Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2017., 14:00   #1
Zašto ljudi koji ne moraju rade?

Imam 23 godine, i kao ekonomist srednjoškolac, u 40 godina staža po prosječnoj neto plaći od 500 eura za službenike u RH, trebao bih zaraditi oko 240000 eura, i još nek živim poslije u penziji od 70% plaće nekih 15-20 godina, to je 60000 eura. Znači, pričamo o 300000 eura koje bih za života trebao okrenut i eventualno potrošit. Već imam nekretninu, auto nemam, a stvarno mi ne treba, imao sam ga prije i vozali smo ga 2x mjesečno. Znači, s tim parama mogao bih platit režije, kupit si za jest i da mi ostane nešto za otić 2 3 dana na more i imat za novi frižider ili TV kad se stari sprži. I stvarno, meni dosta.

I sad, da mi neko da te pare, jel bi išao radit i dalje? Ne, ne bih.
Da mi netko da 3 milje eura, jel bih onda išao radit? No way!

Zašto tako razmišljam?

Kako ja vidim stvari, uspješan čovjek za mene je neki glazbenik, sportaš, slikar, glumac, neko tko je pronašao svoj talent, bavi se time samo iz strasti prema tome, uživa i onda još od toga zarađuje za život. I ostavio je traga u povijesti čovječanstva kao netko tko je podijelio svoj talent s drugima i drugima kao i sebi pružio nekakav užitak. I s 25 godina starosti ima para koliko mu je dosta za 50 života, ali radi to do smrti. Zašto? Zbog užitka.

A poslove od 7 do 3 koje svi mi radimo, radimo zato što moramo od nečeg
živit, a ne zato što mi je strast dizat se 5 sati prerano, vozit se tramvajem preko grada, sjedit 8 sati i radit pizdarije s ljudima koji većinski idu na jaja, da bi došo doma crknut, naždero se i otišo spat, i bio sretan zbog toga. Jer, posao je za mene nužno zlo, a ne nešto što se voli radit. Meni posao nije srećom tlaka kako sam naveo, ali opet, radim jer moram a ne zato što mi je dosadno. Ali da ne moram, ne bih.

Frendovi mi kažu "Kaj ti je tristo tisuća ojra, to ti je za preživljavanje."
Da frende, ali ja bih trebo radit 50 godina za te pare.

A imam i par kompića koji će nasljedit 3 milje eura nekretnina i ti su najambiciozniji od svih po pitanju daytime jobova. I onda mi dolaze crknuti s posla i pod stresom i polusijedi su s 30 godina i imaju osteoporozu od nekretnje i pricaju kak imaju 2 soma eura placu i jednog dana ce bit direktori banke a ne znaju di im je glava. A ne moraju mrdnut prstom do smrti jel imaju para. Na njihovom mjestu ja bih završio trogodišnju trgovačku čisto zlu ne trebalo, napunio 18 godina i sve četiri u zrak. I onda me pitaju "kaj bih radio da ne radim? Bilo bi mi dosadno." Jebote, sviraj, pjevaj, putuj, crtaj, bavi se dobrotvornim radom, pomazi nemocnima ili suprotno zivi Charlie Sheen lifestyle smrci koku i trosi zenske, kaj god ti je strast, budi fizicki aktivan. I onda me blijedo gledaju, koda su ograniceni. A imam i jednog frenda kaj razmislja slicno ko ja i radio je subote a nisu imali posla. I išo je složit peticiju da se ne dela subotom, a suradnici mu kažu "je, kaj bumo delali doma, dobro nam je tu".

I također kad vidim žene nogometaša i slične da idu na faks i sve. Za koji k ides ak ti frajer zaraduje milijune? Jedino da se kurče tam, drugo ne kuzim.
A one spike poput "karijera u banci" "karijera na poslu" i to, kad mi se neko ko je diplomirao kurci nad smetlarom kak je intelektualac, a isto dela 8 sati i zajebava se na poslu ko i ovaj, smetlar bar lufta misli na zraku, pricamo o kvaliteti zivota opcenito. I pogotovo u državama poput naše gdje je sustav takav da pojam satisfakcije na poslu nije moguć.

Uglavnom, pitanje stoji. Zašto raditi ak ne trebaš? Jel sam ja u nekoj zabludi ili kaj? Znam da je sve stvar pojedinca, ali svi ce se slozit da govno smrdi. Kaj je ovo samo meni obvious?
ntrend is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 14:16   #2
Poznajem osobu koja je dobila ogromnu, više-milijunsku sumu na lutriji. Prije toga razmišljao je upravo ovako kao ti - kad budem imao love... neću više raditi. Dao je otkaz nakon dobitka, nekoliko mjeseci uživao, partijao i... vratio se radu, a još uvijek ima puno preostale love. Zašto se vratio radu? Iz dosade, treba mu nešto ispuniti nešto?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 14:33   #3
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Poznajem osobu koja je dobila ogromnu, više-milijunsku sumu na lutriji. Prije toga razmišljao je upravo ovako kao ti - kad budem imao love... neću više raditi. Dao je otkaz nakon dobitka, nekoliko mjeseci uživao, partijao i... vratio se radu, a još uvijek ima puno preostale love. Zašto se vratio radu? Iz dosade, treba mu nešto ispuniti nešto?
I nije našo frajer niš što bi ga zanimalo više od posla?
ntrend is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 14:41   #4
Quote:
ntrend kaže: Pogledaj post
I nije našo frajer niš što bi ga zanimalo više od posla?
da, to i meni nije jasno. imam kolegicu koja ima zbilja puno love, i vjerujem da ona ne zna drugo, nego dolaziti na posao, imati zadatke, zajebavati se sa uredskim pizdarijama, svađama, borbama, glupim sastancima o nebitim stvarima, i sl.
To su jednostavno takvi ljudi, ko neki kad su u mirovini, čitaju knjige, uživaju u prirodi, kućnim ljubimcima, putovanju, unucima, jeftinim tečajevima za umirovljenike, plivanju, bla..a neki stalno pile, betoniraju po dvorištu, šarafe nešto, peru prozore, dvorišta, pa nanovo. paše im da zabave mozak sa radom, jer ako nisu zaposleni, počne ih prati tjeskoba.
ima nas svakakvih.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 14:55   #5
Možda ni posao ne predstavlja toliku muku kada ga osoba nije prisiljena raditi, kad ne mora trpjeti ničije mušice na poslu ako to baš ne želi, kad ju nije briga hoće li joj šef dati otkaz jer joj je egzistencija ionako osigurana. A osoba se tako možda osjeća korisnija, nego da, primjerice, svakodnevno, ispija kave po kafićima.
CaptainProton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 15:05   #6
Sve je to istina što ste rekli. Neki jednostavno nemaju ništa drugo da ih zanima (mada mi to baš ne ide u glavu), a neki imaju para a isto ne znaju kaj bi pa idu iz zajebancije i bez stresa delat i mogu si priuštit da steraju bilo kog u kurac ko ih zajebava.
ntrend is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 18:50   #7
Zato što rad oslobađa
Awakening is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 19:16   #8
To su i nacisti govorili.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 19:38   #9
Quote:
ntrend kaže: Pogledaj post
Sve je to istina što ste rekli. Neki jednostavno nemaju ništa drugo da ih zanima (mada mi to baš ne ide u glavu), a neki imaju para a isto ne znaju kaj bi pa idu iz zajebancije i bez stresa delat i mogu si priuštit da steraju bilo kog u kurac ko ih zajebava.
A možda je i ovdje primjenjiva ona da se o ukusima ne raspravlja. Netko će radije putovati, netko premetati papire po uredu za dodatnih 3500 kn mjesečno (ili vlastiti hobi pretvoriti u biznis). Ili studirati nešto, onako sebi za dušu
CaptainProton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 20:52   #10
Neke ljude ( reklo bi se ambiciozne ) ispunjava činjenica da rade nešto, proizvode nekakve vrijednosti. Ispunjuje ih činjenica da napreduju i postižu nešto u životu. Nakon određene svote novaca, on postane nevažan. Imao na računu 100 000 eura ili 10 milijuna eura, ne igra mu veliku ulogu. Dok s druge strane imaš ekipu kojoj je život ispunjen sa 2l pive ispred dućana. Reklo bi se u narodu "sto ljudi sto ćudi"
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 21:31   #11
Kako su ovi tvoji kompići dobili osteoporozu od nekretanja, tako i mozak može dobiti "osteoporozu". Trebaš nekog vraga raditi u životu, kolko god love imao.

Čitao sam neku knjigu, ne sjećam se koju, gdje se usput spomenula neka zajednica u Aziji gdje ljudi rade i doprinose društvu dok god su to fizički u stanju činiti. Njima je nezamislivo da netko radi recimo to 65. godine pa najednom prestane. U rječniku praktički nemaju riječi tipa "penzija". Ispostavilo se da isti ti ljudi imaju vrlo visok očekivani životni vijek i u vrlo dobar psihički "well-being" po mnogim pokazateljima.
Ako se sjetim detalja, dopišem.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 22:41   #12
A tebi je, zato što iz nekog razloga ne voliš svoj posao, nemoguće shvatiti da ima ljudi kojima je posao strast, poziv, ambicija, životno ispunjenje, zadovoljstvo.

Da mi padne s neba deset milijuna eura to bi mi samo olakšalo raditi posao koji volim.
Brusina75 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 23:45   #13
Ja bih se s tom lovom (300.000 eura) bavio samo hobijima čitave dane do kraja života. Nikakav posao.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 18:26   #14
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Neke ljude ( reklo bi se ambiciozne ) ispunjava činjenica da rade nešto, proizvode nekakve vrijednosti. Ispunjuje ih činjenica da napreduju i postižu nešto u životu. Nakon određene svote novaca, on postane nevažan. Imao na računu 100 000 eura ili 10 milijuna eura, ne igra mu veliku ulogu. Dok s druge strane imaš ekipu kojoj je život ispunjen sa 2l pive ispred dućana. Reklo bi se u narodu "sto ljudi sto ćudi"
to da, ali u uredu ne proizvodiš vrjednosti, zajebavaš se s papirima, i sličnim pizdarijama. to ne kužim. kužim da radiš nešto vrjedno, razvijaš neki svoj san, ali premetat papire, šuplje u prazno, e to ne kužim.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 18:49   #15
Puno novca često znači i velike probleme. Ljudi koji imaju firme i imaju jako puno novca su i pod većim stresom nego oni koji rade za plaću. Jer... Novac nestane, otopi se i to vrlo brzo. A voditi kompaniju naročito uspješnu iziskuje 24/7 režim rada. Nema opuštanja i nema labavo jer inače vrlo brzo sve ode u vražju mater.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 21:58   #16
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Puno novca često znači i velike probleme. Ljudi koji imaju firme i imaju jako puno novca su i pod većim stresom nego oni koji rade za plaću. Jer... Novac nestane, otopi se i to vrlo brzo. A voditi kompaniju naročito uspješnu iziskuje 24/7 režim rada. Nema opuštanja i nema labavo jer inače vrlo brzo sve ode u vražju mater.
novac se brzo otopi ako kad imas vise novca pocnes vise trisiti - skupi auti, vikendice, skupa pilutovanja, jahte itd.
ako zivis normalno kao i prije lova se nece otopiti.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 22:32   #17
Zanimljiva tema i način razmišljanja.
Mislim da je dobro imat neki kontinuitet u životu da od previše hedonizma čovjek ne skrene s puta. Ja nisam za ništa talentirana i nebi mogla preživjet ni od jednog od svojih hobija tak da mi nema druge nego radit. A i da dobijem neku veliku lovu mislim da bi i dalje išla na poso jer je to jedino s čim ja mogu doprinjet društvu s obzirom na moju netalentiranost. Lijepo je imat razlog za dić se iz kreveta. Dok nisam radila spavala sam svaki dan do 12 i dane provodila na ovom forumu. Tak da, eto, mogu razumjet ljude koji imaju puno love i rade.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 00:54   #18
Ja bih isto radio, čak i da sam financijski potpuno siguran. Jednostavno, osjećam se dobro i korisno kad znam da nešto radim, ali i da je tip posla smislen, a ne nešto zatupljujuće i besmisleno. Još ako su kolege ok, to je milina.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 12:09   #19
Sve zavisi valjda o tome kakav si covjek. Mene osobno pare ne impresioniraju previse, i radoholicar sam. Ne volim ta razmetanja parama i izivljavanje s nekim bijesnim autima, ciframa i slicno. Degutantno mi je to gledanje kroz eure. Volim stediti.Volim osjecaj da sam nesto sama postigla i zaradila. Da sam nesto sama zamislila i napravila.Da napredujem. Da iz "glupih 8-16" poslova nesto naucim, upoznam ljude, zaradim pinku i kad dodje bolja prilika iskoristim ju. Da novac koji imam ustedjen oplodim i iskoristim za vazne stvari u zivotu, ne za preseravanje. Novac je takav, dobar sluga, los gospodar. Dva nepromisljena poteza mozes ostati bez svega.
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 12:39   #20
Dodala bi takodjer da je nezrelo razmisljati, aha imam nekretninu i 300000 e, i po nekoj matematici to mi je dosta za zivot. Uf koji zajeb malo je naivno misliti da osim za jest pit, putovanje i friz ti nis nece trebat. Do penzije. Haha.
Kuca u kojoj sam ja rodjena se preuredjivala dosad bar 3x, gradjena je sezdesetih proslog stoljeca. I to ne mislim "promijenili smo frizider". Vec smo mijenjali krov, fasadu, radili drugi ulaz itd.Pa ti npr deda mora na operaciju srca, baka ima rak, starci se razvedu, pozenis se, imas djecu, brat ima djecu a i zena mu "pruzi pandze" na tvoje.Slupas si auto, doma imas poplavu, dijete ti neko napumpa, drugo bi otislo van studirat.Dodje potres srusi ti pol kuce.
S dvajstri godine ti se mozda to cini da lupetam, nisam ni ja puno starija, al baby its life. Treba delat, na sebe i svoje kljuse jedino mozes racunat.a charlie sheen, i o njemu bi se dalo
Tict Tac Toe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:33.