Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2017., 10:31   #1
Rad hrvatske tvrtke u NJemačkoj (građevina)

Lijep pozdrav svima...

S obzirom da planiram radit vanka s hrvatskom tvrtkom, konkretno u Njemačkoj na građevini, zanimaju me sljedeće stvari:

1) Da li radnicima plaćam zdrastveno i mirovinsko u hrvatskoj ili se to mijenja na neki način? Čuo sam da doprinosi rastu za 20tak % kada se radi u inozemstvu?
2) Negdje sam pročitao da radnicima plaća ne smije zakonski biti manja od minimalno propisane dnevnice države u kojoj se radi (u ovom slučaju Njemačka). Da li je zbroj te minimalne plaće; plaća na koju su mi radnici prijavljeni u hrvatskoj + terenski dodatak (koji mi je pogodan jer je neoporeziv u građevini, ili je možda oporeziv kada se radi vanka?) ili osnovna plaća na koju su radnici prijavljeni mora biti identična njemačkom minimalcu?
3) Da li se rad u inozemstvu mora prijaviti institucijama u hrvatskoj? Ako da, kojima? Isto pitanje vrijedi i za njemačku?
4) Da li radnike moram prijaviti na privremenu adresu u inozemstvu gdje rade?
5) Koliko dugo smijem raditi u inozemstvu kao hrvatska tvrtka? Da li postoji nekakvo ograničenje?

To su pitanja što se tiče mojih troškova i plaće radnicima. S obzirom da vidite kakva je ideja, imate li preporuke kako drukčije postavit stvari u temelju, tako da ispadne najoptimalnije za mene kao poslodavca i ljude koji rade za mene. Dečke neću vodit gori i davat im mižeriju. Računam da bi odvoija po 3-3,5 tisuće eura za čovjeka po glavi u brutu. Sad je samo pitanje; kako ih što bolje rasporedit da tvrtka plati što manje davanja…

Jednom kada odradim nešto skupa s dečkima, zanima me kako to obračunati;

1) Fakturu pišem na njemačkom jeziku? Da li plaćam porez u Hrvatskoj ili Njemačkoj? U hrvatskoj je pdv 25 %, u Njemačkoj 19%? Da li gore plaćam njihovih 19%, a hrvatskoj razliku koja je ostala radi razlike u porezima?
2) Da li imam kakvo odbijanje troškova (povrat poreza), jer dečkima i sebi planiram riješit gore smještaj i hranu? Plaćeno naravno sve od strane tvrtke.
3) Da li trebam izvlačit porezni broj, vidim da po europi djeluje nekakav VAT number?

To su moja pitanja s kojim bi krenuo u priču. Ne planiram ići gori dok ne saznam sve potrebne informacije i sve temeljito isplaniram. Molim sve ljude dobre namjere da mi ukažu na potencijalne probleme na koje bi moga naić. Što se tiče zakonodavsta, poreza, a na kraju krajeva i tehničkih uvjeta koje građevinska firma mora imati da bi radila kao kooperant na gradilištima po Njemačkoj.
Također, molim, ako Vam se ne da odgovarati na pitanja, da li mi linkate zakone ili materijal koji obuhvaća ovu materiju.

Lp
zeliobihznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 08:07   #2
E sad ne znam jesam postavija preteška il preglupa pitanja :P
zeliobihznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 08:43   #3
Quote:
zeliobihznati kaže: Pogledaj post
1) Fakturu pišem na njemačkom jeziku? Da li plaćam porez u Hrvatskoj ili Njemačkoj? U hrvatskoj je pdv 25 %, u Njemačkoj 19%? Da li gore plaćam njihovih 19%, a hrvatskoj razliku koja je ostala radi razlike u porezima?
2) Da li imam kakvo odbijanje troškova (povrat poreza), jer dečkima i sebi planiram riješit gore smještaj i hranu? Plaćeno naravno sve od strane tvrtke.
3) Da li trebam izvlačit porezni broj, vidim da po europi djeluje nekakav VAT number?
1. Računi poduzetnicima idu bez PDV-a, oni ga sami obračunavaju u Njemačkoj.
2. Ne.
3. Da, za poslovanje preko granice treba ti VAT ID, što je "HR" + OIB, zapravo to samo znači da će tvoj OIB biti "učinjen dostupnim" unutar EU, kako bi i strani poduzetnici mogli tebe provjeriti.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 19:55   #4
Pojam koji mene zanima je izaslani radnik, informaciju dobio od jedne računovotkinje.

Evo što prvi link na guglu baca za to. Čitajući članak, pada mi napamet da je možda bolje otvorit firmu za ovakve potrebe u Njemačkoj...

?

HTML Code:
http://www.poslovni.hr/kutak-za-poduzetnike/saljete-radnika-na-izaslanje-u-eu-evo-nekoliko-stvari-koje-biste-trebali-znati-274370
zeliobihznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 16:53   #5
bolje je otvoriti firmu u njemačkoj i tamo prijaviti ljude, samo su doprinosi veći... inače njemačka traži da tvrtka koja ima izaslane radnike 60% prihoda ostvaruje u domicilnoj državi...
dk_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.