Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2017., 19:59   #1
Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa 2

Vrijeme je za novi topic.
Link na stari:https://www.forum.hr/showthread.php?t=597788&page=593
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 08:52   #2
Pitanje: Oni koju su na stručnmo otprije novog zakona, utječe li na njih novi zakon? Povećanje plaće, putni troškovi poslodavcu?
ELE55AR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 10:09   #3
Ovako, oni polaznici SOR-a koji su na strucno krenuli do 28.2. po starim pravilima od novog zakona ce profitirati jedino povecanjem naknade s 2400 na 2620kn, dok prijevoz ostaje po starome(svaki mjesec se salje racun karte HZZ-u)

Tko krene na strucno po novim pravilima ima naknadu od 2620 kn/mj, poslodavac plaća prijevoz ukoliko je polaznik SOR-a udaljen vise od 2 km. Ukoliko u mjestu prebivalista postoji javni prijevoz, poslodavac isplaćuje putne troškove u visini iznosa mjesečne karte, a ukoliko ne postoji, tada se putni troška plaća 0,75 kn po kilometru. Putni troškovi mogu iznositi najviše 1200kn.

Uz to novi poslodavac za nove polaznike moze dobiti od HZZ do 7000kn u prvih 6 mjeseci za plaćanje dodatnih edukacijskih programa za polaznika SOR-a ukoliko mu nedostaju neke vještine, a potrebne su za obavljanje posla.

http://mjere.hr/mjere/strucno-osposo...radnog-odnosa/
ćubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 11:32   #4
Osobe starije od 30 godina života ne mogu odraditi stručno osposobljavanje koje je uvjet za polaganje stručnog ispita.
Većinom je riječ o osobama koje su upisale studij ili prekvalifikaciju, sukladno zanimanjima koje je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u skladu s potrebama tržišta rada.
S obzirom na olakšice koje Vlada nudi poslodavcima, bilo javnom ili privatnom sektoru, isključivo se raspisuju natječaji za „stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa“. Kao ishod takve politike, poslodavci više ne raspisuju natječaje za zapošljavanje klasičnih pripravnika te je osobama starijim od 30 godina života, trenutnim zakonskim rješenjem, nakon završenog studija ili prekvalifikacije onemogućen pristup tržištu rada.
Iz tih razloga Vas molim, ukoliko se slažete, da potpišete ovu peticiju:
http://www.citizengo.org/hr/42605-pr...e-za-rad?tc=fb
-addicted- is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:14   #5
Imam par pitanja u vezi stručnog:

1. Na prethodnoj temi je neko rekao da moraš biti na burzi 30 dana minimalno, a netko je spomenuo i da možda nakon prijave za usavršavanje moraš još neko vrijeme provesti na burzi, je li to točno?

2. Mogu li ja kad šaljem otvorene molbe, dakle ne javljam se za neko otvoreno radno mjesto, nuditi poslodavcu da me zaposli preko stručnog?

Quote:
ćubi kaže: Pogledaj post
Ovako, oni polaznici SOR-a koji su na strucno krenuli do 28.2. po starim pravilima od novog zakona ce profitirati jedino povecanjem naknade s 2400 na 2620kn, dok prijevoz ostaje po starome(svaki mjesec se salje racun karte HZZ-u)

Tko krene na strucno po novim pravilima ima naknadu od 2620 kn/mj, poslodavac plaća prijevoz ukoliko je polaznik SOR-a udaljen vise od 2 km. Ukoliko u mjestu prebivalista postoji javni prijevoz, poslodavac isplaćuje putne troškove u visini iznosa mjesečne karte, a ukoliko ne postoji, tada se putni troška plaća 0,75 kn po kilometru. Putni troškovi mogu iznositi najviše 1200kn.

Uz to novi poslodavac za nove polaznike moze dobiti od HZZ do 7000kn u prvih 6 mjeseci za plaćanje dodatnih edukacijskih programa za polaznika SOR-a ukoliko mu nedostaju neke vještine, a potrebne su za obavljanje posla.

http://mjere.hr/mjere/strucno-osposo...radnog-odnosa/
Poslodavac plaća, ne država? Jel to njemu država naknadno plaća ili je trošak stvarno na poslodavcu?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:16   #6
Trosak za prijevoz je na poslodavcu.
ćubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 16:59   #7
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja u vezi stručnog:

1. Na prethodnoj temi je neko rekao da moraš biti na burzi 30 dana minimalno, a netko je spomenuo i da možda nakon prijave za usavršavanje moraš još neko vrijeme provesti na burzi, je li to točno?

2. Mogu li ja kad šaljem otvorene molbe, dakle ne javljam se za neko otvoreno radno mjesto, nuditi poslodavcu da me zaposli preko stručnog?
?

1. Da, ako se ne varam, novi zakon nije promjenio ništa u vezi tih 30 dana. Bitno je da u trenutku potpisivanja zahtjeva budeš 30+ dana na burzi. U trenutku prijave na natječaj u većini slučajeva nije bitno koliko si na birou osim ako poslodavac izričito ne traži da i tada budeš preko 30 dana na birou. Mislim da to traže jedino u slučaju kada žurno traže novog radnika pa odmah eliminiraju one koji su se tek prijavili na burzu kako ih ne bi morali čekati da napune tih 30 dana.

2. Možeš.
Luyindula is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 11:16   #8
Promjena poslodavca

Na stručnom osposobljavanju sam od desetog mjeseca prošle godine u proizvodnoj firmi.
Zbog smanjenja obujma posla odlučeno je da neće biti novih zapošljavanja niti produživanja ugovora. Barem što se tiće inženjera.

Pitanje: Mogu li promjenit firmu za vrijeme stručnog bez gubitka prava na istog, tj. mogu li iskoristit preostalih 6 mjeseci u nekoj drugoj firmi ?

Bio sam na burzi, ali žena me čudno gledala jer sam joj prvi došao sa takvim pitanjem.
Spomenula je da bih trebao napisati molbu ministarstvu u kojoj bih naveo razloge raskida, te razlog za odlazak u novu firmu na stručno osposobljavanje.
Zimski Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 12:21   #9
Možeš promijenit firmu, nemaš nikakvih obveza oko raskidanja "ugovora". Nikakve molbe ne moraš slat.
marko špranjić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:23   #10
Jel mi imamo pravo samo jednom iskoristiti stručno osposobljavanje? Dakle, jednom godinu dana?

Jel se može iskoristiti ponovno ako se drugi put koristi za neko drugo zanimanje?

Quote:
Luyindula kaže: Pogledaj post
1. Da, ako se ne varam, novi zakon nije promjenio ništa u vezi tih 30 dana. Bitno je da u trenutku potpisivanja zahtjeva budeš 30+ dana na burzi. U trenutku prijave na natječaj u većini slučajeva nije bitno koliko si na birou osim ako poslodavac izričito ne traži da i tada budeš preko 30 dana na birou. Mislim da to traže jedino u slučaju kada žurno traže novog radnika pa odmah eliminiraju one koji su se tek prijavili na burzu kako ih ne bi morali čekati da napune tih 30 dana.

2. Možeš.
Hvala!
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:32   #11
Hvala na inicijativi!

Ovo se tiče i mene http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...je/959804.aspx
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 18:26   #12
Quote:
marko špranjić kaže: Pogledaj post
Možeš promijenit firmu, nemaš nikakvih obveza oko raskidanja "ugovora". Nikakve molbe ne moraš slat.
Kad raskinem ugovor u prvoj firmi, moram li opet bit 30 dana na burzi prije potpisivanja ugovora sa drugom firmom ?
Zimski Putnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 20:55   #13
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Jel mi imamo pravo samo jednom iskoristiti stručno osposobljavanje? Dakle, jednom godinu dana?

Jel se može iskoristiti ponovno ako se drugi put koristi za neko drugo zanimanje?
Jedna osoba tu mjeru može koristitu samo jedan put.
jagodica_bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:33   #14
Mozes koristiti jedanput u trajanju od 12 ili 24 mjeseca, ali ne nuzno u jednoj firmi, npr. U prvoj odradis 3 mjeseca, u drugoj 5, trecoj 4 mjeseca.
ćubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 09:08   #15
Bok svima,
Ne znam da li ponavljam pitanje no zanima me sljedeće.
Što se tice novog pravilnika za strucno - konkretnije poslodavce.
Mogu li po novom pravilniku poslodavci mogu uzeti osobu na strucno ako imaju samo jednu osobu stalno zaposlenu (i samo je jedna osoba zaposlena-radi se o udruzi). Citala sam pravilnik no nisam pronasla tu info,

Ako znate ?
Pozdrav
leona_lewis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 13:50   #16
U tablici pod mjerama od danas mi stoji ovo (nakon 2 mjeseca čekanja):
Status ugovora - Zahtjev (storniran), a status osobe u ugovoru - neaktivan

Može li mi netko reći znači li to da će se potpisivati novi zahtjev, da je odbijen ili nešto treće? Da li je netko imao ovakav slučaj?
chemilove is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 20:50   #17
Quote:
chemilove kaže: Pogledaj post
U tablici pod mjerama od danas mi stoji ovo (nakon 2 mjeseca čekanja):
Status ugovora - Zahtjev (storniran), a status osobe u ugovoru - neaktivan

Može li mi netko reći znači li to da će se potpisivati novi zahtjev, da je odbijen ili nešto treće? Da li je netko imao ovakav slučaj?
Zahtjev je negativno ocijenjen, zovi sutra podrucni i sredisnji ured i raspitaj se

Ali dosta je negativno ocijenjenih od kad su nove mjere, imas na grupi strucno osoposobljavanje na facebooku dosta njih pa mozes viditi koga su zvali i zasto im je negativno ocijenjeno
sunshine_07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 22:12   #18
Quote:
sunshine_07 kaže: Pogledaj post
Zahtjev je negativno ocijenjen, zovi sutra podrucni i sredisnji ured i raspitaj se

Ali dosta je negativno ocijenjenih od kad su nove mjere, imas na grupi strucno osoposobljavanje na facebooku dosta njih pa mozes viditi koga su zvali i zasto im je negativno ocijenjeno
Zvala sam hzz, poslodavac je povukao zahtjev. Da stvar bude još bolja, doslovno sat i pol prije nego sam to vidjela razgovarala sam sa poslodavcem da pitam ima li on kakve informacije. Rekli su mi da su poslali sve zahtjeve i da ih brine jedino onih 10%, nije bilo ni riječi o povlačenju zahtjeva radi prijevoza ili bičo čega drugoga. Da bi se gospođa u Hzz-u isčuđavala kako me poslodavac nije kontaktirao. Neznam tko je tu lud, sutra opet zovem poslodavca i središnji...
chemilove is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 22:15   #19
Quote:
ćubi kaže: Pogledaj post
Mozes koristiti jedanput u trajanju od 12 ili 24 mjeseca, ali ne nuzno u jednoj firmi, npr. U prvoj odradis 3 mjeseca, u drugoj 5, trecoj 4 mjeseca.
Hvala!
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 23:13   #20
Question

Quote:
chemilove kaže: Pogledaj post
Zvala sam hzz, poslodavac je povukao zahtjev. Da stvar bude još bolja, doslovno sat i pol prije nego sam to vidjela razgovarala sam sa poslodavcem da pitam ima li on kakve informacije. Rekli su mi da su poslali sve zahtjeve i da ih brine jedino onih 10%, nije bilo ni riječi o povlačenju zahtjeva radi prijevoza ili bičo čega drugoga. Da bi se gospođa u Hzz-u isčuđavala kako me poslodavac nije kontaktirao. Neznam tko je tu lud, sutra opet zovem poslodavca i središnji...
Oo svasta

Provjeri jos sa sredisnjim zasto ti je ocijenjen negativno i onda ako ti i oni kazu istu pricu, kontaktiraj poslodavca i neka ti objasni zasto je to napravio bez da te obavijesti
sunshine_07 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:05.