Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2017., 23:46   #61
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Po toj definiciji je stvaranje kontradiktoran pojam. Što god da je pokrenulo postojanje moralo je postojati prije postojanja. Prema tome svijet nije stvoren jučer popodne.
Dobro, svijet je fluktuirao jučer popodne, hm, iz nečega što nije ovaj svijet i to baš tako da su se sve elementarne čestice odjednom pojavile tamo gdje su bile jučer u 2 popodne...
Nebitno.
Uopće ne pokušavam objasniti postanak svijeta niti stvarno mislim da je nastao jučer popodne.
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Najprije trebaš samome sebi objasniti zašto si uopće došao na pomisao da ova realnost ima pozadinu.
Ja uopće ne mislim da ova realnost ima pozadinu. Ne vjerujem da ima. Mogao bi imati, samo nemam razloga u to vjerovati.
Zato i spominjem početak jučer popodne jer mi se čini da je i to ideja u koju bi netko mogao vjerovati jednako kao i da je ovaj svijet san, premda nema pravog razloga vjerovati u to.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 23:46   #62
Svemir je star 13,82 milijardi godina. Interesantno je da mu mozemo izmjeriti starost, a ne mozemo naci trenutak kada je poceo. To je zato sto bi, kako se vracamo u proslost, dosli blizu trenutka kada vrijeme vise ne postoji, pa se ni mi ne bi vise mogli vracati u proslost. Brijem da bi kao onaj zec beskonacno lovili sporiju kornjacu... Kako se ono zvao taj paradoks?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 00:02   #63
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Svemir je star 13,82 milijardi godina. Interesantno je da mu mozemo izmjeriti starost, a ne mozemo naci trenutak kada je poceo. To je zato sto bi, kako se vracamo u proslost, dosli blizu trenutka kada vrijeme vise ne postoji, pa se ni mi ne bi vise mogli vracati u proslost. Brijem da bi kao onaj zec beskonacno lovili sporiju kornjacu... Kako se ono zvao taj paradoks?
Paradoks stričeka Zenona.

To je zato što je svemir tada postojao u režimu koji današnja fizika još ne razumije potpuno. Razne mogućnosti su otvorene, da je s druge strane neki drugi prostorvrijeme, da je BB početak vremena, da je po srijedi nešto što nikome nije palo na pamet, da je prostorvrijeme oduvijek tu, ali da se u trenutku BB dogodila malo veća kvantna fluktuacija...
To su sve spekulacije koje čekaju više podataka i bolju teoriju.
Ili je to možda početak sna.
Nije sasvim neozbiljna pretpostavka da se radi o simulaciji.
Ako se pokaže mogućim simulirati svemir u kompjutoru onda ispada da je malo vjerojatno da smo baš mi u originalnom.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 00:11   #64
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Naravno. Beskorisna su ako takva istraživanja ne vode nikakvom zaključku.
Na primjer, ja mogu reći da mislim da je svijet stvoren u četvrtak (jučer) u 2 popodne. Ne mogu dokazati da je, ali niti ti ne možeš dokazati da nije. Možemo danima raspravljati, ali nećemo doći do nikakvog zaključka.
O stvarima koje sa ne mogu dokazati pogrešnima, niti točnima se ne isplati raspravljati dok se netko ne sjeti dobrog eksperimenta koji bi pokazao da je jedna od tvrdnji točna.
Točno u to doba kolegica me je došla upozoriti da sam nešto lagano (ali nepopravljivo) zasrala i da vjerojatno nitko neće skužiti ali ipak malo je nezgodno...

Budući da je sve skupa bilo prilično bizarno, jedno pet minuta smo se cerekale kao blesače. Ako je tvoja teorija točna, taj je naizgled nebitni događaj koincidirao sa stvaranjem svijeta.

Tako da se sada pitam koja je moja uloga u svemu tome i bilo bi mi jako bitno da se konačno utvrdi istina.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 01:13   #65
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Točno u to doba kolegica me je došla upozoriti da sam nešto lagano (ali nepopravljivo) zasrala i da vjerojatno nitko neće skužiti ali ipak malo je nezgodno...

Budući da je sve skupa bilo prilično bizarno, jedno pet minuta smo se cerekale kao blesače. Ako je tvoja teorija točna, taj je naizgled nebitni događaj koincidirao sa stvaranjem svijeta.

Tako da se sada pitam koja je moja uloga u svemu tome i bilo bi mi jako bitno da se konačno utvrdi istina.

Haha, nemoj sebe kriviti za to kaj se dogodilo.
To kaj je tvoja kolegica rekla da si nekaj zasrala je samo lažna memorija u njenoj glavi. U vrijeme kad se to "dogodilo" svijet uopće nije postojao.
Pođi u miru.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 01:39   #66
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Ja uopće ne mislim da ova realnost ima pozadinu. Ne vjerujem da ima. Mogla bi imati, samo nemam razloga u to vjerovati.
Ovisi što smatraš pod realnošću. Ako misliš na sve što postoji, onda je realnost cjelina, duh i priroda koji su neraskidivo povezani. Nema nikakve pozadine.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 02:35   #67
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post


Haha, nemoj sebe kriviti za to kaj se dogodilo.
To kaj je tvoja kolegica rekla da si nekaj zasrala je samo lažna memorija u njenoj glavi. U vrijeme kad se to "dogodilo" svijet uopće nije postojao.
Pođi u miru.
Fora je u tome što posjedujem materijalni dokaz svog zajeba. On nije jedini. Ima ih još. Jako puno. Moguće je da si ga i ti vidio. U svakom slučaju, mogu ga predočiti u bilo kojem trenutku.

No, nemam nikakvog interesa u tome da to učinim (osim dokazivanja apsolutne istine, a za to mi se pak živo jebe). Više mi paše da se pretvaram kako se ništa nije dogodilo jerbo je razumno pretpostaviti da moj zajeb nije imao negativne posljedice na poslovanje tvrtke i krajnje korisnike.

Osim toga, ako je svijet doista stvoren u četvrtak popodne, svi ti silni dokazi nisu ništa drugo nego simulacija minule realnosti. Koja se nije dogodila.

Svijet je stvoren u trenutku dok su dvije kokoši krepavale od smijeha zbog nečega što se - nije dogodilo.

Pomalo neobično. Iako, ne možemo govoriti o neobičnostima jer nemamo praktički nikakav referencijalni okvir - svijet je još vrlo mlad. Istina, možemo ga uspoređivati s drugim svjetovima, koji su možda stvarni, a možda nisu.

Opet, tko smo mi da uspoređujemo - naša je percepcija podložna manipulaciji. Netko nas je uspio uvjeriti u to da je svijet postojao ne samo u srijedu, nego već i u ponedjeljak.

Mogla bih tako do prekosutra (da šmrčem speed kao moj duhovni učitelj ) ali do tada se svijet stigne još par puta resetirati, pa opet nisam napravila niš).

Zato idem spavati, a ujutro vam javim jesu li ovčice bile električne ili prave te tko ih je guzio. Istina se mora znat!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 07:55   #68
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ovisi što smatraš pod realnošću. Ako misliš na sve što postoji, onda je realnost cjelina, duh i priroda koji su neraskidivo povezani. Nema nikakve pozadine.
Ja bih čak rekao samo priroda jer duh izgleda da je samo produkt složenosti prirode.
Ali, to je još jedno pitanje za koje trenutno nema dovoljno znanja da bi se mogao dati odgovor.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 08:19   #69
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Fora je u tome što posjedujem materijalni dokaz svog zajeba. On nije jedini. Ima ih još. Jako puno. Moguće je da si ga i ti vidio. U svakom slučaju, mogu ga predočiti u bilo kojem trenutku.
I materijalni "dokazi" su stvoreni u četvrtak u 2 popodne.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
No, nemam nikakvog interesa u tome da to učinim (osim dokazivanja apsolutne istine, a za to mi se pak živo jebe). Više mi paše da se pretvaram kako se ništa nije dogodilo jerbo je razumno pretpostaviti da moj zajeb nije imao negativne posljedice na poslovanje tvrtke i krajnje korisnike.
Nadam se da ne radiš u Zagrebačkoj banci.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Osim toga, ako je svijet doista stvoren u četvrtak popodne, svi ti silni dokazi nisu ništa drugo nego simulacija minule realnosti. Koja se nije dogodila.
Tako je sestro. Sad ti je sjelo, ha?

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Svijet je stvoren u trenutku dok su dvije kokoši krepavale od smijeha zbog nečega što se - nije dogodilo.
Da, sve je namješteno prije, a u 2 popodne je netko stisnuo ENTER.
Možda se baš dogodilo usred vašeg smijeha. Niste ništa posumnjale, ha?

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pomalo neobično. Iako, ne možemo govoriti o neobičnostima jer nemamo praktički nikakav referencijalni okvir - svijet je još vrlo ml. Istina, možemo ga uspoređivati s drugim svjetovima, koji su možda stvarni, a možda nisu.
Ali nemamo pristup drugim svemirima ako postoje, a nemamo pristup niti "vremenu" prije postanka vremena.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Opet, tko smo mi da uspoređujemo - naša je percepcija podložna manipulaciji. Netko nas je uspio uvjeriti u to da je svijet postojao ne samo u srijedu, nego već i u ponedjeljak.
Ne znamo čak niti to je li namjerno stvoren tako, ili je fluktuirao iz vakuuma u ovom obliku. Ne znamo je li se to dogodilo jednom, ili više puta, ili beskonačno puta.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Mogla bih tako do prekosutra (da šmrčem speed kao moj duhovni učitelj ) ali do tada se svijet stigne još par puta resetirati, pa opet nisam napravila niš).
Nema smisla, istina.
Ali hej, uživaj u besplatnom ručku. Svemir nije ništa drugo nego jedan veliki besplatni ručak.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zato idem spavati, a ujutro vam javim jesu li ovčice bile električne ili prave te tko ih je guzio. Istina se mora znat!
Uživaj to s ovčicama.
Svakako javi kad se probudiš.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 09:39   #70
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Da se podsjetimo.
Znanost je prije svega metoda.
Važnu ulogu u toj metodi ima prikupljanje podataka na osnovu kojih se donose zaključci i onda pomoću tih zaključaka predviđa ishod nekog eksperimenta.
Ne funkcionira li i psihologija na taj način?
Naravno da su u psihologiji neke teorije odbačene, a neke usavršene vremenom kako se znanje gomilalo.
Isto vrijedi i za fiziku i za bilo koju drugu znanost.

P.S.
Sad će ispasti da smo u isto vrijeme bili u Keniji. Nije li to neobičan događaj?
Znanost je prije svega metoda - loša metoda, loša znanost.

Prikupljanje podataka - može biti loše, čovjek može zanemarivati podatke koji opovrgavaju stavove koje želi potvrditi.

Donošenje zaključaka - na temelju istih podataka različiti ljudi mogu donijeti dijametralno suprotne zaključke.

Neki društvene znanosti (a tu spada i psihologija) ne smatraju pravim znanostima.

Kada si bio u Keniji?

I ako smo bili u Keniji u isto vrijeme to nije čudan već rijedak događaj. Zašto? Pa zato što je Hrvata malo a od to malo Hrvata opet malo Hrvata putuje. Od malo Hrvata koji putuju malo Hrvata putuje u egzotične zemlje. Ako se ne varam, u isto vrijeme kada i ja u Keniji je bilo još cca 20-tak Hrvata. Sada tome dodaj broj Hrvata koji sudjeluju na forumu .....

Zašto to nije čudan događaj? Pa zato što nema ništa čudno u tome da više Hrvata istovremeno putuje u Keniju. To je običan, najobičniji događaj. Nije čudno niti to što Hrvati pišu na forumu. Dakle, radi se o dva obična događaja - putovanja u Keniju i pisanju na forumu.

Statistički je rijetko da osobe koje su istovremeno putovale u Keniju pišu i na forumu, ali to nije čudno.

Čudan događaj bio bi događaj koji nije u skladu sa zakonima prirode.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 09:54   #71
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Nitko to nije ni rekao. "Cudnim" dogadjajima ljudi smatraju one za koje su krivo procjenili vjerojatnost. Naravno puno je lakse krivo procijeniti vjerojatnost na rijetkim dogadjajima nego na cestim (nuklearna centrala Fukushima je potopljena tsunamijem kojeg nitko nije ocekivao, a puno ljudi je razmisljalo o tome). Opcenito se cudimo stvarima koja su suprotne nasim ocekivanjima (i uglavnom je uzrok cudjenja nase krivo ocekivanje). A ljudi nerado mijenjaju svoja ocekivanja.
Gle, znam kako znanost objašnjava čudne događaje, ali bojim to je loše objašnjenje.

I, da, dio čudnih događaja mogu se pod to podvesti, odnosno mogao bi im se dati naziv - događaji sa čudnom (rijetkom) koincidencijom. To bi, recimo, bilo ovo iz predhodnog posta - da s osobom s kojom sam bila u Keniji tipkam i na forumu. Dakle, vjerojatnost da se takvo nešto dogodi je mala, ali taj događaj nije ni najmanje čudan niti se treba smatrati čudnim.

Koji događaj bi se mogao smatrati čudnim? Evo primjer: sam si u sobi, zamoliš mrtvu osobu da ti se javi, preciznije kažeš joj da se javi na taj način da sruši nešto s regala ali da ništa ne razbije. Tog trenutka s tog regala padne WHS kaseta i ne razbije se.

I da, ovaj događaj možemo protumačiti kao statistički rijedak pa je, eto, samo zato čudan.

Ali je li to dobro objašnjenje? Je li to čudno u ovom događaju?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 19:22   #72
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
I materijalni "dokazi" su stvoreni u četvrtak u 2 popodne.



Nadam se da ne radiš u Zagrebačkoj banci.



Tako je sestro. Sad ti je sjelo, ha?



Da, sve je namješteno prije, a u 2 popodne je netko stisnuo ENTER.
Možda se baš dogodilo usred vašeg smijeha. Niste ništa posumnjale, ha?



Ali nemamo pristup drugim svemirima ako postoje, a nemamo pristup niti "vremenu" prije postanka vremena.



Ne znamo čak niti to je li namjerno stvoren tako, ili je fluktuirao iz vakuuma u ovom obliku. Ne znamo je li se to dogodilo jednom, ili više puta, ili beskonačno puta.



Nema smisla, istina.
Ali hej, uživaj u besplatnom ručku. Svemir nije ništa drugo nego jedan veliki besplatni ručak.



Uživaj to s ovčicama.
Svakako javi kad se probudiš.
Zapravo, pristup drugim svemirima imamo. U onom kojeg sam posjetila sinoć, Austrougarska se nikad nije raspala, Zagrebačka banka ne postoji, a vuneni travopasci su isti kao ovi stvoreni u četvrtak popodne.

Pristup drugim svjetovima imamo i tijekom šamanskih putovanja, iako se gornji, donji i srednji svijet tehnički nadovezuju na ovaj naš pa se ne mogu smatrati odvojenim svemirima.

Iako ne možemo tvrditi da su oni stvarni a ne imaginarni, svejedno ih možemo uspoređivati s konsenzualnom realnošću jednako kao što možemo uspoređivati Supermana i Brucea Leeja. Onda možemo vidjeti koji je od njih jači i koji je svijet bolji, a ne iz guzice izvlačiti generalizacije da je ovo najbolji ili najgori od svih mogućih svjetova, što je jako djetinjasto.

Ručak mi još uvijek nije besplatan jer u ovo doba godine ne uspijevam uzgojiti vlastitu hranu, a i bocu plina trebam platit. Narančasta mi je skoro prazna, a u rezervi imam žutu, koja je vjerojatno stigla iz nekog paralelnog svemira jer nikad do sad nisam vidjela žutu plinsku bocu.

U svakom slučaju, imat ću dovoljno plina da sutra ispečem patku koju sam kupila u kauflandu za 49,99 kuna. Večeras ću je staviti da se odledi. Iako ne hoda kao patka i ne glasa se kao patka (jer se nalazi u kriogenskom snu) posve sam sigurna da je riječ o patki.

Ali zašto? Kako ja mogu biti sigurna da he to patka, a ne recimo, panirani pileći dinosaur kojeg su mi podmetnuli sotonisti novog svjetskog poretka? Kako???

:gaah:
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:31   #73
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Koji događaj bi se mogao smatrati čudnim? Evo primjer: sam si u sobi, zamoliš mrtvu osobu da ti se javi, preciznije kažeš joj da se javi na taj način da sruši nešto s regala ali da ništa ne razbije. Tog trenutka s tog regala padne WHS kaseta i ne razbije se
Ima takvih "čudnih događaja" koliko hoćeš ...
(tj ako vjeruješ da ljudi koji o njima svjedoče ne lažu iz ovog ili onog razloga, npr da bi "postali slavni" ili da bi "zaradili brdo para i oderali ovce koje im vjeruju" itd itd )

Negdje sam pročitala (ne mogu se sjetiti gdje) da je "čudo" samo naziv za ono što nauka još nije otkrila.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 21:19   #74
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ima takvih "čudnih događaja" koliko hoćeš ...
(tj ako vjeruješ da ljudi koji o njima svjedoče ne lažu iz ovog ili onog razloga, npr da bi "postali slavni" ili da bi "zaradili brdo para i oderali ovce koje im vjeruju" itd itd )

Negdje sam pročitala (ne mogu se sjetiti gdje) da je "čudo" samo naziv za ono što nauka još nije otkrila.
Da, kada čovjek čuje takvu priču prvo što pomisli je da osoba koja ju priča laže i izmišlja. Ili barem preuveličava.

Na žalost, ovo se dogodilo upravo meni pa ja znam da je priča istinita. Ti i ostali, mi, naravno ne morate vjerovati. Neću vam to ni najmanje zamjeriti, ne bi ni ja vjerovala da je situacija obrnuta.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 21:41   #75
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Da, kada čovjek čuje takvu priču prvo što pomisli je da osoba koja ju priča laže i izmišlja. Ili barem preuveličava.

Na žalost, ovo se dogodilo upravo meni pa ja znam da je priča istinita. Ti i ostali, mi, naravno ne morate vjerovati. Neću vam to ni najmanje zamjeriti, ne bi ni ja vjerovala da je situacija obrnuta.
Ja ti vjerujem, pogotovo što sam čula još dvije slične priče od osoba za koje znam da ne lažu.

Uostalom - suprotno općem mišljenju - bolje je imati povjerenja i biti prevaren nego živjeti u stalnoj sumnji i preispitivanju svega i svih oko sebe...

Pjesnik Jovan Dučić je to lijepo rekao, premda se neće svi složiti s time (i premda može zvučati kao neka bezvezna utjeha "naivnima"):
"Naivni su oni ljudi koji o životu imaju bar svoju iluziju, a lukavi su, naprotiv, osuđeni da uvijek izobličavaju i degradiraju istinu. Naivnost, to je mladost srca, pa cak i u poznim godinama. Naivnost znači uljepšavati sve oko sebe. To je napraviti unutrašnji kriterij veći i od vanjskih dokaza. Naivnost je, dakle, osobina lijepih duša."

__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:15   #76
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Gle, znam kako znanost objašnjava čudne događaje, ali bojim to je loše objašnjenje.

I, da, dio čudnih događaja mogu se pod to podvesti, odnosno mogao bi im se dati naziv - događaji sa čudnom (rijetkom) koincidencijom. To bi, recimo, bilo ovo iz predhodnog posta - da s osobom s kojom sam bila u Keniji tipkam i na forumu. Dakle, vjerojatnost da se takvo nešto dogodi je mala, ali taj događaj nije ni najmanje čudan niti se treba smatrati čudnim.

Koji događaj bi se mogao smatrati čudnim? Evo primjer: sam si u sobi, zamoliš mrtvu osobu da ti se javi, preciznije kažeš joj da se javi na taj način da sruši nešto s regala ali da ništa ne razbije. Tog trenutka s tog regala padne WHS kaseta i ne razbije se.

I da, ovaj događaj možemo protumačiti kao statistički rijedak pa je, eto, samo zato čudan.

Ali je li to dobro objašnjenje? Je li to čudno u ovom događaju?
To nije cudan dogadjaj. To je malo vjerojatni dogadjaj koji se dogodio. Malo vjerojatni dogadjaji se stalno dogadjaju. Da ne govorim kad se spustis na atomski nivo.
Cudno bi bilo da ti to mozes ponoviti kad hoces (ili barem u mjeri koja je osjetno iznad vjerojatnosti tog dogadjaja - recimo jednom od deset ili sto puta). Ali opet pojam cudno je subjektivni dojam.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:23   #77
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
To nije cudan dogadjaj. To je malo vjerojatni dogadjaj koji se dogodio. Malo vjerojatni dogadjaji se desavaju tisuce puta na dan. Da ne govorim kad se spustis na atomski nivo.
Cudno bi bilo da ti to mozes ponoviti kad hoces. Ali opet pojam cudno je subjektivni dojam.
Meni je čudno to što joj je mrtva osoba dala jasan znak da je čula njenu molbu. Obično se smatra da mrtve osobe ne reagiraju na molbe.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 16:10   #78
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zapravo, pristup drugim svemirima imamo. U onom kojeg sam posjetila sinoć, Austrougarska se nikad nije raspala, Zagrebačka banka ne postoji, a vuneni travopasci su isti kao ovi stvoreni u četvrtak popodne.

Pristup drugim svjetovima imamo i tijekom šamanskih putovanja, iako se gornji, donji i srednji svijet tehnički nadovezuju na ovaj naš pa se ne mogu smatrati odvojenim svemirima.

Iako ne možemo tvrditi da su oni stvarni a ne imaginarni, svejedno ih možemo uspoređivati s konsenzualnom realnošću jednako kao što možemo uspoređivati Supermana i Brucea Leeja. Onda možemo vidjeti koji je od njih jači i koji je svijet bolji, a ne iz guzice izvlačiti generalizacije da je ovo najbolji ili najgori od svih mogućih svjetova, što je jako djetinjasto.

Ručak mi još uvijek nije besplatan jer u ovo doba godine ne uspijevam uzgojiti vlastitu hranu, a i bocu plina trebam platit. Narančasta mi je skoro prazna, a u rezervi imam žutu, koja je vjerojatno stigla iz nekog paralelnog svemira jer nikad do sad nisam vidjela žutu plinsku bocu.

U svakom slučaju, imat ću dovoljno plina da sutra ispečem patku koju sam kupila u kauflandu za 49,99 kuna. Večeras ću je staviti da se odledi. Iako ne hoda kao patka i ne glasa se kao patka (jer se nalazi u kriogenskom snu) posve sam sigurna da je riječ o patki.

Ali zašto? Kako ja mogu biti sigurna da he to patka, a ne recimo, panirani pileći dinosaur kojeg su mi podmetnuli sotonisti novog svjetskog poretka? Kako???

:gaah:

Gdje samo čupaš ideje?
Je li patka bila dobra? Ja ju najviše volim na ringišpilu, pa dok se vrti malo ju mazati medom.
Poslije me uopće ne brine što ne hoda i ne gače. Ima ono nešto što je čini neodoljivom.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 16:23   #79
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Znanost je prije svega metoda - loša metoda, loša znanost.

Prikupljanje podataka - može biti loše, čovjek može zanemarivati podatke koji opovrgavaju stavove koje želi potvrditi.

Donošenje zaključaka - na temelju istih podataka različiti ljudi mogu donijeti dijametralno suprotne zaključke.

Neki društvene znanosti (a tu spada i psihologija) ne smatraju pravim znanostima.

Kada si bio u Keniji?

I ako smo bili u Keniji u isto vrijeme to nije čudan već rijedak događaj. Zašto? Pa zato što je Hrvata malo a od to malo Hrvata opet malo Hrvata putuje. Od malo Hrvata koji putuju malo Hrvata putuje u egzotične zemlje. Ako se ne varam, u isto vrijeme kada i ja u Keniji je bilo još cca 20-tak Hrvata. Sada tome dodaj broj Hrvata koji sudjeluju na forumu .....

Zašto to nije čudan događaj? Pa zato što nema ništa čudno u tome da više Hrvata istovremeno putuje u Keniju. To je običan, najobičniji događaj. Nije čudno niti to što Hrvati pišu na forumu. Dakle, radi se o dva obična događaja - putovanja u Keniju i pisanju na forumu.

Statistički je rijetko da osobe koje su istovremeno putovale u Keniju pišu i na forumu, ali to nije čudno.

Čudan događaj bio bi događaj koji nije u skladu sa zakonima prirode.
Nema loše znanosti.
Znanost je metoda koja te štiti od vlastitih pogrešaka.
Ako se ne držiš dobro metode onda nisi dobar znanstvenik.
Donošenje zaključaka je dozvoljeno kojekakvo, ali vrijede samo oni koji se mogu testirati i koji ispravno predviđaju ishod eksperimenta.
Dok se ne pronađe bolji model koji još bolje predviđa događaje i još bolje objašnjava svijet (realan ili imaginaran) koji opažamo.

U Nairobiu sam bio u devetom mjesecu.
Ako smo bili u isto vrijeme, naravno da to nije čudno, nego neobično.
Ona primjedba je bila malo sarkastična, ali sarkazam nije bio namijenjen tebi.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.