Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Izbori parlamentarni 2007

Izbori parlamentarni 2007 Sanader vs. Milanović

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2007., 13:53   #61
angelina39
nima splita do splita
 
angelina39 Avatar
 
Registracija: Nov 2007.
Lokacija: split
Postova: 2,523
Thumbs up

Quote:
Engelbert kaže: Pogledaj post
Lijepo bih molio svakoga voljnoga da mi da definiciju fetivoga Splićanina.

Nekoliko pomoćnih pitanja:

1.) Koliko predaka mu mora biti rođeno u Splitu?

2.) Jesu li mu preci morali biti građani Splita 1931., 1910., 1880. ili možda 1797. da bi se mogao smatrati Splićaninom?

3.) Ima li kakve veze posjed imovine u Gradu?

4.) Mora li moći govoriti splitskim govorom?

5.) Može li netko biti fetivi Splićanin samo po majci?

6.) Osim pedigrea i jezika je li i imovina bitna odrednica?

Hvala.
fetivi Splićanin:ima ih još,ali sve manje.to su ti oni koji su priko 150 godina u splitu,a smatraju se da dolaze iz radunice,varoša,tomića stina(matejuške)točnije stari dio splita.a iznenadio bi se koja prezimena spadaju u fetivce.prije bi rekao da su neki istočnjaci.ja sam vć treća generacija u splitu,znači dida je doša od iza mosora,otac se rodija u splitu,pa onda ja i ne smatramo se fetivcima,kao ni moj sin koji je 4.generacija.ali i fetivci su se unutar sebe razlikovali,od onih bogatih(Kirigin,Bonačić,Mitrović,Fiorenttini...)do siromašnih točnije radnika i najamnika-neću im navodit prezimena jer su ti splićani nevažno, bili bogati ili ne jako tašti,pa da nekog ne uvridim,eto.ukratko!e da ,fetivnog splićanina zovu MANDRILO!
angelina39 is offline  
Old 12.11.2007., 15:22   #62
Purgal
U samoizolaciji
 
Purgal Avatar
 
Registracija: Nov 2006.
Lokacija: U metropoli svih Hrvata !
Postova: 1,046
Quote:
simple kaže: Pogledaj post
Znaci li to da autenticne snimke iznosenja stavova i misljenja pojedinih HDZ-ovaca ne odrazavaju njihove stavove i misljenja ? A sto odrazava?
Ovo: Napomena: Ove stranice nisu, niti će ikada biti u vlasništvu Hrvatske Demokratske Zajednice, te ne odražavaju njihove stavove. je prepisano sa spomenute stranice !

A sto odrazava ? Pa, uglavnom zanimljio zlonamjerno montiranje !
Purgal is offline  
Old 12.11.2007., 15:26   #63
Purgal
U samoizolaciji
 
Purgal Avatar
 
Registracija: Nov 2006.
Lokacija: U metropoli svih Hrvata !
Postova: 1,046
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Ispravak krivog navoda

Prvi put su kupili Branka Grgića, čuvenog exdirektora Hajduka, koji je tada bio u HNS i dvojicu vijećnika Dalmatinske akcije, a kada je Grabić vidio kuda vlak ide, pošao je sa njima.
Od tada Branko Grgić, koji je tada živio sa roditeljima i od imovine imao samo vespu, naglo napreduje.
Tako ti je to u svim strankama, pa i u Partiji, samo sto se o tim "napredovanjima" ne pise ! (Opacic, Sobol, Ferencak, Fizulic, Vojkovic, bandic itd ......)
Purgal is offline  
Old 12.11.2007., 15:29   #64
Purgal
U samoizolaciji
 
Purgal Avatar
 
Registracija: Nov 2006.
Lokacija: U metropoli svih Hrvata !
Postova: 1,046
Quote:
Whatever kaže: Pogledaj post
čekaj, ti sad kažeš stanovnika Splita... trebaš definirat jel oćeš stanovnika Splita, nekog rođenog u Splitu, Splićanina od kolina ili šta?
Zbirno i jednostavno: mandrila !

Quote:
Ma jebemese koji će bit, glavno da je iz ST, da predstavlja ST u Saboru.
Pa neka Baja nastavi, on prekrasno pretstavlja Split, ne samo u Saboru nego i u samom Splitu !

Budite veseli i nemojte bljuvati !
Purgal is offline  
Old 12.11.2007., 15:39   #65
Cuka
jel te baca
 
Registracija: Dec 2002.
Lokacija: Split
Postova: 65,996
Quote:
Engelbert kaže: Pogledaj post
Lijepo bih molio svakoga voljnoga da mi da definiciju fetivoga Splićanina.

Nekoliko pomoćnih pitanja:

1.) Koliko predaka mu mora biti rođeno u Splitu?

2.) Jesu li mu preci morali biti građani Splita 1931., 1910., 1880. ili možda 1797. da bi se mogao smatrati Splićaninom?

3.) Ima li kakve veze posjed imovine u Gradu?

4.) Mora li moći govoriti splitskim govorom?

5.) Može li netko biti fetivi Splićanin samo po majci?

6.) Osim pedigrea i jezika je li i imovina bitna odrednica?

Hvala.
Lipo si pita i evo lipo tio odgovaran.

1. i 2. najmanje nekoliko generacija a dosta važno je da se prezimena spominju u Ljetopisima Splita i da su ih obradili Nepo i Bepo Kuzmanić u svojim knjigama o splitskim prezimenima kao i u raznim zbornicima radova a jedan koji mi prvi pada na pamet je Hrvatski narodni preporod od 1860. do 1882. godine.

3. Da ali to ipak nije važna odrednica

4. Apsolutno a bilo bi lipo poznavat malo arhaičnije izraze ka recimo kanavaca, krik, pulastar, krkeč, divertimenat, rumbat, lakomica, koslata, odrebatit itd. itd. (ukoliko ne budeš zna šta koja rič znači pitaj)

5. Može

6. Pogledat pod 3.

A kako puno hrvatskih splitskih prezimena ima i u drugin krajevima bitno je kod prezimena imat nadimak koji je u ondašnjim prilikama življenja imao gotovo veće značenje nego samo prezime, i samo da ti nabrojin neke nadimke Spudičević, Opara, Osa, Zuanin itd. itd.

Ovo ti je odgovor od spličanina kojemu se očeva loza spominje od 1427. godine a materina od 1478. godine.

Inače za bit potpuno pošten triba reć da najstarija prezimena u Splitu datiraju iz vremena nastanka palače kao Cindro, Grisogono, Cipci itd.itd.
Cuka is online now  
Old 12.11.2007., 15:43   #66
Cuka
jel te baca
 
Registracija: Dec 2002.
Lokacija: Split
Postova: 65,996
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
fetivi Splićanin:ima ih još,ali sve manje.to su ti oni koji su priko 150 godina u splitu,a smatraju se da dolaze iz radunice,varoša,tomića stina(matejuške)točnije stari dio splita.a iznenadio bi se koja prezimena spadaju u fetivce.prije bi rekao da su neki istočnjaci.ja sam vć treća generacija u splitu,znači dida je doša od iza mosora,otac se rodija u splitu,pa onda ja i ne smatramo se fetivcima,kao ni moj sin koji je 4.generacija.ali i fetivci su se unutar sebe razlikovali,od onih bogatih(Kirigin,Bonačić,Mitrović,Fiorenttini...)do siromašnih točnije radnika i najamnika-neću im navodit prezimena jer su ti splićani nevažno, bili bogati ili ne jako tašti,pa da nekog ne uvridim,eto.ukratko!e da ,fetivnog splićanina zovu MANDRILO!
Bravo, i samo dodatak da se kroz crkovne libre može vidit da je veliko naseljavanje Splita u 15. stoljeću nastalo doseljavanjem znatnog broja ljudi iz poljičke krajine.
E da zaboravila si Lučac da se koji lučani ne najidi.
Cuka is online now  
Old 12.11.2007., 15:59   #67
angelina39
nima splita do splita
 
angelina39 Avatar
 
Registracija: Nov 2007.
Lokacija: split
Postova: 2,523
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Bravo, i samo dodatak da se kroz crkovne libre može vidit da je veliko naseljavanje Splita u 15. stoljeću nastalo doseljavanjem znatnog broja ljudi iz poljičke krajine.
E da zaboravila si Lučac da se koji lučani ne najidi.
tako je i pozdrav imaš od mene koja se i nakon toliko generacija u Splitu ne srami reć da je POLJIČANKA kneževskog roda.
angelina39 is offline  
Old 12.11.2007., 16:00   #68
angelina39
nima splita do splita
 
angelina39 Avatar
 
Registracija: Nov 2007.
Lokacija: split
Postova: 2,523
evo sad sam falila,ne kaže se poljičanka već poljička.
angelina39 is offline  
Old 12.11.2007., 16:05   #69
split555
U samoizolaciji
 
Registracija: Jan 2007.
Postova: 4,222
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Radi takvog odnosa HDZ nikada nije imao jaku ekipu u ST.

Jedini koji je u ST mogao nešto napraviti je bio Goran Pavlov. Otkad je on umro HDZ ne da nema jakog čovjeka nego uopće nema kadrova za vodit grad.

Sada stavljaju prvog splićanina tek na treče mjesto, i to Sanaderovog prijatelja koji je u HDZ ušao prije par mj, a gradski i županijski čelnici su im daleko iza.

I sastav lista pokazuje kakva je koja stranka.
Goran Pavlov nije imao ni intelektualnog kapaciteta, ni poduzetničkih sposobnosti da išta uradi. Grabić je avion u odnosu na njega
split555 is offline  
Old 12.11.2007., 16:14   #70
split555
U samoizolaciji
 
Registracija: Jan 2007.
Postova: 4,222
Quote:
endem kaže: Pogledaj post
Štošta se promijenilo u ovih 2,5 godine.
Prvo, rejting joj je puno bolji nego tada, jer su je ljudi tada znali kao "onu tetu iz Čistoće koja zna di se svaki kontener u gradu", a sada je percipiraju i kao političarku, najviše zbog nastupa u gradskom vijeću koje TV Jadran uredno prenosi svaki put.
Drugo, u čitavoj masi lopova i lažova političkog miljea, ona se jedina trenutno ističe ko pošten čovjek i ljudi napokon imaju izbora (dakle, ne moraju birati između dva zla, za promjenu mogu izabrati nešto dobro!)

Mislim da je pozitivna stvar što Luka Podrug ne ide s njima, jer Luka stalno radi na razbijanju tog državotvornog bloka (može tvrditi što god hoće, ali to je istina!) i mislim da bi im njegova uključenost više štetila nego koristila (možemo samo nagađati za koga Luka radi ).

Ukratko, kada samo pogledaš koje stranke i udruge su na njenoj listi, samim statističkim zbrajanjem prethodnih rezultata, a da ne spomenemo sinergiju u smislu da napokon postoji jedna objedinjena desna opcija, prolaz im je siguran. Moj glas imaju i ne samo moj! Naprijed Ljube!
To što je netko druga osoba u gradskom komunalnom poduzeću ne znači da bi bila dobar saborski zastupnik. A i u Vijeću uglavnom podiže puno buke od koje nema neke koristi. Koji si njezin prijedlog upamtio
split555 is offline  
Old 12.11.2007., 17:02   #71
Engelbert
Pernerstorfer
 
Engelbert Avatar
 
Registracija: May 2007.
Postova: 469
Quote:
endem kaže: Pogledaj post
Ne bih ti znala reći definiciju fetivog Splićanina, al kod nas ti to za sebe kažu osobe koje žive u Splitu VEĆ drugo pokoljenje (otac, mater stigli iz Dugobaba, Imotskog, Bitelića, Vućevice i drugih krasnih mijesta naše zagore - moji geni iz sinjske krajine, ne rugam se nikome ), muž pomorac, djeca spokaju jedan strani jezik i od prerezanja pupčane vrpce pripremaju se za studij u Italiji (?) O da, svi ostali za njih su vlaji i boduli. Jesam ti pomogla?
Svakako ste pomogli. Ljubim ruke! Puno Vam hvala!

Quote:
angelina39 kaže:
fetivi Splićanin:ima ih još,ali sve manje.to su ti oni koji su priko 150 godina u splitu,a smatraju se da dolaze iz radunice,varoša,tomića stina(matejuške)točnije stari dio splita.a iznenadio bi se koja prezimena spadaju u fetivce.prije bi rekao da su neki istočnjaci.ja sam vć treća generacija u splitu,znači dida je doša od iza mosora,otac se rodija u splitu,pa onda ja i ne smatramo se fetivcima,kao ni moj sin koji je 4.generacija.ali i fetivci su se unutar sebe razlikovali,od onih bogatih(Kirigin,Bonačić,Mitrović,Fiorenttini...)do siromašnih točnije radnika i najamnika-neću im navodit prezimena jer su ti splićani nevažno, bili bogati ili ne jako tašti,pa da nekog ne uvridim,eto.ukratko!e da ,fetivnog splićanina zovu MANDRILO!
Sjajno! Dakle, 150 godina? Vrlo zanimljivo. Hvala i na pojašnjenju o prezimenima.
Molio bih još jedan odgovor: Anatolij Kudrjavcev je po ocu Rus, ali navodno je po majci fetivi Splićanin. Znači li to da je fetivi ili ne može biti jer po ocu nije?
Ljubim ruke. Puno Vam hvala!

Quote:
Cuka kaže:
Lipo si pita i evo lipo tio odgovaran.

1. i 2. najmanje nekoliko generacija a dosta važno je da se prezimena spominju u Ljetopisima Splita i da su ih obradili Nepo i Bepo Kuzmanić u svojim knjigama o splitskim prezimenima kao i u raznim zbornicima radova a jedan koji mi prvi pada na pamet je Hrvatski narodni preporod od 1860. do 1882. godine.

3. Da ali to ipak nije važna odrednica

4. Apsolutno a bilo bi lipo poznavat malo arhaičnije izraze ka recimo kanavaca, krik, pulastar, krkeč, divertimenat, rumbat, lakomica, koslata, odrebatit itd. itd. (ukoliko ne budeš zna šta koja rič znači pitaj)

5. Može

6. Pogledat pod 3.

A kako puno hrvatskih splitskih prezimena ima i u drugin krajevima bitno je kod prezimena imat nadimak koji je u ondašnjim prilikama življenja imao gotovo veće značenje nego samo prezime, i samo da ti nabrojin neke nadimke Spudičević, Opara, Osa, Zuanin itd. itd.

Ovo ti je odgovor od spličanina kojemu se očeva loza spominje od 1427. godine a materina od 1478. godine.

Inače za bit potpuno pošten triba reć da najstarija prezimena u Splitu datiraju iz vremena nastanka palače kao Cindro, Grisogono, Cipci itd.itd.
Izuzetno sam Vam zahvalan na iscrpnom postu. Dakle, prezimena moraju biti obrađena u monografijama dvojice Kuzmanića, Kudrjavcev, ako mu je majka fetiva jest fetivi Splićanin, a govoriti po splitsku je condicio sine qua non.

Hvala na skretanju pažnje na nadimke. Mnoge od stvari koje ste spomenuli podsjećaju me na jedno meni važno malo misto, pa se nadam da ću na tom izvoru doznati o riječima koje ste spomenuli.

Moj naklon!
Engelbert is offline  
Old 12.11.2007., 19:58   #72
Cuka
jel te baca
 
Registracija: Dec 2002.
Lokacija: Split
Postova: 65,996
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
tako je i pozdrav imaš od mene koja se i nakon toliko generacija u Splitu ne srami reć da je POLJIČANKA kneževskog roda.
Ma di ćeš se toga sramit jesi li popizdila.
Cuka is online now  
Old 12.11.2007., 20:06   #73
Cuka
jel te baca
 
Registracija: Dec 2002.
Lokacija: Split
Postova: 65,996
Quote:
Engelbert kaže: Pogledaj post
Svakako ste pomogli. Ljubim ruke! Puno Vam hvala!



Sjajno! Dakle, 150 godina? Vrlo zanimljivo. Hvala i na pojašnjenju o prezimenima.
Molio bih još jedan odgovor: Anatolij Kudrjavcev je po ocu Rus, ali navodno je po majci fetivi Splićanin. Znači li to da je fetivi ili ne može biti jer po ocu nije?
Ljubim ruke. Puno Vam hvala!



Izuzetno sam Vam zahvalan na iscrpnom postu. Dakle, prezimena moraju biti obrađena u monografijama dvojice Kuzmanića, Kudrjavcev, ako mu je majka fetiva jest fetivi Splićanin, a govoriti po splitsku je condicio sine qua non.

Hvala na skretanju pažnje na nadimke. Mnoge od stvari koje ste spomenuli podsjećaju me na jedno meni važno malo misto, pa se nadam da ću na tom izvoru doznati o riječima koje ste spomenuli.

Moj naklon!
Tolja Kudrjavcev ili kako su ga prijatelji u Varošu (Toma Čelak, Fjuba, Pečeni... ) zvali Bjelogardejac je istinski spličani, to je čovik koji je sebe dokaza ka istinski ljubitelj Splita i on je fetivi splićani bez obzira i na mater i na oca. Takvi ljudi koji bezrezervno vole Split budu od pravih splićana primljeni u svoje društvo bez ikakvih ograda. Ima takvih ljudi još ka recimo Bajdo Vukas rođeni zagrepčani a kad pitaš bilo kojeg splićanina svak će ti reć da je Bajdo pravi splićanin. Takvi ljudi su iznimke koje eto potvrđuju pravilo.

Zadnje uređivanje Cuka : 13.11.2007. at 00:12.
Cuka is online now  
Old 13.11.2007., 00:19   #74
Cuka
jel te baca
 
Registracija: Dec 2002.
Lokacija: Split
Postova: 65,996
Quote:
Engelbert kaže: Pogledaj post
..Svakako ste pomogli.
Ima ti još jedan simpatičan detalj u starih splićana kako su brojili misece u godini.
Sičanj,
Vejača,
Marač,
April,
Maj
i onda
šesti, sedmi, osmi, deveti, deseti, jedanajsti i dvanajsti.

I nemoj bit tako služben, ljubim ruke, moj naklon i te pizdarije jer će splićani od tebe učinit redikula učas.
Cuka is online now  
Old 13.11.2007., 01:06   #75
Whatever
Štreber i špija
 
Whatever Avatar
 
Registracija: Dec 2002.
Postova: 22,384
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Ima ti još jedan simpatičan detalj u starih splićana kako su brojili misece u godini.
Sičanj,
Vejača,
Marač,
April,
Maj
i onda
šesti, sedmi, osmi, deveti, deseti, jedanajsti i dvanajsti.

I nemoj bit tako služben, ljubim ruke, moj naklon i te pizdarije jer će splićani od tebe učinit redikula učas.
Ja mislin da je sičanj, vejača, marač, četvrti, peti, šesti... nema aprila i maja
Whatever is offline  
Old 13.11.2007., 11:48   #76
Saharun
Plivam
 
Registracija: May 2005.
Lokacija: Telašćica
Postova: 8,412
drago mi je da smo rješili pitanje splićana i splitskog kolina, no ja bi volija čut i kako drugi gledaju na

- sastav lista parlamentarnih stranaka X IJ na kojima su na prvom mistu kandidati iz Zagreba, Metkovića, Dubrovnika, a nema ljudi iz Splita,

- satav liste HDZa iz koje je vidljivo da je sastavljana zbrdazdola jer će se najvjerojatnije desiti da sa ljudima na njoj neće moći pokriti sva mjesta i u Saboru i u izvršnoj vlasti.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Old 13.11.2007., 12:04   #77
endem
Pacijent
 
Postova: n/a
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
drago mi je da smo rješili pitanje splićana i splitskog kolina, no ja bi volija čut i kako drugi gledaju na

- sastav lista parlamentarnih stranaka X IJ na kojima su na prvom mistu kandidati iz Zagreba, Metkovića, Dubrovnika, a nema ljudi iz Splita,

- satav liste HDZa iz koje je vidljivo da je sastavljana zbrdazdola jer će se najvjerojatnije desiti da sa ljudima na njoj neće moći pokriti sva mjesta i u Saboru i u izvršnoj vlasti.
Onda je rješenje jednostavno - ne glasajte za HDZ - moj izbor je JEDINO HRVATSKA!:klap:
 
Old 13.11.2007., 14:31   #78
Cuka
jel te baca
 
Registracija: Dec 2002.
Lokacija: Split
Postova: 65,996
Quote:
Whatever kaže: Pogledaj post
Ja mislin da je sičanj, vejača, marač, četvrti, peti, šesti... nema aprila i maja
Ima ima.

Znaš li staru poslovicu "quatro aprilanti quaranta duranti"?

Ili kakva su prva četri dana aprila mjeseca takvi će bit slijedečih 40 dana, a isto tako u Split se nikad nije slavija 1. svibnja nego 1. maja.
Cuka is online now  
Old 14.11.2007., 01:55   #79
gibo
registrirani ovisnik
 
Registracija: Jul 2007.
Lokacija: st
Postova: 411
Quote:
consigliere kaže: Pogledaj post
HDZ nikad, ali baš nikad nije dobio vlast u Splitu. 2 puta je došao na vlast i to kupovinom vijecnika. Prvo su kupili vijecnike HSLS-a pa je gradonačelnik postao Grabic koji je iz HSLS-a prešao u HDZ.
drugi put su kupili 2 vijecniak HSU-a pa je gradonačelnik postao Puljic pa sad Kureta.
A Onesin Cvitan je iz SRP-a ?
__________________
X
gibo is offline  
Old 14.11.2007., 22:24   #80
Saharun
Plivam
 
Registracija: May 2005.
Lokacija: Telašćica
Postova: 8,412
Quote:
gibo kaže: Pogledaj post
A Onesin Cvitan je iz SRP-a ?
Auuuuuuuu kad je to bilo, sića li se uopće netko da je on bija i ministar, čini mi se policije ili možda obrane, jedno dva miseca?

No ovod u X IJ Jambo učinija stampedo sa mandarinama

A jesu ovi splićani , pravi mandrili.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smajlići su On
[IMG] kôd je Off
HTML kôd je Off

Kreni na podforum


Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.


Marketing

Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2016 Forum.hr
Ad Management by RedTyger