Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2012., 11:36   #61
Iz Zagreba u drugi grad

Evo ovako,

rođena i odrasla u Zagrebu i lagano mi je pun kuki ovog grada. Imala sam pauzu s faksom ove godine i provela ju u inozemstvu i zaključila da mi je baš super dolaziti u nove sredine Lijepo je kad možeš izaći i ne vidjeti svu ekipu iz osnovne, srednje, faksa, susjede i njihove pse i mačke.

Zagreb postaje prava selendara, a o snobovima i hipsterima da ne govorim Ne sviđa mi se ta klima više. Svakog znam, ne mogu normalno izaći bez da ne naletim na ljude koje ne želim vidjeti (nisu mi ništa skrivili nego ih gledam svaki dan/vikend + oni koji su mi nešto skrivili ).

Grad sam po sebi i nije nekakav velegrad tako da ono, pretpostavljam da je u svim većim gradovima isto. Frendica iz Berlina koja se prebacila na faks bogu iza nogu na krajnjem sjeveru Njemačke kaže da joj je to baš super. Nije neka usporedba, Zagreb i Berlin, ali eto.

Ima li netko tko je otišao iz Zagreba u neki drugi grad i ima li u tom gradu nešto kao Medika i tako? Kakva su vam iskustva, jeste li požalili za Zagrebom?

Tnx!
Nyla* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 14:24   #62
Ako ima netko iz Osijeka da opise kakav je studentski zivot tamo, kako je biti u domu, kakvi su ljudi.. Inace sam iz dalmatinske zagore i nikad nisam krocila u Osijek
makica18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 19:06   #63
Volio bih pročitati neke Kronike iz Splita ukoliko ima ljudi koji studiraju tamo . Istina je da živim razmjerno blizu grada, ali ne posjećujem dovoljno često da bih imao kakvih korisnijih informacija. To napose podrazumijeva dostupnost, kvalitetu i cijenu stanova u gradu, općenito kvalitet studentskog života, knjižnice i sl.
Zahvaljujem
Icaros22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 19:31   #64
Quote:
Icaros22 kaže: Pogledaj post
Volio bih pročitati neke Kronike iz Splita ukoliko ima ljudi koji studiraju tamo . Istina je da živim razmjerno blizu grada, ali ne posjećujem dovoljno često da bih imao kakvih korisnijih informacija. To napose podrazumijeva dostupnost, kvalitetu i cijenu stanova u gradu, općenito kvalitet studentskog života, knjižnice i sl.
Zahvaljujem
Za stanove ne znam točno, ali da se nać relativno povoljnih, ali su opet skuplji od onih u malo manjim gradovima (šta se, nažalost, i podrazumijeva). Sve zavisi na kojem ćeš faksu bit pa se tako orijentiraš. Kampus je super i knjižnica (ne znam šta te točno o tome zanima?) Vezano za studentski život, to je sve subjektivno, al ako si nađeš dobru ekipu ne može bit loše sad nikad nisam studirala u drugim gradovima pa ne znam kako je tamo, al i ovdje je dobro.
__________________
vrijeme je da se krene.
Ensi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 19:53   #65
Considering knjižnica... bilo bi odlično kad bih mogao naći stan u blizini nje s obzirom da ću provoditi mnogo vremena tamo. Pritom mislim na onu novu/obnovljenu/whatever knjižnicu Marka Marulića, koja je, koliko se sjećam, negdje blizu jezgre grada. Znaš li otprilike koliku stanarinu bih trebao plaćati negdje u radijusu od kilometra od spomenutog objekta, uzevši u obzir da ću imati najmanje jednog cimera? Dopustivo je da to bude nekakva rupa, svjedno bi došao u isto stanje nakon mjesec dana stanovanja u njemu.

Zadnje uređivanje Icaros22 : 19.06.2012. at 19:59.
Icaros22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 22:20   #66
A u tu knjižnicu nisam ušla još nikad a gledaj nać stan malo dalje od centra (ali ne predaleko od potrebnih lokacija jer onda opet nisi ništa napravia) i uz 2 cimera ne bi tribalo doć više od 100/150 evra sve zavisi kako ti se posreći.
__________________
vrijeme je da se krene.
Ensi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 22:38   #67
Vidjet ćemo, ima još vremena... zahvaljujem. Što studiraš, ako smijem pitati?
Icaros22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 04:58   #68
Np studiram pravo.
__________________
vrijeme je da se krene.
Ensi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 17:20   #69
daa, i meni je oduvijek bio san studirati u velikom gradu, konkretno u Zagrebu. iako sam iz dalmacije, sa krša, iz Zagore, split nije dolazio u obzir. mozda je samo to moje misljenje, nekako previse usmjereno na sjever, ali Split mi se ne cini kao pretjerano studentski grad.
i tako ja, jos kao klinka koja pojma nije imala di je zagreb, odlucih tamo zivit. i sada se sve vise blizim, ostvarenju tog sna, ali također, kao sto svi vi komentirate, postoji određena vrsta straha, treme. pa sta ako ne bude ono sto sam ocekivala? ako nedaj Bože, ne upadnem na fax.
ali buduci da sam pozitivac, uvijek bila i ostala, nadam se da ce sve bit oke, i potrudit cu se da sve izađe
na dobro.
svima vama zelim puno srece pri prilagođavanju životu u novom gradu, i uzivajteee :*
__________________
:)
aurorić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 22:48   #70
Rijeka ili Osijek-grad za studiranje

Pozdrav!

Vrijeme polako tece,a ja bih trebao odluciti koji faks.Planiram studirat elektrotehniku ili strojarstvo na sveucilistu u Rijeci ili Osijeku.Prednosti koje imam u Rijeci su puno prijatelja koji vec tamo studiraju,i oni koji ce ici studirati,ali nedostatak je taj sto je tamo skuplji zivot nego u Osijeku,te nebi htio biti prevelik teret svojim roditeljima.Prednost Osijeka je ta sto je grad jeftiniji,te imao bi mogucnost odlaska na privatne sate harmonike u Srbiju,ali nedostatak je taj sto sam ja druge nacionalnosti,pa se bojim da bi se to moglo odraziti na moje skolovanje kao sto ja npr bilo tokom osnovne i srednje skole...A prema pricama sam cuo da je Osijek jako nacionalno zagrizen sto nije nimalo cudno ako je to istina, pa sam zbog toga skeptican prema tom gradu...

Htio bi cuti vase savijete,ispravite me ako negdje imam krivo misljenje...

Napisite svoja iskustva,od odnosa ljudi pa sve do cijene stanovanja,hrane itd...


LP
Doctor_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 22:54   #71
U kojem smislu je Osijek nacionalno zagrižen?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 12:54   #72
Pa u smislu toga da Srbe ne mogu smislit...

Jednom prilikom kada sam s mamom isao donirat krv u Vukovar,covjek(voditelj nekakav) nas je otvoreno bez imalo srama pitao jesmo li mi Srbi?!?!!Nakon doniranja s tim voditeljem smo isli nesto popit i pojest.Mama i ja htjeli smo uci u prvi kafic koji smo vidjeli,ali na to nas je covjek odbio bez nekog razloga.Vidjevsi drugi kafic,opet nas covjek odbije,i sad ga mama pita pa u cemu je problem.Covjek kaze pa znate,to su srpski kafici...Od tog događaja sam totalno promijenio misljenje o tom kraju Hrvatske(Sl.Brod,Osijek,Vukovar i ti obliznji gradovi)

Mozda je to vama smijesno i glupo ali moze stvarati poprilicno velike probleme,i neugodne situacije...
Doctor_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 12:59   #73
Razumijem to što pričaš, ali slušaj što ću ti sada reć.
Vukovar po tom pitanju jeste takav zbog prošlosti i svega. Ali u Osijek ti dolaze studirati jako puno Srba i Bosanaca i iz mog iskustva nitko na fakultetu nema s time problema. Sa mnom studiraju dvije srpkinje i svi se međusobno odlično slažemo. Sad meni nije jasno jesi ti srpske nacionalnosti pa se bojiš doći studirati ovdje zbog tih stvari ili si hrvatske nacionalnosti pa te strah..nečeg?
Samo što je bitno da se na fakultetu izražavaš hrvatskim književnim jezikom i da sve seminare i uratke pišeš na hrvatskom književnom jeziku. U slobodno vrijeme možeš pričati i na turskom ako želiš.
Ako je i jedan grad nacionalno zagrižen, vjeruj Osijek to nije. Al ti mora biti jasno da se uvijek nađe ljudi koji će srat po svim vjerama i nacionalnostima al takve ljude ignoriraš s vremenom jer su im bitniji tuđi životi nego vlastiti.
I nema u Osijeku srpski kafić, hrvatski, češki... svaki kafić je kafić. Isto vrijedi i za sve ostalo.
Odakle si inače?
__________________
U danu punom ljepljivosti tako je dobar vjetar u oblacima. http://youtu.be/oHKpXAPTVNU 1.12.2013 PROTIV!
Nocturnity is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 13:24   #74
Da,Srbin sam,iz Bjelovara.Ma nemam problema s izrazavanjem na hrvatskom,ipak zivim u Bj-u od rođenja također i moji roditelji su tu od rođenja a i njihovi roditelji...

Zadnje uređivanje Doctor_X : 24.12.2012. at 13:30.
Doctor_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 14:04   #75
To su stereotipi da slavonci jedino o čem pričaju su srbi. Glupost.
Primjer, kad je bilo oslobođenje generala imali smo predavanje i poslije smo otišli na kavu po nekakvom našem običaju. Mi smo mogli slaviti i pričati o generalima al pošto je u društvu bila kolegica srpkinja iz poštovanja prema njoj i našem druženju nismo. To ti doista sve ovisi od osobe do osobe. Možeš naići na super tolerantnu osobu a možeš i na govno od čovjeka bez obzira koje je nacionalnosti. To ti je tako u cijeloj Hrvatskoj. Vukovar i okolica je sama po sebi takva kakva je i to me uopće ne čudi, tamo se još uvijek vodi rat između srba i hrvata ali ja kao stanovnik Osijeka ću ti reć da ovdje ne.
Ono što ti mogu reći kao studentica osječkog fakulteta je to da ovdje zaista vlada jedna opuštena atmosfera, ponekad malo užurbana. U gradu se izgubiti ne možeš, fakulteti su više manje svi na jednom mjestu il makar blizu, studentska prehrana je stvarno fina i kvalitetna, izlasci su vrlo dobri jer se za svakog može naći nešto. Ima i koncerata i manifestacija, ako slušaš rock/punk/metal imaš klubova gdje se to pušta, ako slušaš cajke također itd. Studentski domovi kolko sam čula su ok, stanovi nisu skupi kao recimo u Zagrebu i tako.
Za neke druge gradove ne znam, to neka najbolje kaže netko tko tamo živi/studira
Ak imaš još neka pitanja slobodno
__________________
U danu punom ljepljivosti tako je dobar vjetar u oblacima. http://youtu.be/oHKpXAPTVNU 1.12.2013 PROTIV!
Nocturnity is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 15:48   #76
Quote:
Doctor_X kaže: Pogledaj post
Da,Srbin sam,iz Bjelovara.Ma nemam problema s izrazavanjem na hrvatskom,ipak zivim u Bj-u od rođenja također i moji roditelji su tu od rođenja a i njihovi roditelji...
Da ne citiram ostalo, na to ću odgovoriti u nastavku, citiram samo ovo. I pišem malu opasku, ako ju hoćeš shvatiti krivo, shvati ju krivo iako to nije namjera pisanja iste.
Ne znam može li se, da se tako izrazim, odbiti državljanstvo države u kojoj si rođen; u slučaju da ne može i da imaš i Hrvatsko državljanstvo, ne bi li se možda trebao izjašnjavati kao Hrvat srpskog porijekla?

Što se ostaloga tiče:
1. Nigdje nisi točno naveo na kakav se točno način tvoja narodnost odrazila na tvoje školovanje.

2. I smiješno je, i glupo, na temelju iskustva u jednom gradu, konkretno Vukovaru, gradu heroju, vući zaključke za gradove u okruženju. Kojih, ruku na srce i srce na ruku, ni nema baš previše. Ono što je sigurno, kao što je legica Nocturnity to navela, u Osijeku takve podjele nema, a nema je, koliko mi je poznato, ni u Slavonskom Brodu, ni u Vinkovcima. Sela u zapadnom Srijemu su druga priča.

3. S obzirom na dvojbu oko grada i oko fakulteta, dozvoli da harmonika prevagne. Zapravo, uzmi u obzir i mogućnost upisivanja nekog fakulteta toga smjera u Novom Sadu, Srijemskoj Mitrovici i slično, em će ti harmonika biti blizu, em se ne ćeš morati bojati ničega zbog svoje narodnosti.

4. Mislim da previše pretjeruješ u svojoj brizi. Da parafraziram stare Rimljane, "Poštuj državu i ljude u kojoj se nalaziš" i problema ne će biti. Sigurno ti na čelu ne piše koje si narodnosti (osim ako ga sam ne napišeš/istetoviraš). Sigurno ni sam ne činiš nešto čime iz zrakoplova upadaš u oči kao netko drugačiji (u tvom slučaju, druge narodnosti). Stoga, svejedno je koji grad u Hrvatskoj odabereš za studij.


Quote:
Nocturnity kaže: Pogledaj post
... kad je bilo oslobođenje generala imali smo predavanje i poslije smo otišli na kavu po nekakvom našem običaju. Mi smo mogli slaviti i pričati o generalima al pošto je u društvu bila kolegica srpkinja iz poštovanja prema njoj i našem druženju nismo. ...
Ja bih tu stvar gledao iz skroz drugog kuta, najmanje što je dotična iz poštovanja prema vama koji ste u većini trebala napraviti jest reći vam da odete, slavite i veselite se.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 19:06   #77
Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post

Ja bih tu stvar gledao iz skroz drugog kuta, najmanje što je dotična iz poštovanja prema vama koji ste u većini trebala napraviti jest reći vam da odete, slavite i veselite se.
A znam, al ono bila je i pauza među predavanjima i ne znam...ja osobno nisam htjela da njoj bude neugodno ili nešto. Proslavili smo mi to kasnije
Ali kužim te i slažem se sa svime što si rekao, lega

Anyway da ne skrećemo s teme o studiranju u drugom gradu, ako nekoga zanima nešto za Osijek slobodno pitajte
__________________
U danu punom ljepljivosti tako je dobar vjetar u oblacima. http://youtu.be/oHKpXAPTVNU 1.12.2013 PROTIV!
Nocturnity is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 21:30   #78
Quote:
Doctor_X kaže: Pogledaj post
Pa u smislu toga da Srbe ne mogu smislit...

Jednom prilikom kada sam s mamom isao donirat krv u Vukovar,covjek(voditelj nekakav) nas je otvoreno bez imalo srama pitao jesmo li mi Srbi?!?!!Nakon doniranja s tim voditeljem smo isli nesto popit i pojest.Mama i ja htjeli smo uci u prvi kafic koji smo vidjeli,ali na to nas je covjek odbio bez nekog razloga.Vidjevsi drugi kafic,opet nas covjek odbije,i sad ga mama pita pa u cemu je problem.Covjek kaze pa znate,to su srpski kafici...Od tog događaja sam totalno promijenio misljenje o tom kraju Hrvatske(Sl.Brod,Osijek,Vukovar i ti obliznji gradovi)

Mozda je to vama smijesno i glupo ali moze stvarati poprilicno velike probleme,i neugodne situacije...
Ne možeš svoje iskustvo iz Vukovara prenositi na druge gradove jer je svaki grad priča za sebe. Ja sam iz Osijeka i nije tako kod nas. Bože, ovdje ima Srba, Bosanaca i Hercegovaca koliko hoćeš i nisam primjetila niti da ih itko maltretira niti da se ponaša prema njima drugačije prema ostalima.

Kretena je uvijek bilo svuda i bit će, ne možeš prema njima mjeriti ostatak ljudi.

Ako ti se sviđa grad, ako misliš da bi imao ovdje više mogućnosti, veći izbor izaberi ga, nećeš pogriješiti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2013., 18:57   #79
Studiranje u Zagrebu

Pozdrav.
Imao bih par pitanja sto se tice studiranja u Zagrebu.
Interesuje me Muzicka Akademija,konkreno upis,prijmeni,koliko je tesko itd itd.
Citao sam na njihovom sajtu nasao sam sta traze valjda :P..pa bih sad bilo dobro ako je netko bio na prijmenom..da mi podijeli par savjeta..da li je skupo..opcenito zivot..stanovi itd..Hvala!
piano-boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 11:56   #80
Question ZAGREB VS SPLIT

Neznam gdje je bolje studirati u Splitu ili u Zagrebu? Reci te gdje je bolje studirati?
mm9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.