Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2013., 19:34   #1621
Znači u konačnici moguće je, ali nije moguće

No kaj znači to masno platiš ?
Zakaj bi to recimo košalo više od nekih cca 300-500 kuna ?
U čemu je uopće bitna razlika između tog certifikata za fiskalizaciju i recimo takvog istog/sličnog certifikata za potpisivanje računa i dokumenata
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:08   #1622
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post

Moraš imat svoj certifikat (ovo se masno plaća) i njime potpisati dokument (što bi rekli pečatirati ), te objaviti javni ključ kojim se taj potpis može provjeriti (tj. time svi mogu biti sigurni da si ti potpisao taj dokument).
...i suglasnost primatelja računa da želi primati račune u digitalnom obliku

Volim naše propise
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:15   #1623
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Znači u konačnici moguće je, ali nije moguće

No kaj znači to masno platiš ?
Zakaj bi to recimo košalo više od nekih cca 300-500 kuna ?
U čemu je uopće bitna razlika između tog certifikata za fiskalizaciju i recimo takvog istog/sličnog certifikata za potpisivanje računa i dokumenata
Zapravo je i cijena fiskalnog certifikata velika (u pitanju je 300 kuna svakih 5 godina od koliko ono firmi obrta ). To je trebala porezna platiti ali je trošak prebačen na tvrtke.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:27   #1624
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Najlakše je uvest informatiku, i ja sam za to. Ali onda možeš otpustiti slobodno par desetaka tisuća ljudi iz državne uprave..

Deseci godina nerada i nereda u državnoj upravi skupo će nas koštati. Imamo rupe u proračunu, tajkune koji su se nakrali od tog silnog neprijavljenog poreza, i vojsku birokrata koji bez veze sjede u uredima.
Biti ću jako kratak: zbog svih nameta kojima nas gule, JA SAM TAJ koji će krahirati, a nakon 19 godina znoja, suza i stresova. Ako mogu birati, moja obitelj mi je važnija od cijele Fine. I eto radi toga i propadamo: puno miševa kruh nam glođe!!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:40   #1625
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Ne.

Moraš imat svoj certifikat (ovo se masno plaća) i njime potpisati dokument (što bi rekli pečatirati ), te objaviti javni ključ kojim se taj potpis može provjeriti (tj. time svi mogu biti sigurni da si ti potpisao taj dokument).
Ma ne štima mi ovo. Ja IMAM svoj digitalni potpis koji mogu staviti na svaki dok koji šaljem, a nisam platio ništa, samo sam to zatražio. To je ISTI potpis kojim ulazim na web banke.

Možda je ovo za neku drugu temu, činjenica je da se o tome još premalo zna. A o Fini - sve najgore, ako pomnožimo broj onih koji će MORATI imati certifikat, jer nas DRŽAVA PRISILJAVA NA TO, sa 350 kn, to je lova do krova, pa će kunama napuniti oba prazna kata zgrade (tko zna dali samo tisuću ili više m2) koja sada iznajmljuju pa i tako mlate lovu?!? A tako je u svakome gradu!! Ali - da, Liniću smo mi trn u oku, a ne Fina i slični miševi.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:43   #1626
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Biti ću jako kratak: zbog svih nameta kojima nas gule, JA SAM TAJ koji će krahirati, a nakon 19 godina znoja, suza i stresova.
Hm, ne bih htio da se nađeš uvrijeđenim, ali tko je god mogao i stigao maksimalno je utajio porez svih tih zadnjih 19 godina, ako je radio s gotovinom. To je opći slučaj. Znamo da kontrole nije bilo.

Dakle nameti su narasli jer nitko živ nije ništa prijavio. To je bilo pogrešno, s obje strane.

Quote:
Ako mogu birati, moja obitelj mi je važnija od cijele Fine. I eto radi toga i propadamo: puno miševa kruh nam glođe!!
Jasna stvar. Razumno je složiti se s tim da ima debelog viška ljudi u državnoj upravi. To treba riješiti, nedvojbeno. Nije problem uvesti totalnu informatizaciju. Problem je što s viškom ljudi ?

Osim toga, treba riješiti i silnu sivu i crnu ekonomiju.

Tek tad će nameti pasti.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:53   #1627
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ma ne štima mi ovo. Ja IMAM svoj digitalni potpis koji mogu staviti na svaki dok koji šaljem, a nisam platio ništa, samo sam to zatražio. To je ISTI potpis kojim ulazim na web banke.

Možda je ovo za neku drugu temu, činjenica je da se o tome još premalo zna. A o Fini - sve najgore, ako pomnožimo broj onih koji će MORATI imati certifikat, jer nas DRŽAVA PRISILJAVA NA TO, sa 350 kn, to je lova do krova, pa će kunama napuniti oba prazna kata zgrade (tko zna dali samo tisuću ili više m2) koja sada iznajmljuju pa i tako mlate lovu?!? A tako je u svakome gradu!! Ali - da, Liniću smo mi trn u oku, a ne Fina i slični miševi.
To nije tvoj potpis to je javni ključ od banke i oni kojima šalješ ne bi smjeli to moć provjeriti kao potpis (sami potpis bez provjere ništa ne znači). Inače to što time potpisuješ je isto kao da uzmeš pečat od neke druge firme. I to pečat koji samo banci nešto znači.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen

Zadnje uređivanje ceha : 26.01.2013. at 21:01.
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:56   #1628
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
. A o Fini - sve najgore, ako pomnožimo broj onih koji će MORATI imati certifikat, jer nas DRŽAVA PRISILJAVA NA TO, sa 350 kn
Sad ispada da poduzetnicima tih par stotina kuna koji idu na digitalne certifikate ruše financijsku konstrukciju

A koliko novca ti isti digitalni certifikati štede? Evo još malo pa svi silni obrasci i potvrde koje su ljudi uzimali po institucijama polako nestaju.

Dakle, lakše je građanima, manji im je trošak, nema taksi i izgubljenog vremena. Lakše je tijelima državne uprave, nestaju ljudi koji su to radili, unosili obrasce, izdavali potvrde..

Svima su daleko manji troškovi, dakle bit će manji i porezi..

Sve zbog multiplikativnog učinka digitalizacije.


Quote:
, Ali - da, Liniću smo mi trn u oku, a ne Fina i slični miševi.
Linić je silno antipatična faca, kad je postao ministar, ja prvi nisam vjerovao da će išta učiniti.

Međutim, što se tiče čisto posla ministarstva financija napravio je za godinu dana više nego svi ministri zajedno od '91 do tekućeg razdoblja..

Izgleda da bi ti htio da država smanjuje svoje triškove (što je ok), ali da ni pod razno ne pokušava iskorijeniti sivu i crnu ekonomiju ?
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 20:57   #1629
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Hm, ne bih htio da se nađeš uvrijeđenim, ali tko je god mogao i stigao maksimalno je utajio porez svih tih zadnjih 19 godina, ako je radio s gotovinom. To je opći slučaj. Znamo da kontrole nije bilo.

Dakle nameti su narasli jer nitko živ nije ništa prijavio. To je bilo pogrešno, s obje strane.
A kako da se ne uvrijedim kad me tako vrijeđaš??????? O čemu uopće pričaš, jesi li ti privrednik, poduzetnik ili si tajkun??? Ili samo padaš sa Venere?!? Kakva utaja, Bog s tobom? Kako to, molit ću lijepo? Jako me zanima, jer sam doveden u stanje da bih rado malo utajio, tek toliko da osjetim gust jer varam državu. Ali NE ide. (a i neda mi se)

Ali KAKO ću utajiti ako: u maloprodaji moje robe nema na crnome tržištu, pa sve ulazi bijelo i s računom, a tako i izlazi. Potpuno čisti računi. U uslugama za firme ni jedna mi neda lovu na ruke, sve ide preko računa. Pa kako da utajim? Da falsificiram putne naloge, ma gdje, zbog čega, a na koncu: sitniš?? OK, da priznam: koristim vozilo firme da se i ja malo vozim, jer nemam svoje. I to je otprilike sve.

Ne nije, sivu - kažeš - pa naravno da sam protiv, ako ja sve svoje obveze uredno podmirujem, onda moraju i drugi. A fiskalizaciju sam vidio prije 20 godina: kasa, u kasi chip koji zapisuje svaki promet, otvara ga jednom godišnje financ (naravno, sve je osigurano od zloporabe) i uzme podatke i - to je to. Ovo je informatička sprdačina, pola ih je informatički nepismeno, a traže ovakve pothvate od njih? Kretenizam.

A radeći vani vidio sam ogromni strah i poštovanje porezne uprave, nema vrdanja. Drastične kazne, pa se usudi. I meni je to odgovaralo, a i tako sam odgojen: daj državi njezin dio, samo ako to dosegne ovoliko koliko mi sada oderu, e onda hebiga. Hodamo po ivici noža, a država nonšalantno zaje... te fiskalizacija, te certifikat, te... onih 350 parafiskalnih deračina. I još sve one paralelne deračine koje je država dozvolila: 250 kn Čistoći koja pokupi DOSLOVNO 5-6 (složenih) kartonskih kutija, te 2-3 koša papira??? 250 kn komunalija... što sve oni plaćaju od toga, jer nemamo čak ni javnu rasvjetu??

Dodatak: Pismen sam informatički cca 30 ili više godina, od Spectruma. Izuzetno cijenim informatizaciju iako je kod nas još u povojima. Lijepo je slati PDV ili IO preko interneta. Ali ne pričaj mi o MODELU fiskalizacije, koji je iskompliciran i glup. Da je korišten memorijski chip u kasi - bila bi 10 puta jeftinija i jednostavnija!! A taj sustav ima preko 20 godina iskustva!!
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 26.01.2013. at 21:06. Reason: dodatak
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 21:13   #1630
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A kako da se ne uvrijedim kad me tako vrijeđaš??????? O čemu uopće pričaš, jesi li ti privrednik, poduzetnik ili si tajkun??? Ili samo padaš sa Venere?!? Kakva utaja, Bog s tobom? Kako to, molit ću lijepo? Jako me zanima, jer sam doveden u stanje da bih rado malo utajio, tek toliko da osjetim gust jer varam državu. Ali NE ide. (a i neda mi se)
Ukoliko je tako, onda činjenica da si pošten i nije toliko tvoja zasluga, nego je više riječ o spletu okolnosti. Baviš se nezahvalnom djelatnošću. Nisi jedini.

Da su svi radili kao ti, ne bi bilo potrebe za fiskalizacijom...svi bi plaćali neki umjereni paušalni porez.

Izgleda da je krivnja djelomično i na onim poduzetnicima koji su bezobrazno krali....da su bili malo umjereniji u svojoj krađi, svima bi bilo bolje.

Quote:
Ali KAKO ću utajiti ako: u maloprodaji moje robe nema na crnome tržištu, pa sve ulazi bijelo i s računom, a tako i izlazi. Potpuno čisti računi. U uslugama za firme ni jedna mi neda lovu na ruke, sve ide preko računa. Pa kako da utajim? Da falsificiram putne naloge, ma gdje, zbog čega, a na koncu: sitniš?? OK, da priznam: koristim vozilo firme da se i ja malo vozim, jer nemam svoje. I to je otprilike sve.
Ja ne govorim o tim trivijalnostima niti sitinišu. To se tolerira svugdje u svijetu.

A 100 kuna dnevnog prometa u gotovini za kafiće je krajnji bezobrazluk.


Quote:
Ne nije, sivu - kažeš - pa naravno da sam protiv, ako ja sve svoje obveze uredno podmirujem, onda moraju i drugi. A fiskalizaciju sam vidio prije 20 godina: kasa, u kasi chip koji zapisuje svaki promet, otvara ga jednom godišnje financ (naravno, sve je osigurano od zloporabe) i uzme podatke i - to je to. Ovo je informatička sprdačina, pola ih je informatički nepismeno, a traže ovakve pothvate od njih? Kretenizam.

Neće se ni informatizirati dok ih netko ne prisili, isto kao što dio ljudi nije htio znati ni čitati ni pisati ni ići u školu dok to nije postalo obvezno.

Dakle, kretenizam je kad se netko suprostavlja informatizaciji nudeći kao argument informatičku nepismenost.

Tko je god danas u 21. stoljeću u Europi informatički nepismen to je njegov problem i njegova sramota.



Quote:
A radeći vani vidio sam ogromni strah i poštovanje porezne uprave, nema vrdanja. Drastične kazne, pa se usudi. I meni je to odgovaralo, a i tako sam odgojen: daj državi njezin dio, samo ako to dosegne ovoliko koliko mi sada oderu, e onda hebiga.
Kažem ti porezi su rasli jer nitko nije prijavljivao ni plaćao porez. I da, to nije bila dobra odluka države.

Zato fiskalizacija jest. I tebi je svejedno jer si kako kažeš oduvijek tako i radio. Ali nekima će biti šok prijaviti 80% prometa umjesto kao do sada 10%.



Quote:
Hodamo po ivici noža, a država nonšalantno zaje... te fiskalizacija, te certifikat, te... onih 350 parafiskalnih deračina. I još sve one paralelne deračine koje je država dozvolila: 250 kn Čistoći koja pokupi DOSLOVNO 5-6 (složenih) kartonskih kutija, te 2-3 koša papira??? 250 kn komunalija... što sve oni plaćaju od toga, jer nemamo čak ni javnu rasvjetu??
Ako si radio vani onda znaš da nismo još ni počeli to sređivati.

Zasad je neke mjere poduzeo jedino omraženi Linić. Ostali još nisu prstom maknuli. Ni iz ove ni one ni bilo koje vlade.

Quote:
Dodatak: Pismen sam informatički cca 30 ili više godina, od Spectruma. Izuzetno cijenim informatizaciju iako je kod nas još u povojima. Lijepo je slati PDV ili IO preko interneta. Ali ne pričaj mi o MODELU fiskalizacije, koji je iskompliciran i glup. Da je korišten memorijski chip u kasi - bila bi 10 puta jeftinija i jednostavnija!! A taj sustav ima preko 20 godina iskustva!!
To nije baš sasvim istina, hardverski modeli možda jesu jeftiniji, ali nisu se pokazali baš sjajni u državama bvše Jugoslavije, zar ne?. Ovaj model je sigurno dobar i ukorak s vremenom.

Ne znam što ti je bilo komplicirano? Dobiti certifikat nije. Skupo ti nije, jer jer vjerojatno nisi morao kupovati nove kase ili potpuno novi softver. Samo modificirati postojeći.

Kod nas kad nešto netko mora napraviti s kompjuterom to ispada teže nego kad Seth Lloyd pravi kvantne kompjutere...

Zadnje uređivanje wand_1 : 26.01.2013. at 21:18.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 21:47   #1631
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ukoliko je tako, onda činjenica da si pošten i nije toliko tvoja zasluga, nego je više riječ o spletu okolnosti. Baviš se nezahvalnom djelatnošću. Nisi jedini.

Da su svi radili kao ti, ne bi bilo potrebe za fiskalizacijom...svi bi plaćali neki umjereni paušalni porez.

Izgleda da je krivnja djelomično i na onim poduzetnicima koji su bezobrazno krali....da su bili malo umjereniji u svojoj krađi, svima bi bilo bolje.


Ja ne govorim o tim trivijalnostima niti sitinišu. To se tolerira svugdje u svijetu.

A 100 kuna dnevnog prometa u gotovini za kafiće je krajnji bezobrazluk.
Vrijeme će pokazati koliko je to bilo lupeža u državi,a koji su potkradali jadni HR proračun i time utanjili plaće veleradišnoj nam administraciji. Ja sam uvjeren da je dUBO korektan poslovnjak, i isto tako znam da mali poduzetnici ne mogu krasti velike novce iz jednostavnog razloga što imaju X tisuća Kn mjesečnih rashoda koje moraju pokriti iz poslovanja. U najmanju je ruku smiješno tvrditi da netko prijavljuje 100 kn dnevnog utrška,jer s time ne može niti struju platiti. Mislim da je puno veći problem poslovanje u totalnom crnjaku koje se uredno odvija na rubovima i izvan gradova. Opće je poznato da inspekcije uvijek udaraju na frekventne gradske lokacije dok istovremeno postoji cijeli jedan svijet ilegalnog poslovanja za koji nitko ne haje,jer koga nema na papiru taj za državu i inspektore ni ne postoji.Masu bi im bolje bilo hvatati te indijance nego li klati regularnu raju po gradovima,jer će negdje puknuti ovo razvlačenje,ili će puknuti u vidu otkaza i drastičnom smanjenju radne snage,ili će puknuti totalka. Liniću mora postati jasno da se više nema otkud uzimati za krpanje ripablik of Groteska.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 22:18   #1632
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
Vrijeme će pokazati koliko je to bilo lupeža u državi,a koji su potkradali jadni HR proračun i time utanjili plaće veleradišnoj nam administraciji.
Kolike god te plaće bile i koliko god da ima državnih službenika viška, valjda ti je jasno što su pravi troškovi proračuna.

Zdravstvo, školstvo, infrastruktura....itd..Znaš za to ? E pa to su troškovi koji su patili...a ne plaće službenika.

One su tu bile cijelo vrijeme.

Morat ćeš smisliti bolje opravdanje za bezočnu pljačku i utaju poreza, nešto za što se u civiliziranim državama automatski ide u zatvor.

Quote:
Ja sam uvjeren da je dUBO korektan poslovnjak
Ne pričamo o pojedincima ovdje, posebno nećemo analizirati poštenje sudionika u raspravi...što je tebi? Govorimo općenito i naravno da pritom smatramo da ima poštenih poduzetnika.


Quote:
i isto tako znam da mali poduzetnici ne mogu krasti velike novce iz jednostavnog razloga što imaju X tisuća Kn mjesečnih rashoda koje moraju pokriti iz poslovanja
Haha..nisi ti baš ušao u to. Oni su prijavljivali gubitke. Nitko ih nije ni pitao od čega žive godinama.

A to je skoro jedini posao poreznih uprava drugih zemalja...ispitivanje porijekla imovine. A to se kod nas nikad nije radilo.

Jednostavno uzmeš nečiju imovinu i usporediš je s prijavljenim primicima. Pa da vidiš jada...


Quote:
. U najmanju je ruku smiješno tvrditi da netko prijavljuje 100 kn dnevnog utrška,jer s time ne može niti struju platiti.
To je 100 kn GOTOVINSKOG prometa.


Quote:
Mislim da je puno veći problem poslovanje u totalnom crnjaku koje se uredno odvija na rubovima i izvan gradova. Opće je poznato da inspekcije uvijek udaraju na frekventne gradske lokacije dok istovremeno postoji cijeli jedan svijet ilegalnog poslovanja za koji nitko ne haje,jer koga nema na papiru taj za državu i inspektore ni ne postoji.Masu bi im bolje bilo hvatati te indijance nego li klati regularnu raju po gradovima,jer će negdje puknuti ovo razvlačenje,ili će puknuti u vidu otkaza i drastičnom smanjenju radne snage,ili će puknuti totalka. Liniću mora postati jasno da se više nema otkud uzimati za krpanje ripablik of Groteska
Ovdje je tema fiskalizacija, a ne odabir subjekata za kontrolu. Fiskalizacija po defaultu kontrolira sve....što to Liniću treba biti jasno? U čemu je problem kod uvođenja fiskalizacije?

Mislim da je to konačno prva prava mjera ministarstva financija
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 04:01   #1633
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ukoliko je tako, onda činjenica da si pošten i nije toliko tvoja zasluga, ...
Izgleda da je krivnja djelomično i na onim poduzetnicima koji su bezobrazno krali....da su bili malo umjereniji u svojoj krađi, svima bi bilo bolje.
A 100 kuna dnevnog prometa u gotovini za kafiće je krajnji bezobrazluk.
Neće se ni informatizirati dok ih netko ne prisili, isto kao što dio ljudi nije htio znati ni čitati ni pisati ni ići u školu dok to nije postalo obvezno.
Zato fiskalizacija jest. I tebi je svejedno jer si kako kažeš oduvijek tako i radio. Ali nekima će biti šok prijaviti 80% prometa umjesto kao do sada 10%.
Zasad je neke mjere poduzeo jedino omraženi Linić. Ostali još nisu prstom maknuli. Ni iz ove ni one ni bilo koje vlade.
To nije baš sasvim istina, hardverski modeli možda jesu jeftiniji, ali nisu se pokazali baš sjajni u državama bvše Jugoslavije, zar ne?. Ovaj model je sigurno dobar i ukorak s vremenom.
- poštenje se obično dobije odgojem. Stara škola, obraz prije svega. Pa i kada se radi o državi, a čisti računi su temelj povjerenja.

Baš kao da ti je Linić predavao predmet: svi kradu!! Ili - ostavi se generaliziranja, ljudi će te zamrziti. Svi koji se bave trgovinom otprilike su u sličnim okolnostima, tu se ne može petljati, osim ako ima iste robe na crnome tržištu. Ali taj pojam spada u kriminalnu terminologiju i nebih o tome - to je posao policije. I dolazimo na bit stvari: kafići su izazvali ovu represiju, jer jest istina da su veliki dio prometa prikrivali. Ogroman dio kolača išao je mimo papira. Pa čak se to događalo i u restoranima, picerijama pa čak i pekarnicama. I zato su skoro svi vlasnici jako dobrostojeći. Pa zašto onda nije opalio samo po njima?? (I po sivoj zanatskoj djelatnosti??) Svi oni robu koju prodaju mogu kupiti u obližnjoj prodavaonici u prodati je 5 puta skuplje, ili mogu zakinuti na težini, itd. Mogu sve ono što ja ne mogu i kada bih htio.

- Zar ne gledaš TV?? Ispovijedi onih kojima nije ništa jasno? Koliko ima mikro prodavaonica, kiosci, itd, kaže jedna vlasnica da čak i čita teško, a uopće nema pojma o čemu se to priča i što tosaad od nje traže... Dobar dio sličnih, pa i polupismenih, otvorili su neku firmu, obrt, (jer kao ni ja poslije rata nisu imali nikakav posao) sada ih se silom gura u informatizaciju?!? Jadni ljudi! Samo im je ovo falilo. Meni je svejedno, osim što je ipak otišlo skoro 1.000 kn za viceve koje su smislili i nametnuli. Što mi nisu dali besplatno program i certifikat?!?

- Linića cijenim kao radnika, optimistu, a neznam dali i kao stručnjaka - za sada nas vodi u provaliju, sve nam tone. A već smo bili na samome rubu... Ali ga i MRZIM, da baš ga mrzim, kao i vladu, nikada više njima nedam ni pola glasa. Kako ih nije bilo stid moju muku koju sam više godina ostavljao u firmi da bi preživjela, (jednostavno nisam imao odakle isplatiti dobit) tako besramno prisvojiti u postotku od 12% + prirez?? Gladnuši jedni, dajem već 20% od toga, ne bunim se - evo državi toliko, ali da me onda DODATNO oderu i to unazad toliko godina??? Mogli su mi sve uzeti i protjerati me u Afganistanske planine. E pa to je zbilja kao da smo u divlinama Azije. A i nismo tako daleko.

- neznam što je radila naša bliska okolina, jer je to opet Balkan, treba poći barem do Italije, ima ih 15 puta više nego nas. I ako njima valja, što smo mi nešto pametniji?? Znam da programere boli, ali činjenica je da kase sa chipom rade BEZ problema, u chip može ući samo porezna, financi imaju potpuni nadzor onoga što prolazi kroz (naravno registriranu) kasu. Sve drugo je pitanje inspekcija. I onda ovo internetisanje nije kazin?!? Jest i to veliki.
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 27.01.2013. at 04:07. Reason: pravopis.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 05:03   #1634
Eto na, ne spomenuh i mesare, jedan ovdje poznati i bahati koji ima više prodavaonica i 2 (dva) kafića, a počeo je gologuz - lako će dokazati odakle mu sve to. Ali nekako mi nije ovo tema u kojoj treba državi dokazivati da je bilo onih koji su se debelo potkožili na razne načine, pa makar do nekih stvari dolazili i pršutima i janjetinom... Tragedija je da smo na to prilično naviknuti, pa skoro i ne vidimo više sve te nesrazmjere i anomalije.

Ali - tko će to mesarima staviti soli na rep?? Fiskalizacija?? Ma ideš... Pa nije njima ni do sada uopće trebalo brisati račune. Oni znaju svoj posao.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 11:23   #1635
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
- poštenje se obično dobije odgojem. Stara škola, obraz prije svega. Pa i kada se radi o državi, a čisti računi su temelj povjerenja.
Ne bih htio da idemo u filozofiju ili evolucijsku psihologiju, ali ljudi koji su u prilici okoristiti se, učinit će to ako znaju da posljedica neće biti.


Quote:
Baš kao da ti je Linić predavao predmet: svi kradu!!
Nikad nije 'svi' kao 100% uzorka. Ja se uvijek volim služiti statistikom, 'sv kradu' pri p<0,05.

Dakle, možemo reći da više od 95% onih koji su u prilici (ti nemaš niti priliku) kradu.

To nije Linićeva činjenica, to je statistička zakonitost. Pogledaj izvješća Instituta za financije, pa ćeš vidjeti što je prijavljivano U PROSJEKU svih ovih godina.


Quote:
Ili - ostavi se generaliziranja, ljudi će te zamrziti.
Ja ne generaliziram. Objašnjeno ti je, govorim o činjenicama. Objasnio sam ti što znači 'svi kradu'. U bilo kojoj znanosti koja se bavi empirijskim podacima 'svi' nikad ne znači 100% uzorka.

http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_deviation



Quote:
I dolazimo na bit stvari: kafići su izazvali ovu represiju, jer jest istina da su veliki dio prometa prikrivali.
Da, oni ponajviše, ali i svi koji rade uglavnom u gotovini.


Quote:
Ogroman dio kolača išao je mimo papira. Pa čak se to događalo i u restoranima, picerijama pa čak i pekarnicama. I zato su skoro svi vlasnici jako dobrostojeći. Pa zašto onda nije opalio samo po njima?? (I po sivoj zanatskoj djelatnosti??) Svi oni robu koju prodaju mogu kupiti u obližnjoj prodavaonici u prodati je 5 puta skuplje, ili mogu zakinuti na težini, itd. Mogu sve ono što ja ne mogu i kada bih htio.
A jebote, u tebe pitanja ko u malog djeteta... Pa kako će donijeti zakon samo za neke djelatnosti?

To je neustavno. Mora donijeti za sve koji rade u gotovini.

Quote:
- Zar ne gledaš TV?? Ispovijedi onih kojima nije ništa jasno? Koliko ima mikro prodavaonica, kiosci, itd, kaže jedna vlasnica da čak i čita teško, a uopće nema pojma o čemu se to priča i što tosaad od nje traže... Dobar dio sličnih, pa i polupismenih, otvorili su neku firmu, obrt, (jer kao ni ja poslije rata nisu imali nikakav posao) sada ih se silom gura u informatizaciju?!? Jadni ljudi! Samo im je ovo falilo. Meni je svejedno, osim što je ipak otišlo skoro 1.000 kn za viceve koje su smislili i nametnuli. Što mi nisu dali besplatno program i certifikat?!?
Neznanje nije nikakvo opravdanje. Naučit će. Nije to teško. Mogu ti pokazati kako su čimpanze i orangutani naučili služiti se touch screenom u jednom institutu za istraživanje primata. Neki igraju i video igre.

Zašto nije besplatno, ne znam. Moglo je biti da je država trošak preuzela na sebe. Ali valjda nitko nije vidio logike u tome.

Tko ne može dati par stotina kuna za 5 godina raznih certifikata, teško da će se baviti ikakavim poslom.

Realno, to možda smeta ljude, ali matetmatički ne ugrožava ničiju financijsku konstrukciju. Tvoj prigovor je čisto emotivan, ne i racionalan.


-
Quote:
Linića cijenim kao radnika, optimistu, a neznam dali i kao stručnjaka - za sada nas vodi u provaliju, sve nam tone. A već smo bili na samome rubu...
Pazi, ove mjere koje je Linić proveo u godinu dana se realno provode u 4 ili 5 godina.

Razlog zašto je on sve morao odmah i to usred krize je što je vrag odnio šalu. I sam si rekao - sve tone. Bio je to zadnji trenutak za ozbiljne promjene.

Ovo sve je trebalo početi providiti 2005, a najkasnije 2008. Sad je jako nezgodan trenutak, ali mora se.



Quote:
Ali ga i MRZIM, da baš ga mrzim, kao i vladu, nikada više njima nedam ni pola glasa.
Ne kažem ja ništa o vladi, ovoj ili onoj, niti o glasanju.

Samo kažem da je od svih ministara financija Linić u godinu dana napravio više nego svi do sada zajedno kad im se zbroje učinci.


Quote:
Kako ih nije bilo stid moju muku koju sam više godina ostavljao u firmi da bi preživjela, (jednostavno nisam imao odakle isplatiti dobit) tako besramno prisvojiti u postotku od 12% + prirez?? Gladnuši jedni, dajem već 20% od toga, ne bunim se - evo državi toliko, ali da me onda DODATNO oderu i to unazad toliko godina??? Mogli su mi sve uzeti i protjerati me u Afganistanske planine. E pa to je zbilja kao da smo u divlinama Azije. A i nismo tako daleko.
Nemoj reći da ti jedini nisi stigao isplatiti dividendu koja se akumilirala prije stupanja zakona na snagu?

A da pogledaš malo i drugu stranu? Kako je svim onim ljudima koji rade za minornu plaću kod nekog privatnika ili velikog trgovačkog lanca, dakle, nemaju dobit, nemaju nikakav dohodak od kapitala, nemaju iznajmljivanje, nemaju poljoprivredu na crno....kako je svima njima bilo gledati da isplatu silnih dividendi u SuperHik državi?


Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Eto na, ne spomenuh i mesare, jedan ovdje poznati i bahati koji ima više prodavaonica i 2 (dva) kafića, a počeo je gologuz - lako će dokazati odakle mu sve to. Ali nekako mi nije ovo tema u kojoj treba državi dokazivati da je bilo onih koji su se debelo potkožili na razne načine, pa makar do nekih stvari dolazili i pršutima i janjetinom... Tragedija je da smo na to prilično naviknuti, pa skoro i ne vidimo više sve te nesrazmjere i anomalije.
Kafići, mesari, frizeri i slični su oni koji su prijavljavli gotovo ništa, a čak ni to što su prijavili nisu plaćali. Kroz ove silne godine riječ je desecima milijardi kuna utajenog poreza, koji se ogleda u njihovoj imovini.

Linić je uveo i institut proboja pravne osobnosti i počeo je s ispitivanjem porijeka imovine. To znači da će neki najebati i retrogradno. Koliko sam ja pratio, taj proboj pravne osobnosti i ispitivanje porijekla imovine ne poznaju zastaru, tako da će nekima biti veselo.

A to je nešto što je trebalo postojati od nastanka države, a ne od pola 2012. godine.

Quote:
Ali - tko će to mesarima staviti soli na rep?? Fiskalizacija?? Ma ideš... Pa nije njima ni do sada uopće trebalo brisati račune. Oni znaju svoj posao
Fiskalizacija će riješiti prihodovnu stranu, dakle povećati prijavljeni promet, to je sigurno.

Ovo što ti spominješ je već druga razina kriminala. Ljudi su imali d.o.o. i oštetili bi proračun i izvukli se nekaženjeno jer firma nema imovine iz koje bi se dug naplatio i krenulo bi se dalje, osnovale nove firme itd.

To je dokinuto probojem praven osobnosti, a bit će pojačano ispitivanjem porijekla imovine. Imovina mesara će se usporediti s prijavljenim prihodima u zadnjih 10,15,20 godina....i lijepo se napravi bilanca - kad je što kupljeno od imovine i odakle. Pa da vidiš mesarenja...

To mislim zato što je tako u svakoj normalnoj državi, pa će valjda nekad i kod nas. Možda s 20 godina zakašnjenja, ali bolje nego nikad.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 12:30   #1636
Molim vas da se vratite na temu. Koliko je i tko informiran, educiran ili pametan zaista nije relevantno za fiskalizaciju.
Ukoliko želite raspravljati o poreznom sustavu RH nađite adekvatnu temu ili otvorite sami jednu.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 15:15   #1637
samo mala informacija verzije s pisačem kao fiskalnim uređajem su daleko skuplje nego softversko riješenje.

1. Server u PU se koristi u oba slučaja (nema razlike)
2. Fiskalni pisači su najmanje duplo skuplji od klasičnih i svi bi ih morali kupiti (čak i oni koji su ih imali i do sad)
3. Ograničenje pisača na pamćenje do nekih 80000 tisuća artikala (a iole bolji martket ih ima više, ne bi vjerovali)
4. Kod pisača morate kupiti i licencirani softver od strane PU koji s njim komunicira (obično je u cijeni pisača)
5. Postoji veće mogućnost muljanja (dokazano u BiH, Srbiji, Crnoj Gori i Italiji)
6. Pisači se moraju licencirati kod PU (samo par dobavljača ispunilo kriterije u susjednim zemljama i time diktiraju cijene)
8. Uvođenje pisača trajalo par godina (s nekoliko odgađanja), dok je softversko riješenje kod nas faktično moglo odmah krenuti za sve od 1.1. (možda uz neke iznimke)
9. Samo riješenje s pisačima je kompliciranije (čak i programsko riješenje za komunikaciju s 'driverom' pisača je složenije od ovog s certifikatima i web servisima, znam jer sam pisao jedno i drugo) i kao dodatak kod Hrvatske verzije autori softvera za kasa imaju kontrolu nad cijelim procesom, zatim dodavanje izmjena uopće neće biti problem (mijenja se samo softver) dok kod pisača to je faktički nemoguće, zatim faza testiranja informatičkim tvrtkama Hrvatska verzija je daleko jeftinija i lakše izvediva. kod pisača za testiranje faktično se mora uništiti memorijski modul koji košta nekih 40-50 eura (tek nakon upisa kontrolnih brojeva je moguće testirati, te kontrolne brojeve može se unijeti samo jednom), a svaka vrsta pisača ima svoje verzije
10. samo održavanje pisača je daleko skuplje od softverskog riješanja (imam iskustvo i s jednim i s drugim)
11. I u jednom i u drugom riješenju treba internet veza, s tim da verzija s pisačima zahtjeva još jedan uređaj (naravno i on košta i podložan je kvarovima)
12. trošak novog modula je 40-50 eura, a trošak certifikata je 300 kuna svakih 5 godina, mislim da malo veći market može skuriti jedan u godini dana
13. jedina prednost pisača je što ne mora imati stalno internet vezu
14. ima toga još ali je ovo dovoljno da bi se uvidjelo da hrvatsko riješenje bolje gledano s tehničke strane izvedbe (koliko sam čuo i neke druge zemlje koje već imaju fiskalizaciju planiraju preći na softversko riješenje)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 15:54   #1638
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
samo mala informacija verzije s pisačem kao fiskalnim uređajem su daleko skuplje nego softversko riješenje.

1. Server u PU se koristi u oba slučaja (nema razlike)
2. Fiskalni pisači su najmanje duplo skuplji od klasičnih i svi bi ih morali kupiti (čak i oni koji su ih imali i do sad)
3. Ograničenje pisača na pamćenje do nekih 80000 tisuća artikala (a iole bolji martket ih ima više, ne bi vjerovali)
4. Kod pisača morate kupiti i licencirani softver od strane PU koji s njim komunicira (obično je u cijeni pisača)
5. Postoji veće mogućnost muljanja (dokazano u BiH, Srbiji, Crnoj Gori i Italiji)
6. Pisači se moraju licencirati kod PU (samo par dobavljača ispunilo kriterije u susjednim zemljama i time diktiraju cijene)
8. Uvođenje pisača trajalo par godina (s nekoliko odgađanja), dok je softversko riješenje kod nas faktično moglo odmah krenuti za sve od 1.1. (možda uz neke iznimke)
9. Samo riješenje s pisačima je kompliciranije (čak i programsko riješenje za komunikaciju s 'driverom' pisača je složenije od ovog s certifikatima i web servisima, znam jer sam pisao jedno i drugo) i kao dodatak kod Hrvatske verzije autori softvera za kasa imaju kontrolu nad cijelim procesom, zatim dodavanje izmjena uopće neće biti problem (mijenja se samo softver) dok kod pisača to je faktički nemoguće, zatim faza testiranja informatičkim tvrtkama Hrvatska verzija je daleko jeftinija i lakše izvediva. kod pisača za testiranje faktično se mora uništiti memorijski modul koji košta nekih 40-50 eura (tek nakon upisa kontrolnih brojeva je moguće testirati, te kontrolne brojeve može se unijeti samo jednom), a svaka vrsta pisača ima svoje verzije
10. samo održavanje pisača je daleko skuplje od softverskog riješanja (imam iskustvo i s jednim i s drugim)
11. I u jednom i u drugom riješenju treba internet veza, s tim da verzija s pisačima zahtjeva još jedan uređaj (naravno i on košta i podložan je kvarovima)
12. trošak novog modula je 40-50 eura, a trošak certifikata je 300 kuna svakih 5 godina, mislim da malo veći market može skuriti jedan u godini dana
13. jedina prednost pisača je što ne mora imati stalno internet vezu
14. ima toga još ali je ovo dovoljno da bi se uvidjelo da hrvatsko riješenje bolje gledano s tehničke strane izvedbe (koliko sam čuo i neke druge zemlje koje već imaju fiskalizaciju planiraju preći na softversko riješenje)
+1, nedaj boze da su nam uveli fiskalne printere.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 17:29   #1639
Alo, Bing, što ima nova??? (ukradeno sa stranica "Jutarnjeg")

"Od početka godine naš sugovornik primjenjuje novi način rada: izdaje račune na fiskalnoj blagajni, a zatim ih, kada gosti odu iz kafića, pokupi sa stolova i ponovno ih daje novim gostima koji imaju iste narudžbe. U poslu u kojem se sve vrti između espressa, macchiata, cappuccina, coca-cole i piva to i nije toliko teško jer se mnoge narudžbe, pogotovo tijekom jutra, ponavljaju u relativno kratkom vremenu."

Bez komentara, molim.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 19:53   #1640
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ovdje je tema fiskalizacija, a ne odabir subjekata za kontrolu. Fiskalizacija po defaultu kontrolira sve....
Osim 11 kategorija oslobođenja i svih onih koji se uspiju ugurati u 11 kategorija, te svih onih koji lobiranjem i ustavnim tužbama u međuvremenu uspiju proširiti listu oslobođenih. Zakon je unaprijed predvidio diskreciono pravo vlade da proširi popis oslobođenih.
21cent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.