Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2015., 23:08   #321
----------------------------------------------
Frogger kaže: Pogledaj post
Sorry ako je tema bila, nisam je našao pa ću postavit novu.

Ovako, smatrajte me znanstvenim laikom, ono kozmologije što znam je vjerojatno i zastarjelo. Međutim pamtim jednu stvar koja me muči.

Širenje svemira je došlo kao iznenađenje u znanosti i šire, kad su katalogizirani spektralni pomaci udaljenih galaksija. Pokazalo se da udaljeni objekti iskazuju pomak u crveno, tim više što su dalji. Objašnjenje ove pojave dano je kroz Dopplerov efekt, što će reći da se udaljeni objekti udaljavaju, tim brže što su dalji. Ovakav model svemira izazvao je dalje buru polemika, da li će se širit u beskonačnost, da li ima dovoljno mase da se širenje zaustavi i td.
Ono što mene muči je: kako to da je Dopplerov efekt jedino objašnjenje crvenog pomaka, odnosno kako to da je pomak u crveno indikator da se svemir možda širi na ovaj pomalo neočekivan način, a istovremeno i dokaz da je tome tako?
Ima li nešto za što nisam čuo, neovisno od Dopplerovog efekta, što također ukazuje na to da se svemir širi po tom modelu, tj zaista i dokazuje da je pomak u crveno posljedica širenja svemira? Meni ta priča zvuči kao Denying the Antecedent Fallacy, odnosno kao da kažem: ako je padala kiša, ulice će bit mokre, a pošto su ulice mokre, znači da je padala kiša.
Nešto mi smrdi u toj priči, jer mogu zamislit i druge razloge zašto bi ulice bile mokre, a čak i da ne mogu, želio bih čuti nešto neovisno o vlažnosti ulica što potvrđuje da je zaista padala kiša.

Ako gornje pitanje uopće ima smisla, pošto nisam baš u toku s tim stvarima, možete li mi također navesti što se smatra uzrokom širenja svemira? Slika širenja mi djeluje kao da imamo nešto što djeluje suprotno od gravitacije, koja izaziva skupljanje svemira, ali za razliku od gravitacije koju relativno dobro dobro poznajem i opažam posvuda, tu drugu stvar ne opažam, a i ne čujem baš da se o njoj priča. Nije valjda ta druga stvar toliko kompliciranija od gravitacije da ju se ne može spomenut npr u udžbenicima, ili barem onako, kao kuriozitet kad se već govori o širenju svemira?
-------------------------------------------------------------------------------------

I mene ovo zanima? Sta je sa Compton-ovim efektom? vjerujem da su jako pametni ljudi razmotrrili ovo, ali zasto bi red-shift iskljucivo znacio sirenje?
el-ing is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.