Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2014., 15:22   #1781
soparnik

Quote:
soparnik kaže: Pogledaj post
I ja se zahvljujem braći Slavoncima koji su ubačeni u pakao bez ikakvih pojašnjenja ali su pružili veliki otpor i zadržali crtu. Poginulima vječna hvala i pokoj vječni daruj im Gospodine. Osobno sam u to vrijeme bio u Islamu Grčkom u 113.brigadi pa ovo što pišem nije prepričavanje nečijih priča. Isto veliko poštovanje i hvala braći ratnicima iz varaždinske brigade koji su nas zamjenili na položjima u Islamu Grčkom prema Dračama. I oni su pokazili herojstvo u napadima na Drače 3.i 5. ožujka. I ovdje je bilo dosta poginulih i ranjenih, njima vječna hvala.
Koja postava soparnik ja san iz izvidničke ekipe 113.Ovo je moje drugo javljanje pa mi ne zamirajte za predhodni post. Šta se tiče tehnike taman san prohda,i još se držin za zid,stol i to.
pekate is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 23:18   #1782
pozdrav svima koji pisu i citaju temu, nezgodno mi je sad trazit kroz svih 90 stranica, a dosta sam ih prelistao... zanima me je li u akciji sudjelovala 126. domobranska pukovnija iz sinja, ili su djelovali u sklopu 4. brigade i ako jesu, u kojim mjestima i koliko ucinkovito?

nisam nikad nesto previse pricao sa starim o tome, osim kad bi on tu i tamo sam pricao neke zgode iz rata, a bar koliko znam prosao je dosta toga od prvog dana rata (vrlika) pa do oluje, a osim maslenice, mislim da je ostatak vecinom proveo u akcijama na dinari...

eto, nadam se da ce netko nesto znati o tome
idgaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 00:36   #1783
Quote:
idgaf kaže: Pogledaj post
pozdrav svima koji pisu i citaju temu, nezgodno mi je sad trazit kroz svih 90 stranica, a dosta sam ih prelistao... zanima me je li u akciji sudjelovala 126. domobranska pukovnija iz sinja, ili su djelovali u sklopu 4. brigade i ako jesu, u kojim mjestima i koliko ucinkovito?

nisam nikad nesto previse pricao sa starim o tome, osim kad bi on tu i tamo sam pricao neke zgode iz rata, a bar koliko znam prosao je dosta toga od prvog dana rata (vrlika) pa do oluje, a osim maslenice, mislim da je ostatak vecinom proveo u akcijama na dinari...

eto, nadam se da ce netko nesto znati o tome
Evo možda bih ti ja mogao odgovoriti ali kako sam u to vrime bio u jednoj drugoj brigadi ne mogu 100% garantirati za točnost mog pisanja.
Sinj je u to vrime imao 16. domobransku pukovniju koja je držala položaje oko Sinja i 126. Brigadu koja je bila na južnom bojištiu tada,tek 1994 preustrojem ove dvi brigade postaje 126. domobranska pukovnija.Htio sam reći da koliko mi je poznato16dp. ili 126br. tada nije bila nigdi oko Zadra ,već su zbog Maslenice i gubitka tamo srbi minirali branu Peruća a naši su ih( jedna bojna 16 DP i dio na odmoru 126 brigade,nešto VP i djelatnika SOOV Sinj) onda razbili i potrali od tamo i sa okolnih brda.Tako da operacija Peruća je ustvari dio operacije Maslenica tj. njen nastavak samo na Sinjskom dijelu ratišta.
wili 126 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 00:51   #1784
Quote:
wili 126 kaže: Pogledaj post
Evo možda bih ti ja mogao odgovoriti ali kako sam u to vrime bio u jednoj drugoj brigadi ne mogu 100% garantirati za točnost mog pisanja.
Sinj je u to vrime imao 16. domobransku pukovniju koja je držala položaje oko Sinja i 126. Brigadu koja je bila na južnom bojištiu tada,tek 1994 preustrojem ove dvi brigade postaje 126. domobranska pukovnija.Htio sam reći da koliko mi je poznato16dp. ili 126br. tada nije bila nigdi oko Zadra ,već su zbog Maslenice i gubitka tamo srbi minirali branu Peruća a naši su ih( jedna bojna 16 DP i dio na odmoru 126 brigade,nešto VP i djelatnika SOOV Sinj) onda razbili i potrali od tamo i sa okolnih brda.Tako da operacija Peruća je ustvari dio operacije Maslenica tj. njen nastavak samo na Sinjskom dijelu ratišta.
hm, hvala na odgovoru, mozda sam ga krivo razumio, iako bas mislim da je spominjao nesto na zadarskom podrucju, jer je kao govorio da je nakon te neke njihove akcije dolazila smjena ili sto vec i mislim da je kotromanovic bio mu jedan od nadredenih tada...
idgaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 20:13   #1785
.

Rade Rakonjac , jedan od glavnih arkanovaca , govori o stanju kakvo je bilo u Obrovcu , Benkovcu i Gračacu nakon Maslenice...

https://www.youtube.com/watch?v=MPJDV377pQw#t=64



.

Zadnje uređivanje Keva : 17.05.2014. at 20:19.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 12:14   #1786
Quote:
wili 126 kaže: Pogledaj post
Evo možda bih ti ja mogao odgovoriti ali kako sam u to vrime bio u jednoj drugoj brigadi ne mogu 100% garantirati za točnost mog pisanja.
Sinj je u to vrime imao 16. domobransku pukovniju koja je držala položaje oko Sinja i 126. Brigadu koja je bila na južnom bojištiu tada,tek 1994 preustrojem ove dvi brigade postaje 126. domobranska pukovnija.Htio sam reći da koliko mi je poznato16dp. ili 126br. tada nije bila nigdi oko Zadra ,već su zbog Maslenice i gubitka tamo srbi minirali branu Peruća a naši su ih( jedna bojna 16 DP i dio na odmoru 126 brigade,nešto VP i djelatnika SOOV Sinj) onda razbili i potrali od tamo i sa okolnih brda.Tako da operacija Peruća je ustvari dio operacije Maslenica tj. njen nastavak samo na Sinjskom dijelu ratišta.

evo sad sam zapravo shvatio da sam skroz krivi podatak dao, on ipak nije bio u 126-oj nego je bio clan 2. bojne 4. GB
idgaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 02:07   #1787
Neko je pita o akciji u biljanima, i 9.bojni HOS-a, evo ode su zanimljive priče i slike iz prve ruke.

https://www.facebook.com/media/set/?...2291146&type=3
SJEVER1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 02:17   #1788
I pardon na uletu, nisan sudionik jer san tada ima 3godine, al eto šteta da ste stali s objavama, gušt je ovo sve čitat, al virujen da će bit još, ima materijala
SJEVER1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 02:22   #1789
I jel može neko od sudionika reć svoje mišljenje na ovo, radi li se o previdu zapovjedništva??
https://www.youtube.com/watch?v=qySrdK-KAUs
SJEVER1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 19:58   #1790
Izravni sam sudionik prvog napada na Drače 23.01.1993. u taktičkoj grupi 113.brigade drugog dana akcije Maslenica, bio sam ročni vojnik.Prava istina je da smo bili podrška interventnoj grupi iz stožera u Zagrebu. Sama akcija je počela tragično u samim Suhovarima kad je granata pogodila jednu kuću i ispred nje usmrtila jednog i ranila drugog branitelja iz interventne grupe iz Zagreba.Sama akcija je bila vrlo teška zbog terena ispred Drača i činjenice da sa bilii ukopani u betonske rovove sa ukopanim tenkovima što potvrđuju i veliki broj poginulih i iz 7. brigade koja je 03.03.2014.ponovila napad ali nažalost bez većeg uspijeha.
soparnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 23:09   #1791
Quote:
soparnik kaže: Pogledaj post
Izravni sam sudionik prvog napada na Drače 23.01.1993. u taktičkoj grupi 113.brigade drugog dana akcije Maslenica, bio sam ročni vojnik.Prava istina je da smo bili podrška interventnoj grupi iz stožera u Zagrebu. Sama akcija je počela tragično u samim Suhovarima kad je granata pogodila jednu kuću i ispred nje usmrtila jednog i ranila drugog branitelja iz interventne grupe iz Zagreba.Sama akcija je bila vrlo teška zbog terena ispred Drača i činjenice da sa bilii ukopani u betonske rovove sa ukopanim tenkovima što potvrđuju i veliki broj poginulih i iz 7. brigade koja je 03.03.2014.ponovila napad ali nažalost bez većeg uspijeha.
misliš 1993 ... Najveć broj poginulih je zbog minobacača koji je eksplodirao i ubio 5 pripadnika Puma ....nažalsst ka što kažeš, bez uspjeha
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 07:22   #1792
Naravno 1993. i pozdrav svima iz 7.brigade kao i ostalim braniteljima!
soparnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 19:14   #1793
Na sutrašnji dan u 07,05 počela operacija Gusar.

Danas u Zadru u punom novom Kazalištu lutaka, uz nazočnost predsjednika Sabora prezetnirana knjiga Tomislava Šulja i Vladimira Brnardića "Operacija maslenica-sjećanja sudionika".
Recezent gen. Rakić koji je i govorio o njoj.
Knjiga je memoarsko gradivo- 113 izravnih sudionika operacija iznosi svoja sjećanja na 500 stranica.
Na predstavljanju jedan od autora se ispričao postrojbama i pojedincima koji nisu u knjizi, te spomenuo važne zapovjednike koji nisu dali osvrt -od zapovjednika TG 3. gbr. do gen.Ante Gotovine.
Knjiga ne govori što je dobro ili loše napravljeno u opraciji nego iznosi kako su sudionici vidjeli i doživjeli borbu.

Autori žale što je HTV dokumentarni film "Maslenica" umjesto u 2 nastavka po 60 min. svela na jedna film od 75 min. pa su mnogi snimljeni sudionici ostali ne prikazani (55 njih) pa su se potrudili naći još sudionika i staviti u ovu knjigu.
Za sve govornike (4 ukupno) ova je operacija nesumnjivo prelomna i sudbonosna za Hrvatsku, kritična u pojedinim fazama i puna muke i nevjerojatnih situacija.
Čulo se da je operacija planirana od Božića do Božića i da je napadni dio operacije (22-27.1.93) usprkos svemu, bila lakši dio, po svemu što se kasnije događalo i po poginulima i stradalim na obje strane u obrambenom dijelu operacije. Obrambeni dio operacije je po autorima trajala do postavljanja pontonskog mosta i operativnog korištenja aerodroma Zemunik.
U drugom, obrambenom dijelu HV je izvodio obranu ili aktivnu obranu a jedina napadna aktivnost je po njima bio napad na Drače.

Autor Šulj je iznio podatak kako je našao srpski dokument u kojem izvidnički vod 75. brigade SVK traži izuzeće od skorog odlaska na crtu jer su prošli pakao borbi za Novigrad, kako piše u dokumetu.
Autori su suglasni da se na ovom prostoru izredalo sve najbolje s hrvatske i srpske strane.
Knjiga ima 5 poglavlja a svaki lokalitet,poprište borbi je obrađen sjećanjima sudionika.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 10:38   #1794
Hvala svima ,poseban pozdrav ekipi iz 113.brigade.
soparnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 19:17   #1795
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Na sutrašnji dan u 07,05 počela operacija Gusar.

Danas u Zadru u punom novom Kazalištu lutaka, uz nazočnost predsjednika Sabora prezetnirana knjiga Tomislava Šulja i Vladimira Brnardića "Operacija maslenica-sjećanja sudionika".
Recezent gen. Rakić koji je i govorio o njoj.
Knjiga je memoarsko gradivo- 113 izravnih sudionika operacija iznosi svoja sjećanja na 500 stranica.
Na predstavljanju jedan od autora se ispričao postrojbama i pojedincima koji nisu u knjizi, te spomenuo važne zapovjednike koji nisu dali osvrt -od zapovjednika TG 3. gbr. do gen.Ante Gotovine.
Knjiga ne govori što je dobro ili loše napravljeno u opraciji nego iznosi kako su sudionici vidjeli i doživjeli borbu.

Autori žale što je HTV dokumentarni film "Maslenica" umjesto u 2 nastavka po 60 min. svela na jedna film od 75 min. pa su mnogi snimljeni sudionici ostali ne prikazani (55 njih) pa su se potrudili naći još sudionika i staviti u ovu knjigu.
Za sve govornike (4 ukupno) ova je operacija nesumnjivo prelomna i sudbonosna za Hrvatsku, kritična u pojedinim fazama i puna muke i nevjerojatnih situacija.
Čulo se da je operacija planirana od Božića do Božića i da je napadni dio operacije (22-27.1.93) usprkos svemu, bila lakši dio, po svemu što se kasnije događalo i po poginulima i stradalim na obje strane u obrambenom dijelu operacije. Obrambeni dio operacije je po autorima trajala do postavljanja pontonskog mosta i operativnog korištenja aerodroma Zemunik.
U drugom, obrambenom dijelu HV je izvodio obranu ili aktivnu obranu a jedina napadna aktivnost je po njima bio napad na Drače.

Autor Šulj je iznio podatak kako je našao srpski dokument u kojem izvidnički vod 75. brigade SVK traži izuzeće od skorog odlaska na crtu jer su prošli pakao borbi za Novigrad, kako piše u dokumetu.
Autori su suglasni da se na ovom prostoru izredalo sve najbolje s hrvatske i srpske strane.
Knjiga ima 5 poglavlja a svaki lokalitet,poprište borbi je obrađen sjećanjima sudionika.

Upravo u mojim rukama, izvanredno dijelo...
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 19:43   #1796
Nevjerojatno i šokantno.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 19:44   #1797
Gdje se može kupiti?
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 22:04   #1798
HMDCDR, u staroj su Sveučilišnoj u ZG.Uđeš,pitaš,kupiš.
U Zadru je koštala 100.
Nevjerojatni iskazi i podaci.
Dok je čitaš, deseci malih okrutnih ratova na tom prostoru paralelno teku.
Jezivih scena da ti srce stane.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 22:48   #1799
http://www.dominovic.hr/Artikl/REPUB...Q0LHByXDY2NzUz

Našao već, hvala.

Knjižara je kod NSBa, Zagreb.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 15:32   #1800
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
HMDCDR, u staroj su Sveučilišnoj u ZG.Uđeš,pitaš,kupiš.
U Zadru je koštala 100.
Nevjerojatni iskazi i podaci.
Dok je čitaš, deseci malih okrutnih ratova na tom prostoru paralelno teku.
Jezivih scena da ti srce stane.

Čitam i čitam, ali nikako mi nije jasna jedna stvar; zašto pobunjenici nisu iskoristili zračne zračne snage za udare po hrvatskim komunikacijama i linijama obrane? Spominju se samo nasumični napadi srbijanskih Gazella nedaleko Biljana Donjih, ali zna se da zrakoplovi s Udbine nisu uzeli učešće. Da li se znaju razlozi tog nesudjelovanja?
batik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:32.