Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2016., 22:25   #1
podjela bracne stecevine

Imam jedno hipotetsko pitanje, molim modove ukoliko sam na krivom mjestu da temu premjeste.

Dakle hipotetski, ukoliko bracni drug ima kredit za stan dignut godinama prije nego je sklopljen brak i oba partnera zive u njemu, te se odluce razvesti nakon 10 godina, no godinama prije isteka kredita, sto se tad dogada sa stanom? Kolika prava ima bracni drug na kojeg kredit ne glasi?
Uzmimo da se oko toga ne mogu dogovoriti.
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 23:27   #2
U podjeli bračne stečevine nije bitan kredit nego kad je stan kupljen, za vrijeme braka ili ne.
Iz ove situacije pretpostavljam da je stan kupljen odmah nakon podizanja kredita, tj. prije sklapanja braka. U tom slučaju se stan ne smatra bračnom stečevinom, nego je vlasništvo bračnog druga koji ga je stekao. Bračni drug koji nije vlasnik stana ima pravo tražiti u sudskom postupku samo povrat onoga što je uložio u stan, npr. platio je adaptaciju stana.
U slučaju da je u vrijeme kupovine stana trajala izvanbračna zajednica (dulja od 3 godine ili je u njoj rođeno dijete), ima ista prava na podjelu bračne stečevine kao da su bili u braku.
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 23:46   #3
Aha! Nejasan mi je taj dio jer se sve steceno u braku dijeli popola, zar ne bi onda i novac, koji je ulozen u kredit, trebao biti podijeljen po pola?

Hvala na opsirnom objasnjenju!
nesretna1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 19:15   #4
Ja ne bih rekla da je novac uložen u kredit, isto tako onda možeš reći da je novac uložen u struju, vodu i čistoću.
To su obveze kojima se plaća ono što je dobiveno.
No, kao što sam rekla već prije, ako je bračni drug ulagao u stan (plaćao kredit isto tako), može podignuti građansku parnicu za povrat uloženog. No, s obzirom na stanje u hrvatskom sudstvu i na protuargumente koje bi suprotna strana mogla iznijeti (kredit kao dio mjesečnih izdataka koje su stranke dobrovoljno rasporedile, druga strana nije plaćala podstanarstvo u vrijeme braka nego je živjela besplatno u stanu...), ne znam koliko je to isplativo i ostvarivo.
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 23:16   #5
Quote:
nesretna1 kaže: Pogledaj post
Aha! Nejasan mi je taj dio jer se sve steceno u braku dijeli popola, zar ne bi onda i novac, koji je ulozen u kredit, trebao biti podijeljen po pola?

Hvala na opsirnom objasnjenju!
Da, druga strana može tražiti isplatu polovicu isplaćene glavnice za vrijeme trajanja braka.
To je inače rijedak slučaj, pa treba vidjeti šta sudska praksa kaže o tome.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:47.