Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2017., 11:54   #1
Istovremeno d.o.o. i paušalni obrt

Pozdrav svima,

Vlasnik sam d.o.o.-a zadnjih 5 godina u kojem sam i jedini zaposleni. Firma funkcionira OK, isplaćujem si plaće redovno, nekakvih velikih troškova nemam i svake godine uredno plaćam porez na dobit.

Ukazala mi se prilika za još jedan posao i s obzirom da u d.o.o.-u ionako imam previše prihoda (čitaj: platim previše poreza na dobit), razmišljao sam o otvaranju paušalnog obrta na koji bi išao prihod od ovog drugog posla. S obzirom da plaćam sva davanja na svoju plaću u d.o.o.-u, doprinosi u obrtu bi mi bili relativno mali i ostalo bi mi više na kraju u tom obrtu nego da prihod od tog drugog posla isto usmjeravam u d.o.o. i onda plaćam porez na dobit.

Ima li neke prepreke ovom mom scenariju i da li bih bio sumnjiv na bilo koji način bilo kojem tijelu porezne uprave ili nekoj drugoj instituciji?

Hvala
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 18:20   #2
Nitko ništa ne zna?
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 13:05   #3
Zakonske prepreke da imate i doo i obrt nema. Imam klijenticu koja takav slučaj ima godinama (ima i doo i obrt, ne paušalni već klasično oporezivanje,ali to nije važno) i nikad nitko nije radio nikakav problem. Uredno sve plaća,sve uredno vodimo papirnato i nema razloga zašto bi ikome bili sumnjivi kad zakon omogućava da možete imati više različitih poslovnih subjekata. Tako da ne trebate brinuti.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 13:43   #4
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Zakonske prepreke da imate i doo i obrt nema. Imam klijenticu koja takav slučaj ima godinama (ima i doo i obrt, ne paušalni već klasično oporezivanje,ali to nije važno) i nikad nitko nije radio nikakav problem. Uredno sve plaća,sve uredno vodimo papirnato i nema razloga zašto bi ikome bili sumnjivi kad zakon omogućava da možete imati više različitih poslovnih subjekata. Tako da ne trebate brinuti.
hvala puno na odgovoru!

još jedna stvar ... s obzirom da ja stojim iza d.o.o.-a i iza obrta, mogu li ja, ovisno o potrebama obrta ili firme, preusmjeravati plaćanja od svojih kupaca prema firmi ili obrtu kako mi u kom slučaju zatreba novca?

znači, mogu li kupcu A u svibnju napisati račun kojeg izdaje d.o.o., a u lipnju izdati račun za istu uslugu istom kupcu, ali ovaj put iz obrta?

hvala
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 13:57   #5
Normalno da možeš , ako i obrt i d.o.o obavljaju djelatnost za koju izdaješ račun
signum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 14:43   #6
Quote:
signum kaže: Pogledaj post
Normalno da možeš , ako i obrt i d.o.o obavljaju djelatnost za koju izdaješ račun
je, ista je djelatnost ...
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 04:34   #7
A znači ne moram u toj kombinaciji u d.o.o u biti zaposlen na puno radno vrijeme?
Recimo može ići da u doo-u dva sata dnevno, a u paušalnom obrtu svejedno plaćam one niske doprinose svakog mjeseca,kao u bilo kojem slučaju kada je osoba još negdje zaposlena?

To mi malo čudno - a s druge strane dosta dobro - vući.

JEr tada bi ukupni doprinosi za paušalni obrt + d.o.o bili manje nego doprinosi samo za paušalni obrt.

Naime iznosili bi 500kn za paušalni obrt ( i to za najviši razred) i cca 500 kn za doo (ako smo zaposleni 1/4 radnog vremena) = ukupno 1000 mjesečno
A ovako ako imamo samo paušalni obrt plaćamo 1150 kn.

Griješim li?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 11:31   #8
U slučaju moje klijentice... ona je prijavljena na obrt,plaća cijele doprinose kao obrtnik,a na firmu ni nije prijavljena obzirom da već sve doprinose plaća preko obrta.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 19:11   #9
A obrt je pausalni?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 13:30   #10
Nije paušalni,navela sam gore u postu. Probat ću saznati ovo oko kombinacija za tvoj slučaj.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.