Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2009., 17:20   #1
Cista na jajniku u djevojčice

Djevojcica 13 god

otkrivena cista na desnom jajniku,prvi put kad su je nasli bila je 5x6 cm,drugi dan kad je otisla na pregled bila je 7 cm.. Svi nalazi su uredni,krvna slika ok,sedimentacija je normalna... Doktorica nije znala o kojoj se vrsti ciste radi,ali smatra da je najvjerovatnije vodena.. Ukljucila je hormonsku terapiju.. Nakon sto je terapija pocela djevojcicu svaki dan boli trbuh...
Zanima me sledece:
1) Dali se na tim snimcima moze 100% utvrditi da je rijec o cisti jer mene plasi da je tumor ne daj boze
2) Dali je normalno da djeca od 13 god imaju cistu od 7cm
3) Dali je normalno da se osjecaju bolovi u trbuhu nakon sto se pocnu piti hormonske tablete

Kakva su vasa iskustva,dali imate problema s ovim,koliko vremena vam je trebalo da se izljecite?

Hvala
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 20:47   #2
Quote:
monster12 kaže: Pogledaj post
Djevojcica 13 god

otkrivena cista na desnom jajniku,prvi put kad su je nasli bila je 5x6 cm,drugi dan kad je otisla na pregled bila je 7 cm.. Svi nalazi su uredni,krvna slika ok,sedimentacija je normalna... Doktorica nije znala o kojoj se vrsti ciste radi,ali smatra da je najvjerovatnije vodena.. Ukljucila je hormonsku terapiju.. Nakon sto je terapija pocela djevojcicu svaki dan boli trbuh...
Zanima me sledece:
1) Dali se na tim snimcima moze 100% utvrditi da je rijec o cisti jer mene plasi da je tumor ne daj boze
2) Dali je normalno da djeca od 13 god imaju cistu od 7cm
3) Dali je normalno da se osjecaju bolovi u trbuhu nakon sto se pocnu piti hormonske tablete

Kakva su vasa iskustva,dali imate problema s ovim,koliko vremena vam je trebalo da se izljecite?

Hvala
Može svaka žena u bilo koje doba života dobiti cistu, posebno kada je u fertilnoj životnoj fazi, dakle plodnoj, jer su prisutne ovulacije.
Meni jedino nije jasno kako je tako napreskokce prepisala kontracepciju kao terapiju bez da je uspostavila točnu dijagnozu. Neka curica ode na pregled color doplerom i neka joj se napravi tumorski marker Ca-125. Kako je uopće došla na pregled? Dali je imala neke simptome tipa užasno bolne mjesečnice? Meni sve nekako šmeka na endometriozu.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 21:24   #3
pa ona kaze da je sigurna da je cista,samo ne zna koja vrsta.... dala je ove tablete i kaze da posle 20 dana odemo na pregled kako bi ustanovili dali se smanjila te onda napravili neki 3D snimak na kojem se utvrdjuje vrsta ciste..

Simptome nije imala,a otkrili su joj to slucajno prilikom pregleda jetre jer ista djevojcica ima CMV virus... Nalazi su uredni svi 100%,stomak je nije bolio dok nije pocela piti hormonske tablete,sedmientacija normalna,sve ostalo je ok i u granicama normale...

Mene najvise interesuje dali cista moze narasti 1 cm za jedan dan,dali je to normalno te dali je normalno da je boli stomak nakon sto je pocela piti hormonske tablete?
Sta je endrometioza?
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 21:25   #4
yep, i meni.
prvo, promijeniti doktora. čak i ako se radi o endo, ne prepisuju se pillsi trinaestogodišnjakinjama bez pomnih pretraga i probiranja svih solucija. i nisam baš čula da se daju pilule za vodenu cistu ona pukne, prije ili kasnije, i nije nešto ozbiljna. (to ne znači da je kao prehlada, ali ne nosi teške posljedice)
kao što je ivanica rekla, pregled cd, markeri a onda razgovor o terapiji. ako cista prijeti puknućem, onda na laparo (koliko god strašno zvučalo) a ne "usporavati" puknuće trpajući curicu hormonima (koliko ja voljela pilule, ovak se to ne dela, jel).

pilule imaju razne nuspojave, među ostalim i mučnine (koje pije?). moje je mišljenje i dalje da ih ona nema šta piti tako navrat nanos (nije mi jasno kako vam ih je samo tutnula ) nego prvo pretrage.

edit: da, ako je narasla za jedan dan, onda su veće šanse da je vodena ili endo prije puknuća (prema mom iskustvu, možda griješim, ispravite me ako je tako). da li je djevojčica imala menstruaciju za vrijeme rasta ciste?

još jedan edit: endometrioza je stanje s kojim se nažalost i ivanica i ja borimo. to je vrsta ciste na jajniku koja se "gradi" od menstrualne krvi koja "teče" u suprotnom smjeru, građena je od stanica koje čine endometrij (stijenku maternice), kao i sama menstrualna krv. nije stanje za zezanje, djevojke s njom imaju velikih problema (bolne mjesečnice su jedan od pouzdanijih simptoma) i treba ju se početi tretirati na vrijeme. nažalost jedina terapija koja se pokazala učinkovitom zasada su kontracepcijske pilule.
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.

Zadnje uređivanje nephthys : 14.01.2009. at 21:33.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 21:37   #5
Quote:
nephthys kaže: Pogledaj post

još jedan edit: endometrioza je stanje s kojim se nažalost i ivanica i ja borimo. to je vrsta ciste na jajniku koja se "gradi" od menstrualne krvi koja "teče" u suprotnom smjeru, građena je od stanica koje čine endometrij (stijenku maternice), kao i sama menstrualna krv. nije stanje za zezanje, djevojke s njom imaju velikih problema (bolne mjesečnice su jedan od pouzdanijih simptoma) i treba ju se početi tretirati na vrijeme. nažalost jedina terapija koja se pokazala učinkovitom zasada su kontracepcijske pilule.
...ali prije toga laparoskopska operacija u kojoj će se maknuti cista i svo tkivo zahvaćeno endometriozom.To je ujedno i jedina metoda po kojoj se može uspostaviti 100% dijagnoza da se radi o endometriozi. I nije ista pilula za svaku curu. Treba obaviti i hormonalne probe.

Ja sam osim endometrične imala i vodenastu cistu na ligamentu koji pridržava maternicu, a na UZV se prikazivalo kao da je na jajovodu. Takva cista je urođena i nema pilsa koji bi je smanjio ili probio.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 21:43   #6
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
...ali prije toga laparoskopska operacija u kojoj će se maknuti cista i svo tkivo zahvaćeno endometriozom.To je ujedno i jedina metoda po kojoj se može uspostaviti 100% dijagnoza da se radi o endometriozi. I nije ista pilula za svaku curu. Treba obaviti i hormonalne probe.

Ja sam osim endometrične imala i vodenastu cistu na ligamentu koji pridržava maternicu, a na UZV se prikazivalo kao da je na jajovodu. Takva cista je urođena i nema pilsa koji bi je smanjio ili probio.
ecco!

ne treba paničariti, ali niti olako shvaćati sve što doktori kažu, dobro je tražiti drugo, pa i treće mišljenje prije nekih drastičnijih terapija.

(hvala na nadopuni)
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 22:10   #7
dali je imala menustraciju kad je dobila cistu to ne znam. Prvu menustraciju je dobila prije 2 mj,a cistu smo otkrili prije 2 tjedna i bila je 5x6 cm. Sad ne znam u koje se vrijeme cista pojavila.. Ma ja se samo nadam da je cista jer i nije toliko opasno.... Plasim se da nije tumor,to bi vec bilo ozbiljno.. Doktor kaze da nije,da to moze utvrditi po snimku,a i nalazi su uredni. Ja opet ne vjerujem doktorima nikada u potpunosti,ali.... nadam se da ce biti ok........
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 20:12   #8
tablete je prestala piti prije 4 dana... od tada ima jako krvarenje... dali je to normalno i koliko traje to kravarenje i bolovi? Doktorica je rekla da je cista trebala puci do sada i da je kontrola tek nakon sto krvarenje prestane..
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 22:51   #9
čujte, meni se ta vaša doktorica nikako ne sviđa, i ja bih malenu odvela negdje drugdje po kratkom postupku. ona očekuje da će cista pući? a ne zna niti o kojoj se radi?
ona ima krvarenje od dana kada je prestala piti pilule? to nije dobro. niti jedna od nas nije dobila menstruaciju na dan kada je prestala piti pilule, a da je to bilo normalno.

ali, nisam dobila odgovor prvi put kada sam pitala, a možda govorimo o različitim stvarima- koje ona točno tablete pije?
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 00:11   #10
Moj frendica se rodila s cistama na jajnicima. Cesto ju bole jajnici i dr joj je rekao da nebi bilo dobro da ostane trudna dok to ne operira, ali da nije hitno za oprirati. Ima 18 godina, tako da naravno jos ni ne razmislja o tome.
Pitat cu ju malo o tome pa ti javim.
Helly99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 21:51   #11
meni to smrdi na endometriozu.. jako krvarenje, brzi rast cist, jaki bolovi.. zasad je jedina pomoć laparoskopija i hormonalna terapija..
..ja sam isto u klubu endometriozićara.. imala sam lap.i od onda sam na kontr., al u ovom slucaju za curicu od 13 godina samo tek tako dat hormonalnu terapiju i bez nekih temeljitih pretraga..hmmm..mislim da bi trebala pronaći drugu doc. i tražiti drugo mišljenje, treba napraviti i Ca-125, jetrene, 3D utz, eventualno dopler.. pa dalje, ako je endo i cista raste jako bolje otić na laparo i odstraniti da se nebi dogodilo uvrnuće jajnika, to je pizdarija..
__________________
..ne radi drugom, što ne želiš da drugi tebi rade..
tribal_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 22:34   #12
situacija je ovakva:

djevojcica je pila tablete nekih 10 dana,krvarila,nekih 5,6 dana odmorila i opet tablete pocela piti,sinoc ju je zabolio stomak i opet je pocela krvariti.. Danas je bila na kontroli i cista je iste velicine kao i na pocetku,tablete nisu pomogle.. Doktorica je rekla da ima mnogo krvi i da sada mozemo ocekivati veliko krvarenje..... Ca125 je uradjen i blizu je gornje granice ali je u granici normale i dalje,svi ostali nalazi super,jetra odlicno,sedimentacija normalna kao i sve ostalo.... Hitno mora na operaciju sledece sedmice.. Doktorica nam nista vise nije htjerla reci..

Mene zanima sledece:

1) Zasto tablete nisu pomogle,ja se plasim da nije tumor jer se cista nije smanjila
2) Operacija laporoskopom dali se vrsi u bolnici ili u ginekoloskoj ordinaciji?
3) Koliko operacija traje,dali je bolno i kakva se anestezija koristi ( uspavaju te ili ... )
4) Kada se operacija zavrsi dali pacijent moze odmah kuci ili ?

Molim jasne odgovore jer sam stvarno zabrinut
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 23:58   #13
Quote:
monster12 kaže: Pogledaj post
situacija je ovakva:

djevojcica je pila tablete nekih 10 dana,krvarila,nekih 5,6 dana odmorila i opet tablete pocela piti,sinoc ju je zabolio stomak i opet je pocela krvariti.. Danas je bila na kontroli i cista je iste velicine kao i na pocetku,tablete nisu pomogle.. Doktorica je rekla da ima mnogo krvi i da sada mozemo ocekivati veliko krvarenje..... Ca125 je uradjen i blizu je gornje granice ali je u granici normale i dalje,svi ostali nalazi super,jetra odlicno,sedimentacija normalna kao i sve ostalo.... Hitno mora na operaciju sledece sedmice.. Doktorica nam nista vise nije htjerla reci..

Mene zanima sledece:

1) Zasto tablete nisu pomogle,ja se plasim da nije tumor jer se cista nije smanjila
2) Operacija laporoskopom dali se vrsi u bolnici ili u ginekoloskoj ordinaciji?
3) Koliko operacija traje,dali je bolno i kakva se anestezija koristi ( uspavaju te ili ... )
4) Kada se operacija zavrsi dali pacijent moze odmah kuci ili ?

Molim jasne odgovore jer sam stvarno zabrinut
1) zato što je vrlo moguće da se radi o endometriozi i zato sam se odmah u startu zgrozila kako joj je tako ofrlje dala kontracepciju. Endometrična cista se mora operirati, a onda se "očišćeno" stanje održava kontracepcijom. Kod cista niti jedan liječnik neće reći sa 100% sigurnosti o čemu se radi dok ne dobije PHD analizu tkiva koja se uzima za operacije. Dr. je vjerojatno dodatno zbunio ca125 koji je bio u granici normale. On je kod endometrioze najčešće povišen, ali Ca 125 je vrlo nepouzdano dijagnostičko sredstvo, posebno kod žena u fertilnoj (plodnoj) fazi života. Ovoj "normalnoj" razini tumorskih stanica je najvjerojatnije kumovala i kontracepcija. Ovo što ste prekinuli pijenje tableta očito na svoju ruku je isto pogrešno. To krvarenje koje je imala jest probojno krvarenje koje je sasvim normalno kada žena prvi puta počinje piti tablete i o tome vam vrlo opširno piše u svim uputama kontraceptivnih pilula. Nakon prekida je dobila mjesečnicu, koja je isto normalna pojava nakon što se naglo prekine pijenje tableta. KOntracepcija nije aspirin koji se po potrebi može piti, već da bi se dobio efetkt izostanka ovulacije i "umjetna" mjesečnica, potreban je kontinuitet redovitog pijenja od 21 dan, dakle cijela kutija.

2) operacija se radi u bolnici pod općom anestezijom. Operacija je minimalno invazivna. Rade se 2 do 3 reza, zavisno o potrebi, duljinje 1,5 cm max, od kojeg je jedan u pupku kroz kojeg se ulazi laparoskopom-sonda koja ima kameru na sebi. U trbuh se upuhne oko 7L CO2 ako se dobro sjećam, a kroz rupice se instrumentima reže cista i vadi vani.

3) operacija traje oko sat i pol, ali i to je opet individualno.

4) Ostaje se u bolnici 3 dana, a već prvi dan poslije operacije se pacijentica diže.
Ne boli. Više je nelagodno. Mene je jedino boljelo vađenje drena kojeg sam ja dobila jer im se malo razlilo žuto tijelo pa da se ne zakomplicira.

Strpite se do operacije. Čim je otvore, biti će im sve puno jasnije. Nemojte sumnjati na najgore, jer bi CA 125 sigurno bio jako povišen, a nikako u normali.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 15.02.2009. at 00:20.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 01:49   #14
Hvala na pojasnjenju.. Sada mi je sve jasnije.. Ja sam mislio da je operacija pod lokalnom anestezijom i da ne traje vise od nekih 40-tak min.. .. Sto se tice terapije sa tabletama,to smo prekinuli jer je doktorica tako rekla danas.. U ponedjeljak idemo drugom ginekologu koji je jedan od poznatijih i koji ima najkvalitetniju opremu pa cemo s njim vidjeti sta tocno i kako dalje.. Uglavnom,operacija mora da se izvrsi........ Zao mi djeteta,pati se.
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 15:50   #15
Quote:
monster12 kaže: Pogledaj post
Hvala na pojasnjenju.. Sada mi je sve jasnije.. Ja sam mislio da je operacija pod lokalnom anestezijom i da ne traje vise od nekih 40-tak min.. .. Sto se tice terapije sa tabletama,to smo prekinuli jer je doktorica tako rekla danas.. U ponedjeljak idemo drugom ginekologu koji je jedan od poznatijih i koji ima najkvalitetniju opremu pa cemo s njim vidjeti sta tocno i kako dalje.. Uglavnom,operacija mora da se izvrsi........ Zao mi djeteta,pati se.
Mislim da je u ovom trenutku najpametnije da se cista ukloni i da curu pregleda kompetentniji liječnik, jer ovo što se ovdje događalo je ispod svakog nivoa profesionalnosti jednog ginekologa
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 18:25   #16
sutra idemo lijecniku u drugi grad,jednom poznaom doktoru pa cemo vidjeti s njim sta dalje... nadam se da ce se ovo brzo rijesiti,volio bih kada bi je odmah mogli operirati i da skinemo svi ovaj teret s duse. Kada se ta cista izvadi,dali ide na patologiju ili gdje vec,dali se utvrdjuje koja je vrsta i koliko se ceka na rezultate? U koliko slucajeva se vraca ta cista ?
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 19:22   #17
Quote:
monster12 kaže: Pogledaj post
sutra idemo lijecniku u drugi grad,jednom poznaom doktoru pa cemo vidjeti s njim sta dalje... nadam se da ce se ovo brzo rijesiti,volio bih kada bi je odmah mogli operirati i da skinemo svi ovaj teret s duse. Kada se ta cista izvadi,dali ide na patologiju ili gdje vec,dali se utvrdjuje koja je vrsta i koliko se ceka na rezultate? U koliko slucajeva se vraca ta cista ?
Čim je liječnici otvore u 99% slučaja po izgledu ciste mogu odmah reći o čemu se radi. Ipak, da bi nešto mogli službeno tvrditi radi se PHD analiza (patohistološki nalaz) tkiva ciste.Nalaz se čeka cca 7 dana. Ukoliko se radi o endometriozi, na žalost, to je bolest koja je recidivna, tj. vraća se i jedino se može držati pod kontrolom kontraceptivnim pilulama koje isključuju rad jajnika tj. zadržavaju ovulaciju koja je preduvijet za stvaranje endometričnih cisti.
Nemojmo ništa prejudicirati, nego pričekajmo operaciju i što će reći liječnici.

Nebojte se, ako i je endometrioza, s njom se da živjeti i kasnije najnormalnije imati djecu, samo se mora držati pod kontrolom ovulacija, dok se ne odluči na trudnoću. Mnoge djevojke nikad ne otkriju da imaju endometriozu, nego tek kada se odluče za majčinstvo i vide kako nikako ne mogu zanjeti zbog degeneracije tkiva koje napravi godinama dugo prisustvo endometrioze.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 22:43   #18
Danas smo bili na pregledu kod jednog od najpoznatijih ginekologa .. KAze da 99% nije nista maligno.. Ali kaze da sacekamo 2 mj da vidimo dali ce se smanjiti,ako se ne smanji onda operacija.. Nama je to rizik da cekamo i ne mozemo psihicki izdrzati toliko jer se brinemo pa cemo preko jednog prijatelja koji je sef ginekologije u bolnici vidjeti da je operiraju ranije.. Ne znam koji je vrag ovim doktorima da ovako sve odgtadjaju i cekaju sta ce biti.. Inace danas su sve pretrage izvrsene,4D snimci isl... Evo rezultati pa mi kazi sta mislis i sta je ovdje dobro a sta ne.. Ako mozes da mi objasnis sta je endometrij i sta znaci ako je podebljan? Drago je doktoru jer cista nije zahvatila jajnik,ali kaze da mu nije drago jer je endometrij podebljan..??



UTERUS: AVF Dimenzije 42x28mm
Vaskularizacija: Izrazenija
Struktua: Homogena

Endometrij: 8,6mm,Izgled: Nehomogen, Ivice: Pravilne , Protok: Nema

Desni ovarium: 29x22. Iznad desog jajnika unilokularna anahogena form. 79x43mm,tankih zidova. 3D pregledom se uoci da je unutrasnjost ciste glatka bez papilarnih izrastaja. Protok se ne uoci.

Lijevi ovarium : 15x13 sa vise manji hfolikula

Zakljucak: DG.tm. adnexorum verosimiliter cystis paraovarialis 1.dex
Menses.

Zadnje uređivanje monster12 : 16.02.2009. at 22:50.
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 20:56   #19
Exclamation

Endometrij je sluznica koja oblaže stijenke maternice. Što se tiče zadebljanih stijenki maternice evo link:http://www.poliklinika-harni.hr/teme...perplazija.asp iako se meni čini iz isčitanog teksta u linku da je njena sluznica u normali
Što se tiče endometrioze, stijenke takvih cista su najčešće prokrvljene, a same ciste su tamne, tj. ispunjene tamnim sadržajem. Izgleda da to ipak nije, jer bi vam i sam dr. sigurno to spomenuo da postoji ta varijanta.

Ostalo radije ne bih objašnjavala, pošto sam laik.

Strpite se još malo.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 17.02.2009. at 21:11.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 21:08   #20
Ja kad sam radila ultrazvuk netom prije menstruacije endometrij mi je bio 10mm i doktor je rekao da je to sasvim u redu (moze narasti do 15mm) te da se on tako zadeblja prije menstruacije (priprema se za oplodjeno jajasce).
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.