srpska , tako i ijekavica je srpska (kod nas je izjednaceno zvanicno kao knjizevni govor).
Ekavica je sigurno i hrvatska, s obzirom da kajkavci govore ekavicom.


Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje , jeli se govorilo Bok u slavoniji ranije meni se cini nesto da nije ali ipak pitam da ne lupim kojim slucajem , jer sam cak video kod nekih forumasa da je Zdravo za njih srbizam i nisam mogao verovati jer sam u sebi ubedjen da je i u HR postojao(mozda postoji i dalje?)
Jedna od osnovnih katolickih molitvi:

Zdravo Marijo, milosti puna,
Gospodin s tobom,
blagoslovljena ti među ženama
i blagoslovljen plod utrobe tvoje, Isus.

Sveta Marijo, Majko Božja,
moli za nas grješnike
sada i na času smrti naše.
Amen.

---

Prema tome, "zdravo" nikako ne moze biti srbizam.

---

Na netu ima lijepih objasnjenja podrijetla pozdrava "Bok":

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=446
http://www.imotskenovine.hr/index.ph...d=42&Itemid=58
http://www.croatia.ch/zanimljivosti/070224.php

Zadnje uređivanje Neznadar : 16.04.2007. at 10:10.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 10:59   #107
Quote:
Blowne kaže: Pogledaj post
Pznajem jako dobro Okucane, Pozegu, Novu Gradisku i ni tamo nije iskljucivo ijekavica, ima i jako puno ikavice.

Sto ti hoces reci, da je u gore navedenim mjestima iskljucivo srpsko stanovnistvo?
Ne, nego da Srbi iz tih krajeva govore ijekavicom i da su oni kao takvi (gotovo) jedini izvorni ijekavci u Slavoniji-Baranji-Sremu.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:03   #108
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Jeste u pravu si za uticaj knjizevnog jezika na govor , kao kod nas u srbiji npr. Uzice,Valjevo i citava zapadna srbija je govorila ijekavicu , ali danas samo stariji ljudi sa sela je govore.
Da je ekavica bila zastupljena u ist. slavoniji moze se videti da svi odma preko dunava u vojvodini(i hrvati naravno) govore ekavicu neki su cak i ikavci.
Tako slobodno se moze reci da je i ekavica hrvatska a ne samo srpska , tako i ijekavica je srpska (kod nas je izjednaceno zvanicno kao knjizevni govor).
Jedno pitanje , jeli se govorilo Bok u slavoniji ranije meni se cini nesto da nije ali ipak pitam da ne lupim kojim slucajem , jer sam cak video kod nekih forumasa da je Zdravo za njih srbizam i nisam mogao verovati jer sam u sebi ubedjen da je i u HR postojao(mozda postoji i dalje?)
Bok se govorilo u Zagrebu, Zagorju i gotovo nigdje drugdje, ali onda nova država, pa na televiziji samo zagrebački i još nestručan spikerski kadar, pa su neki idioti proširili priču da je "zdravo" "srpski" i/ili "komunistički" pozdrav itd.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:07   #109
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Ekavica je sigurno i hrvatska, s obzirom da kajkavci govore ekavicom.




Jedna od osnovnih katolickih molitvi:

Zdravo Marijo, milosti puna,
Gospodin s tobom,
blagoslovljena ti među ženama
i blagoslovljen plod utrobe tvoje, Isus.

Sveta Marijo, Majko Božja,
moli za nas grješnike
sada i na času smrti naše.
Amen.

---

Prema tome, "zdravo" nikako ne moze biti srbizam.

---

Na netu ima lijepih objasnjenja podrijetla pozdrava "Bok":

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=446
http://www.imotskenovine.hr/index.ph...d=42&Itemid=58
http://www.croatia.ch/zanimljivosti/070224.php
I ja sam bio ubedjen da je BOK od Bog , ali covek nauci nesto svaki dan.
Nego reci jel se pozdravljalo medjusobno sa zdravo u slavoniji nekad i ako jeste dali se sad izgubilo.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:15   #110
Moj pokojni deda je mrzeo dobar dan kad mu neko kaze i odgovarao "kako kome" jer je samo koristio "pomaze bog".
I sad kad gledam ima negde i pravo.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:32   #111
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
I ja sam bio ubedjen da je BOK od Bog , ali covek nauci nesto svaki dan.
Nego reci jel se pozdravljalo medjusobno sa zdravo u slavoniji nekad i ako jeste dali se sad izgubilo.
Za Slavoniju stvarno ne znam, jer sam iz Zagreba i gravitiram kajkavskom narjecju. Samo se sjecam da se "zdravo" vise koristilo prije rata, u skoli i pionirima, pa su valjda zato nastale neke predrasude, koje su, naravno, bez ikakvih osnova.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:32   #112
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Ne, nego da Srbi iz tih krajeva govore ijekavicom i da su oni kao takvi (gotovo) jedini izvorni ijekavci u Slavoniji-Baranji-Sremu.
Pa naravno da govore i trebali bi ako zive u Hrvatskoj. Sto ti hoces sad reci, da su Srbi, pored Hrvata, jedini izvorni ijekavci u gore navedenim krajevima?
__________________
I'm just a prisoner of your love
Blowne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:51   #113
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Za Slavoniju stvarno ne znam, jer sam iz Zagreba i gravitiram kajkavskom narjecju. Samo se sjecam da se "zdravo" vise koristilo prije rata, u skoli i pionirima, pa su valjda zato nastale neke predrasude, koje su, naravno, bez ikakvih osnova.
Meni je bok delovalo ko' lokalni gradski pozdrav kao kod nas "e de si".
Mislim da je zdravo bas stari pozdrav kod svih i da nema veze sa komunistima i slicno , nego eto frustrirani likovi na obe strane prave gluporije.
Kao kod nas , nekad je bilo parishki a sad je pariski , ili spashavati a sadspasavati .
Prosto je neverovatno cime se ljudi bave radi sitnih nazi-ciljeva ali to je sudbina kleta "naseg" lepog jezika.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:57   #114
Quote:
Blowne kaže: Pogledaj post
Pa naravno da govore i trebali bi ako zive u Hrvatskoj. Sto ti hoces sad reci, da su Srbi, pored Hrvata, jedini izvorni ijekavci u gore navedenim krajevima?
Srbi su u Hrvatskoj gotovo jedini izvorni ijekavci. Od Hrvata su to samo Dubrovčani i još par neznatnih iznimaka - svi ostali su bili ikavci ili ekavci. (Ovo govorim u vremenima prije uvođenja književnog jezika, odnosno njegovog širenja školstvom i medijima)

Ironija sudbine je da nam je književni jezik upravo onaj (novoštokavski-ijekavski) kojim su govorili gotovo isključivo naši pravoslavci/Srbi (koji danas eto baš nisu omiljeni).
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 12:35   #115
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Srbi su u Hrvatskoj gotovo jedini izvorni ijekavci. Od Hrvata su to samo Dubrovčani i još par neznatnih iznimaka - svi ostali su bili ikavci ili ekavci. (Ovo govorim u vremenima prije uvođenja književnog jezika, odnosno njegovog širenja školstvom i medijima)

Ironija sudbine je da nam je književni jezik upravo onaj (novoštokavski-ijekavski) kojim su govorili gotovo isključivo naši pravoslavci/Srbi (koji danas eto baš nisu omiljeni).
Zvanicna jezicka politika i mediji cine cuda ali se nekad to zaista uradilo kompromisno izmedju hrvata i srba , jer mi se cini da je ijekavska stokavstina osnov i kao da su ekavica i ikavica proizasle iz nje ili se varam.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 12:42   #116
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Meni je bok delovalo ko' lokalni gradski pozdrav kao kod nas "e de si".
Mislim da je zdravo bas stari pozdrav kod svih i da nema veze sa komunistima i slicno , nego eto frustrirani likovi na obe strane prave gluporije.
Kao kod nas , nekad je bilo parishki a sad je pariski , ili spashavati a sadspasavati .
Prosto je neverovatno cime se ljudi bave radi sitnih nazi-ciljeva ali to je sudbina kleta "naseg" lepog jezika.
Meni je bilo zanimljivo kad sam upoznao covjeka koji je '98 izbjegao s Kosova u Beograd, znaci iz "kolijevke srpstva", bez previse vanjskih utjecaja, on koristi dosta izraza za koje se misli da su tipicno hrvatski, npr. on kaze plin, a ne gas, domovina, a ne otadzbina, štala, a ne staja, dijaspora, itd, itd... Pa smo malo porazgovarali i o jeziku, i tada sam shvatio koliko su neki izrazi za koje se misli kako su "tipicni" za neki jezik, ustvari zajednicki. Tako da mislim da bi jedno pazljivo i sustavno istrazivanje moglo dobro poljuljati danasnje predrasude.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 19:42   #117
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
on koristi dosta izraza za koje se misli da su tipicno hrvatski, npr. on kaze plin, a ne gas
Usput, na hrvatskom ipak postoji samo "stisnuti (dodati) gas" (u autu). Ali npr. i Cesi imaju plyn, ali za razliku od nedosljednih Hrvata oni i tamo upotrebljavaju samo svoj "plyn" ("šlapnout na plyn, přidat plyn")...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 20:43   #118
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Usput, na hrvatskom ipak postoji samo "stisnuti (dodati) gas" (u autu). Ali npr. i Cesi imaju plyn, ali za razliku od nedosljednih Hrvata oni i tamo upotrebljavaju samo svoj "plyn" ("šlapnout na plyn, přidat plyn")...
A, gle, i kod nas se zna reci "nagazit po plinu". Ali ta fraza se ne koristi u sluzbenoj konverzaciji...
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 20:44   #119
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Meni je bilo zanimljivo kad sam upoznao covjeka koji je '98 izbjegao s Kosova u Beograd, znaci iz "kolijevke srpstva", bez previse vanjskih utjecaja, on koristi dosta izraza za koje se misli da su tipicno hrvatski, npr. on kaze plin, a ne gas, domovina, a ne otadzbina, štala, a ne staja, dijaspora, itd, itd... Pa smo malo porazgovarali i o jeziku, i tada sam shvatio koliko su neki izrazi za koje se misli kako su "tipicni" za neki jezik, ustvari zajednicki. Tako da mislim da bi jedno pazljivo i sustavno istrazivanje moglo dobro poljuljati danasnje predrasude.
Bravo , to sam mnogim sa obe strane govorio na nekim starim slicnim temama , u stvari ima samo mali broj razlicitih reci tj. novokovanice u zadnjih 100 godina koji su smisljali jezikoslovci radi cistog imanja sopstvenog jezickog fonda a danas se to pretvorilo u ovo je cisto nase a ovo je vase .
Ma , uglavno svi koji insistiraju na pukim razlicitostima najbolje znaju da je sve isto , ali primitivna nacionalna zadojenost je predugo trajala da ociglednu stvar se odbaci i na pravdi boga uzme se falsifikat za pravilo.
Npr. u srbiji do pocetka 20.veka se koristila rec tajnik(sekretar) a za nju se misli da je tipicna hrvatska prevodenica .
Onda cuvena fora oko SA i SU (saborac , suborac) , iz te famozne razlike se moze reci da najveca HR institucija je srbizam (Sabor) i itd.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 20:50   #120
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Onda cuvena fora oko SA i SU (saborac , suborac) , iz te famozne razlike se moze reci da najveca HR institucija je srbizam (Sabor) i itd.
http://www.sabortrubaca.com/

Dragačevski sabor trubača. Ima li nešto izvornije?
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.