Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2017., 19:21   #361
Quote:
Loborek kaže: Pogledaj post
Ne uspijevam pretraživati po forumu pa da pokušam ovako.

Kupovina nekretnine...

Vlasnik nekretnine nema prijavljenu adresu u HR više od 10 godina. Na svim dokumentima ima adresu u drugoj zemlji. U ZK izvatku stoji njegova posljednja adresa koju je imao u HR.

Može li se obaviti takva kupoprodaja ako odgovaraju OIB, JMBG i svi ostali podaci? Koju adresu napisati u kupoprodajnom ugovoru?
U ugovor se piše trenutno aktualna adresa koja je u dokumentu pomoću kojeg se identificira prodavatelj. U ovom slučaju je to strana adresa.

Imaš 2 mogućnosti kako ovo riješiti. Prodavatelj prije prodaje izmijeni svoju staru adresu u novu stranu u gruntovnici, pa onda sklopite kupoprodajni ugovor.

Ili tebi da svoje uvjerenje o prebivalištu iz MUP-a u kojem moraju biti upisane sve adrese na kojima je bio prijavljen (pa i ta strana, ako je regulirao prebivalište). I to uvjerenje onda priložiš s ostalim dokumentima potrebnim za uknjižbu.

Preporučujem ovo prvo.

P. S. Ako u osobnoj ili putovnici ima upisanu stranu adresu, a vi ste u ugovor upisali adresu iz ZK, nećete moći ovjeriti ugovor kod bilježnika. Svi podaci u ugovoru za osobu koja prodaje se moraju slagati s onima koji su na ispravi pomoću koje se ista identificira.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:11   #362
U teoriji obje opcije su neizvedive. Osoba se vraca u inozemstvo i nece se vratiti sljedecih 5 godina, ako i tada.

Nadalje... osoba se odrekla HR drzavljanstva prije 15 god i od tada nema prijavljenu ni jednu adresu u HR, pa tako ni u MUPu nema nove adrese.

Ali... u postupku legalizacije za gradevinu na toj cestici je dobio rjesenje sa sadasnjom adresom iz inozemstva iako je ZK izvadak na staru HR adresu.

Ima li tu pomoci? Moze li rjesenje iz legalizacije posluzit?
__________________
Besplatno hranim trollove
Loborek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:14   #363
Zar OIB i JMBG nisu bolji dokaz od adrese?
__________________
Besplatno hranim trollove
Loborek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:17   #364
Quote:
Loborek kaže: Pogledaj post
U teoriji obje opcije su neizvedive. Osoba se vraca u inozemstvo i nece se vratiti sljedecih 5 godina, ako i tada.

Nadalje... osoba se odrekla HR drzavljanstva prije 15 god i od tada nema prijavljenu ni jednu adresu u HR, pa tako ni u MUPu nema nove adrese.

Ali... u postupku legalizacije za gradevinu na toj cestici je dobio rjesenje sa sadasnjom adresom iz inozemstva iako je ZK izvadak na staru HR adresu.

Ima li tu pomoci? Moze li rjesenje iz legalizacije posluzit?

Kakve bi pak rješenje o legalizaciji imalo s ovime veze? Nikakve. Ovo služi tomu da se bez sumnje odredi identitet prodavatelja.

Kako znaš da u njegovom uvjerenju o prebivalištu ne piše ta strana adresa?
Na temelju ZK to ne možeš znati, tamo se ništa ne mijenja bez prethodnog zahtjeva.

Kako sam napisao, treba ti dati uvjerenje o prebivalištu. A daljnji postupci ovise o tome što tamo piše.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:19   #365
Quote:
Loborek kaže: Pogledaj post
Zar OIB i JMBG nisu bolji dokaz od adrese?
U teoriji. U praksi se ti sigurno nećeš uknjižiti bez ovoga što sam napisao.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:36   #366
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Kakve bi pak rješenje o legalizaciji imalo s ovime veze? Nikakve. Ovo služi tomu da se bez sumnje odredi identitet prodavatelja.



Kako znaš da u njegovom uvjerenju o prebivalištu ne piše ta strana adresa?

Na temelju ZK to ne možeš znati, tamo se ništa ne mijenja bez prethodnog zahtjeva.



Kako sam napisao, treba ti dati uvjerenje o prebivalištu. A daljnji postupci ovise o tome što tamo piše.


Recimo da znam sto pise u uvjerenju o prebivalistu. Pise mu posljednja adresa u HR ali bez adrese nakon toga. Covjek nema HR drzavljanstvo ni adresu u HR.

Znaci na temelju svih ostalih podataka nece se moci upisati u zemljisnim knjigama promjena vlasnistva?! Super! Onda to mozemo zaboravit.

Btw... u ZK izvatku pise JMBG. To pretpostavljam ne vrijedi... Iako adresu mozes promijenit ali jmbg ne.
__________________
Besplatno hranim trollove
Loborek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 00:45   #367
Quote:
Loborek kaže: Pogledaj post
Recimo da znam sto pise u uvjerenju o prebivalistu. Pise mu posljednja adresa u HR ali bez adrese nakon toga. Covjek nema HR drzavljanstvo ni adresu u HR.

Znaci na temelju svih ostalih podataka nece se moci upisati u zemljisnim knjigama promjena vlasnistva?! Super! Onda to mozemo zaboravit.

Btw... u ZK izvatku pise JMBG. To pretpostavljam ne vrijedi... Iako adresu mozes promijenit ali jmbg ne.
U ZK se za vlasnika upisuje sljedeće: ime, prezime, OIB, adresa prebivališta. U starijim upisima i druge stvari, no to je sad nebitno.

Ako predlažeš upis vlasništva, trebaš dokazati da je osoba upisana u ZK stvarno ona koja je navedena kao prodavatelj u ugovoru. A to ćeš dokazati tako da su ove 4 stvari identične (ili dokumentima iz kojih se to vidi).

To može tebi i meni biti biti jasno da je to ista osoba na temelju JMBG (koji se ne navodi u ugovoru, već OIB), no onaj birokrat koji će provoditi upis ga neće provesti i tražit će te upravo ovo što sam ti napisao. A ako to ne doneseš iz prvog pokušaja, svaki sljedeći košta po sudsku pristojbu.

Uostalom, prodavatelj treba uskladiti svoje podatke u ZK s aktualnima ako uopće želi prodati. To ne bi trebao biti tvoj problem.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 00:55   #368
Quote:
Loborek kaže: Pogledaj post
. Iako adresu mozes promijenit ali jmbg ne.
Kad se odrekao državljanstva, sigurno je trebao ostaviti neku adresu na kojoj će biti dostupan. Uvjerenje o prebivalištu plus taj dokument bi trebali biti dovoljni.

Na kraju, u gruntovnici će mu reći što trebaju da bi promijenili adresu. A ako mu piše samo JMBG, treba donijeti i potvrdu o OIB-u. Strani državljani također imaju OIB. Ako nema, treba ga tražiti. Ako on nema OIB, to ti je puno veći problem od prebivališta. Nema kupoprodaje bez OIB-a za kupca i prodavatelja. Ako ti bilježnik i ovjeri takav ugovor, u ZK se neće sigurno provesti.

Dakle, on treba surađivati ako misli prodati.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 01:11   #369
Quote:
Loborek kaže: Pogledaj post
Znaci na temelju svih ostalih podataka nece se moci upisati u zemljisnim knjigama promjena vlasnistva?! Super! Onda to mozemo zaboravit.

Btw... u ZK izvatku pise JMBG. To pretpostavljam ne vrijedi... Iako adresu mozes promijenit ali jmbg ne.
Pa sad ti govorim što trebaš napraviti da se iz prvog pokušaja upišeš kao vlasnik. Ako piše samo JMBG, trebaš dati potvrdu o OIB-u. U ugovoru treba pisati OIB za sve strane.

U gruntovnicama se drže formalnosti kao pijan plota. Ako ne dostaviš sve što treba/bi moglo trebati, odbit će ti zahtjev za uknjižbom.

Onda podnesi ponovno zahtjev s onim što je falilo. I ponovno plati sudsku pristojbu. I tako dok ne bude sve na broju pa se konačno uknjižiš.

U tvom slučaju, ovo sve treba napraviti prodavatelj. Ako iz ikojeg razloga mulja (kao ovaj tvoj, neće biti 5 god u HR pa ne može obaviti sve što treba za prodaju), to je znak za oprez.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 08:40   #370
Osoba se vrača u australiju i sigurno ne stigne niti želi ispravljat podatke u ZK izvatku. Moguće da se nikad ne vrati i samim time ili ćemo to sada riješit ili nikad. Jer iskreno... njemu se za to doslovce "spolno opći" i meni je u interesu da sada riješimo.

Ima potvrdu o OIBu (kao stranac).

u ZK piše Ime, prezime, JMBG, adresa (posljednja evidentirana u HR). U posjedovnom listu sve isto samo ima i ime oca.
__________________
Besplatno hranim trollove
Loborek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 01:28   #371
Na koji ZK odjel je upisana ta nekretnina?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 11:35   #372
DOGOVORNA DUPLA PRODAJA ??

Moj ujak ima jednu malu građevinsku parcelu od 200 m2.
Tu je parcelu on prodao svome prijatelju - susjedu. Ovaj je platio porez,
ali PARCELU NIJE UKNJIŽIO !
To je susjedu trebalo da može legalizirati kuću koju je gradio na premaloj parceli. Kuću je legalizirao.
Sada moja majka sređuje svoju građevinsku parcelu od 300 m2 koja se dodiruje cijelom jednom stranom sa parcelom koju je brat "prodao".
Moja majka i moja ujak su odlučili prodati u kompletu svoje parcele jer će onda imati ujedinjana parcela 500 m2, a za gradnju treba minimalno 400 m2.
Parcela ima veliki vrijednost jer je prvi red uz more.
Sada je problem kako da moj ujak proda svoju parcelu koju je fiktivno prodao prijatelju. Da li bi bilo bolje da prodavatelj bude taj njegov prijatelj koji parcelu nije uknjižio, ili da prodavatelj bude moj ujak koji je još uvijek formalno-pravni vlasnik. ??
Da li u slučaju da prodavatelj bude ujak, krši li on neke zakone te ga može ganjati pravna država iako njegovog prijatelja nije briga što ovaj prodaje njegovu česticu koju je on kupio, a nije uknjižio ???
Ili da on pokloni sinu tu česticu, pa da sin bude prodavatelj ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 13:43   #373
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Moj ujak ima jednu malu građevinsku parcelu od 200 m2.
Tu je parcelu on prodao svome prijatelju - susjedu. Ovaj je platio porez,
ali PARCELU NIJE UKNJIŽIO !
To je susjedu trebalo da može legalizirati kuću koju je gradio na premaloj parceli. Kuću je legalizirao.
Sada moja majka sređuje svoju građevinsku parcelu od 300 m2 koja se dodiruje cijelom jednom stranom sa parcelom koju je brat "prodao".
Moja majka i moja ujak su odlučili prodati u kompletu svoje parcele jer će onda imati ujedinjana parcela 500 m2, a za gradnju treba minimalno 400 m2.
Parcela ima veliki vrijednost jer je prvi red uz more.
Sada je problem kako da moj ujak proda svoju parcelu koju je fiktivno prodao prijatelju. Da li bi bilo bolje da prodavatelj bude taj njegov prijatelj koji parcelu nije uknjižio, ili da prodavatelj bude moj ujak koji je još uvijek formalno-pravni vlasnik. ??
Da li u slučaju da prodavatelj bude ujak, krši li on neke zakone te ga može ganjati pravna država iako njegovog prijatelja nije briga što ovaj prodaje njegovu česticu koju je on kupio, a nije uknjižio ???
Ili da on pokloni sinu tu česticu, pa da sin bude prodavatelj ??
Znači, ujak bi prodao dva puta istu parcelu? Fiktivno prodao, how yes no, pa je susjed fiktivno legalizirao kuću? Pa mogao je susjed legalizirati i na manjoj parceli, jedino bi mu kazna bila 3x u odnosu na ono što je platio sa fiktivno većom parcelom.
Ali da ne pametujem, pitanje je gdje je taj ugovor završio osim u poreznoj i u graditeljstvu, odnosno što susjed namjerava sa svojim fiktivnim vlasništvom?
Ako ugovor nije predan na provedbu u gruntovnu i katastar, plus susjed je voljan isti spaliti, može se i zaboraviti. Njegovo korištenje u svrhu legalizacije je ionako bzvze, odnosno cijeli postupak u svrhu legalizacije nema pravnih učinaka na imovinu (jako pojednostavljeno sa moje strane, ali manje više je tako).
Tako da možete radit što hoćete ako se dogovorite sa susjedom da uništi sve svoje primjerke ugovora, čisto sigurnosti radi da netko od njegovih nasljednika jedan dan ne "otkrije" da je naslijedio legalnu kuću na zemljištu koje je veće od trenutne parcele.
Što se tiče gonjenja, pogledaj si kazneni zakon - kaznena djela protiv imovine
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 15:00   #374
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Znači, ujak bi prodao dva puta istu parcelu? Fiktivno prodao, how yes no, pa je susjed fiktivno legalizirao kuću? Pa mogao je susjed legalizirati i na manjoj parceli, jedino bi mu kazna bila 3x u odnosu na ono što je platio sa fiktivno većom parcelom.
Ali da ne pametujem, pitanje je gdje je taj ugovor završio osim u poreznoj i u graditeljstvu, odnosno što susjed namjerava sa svojim fiktivnim vlasništvom?
Ako ugovor nije predan na provedbu u gruntovnu i katastar, plus susjed je voljan isti spaliti, može se i zaboraviti. Njegovo korištenje u svrhu legalizacije je ionako bzvze, odnosno cijeli postupak u svrhu legalizacije nema pravnih učinaka na imovinu (jako pojednostavljeno sa moje strane, ali manje više je tako).
Tako da možete radit što hoćete ako se dogovorite sa susjedom da uništi sve svoje primjerke ugovora, čisto sigurnosti radi da netko od njegovih nasljednika jedan dan ne "otkrije" da je naslijedio legalnu kuću na zemljištu koje je veće od trenutne parcele.
Što se tiče gonjenja, pogledaj si kazneni zakon - kaznena djela protiv imovine
Znači da bi najbolje bilo da oba počupaju svoje kupoprodajne ugovore.
Samo da dobro vode računa koliko susjed ima kod sebe ovjerenih kopija.
Znam jednu babu koja je to dobro iskoristila kada joj je umro muž.
Muž je bio potpisao testament da sve njoj ostavlja. Onda se predomislio.
Počupao testament, ali nije stigao napraviti novog jer je umro na operaciji.
Udovica je jednog bila sakrila.
I onda je udovica, druga žena , dobro očerupala djecu koju je njezin muž imao u prvom braku.
Ona je dobila kuću na moru, a djeca nekretnine u vukojebini, malo vrijednije od nužnog dijela.
Čovjek je bio pravnik u mirovini, ali žena je bila lukavija od njega.

p.s.

Susjed je platio oko 500 eura poreza na promet nekretnine koju nije nikad uknjižio. To je bilo puno manje od kazne za legalizaciju.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 18:20   #375
Može pitanje za nekog znalca u pravne zavrzlame. Našao sam sasvim slučajno ovaj zakon na internetu, da li to još vrijedi?

Quote:
Fizička osoba koja otuđi nekretninu prije proteka tri godine od dana nabave te nekretnine dužna je platiti porez na dohodak ako je nekretninu otuđila po cijeni koja je viša od nabavne.
Moji su 2015. kupili stan za 24tis eura, uložili i preuredili ga te prodali 2017. za 40tis eura. Trebaju li oni neki dodatni porez platiti zbog te prodaje pošto nije prošlo 3 već 2 godine a i cijena za koju su prodali stan je veća od nabavne?
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 04:04   #376
Ima pitanje u vezi predugovora o kupoprodaji nekretnine. Da li on mora sadržavati baš sve što sadrži i ugovor o kupoprodaji nekretnine? Što u situacijama kada ne sadrži sve što je bitno i poslije nastane spor kad dođe vrijeme potpisivanja glavnog ugovora?

Što ako se npr. potpiše predugovor u kojem neka stvar nije definirana, a poslije kada dođe vrijeme za potpis glavnog ugovora o kupoprodaji jedna od strana ga ne želi potpisati jer se ne slaže s uvjetom koji postavlja druga strana?

Može se raditi o sto jednoj stvari, ali evo jedan primjer, npr. potpisan predugovor u kojem nema npr. definiranog roka za primopredaju nekretnine + isplaćena kapara. Kad je došlo vrijeme za potpis glavnog ugovora se ugovorne strane ne mogu dogovoriti o navedenom roku, jedna strana npr. kupac traži primopredaju npr u roku 2-3 tjedna od isplate, a prodavatelj nudi 2-3 mjeseca od isplate, i radi nepopuštanja ijedne strane ne dođe do potpisa glavnog ugovora.

Kakav je tada pravni položaj kupca i prodavatelja, tko je tu kriv, što je s uplaćenom kaparom, ima li ju obvezu prodavatelj vratiti???
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 09:25   #377
Pozdrav svima. Ne znam gdje tocno treba postaviti pitanje pa se nadam da ce mi netko pomoci.
Imam pitanje tj. nejasnocu vezanu uz kupnju stana gotovinom. Platili smo kaparu i sad bi trebalo uslijediti placanje ostatka iznosa nakon sto budu rijeseni uporabna dozvola i etazni elaborat.
Zanima me koji je proces ukoliko bi se placanje prodavatelju izvrsilo kod odvjetnika, a u pitanju je iznos mnogo veci od 105000 kn? Da li je bolje i sigurnije platiti stan na ovaj nacin u prisustvu odvjetnika ili uplatom preko bankovnog racuna (bolje mislim u smislu zastite i sigurnosti kupca, ali i prodavatelja).
Hvala puno
annie018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 21:13   #378
Quote:
annie018 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Ne znam gdje tocno treba postaviti pitanje pa se nadam da ce mi netko pomoci.
Imam pitanje tj. nejasnocu vezanu uz kupnju stana gotovinom. Platili smo kaparu i sad bi trebalo uslijediti placanje ostatka iznosa nakon sto budu rijeseni uporabna dozvola i etazni elaborat.
Zanima me koji je proces ukoliko bi se placanje prodavatelju izvrsilo kod odvjetnika, a u pitanju je iznos mnogo veci od 105000 kn? Da li je bolje i sigurnije platiti stan na ovaj nacin u prisustvu odvjetnika ili uplatom preko bankovnog racuna (bolje mislim u smislu zastite i sigurnosti kupca, ali i prodavatelja).
Hvala puno
Svejedno je gdje se plati, bitno da vam prodavatelj kod javnog biljeznika ovjeri potvrdu da je isplacena cjelokupna kupprodajna cijena i da prema vama nema vise nikakvih potrazivanja.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 18:04   #379
Pocjena nekretnine PBZ

Prodajemo stan u kojem smo zatvorili lođu veličine manje od 10m2(0,90x3,5m), donji dio samo zatvorili sa siporeksom a od srednjeg dijela stavili stavili pvc prozore s roletama.Staru stolariju smo izvadili bez rušenja nosivog obruba i spojili sa malom spavaćom sobom. Podnijeli smo za svaki slučaj zahtjev za legalizaciju koji još nije stigao na red(nismo iz ureda primili nikakvo rješenje).
Stan prodajemo i kupci dižu kredit preko pbz štedionice . Koliko smo načuli, u pbz-u traže da stan bude potpuno legaliziran. Agent za nekretnine kaže da bi u Zabi procjena prošla bez problema, no za Pbz ne može garantirati.

Hoće li nam praviti problem oko toga ili oko vlasničkog lista jer tamo piše lodža a ne zatvorena lodža, odnosno da lodže više nema?

Jako nam je to bitno i hitno jer mi istodobno uzimamo drugi stan.
caroll2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 20:21   #380
Zanima me nesto vezano uz kupoprodajni ugovor... prodavatelj mi je rekao da u cijenu nekretnine ulazi sav namještaj, kuhinja itd. Kak se to onda definira u kupoprodajnom? Jel moram detaljno navesti koliko stolica je uključeno, stolova tj. sta sve tocno...??

Isto tako mi je rekao da mu je potrebno mjesec dana da se iseli iz kuće.. to samo navedem da je poslodavac dužan napustiti nekretninu 30 dana od dana uplate?
gotzz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.