Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2010., 00:57   #21
Poštovanje imam 38 godina, djelatnik sam HV-a i satnik po činu, 13 godina mirovinskog staža i 18 godina beneficiranog staža , proveo sam u domovinskom ratu 1godinu i 2 mjeseca. Imam status dragovoljca domovinskog rata, imam jednu spomenicu i 2 UN medalje za sudjelovanje u misiji UN-a. Mogu li nekako otići u mirovinu, pod bilo kojim uvjetima? Ako mogu kolika bi mi bila mirovina?
Unaprijed zahvaljujem
ruleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 22:39   #22
Quote:
*Ami* kaže: Pogledaj post
Ako može pomoć...

Muška osoba u srpnju 2010. će navršiti 60 godina.
Ima 43 godine radnog staža, od toga 7 godina beneficiranog kao profesionalni vozač i 36 "običnog".
E sad je moje pitanje... Kao prvo, da li mu se po važećem zakonu priznaju te beneficije (na dopisu od mirovinskog su ga naveli).. I, da li on ima pravo ići u srpnju kada navrši punih 60 godina u puno starosnu imovinu (s obzirom da ima 43 god staža)?

A ako ne može u punu starosnu, koliko bi trebao još raditi da je ostvari?

I još nešto... Kad bi mogao ići u prijevremenu dal mu se isplati ići sad jer će novi zakon u 2011. biti još nepovoljniji za prijevermenu mirovinu.

Hvala unaprijed na odgovoru.
Po sadasnjem mirovinskom zakonu, uvjet za musku osobu su:

- prijevremena starosna mirovina - 60 godina starosti i 35 godina staza
- starosna mirovina - 65 godina starosti i 15 godina staza

Uvjet su godine starosti a ne godine staza.

po sadasnjoj penalizaciji ako bi sa 30.09.2010. godine otisao u prijevremenu starosnu mirovinu gubio bi oko 9%, ako u mirovinu ode 01.10.2010. godine kad na snagu stupa novi mirovinski zakon, penalizacia ce iznositi 20,4% (za prijevremenih 5 godina).

Sto duze radi izracun mirovine mu je sve losiji, nema sta cekati, otidjite kod pravnika u HZMO na savjetovanje sto prije.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 13:43   #23
Molim pomoć

Evo ovako,radi se o ženskoj osobi koja za 4 mjeseca puni 55 godina i 3 mjeseca života te ima 32 godine staža,oko 16 od prije rata u bosni i hercegovini te 16 u republici hrvatskoj.zanima me koju mirovinu može tražiti,ja mislim prijevremenu starosnu ako se ne varam.zanima me kako mogu izračunati iznos mirovine koju bi primala i postoji li kakav dodatak na mirovinu ? priznaje li se staž iz bosne u tom izračunu ??bila je u mirovinskom ali od njih se ništa nemože saznati..ako može neki savjet od pravnika ili pomoć bilo koga tko je upućen u ovo bio bih zahvalan,može i na PM,hvala
gorand20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 10:56   #24
Prijevremena mirovina (branitelj)

Dobar dan!

Za tri mjeseca kolega puni 60 godina starosti i imam pravo na prijevremenu starosnu mirovinu, u tom trenutku če imati 38 godina staža (prema novom mirovinskom zakonu) polazni faktor mu se umanjuje za 0,24% po mjesecu.
Kao hrvatski branitelj sa vise od 100 dana borbenog sastava dali se ovaj dio "Zakona o pravima hrvatskih branitelja " odnosi i na njega.

Prenosim sa stranica HZMO-a:


"Starosna i prijevremena starosna mirovina, povećanje mirovine hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata koji su mirovinu ostvarili prema ZOMO-u

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža." - završen citat.

Meni sve to malo dubi na glavi jer taj član iz "Zakona o pravima hrvatskih branitelja" nije uskladjen sa novim "Mirovinskim zakonom" u novom zakonu stoji da s navršenih 40 i više godina staža gubis 0,15% po mjesecu (znači ukupno 9%, ako ides u prijevremenu starosnu mirovinu sa 60 godina).

A šta se dogadja da ima navršenih tih 40 godina staža očito u tom slučaju ništa (gubi 0,15% po mjesecu znači ukupno 9%), čudna neka prava.

Na koji način HZMO sad izračunava takvu mirovinu (formula) ?

S štovanjem!
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 15:19   #25
Quote:
gorand20 kaže: Pogledaj post
Evo ovako,radi se o ženskoj osobi koja za 4 mjeseca puni 55 godina i 3 mjeseca života te ima 32 godine staža,oko 16 od prije rata u bosni i hercegovini te 16 u republici hrvatskoj.zanima me koju mirovinu može tražiti,ja mislim prijevremenu starosnu ako se ne varam.zanima me kako mogu izračunati iznos mirovine koju bi primala i postoji li kakav dodatak na mirovinu ? priznaje li se staž iz bosne u tom izračunu ??bila je u mirovinskom ali od njih se ništa nemože saznati..ako može neki savjet od pravnika ili pomoć bilo koga tko je upućen u ovo bio bih zahvalan,može i na PM,hvala
Prvo sto mora napraviti je da procita ovo sto pise na ovom linku HZMO-a:

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2656

i sa ovog linka isprinta, ispuni i preda ovaj zahtjev na HZMO:

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...inozemstvo.pdf
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 11:10   #26
Čudno, zar niko od hrvatskih branitelja koji su o u ovih 6 mjeseci od kad je stupio novi "Mirovinski zakon" (ZOMO) na snagu (01.11.2010.) otisli u prijevremenu starosnu mirovinu, nezna dali su mu pribrojali (izracunali) mirovini i postotak kao sto je gore navedeno prema vremenu ucestvovanja u domovinskom ratu, clanak 21 "Zakona o pravima hrvatskih branitelja ".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Katrin : 23.05.2011. at 11:05.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 13:44   #27
molim vas, može li mi netko objasniti razliku između mirovinskog staža i staža osiguranja?
__________________
ja sam rođen namrgođen
tonkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 01:18   #28
Procitaj.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 21:42   #29
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
ma znam šta piše u Zakonu, samo mi nije jasno: mirovinski staž-vrijeme provedeno u osiguranju, zar to ne počinje teći od kad se osoba zaposli? ako da, zašto je onda za staž osiguranja napisano- vrijeme provedeno u zaposlenju?
što više pokušavam shvatiti, sve mi je manje jasno.
__________________
ja sam rođen namrgođen
tonkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 10:21   #30
Ukoliko nisi bio u Domovinskom radu ili policiji ili nekoj drugoj grani koja ima beneficiran radni staž onda su ti mirovinski i staž osiguranja jednaki.Policija,HV i drugima mirovinski staž je staž osiguranja+dodatni mjeseci beneficije a staž osiguranja im je manji jer se računaju samo godine rada.Narodno rečeno postoji mirovinski staž i radni staž(staž osiguranja) koji je jednak kod običnih radnika.Policajac npr.može ići u punu mirovinu ako ima 4o godina mirovinskog staža(s beneficijama) a imat će 30 godina staža osiguranja (rada).Ako si običan radnik imaš recimo 35 godina mirovinskog staža i 35 godina staža osiguranja (rada).
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 00:09   #31
Mirovinski staz - staz od pocetka rada pa do ispunjenja uvijeta za mirovinu ( osim vremena provedenog na burzi ).

Staz osiguranja - staz za koji su uplaceni mirovinski doprinosi.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 15:44   #32
Mogučnost mirovine

bok svima

evo da pitam ,kako mi mama može ostvariti prava i otići u prijevremenu mirovinu??? mama ima 51 godinu i oko 21 godinu radnog staža

problem mi je sljedeći, moj brat nastradao je u prometnoj nesreći te je 100% invalid, mama ipak nemože ostvariti pravo kao njegov skrbnik, jer bi za to moj brat trebao biti vezan za krevet,odnosno nepokretan, a brat ima paraliziranu lijevu stranu, te nemože sam brinuti o sebi ali ipak nekako može hodati, brat je u penziji i prima mizernu mirovinu i socijalnu pomoć koja mu nije dovoljna za život i redovan odlazak na terapije, mama je bila na burzi primala naknadu s burze, međutim više ne prima ništa i jednostavno teško im je živjeti zajedno

mama mi isto više nije sposobna za rad jer je bila u stanju teškog šoka kad je brat nastradao, bila je kod psihijatra nekoliko puta, jednostavno ta nesreća ju je dotukla,zbog toga pije i razne tablete za smirenje, spavanje, bila sam kod njezine doktorice i ona savjetuje da napiše "neku dijagnozu" i da bi mama kao takva osoba mogla u penziju sa 51 godinom, mama je pokušala naći posao ali jednostavno nije moguće voditi skrb o 100% invalidu i raditi

ajde molim nekoga tko zna....šta mogu naprviti??? kako da mami sredim penziju??? bila sam u svim mogučim institucijama i jedini savjet koji sam dobila je to da doktorica napiše neku dijagnozu, pa šta ako napiše? koliku će penziju dobiti,1000 kn??? molim za pomoć
boskam is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 11:18   #33
sljedeće pitanje:

porodična prijateljica u 2011 godini puni 55 godina života i 35 godina staža, dio staža - 20 godina je ostvarila u hrvatskoj.
zanima je da li ima pravo na prijevremenu penziju - mirovinu.

unaprijed hvala
__________________
Probudi me strah ne bih da te izgubim samo ne znam kakve veze imaju godine sa tim
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 10:56   #34
Molim pomoć za jednog mog frenda:


Muška osoba, u svibnju 2012. će navršiti 20 godina staža. Radi na granici sa Mađarskom. Carinik.
Od toga će imati i 5 godina beneficiranog staža.
Moje pitanje.
Ako RH uđe u EU on će biti premješten na bosansku granicu. To mu ne odgovara.

Može li on u mirovinu, bilo kakvu?
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 11:27   #35
Kad bude imao 60 godina života moći će u prijevremenu mirovinu ako sadašnji zakoni ostanu isti.Do tada će na posao carinika ići gdje ga rasporede (granica,trošarinska naplata,porezna uprava..) ili će promjenit posao.Nedostaju mu godine života i rada.

Pravo na starosnu mirovinu stječe osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža (čl. 30. ZOMO).

Pravo na prijevremenu starosnu mirovinu stječe osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža (čl. 31. ZOMO).
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 12:22   #36
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Prvo sto mora napraviti je da procita ovo sto pise na ovom linku HZMO-a:

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2656

i sa ovog linka isprinta, ispuni i preda ovaj zahtjev na HZMO:

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...inozemstvo.pdf
Mi smo postupili prema ovoj proceduri, i vec vise od 2 godine cekamo potvrdu o stazu u BiH.
Nasa administracija je u kurcu, ali ovi s druge strane Save su jos i vise.
A bez te potvrde se ne ispunjavaju zahtjhevi za godinama staza i nemozes predati zahtjev za prijevremenom mirovinom.
Ima li neki rok u kojem se mora dostaviti trazena dokumentacija?
Ovom logikom i ovim tempom , cemo docekati i starosnu ....
wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 16:43   #37
Molim mišljenje i savjet
Moj suprug ima 61 godinu živopta i 32 godine radnog staža. S takovim uvjetima nemože ostvariti prijevremenu mirovinu. Imao je saobračajnu nesreću kad je išao na posao. Za vrijeme trajanja bolovanja dobio je otkaz. Sada je na zavodu za zapošljavanje. Imao je dosta povreda i još se lijeći. Odlukom sudskih vještaka njemu je utvrđen trajni invaliditet od 12 %.Može li taj invaliditet utjecati na ostvarenje prijevremene mirovine.Svaka pomoć bi mi dobro došla.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 15:56   #38
Prijevremena mirovina

Pozdrav svima!
molila bih savjet o maminom problemu. ima 57 godina i 37 g. staža, od čega 35.5 u sadašnjoj firmi. kako je firma pod pritiskom vlade, tjeraju ljude da daju otkaz uz otpremninu ili da idu u prijevremenu mirovinu. mama ne želi u mirovinu, ali teško da bi se u ovim uvjetima ikada više uspjela zaposliti, pogotovo što godinama radi vrlo specifičan posao van struke. ako ode u prijevremenu, mirovina će biti manja od 2000kn. uz tatinu penziju teško da će se pokriti i osnovne režije i hrana. otpremnina bi možda to pokrila na 4-5g, ali što poslije?
1. može li je poslodavac otpustiti ako ne želi sporazuman otkaz ili mirovinu?
2. ako ide u prijevremenu ima li pravo na punu otpremninu?
3. ako ode u prijevremenu mirovinu hoće li joj barem za 4 g. kada ispunjava uvjete za starosnu penzija porasti na razinu normalne starosne?
4. ako završi na zavodu za zapošljavanje hoće li za 4g. moći u starosnu mirovinu i hoće li ona biti umanjena jer će ju dočekati na zavodu?
postoji li neka treća opcija za koju ne znamo, vrlo rado bih čula. teško je išta konkretno saznati, čak nisam sigurna da može saznati kolika bi joj bila starosna mirovina da u nju ode kad ispuni uvjete, 2016... teško je išta planirati, u ovoj situaciji kada je sve više ljudi bez posla... ne znam što da joj savjetujem, cijeli život radi da bi ostala na zavodu sa 900kn ili u mirovini nižoj od 2000 kn... čak i da ja brzo nađem posao, to bi značilo da ostatak života svojih roditelja moram živjeti u istom kućanstvu i novčano pomagati, jer ne vidim kako bi drugačije sa mizernim mirovinama i niskim i nesigurnim plaćama... ideje o prelasku na poljoprivredu nisu izvedive iz više razloga...
svaka informacija i savjet je dobrodošao
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 19:01   #39
1. Ne može je otpustiti samo tako, mora biti krivnjom radnika(nije problem nažalost nekome nešto smjestiti).

2. Na otpremninu ima pravo ukoliko ne odlazi svojom voljom ili krivnjom nakon najamnje dvije godine neprekidnog rada kod isto poslodavca. Otpremnina ima iznos određen zakonom.

3. Nisam siguran u odgovor.

4. Mislim da će moći, ali samo zato jer već sad ima dosta staža.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 22:46   #40
imam još pitanja na koja ne nalazim odgovor - ako sada završi na zavodu i tamo dočeka starosnu mirovinu, kako se pri izračunu visine mirovine računaju te godine na zavodu?
mora plaćati mirovinsko? negdje sam vidjela info da ako imaš manje od 5. g. do starosne mirovine mirovinsko plaća zavod? sumnjam da bi ova država nekome poklonila 3-4 g. mirovinskih doprinsa...ako možeš plaćati, ali sam, koliko je minimalni doprinos?
i koliko bi trebalo uplaćivati da mirovina ne bude mizerija? sa ovim stažom i godinama bi joj bila manja od 2000, a ako zadrži posao još godinu dana narasti će za 100 kn. j... ti ja ovu lopovsku državu. i kog vraga su svi uplaćivali tolike novce u mirovinsko
vall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.