Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2014., 15:20   #221
Jedan stari vrli mudrac je rekao "NAjveca glupost potice od uvjerenja,da na svako postavljeno pitanje postoji spreman odgovor"

Astrologija nam prije svega daje "uvid" koji nacin bi bio najpozeljniji po nas da razvijamo svoju "licnost"(a ne moramo se pridrzavati tog puta,samo ce nam biti sigurno gore u zivotu),sukldano rasporedu planeta(natalu,predikcijama,solarima,mjesecnim horoskopima,dnevnim) a ne "objasnjava" nam i nasu sudbinu,i ono sto sto mi svojom slobodnom voljom zapravo mozemo da promijenimo,jer se slobodna Volja veze i prozima i kroz sve svjetske religije(ako nisi odgovoran za ono sto si uradio,ili sto nisi uradio,onda je sva Bogobojaznost,i strahopostovanje prema Tvorcu,apsurdno,onda su "vise" sile odgovorne za sve nase postupke,a ne mi,sto nebi imalo smisla ni logike.)
SAturn na Acu ce osobi donijeti sigurno potrebu da u tom periodu bude odgovornija,marljivija,istrajnija,pa ako osoba natalno ima "jakog",izrazenog Saturna,naravno da joj to nece biti problem,i da ce se osjecati dobro,mnogo bolje od druge osobe kojoj je npr lupam Jupiter dominantna planeta u karti,koja je naucila da joj sve "pada sa neba",pa je logicno da ce joj takav SAturn jako tesko pasti.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 18:53   #222
Quote:
Euphrosine kaže: Pogledaj post
Na pitanje zašto se gleda rođenje a ne začeće omiljeni "argument" koji se prvi izvlači kao objašnjenje je "samostalnost bebe". To obavezno mora prvo da se napiše. Nekada negde neko je to rekao i to je usvojila većina. Niste se potrudili da razmislite o značenju samostalnosti nevezano za astrologiju.
Astrologija ima tisućljećnu povijest, nastala je vrlo pažljivim mjerenjima, uspoređivanjima i praćenjima planetarnih ciklusa i njihovih veza s ciklusima života individua. A ti opet polaziš od toga da su svi astrolozi glupi, da su neobrazovani, da su svoja saznanja površno usvojili i da su prepisivali u školi. To je opet čisto trolanje.

Quote:
Onda sam objasnila šta samostalnost znači i niko nije napisao da je to netačno.
Nitko nije napisao vjerojatno zato jer ono što si napisala uopće nema veze s onim o čemu ovdje pišemo.

Sve oko nas, sva priroda i sav život izražavaju se kroz iste cikluse: cikluse rađanja, postojanja i smrti, a ljudska bića kao dio te prirode i kao dio tog istog kozmosa neizježno su uključena u sve te cikluse. Tj. ljudska bića jesu prožeta istom životnom silom kao i naš univerzum...to je jedno od temeljnih načela po kojima se vodi astrologija.

I zato...ljudsko biće tek kada se rodi (svojim prvim udahom) samostalno udiše "životnu energiju", onu istu kojom "pulsira" i kozmos (prostorno-vremenski kontinuum kako ga je striček Einstein nazvao). Tj. natalna karta prikazuje interakciju čovjeka i "čitavog svemira", a ta interakcija započinje prvim dahom, odnosno u trenutku i mjestu na kojem osoba "izađe" u taj svijet.

Dok je dijete u majci ono posve ovisi o njoj i interakcija tog djeteta postoji na nivou majka-dijete, odnosno dijete je preko svoje majke "uključeno" u život. Dakle, samostalnost za čovjeka kao individuu ne označava proces u kojem on postepeno "postaje samostalan" kroz to što uči sam jesti bez dudice, hodati, slova, integrale...sve to je tek dio njegovog života kojeg on živi kao samostalno biće.


Zato i karta začeća (naravno da se takva može napraviti) budući da nije karta samostalnog bića shodno tomu mora imati i svoje zakonitosti i tumačenje (koja nisu ista kao i kod natalne karte). A zato bi bilo zanimljivo vidjeti na osnovi čega si ti uopće donosila ikakve zaključke. Tj. kako si točno uspoređivala događaje u životu i kartu začeća?

Primjerice u natalnoj karti točka ASC je obilježena trenutkom rođenja, pa npr. 1. polje pokazuje interakciju osobe i okoline. Što je 1. polje tebi predstavljalo u karti začeća?

Quote:
Ali posedujemo mnoga druga znanja koja treba da koristimo, nije astrologija samostalna. Potrebna su znanja iz nekih nauka da bi se razumela astrologija.
Pa da, astrologija širenjem ljudskog znanja postaje sve više "shvatljiva" ljudima. Isto tako to što mi ne razumijemo kako nešto funkcionira ne znači da ne funkconira. I ne znam zašto misliš da su astrolozi usko obrazovani i da ne poznaju nauku?
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 20:26   #223
Quote:
Euphrosine kaže: Pogledaj post

čemu ovo? Kako ovaj tvoj post doprinosi temi?
Imam. Ali nisam ovde da bih bilo šta bilo kome dokazivala. Ti bi da ti na tacni poslužim dokaze? Kao da se radi o prostim materijalnim forenzičkim dokazima da bi bilo tako jednostavno. Meni je trebalo više godina učenja astrologije i nekoliko meseci da dođem do ovog (sa)znanja ali šta to tebi može da znači? Čovek najviše ceni i najbolje razume ono za šta je odvojio svoje vreme svoje strpljenje i svoje zalaganje.

Sa Sco na asc i Me0Ma na Algolu trebala bi da budeš u nekom smislu izuzetna. Temperamentna, oštroumna, brzopleta, razdražljiva, da uživaš u debatama, visoka inteligencija, opasan sarkazam, istaknut nos, neki upečatljiv mladež na licu ili beleg, čvrste, nabijene građe, prodornog pogleda (ovo pogotovo), bleda, crna kosa (ovo baš i ne mora obavezno). Da li si ovo ti, onako realno?

Šta je izazvao tranzit Saturna u škorpiji? Da li si ga jako osetila, da li ti je teško, depresija, neki dramatičan preokret događaj i sve ono što se vezuje za njegov tranzit u prvoj kući? Saturn jednom u 30 godina prelazi preko ascedenta i to mora značajno da se oseti. Ali ja znam neke škorpije u podznaku, sa Mesecom u scorpiji ili još nekim planetama koje govore kako je njima sada dobro, ništa posebno im se ne događa... ništa u simbolici Saturna u prvoj kući, na planetama u škorpiji. Nekima je bilo teško dok je boravio u vagi (iako tamo nemaju nijednu planetu, a ni u ovnu npr.) a u škorpiji ništa. Kako to objašnjavaš?
Isto sto i tvoji postovi sto ne doprinose nicemu, niti su temelj necega. Ako nisi ovde da nesto dokazes koja je poena onda uopce tvog pisanja ovde? Izgleda pises, jer ti je dosadno.
Sto bi to tebi predstavljalo da dobijes negativan ili pozitivan odgovor vezi ovog sto si napisala Mogu ti samo preporuciti da odes i naucis jos stosta prije neg nesto nazives ne istinim, jer svatko moze naci na internetu i napisat ovo sto si ti napisala .
Beskraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 21:04   #224
Quote:
Euphrosine kaže: Pogledaj post
AceOfCups,
Sve sam ukratko objasnila. Ne možete od mene da očekujete bukvalno upustvo za izradu koncept horoskopa iz više razloga: nisam napravila na desetine koncept horoskopa, individualni su razlozi zbog kojih bi se neko tome okrenuo a objasnila sam i zašto, svako bi sam za sebe trebao da je pravi jer niko bolje ne poznaje sebe, i nigde na netu nećete naći bukvalno uputstvo za to, samo polazne odrednice.

Želim da jedno bude jasno: nije mi cilj da svoje mišljenje namećem kao jedino ispravno niti da se ubeđujem i takmičim sa onima koji ne dele moje mišljenje i moj izbor. Cilj mog izlaganja na ovoj temi je da pokrenem ljude na razmišljanje i da im izložim svoje iskustvo, istina koje nije jedino moje ali nije ni mainstream.

Zaobilaziću diskusiju sa onima koji bezumno i nasilno izlažu svoje razmišljanje.
Kako ne kad si naše natalne karte proglasila tuđim i lažnim kartama, a one koji se time bave amaterima?
Ali evo svoje začeće, zbog specifičnosti situacije, mogu približno odrediti, a radilo bi se o par dana. U to vrijeme So je bilo u Jarcu, ja to definitivno nisam. Zatim, imam Ve u kvadratu sa Sa, što ja apsolutno nisam itd...da ne opisujem dalje.
S druge strane, sa svojom natalnom kartom se slažem i fascinantno mi je kako me opisuje u detalje. Mislim da onaj tko to ne vidi najvjerojatnije nema dovoljno znanja ili sam sebe ne poznaje da bi se uopće prepoznao u karti.
Ali što se tvoje teorije tiče, možda bi me ta karta začeća opisala na neki drugi način, ona sigurno ima nekakav značaj. Ali ne isključuje točnost natalnih karata.
Meni se i tzv. Situacijska astrologija pokazala preciznom, bar ono što sam pitala. Tako da sam očito otvorena za razne opcije, ali nikako ne mislim da postoji samo jedan put do istine, i da ako je jedna metoda točna, da to isključuje drugu.
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 14:59   #225
Izbrisano je nekoliko posljednjih prepucavačkih i trolerskih postova.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 09:48   #226
Može mi netko reći koji znak bi bio prirodno u vremenskoj zoni?
Mogu gdje vidjeti koja država spada pod koji znak?

Još jedno pitanje, jel se to meni čini ili mjesec nije na točnoj poziciji kada se radi natalna karta? Po mom mišljenju odstupanja znaju biti do 5 stupnjeva, što je jako mnogo.

http://static.astronomija.co.rs/sunc...ja/putanja.htm

Pogledajte, na ovom linku je jedan čovjek izračunao da mjesec nema pravilnu elipsu, tako da su stvarno lako moguča ta odstupanja.

Zadnje uređivanje Brutalis : 13.12.2014. at 10:43.
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 11:49   #227
Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
Može mi netko reći koji znak bi bio prirodno u vremenskoj zoni?
Možeš li malo pojasniti ovo pitanje?
Quote:
Mogu gdje vidjeti koja država spada pod koji znak?
O tome imamo temu.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 11:54   #228
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Možeš li malo pojasniti ovo pitanje?
Zanjima me pod koju vremensku zonu bi spadao Ovan, Bik i sl.
Recimo Ovan u +0, Bik +1, nešto u tom stilu.
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 13:40   #229
Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
Zanjima me pod koju vremensku zonu bi spadao Ovan, Bik i sl.
Recimo Ovan u +0, Bik +1, nešto u tom stilu.
Vrijeme na Zemlji se izračunava obzirom na kretanje Zemlje oko Sunca.

Dakle...budući da je ljudima potrebna neka vrsta "reda" u životu oni su smislili način kako mogu u svakom trenutku znati koji je točan datum i koliko je točno sati, minuta i sekundi. Pa su kretanje Zemlje oko Sunca stavili u korelaciju s sustavom mjerenja vremena. Kako se Zemlja ne okreće oko Sunca konstantnom brzinom pa prema tome nema dan točno 24 sata oni su krajem svake četvrte godine dodali još jedan dan godini (prijestupna godina) kako bi se "nadoknadila" ta nepravilnost.

Isto načelo se primjenjuje i na vremenske oznake zone odnosno na glavni meridijan na Zemlji. U odnosu na Zemlju Sunce se svake četiri minute pomakne 1º na mapi, osam minuta za 2º itd...a za jedan sat pomakne za 15º. Tj. zato su osnovni meridijani dani u intervalima od 15º geografske dužine. U tom kontekstu ovisno o veličini države, neke države s prostiru kroz više vremenskih zona a vremenske zone nemaju veze s znacima.

Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
Još jedno pitanje, jel se to meni čini ili mjesec nije na točnoj poziciji kada se radi natalna karta? Po mom mišljenju odstupanja znaju biti do 5 stupnjeva, što je jako mnogo.

http://static.astronomija.co.rs/sunc...ja/putanja.htm

Pogledajte, na ovom linku je jedan čovjek izračunao da mjesec nema pravilnu elipsu, tako da su stvarno lako moguča ta odstupanja.
I kako to po tebi ima veze s položajem Mjeseca u natalnoj karti?


Dakle, astrologija stavlja u centar čovjeka i njegovu natalnu kartu izrađuje obzirom na njega kao individuu. Individua je za natalnu kartu referentna točka koja je u toj karti locirana obzirom na čovjekov položaj u određenom trenutku i vremenu rođenja na Zemlji. A natalna karta je dvodimenzionalna "preslika kruga ekliptike". Tj. ekliptika je zamišljeni "krug na nebu" kojim se obilježava prividno kružno putovanje Sunca po nebeskoj sferi. Mjesec i planete također obavljaju svoje kruženje u odnosu na taj nebeski pojas (tako ih mi vidimo s točke na Zemlji). Tj. gledajući sa Zemlje u svakom trenutku se u pozadini planeta nalazi neki od astroloških znakova koje čine zodijački pojas. Zodijački pojas se sastoji od 12. zodijačkih znakova (širok je oko 8º iznad i ispod ekliptike). U astrologiji se koriste znaci koji zauzimaju 30º (ne sazviježđa).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 16:01   #230
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Vrijeme na Zemlji se izračunava obzirom na kretanje Zemlje oko Sunca.

Dakle...budući da je ljudima potrebna neka vrsta "reda" u životu oni su smislili način kako mogu u svakom trenutku znati koji je točan datum i koliko je točno sati, minuta i sekundi. Pa su kretanje Zemlje oko Sunca stavili u korelaciju s sustavom mjerenja vremena. Kako se Zemlja ne okreće oko Sunca konstantnom brzinom pa prema tome nema dan točno 24 sata oni su krajem svake četvrte godine dodali još jedan dan godini (prijestupna godina) kako bi se "nadoknadila" ta nepravilnost.

Isto načelo se primjenjuje i na vremenske oznake zone odnosno na glavni meridijan na Zemlji. U odnosu na Zemlju Sunce se svake četiri minute pomakne 1º na mapi, osam minuta za 2º itd...a za jedan sat pomakne za 15º. Tj. zato su osnovni meridijani dani u intervalima od 15º geografske dužine. U tom kontekstu ovisno o veličini države, neke države s prostiru kroz više vremenskih zona a vremenske zone nemaju veze s znacima.


I kako to po tebi ima veze s položajem Mjeseca u natalnoj karti?


Dakle, astrologija stavlja u centar čovjeka i njegovu natalnu kartu izrađuje obzirom na njega kao individuu. Individua je za natalnu kartu referentna točka koja je u toj karti locirana obzirom na čovjekov položaj u određenom trenutku i vremenu rođenja na Zemlji. A natalna karta je dvodimenzionalna "preslika kruga ekliptike". Tj. ekliptika je zamišljeni "krug na nebu" kojim se obilježava prividno kružno putovanje Sunca po nebeskoj sferi. Mjesec i planete također obavljaju svoje kruženje u odnosu na taj nebeski pojas (tako ih mi vidimo s točke na Zemlji). Tj. gledajući sa Zemlje u svakom trenutku se u pozadini planeta nalazi neki od astroloških znakova koje čine zodijački pojas. Zodijački pojas se sastoji od 12. zodijačkih znakova (širok je oko 8º iznad i ispod ekliptike). U astrologiji se koriste znaci koji zauzimaju 30º (ne sazviježđa).
Hvala na odgovoru, muči me dosta taj utjecaj mjeseca na događaje ekonomije. Pratim dosta sve resurse i ostale stvari. Nekad utjecaj mjeseca zna biti 2 stupnja prije, nekad se točno na minutu dogodi a nekad kasni 2 stupnja. Nije mi jasno zašto dolazi do tolkih kašnjenja, zašto nije uvijek sve na sekundu. Kad vidim recimo 2 događaja jedan za drugim, a razmak je oko 10 stupnjeva od njih, ako mjesec je utjecao 3 stupnja za zakašnjenjem od prvog tada utjeće također 3 stupnja zakašnjenjem za drugim. Nije mi jasno zašto, pa se pitam ima li kakav utjecaj gdje se nalaze te planete, pa preko njihovih vremenskih zona, u kojim su znacima dodam i oduzmem stupnjeve. Zbunjen sam zbog toga, pa se pitam, dali je moguče da astrološki programi krivo izračunaju položaj mjeseca
Opet dajem mogučnost da možda ovisi o vremenskim zonama, pa kad bi znao gdje se točno taj ekonomski događaj dogodi, pa da utjeće na globalnu ekonomiju ako me kužite
Znam da sad možda nije veliki problem, ali želio bi znati zašto se to događa.
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:12   #231
Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, muči me dosta taj utjecaj mjeseca na događaje ekonomije. Pratim dosta sve resurse i ostale stvari. Nekad utjecaj mjeseca zna biti 2 stupnja prije, nekad se točno na minutu dogodi a nekad kasni 2 stupnja. Nije mi jasno zašto dolazi do tolkih kašnjenja, zašto nije uvijek sve na sekundu. Kad vidim recimo 2 događaja jedan za drugim, a razmak je oko 10 stupnjeva od njih, ako mjesec je utjecao 3 stupnja za zakašnjenjem od prvog tada utjeće također 3 stupnja zakašnjenjem za drugim. Nije mi jasno zašto, pa se pitam ima li kakav utjecaj gdje se nalaze te planete, pa preko njihovih vremenskih zona, u kojim su znacima dodam i oduzmem stupnjeve. Zbunjen sam zbog toga, pa se pitam, dali je moguče da astrološki programi krivo izračunaju položaj mjeseca
Opet dajem mogučnost da možda ovisi o vremenskim zonama, pa kad bi znao gdje se točno taj ekonomski događaj dogodi, pa da utjeće na globalnu ekonomiju ako me kužite
Znam da sad možda nije veliki problem, ali želio bi znati zašto se to događa.
Ne znam o kojoj domeni astrologije pišeš, možda da navedeš konkretnije na osnovi kojih karata promatraš utjecaj Mjeseca pa bi ti se moglo i konkretno odgovoriti.

S druge strane ljudi su upravo na Mjesec najosjetljiviji i njegov utjecaj se u domeni čovjeka očituje kroz njegovo trenutačno, "dnevno" raspoloženje. Mjesec utječe na ćudljivost, promjene raspoloženja, prilagodljivost, podložnost utjecajima okoline...tako da prognoze zasnovane samo na Mjesecu ne mogu biti pouzdane.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:27   #232
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ne znam o kojoj domeni astrologije pišeš, možda da navedeš konkretnije na osnovi kojih karata promatraš utjecaj Mjeseca pa bi ti se moglo i konkretno odgovoriti.

S druge strane ljudi su upravo na Mjesec najosjetljiviji i njegov utjecaj se u domeni čovjeka očituje kroz njegovo trenutačno, "dnevno" raspoloženje. Mjesec utječe na ćudljivost, promjene raspoloženja, prilagodljivost, podložnost utjecajima okoline...tako da prognoze zasnovane samo na Mjesecu ne mogu biti pouzdane.
Evo recimo ova slika.
Ovdje se vidi da recimo kada je Mjesec došao na 20 stupnjeva počeo rast cjene koju sam očekivao.Dok se pogledaju recimo Merkur na 16 stupnjeva i Mars na 17 stupnjeva koji su zaslužni za taj rast cjene 3 stupnja iza.
To mi nije jasno. Zašto je reakcija javnosti koju predstavlja Mjesec tako zakasnila ? Nekad situacija zna biti obrnuta.
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:53   #233
Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
Evo recimo ova slika.
Ovdje se vidi da recimo kada je Mjesec došao na 20 stupnjeva počeo rast cjene koju sam očekivao.Dok se pogledaju recimo Merkur na 16 stupnjeva i Mars na 17 stupnjeva koji su zaslužni za taj rast cjene 3 stupnja iza.
To mi nije jasno. Zašto je reakcija javnosti koju predstavlja Mjesec tako zakasnila ? Nekad situacija zna biti obrnuta.
Utjecaj Mjeseca odnosno kako će se on izraziti ovisi o aspektima koje on radi u tom određenom trenutku, te aspektima i položaju njegova dispizitora. Što više aspekata formira Mjesec to je njegov utjecaj "nestalniji" i nepostojaniji.

A kada bi se općenito stvari u vezi ekonomije mogle tako jednoznačno prognozirati i samo na osnovi Mjeseca onda bi se svi bavili time.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:56   #234
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Utjecaj Mjeseca odnosno kako će se on izraziti ovisi o aspektima koje on radi u tom određenom trenutku, te aspektima i položaju njegova dispizitora. Što više aspekata formira Mjesec to je njegov utjecaj "nestalniji" i nepostojaniji.

A kada bi se općenito stvari u vezi ekonomije mogle tako jednoznačno prognozirati i samo na osnovi Mjeseca onda bi se svi bavili time.
Hvala, mislim da mi postaje jasno
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 20:54   #235
Filozofsko pitanje

Da li smo takvi kakvi jesmo zato jer nam je takva astrologija ili nam je takva astrologija zato što smo takvi?
Kung-Lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 12:08   #236
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Da li smo takvi kakvi jesmo zato jer nam je takva astrologija ili nam je takva astrologija zato što smo takvi?
Astrologija tisućama godina promatra i bilježi međuzavisnost solarnih, lunarnih i planetarnih ciklusa s životnim procesima i ljudskim ponašanjem i nalazi da postoji veza između njih. Astrologija nalazi da su te dvije stvari u korelaciji - da je odnos čovjeka/čovječanstva i univerzuma "sinhronistički". Tako da niti astrologija određuje kakvi ćemo mi biti, niti mi određujemo kakva će astrologija biti, riječ je o međuodnosima. Stari zakon hermetizma je to lijepo uobličio u onu poznatu - Kako je gore, tako je dolje.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 12:25   #237
Bi li, u ovisnosti o Zemljinoj polutci, znakovi Zodijaka trebali biti zamijenjeni?
Ima li logike da je recimo netko rođen 1. veljače u Melbourneu, u jeku ljeta na južnoj polutci, u horoskopu Vodenjak, dakle da mu je So u izgonu?
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 19:12   #238
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Bi li, u ovisnosti o Zemljinoj polutci, znakovi Zodijaka trebali biti zamijenjeni?
Ima li logike da je recimo netko rođen 1. veljače u Melbourneu, u jeku ljeta na južnoj polutci, u horoskopu Vodenjak, dakle da mu je So u izgonu?
Razumijem tvoje pitanje i nisi u njemu usamljen. Dosta puta ljudi su to na ovom pdf-u spominjali i pitali više ili manje izravno, a mnogi relevantni astrolozi su pisali o tome pa ću evo pokušati malo šire izdvojiti tri grupacije koje se u pogledu razmatranja ovog pitanja danas najviše izdvajaju, ali prvo da kažem nešto općenito o zodijaku i povezanosti s godišnjim dobima:


Tropski Zodiak je zodijak koji se temelji na omjeru promjene dana i noći tijekom cijele godine pri čemu je glavna podjela na:

- dva ekvinocija (omjer dnevnog svjetla i mraka u 24 sati je jednak, trenutak kada i dan i noć traju 12 sati što predstavlja dva trenutka koji označavaju početak proljeća i početak jeseni)

- dva solsticija (najveća razlika između dnevnog svjetla i mraka u 24 sata, što predastavlja točke koje označavaju početak ljeta (najduži dan) i početa zime (najduža noć))


  • Ove četiri točke osnova su podjele na četiri godišnja doba u godini. Svako godišnje doba unutra sebe ima tri faze, što odgovara astrološkim kvalitetama (kardinalni, fiksni promjenjivi) i čini podjelu od tri znaka unutar četvrtina što zajedno daje svih 12 znakova.

    Takva podjela je nastala od astrologa koji su živjeli na sjevernoj hemisferi, kulture iz kojih je astrologija rođena...babilonska, egipatska, grčka...sve proizlaze iz područja sjeverno od ekvatora. Dakle, nije iznenađujuće da je tradicionalna astrološka simbolika snažno povezana s simbolikom koja proizlazi iz promjene godišnjih doba onako kako se to događa za one koji žive u sjevernoj hemisferi.

    Pa tako prva i najmnogobrojnija grupacija modernih astrologa se u pogledu ovog pitanja danas slaže oko toga budući da smatra da je zodijački sustav simbolički u kojem se znakovi temelje na konstelacijama (a oni nisu sazviježđa)...da ljudi zapravo reagiraju na arhetipski zodijak. Pojednostavljeno rečeno mi ljudi reagiramo na projekciju zodijaka koji postoji u svijetu arhetipa pa je potpuno svejedno na kojoj polutci je čovjek rođen jer ne reagira na "doslovan fizički zodijak". U svakom slučaju većina modernih astrologa držeći da je evolucija čovjeka uglavnom evolucija uma/psihe drži da znakovi nisu doslovna projekcija godišnja doba, već da u sebi oslikavaju "psihološka godišnja doba". Metaforički ovan je početak bilo čega bez da označava početak proljeća ili ne.

    Poznati astrolog Marc Jones je isto pisao o tome na način da je pisao kako naša civilizacija donijevši astrološki sustav nije donijela samo njegov "svjesni dio", već sustav koji u sebi oslikava nesvjesne obrasce uma pa su njegovi osnovni simboli (znaci) isti i tu i na južnoj hemisferi. Svaka kultura južno od ekvatora koja je prihvatila naš "sjeverno hemisferni" astrološki sustav otkriva svoju bitnu nesvjesnu ovisnost o društvima koja su izgradila te mentalne koncepte koji se temelje na načinu života u sjevernim područjima. To vrijedi i danas u Australiji, Novom Zelandu, Južnoj Africi, pa čak i Južnoj Americi...oni su opet u metaforičkom smislu stvarno svi još kulturne kolonije europskih naroda i gotovo u potpunosti ovise o socijalnim, psihičkim i umjetničkim uzorcima nastalim u Evropi.


  • S druge strane postoje i druge skupine tj. astrolozi koji su ovom pitanju prilazili na način da su pokušali pronaći novi sustav kojim bi tretirali natalne karte južne hemisfere. Npr. poznati australski astrolog Milton Black je izradio cijeli sustav (tkz. "Dreamtime Zodiac") koji se temelji na njihovim životinjama a ne našim sjevernohemisfernim (npr. koala, dingo, krokodil...). Ili npr. astrologica Caroline Tully koja se zalaže za "obrnuti horoskop". Tj. u ovoj supini postoje astrolozi koji zagovaraju reverziju znakova u odnosu hemisfere i na godišnja doba, tipa ovan na donjoj hemisferi postaje vaga itd. No to je nelogično jer onda ljudi koji žive tik do ekvatora samo s druge strane imaju dijametralno suprotne znakove iako su fizički vrlo blizu onak selo do sela. Ili recimo ljudi koji se rađaju u tropima, gdje se stalno izmjenjuju vlažne i suhe sezone, ali su uglavnom nepromjenjive temperature i nema klasičnih godišnjih doba također ne bi bili povezani s sustavom godišnjih doba.



  • I kao treći pogled na ovo pitanje izdvojila bih skupinu astrologa koja svoje stavove koji se tiču toga da je natalna karta ista i na sjevernoj i na južnoj polutci bez obzira što su dolje obrnuta godišnja doba temelje na pomalo "miješanoj logici". Tj. to je skupina astrologa koja razmatra tvrdnju da je potrebno neko vrijeme da se genetska struktura čovjeka prilagodi orijentaciji na južnoj hemisferi. Pa tako među njima postoje tvrdnje da će bijelci koji su prva ili druga generacija rođena na južnoj hemisferi i dalje imati tendenciju da se fizički usklađuju s onima na sjevernoj hemisferi i njegovoj astrologiji, dok bijelci koji su peta ili šesta generacija rođena na južnoj hemisferi već mogu postupno mijenjati svoju orijentaciju prema južnoj hemisferi i njihovom očitovanju godišnjih doba na znakove zodijaka.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 01:15   #239
Sad sam tek skužio odgovor jer mi je post izgleda bio prebačen. Puno ti hvala Fish.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2019., 10:00   #240
Promjena horoskopskih znakova

Stara vijest.

https://www.index.hr/rouge/clanak/va...om/920019.aspx

To možete zahvaliti slavnoj NASA-i, koja je ažurirala astrološke znakove po prvi put u 2000 godina, što znači da 86 posto nas sada ima drugačiji znak.

Razlog za ovu radikalnu promjenu jest činjenica kako se stanje na nebu danas itekako razlikuje od onoga kako je bilo prije nekoliko tisuća godina, što zapravo ima smisla. A buduća da zemljina os više ne pokazuje isti smjer, naši astrološki znakovi promijenili su se za oko mjesec dana.


Dal ovo mjenja išta ili ništa? To bi značilo da je sve do sad utvrđeno natalnim kartama pogrešno..s druge strane, po novom izračunu, dost tog i ima smisla..
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:55.