Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 13:21   #1
Koliki % okvirno računam za davanja na cijenu usluge

Sa prijateljem planiram početi par projekata (programiranje). Kolega je pričao sa računovođom onako casual da vidimo koliko bi to ispalo neto za neke bruto cifre, npr. za projekt od 150.000kn nam je rekao da bi davanja državi bila malo manja od 40.000kn - ja sam očekivao više pa možda on nije sve zaračunao ili se nisu dobro razumjeli.

Znači scenarij je mi odradimo projekt za neku stranu firmu, naplatimo 20.000€ - imamo opciju ugovora o djelu ili (j)d.o.o.

Kad bi išli isplaćivat kroz profit - koliko bi preko j.d.o.o-a to izašlo cca. ? Znači morali bi platiti porez na dobit 20% i onda 12% na dobit od kapitala ?

Koliko vidim ugovor o djelu bi ispao malo manje od ~100k čistih na 150k kn.

Zanimaju me samo grube brojke kako to inače ide da znam kad radim ponudu koliko mi se isplati ulazit u to - u detalje ću sa računovođu kad dogovorim projekte. Dali je ovih ~40k realno ? Od bruta -20% -12% (~30%) za davanja do neta da računam kad radim ponude ?
__________________
Gotta' love the bank run; Bringing people together.
wiseen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 20:28   #2
Zašto planiraš otvoriti jdoo, kada kod isplate dobiti prvo moraš raditi napraviti sve ovo, plus obrati pažnju treba ti i revizor da se pretvoriš u doo.
"Na kraju godine JDOO mora 25% iznosa dobiti unijeti u zakonske rezerve, a s ostatkom dobiti članovi društva slobodno raspolažu.

Zakonske rezerve smiju se upotrijebiti samo za pokriće gubitaka i za povećanje temeljnog kapitala (pretvaranjem rezervi u temeljni kapital društva), a ostatak dobiti poslovne godine (75% dobiti) vlasnici mogu isplatiti.

Bez obzira da li će vlasnici isplatiti dobit ili ne, nakon završetka poslovne godine JDOO mora platiti porez na dobit 20%, a zatim 25% dobiti umanjene za iznos poreza unijeti u zakonske rezerve. Npr. ukoliko je dobit 100000 kn, porez na dobit je 20000 kn (20% od 100000 kn), a iznos koji je potrebno unijeti u zakonske rezerve je 20000 kn (25% od 80000 kn).

Ukoliko vlasnici JDOO-a odluče isplatiti dobit, obvezni su pri isplati platiti porez na dohodak od kapitala po stopi 12% i prirez.

Članovi JDOO-a koji nemaju namjeru isplatiti udjele u dobiti već iste uložiti u buduće poslovanje, mogu ostvariti poreznu olakšicu.

JDOO-i koji su u prošloj godini ostvarili dobit, nakon unosa u zakonske rezerve mogu dio dobiti reinvestirati, odnosno povećati temeljni kapital. Tako neće platiti porez na dobit na dio dobiti za koji povećavaju temeljni kapital.

Kada se u zakonskim rezervama akumulira 20000 kn, članovi JDOO-a mogu povećati temeljni kapital na 20000 kn ili više, te preoblikovati JDOO u DOO. Nakon preoblikovanja na društvo se primjenjuju odredbe za DOO, pa prestaje obveza izdvajanja dijela dobiti u zakonske rezerve, te se može isplaćivati sva dobit.

Prilikom povećanja temeljnog kapitala JDOO mora provesti reviziju, bez obzira da li se temeljni kapital povećava korištenjem zakonskih rezervi ili raspoloživog dijela dobiti. Trošak revizije je oko 4000 kn, pa treba izračunati isplativost ovog postupka."



Moj savjet:ODMAH MIJENJAJ RAČUNOVOĐU. AKO TI VEĆ SAD NE ZNA U ČEM JE ŠTOS SA JDOO.....
__________________
Budem ja
korny30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 08:23   #3
Evo da i ja postavim pitanje koje je vezano uz jdoo i marže ali nije direktno uz autorov problem već PDV. Kod naplaćivanja usluga ja nemam problem - koju svotu opalim tu ću naplatiti bez PDVa i to je direktna cijena konkurenciji koja naplaćuje istu tu svotu + PDV. Ali kad je u pitanju isporuka koja uključuje da ja dobavljam neku opremu tu sam 25% u zaostatku jer nisam u sustavu PDVa.

Naime za neki dio koji u maloprodaji košta 125 a veleprodaji 100, ja bi s normalnom firmom računao da mi je ulazni trošak 100 a 25 vraćao putem PDVa. Dok kod jdoo tu opciju nemam i moram platit 125 gdje priča prestaje, isto kao da sam krajnji korisnik. I samo zbog toga ponude su mi skuplje za 25%.

Ima li koji legitimni način da se ovo izbjegne ako nisi u sustavu PDVa? Znam da se može potencijalno odgađati povrat dok firma ne uđe u ustav pa onda potraživat. Isto tako mogao bi angažirat drugu firmu da mi kupuje dijelove i prodaje za veleprodajnu + minimalnu maržu, ali me zanima ima li koji način koji sama jdoo firma može poduzeti da izbjegne ovo?
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 21:33   #4
Mala ti marza. Kod nas je nabava puta 3-5. Uvijek ima lufta za spustit cijenu bez obzira na pdv.
Hdnst is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 02:48   #5
@mako to ti ovisi o tome, kolko se meni čini, koliko troškova imaš. AKo iamš više troškova poslovanja isplati ti se ulaziti u PDV sustav, a ako nemaš više troškova poslovanja onda je OK biti izvan. Bez obzira na te tvoje računise što si tu naveo. Ovisi i tko su ti kupci, pravne ili fizičke osobe. Evo ti kupis 100+25% PDV ali moras zaracunati PDV takodjer, dakle 200+25% PDV je 250Kn, opet viša cijena, a razlika je ista. Sv eovisi imasli toliko troškova da pokrijes tih 25% PDV-a sa svojim troškovima.

A mozes razmisljati i o dvije firme ili obrt + firma - ali nisi rekao koliki bi bili prometi itd, o tome dosta ovisi. Ako nije više od 300.000 kn onda paušalni obrt, za izvan sustava PDV-a
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.