Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2009., 19:58   #281
ukratko ako sve mislis raditi kako treba zarada ti nemoze u 3 godini pokriti bas nista (
cult is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 10:25   #282
Tocno, ako mislis bilo kako raditi u 3. godini nema nikakve zarade. Prinos moze biti max do npr. 10-20 dkg po stablu. Da ga prodas i po nerealno visokih 30kn/kg to ti je 3-6 kn po stablu, sto ne pokrije niti pola cijene sadnice.
Poticaji za odrzavanje nisu ukinuti.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 13:56   #283
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
oVa cijena od 350kn/50m mi se cini jako dobra............Ja nemam ogradu upravo zbog novaca

2mm debela pocinčana farmer ograda, 120 cm visina, 50 m dužina, 290 kn

U čavli, 1 kg, 11 kn

Kontakt informacije na PM, zabranjeno je ostavljanje osobnih imena, telefonskih brojeva i adresa u postovima.
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 30.11.2009. at 14:52. Reason: maknuti osobni podaci
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 17:28   #284
Hvala na odgovorima! Prvo se moram ispraviti, ako je poček 3 godine, znači da naplata kredita počinje u 4. godini. Makar i 4. godina ne donosi neki prihod od kojeg bi se mogli pokriti troškovi. Dakle, od 4. do 5.,6. godine posluje se u minusu. Kako pokrivate minus?

Pročitala sam da preporučuje sadnja lijeske u gustom sklopu u obliku stabla sa deblom od 80 cm, radi bolje rentabilnosti.
Također se spominje da je za manje voćnjake dobro saditi u obliku "žive ograde", gdje se može posaditi 1400 do 2000 sadnica na 1ha.
Zna li netko više o tome ili ima iskustva sa tim sadnim oblikom?
jajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 14:19   #285
Quote:
jajo kaže: Pogledaj post
Pročitala sam da preporučuje sadnja lijeske u gustom sklopu u obliku stabla sa deblom od 80 cm, radi bolje rentabilnosti.
Da, stablo moze dati vise kg po Ha, ali treba vise vremena u odnosu na grm da se pocnu pokrivati ovi gorespomenuti minusi.

Quote:
Također se spominje da je za manje voćnjake dobro saditi u obliku "žive ograde", gdje se može posaditi 1400 do 2000 sadnica na 1ha.
Zna li netko više o tome ili ima iskustva sa tim sadnim oblikom?
2000 sadnica na Ha. To mu dodje na svaki metar (redovi 5m) jedna sadnica. Nisam cuo, a kamoli vidio, takvu vrstu sadnje te dvojim u neku isplativost. A volio bih vidjeti takvo sto, recimo ljesnjak star 10. godina u takvom gustom sklopu.
Vjerojatno je tamo od 4. do 6. godine nesto veci prinos, ali slijedecih godina (kada u stvari ljesnjaku svake godine raste rod) mi nekako sumnjivo da gusta sadnja moze imati prednosti.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 15:52   #286
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Da, stablo moze dati vise kg po Ha, ali treba vise vremena u odnosu na grm da se pocnu pokrivati ovi gorespomenuti minusi.
U pravu si, i na to treba računati kod izbora sadnog oblika, ako se pri tome mislim opteretiti kreditom za podizanje nasada.

Quote:
2000 sadnica na Ha. To mu dodje na svaki metar (redovi 5m) jedna sadnica. Nisam cuo, a kamoli vidio, takvu vrstu sadnje te dvojim u neku isplativost. A volio bih vidjeti takvo sto, recimo ljesnjak star 10. godina u takvom gustom sklopu.
Vjerojatno je tamo od 4. do 6. godine nesto veci prinos, ali slijedecih godina (kada u stvari ljesnjaku svake godine raste rod) mi nekako sumnjivo da gusta sadnja moze imati prednosti.
Išlo bi otprilike ovako:
Između redova uzima se razmak od 5 do 6 m, a u redu se sadi po dvije sadnice jedna nasuprot drugoj na razmak od 35 do 40 cm, a otklone u suprotnom smjeru, odnosno desno i lijevo pod kutom od 35° od zamišljene vertikalne osi. Nadalje se unutar reda ostavlja razmak od 2 do 2,5 m između tako posađenih sadnica.

To bi trebalo biti jedan od uzgojnih oblika u gustom sklopu. Uglavnom, koliko sam pročitala, stručnjaci preporučuju gusti sklop (izvor:Mali gospodarski savjetnik).
A kako to u praksi izgleda, da li zaista donose puno veći prihod po hektru u odnosu na grm (doduše nešto kasnije) kao što strani stručnjaci izjavljuju?
Ne znam, zato pitam . Možda netko zna nešto više o tome.
jajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 16:02   #287
Ahaa , ovaj gusti sklop da se sade dvije (cak i tri) sadnice na prakticki jedno mjesto sam cuo (cak i vidio kod jednog naseg poznatog uzgajivaca, ali samo tek zasadjene).
E sad, dali taj grm daje prije veci prinos nego kada se pusti da iz korjena jedne izraste vise izdanaka ... ne znam. Jedino sto sam siguran je da kod takvog nacina sadnje rasadnicar profitira

Inace, bez namjere da icije savjete minoriziram, ja sam se svakakvih gluposti nacitao. U principu vjerujem fotografiji (a ne nekakvom crtezu u knjizi), a najvise onome sto sam vidim i cujem od ljudi koji su odgojili vise od 10 lijeski ....

Sto se tice kredita i lijeske moj je osobni stav da je to dosta nezgodna biljka za kredit posto rod daje kasnije od vecine vocki.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 16:30   #288
Imam još pitanja.
Dok je nasad mlad, koliko često je potrebno okopavati lijesku? Da li je 1x-2x mjesečno premalo?
Realno, koliko se dana u mjesecu potroši na održavanje nasada (okopavanje, gnojenje, rezidba...)?
Problem mi je što su parcele u Slavoniji (sat i pol od Zagreba), i mogla bih dolaziti samo vikendom.
Ne znam da li je moguće tako održavati nasad kvalitetno ili mi je možda bolje platiti tamo nekome da održava?
jajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 22:00   #289
Postoji li organiziran otkup.
Ako ga ima gdje je i po kojoj cijeni.
cayenneos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 15:03   #290
Evo ja sam zavrsio svoju prvu vegetaciju na njivama udaljenim 2 sata od mjesta gdje zivim i radim
Travu sam ubijao jedno cetiri-pet puta tijekom sezone, sada sam nadohranio sa NPK7-20-30 i prosao kultivatorom. Potrosio sam po hektaru:
- kultivacija cca 3 sata/Ha
- prihrana, razbacivanje rukom, cca 3 sata/Ha plus prolaz kultivatorom (3 sata)
- jednom sam isao trimerom oko sadnica (na samom pocetku sezone) cca 4 sata/Ha
- nadosadivanje (jedno 3% sadnica) par sati po Ha

Sveukupno, dakle:
trimer
4 sata
kultivacija
4x3sata=12 sati
prihrana 6 sati
nadosadjivanje 3 sata
Dakle 25 sati neto rada po hektaru. Ovome treba dodati jos orezivanje i spricanje koje ja nisam radio, a procjenjujem da za hektar treba recimo 3 sata spricanja (pute recimo 3-4 puta) i 5 sati orezivanja (dodatnih 17 sati).

Za hektar jedno 50 sati godisnje (tijekom 6-7 vikenda). Sve je to na bazi 1 covjek/5 Ha, svukupno za moj slucaj nekih 200-250 sati rada godisnje plus berba.

Sto se tice placanja da ti netko nesto napravi. To se moze, ali ne sve. Neke stvari ti nitko ne moze napraviti za tebe. Najbolje probati sam pa vidjeti sto je za platiti, a sto ostaje na tebi. O kolikoj povrsini se razmislja?

Organizirani otkup postoji, ali svi koje ja znam prodaju sami zbog niske cijene otkupa i relativno malih kolicina

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 02.12.2009. at 15:10.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 16:39   #291
hm, bas se ne znojite previse radeci u tim svojim nasadima. kad krecete u rezidbu?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 16:59   #292
Hvala ti Smiljane na iscrpnom opisu rada.

U igri je površina od 2,5ha, dakle duplo manje od tvoje.
(Imala sam na raspolaganju nekih 4-4,5 ha, ali na žalost dobra 2ha zemlje je skroz zaraslo u šumu tako da to otpada).

Pročitala sam tu negdje da su troškovi održavanja oko 5 000 kn/ha.
Sada kad već imaš jednogodišnje iskustvo, da li te zaista toliko koštalo?
jajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 18:31   #293
da li zna netko na podrucjima posebne drzavne skrbi kak ide danas sa poticajima kreditima i sl. za ljude koji se tek zele poceti baviti ljesnjacima.koliki je realni pocetni kapital za 1 ha i na koji se nacin moze doci do tih novaca ako nemate bas neki privatni kapital.takodjer koliko se moze dobiti novaca od drzave na podrucju pos.drz.skrbi za prvih 5-6 godina dok nema uroda?
contesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 10:18   #294
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
hm, bas se ne znojite previse radeci u tim svojim nasadima. kad krecete u rezidbu?
Pa cuj. Ovo gore je cisti neto rad, od prve cigarete na njivi prije posla i zadnje nakon zavrsenog posla . Dakle sve moguce pripreme nisu ukljucene, a meni je zao sto nisam mogao i vise vremena provesti u nasadu. Rijec je kod mene o iskljucivo vikend poslu. Nerjetko sam bio u situaciji da sam direktno iz auta utrcavao u traktor , narocito u jesen kada su dani kraci

Orezivanje: Ja planiram u rano proljece (dakle prije druge vegetacije) poceti formirati djelom stabla, a vecim dijelom grmove.

Troskovi: nisam potrosio 5000kn po ha (svoja ledja ne racunam), puno manje, ali kad dodju spricanja mislim da ce se potrositi

Poticaji: poticaje za podizanje su ukinuli, a za odrzavanje su jos 2500 kn po Ha

Realno za 1Ha treba cca 5-7.000 kn za sadnice, gnojivo i rad (priprema zemlje, sadnja).

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 04.12.2009. at 10:52.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 12:13   #295
Quote:
Realno za 1Ha treba cca 5-7.000 kn za sadnice, gnojivo i rad (priprema zemlje, sadnja).
Da nebi bilo zabune, gornja recenica treba glasiti:
Realno za 1Ha treba cca 5-7.000 kn za sadnice plus gnojivo i rad (priprema zemlje, sadnja).
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 19:44   #296
sadnice lijeske

Idemo ljudi jeftino dam samo da prodam.Kvalitetne sadnice lijeske za samo 8 kn/kom. Za narudžbe preko 300 kom cijena je 7 kn/kom. Niže ne mogu ubi me secesija.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:25   #297
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
Idemo ljudi jeftino dam samo da prodam.Kvalitetne sadnice lijeske za samo 8 kn/kom. Za narudžbe preko 300 kom cijena je 7 kn/kom. Niže ne mogu ubi me secesija.
Secesija? Da se nisi malkoc jebno ?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 06:40   #298
Ne gledamo reklame mobilnih operatera?
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 08:43   #299
Izgleda , oprala sam ruke od televizora. Permanentno.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 12:55   #300
Quote:
alien33 kaže: Pogledaj post
Interesira me uzgoj lješnjaka,imam zemljište i nešto novaca,
jel se to isplati,kolika su ulaganja.Jel ima netko iskustva ili bar neku literaturu za preporucit.
Pozdrav- pred 1 godinu sam posadio 1,7 ha lješnjaka. Sve što sam tamo radio sam zapisao, uključivši vrijeme, termine, cijene. Ako te zanima ?!?
sabunike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:51.