Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2015., 13:06   #1281
Obraćam vam se kao moderator, i to zeleni jer nisam još jako ljuta, razumijem da je tema vrlo pipkava, ali se kontrolirajte i molim bez vrijeđanja i provokacija na osobnoj bazi. Tu smo da raspravljamo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 13:09   #1282
Nisu u pitanju nikakva velika djela glazbene bastine. Nego (bar kod nas) casna uleti na dramsku i dogovori s voditeljicom da njoj trebaju djeca za njen igrokaz ili sto vec na temu npr.Isusek je uskrsnuo, pa jaslice za Bozic i sl. A onda jos to napravi i na zboru.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 13:30   #1283
Btw, da se nadovezem na post MajaMame, pun mi je kufer da se nas koji ne vjerujemo i ne saljemo djecu na vjeronauk stalno proziva za netoleranciju (i jos stosta), a drugima netolerancija i ostalo spadaju u vjerske slobode.
Bilo je spomena da bi kao protuteza vjeronauku bio uveden predmet Povijest religija ili tako nesto. Tolika se drama digla oko toga kao da bi u najmanju ruku na tom predmetu izvodili sotonisticke obrede.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 19:26   #1284
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Btw, da se nadovezem na post MajaMame, pun mi je kufer da se nas koji ne vjerujemo i ne saljemo djecu na vjeronauk stalno proziva za netoleranciju (i jos stosta), a drugima netolerancija i ostalo spadaju u vjerske slobode.
Bilo je spomena da bi kao protuteza vjeronauku bio uveden predmet Povijest religija ili tako nesto. Tolika se drama digla oko toga kao da bi u najmanju ruku na tom predmetu izvodili sotonisticke obrede.
Nisam mislila na netoleranciju samo u vezi s vjerom. A i ta je obostrana, ne znam tko mi je gori, HRAST oli ona Nisamvjernik.com... Isto govno, drugi celofan. Ne podnosim zadrtost i isključivost ni na jednoj strani.

Ja sam vjernica.

Povijest religije... nisam ni za to. Etika je po meni dovoljna i ne zahtijeva neki prevelik trud da se inkorporira u nastavu, a i izbacuje moguce podvaljivanje kateheta koji ce onda svejedno predavati katoličanstvo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 21:17   #1285
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Povijest religije... nisam ni za to. Etika je po meni dovoljna i ne zahtijeva neki prevelik trud da se inkorporira u nastavu, a i izbacuje moguce podvaljivanje kateheta koji ce onda svejedno predavati katoličanstvo.
mi smo na etici u srednjoj većinom i radili povijest religija, barem koliko se ja toga sjećam.



problem je uvijek isti i uvijek iste kvazi argumente dobivamo.
- dolasci svećenika u škole se umotavaju u celofan tradicije, iako je jasno da se radi o invaziji Crkve na društvo nakon perioda 1945-1990.
- problem s organizacijom vjeronauka kao izbornog predmeta se umotava u celofan "nemoguće je organizirati drugačije", iako s drugim izbornim predmetima nije tako, i iako je jasno da je to samo zato da veći postotak djece ne odustane jer im se ne da ostajati sat dulje u školi.

Iz moje perspektive, svećenik koji nešto blagoslivlje 2015. godine je poganski običaj koji se nekako zadržao.
Crkvu na neki način i pošujem, 2000+ godina kapitalističke tradicije zasnovane na najglupljoj mogućoj premisi je zaista fascinantno, da ne kažem da su odličan all boys club koji je uspio isposlovati da im ženske bespogovorno služe

tako ću učiti maloga, pa nisam u nekoj "utjecat će mi na dijete" panici.
al me smeta to jebanje u mozak. te "al to je tako lijepo, zašto ne volite kulturu i tradiciju, pa svećenik u školi, to je tako slatko, ako ti nije slatko ti si bezvezni nakurčeni negativistički netolerantni bezveznjak koji je uz to i prelijen da s djetetom peče kiflice"
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 21:41   #1286
ja bih daisy potpisala u ovih par postova. nemam niš protiv slavlja nikakvih, plodnost, neplodnst, ljetni, zimski, proljetni solsticij, borovi, jajca i ostale drevne a pokrštene običaje, al imam protiv bilo kakvih osoba isključivo jedne vjere da mi maše tam ko neki vrač (ko je to rekel? krepala sa od smijeha) ...još bi vrača bilo i zanimljivo gledat o onom živopisnom kostimu s lubanjicama, kostima i ostalim nakitom
dani kruha su me zaobišli zahvaljujući mojoj kćeri s pamćenjem zlatne ribice. ajde da mi to jednom dobro dođe
danas sam saznala da su jučer bili dani kruha i da su mogli nekaj donesti ko je htio. onda se malo ukomirala jer ona nije niš donesla. a ko joj je kriv kad nije niš rekla, jbg. ja volim peći i kruh, i kiflice i kolače, al ne pod prisilom i umorna ko pes.

ja bih sad da mi netko pomogne riješiti jedan problemček, jer ak se ne skuliram ne bu mi trebala uputnica za vrapče, primili budu me na hitnu.
za vikend smo imali eskapadu sa zadaćom, jedno slovo u tri reda i sat i pol "a meni se ne da....to je dosadno...to je teško..."
danas donese zadaću iz njemačkog (to jedino nose doma jer učiteljica koja je u boravku ne zna njemački).... napisati po tri puta svaki broj od 1-10 al slovima, ono eins, enis, eins; zwei, zwei, zwei..... dakle... 40 minuta tuljenja jer sam rekla da nema crtića dok to ne napravi...tuljenja jer neće stići napraviti (imala je sat vremena do gimnastike, rečeno je kad napravi zadaću da će moći gledat crtiće) i pogledat crtić do treninga.... prvo sam ju molila da se smiri, nagovarala da počne radit, onda mi je puko film i pobrala sam se u drugu sobu i ignorirala ju. svih sat vremena je ona tulila i napisala ukupno 3 broja.... tek kad sam joj uvela i kaznu i rekla ak za 5 min ne bude gotova neće ni sutra bit crtića, a bome će i takvu zadaću nosit u školu se primila posla.
ja ovak ne želim svaki put, kaj da radim da ju dobijem da napiše tu zadaću bez prenemaganja i zajebavanja?
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:13   #1287
hm, nisam sigurna da je zabrana crtića dobra ideja :/
možda radije da ponudiš nagradu za napisanu zadaću?
znam, kužim da se zadaća MORA napisati, ali zašto se čovjek ne bi mogao nagraditi za trud, za dobro odrađen posao..?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:15   #1288
btw to sa zadaćom i prvašićima me neodoljivo podsjeća na tt fazu ili čak jednogodišnjake i micanje prstića iz utičnica, sa vruće peći i slično.
strpljenje strpljenje strpljenje
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:23   #1289
meni nagrađivanje ne zvuči baš dobro u ovoj situaciji. mala bu svaki put očekivala nagradu, možda i ucjenjivala, a koliko je tek zadaća očekuje do kraja školovanja.
trebalo bi pronaći način da dijete nauči da je to nešto što mora, da se radi o odgovornosti. ne pitajte me kako. nas to tek očekuje.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:31   #1290
zašto ne bi očekivala nagradu za trud?
ali da se razumijemo, pod nagradom ne mislim kupovanje nečega a kamoli slatkiše. nagrada može biti odmor u parku ili pola sata duže gledanje crtića (tu se ograđujem - nemam problem s crtićima, dijete mi ne pretjeruje s tim pa nikad ne moram braniti) ili nešto drugo što mala voli.
ili ako imate problem s "nagradom" nek se to zove "zasluženi odmor uz"
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:33   #1291
Quote:
lehaha kaže: Pogledaj post
risilom i umorna ko pes.


ja ovak ne želim svaki put, kaj da radim da ju dobijem da napiše tu zadaću bez prenemaganja i zajebavanja?
Ima Angry Bird pravo, pitanje je dosljednosti i strpljenja.Našeg,naravno.
Mi "ratujemo" s čitanjem. Mora vježbati čitati,iako ide na boravak. Zadaću iz eng odrađujemo preko vikenda i to joj najavim i po mogućnosti nakon zadaće slijedi nekaj čemu se veseli (kinder jaje, odlazak nekamo...). Imali smo i hrpu zaostataka jer je imala ruku u gipsu pa smo i to morali nadoknadit (koliko je imalo smisla, nismo baš sve) i to je relativno lako prošlo.

No čitati joj se ne da (a čak joj i ide dobro). Problem je kaj u to mora uložiti trud (pisat zna).I tu se natežemo pa uglavnom se držim toga da čitat mora, pa makar jedan dan pet minuta, drugi tri, treći deset. Koliko izdrži. Ako vidim da joj je koncentracija na nuli, pročitamo jednom, ali pročitamo.
Skužila sam da su joj fora stripovi (npr. Garfield) pa sam posudila neki svezak i to čitamo. Uglavnom ja, ali tu i tamo nekaj kratkog i ona.

Ovo za pisanje riječi u njem dok još nisu na hrv obradili sva slova ne bih komentirala, pojma nemam čemu bi to služilo,ali ok. Ja bih isto probala s nagradom neposredno nakon odrađenom. Malo mita i korupcije nama uvijek pomogne .
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:34   #1292
pa to je već nešto drugo. al ja bih prije išla onom: prvo izvrši obaveze, a onda odmor. naravno, ne odmah čim dođe iz škole. naravno da se prvo mora malo odmoriti.
ili zajedno sa djetetom dogovoriti neko vrijeme u danu predviđeno za ispunjavanje školskih obaveza. možda bu mala drugačije gledala na to čim sudjeluje u takvom dogovoru.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:41   #1293
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
meni nagrađivanje ne zvuči baš dobro u ovoj situaciji. mala bu svaki put očekivala nagradu, možda i ucjenjivala, a koliko je tek zadaća očekuje do kraja školovanja.
trebalo bi pronaći način da dijete nauči da je to nešto što mora, da se radi o odgovornosti. ne pitajte me kako. nas to tek očekuje.
Gle, i dijete u petom razredu ima nagradu za napisanu zadaću...npr. može van s prijateljima. Može se bavit nečim što ga veseli. Zadaću mora odradit da bi mogao radit onaj što želi.Meni je to fer način. Imaš odgovornost, obavi što trebaš i slobodan si radit što ti želiš (u okviru dogovorene slobode). I prvašić to kuži, pa mu se to tako ne bi i prezentiralo. Mislim da vrlo malo djece izvlači veeeliko zadovoljstvo iz pisanja zadaće da bi to samo po sebi pružalo motivaciju.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:42   #1294
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
al ja bih prije išla onom: prvo izvrši obaveze, a onda odmor.
ali ne đonom. na dijete nikad đonom. barem kod mene to uvijek ima kontraefekt.
umijesto naredbe ja prvo ponudim nešto zanimljivo a onda kažem: "e a daj prije toga napiši zadaću". onda ona malo frkne nosom ali pošto smo sve već dogovorile, pristane

to ne radim svaki put, naravno - fora bi mi se isprala - nego kad vidim da joj se baš ne da.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:47   #1295
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Gle, i dijete u petom razredu ima nagradu za napisanu zadaću...npr. može van s prijateljima. Može se bavit nečim što ga veseli. Zadaću mora odradit da bi mogao radit onaj što želi.Meni je to fer način. Imaš odgovornost, obavi što trebaš i slobodan si radit što ti želiš (u okviru dogovorene slobode). I prvašić to kuži, pa mu se to tako ne bi i prezentiralo. Mislim da vrlo malo djece izvlači veeeliko zadovoljstvo iz pisanja zadaće da bi to samo po sebi pružalo motivaciju.
e, pa na to sam i mislila pod odmor (slobodno vrijeme). pod nagradom uvijek podrazumijevam druge stvari (dobit ćeš, kupit ću ti i tak...). znači prvo izvrši obaveze, a onda si fraj.
angry možda zvuči grubo to kaj sam napisala,ali nisam mislila baš tako. naravno da postoji normalna komunikacija i način za dogovor.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:50   #1296
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ovo za pisanje riječi u njem dok još nisu na hrv obradili sva slova ne bih komentirala, pojma nemam čemu bi to služilo,ali ok. Ja bih isto probala s nagradom neposredno nakon odrađenom. Malo mita i korupcije nama uvijek pomogne .
Nije baš tako besmisleno, jer mozak i ne prepoznaje riječi po slovima, već ih prihvaća kao cjelinu.

Za sve ostalo se potpuno slažem da je gradivo užasno pobrkano. Uče se jedne stvari u matematici u 12.mjesecu koje su se iz fizike trebale znat u 9.
Ali ovo mi ima smisla.
Što bi, uostalom, trebali radit dok ne nauče sva slova?
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:57   #1297
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Nije baš tako besmisleno, jer mozak i ne prepoznaje riječi po slovima, već ih prihvaća kao cjelinu.

ne nauče sva slova?
Boldano prihvaćam kao objašnjenje,ali ovo pitanje mi nije jasno.

Ima hrpa stvari koje možeš raditi i kroz njih učiti bez pisanja slova. Možeš učiti slušajući (pjesmice npr.), učiti izraze i kako ih upotrebljavati (npr. mala sad na eng radi pozdrave, riječ nije teacher tražila da do sad zapišu), bojati, crtati, glumiti...Išla je na eng godinu prije nego je krenula i školu, naučila je puno,a riječ nije zapisala.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 23:01   #1298
Pa da - ali zašto ne i riječi kad zaista imaju smisla?

Uvijek će bit prepreka ako tako gledaš.
Sad ne znaju sva slova.
Onda trebaju naučit slova koja mi nemamo.
Onda nisu svi vješti u čitanju. Pa u pisanju.

A za jezik mi je pisanje baš bitno. Ranije počnu povezivat izgovor s pisanim oblikom, uočavati sličnosti, prilagodit se na to da se na stranom jeziku "ne čuje" ono što se piše, kao u hrvatskom... A to je sve lakše na početku kad je količina gradiva puno manja i kad tek uče boje, pozdrave, nešto treće.

Imaju plan koji moraju odradit, da počnu pisat kasnije, što god radili ranije, ne mogu ga izvest kako treba.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 23:08   #1299
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Boldano prihvaćam kao objašnjenje,ali ovo pitanje mi nije jasno.

Ima hrpa stvari koje možeš raditi i kroz njih učiti bez pisanja slova. Možeš učiti slušajući (pjesmice npr.), učiti izraze i kako ih upotrebljavati (npr. mala sad na eng radi pozdrave, riječ nije teacher tražila da do sad zapišu), bojati, crtati, glumiti...Išla je na eng godinu prije nego je krenula i školu, naučila je puno,a riječ nije zapisala.
Ali oni uče materinski jezik, ne moraju uciti znacenja i sadržaje, bar jos neko vrijeme, moraju se spustiti na razinu izraza, grafije i povezati zapis i zvukovni ostvaraj. Koliko vidim, u pisanki su riječi koje su jednostavne i poznate one koje sadrze slova koja jos nisu obradili, i djeca rijeci reproduciraju, a cilj je prepoznati nauceno slovo u specifičnoj glasovnoj okolini - je li na početku, u sredini, na kraju riječi i takve stvari.

Ili ja to potpuno krivo vidim?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 23:10   #1300
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Pa da - ali zašto ne i riječi kad zaista imaju smisla?
Ok, onda zapravo dijete riječ (na eng. npr.) globalno čita , uz sliku. Ok. Prihvaćam. Ali ne prihvaćam da je pisanje za početno učenje jezika toliko bitno da se s njim mora krenuti na samom početku učenja slova u materinjem jeziku.
Tu nisam stručna pa dalje ne bih,ali mislim da može i bez forsiranja pisanja brojeva do 10 (riječima) i to svaku riječi tri puta. Promotrimo da ta količina zadaće usput nadilazi par puta količinu koju prosječan prvašić dobije iz npr. HJ (napisati red slova A i obojati neki crtež).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.