Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2007., 15:22   #1
Stručni ispit za rad u školi

Uskoro me čeka stručni ispit pa me zanimaju vaša iskustva. Je li vam bila dobra komisija? Pada li se često na tom ispitu? Što kad se padne? Koliko se dugo mora pripremati ispit?
jana125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 18:33   #2
Nešto najgluplje čemu sam prisustvovala u životu. Kao i sve drugo: ne pada se ako si učio. Nije nikakav bauk, meni je na živce išao sam proces štrebanja predmeta koje si već imao na faksu i koji su ti bili najdosadniji+učenje na koju stranu je okrenuta koza u hrvatskom grbu. (Mene to nisu pitali, ali postoji neki urbani mit da to znaju pitati). Jedina ti je utjeha: kad ovo završi, plaća će mi biti veća i nikad više u životu ne moram ništa odgovarati i polagati ako to sama neću.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 10:59   #3
držim ti fige da prođeš

reci mi nakon koliko vremena si stekla pravo na polaganje stručnog? jel može i manje od godinu dana ili striktno godinu? jel radiš u osnovnoj ili u srednjoj? kaj predaješ?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 11:11   #4
He. he, koza... Ja sam čula da pitaju koje su boje kopita koze i zašto... Al, naravno, nisu to mene pitali. I sat mi je bio grozan (jer sam dobila treći razred, a predajem u sedmima i osmima), ali svejedno sam prošla. Pao je jedan koji je zakasnio 15 minuta na sat koji je trebao održati. Inače...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 11:13   #5
Meni je najgluplje na tom stručnom ispitu bilo to što moraš napisati detaljnu pripremu, svako pitanje i pretpostavljeni odgovor. Pa mislim, ako ti nisi sposoban dobro izvesti sat bez da pišeš pripremu na taj debilan način i ako ti netko nije sposoban procijeniti sat bez da u svakom trenutku zna što ćeš ti sljedeće reći, pa onda stvarno ni taj stručni nema smisla.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 13:05   #6
Prijavili su me za stručni nakon godinu dana rada u osnovnoj školi. Koliko znam, za srednju školu je potrebno odraditi dvije godine. I meni se čini debilno pisati potpuno detaljnu pripremu, ali ne može se protiv propisa. A što se dogodi ako imate metodičkih grešaka? Ako nije sve po propisima? Jel ruše ili samo prigovaraju? Joj, čeka me to uskoro, strah me jako.
jana125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2007., 13:12   #7
Pa imaš svoju mentoricu, imaš mentoricu koja će ti biti na stručnom i pomoći oko teme. Ako napraviš metodičku pogrešku, a da to nije uočila ni jedna mentorica onda stvarno nema nikakve logike da početnik za to bude kriv.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 18:28   #8
a kaj predaješ?
ja već 10 mjeseci na burzi nakon diplome
završila povijest.., to sve govori ne?
već sam bila u svojim starim školama da me prime pa makar kao volontera al niš..
kako da dobijem posao u struci, više ni sama ne znam
sutra idem na razgovor za prodavačicu, nemrem više čekat, treba mi lova, kakva takva.

eh da, sretno na ispitu!
le piaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 21:48   #9
Quote:
jana125 kaže: Pogledaj post
Uskoro me čeka stručni ispit pa me zanimaju vaša iskustva. Je li vam bila dobra komisija? Pada li se često na tom ispitu? Što kad se padne? Koliko se dugo mora pripremati ispit?
Ja sam pala- i to na nastavnom satu. Prošla sam pismeni,a do usmenog nisam ni došla. Tako da ovo s učenjem ne drži vodu- nisu mi ni dali pokazati dalje. Inače radim u školi školama (razne zamjene) od šk. god. 2003/2004.
Znate jos nekog da je pao sat?
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 19:51   #10
Znam ja neke, ali sve ljudi koji nisu baš radili u školi nego su izišli pro-forma. Po meni, ako radiš godinu dana i padneš-trebao bi razmisliti o promjeni zanimanja.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 19:53   #11
Quote:
jana125 kaže: Pogledaj post
Prijavili su me za stručni nakon godinu dana rada u osnovnoj školi. Koliko znam, za srednju školu je potrebno odraditi dvije godine. I meni se čini debilno pisati potpuno detaljnu pripremu, ali ne može se protiv propisa. A što se dogodi ako imate metodičkih grešaka? Ako nije sve po propisima? Jel ruše ili samo prigovaraju? Joj, čeka me to uskoro, strah me jako.
Pa i treba te biti strah ako misliš da u srednjoj treba raditi dvije godine za stručni, a u osnovnoj godinu dana. Zašto? Jer ovi u komisiji ne vole ove iz srednje škole Uhvati se ti malo propisa, s takvim znanjem nećeš ni položiti.
Maslina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 23:08   #12
Ništa strašno, jedino što je mentorica škole u kojoj sam odrađivala praksu ispala odvratna jer je na telefonu bila divna dok smo dogovarale se oko sata i sve mi odobrila, a na samom ispitu, tj. kad ti kasnije komentiraju sat me išla potkopati na način da je upravo kritizirala ono što me savjetovala (valjda se htjela pred komisijom nešto dokazati, ma sitna duša), ali glavna faca je bio jako zadovoljan, pa mi ona nije puno naštetila, ali me šokiralo u tom trenutku. I da ravnateljica je bila predivna, kad me pitala zakone, počela mi se kao rugati : štreberice, štreberice. Sve u svemu, stvarno ništa posebno, više naprave od toga bauk, no što stvarno jest.
lunali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 23:11   #13
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
Znam ja neke, ali sve ljudi koji nisu baš radili u školi nego su izišli pro-forma. Po meni, ako radiš godinu dana i padneš-trebao bi razmisliti o promjeni zanimanja.
Zašto? Kod ljudi nekad jednostavno proradi trema ili se ne spreme dovoljno jer olako shvate samu pripremu, a zapravo su jako dobri, samo eto, za sam ispit treba biti što formalniji i sve raditi "po knjizi", mada su i oni sami svjesni da u samoj nastavi to tako ne ide. Nama je naš savjetnik to otvoreno rekao da ga parafraziram sad i na faksu ste pisali ovakve pripreme i više nikad.
lunali is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 17:17   #14
I ja se pripremam za stučni.
Problem, je u tome što je moja mentorica potpuno nepristupačna. Ne mogu ju pitati ni za kakav savjet, a poslije hospitacija se samo dere na mene tako da imam osjećaj da nikad neći položiti stručni. Jel postoji kakvo rješenje? Jel zna tko koliko mentori dobivaju plaćeno za taj posao? Baš mi je bed jer mi je atmosfera za posao grozna, a još me više bude strah na satu jer znam što će poslije biti.
medeja25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 11:27   #15
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
Pa i treba te biti strah ako misliš da u srednjoj treba raditi dvije godine za stručni, a u osnovnoj godinu dana. Zašto? Jer ovi u komisiji ne vole ove iz srednje škole Uhvati se ti malo propisa, s takvim znanjem nećeš ni položiti.
Kakvih propisa? Gdje da ih nadjem? Meni su rekli da se treba odraditi dvije god u srednjoj.
jana125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 11:28   #16
Quote:
lunali kaže: Pogledaj post
Zašto? Kod ljudi nekad jednostavno proradi trema ili se ne spreme dovoljno jer olako shvate samu pripremu, a zapravo su jako dobri, samo eto, za sam ispit treba biti što formalniji i sve raditi "po knjizi", mada su i oni sami svjesni da u samoj nastavi to tako ne ide. Nama je naš savjetnik to otvoreno rekao da ga parafraziram sad i na faksu ste pisali ovakve pripreme i više nikad.
Slažem se da može proraditi trema, osobito ako je komisija višebrojna i ako su svi ozbiljni i jako službeni.
jana125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 09:14   #17
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
Pa i treba te biti strah ako misliš da u srednjoj treba raditi dvije godine za stručni, a u osnovnoj godinu dana. Zašto? Jer ovi u komisiji ne vole ove iz srednje škole Uhvati se ti malo propisa, s takvim znanjem nećeš ni položiti.
U propisima zaista i piše da ako radiš u srednjoj školi izlaziš nakon dvije godine. Ja se sjećam kad je meni mentorica to pokazivala, ne znam je li se što promijenilo u međuvremenu. Doduše, tvoja komisija te ima pravo poslat prije na ispit ako procijeni da si spreman.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 09:19   #18
Quote:
alistra kaže: Pogledaj post
Ja sam pala- i to na nastavnom satu. Prošla sam pismeni,a do usmenog nisam ni došla. Tako da ovo s učenjem ne drži vodu- nisu mi ni dali pokazati dalje. Inače radim u školi školama (razne zamjene) od šk. god. 2003/2004.
Znate jos nekog da je pao sat?
Znam ja dvije cura, jedan je pala, imala je nastavnu jedinicu kondicional, a djeci je govorila: ja bi, vi bi itd...
I jednu, ne znam zašto je ona pala, samo je rekla da joj je sat bio loš i da je imala nekakvih privatnih problema, smrtni slučaj, bolest, nešto..možda je trebala odgodit.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 21:22   #19
Kako izgleda polaganje stručnog ispita za učitelja?

Da li netko nedavno polagao stručni?
Molio bi za više informacija.

Hvala!
florijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 07:12   #20
Ja sam prije godinu i pol položila stručni, pa ću ti ukratko ispričati kako je to izgledalo (mislim da ni danas nije puno drugačije). Meni je prvi šok bio što sam poziv na stručni dobila u petak, a u ponedjeljak sljedeći tjedan sam morala ići na pismeni, koma totalna. Na pismenom smo dobili tri teme, dvije su bile vezane uz didaktiku i metodike tako da nije bilo teško nešto napisati. Ja sam doslovce pisala definicije iz didaktike i evo prošla sam. Prijavila sam likovni i prirodu. Sat sam odradila iz likovnoga i to kod prof. Grgurić. Tu je malo zapelo jer nisam imala puno vremena da se prirpemim i nisam najbolje shvatila što je ona od mene tražila. Bolje nisu prošli ni ostalih 5 kandidata taj tjedan. Čula sam da je sada umjesto nje Jakubin, ali vjerojatno ga poznaješ pa ti ne trbam opisivati kako je kod njega. Na usmenom su me pitali tri pitanja, vrlo jednostavna i to iz zakona,banalne stvari. Bila siu tri pitanja. Tu sam rasturila, ali bilo je onih koji nisu i opet smo svi prošli.

Nemoj vjerovati onima koji kažu da nisu ništa učili ili su učili tri dana jer nije moguće položiti stručni bez da prođeš ustav, zakon o školstvu i hrpu pravilnika.
Sjedni na vrijeme za knjigu i nemaš se čega bojati.
uciteljica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:38.