Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2008., 21:37   #21
Breskva, šljiva, jabuka, višnja, kruška, limun, naranđa, mandarina, grejp, trešnja, orah i marelica neće na biljku, uzgojenu iz sjemena prenijeti genetska osobine ( bujnost krošnje, veličina i okus ploda ). Za to je potrebno provesti kalemljenje / cijepljenje grančice ili pupa plemke, na podlogu tzv. sjemenjak. Avokado se može posaditi iz sjemena, no daljnji uzgoj je problematičan zbog klimatskih uvjeta.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 07:39   #22
postoje dva roka za sjetvu sjemena, jesenski i proljetni
Ako sjeme sijemo na jesen, samo će proći sve prirodne faze mirovanja prije nicanja, ali postoji opasnost truljenja, smrzavanja, da sjeme pojedu miševi ili druge životinje
Može se dogoditi da u proljeće prerano nikne pa mlade biljke uništi mraz
Zato se sjeme stratificira, odnosno umjetno prođe faze mirovanja u optimalnim uvijetima
Sjeme se stratificira tako da se preko zime drži u vlažnom pijesku na niskoj temperaturi, ali se pazi da se ne smrzne
Sjemenke se slažu u pijesak tako da se ne dodiruju i da su sa svih strana obložene pijeskom i drže se u mračnom podrumu, a neki voćari uzmu stari bubanj od vešmašine, pa ga na jesen ukopaju u zemlju na dubini gdje nema smrzavanja i mjestu gdje se voda ne zadržava
neke biljke traže duže vrijeme mirovanja poput gloga i mušmule kojima je to vrijeme 18 mjeseci, dok je nekima (jabuka i kruška) dovoljno 8- 10 tjedana
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 17:26   #23
Podloga i plemka

Dal netko zna kad posadis jakuku iz kostice, recimo sorte Granny Smith dal ces dobit tu plemku ili neku podlogu iz te sjemenke?
Znaci zanima me u biti dal dobijes tu sortu iz sjemenke jabuke koju pojedes?
Stanko83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 00:46   #24
Jel netko sadio datulju iz koštice? Imam ih hrpu, a ne znam kako...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 21:15   #25
Datulja se samo u zemlju stavi...Klijavost cca 80%... Nema ploda ali ima kućna palma
Svarog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 11:56   #26
AVOKADO

Quote:
sigich kaže: Pogledaj post
Totalni promasaj Avocado je sjeme kojem treba sve ovisi kako ste ga sa starta tretirali pa mu mozda sad treba i nekoliko mjeseci pa cak i godina da bi izasli prvi flanci , ako otvorite zemlju?? ko zna kakvu ste zemlju stavila i sa cime ste je mjesala ??? vidite dali je avocadovo sjeme omeksalo i dali se uhvatila pljesn,ako nije ako je ok ,kupite brzo kokoshumus ili vec komlet tretiranu zemlju i ponovite postupak sadnje sjemena ne previse a niti premalo zalijevati, drzati ga na mjestu sa puno svijetla ni jedno sjeme nesmije da se premijesta sa jednog mjesta na drugo,uvijek na istome mjestu i sa puno svjetla,pozdrav
Poštovani,
Avokado je tako lako dobiti van , meni je izašao za 1-2 tjedna.
Ispred kuće imam žuti pustinjski pjesak , i iz njega su izlazili kao ludi .
Svaki koji sam pojeo i onda stavio u pjesak izašao je , a korijen je bio preko pola metra huhu...
Predivna i izdržljiva biljka , jednoga sam slučajno slomio , a ono , nakon kratkog vremena Avokado je pustio novu stabiljku pored ove koju sam slomio.


Puno sreće svima )
JAPMEIER is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 16:26   #27
Thumbs up SADNJA AVOKADO KOŠTICE

Dragi moji, ja sam zasadila košticu prije 2 tjedna i danas sam malo prekopala teglicu i ustvrdila da biljčica niće kao i korijen. S obzirom da mi je sestra botaničarka pitala sam ju prije toga postupak sadnje. Dakle treba sljedeće. Nakon što popapate avokada lagano nožićem zarežete košticu boćno na specifičnom zadebljanju dok ne osjetite da je vršak lagano ušao. Pazite, ne preduboko da ne oštetite plod unutar nje. NIKAKO NE KOŠTICU RASTVARATI JER ONA ŠTITI PLOD UNUTAR NJE DA SAGNJILI. NIKAKVO NAMAKANJE I ISPIRANJE. Samo polegnite košticu po ploške u zemlju 2 cm ispod površine, ne preduboko. Obilno zalijte, i stavite teglu na sunčano mjesto. S obzirom da je sada zima ja sam prvi dan stavila teglicu na radijator kako bi se stvorili topli uvjeti pogodni za klijanje, samo pazite da se onda zemlja ne presuši. Uglavnom nisam imala pravilo oko zaljevanja. Kad prst gurnete u površinu zemlje oko 1 cm vidjet će te da li je zemlja suha i vapi za vodom. I eto, sva mudrost je tu. Ovo sam napravila prvi put i uspjelo je. Nema neke mudrosti, čak je avokado kupljen u trgovačkom centru, dakle ne mora biti 100 posto domaći. SRETNOOOO! Kad naraste nekih 15 cm slikat ću ga i pokazati vam remek djelo prirode.

Pozzz
zekica78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 19:16   #28
Bok!
Imam koštice jabuke i kruške. Suše se na papiru već mjesec dana.
Ako ih sada stavim u teglicu, sa zemljom za lončanice, zalijevam svaki dan za koliko će isklijati? Hoće li uopće?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 06:26   #29
Ne. Jabuke je posebno teško iz koštice. Trebaju prvo stajati u frižideru mislim najmanje 3 tjedna ako se dobro sjećam ili možda čak 2 mjeseca. Najbolje da posadiš u teglicu i sad staviš van.
pizza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 12:06   #30
Sjemenke jabuke ili kruške treba staviti u plastičnu vrečicu za zamrzavanje hrane,koju se prethodno nalije voda,pa onda izlije ali neka ostanu kapi na vrećici,stavi se sjeme unutra,zaveže se i probuši vrečica na par mjesta sa vilicom.
Stavi se u frižider na 5 stupnjeva mjesec dana i nakon toga posadi u čaše od jogurta u zemlju za cvjeće i stavi na toplo mjesto.
Za 7-10 dana isklijat će sjemenke ,i tada se stave na prozorsku dasku,a u 3. mjesecu posade u zemlju u vrtu,ako naiđe mraz pokrije se paučastom tkaninom ili najlonom ,.Tako posađene biljke najesen se mogu kalamiti ako dosegnu debljinu olovke.Kalami se na spavajući pup.Druge godine u rano proljeće odreže se iznad kalamljenog mjesta i do jeseni imate vočku kakvu možete kupiti u rasadnicima. Oni rade na upravo opisan način,tako i ja radim zato vam kažem da je ovo način na koji se dobivaju vočke.Lp
seneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 01:26   #31
Hvala seneka!
Sa sjemenkom kruške je vjerojatno isto.

Danas sam jela dalmatinski šipak pa mi je palo na pamet i to posijati. Eto, ako netko zna kako neka upiše.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 13:35   #32
Quote:
pizza kaže: Pogledaj post
Ne. Jabuke je posebno teško iz koštice. Trebaju prvo stajati u frižideru mislim najmanje 3 tjedna ako se dobro sjećam ili možda čak 2 mjeseca. Najbolje da posadiš u teglicu i sad staviš van.
Ja sam košpe jabuke samo stavio u vodu, i one su pustile klicu. Poslije sam ih stavio u zemlju i brzo je izrasla biljka. Nema tu puno mudrosti
__________________
Good day to be alive, sir.
Ognjen_Ogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 14:45   #33
Hvala ljudi! Evo sada imam i sjemenku avokada spremnu za sijanje. Vidim, ima savjeta.

Ako netko slučajno naleti, još uvijek imam onu sjemenku dalmatinskog šipka. Pa, svaki savjet je dobrodošao!
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 15:07   #34
Izrasle su mi dvije jabuke i jedno zrno prosa.

Gdje mogu presaditi jabuke kad malo dorastu?

Sada čekam da mi izađu limuni, a spremam se posijati dalmatinski šipak, sjemenku iz češera koji sam našla na cesti, avokado i ananas.
U međuvremenu našla sam ovu sjemenku jednog velikog drveta s lijepom bijelom korom, ali ne znam koje je to drvo.
Kako se to sije i što mu treba?

Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 16:01   #35
Ovo na fotki jako sliči plodu javora (Acer platanoides).
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 02:52   #36
Hvala!
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 08:58   #37
Ispričavam se...nije javor (Acer platanoides) već je u pitanju platana (Platanus acerifolium).
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 15:40   #38
U međuvremenu su mi isklijala tri mala limuna. Gledam slike po internetu. Jako lijepo drvo.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 23:41   #39
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
U međuvremenu su mi isklijala tri mala limuna. Gledam slike po internetu. Jako lijepo drvo.
A kaj je bilo s onim šipkom?
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 20:48   #40
Znam da dizem staru temu, ali moram priznat da je rogač stvarno jednostavan za niknut.
Maramica natopljena vodom i par sjemenki unutra. cca. dva tjedna i niknuo je jedno 5cm. Nakon toga sam klicu stavio u zemlju i prekrio sa malo zemlje (sto ocito nisam smio napravit) i onda se osusila. Na kraju sam ih bacio. Sad ide nova tura pa cu samo stavit u zemlju, a klicu cu ostavit vani.

Nego, definitivno moram zasadit badem
M3do is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.