Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2006., 23:29   #61
Talking Djevica marija rodila Isusa!

kako je to moguće?
__________________
- Time is our best teacher, but unfortunatly it kill's all of his students! -
Ch3mical is offline  
Old 03.05.2006., 03:14   #62
Quote:
Ch3mical kaže:
kako je to moguće?
Kroz porodiljni kanal?
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Old 03.05.2006., 10:21   #63
Quote:
Ch3mical kaže:
kako je to moguće?
Bog je Svemoguć
-Daniel- is offline  
Old 03.05.2006., 14:01   #64
Na forumu cesto mogu procitati odgovore u smislu " da... ali to je po Starom Zavjetu, Novi Zavjet pak kaze..."
E sad ne kontam- je li NZ zapravo dokida SZ, jesu li oni u koliziji?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 03.05.2006., 14:06   #65
Quote:
smjeskica kaže:
Na forumu cesto mogu procitati odgovore u smislu " da... ali to je po Starom Zavjetu, Novi Zavjet pak kaze..."
E sad ne kontam- je li NZ zapravo dokida SZ, jesu li oni u koliziji?
ako je Novi Savez onda taj Novi dokida Stari, ali zapravo ga ne ukida u potpunosti nego ga zaoštrava i opravdava,

Novi Savez je važan jer je Obećan
-Daniel- is offline  
Old 03.05.2006., 14:47   #66
Quote:
-Daniel- kaže:
ako je Novi Savez onda taj Novi dokida Stari, ali zapravo ga ne ukida u potpunosti nego ga zaoštrava i opravdava,

Novi Savez je važan jer je Obećan
Znaci ne moze se istovremeno u potpunosti prihvatati i pozivati i na SZ i na NZ?
A je li to zvanicni stav da neki dijelovi SZ vise "ne vrijede", da su ispravljeni?

Sta se podrazumijeva pod Obecan?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 03.05.2006., 15:02   #67
Quote:
smjeskica kaže:
Znaci ne moze se istovremeno u potpunosti prihvatati i pozivati i na SZ i na NZ?
A je li to zvanicni stav da neki dijelovi SZ vise "ne vrijede", da su ispravljeni?

Sta se podrazumijeva pod Obecan?
može zašto ne...samo Novi Savez je stvar duhovne prirode a ne tjelesne...

Svaka riječ u Bibliji vrijedi...kakvo je to pitanje...nisu ispravljeni nego samo nadopunjeni, opravdani, ukinuti

Obećan je zaot što je Prorokovan tisućama godina...kao što je Izak obećan Abrahamu, tako je i Novi Savez obećan čovječanstvu
-Daniel- is offline  
Old 03.05.2006., 15:06   #68
Quote:
-Daniel- kaže:
može zašto ne...samo Novi Savez je stvar duhovne prirode a ne tjelesne...

Svaka riječ u Bibliji vrijedi...kakvo je to pitanje...nisu ispravljeni nego samo nadopunjeni, opravdani, ukinuti
Sad mi opet nije jasno...
Ako u SZ kaze " oko za oko, zub za zub" a kasnije se propovijeda oprost i okretanje drugog obraza- ne vrijedi i jedno i drugo, kako se moze istovremeno pozivati i na jedno i na drugo?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 03.05.2006., 15:12   #69
Quote:
smjeskica kaže:
Sad mi opet nije jasno...
Ako u SZ kaze " oko za oko, zub za zub" a kasnije se propovijeda oprost i okretanje drugog obraza- ne vrijedi i jedno i drugo, kako se moze istovremeno pozivati i na jedno i na drugo?
Stari Zavjet nije za kršćane duhovan nego tjelesan...oko za oko je tada bilo aktualno, dolaskom Krista došao je Novi Zavjet po kojem živimo..

ti mene pitaš jer vrijedi oko za oko - ne vrijedi naravno u duhovnom smislu...ali kao riječ vrijedi
-Daniel- is offline  
Old 03.05.2006., 15:49   #70
Quote:
-Daniel- kaže:
Stari Zavjet nije za kršćane duhovan nego tjelesan...oko za oko je tada bilo aktualno, dolaskom Krista došao je Novi Zavjet po kojem živimo..

ti mene pitaš jer vrijedi oko za oko - ne vrijedi naravno u duhovnom smislu...ali kao riječ vrijedi
Ok, thanks.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 03.05.2006., 22:59   #71
Quote:
smjeskica kaže:
Sad mi opet nije jasno...
Ako u SZ kaze " oko za oko, zub za zub" a kasnije se propovijeda oprost i okretanje drugog obraza- ne vrijedi i jedno i drugo, kako se moze istovremeno pozivati i na jedno i na drugo?
U pravu si, ne vrijedi i jedno i drugo.Naime,NZ nadopunjuje,objašnjava i kristalizira te globalizira zakon.
Za nas vrijedi ono što piše u NZ-u i po tome bi se trebali ravnati.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Old 04.05.2006., 01:09   #72
Quote:
Bosanka kaže:
Zamolila bih da netko napise o Ariju(250-336) i onome sto je naucavao... negdje sam citala da je bio veliki vjernik monoteista.On je vjerovao da Isus ipak, iako je nadmašio druga stvorena bića, nije iste supstance kao Bog. Bio je ljudsko biće kao bilo koji drugi čovjek.
"On je na svoj način shvaćao i počeo propovijedati o apsolutnoj nadnaravnosti, te o odnosu između Boga oca i Boga sina. Arije je tvrdio da je sin Božji nastao iz ničega, te da je druge suštine i bîti nego otac. Bît problema krije se u tome što je Arije poistovjećivao pojmove rođen i stvoren. Sin za njega nije rođen, niti je na bilo koji način dio Boga. On je jednostavno počeo egzistirati prije nego je rođen. Logos nije vječan i oduvjek, nego je prvo Očevo stvorenje(upsoredi Ivan početak). Ono je ipak različito od ostalih stvorenja. On je iznad ostalih stvorenja, ali nije Bog. Tako se niječe Logosovo božanstvo, ali isto tako i čovječanstvo. Logos je zaslužio božansko ime zbog svoje etičnosti i moralnosti. Otac ga je proglasio svojim Sinom, ali ne po naravi, već po milosti. Dok su stari arijanci tvrdili da je Isus druge naravi i bîti s Ocem, protuarijanci su tvrdili da je Isus samo sličan s Ocem."
Vrlo sličnu doktrinu po tom pitanju imaju jehovini svjedoci(Isus kao anđeo Mihael).
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.

Zadnje uređivanje danaye : 04.05.2006. at 12:42.
danaye is offline  
Old 04.05.2006., 10:06   #73
Quote:
danaye kaže:
U pravu si, ne vrijedi i jedno i drugo.Naime,NZ nadopunjuje,objašnjava i kristalizira te globalizira zakon.
Za nas vrijedi ono što piše u NZ-u i po tome bi se trebali ravnati.
Ja bih rekla da vrijedi i jedno i drugo! Meni se čini da ni ono iz starog zavjeta nije bilo izrečeno radi osvete, već radi postizanja pravde. I jednome i drugome je cilj postići da ovaj svijet više sliči na ono što je Bog zamislio, samo je metoda kojom se to postiže prilagođena da tako kažem duhovnom razvoju društva i razini objave.
Plavi Duh is offline  
Old 04.05.2006., 11:14   #74
Quote:
Bosanka kaže:
Drago mi je cuti da ovdje ima Arijaca.

Zamolila bih da netko napise o Ariju(250-336) i onome sto je naucavao... negdje sam citala da je bio veliki vjernik monoteista.On je vjerovao da Isus ipak, iako je nadmašio druga stvorena bića, nije iste supstance kao Bog. Bio je ljudsko biće kao bilo koji drugi čovjek. Arijevo učenje se proširilo kao pobješnjela vatra i potreslo sam temelj pavlovske Crkve.Zelio je da uspostavu jednocu i jednostavnost Vjecnog Boga....da li je ovo tocno?
Mislim da je bolje da pokušaš odgovore pronaći u literaturi ili barem stranicama koje daju širi pogled na stvari.

Stranice poput ove: http://www.ffdi.hr/vinko/tekstovi.ph..._from=&ucat=9& daju i te kako jednostranu sliku jer na njima piše, npr. i ovo:

Quote:
Iako u Katoličkoj crkvi nije održano samo sedam općih sabora, zadržavam se na ovih sedam koji su udarili zdrav temelj svim ostalim saborima i svoj ostaloj katoličkoj nauci jedine nam Crkve.
Siguran sam da i svojim vlastitim životom svaki čovjek može posvjedočiti kako dobri Bog dozvoljava i krive puteve da bi kasnije sve izveo na još veće dobro. Vidimo da je takav slučaj i u Crkvi. Unatoč velikom broju krivovjerja, Crkva je ostala sveta i vrata je paklena nisu nadvladala. Svjesni smo da Crkvu vode grešni ljudi, ali je ona ipak sveta, jer je ravna Duh Sveti. Samo na tom temelju ona raste već gotovo 2000 godina.
Blaise is offline  
Old 04.05.2006., 13:31   #75
Quote:
Plavi Duh kaže:
Ja bih rekla da vrijedi i jedno i drugo! Meni se čini da ni ono iz starog zavjeta nije bilo izrečeno radi osvete, već radi postizanja pravde. I jednome i drugome je cilj postići da ovaj svijet više sliči na ono što je Bog zamislio, samo je metoda kojom se to postiže prilagođena da tako kažem duhovnom razvoju društva i razini objave.
Kako mogu u isto vrijeme vrijediti obadvije kad jedna isključuje drugu?
U vremenskom periodu starog zavjeta jedino je prilagođenost uvjetima vremena i prostora mogla osigurati identitet i preživljavanje naroda.I u tu svrhu je izjednačavanje pravednosti i osvete ispunila svoju funkciju kao i mnogi drugi zakoni koji su prvenstveno namijenjeni opstanku na zemlji.Slažem se da je ta "metoda" imala svoju svrhu na određenom stupnju razvoja zbog "opstanka u ovozemaljskom svijetu" no nadolaskom nove razine objave koja se fokusira na "opstanku u božjem kraljevstvu" završava njen životni vijek.Kršćanstvo negira jednakost osvete i pravednosti jer osveta nužno izjednačava osvetnika i djelo zbog kojeg se osvećuje(npr. krvna osveta).Zato ,što se kršćanstva tiče oko za oko i zub za zub ne vrijedi.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Old 04.05.2006., 13:57   #76
A ne isključuje jedna drugu, o tome se i radi! Isključivalo bi da je ono «oko za oko» bila naredba osvete. Ali ako se shvati kao naredba kojom se postiže pravda onda se ne isključuje. Zapravo, da tako kažem, isključuje se ako se gleda samo tjelesna dimenzija, pa je pitanje oće li netko imat oko ili neće. Ali ako se te dvije izreke shvate kao odredbe kojima se približavamo Bogu onda se ne isključuju, već i jedna i druga pokazuju u istom smjeru. Bar ja tako mislim.

Čak mislim da se ne može formulirat naredba o konkretnim stvarima koja bi uvijek, u svim okolnostima bila ispravna. Recimo, čak ni ona «ne ubij», jer KC naučava (što ja smatram ispravnim) da ima situacija u kojima ubit nekoga nije grijeh! Zapravo mislim da se upravo o tome govori kad se kaže kako je «Bog mjerilo svih stvari» ili kako je «Isus sveo čitav zakon na dvije naredbe o ljubavi».
Plavi Duh is offline  
Old 04.05.2006., 14:32   #77
Quote:
Plavi Duh kaže:
A ne isključuje jedna drugu, o tome se i radi! Isključivalo bi da je ono «oko za oko» bila naredba osvete. Ali ako se shvati kao naredba kojom se postiže pravda onda se ne isključuje. Zapravo, da tako kažem, isključuje se ako se gleda samo tjelesna dimenzija, pa je pitanje oće li netko imat oko ili neće. Ali ako se te dvije izreke shvate kao odredbe kojima se približavamo Bogu onda se ne isključuju, već i jedna i druga pokazuju u istom smjeru. Bar ja tako mislim.

Čak mislim da se ne može formulirat naredba o konkretnim stvarima koja bi uvijek, u svim okolnostima bila ispravna. Recimo, čak ni ona «ne ubij», jer KC naučava (što ja smatram ispravnim) da ima situacija u kojima ubit nekoga nije grijeh! Zapravo mislim da se upravo o tome govori kad se kaže kako je «Bog mjerilo svih stvari» ili kako je «Isus sveo čitav zakon na dvije naredbe o ljubavi».
Moze pitanje?

Koje je tumachenje da je u redu ubijat zivotinje radi hrane?
Netko je bio objashnjavao da one nemaju dushu, je li to sluzbeno tumachenje?
FW190 is offline  
Old 04.05.2006., 14:38   #78
Quote:
FW190 kaže:
Moze pitanje?

Koje je tumachenje da je u redu ubijat zivotinje radi hrane?
Netko je bio objashnjavao da one nemaju dushu, je li to sluzbeno tumachenje?
Nisam ti ja maher za službeno tumačenje. Mogu ti samo reć svoje mišljenje.

Zato što je Bog tako stvorio svijet!
Plavi Duh is offline  
Old 04.05.2006., 15:45   #79
Quote:
Plavi Duh kaže:
Nisam ti ja maher za službeno tumačenje. Mogu ti samo reć svoje mišljenje.

Zato što je Bog tako stvorio svijet!
A misljenje je OK, i ja ga imam

Mislim, koji je sluzbeni izgovor?

Sta fali vegetarijancima koji ne sudjeluju u patnji zivotinja, a sasvim dobro zive?

A ako spominjemo Boga, sto pise u Postanku?
FW190 is offline  
Old 04.05.2006., 15:52   #80
Quote:
Plavi Duh kaže:

Zato što je Bog tako stvorio svijet!
Da, onda se neki mogu ubiti a neki ne...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.