Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2017., 15:59   #301
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ovo je ta tema na kojoj sam 'stao'. Zašto ne komentirati ove eksperimente koji su tobože u korist neke interpretacije.

Gotovo da nema neke interpretacije koja nema iza sebe neke pokuse koje tumači u svoju korist.

Međutim, da je to zaista tako, ne bi se zvale interpretacije.

Još prije 15-ak godina sam odustao od tumačenja interpretacija kada sam vidio eksperiment 'u korist' kopenhagenške interpretacije..
Ma dobro pusti to, meni je zanimljivo da su uspjeli na makro razini (mehanikom fluida) manifestirati kvantne efekte double i single slit eksperimenata.

Kada ti kazes da su ti non-local hidden variable modeli "natezanje" na temelju cega to govoris? S obzirom da nijedan od tih modela kvantne mehanike se ne moze eksperimentalno potvrditi u odnosu na druge kako i sam kazes, meni igru u prevazi igraju ovakve stvari - u ovom slucaju "supersimetrija" makro i mikro razine, znaci ja bi radi toga "nategnuo" ka pilot-wave modelu. Radi cega ti naginjes suprotno ka multiverse?

Quote:

To je zapravio dio M-teorije gdje su gravitoni zatvorene strune i nisu vezane za lokalnu branu, što je ujedno i potencijalno rješenje tzv hijerarhijskog problema. O nelinearnosti i zapetljanosti svakog pokušaja kvantizacije gravitacije smo znali i prije M-teorije.
No dobro, poanta je, ako imamo paralelne svemire, njih beskonacno, ako imamo strune i jos stosta, tamne energije, tamne mase, 11 ili koliko vec dimenzija, to je dosta "skrivenog podrucja" unutar kojeg se odvijaju mozda i kompleksne interakcije ciji trag mi vidimo tek kad sublimira u neku nasu dimenziju/svemir. Ako gledamo samo tragove koji izlaze iz skrivenog podrucja gdje se desava jos stosta nama nevidljivo - onda je logicno da nam se to sto vidimo, taj trag cini malo nasumicnim, sto ne znaci da on to zbilja jest.

Quote:


Dobro. Osnovna stvar je u tome što taj mir mora biti 'ništavilo' s obzirom da je prostor nužno ispunjen kvantnim poljima i u njima zbog Heisenbergovog načela ne može biti mira.
Eh da, samo sto u tom trenutku prostora nema, sve je svjetlo, ne postoji uopce niti jedan prostorno-vremenski okvir u citavom svemiru.

Mozes zamisliti da se ocean svjetla smirio u bonacu kao da se energija rasirila dok nije postala tanka kao povrsina, a ta povrsina koliko god da je beskonacno velika, toliko je i beskonacno mala istovremeno odnosno zapravo nema prostorno-vremenski okvir.

Quote:
Onda smo tamo gdje smo bili i na početku.
Ja niti ne vidim gdje smo se to mogli pomaknut. Ja sam imao neku filozofsku poantu oko toga da je determinizam = logika, a nasumicnost izostanak logike i da je determinizam nasuprot nasumicnosti tj. to je binarna opozicija, a ti si pak uletio s tim da je nasumicnost aksiom. Sta se iz toga moglo izroditi pametno? Dobro smo uopce dosli i nazad do pocetka
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 20:20   #302
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kada ti kazes da su ti non-local hidden variable modeli "natezanje" na temelju cega to govoris? S obzirom da nijedan od tih modela kvantne mehanike se ne moze eksperimentalno potvrditi u odnosu na druge kako i sam kazes, meni igru u prevazi igraju ovakve stvari - u ovom slucaju "supersimetrija" makro i mikro razine, znaci ja bi radi toga "nategnuo" ka pilot-wave modelu. Radi cega ti naginjes suprotno ka multiverse?
Da, to je stvar ukusa. Kod Bohma mi se ne sviđa početna teza koja je infalsifiable, a to je da postoje skrivene varijable koje se ne mogu detektirati, pa se i dalje koriste probabilizam. Nadalje, nikako se dobro ne uklapa u neku buduću TOE jer interpretira samo Schrodingerovu jednadžbu, ne i QFT. Iz istog razloga ne slaže se s GTR...itd.

Quote:
No dobro, poanta je, ako imamo paralelne svemire, njih beskonacno, ako imamo strune i jos stosta, tamne energije, tamne mase, 11 ili koliko vec dimenzija, to je dosta "skrivenog podrucja" unutar kojeg se odvijaju mozda i kompleksne interakcije ciji trag mi vidimo tek kad sublimira u neku nasu dimenziju/svemir. Ako gledamo samo tragove koji izlaze iz skrivenog podrucja gdje se desava jos stosta nama nevidljivo - onda je logicno da nam se to sto vidimo, taj trag cini malo nasumicnim, sto ne znaci da on to zbilja jest.
Ok..

Quote:
Eh da, samo sto u tom trenutku prostora nema, sve je svjetlo, ne postoji uopce niti jedan prostorno-vremenski okvir u citavom svemiru.
Nema svjetla. Svjetlo nastaje tek 300 000 godina nakon BB-a kada je svemir postao proziran za zračenje..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 13:32   #303
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Da, to je stvar ukusa. Kod Bohma mi se ne sviđa početna teza koja je infalsifiable, a to je da postoje skrivene varijable koje se ne mogu detektirati, pa se i dalje koriste probabilizam. Nadalje, nikako se dobro ne uklapa u neku buduću TOE jer interpretira samo Schrodingerovu jednadžbu, ne i QFT. Iz istog razloga ne slaže se s GTR...itd.
Ok, fair enough, ima cijela lista

Bas sam neki video sad pogledao gdje lik komentira pilot wave, spomenuo je i koju stvar iz tvoje liste zamjerki, https://www.youtube.com/watch?v=RlXdsyctD50

Quote:
Nema svjetla. Svjetlo nastaje tek 300 000 godina nakon BB-a kada je svemir postao proziran za zračenje..
Ja sam pricao o trenutku "gasenja svemira" ili bolje da citiram wiki

Quote:
wiki kaže:
Conformal cyclic cosmology—a general relativity based theory due to Roger Penrose in which the universe expands until all the matter decays and is turned to light—so there is nothing in the universe that has any time or distance scale associated with it. This permits it to become identical with the Big Bang, so starting the next cycle.
Meni je to nekako intutivno palo na pamet, ono energija se "istanji" u svjetlost i time izgubi prostorno-vremenski okvir.
Sad zamisli da je to zapravo nekakvo "nemoguce stanje" koje fizika ne dopusta vec to rezultira nekakavim fundamentalnim obrtanjem/izvrtanjem prostornovremenskog okvira sto efektivno "resetira entropiju" i zapocinje novi svemir iz tog sjemena.

Rekao bi da tako nesto kaze ovdje:

Quote:
wiki kaže:
Penrose noticed that the past conformal boundary of one copy of FLRW spacetime can be "attached" to the future conformal boundary of another, after an appropriate conformal rescaling. In particular, each individual FLRW metric {\displaystyle g_{ab}} g_{ab} is multiplied by the square of a conformal factor {\displaystyle \Omega } \Omega that approaches zero at timelike infinity, effectively "squashing down" the future conformal boundary to a conformally regular hypersurface (which is spacelike if there is a positive cosmological constant, as we currently believe)
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 15:28   #304
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ja sam pricao o trenutku "gasenja svemira" ili bolje da citiram wiki

Meni je to nekako intutivno palo na pamet, ono energija se "istanji" u svjetlost i time izgubi prostorno-vremenski okvir.
Sad zamisli da je to zapravo nekakvo "nemoguce stanje" koje fizika ne dopusta vec to rezultira nekakavim fundamentalnim obrtanjem/izvrtanjem prostornovremenskog okvira sto efektivno "resetira entropiju" i zapocinje novi svemir iz tog sjemena.

Rekao bi da tako nesto kaze ovdje:
Može biti i to, mada ti ciklički modeli uvijek imaju nešto kontradiktorno u sebi.

Posebno kad vidim da nešto Penrose teoretizira Nikad nisam vidio pametnijeg čovjeka koji na kraju ima tako bizarne i ne baš uspješne teorije...

Čitao sam njegovu Cycles of time, ali nisam impresioniran. Još manje mi se svidjelo kada se zaletio i rekao da ima uzorke CMB koji potvrđuju teoriju, da bi ispalo - ništa.

Ciklički model je opet popularan, i u kvantnoj gravitaciji petlji se pojavljuje.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.