Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2010., 19:47   #1
Druidizam

Riječ druid u antičkom keltskom svijetu označava svečenićku klasu. Druidizam se prakticirao na području zapadne Europe, sjeverno od Alpa i na britanskom otočju sve do prevlasti kršćanstva. Druidi su štovali mnogo bogova, ali i prirodu i njezine elemente. Utjecaj druida bio je i socijalni i religijski. Osim što su obavljali dužnosti svećenika, bili su filozofi, suci, liječnici i učitelji.

Spominju ih grčki i rimski pisci ( Diogen, Laertije, Gaj Julije Cezar, Plinije, Diodor Sicilski i Tacit). O njihovom učenju zna se malo, a neodređeni podaci sačuvali su se u usmenoj predaji, u welških pisaca i u irskom folkloru, gdje su nastale legende o njihovoj učenosti i filozofiji. Druidi su prinosili žrtve, često i ljudske, a nisu znali za hramove ni likove bogova.


pošto sam vidio da nema topica o ovoj već sada religiji, postavio sam ovaj pa bih vas pitao za mišljenje o istoj...
Holo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 19:59   #2
Iako nisam znao da su prinosili i ljudske zrtve, meni su druidi super... no ne gledam na druidizam kao na vjeru vec kao na nacin zivota koji je u skladu s prirodom.
ocigledno jedan cisci nacin zivota od zivota po gradu i udisanja smoga, rada po cijele dane...

njih fino boli kifla, sive u sumi, posade si gro povrca, a nekaj i poberu po sumi , i tako.... a la robinson crusoe al u sumi
earl Jigsaw is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 13:27   #3
Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
Riječ druid u antičkom keltskom svijetu označava svečenićku klasu. Druidizam se prakticirao na području zapadne Europe, sjeverno od Alpa i na britanskom otočju sve do prevlasti kršćanstva. Druidi su štovali mnogo bogova, ali i prirodu i njezine elemente. Utjecaj druida bio je i socijalni i religijski. Osim što su obavljali dužnosti svećenika, bili su filozofi, suci, liječnici i učitelji.

Spominju ih grčki i rimski pisci ( Diogen, Laertije, Gaj Julije Cezar, Plinije, Diodor Sicilski i Tacit). O njihovom učenju zna se malo, a neodređeni podaci sačuvali su se u usmenoj predaji, u welških pisaca i u irskom folkloru, gdje su nastale legende o njihovoj učenosti i filozofiji. Druidi su prinosili žrtve, često i ljudske, a nisu znali za hramove ni likove bogova.


pošto sam vidio da nema topica o ovoj već sada religiji, postavio sam ovaj pa bih vas pitao za mišljenje o istoj...
Priznati su kao službena religija

http://danas.net.hr/svijet/page/2010/10/02/0146006.html
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:16   #4
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
da...i to tek nedavno u Velikoj Britaniji, po meni nisu puno različitiji od šamana, mada kolko sam shvatio ne koriste haluciogene biljke i napitke i više im se nauka temelji na usmenoj predaji, pošto je zapisa o druidizmu jako malo...
Holo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:45   #5
Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
da...i to tek nedavno u Velikoj Britaniji, po meni nisu puno različitiji od šamana, mada kolko sam shvatio ne koriste haluciogene biljke i napitke i više im se nauka temelji na usmenoj predaji, pošto je zapisa o druidizmu jako malo...
Vole Stonehenge. Znali su da je to tkz. srednja senzibilna točka Zemlje kojih je oko 70 na planeti, jedno od mjesta na kojem je aura Zemlje povezana sa jezgrom preko velikih enegretskih zraka (polja). Takva mjesta mogu imati razne mogućnosti i za ljude u smislu pomoći duhovnom razvoju i liječenju. Stonehenge je podigao neki narod puno stariji od Druida oko 3.000 BC. dok su ovi dosli u Englesku bar 2000 godina kasnije, ali su ga "prisvojili". Neka su, bolje nego da propadne.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 18:44   #6
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
Vole Stonehenge. Znali su da je to tkz. srednja senzibilna točka Zemlje kojih je oko 70 na planeti, jedno od mjesta na kojem je aura Zemlje povezana sa jezgrom preko velikih enegretskih zraka (polja). Takva mjesta mogu imati razne mogućnosti i za ljude u smislu pomoći duhovnom razvoju i liječenju. Stonehenge je podigao neki narod puno stariji od Druida oko 3.000 BC. dok su ovi dosli u Englesku bar 2000 godina kasnije, ali su ga "prisvojili". Neka su, bolje nego da propadne.
Je vidljela sam tamo druide no bili su malo alkoholizirani pa ih nisam shvatila ozbiljno čak ni kad su mi nudili Fostera...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 19:12   #7
Quote:
Jigsaw2wr kaže: Pogledaj post
meni su druidi super... no ne gledam na druidizam kao na vjeru vec kao na nacin zivota koji je u skladu s prirodom.
ocigledno jedan cisci nacin zivota od zivota po gradu i udisanja smoga, rada po cijele dane...

njih fino boli kifla, sive u sumi, posade si gro povrca, a nekaj i poberu po sumi , i tako.... a la robinson crusoe al u sumi






Stewards of Mother Earth

We don't own Mother Earth
Mother Earth owns Us!
Seima is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 19:22   #8
Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
Riječ druid u antičkom keltskom svijetu označava svečenićku klasu. Druidizam se prakticirao na području zapadne Europe, sjeverno od Alpa i na britanskom otočju sve do prevlasti kršćanstva. Druidi su štovali mnogo bogova, ali i prirodu i njezine elemente. Utjecaj druida bio je i socijalni i religijski. Osim što su obavljali dužnosti svećenika, bili su filozofi, suci, liječnici i učitelji.

Spominju ih grčki i rimski pisci ( Diogen, Laertije, Gaj Julije Cezar, Plinije, Diodor Sicilski i Tacit). O njihovom učenju zna se malo, a neodređeni podaci sačuvali su se u usmenoj predaji, u welških pisaca i u irskom folkloru, gdje su nastale legende o njihovoj učenosti i filozofiji. Druidi su prinosili žrtve, često i ljudske, a nisu znali za hramove ni likove bogova.


pošto sam vidio da nema topica o ovoj već sada religiji, postavio sam ovaj pa bih vas pitao za mišljenje o istoj...
ne mozemo imati neko misljenje buduci se o njima jako alo zna i to najvise preko neprijateljskog (rimljani) pera.

Sto se tice modernih druida rekao bih da je jednostavno vecina takvih drevnih i slabo poznatih pojava dobra za projekciju svakakvih fantazija. Pri tome ne mislim da je to nesto lose, ali sumnjam da ima velike veze sa izvornim druidizmom kojeg je danas nemoguce rekonstruirati.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 20:25   #9
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
Vole Stonehenge.../cut/
LOL

Inace po cemu su Druids najpoznatiji je to da od njih potjece Halloween kao 'holiday'..i oni su ti koji su Hallowen 'orkestrirali" kao takvog.

Nekoliko stotina godina prije Krista na podrucju danasnje Francuske, Germanije, Engleske, Skotske i Irske Kelti su dominirali to podrucje Europe, a Keltski poganski svecenici su se nazivali Druids. Porazeni i (protjerani) od krscanskih Rimljana i do danas sve informacije koje postoje o Keltima i Druidima je od Ceasar-a i rimskih povijesnicara. Prvi zapis/dokument o njima nadjen je u Grckoj (200 B.C.) a postoje i neki rani writings iz Irske.

I Grcki i Rimski zapisi opisuju ih kao paganske sekte koji ucestalo vrse
barbaric human sacrifices, koriste crnu magiju to raise storms, lay curses on places, kill by the use of spells, and create magical obstacles.


(vrse ceremonijalne ljudske zrtve, koriste magiju za izazivanje oluja, bacaju uroke na mjesta/teritorije, ubijaju ljude kroz magijske 'uroke', magijska vracanja te kreiraju magijske nabacaje sa ciljem nanosenja zla/povrede osobi kojoj se cari nabacuju...)

Davies, pisac i povijenicar iz 16th stoljeca koji je istrazivao svoje porijeklo i pronasao pretke koji su bili Druids i koji su se borili protiv Cezara isto tako jasno i u detalje opisuje ljudske zrtve svojih predaka i slicne tajne zrtve prakticirane by Druids tada i jos (uvijek) i u njegovo doba.

do 47 A.D., Rim finalno porazava i protjeruje Druide u Engleskoj i zakonski zabranjuje ljudske zrtve i
nesto malo preostalih Druidova u Engleskoj i Skotskoj idu u skrivanje-
da bi danas rastuci broj Britanaca tvrdilo da su direktni potomci ranih, izvornih Druid-ova i iznose da jos uvijek aktivno praticiraju svoju 'religiju' a koja ukljucuje i human sacrifice te jos uvijek drze ceremonije u Stonehenge.

November 1st je Keltska Nova godina..a October 31st je bio proslavljan (i jos uvijek je tako) by Druids uz mnoge ljudske zrtve slaveci time (njihovog) 'boga' sunca Samhain-a... jos zvani - the lord of the dead (so called 'bog mrtvih'=krscanski equivalent Luciferu)



vjeruju da grjesne duse umrlih su na mjestu tormenta/muke (krscanski Pakao) i da ce biti oslobodjeni jedino od strane Lord of the Dead ako isti bude zadovoljan njihovom zrtvom.


vrsta barbarskog paganizma cije kriminalne prakse treba zakonom (svuda u svijetu) zabraniti u potpunosti i strogo kaznjavati (mada je u Europi vec zabranjeno ofc, ali prakse ritualnih ljudskih zrtvi se i dalje vrsi underground i pod velom tajnosti).

za ono sto se otkrije u javnosti kaznjavaju ih itekako....

Zadnje uređivanje Grazia : 06.10.2010. at 20:59.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 20:50   #10
Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
pošto je zapisa o druidizmu jako malo...
povijesnih zapisa (identicnih i iz razlicitih izvora) ima koliko hoces...te visestoljetne (usmene) Predaje samih Druidova isto.

Zadnje uređivanje Grazia : 06.10.2010. at 20:56.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 06:34   #11
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
Vole Stonehenge. Znali su da je to tkz. srednja senzibilna točka Zemlje kojih je oko 70 na planeti, jedno od mjesta na kojem je aura Zemlje povezana sa jezgrom preko velikih enegretskih zraka (polja). Takva mjesta mogu imati razne mogućnosti i za ljude u smislu pomoći duhovnom razvoju i liječenju. Stonehenge je podigao neki narod puno stariji od Druida oko 3.000 BC. dok su ovi dosli u Englesku bar 2000 godina kasnije, ali su ga "prisvojili". Neka su, bolje nego da propadne.
Žao mi je, no postoji ni jedan jedini dokaz da su druidi imali bilo kakve vezesa Stonehenge-om. U 17 stoljeću jedan čovek je počeo da tvrdi da su Stonehenge koristili druidi jednostavno vodeći se logikom da su oni tu bili pre Rimljana, da Stonehendge postoji, što znči da su oni morali da ga koriste. U 18. su počeli da tvrde da su oni izgrsdili Stonehenge,. što je danas dokazan povijesni nonsens, tako da je veza druida i tog mesta čista romantična fantazija koju danas mnogi prihvataju kao istinu. A nije.
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 06:37   #12
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
povijesnih zapisa (identicnih i iz razlicitih izvora) ima koliko hoces...te visestoljetne (usmene) Predaje samih Druidova isto.
Baš ih i nema. Što ima uglavnom od ruku je njihovih neprijatelja, tj Rimljana. A oni nisu bili previše pouzdani. Usmena predaja? Znap sam neke takve, čak sam i iniciran u klan jednog takvog iz Irske. Ali... takve tvrdje su pouzdane ko ratni dinar...druidi su izumrli do 7. spoljeća, nešto se možda sačuvalo do 12. i tu je kraj priče. Usmeno predanje i neka transmisija ne postoje kao nešto što bi bilo relevntno i pouzdano i na osnovu čega bi danas mogli reći šta su oni stvarno radili i čime se bavili.
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 10:41   #13
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Žao mi je, no postoji ni jedan jedini dokaz da su druidi imali bilo kakve vezesa Stonehenge-om. U 17 stoljeću jedan čovek je počeo da tvrdi da su Stonehenge koristili druidi jednostavno vodeći se logikom da su oni tu bili pre Rimljana, da Stonehendge postoji, što znči da su oni morali da ga koriste. U 18. su počeli da tvrde da su oni izgrsdili Stonehenge,. što je danas dokazan povijesni nonsens, tako da je veza druida i tog mesta čista romantična fantazija koju danas mnogi prihvataju kao istinu. A nije.
Pa i nisu, kako i moj post veli. Ali su ga prisvojili kao svog kasnije. Kao i Bluehenge i Woodhenge koji su bili dio ceremonijalnih obreda. Tko nije bio treba otici ako idete u Englesku, taj je cijeli kraj vrlo zanimljiv. U okolini se pojavljuju i krugovi u zitu. Mozda ih prave druidi
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 15:03   #14
Quote:
Bodjan kaže: Pogledaj post
U okolini se pojavljuju i krugovi u zitu. Mozda ih prave druidi
Da...imaju "druidsko stopalo" i gaze s njima žito.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 15:29   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da...imaju "druidsko stopalo" i gaze s njima žito.
Znaš da se prije nekoliko godina pojavio krug 100 m od Stonehenga na susjednoj njivi (izgacan by druidi)? I tako jedno jutro raja vidi krug, plati za Stonehenge, preskoči malu žičanu ogradicu i pravo kroz žito na krug! Seljak poludio, uništiše mu žito, a i krug mu napravi štete, ali ne može vilama na ljude!? Malo mu je trebalo da se sjeti da stane do ograde i naplaćuje ulaznice! Civilizirano dabome.

Mislim da je to druidska magija iz onog kazančića odakle Obeliks pije. Druid kad pije dok hoda malo prospe i odmah se krug napravi.
Bodjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 18:33   #16
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Baš ih i nema. Što ima uglavnom od ruku je njihovih neprijatelja, tj Rimljana. A oni nisu bili previše pouzdani. .
1. netocno
2. netocno i stupidno (glede 'nepouzdanosti' rimskih povijesnicara lol)

dokazano postoje dokumenti/spisi iz Grcke, Irske, Engleske i Rima.
plus sami Druidi su pisali o svojim magijskim praksama i spiritualnim uvjerenjima i pisu jos uvijek...da li je to dovoljno 'pouzdano' ili ne??*zijev*

Zadnje uređivanje Grazia : 07.10.2010. at 18:45.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 18:44   #17
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
kao nešto što bi bilo relevntno i pouzdano i na osnovu čega bi danas mogli reći šta su oni stvarno radili i čime se bavili.
ipak dovoljno relevantno i pouzdano da se tocno zna cime se bave. stari Keltski paganizam ( ili noviji lol) nije toliko tajanstven ili neobjasnjiv (siroj javnosti) koliko se tebi mozda cini...

Zadnje uređivanje Grazia : 07.10.2010. at 18:50.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 18:44   #18
Exclamation

Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
1. netocno
2. netocno i stupidno (glede 'nepouzdanosti' rimskih povijesnicara lol)

dokazano postoje dokumenti/spisi iz Grcke, Irske, Engleske i Rima.
plus sami Druidi su pisali o svojim magijskim praksama i spiritualnim uvjerenjima i pisu jos uvijek...da li je to dovoljno 'pouzdano' Sir??*zijev*
Današnji druidi nemaju nikakve veze sa drevnim. Sve je to revivalizam, rekonstrukcionizam u najboljem slučaju, a vrli new age u goroj, plićoj varijanti, slično kao i jedna veća populacija wiccanaca.

Postoje druidski redovi, inicijacijske naravi koji koriste prakse i tehnike slične u modernim magičkim redovima Zapada, samo obojene druidskim terminima, simbolikom i ikonografijom. Ništa od toga nema korijena u davnoj povijesti, ako ćemo kronološki, no na spiritualnoj razini učenja i starih i novih su donekle istovjetna većini unutarnjih učenja svih misterijskih bratstava.

Postoje neke ideje što druidizam jest, no one su tek počele imati utjecaj u vrijeme romantizma kada su se intelektualci, pjesnici i zanesenjaci, dakle umna elita, počeli masovno interesirati za okultno, mistično i egzotično religiozno znanje, posebno u Engleskoj. Doba romantizma je doba ponovnog otkrića zaboravljenih ideja, posebno humanističke prirode. Tada su se stvari uzimale previše olako bez kriticizma (romantizam i kriticizam ne idu skupa), stvorene su neke maglovite kronologije, ideje i poveznice koje su vrlo sumnjive sa stajališta današnje akademske zajednice.

Zato literatura tog doba mora proći kroz debeli filtar prije nego ju počnemo tumačiti faktički. Akademsko izučavanje te materije je još bilo u povojima, gledano sa današnje pozicije.

Zadnja rečenica nema smisla jer su originalni druidi bilo vrlo misteriozni, bili su keltska verzija egipatskih, eleuzijskih i hermetičkih misterija, dakle posjedovali su i zavjet šutnje nakon inicijacije. Za svjetovne uloge druida se znalo, no njihova duhovnost nam je još uvijek enigma do jedne razine, što znači da su uspješno sačuvali baklju inicijacije. To što netko tvrdi da posjeduje inicijacijsku struju sve do zadnjih živih druida, dobro za njega. Teško da se to može uzeti u obzir bez nekih činjenica i dokaza. Na slični način neke današnje duhovne organizacije i grupe pretendiraju na epsku starost a sami ne mogu ništa od toga dokazati po objektivnim mjerilima.

Što se mene tiče, meni se čak i dopada moderni druidizam zbog naglašavanja univerzalnih vrijednosti, prirodnih vrlina, bliskosti sa prirodom koja nije bila dio monoteističkih učenja (s obzirom da je dualizam ranih gnostika ušao u sve abrahamske religije, a samim time mržnja prema materiji i akutni asketizam). Neke prakse OBOD-a (The Order of Bards, Ovates and Druids) su mi vrlo bliske. Postoje i druge organizacije sa drugačijim učenjima no također se nazivaju neo-poganskim druidima. Samim time što u svojoj etiketi nose "neo" znači da su oni samo moderan vid druidizma, čije su veze sa originalnim upitne.


Evo i stranica OBOD-a:

http://www.druidry.org/


Recimo, meni zanimljivo saznanje je to što je John Michael Greer puno pisao o modernoj praksi druidizma. On mi je kao autor poznat jer imam doma jednu vrlo rijetku knjigu, manual za Golden Dawn magiku. U oba svijeta, u neo-hermetičkom i neo-poganskom, Greer je prepoznat kao duhovni učitelj. To je ovaj bradati čika na slici ispod:





Također među prvim neo-drudima je i meni dragi William Blake, mistični pjesnik, jedno od najvećih imena iz perioda romantizma.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 07.10.2010. at 19:19.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 19:16   #19
Exclamation

Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
vrsta barbarskog paganizma cije kriminalne prakse treba zakonom (svuda u svijetu) zabraniti u potpunosti i strogo kaznjavati (mada je u Europi vec zabranjeno ofc, ali prakse ritualnih ljudskih zrtvi se i dalje vrsi underground i pod velom tajnosti).

za ono sto se otkrije u javnosti kaznjavaju ih itekako....
Nema nikakvih kriminalnih praksi u modernom druidizmu. Kruta činjenica. To što netko gleda film Wickerman i misli da je to tako i u stvarnosti, vara se. Čak je upitno da li su i davnašnje optužbe Rimljana protiv druida i njihove prakse žrtovanja utemeljene u stvarnosti ili samo u otvorenom animozitetu prema Keltima.

Prakse o kakvima ti pričaš ne mogu proći bez kriminalnog gonjenja. Mediji senzacionalistički prikazuju realnost. Ako je bilo ritualnih ubojstava, budi sigurna da oni nemaju veze s nikakvim druidskim organizacijama niti ikakvim ezoteričnim bratstvima, već sa psihičkim bolesnicima koji nikako ne mogu biti dio takvih organizacija. Slične optužbe postoje i protiv sotonista i navodnih žrtvovanja ljudi. Ni jedne nisu utemeljene. Sve je to posljedica žutog tiska i maloumnika koji previše čitaju Icke-a i njemu slične. Ideja da postoji sustavno koordinirana praksa žrtvovanja ljudi u navedenim organizacijama i ideologijama je apsurdna.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 07.10.2010. at 19:29.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 19:30   #20
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Zadnja rečenica nema smisla jer su originalni druidi bilo vrlo misteriozni, bili su keltska verzija egipatskih, eleuzijskih i hermetičkih misterija, dakle posjedovali su i zavjet šutnje nakon inicijacije. .
npr spomenuti Davies, engleski pisac i povjesnicar je pisao o Druidskim paganskim/magijskim praksama (ceremonijalnim ritualnim ljudskim zrtvama 'bogu' mrtvih) koje su bile ucestale u njegovo vrijeme jos uvijek (16sto stoljece).

mozda Davies nije prosao kroz inicijaciju ili ista slicno pa zato... a mozda su ga najurili braca Druidovi kad je poceo previse blebetati iliti piskarati sto ne treba (zbog nesalaganja sa nekim praksama u njihovim redovima) bilo kako bilo, zapisi su ostali...
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:33.