Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2017., 19:46   #21
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
..meni i ćaća i punac bogataši juh
Al ti nije palo na pamet da si bogatog punca imao prilike birati zato jer si imao preduvjet bogatog ćaće za početak? Iako formalno ne živimo u indijskom kastinskom sustavu, i u kapitalizmu su te kaste itekako žive i vidljive, i ne događa se baš često da se sirotinja miješa sa kapitalističkom elitom. Tak da ti savjet drži vodu jedino ak i on sam ima takav background.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:50   #22
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Al ti nije palo na pamet da si bogatog punca imao prilike birati zato jer si imao preduvjet bogatog ćaće za početak? Iako formalno ne živimo u indijskom kastinskom sustavu, i u kapitalizmu su te kaste itekako žive i vidljive, i ne događa se baš često da se sirotinja miješa sa kapitalističkom elitom. Tak da ti savjet drži vodu jedino ak i on sam ima takav background.
Itekako se miješa. Pod uvjetom da je sirotinja prejebeno zgodna.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:51   #23
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Kako misliš stostruko isplatiti, zaraditi 600 000 kn investirajući 6000 kn?

U što to, ja bi isto možda pokušao, imam nešto ušparano?
Pa to ti je primjer već toliko opjevanog Bitcoina, mislim da ti je omjer takav da si pred 7 godina uložio tih 6000 kuna u Bitcoin, danas bi ta investicija vrijedila oko 60 milijuna kuna. Dakako, tada za Bitcoin nitko nije ni znao što je, ali to je preduvjet za obogatiti se na takvim stvarima, da se u njih uloži na početku, prije booma (do kojeg u najvećem broju slučajeva nikada ne dodje). Plus dakako, da imam sposobnost predviđanja koja će aplikacija ili kriptovaluta biti novi Facebook ili Bitcoin, dakako da ti ne bih rekao, nego bih sam uplatio i obogatio se dodatno, tako da mi nikada baš neće biti jasni ljudi koji misle da će im netko drugi reći kako da se obogate.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:54   #24
Quote:
smoothjazz kaže: Pogledaj post
Itekako se miješa. Pod uvjetom da je sirotinja prejebeno zgodna.
Čitanje sa razumijevanjem molim, lijepo sam napisao da se ne događa BAŠ ČESTO, dakle događa se, ali gledajući apsolutnu sliku u malom omjeru, i gotovo uvijek to bude da sirotinja bude žensko, a bogataš muško, tako da bogatog punca dobije malo tko, bogatog svekra možda.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:56   #25
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Pa to ti je primjer već toliko opjevanog Bitcoina, mislim da ti je omjer takav da si pred 7 godina uložio tih 6000 kuna u Bitcoin, danas bi ta investicija vrijedila oko 60 milijuna kuna. Dakako, tada za Bitcoin nitko nije ni znao što je, ali to je preduvjet za obogatiti se na takvim stvarima, da se u njih uloži na početku, prije booma (do kojeg u najvećem broju slučajeva nikada ne dodje). Plus dakako, da imam sposobnost predviđanja koja će aplikacija ili kriptovaluta biti novi Facebook ili Bitcoin, dakako da ti ne bih rekao, nego bih sam uplatio i obogatio se, tako da mi nikada baš neće biti jasni ljudi koji misle da će im netko drugi reći kako da se obogate.
Pa vidim da bitcoin ide malo gore, malo dolje.

Baš me zanima što će biti s bitcoinom kad netko kompromitira sigurnost.

Imaš možda još neki primjer, a da nije npr. fejsbuk, apple ili google ili neka od 1000 kriptovaluta?
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:57   #26
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Ja bi rekao jednu staru kinesku:"Ako nisi mog'o birat oca, možeš punca."
..meni i ćaća i punac bogataši juh
Umiljato janje dvije majke sisa.
Hoćeš reći da si imao više sreće nego pameti u životu?
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:04   #27
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post

Imaš možda još neki primjer, a da nije npr. fejsbuk, apple ili google ili neka od 1000 kriptovaluta?
Naprimjer Lyoness. Ekipa koja je rano ušla u piramidalnu strukturu, dakle tamo negdje pred 6-7 godina, i ispod sebe u strukturu ubacila ljude koji su radili posao kak spada i dovlačili u sustav nove trgovce (dakle ne potrošače, nego partnere trgovce), danas su milijunaši, čak i kod nas u Hrvatskoj. Takvih je dakako samo nekolicina, ali recimo bilo koji MLM kao čisti piramidalni sustav ti je baš primjer kako se zaista može, pod preduvjetom da uđeš u struktruru dovoljno rano i da u strukturu ispod sebe uvučeš nekolicinu koji će zapeti i raditi sto na sat (mislim možeš i sam to raditi, ali tad je manje efektivno), preko tuđeg rada, u kratko vrijeme i bez velikog početnog uloga se obogatiti.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 21:38   #28
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Pa nisam shvatio je li ti cilj obogatiti se na brzinu ili imati stabilno povećanje glavnice kroz godine, recimo 10% godišnje? Jer realno, to ti je maksimum godišnje kapitalne dobiti na koju možeš računati, a da ti je glavnica relativno (ponavljam, relativno, ne apsolutno) sigurna. Ako imaš želju u kratko vrijeme (opet relativan pojam, kratko može značiti i 5 mjeseci i 5 godina, ovisno koliko si spreman čekati i riskirati) značajno povećati svoj ulog, i naravno ako si spreman na to da uloženi novac još i brže izgubiš, preporuka moja bi ti bila ulagati u one crowdfunding kampanje, gdje ekipa žica lovu za razne nove aplikacije, kriptovalute i takve stvari. Dakako, veća je vjerojatnost da će ti uložen novac zajmoprimci uludo potrošiti i da od svega neće biti ništa, i da tvoja investicija neće biti novi Facebook, ali znaš i sam, bez rizika nema profita. Plemeniti metali su ti isto recimo super za investirati, unca iridija tamo negdje pred 3 godine vrtjela se na oko 600$, danas je blizu 1000$, to ti je dakle povećanje od skoro 40%, možda ti se ovako ne čini puno, ali na veliki ulog, vjeruj puno je. Dakako, jednako tako si pred 3 godine mogao kupiti i uncu platine po 1500$, i danas onda blijedo plakati i gledati dok bi ti cijena bila oko 1000$ po unci, ali to opet ne znači da za 3 godine neće unca platine vrijediti 2500$, i eto tebe u parama. Zaključak, raščisti sam sa sobom kakav si investitor i koliko se bojiš izgubiti ulog, ak se bojiš, onda si konzervativan i zadovolji se obveznicama i dionicama koje će ti donositi 5 do max 10% godišnje profita, ak si spreman riskirati, ulaži u stvari kako rekao, razni MLM-ovi, kriptovalute i tako dalje. I odmah se pripremi da imaš više šanse svoj novac tako izgubiti nego obogatiti se.
Iskreno, tvoj način razmišljanja i logike u odgovorima ispod teme mi se najviše sviđa i nekako mi se čini najbliži mome načinu razmišljanja ali baš želim čuti sve strane, a i potrebno je imati oprečna mišljenja za kvalitetnu raspravu...Možda u samoj temi nisam dao dovoljno informacija pa evo što sam mislio - moji su iz Dubrovnika, i ajmo reći da ću dolje imati pola obiteljske kuće i jedna stan u naslijeđe tako da se ne zamaram dugoročno (mirovina) sa financijskim stanjem jer sam time koliko toliko namiren, moje ciljano razdoblje je nekih idućih 10 - 15 godina, i u tom razdoblju bi želio imati neki konstantni priljev novca sa strane, da mogu živjeti neopterećeno (ako imaš plaću 7500 kn, a trošiš 9000 bez ikakvog luksuza u životu onda te to bogme opterećuje), po mom mišljenju za "neopterećen" život u Hrvatskoj pojedincu treba nekih 12 do 15.000 kn mjesečno prihoda i cilj mi je do toga što prije doći - naravno, nemam nerealna očekivanja tipa dobitka na lotu, ali bi htio svoje slobodno vrijeme što bolje iskoristiti da sebi omogućim nekih recimo 1000-2000 kn mjesečno zarade "sa strane". Poanta je u tome da ako ja sad odjednom počnem proučavati sve oblike zarade i štednje, izgubit ću enormne količine vremena, znati ću o svemu ponešto, ali ozbiljno znanje o nečem određenom neću imati i zato mi je cilj odrediti koje bi mi bilo najbolje područje i usmjeriti se na to...eto nadam se da sam sada bio malo jasniji

Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
...Ne, ne.
Nisi ti vezan za ljude i kulturu. Vezan si za svoju zonu komfora.
I htio bi pokrenuti svoj zivot na bolje bez da iz nje izades.
Sretno.
Slažem se s tobom u potpunosti - vezan jesam za svoju zonu komfora, ali isto tako sam spreman i izaći iz te zone komfora...ali ipak smatram da treba to sve malo staviti na vagu - živjeti za zaradu i odreći se svog svojeg slobodnog vremena, društva, izlazaka i svega za 500-1000 kn mjesečno više?po meni neisplativo...odreći se 50% slobodnog vremena i izlazaka za 500-1000 kn...e to već može

Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Dakle recept za uspješan život i bogatstvo je po tebi kao prvo izučiti IT, a kao drugo otići trbuhom za kruhom po bijelom svijetu pa što bude? Bolje da igra loto onda i nada se najboljem.
Nažalost nije IT, u pitanju je brodogradnja, nisam to htio naglasiti jer većina ljudi kod nas brodogradnju doživljava kao ono: sjediš u potkošulji u svom vrtu, i lupaš čekićem po nekakvoj daski da bi na kraju nakon 10 godina ispala nekakva barčica od 5 metara, dok ne shvaćaju da je brod, uz svemirski brod i nuklearnu podmornicu (koja je isto dio brodogradnje) najkompliciraniji proizvod na svijetu u kojega su uključene skoro sve struke...nažalost, sami brodograditelji (naval architects) tu pokupe najmanje šlaga sa vrha ako ga pokupe ikako

Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Frend je kod nas dosao od cca 10K kn i tu je stao i bio godinama. Odselio se van. Sad ima oko 8K€ u istoj struci, uz usavrsavanja te kudikamo vecu mogucnost networkinga, a samim time i poslovnog napretka.

Dakle, veca kupovna moc u uredjenoj zemlji/drustvu te mogucnosti da se planira kakva buducnost VS manja kupovna moc, zivot u zajebanciji od neperspektivne drzave i biti bez ikakve buducnosti (a bogme i mogucnosti za napredak)?
Tezak izbor, zaista.

Treba(o je) loto igrati, kako ti kazes...
Kada sam krenuo pisati ovu temu pomislio sam da bi se mogla pretvoriti u raspravu ostati tu/ići u inozemstvo i zato sam naglasio da ne želim ići vani, ali eto opet ima puno dušebrižnika koji moraju drugima nabijati na nos taj odlazak u inozemstvo

Pa što je tako teško shvatiti da netko ne želi ići van? ljudi se uvijek čude kao pura dreku kad to izjavim u društvu i ne vjeruju mi...smatram se domoljubom (bez ikakvih HDZ/SDP pizdarija i politika me uopće ne zanima) iako nam je država trula skroz i upropaštena svim i svačim ali eto ja se ipak nadam da će jednog dana biti bolje za one koji ostanu...imao sam prilike poslovno upoznati Nizozemsku I Finsku...U Finskoj kolega sa fakulteta nakon što je upitan da li želi na pivu iza predavanja, izvadi svoj rokovnik u kojem su mu tjedne obaveze (hellou, o studentu pričamo) i kaže mi imam u četvrtak slobodno od 16 do 18 h pa možemo tada...sry, ali ja u takvom društvu ne želim živjeti, i da mi se jednog dana djeca odgajaju...meni je jednostavno nepojmljivo zamisliti proslavu 1.Maja doma uz stručnu knjigu a ne sa 10-15 prijatelja kod nekoga u vikendici uz 30 kg mesa i 4 gajbe pive...o lijepim ženama da ne pričamo - pa gdje u svijetu ima ovolika količina prelijepih cura/žena na jednom mjestu, u Nizozemskoj sam bio tjedan dana i evo stavljam glavu na panj ako sam vidio 2 lijepe žene tamo za svo to vrijeme...Spreman sam se odreći puno toga, ali tih nekih djelića života koji me usrećuju nisam zbog čistog novca

Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Što bi ulagao, onih 6000 kn za koje i sam kažeš da nisu puno?
Tu sam došao da bih to otkrio...mogu ja odvajati i više mjesečno ako dobro stegnem remen, kad budem imao svoj stan mogu uzeti cimera koji bi opet donosio 150-200€ mjesečno (iako svoj komfor jako volim), postoji mogućnost i posuđivanja neke love od staraca/prijatelja ako bude baš neka dobra i "sigurna" poslovna prilika...nisam ja ograničen samo na internet "nevidljivu" zaradu, može se tu podići i neki kredit, iznajmljivati stan/apartman, otvriti kafić/restoran ili neki servis, ali u potrazi sam za najboljim omjerom uloženo/dobiveno,a po mogućnosti da i uživam u tome što radim/istražujem

Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
16 sati rada iducih deset godina i bit ces multimilijunas ostatak zivota

Spoj inženjerske logike i ekonomije garantira ti ispjeh. Pokusaj doci do menadzerske pozicije sto prije i nastavi skolovanje na MBA kad skupis dovoljno iskustva - uspjeh zagarantiran.

Ne postoji nista atraktivnije od ovog.
Nažalost ja ne znam niti jednog inženjera brodogradnje koji je postao menadžer...ima par svijetlih točaka, vlasnika sadašnjh firmi u Hrvatskoj koji su proizašli iz raspada bivšeg Brodoprojekta u Jugi, ali tad je bilo neko sasvim drugo vrijeme i to je bilo moguće uz dobru pozadinu..danas je neko sasvim drugo vrijeme i ja još uz to nemam nikakvu pozadinu tako da skroz nemoguća misija...moja struka je ograničena na nekih max. 5-6000€ i to uz mnogo sreće i to vani, recimo da se postane neki inspektor/voditelj navoza/nabave ili tako nešto, ali opet jako jako teško jer sve te fine pozicije stranci drže za svoje ljude

Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Nema garancije, ali ovo što si napisao je preduvjet.

Ako nemaš člansku iskaznicu domoljubne stranke ili zvučno prezime i ako te loto neće, ostaje ti 16 sati dnevno, naravno pametno birati struku tamo gdje je novac veći i može se poboljšati svoj život.
Dobro napisano...iako ni sama iskaznica stranke danas ne znači puno (novim članovima mislim), znam ih puno koji su pokušali u politiku ali su brzo izvisili jer se uvijek pojavi netko sa boljim zaleđem...što se struke tiče, nažalost izabrao sam tu koju jesam (jest da mi je posao zanimljiv i drago mi ga je raditi) a tu se vrte jako male pare ako uspoređujemo na primjer sa pravom, ekonomijom pa čak i građevinom, svu lovu pokupe brodovlasnici, agencije za najam/izgradnju brodova i menadžeri, samim brodograditeljima ostaje jako malo i zato se tu savjetujem kako zaraditi pare sa strane a ne u samoj struci

Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Ja bi rekao jednu staru kinesku:"Ako nisi mog'o birat oca, možeš punca."
..meni i ćaća i punac bogataši juh
Umiljato janje dvije majke sisa.
hahaha...izgleda da mi se tome jedino ostalo nadati
Happy Psycho is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 21:44   #29
Quote:
smoothjazz kaže: Pogledaj post
Psycho, u Rijeci imaš nemali broj firmi koje odrađuju projekte po svijetu (automatika u industrijskim postrojenjima, brodovi i slično) gdje uvjeti rada nisu bajni ali plaća je više nego pristojna. Zagrizi, odradi nekoliko godina i kupi si stan za keš. Mlad si, stigneš. Kasnije će biti vremena za zonu komfora.
pa upravo tu i radim...samo ne znam jesi ti baš svjesna omjera plaće/cijena stana u Rijeci?...da štedim mjesečno 500€ (što je nemoguće), za stan od 60.000€ bi mi trebalo "samo" 10 godina, a za 60.000€ u Rijeci možeš kupiti eventualno rupu od 40 kvadrata, za iole pristojan stan normalne kvadrature cijena će biti puno bliže 100.000€...znači nažalost kredit je jedina opcija, ili sam ja možda nešto propustio?

Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Naprimjer Lyoness. Ekipa koja je rano ušla u piramidalnu strukturu, dakle tamo negdje pred 6-7 godina, i ispod sebe u strukturu ubacila ljude koji su radili posao kak spada i dovlačili u sustav nove trgovce (dakle ne potrošače, nego partnere trgovce), danas su milijunaši, čak i kod nas u Hrvatskoj. Takvih je dakako samo nekolicina, ali recimo bilo koji MLM kao čisti piramidalni sustav ti je baš primjer kako se zaista može, pod preduvjetom da uđeš u struktruru dovoljno rano i da u strukturu ispod sebe uvučeš nekolicinu koji će zapeti i raditi sto na sat (mislim možeš i sam to raditi, ali tad je manje efektivno), preko tuđeg rada, u kratko vrijeme i bez velikog početnog uloga se obogatiti.
a šta nisu piramidalne šeme ilegalne? Davno su me pokušavali uvaliti u ono sranje od Magic Gold-a kod nas ali odmah sam shvatio o čemu je riječ i domakao se od toga
Happy Psycho is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 22:31   #30
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post


a šta nisu piramidalne šeme ilegalne? Davno su me pokušavali uvaliti u ono sranje od Magic Gold-a kod nas ali odmah sam shvatio o čemu je riječ i domakao se od toga
Na papiru jesu, ali svaki MLM se jedno vrijeme uspijeva obraniti od zakona da se ne radi o Ponzijevoj shemi. Lyoness ima čak tvrtku podružnicu i ured u Hrvatskoj.

https://www.fininfo.hr/Poduzece/Preg...etaljno/114426

Naravno, za to ti je sad prekasno, ali ima raznih drugih MLM-ova, uspješnijih i manje uspješnih.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 22:41   #31
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
Iskreno, tvoj način razmišljanja i logike u odgovorima ispod teme mi se najviše sviđa i nekako mi se čini najbliži mome načinu razmišljanja ali baš želim čuti sve strane, a i potrebno je imati oprečna mišljenja za kvalitetnu raspravu..
Poštovani kolega.
Pošto smo obadvoje završili u fax. Rijeci ja bih ti preporučio da se upoznaš sa mojom generacijom. On će ti u kratkim crtama objasniti kako se obogatiti kao dipl. inž. https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...4&postcount=16

Ili možda moga asistenta iz ekonomike proizvodnje koji je radio u V. Lencu :
https://www.vecernji.hr/vijesti/rije...na-eura-235189

A i moga bivšeg direktora, koji je najprije upropastio firmu gdje radim , pa onda postao direktor V. Lenca : http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...smanjena-placa
A sada je direktor Luke Zadar: http://www.057info.hr/vijesti/2017-0...e-uprave-zadar

A mogao bi se okušati u biljnoj proizvodnji kao ovaj kolega:
http://www.poslovna.hr/lite/d-fructu...i.aspx?lang=en
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 06:42   #32
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Ja bi rekao jednu staru kinesku:"Ako nisi mog'o birat oca, možeš punca."
..meni i ćaća i punac bogataši juh
Umiljato janje dvije majke sisa.
Caca i punac? Onda to umiljato janje ne sisa dvije mame

Ali, ko voli, jel....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 06:56   #33
Odi u privatnike i zarađivat ćeš 40.000kn mjesečno ko ja., moj ćaća je vazda govorio jebo ja inžinjere i doktore i njihove plaćice, kad ja njiovu ploću zaradim do podne, sine veli ko igra za raju zanemaruje taktiku i završit će karijeru u nižerazrednom FK Vratniku, sine neš ba na pakultet da budeš svitski hamal neg buš svoj gazda privatnik da te tuđin ne darači, mi smo vazda gazde i plemići bili i nebuš tuđi najamni radnik ,sviiiiitski hamal(produženo i, kao šljaker od svita naroda komšijski radnik ) pa da te tuđin handri i jakari
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 06:58   #34
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
Tu sam došao da bih to otkrio...mogu ja odvajati i više mjesečno ako dobro stegnem remen, kad budem imao svoj stan mogu uzeti cimera koji bi opet donosio 150-200€ mjesečno (iako svoj komfor jako volim), postoji mogućnost i posuđivanja neke love od staraca/prijatelja ako bude baš neka dobra i "sigurna" poslovna prilika...nisam ja ograničen samo na internet "nevidljivu" zaradu, može se tu podići i neki kredit, iznajmljivati stan/apartman, otvriti kafić/restoran ili neki servis, ali u potrazi sam za najboljim omjerom uloženo/dobiveno,a po mogućnosti da i uživam u tome što radim/istražujem
Pa sve da je i 60.000 kn ne mijenja puno na stvari. Ako je ulaganje "sigurno" možeš računati na povrat u jednoznamenkastom iznosu. Ajmo reći da imaš povrat i 10% to je opet samo jedan tjedan odmora godišnje.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 09:27   #35
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
Iskreno, tvoj način razmišljanja i logike u odgovorima ispod teme mi se najviše sviđa i nekako mi se čini najbliži mome načinu razmišljanja ali baš želim čuti sve strane, a i potrebno je imati oprečna mišljenja za kvalitetnu raspravu...Možda u samoj temi nisam dao dovoljno informacija pa evo što sam mislio - moji su iz Dubrovnika, i ajmo reći da ću dolje imati pola obiteljske kuće i jedna stan u naslijeđe tako da se ne zamaram dugoročno (mirovina) sa financijskim stanjem jer sam time koliko toliko namiren, moje ciljano razdoblje je nekih idućih 10 - 15 godina, i u tom razdoblju bi želio imati neki konstantni priljev novca sa strane, da mogu živjeti neopterećeno (ako imaš plaću 7500 kn, a trošiš 9000 bez ikakvog luksuza u životu onda te to bogme opterećuje), po mom mišljenju za "neopterećen" život u Hrvatskoj pojedincu treba nekih 12 do 15.000 kn mjesečno prihoda i cilj mi je do toga što prije doći - naravno, nemam nerealna očekivanja tipa dobitka na lotu, ali bi htio svoje slobodno vrijeme što bolje iskoristiti da sebi omogućim nekih recimo 1000-2000 kn mjesečno zarade "sa strane". Poanta je u tome da ako ja sad odjednom počnem proučavati sve oblike zarade i štednje, izgubit ću enormne količine vremena, znati ću o svemu ponešto, ali ozbiljno znanje o nečem određenom neću imati i zato mi je cilj odrediti koje bi mi bilo najbolje područje i usmjeriti se na to...eto nadam se da sam sada bio malo jasniji



Slažem se s tobom u potpunosti - vezan jesam za svoju zonu komfora, ali isto tako sam spreman i izaći iz te zone komfora...ali ipak smatram da treba to sve malo staviti na vagu - živjeti za zaradu i odreći se svog svojeg slobodnog vremena, društva, izlazaka i svega za 500-1000 kn mjesečno više?po meni neisplativo...odreći se 50% slobodnog vremena i izlazaka za 500-1000 kn...e to već može



Nažalost nije IT, u pitanju je brodogradnja, nisam to htio naglasiti jer većina ljudi kod nas brodogradnju doživljava kao ono: sjediš u potkošulji u svom vrtu, i lupaš čekićem po nekakvoj daski da bi na kraju nakon 10 godina ispala nekakva barčica od 5 metara, dok ne shvaćaju da je brod, uz svemirski brod i nuklearnu podmornicu (koja je isto dio brodogradnje) najkompliciraniji proizvod na svijetu u kojega su uključene skoro sve struke...nažalost, sami brodograditelji (naval architects) tu pokupe najmanje šlaga sa vrha ako ga pokupe ikako



Kada sam krenuo pisati ovu temu pomislio sam da bi se mogla pretvoriti u raspravu ostati tu/ići u inozemstvo i zato sam naglasio da ne želim ići vani, ali eto opet ima puno dušebrižnika koji moraju drugima nabijati na nos taj odlazak u inozemstvo

Pa što je tako teško shvatiti da netko ne želi ići van? ljudi se uvijek čude kao pura dreku kad to izjavim u društvu i ne vjeruju mi...smatram se domoljubom (bez ikakvih HDZ/SDP pizdarija i politika me uopće ne zanima) iako nam je država trula skroz i upropaštena svim i svačim ali eto ja se ipak nadam da će jednog dana biti bolje za one koji ostanu...imao sam prilike poslovno upoznati Nizozemsku I Finsku...U Finskoj kolega sa fakulteta nakon što je upitan da li želi na pivu iza predavanja, izvadi svoj rokovnik u kojem su mu tjedne obaveze (hellou, o studentu pričamo) i kaže mi imam u četvrtak slobodno od 16 do 18 h pa možemo tada...sry, ali ja u takvom društvu ne želim živjeti, i da mi se jednog dana djeca odgajaju...meni je jednostavno nepojmljivo zamisliti proslavu 1.Maja doma uz stručnu knjigu a ne sa 10-15 prijatelja kod nekoga u vikendici uz 30 kg mesa i 4 gajbe pive...o lijepim ženama da ne pričamo - pa gdje u svijetu ima ovolika količina prelijepih cura/žena na jednom mjestu, u Nizozemskoj sam bio tjedan dana i evo stavljam glavu na panj ako sam vidio 2 lijepe žene tamo za svo to vrijeme...Spreman sam se odreći puno toga, ali tih nekih djelića života koji me usrećuju nisam zbog čistog novca



Tu sam došao da bih to otkrio...mogu ja odvajati i više mjesečno ako dobro stegnem remen, kad budem imao svoj stan mogu uzeti cimera koji bi opet donosio 150-200€ mjesečno (iako svoj komfor jako volim), postoji mogućnost i posuđivanja neke love od staraca/prijatelja ako bude baš neka dobra i "sigurna" poslovna prilika...nisam ja ograničen samo na internet "nevidljivu" zaradu, može se tu podići i neki kredit, iznajmljivati stan/apartman, otvriti kafić/restoran ili neki servis, ali u potrazi sam za najboljim omjerom uloženo/dobiveno,a po mogućnosti da i uživam u tome što radim/istražujem



Nažalost ja ne znam niti jednog inženjera brodogradnje koji je postao menadžer...ima par svijetlih točaka, vlasnika sadašnjh firmi u Hrvatskoj koji su proizašli iz raspada bivšeg Brodoprojekta u Jugi, ali tad je bilo neko sasvim drugo vrijeme i to je bilo moguće uz dobru pozadinu..danas je neko sasvim drugo vrijeme i ja još uz to nemam nikakvu pozadinu tako da skroz nemoguća misija...moja struka je ograničena na nekih max. 5-6000€ i to uz mnogo sreće i to vani, recimo da se postane neki inspektor/voditelj navoza/nabave ili tako nešto, ali opet jako jako teško jer sve te fine pozicije stranci drže za svoje ljude



Dobro napisano...iako ni sama iskaznica stranke danas ne znači puno (novim članovima mislim), znam ih puno koji su pokušali u politiku ali su brzo izvisili jer se uvijek pojavi netko sa boljim zaleđem...što se struke tiče, nažalost izabrao sam tu koju jesam (jest da mi je posao zanimljiv i drago mi ga je raditi) a tu se vrte jako male pare ako uspoređujemo na primjer sa pravom, ekonomijom pa čak i građevinom, svu lovu pokupe brodovlasnici, agencije za najam/izgradnju brodova i menadžeri, samim brodograditeljima ostaje jako malo i zato se tu savjetujem kako zaraditi pare sa strane a ne u samoj struci



hahaha...izgleda da mi se tome jedino ostalo nadati
Prekvalificiraj se na Pomorskom fakultetu za brodostrojara kad si već u strojarstvu. Težak posao ali dobro plaćen. Odradi par ugovora pa poslije budi neki inspektor po brodovima i mlati ozbiljnu lovu. Kao brodski strojar sa iskustvom imaš raznih poslova u commissioningu gdje za kratko vrijeme možeš doći do pristojne količine novca. Onda to lijepo uložiš u neki apartman i neka se isplaćuje. Uostalom, barem u commissioningu ćeš sresti svakakave ljude po svijetu s kojima se možeš povezati pa možda padne i kakva poslovna prilika za ulaganje...
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 11:54   #36
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Poštovani kolega.
Pošto smo obadvoje završili u fax. Rijeci ja bih ti preporučio da se upoznaš sa mojom generacijom. On će ti u kratkim crtama objasniti kako se obogatiti kao dipl. inž. https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...4&postcount=16

Ili možda moga asistenta iz ekonomike proizvodnje koji je radio u V. Lencu :
https://www.vecernji.hr/vijesti/rije...na-eura-235189

A i moga bivšeg direktora, koji je najprije upropastio firmu gdje radim , pa onda postao direktor V. Lenca : http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...smanjena-placa
A sada je direktor Luke Zadar: http://www.057info.hr/vijesti/2017-0...e-uprave-zadar

A mogao bi se okušati u biljnoj proizvodnji kao ovaj kolega:
http://www.poslovna.hr/lite/d-fructu...i.aspx?lang=en
Samo diplomski sam sam završio u Rijeci (zadnje 2 godine studija) tako da jako malo znam o tim "facama" i genercijama od tamo...ali u svakom slučaju lijepo je znati da ima tako "uspješnih" bivših studenata tehničkog fakulteta

Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Odi u privatnike i zarađivat ćeš 40.000kn mjesečno ko ja., moj ćaća je vazda govorio jebo ja inžinjere i doktore i njihove plaćice, kad ja njiovu ploću zaradim do podne, sine veli ko igra za raju zanemaruje taktiku i završit će karijeru u nižerazrednom FK Vratniku, sine neš ba na pakultet da budeš svitski hamal neg buš svoj gazda privatnik da te tuđin ne darači, mi smo vazda gazde i plemići bili i nebuš tuđi najamni radnik ,sviiiiitski hamal(produženo i, kao šljaker od svita naroda komšijski radnik ) pa da te tuđin handri i jakari
shvatio sam ovo kao trollanje iako znam da ima puno takvih kod nas u državi...ali svejedno, da bi išao u privatnike treba mi opet neko zaleđe (ćaća ili punac kako ti kažeš) ili poprilično love a nemam ni jedno ni drugo...

Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa sve da je i 60.000 kn ne mijenja puno na stvari. Ako je ulaganje "sigurno" možeš računati na povrat u jednoznamenkastom iznosu. Ajmo reći da imaš povrat i 10% to je opet samo jedan tjedan odmora godišnje.
Ok, nisam mislio baviti se samo 100% sigurnim stvarima jer onda bi štedio, stavio pare na oročenu štednju i to je to...inflacija mi to pojede i zapravo samo prelijevam iz šupljeg u prazno...više me zanima recimo neki tijek ulaganja nekoga tko je isto počeo od nule ali puno prije mene (ok, tako je trebalo razmišljati možda sa 18 ali jebiga tu sam sad gdje jesam...), znači ono - krenem od idućeg mjeseca uplaćivati recimo 200 kn u životno osiguranje ili neku stambenu štednju, stegnem malo remen za početak i imam recimo 500 kn mjesečno sa strane, nakon godinu dana imam tih 6000 kn, pola stavim u neke "sigurne" dionice, a pola u nešto rizičnije (recimo Bitcoin), a u međuvremenu dok to traje čitam knjige tog i tog autora i pratim te i te forume/blogove...eto savjeti takvog i sličnog tipa me zanimaju, nadam se da će takvih i biti

Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Prekvalificiraj se na Pomorskom fakultetu za brodostrojara kad si već u strojarstvu. Težak posao ali dobro plaćen. Odradi par ugovora pa poslije budi neki inspektor po brodovima i mlati ozbiljnu lovu. Kao brodski strojar sa iskustvom imaš raznih poslova u commissioningu gdje za kratko vrijeme možeš doći do pristojne količine novca. Onda to lijepo uložiš u neki apartman i neka se isplaćuje. Uostalom, barem u commissioningu ćeš sresti svakakave ljude po svijetu s kojima se možeš povezati pa možda padne i kakva poslovna prilika za ulaganje...
Otac mi je jao dobar brodostrojar, a i mlađi brat mi se školuje isto za brodostrojara tako da mislim da je to dovoljno za jednu obitelj...jako dobro znam da je to kruh sa 7 kora, ali isto tako znam da je to (uz nautiku) jedina struka u kojoj se nešto može zaraditi u Hrvatskoj bez pretjerano truda/talenta/sreće...imao sam ideju na pola studija prebaciti se na pomorski kada sam shvatio da u ovoj struci nikada neću imati love, ali starci su me odgovorili od toga uz uvjet da će mi "pomoći" u životu i od tud sada ova kupnja stana jer inače ne bi ja lako skupio za to...tako da prvo ne bih htio njih iznevjeriti da idem sada na prekvalifikaciju, a drugo, uz to što idem na struku niže (sa inženjera na običnog strojara u pogonu), trebalo bi mi barem 3 godine još školovanja (2 godine diplomskog i barem godina razlike predmeta), budući da imam dosta prijatelja novopečenih pomoraca znam da na prvi ukrcaj za neku bolju firmu čekaju i po 2 do 3 godine, nakon toga još godina dana asistenture, i sigurno do 5 godina rada ako se pokažem kvalitetan da bi mogao uopće razmišljati o nekom inspektoru, tako da sam debelo u 40-ima kad bi to sve išlo po planu...tako da mi ta opcija nikako ne djeluje atraktivno i davno sam odustao od nje...eventualno što bi bilo moguće je kao inženjer se uvaliti neki od registara (Lloyd, DNV, BV) i raditi kao inspektor za registar, ali tu opet treba jako dobra veza (pokušao ali ne ide, nisam ni odgovor dobio do nijednog) ili se mogu dokazati kao inženjer pa nekako završiti tamo ali za to je opet potrebno vrijeme a i puno sreće
Happy Psycho is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 12:12   #37
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
Ok, nisam mislio baviti se samo 100% sigurnim stvarima jer onda bi štedio, stavio pare na oročenu štednju i to je to...inflacija mi to pojede i zapravo samo prelijevam iz šupljeg u prazno...više me zanima recimo neki tijek ulaganja nekoga tko je isto počeo od nule ali puno prije mene (ok, tako je trebalo razmišljati možda sa 18 ali jebiga tu sam sad gdje jesam...), znači ono - krenem od idućeg mjeseca uplaćivati recimo 200 kn u životno osiguranje ili neku stambenu štednju, stegnem malo remen za početak i imam recimo 500 kn mjesečno sa strane, nakon godinu dana imam tih 6000 kn, pola stavim u neke "sigurne" dionice, a pola u nešto rizičnije (recimo Bitcoin), a u međuvremenu dok to traje čitam knjige tog i tog autora i pratim te i te forume/blogove...eto savjeti takvog i sličnog tipa me zanimaju, nadam se da će takvih i biti
Što se literature tiče, preporučio bih ti da pročitaš sljedeća djela:

Robert T. Kiyosaki:

Bogati otac, siromašni otac : što bogati uče svoju djecu o novcu - a siromašni i srednja klasa ne!

Kvadrant protoka novca : vodič Bogatog oca u financijsku slobodu

Vodič u investiranje : u što ulažu bogati, a siromašni i srednja klasa ne


Preporučio bih ti da ih pročitaš upravo tim redom kako su navedene knjige, neće ti otkriti ništa spektakularno, ali dobit ćeš jedan novi pogled na novac i načine stjecanja istoga.

Napoleon Hill:

Misli i postani bogat

Ovo je više knjiga koja daje pogled sa filozofske strane, ali itekako se isplati pročitati.

George S. Clason:

Najbogatiji čovjek u Babilonu

Ovo pročitaj svakako, bezvremenski savjeti u svezi financija i raspolaganja novcem.

Eto za početak ovo je literatura koju bih ti preporučio da proučiš, ako se misliš ozbiljnije u životu baviti financijskim ulaganjem, ako ne i ako si zadovoljan sa nekim minimalnim, a relativno sigurnim povratom od cca 5-10% godišnje, nemoj se ni zamarati sa literaturom, bilo koji financijski savjetnik ti za malu naknadu onda može preporučiti kamo da uložiš svoj novac.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 12:28   #38
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Što se literature tiče, preporučio bih ti da pročitaš sljedeća djela:

Robert T. Kiyosaki:

Bogati otac, siromašni otac : što bogati uče svoju djecu o novcu - a siromašni i srednja klasa ne!

Kvadrant protoka novca : vodič Bogatog oca u financijsku slobodu

Vodič u investiranje : u što ulažu bogati, a siromašni i srednja klasa ne


Preporučio bih ti da ih pročitaš upravo tim redom kako su navedene knjige, neće ti otkriti ništa spektakularno, ali dobit ćeš jedan novi pogled na novac i načine stjecanja istoga.

Napoleon Hill:

Misli i postani bogat

Ovo je više knjiga koja daje pogled sa filozofske strane, ali itekako se isplati pročitati.

George S. Clason:

Najbogatiji čovjek u Babilonu

Ovo pročitaj svakako, bezvremenski savjeti u svezi financija i raspolaganja novcem.

Eto za početak ovo je literatura koju bih ti preporučio da proučiš, ako se misliš ozbiljnije u životu baviti financijskim ulaganjem, ako ne i ako si zadovoljan sa nekim minimalnim, a relativno sigurnim povratom od cca 5-10% godišnje, nemoj se ni zamarati sa literaturom, bilo koji financijski savjetnik ti za malu naknadu onda može preporučiti kamo da uložiš svoj novac.
Hvala na savjetima,

Najbogatiji čovjek u Babilonu sam negdje davno pročitao, ali svakako ću se podsjetiti, ostalu ću tim redom kako si i nabrojio

Zanimljivo da si spomenuo financijske savjetnike, njih sam totalno zaboravio...prije nekih 8-9 godina sam bio dobio random poziv na mobitel kao da dođem na to besplatno financijsko savjetovanje (ne sjećam se ni koja je banka bila), tamo su me pitali kao koliko bi ja love mogao izdvajati mjesečno i ponudili se da mi za taj iznos naprave neki finacijski plan, ali se nisu više nikada javili - valjda im nisam djelovao dovoljno zainteresiran...ali sad mi to djeluje kao puno bolja ideja - ima li tu na forumu možda neka tema o financijskim savjetnicima (search mi ne radi) i koji je uopće savjet vas forumaša o njima?
Happy Psycho is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 12:38   #39
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post

Zanimljivo da si spomenuo financijske savjetnike, njih sam totalno zaboravio...prije nekih 8-9 godina sam bio dobio random poziv na mobitel kao da dođem na to besplatno financijsko savjetovanje (ne sjećam se ni koja je banka bila), tamo su me pitali kao koliko bi ja love mogao izdvajati mjesečno i ponudili se da mi za taj iznos naprave neki finacijski plan, ali se nisu više nikada javili - valjda im nisam djelovao dovoljno zainteresiran...ali sad mi to djeluje kao puno bolja ideja - ima li tu na forumu možda neka tema o financijskim savjetnicima (search mi ne radi) i koji je uopće savjet vas forumaša o njima?
Od njih nemoj puno očekivati, jer to ti je ekipa koju su uzeli sa ceste (doslovno taj posao radi tkogod, jer vidim da stalno jedne te iste firme objavljuju natječaje za takve poslove, dakle netko radi, vidi da od toga nema ništa, ode dalje, a firma onda traži novog naivca, i tako ukrug), i preporučuju ti da ulažeš novac samo ondje gdje njihova firma ima potpisan ugovor sa nekim drugim subjektom na tržištu, primjerice zamisli da imaš dva osiguravatelja, A i B, prvi isplaćuje premiju na životno osiguranje od 2% godišnje, drugi od 3%. Financijski savjetnik kod kojeg dodješ radi za tvrtku koja ima ugovor sa tvrtkom A, i on će ti pokušati uvaliti njihov proizvod na kojem ćeš manje zaraditi samo zato jer mu tvrtka ima ugovor sa njima, i neće te ni obavijestiti da na tržištu postoje i bolje opcije. Ali ak ti to ne smeta, potraži ih, zašto ne.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 12:46   #40
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
Otac mi je jao dobar brodostrojar, a i mlađi brat mi se školuje isto za brodostrojara tako da mislim da je to dovoljno za jednu obitelj...jako dobro znam da je to kruh sa 7 kora, ali isto tako znam da je to (uz nautiku) jedina struka u kojoj se nešto može zaraditi u Hrvatskoj bez pretjerano truda/talenta/sreće...imao sam ideju na pola studija prebaciti se na pomorski kada sam shvatio da u ovoj struci nikada neću imati love, ali starci su me odgovorili od toga uz uvjet da će mi "pomoći" u životu i od tud sada ova kupnja stana jer inače ne bi ja lako skupio za to...tako da prvo ne bih htio njih iznevjeriti da idem sada na prekvalifikaciju, a drugo, uz to što idem na struku niže (sa inženjera na običnog strojara u pogonu), trebalo bi mi barem 3 godine još školovanja (2 godine diplomskog i barem godina razlike predmeta), budući da imam dosta prijatelja novopečenih pomoraca znam da na prvi ukrcaj za neku bolju firmu čekaju i po 2 do 3 godine, nakon toga još godina dana asistenture, i sigurno do 5 godina rada ako se pokažem kvalitetan da bi mogao uopće razmišljati o nekom inspektoru, tako da sam debelo u 40-ima kad bi to sve išlo po planu...tako da mi ta opcija nikako ne djeluje atraktivno i davno sam odustao od nje...eventualno što bi bilo moguće je kao inženjer se uvaliti neki od registara (Lloyd, DNV, BV) i raditi kao inspektor za registar, ali tu opet treba jako dobra veza (pokušao ali ne ide, nisam ni odgovor dobio do nijednog) ili se mogu dokazati kao inženjer pa nekako završiti tamo ali za to je opet potrebno vrijeme a i puno sreće
Prekvalifikacija bi ti brzo prošla bar u srednjoj školi u Bakru brzo i efikasno. To ti je već dosta za ukrcaj. Otac ti može pomoći da se ukrcaš. A faks ionako možeš riješiti izvanredno. Plus završio si već brodogradnju pa će ti priznati sve žive i nežive ispite. Imati ćeš smiješno malu razliku ispita. Po meni se to isplati. Ono što je najvažnije... Imati ćeš fakultet po STCW konvenciji koji je priznat svugdje u svijetu.
Ako misliš dobro zarađivati, a ne ići u svijet, ostaje ti apartmanizacija. Ipak ako hoćeš imati još apartmana, morati ćeš ih odnekud zaraditi. Što se struke tiče, zaboravi poslove u HR. Možeš zarađivati za hrv. prilike dobro i tu ali ćeš se naraditi za to i raditi ćeš s balkancima kao šefovima, a to ti i nije neka sreća u životu. Ako želiš dobru zaradu, morati ćeš van. Vani se vrti lova. Kad zaradiš, možeš ju uložiti kamo ti je volja. Dakle, bez ozbiljnog izlaska iz komfort zone, nema velike love. Osim ako se ne bogato ne oženiš. A i za to moraš ići van.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.