Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2006., 16:05   #81
Quote:
FW190 kaže:
A misljenje je OK, i ja ga imam

Mislim, koji je sluzbeni izgovor?
Sluzbeni? Mogu ti dati pravni, to je blizu. Ubojstvo je definirano kao kad jedan covjek ubije drugoga. Na onoga tko ubije zivotinju primjenjuje se trenutni aktivni zakon o zastiti zivotinja, ali to se sluzbeno ne zove ubojstvo. So, people only, izgleda.

Quote:
Sta fali vegetarijancima koji ne sudjeluju u patnji zivotinja, a sasvim dobro zive?
Pa, fali im meso.
Ako zive dobro bez toga, pa super, svaka im cast, iskreno.

A evo prirodne izlike: neka ziva bica su biljojedi, neka su mesojedi, neka su svejedi. Covjek je cini se svejed. Priroda cini svoje, a ni mi nismo iznimka u tom programu.
__________________
Draco dormiens nunquam titillandus.
Igjarjuk is offline  
Old 05.05.2006., 01:00   #82
Quote:
Plavi Duh kaže:
A ne isključuje jedna drugu, o tome se i radi! Isključivalo bi da je ono «oko za oko» bila naredba osvete. Ali ako se shvati kao naredba kojom se postiže pravda onda se ne isključuje. Zapravo, da tako kažem, isključuje se ako se gleda samo tjelesna dimenzija, pa je pitanje oće li netko imat oko ili neće. Ali ako se te dvije izreke shvate kao odredbe kojima se približavamo Bogu onda se ne isključuju, već i jedna i druga pokazuju u istom smjeru. Bar ja tako mislim.

Čak mislim da se ne može formulirat naredba o konkretnim stvarima koja bi uvijek, u svim okolnostima bila ispravna. Recimo, čak ni ona «ne ubij», jer KC naučava (što ja smatram ispravnim) da ima situacija u kojima ubit nekoga nije grijeh! Zapravo mislim da se upravo o tome govori kad se kaže kako je «Bog mjerilo svih stvari» ili kako je «Isus sveo čitav zakon na dvije naredbe o ljubavi».
No u krajnjoj liniji to JE osveta bez obzira na motiv, koja je kao zakon danas neprimjenjiva(osim ako se ne želimo vratiti u prijašnje doba).
Kao što sam i napisao ,shvaćam je kao korak u evoluciji objave,nakon nje je došla nova koja po svojoj biti poništava prijašnju.
Gle, gledaju u istom smjeru,samo što je ova druga korak poslije prve.Ako si
orihvatio kršćansko načelo (tj. zakon) onda automatski derogiraš prijašnje zakone.
Postavi ta dva zakona u nekakvu praktičnu situaciju.
Ako te netko kresne,po oko za oko,vraćaš odmah,
po kršćanskom načelu,ne vraćaš odmah već pokušavaš razgovarati s njim.Ako te kresne opet- treći put ni Bog ne oprašta,naravno kršćanska načela zahtijevaju odličnu fizičku spremu
Prebaci to sad recimo na malo teži slučaj poput krvne osvete koja je klasični pristup načelu oko za oko.Misliš da krvna osveta ne odstupa od kršćanskog načela?

KC je preuzela pojedina objašnjenja zbog svog opstanka na ovom svijetu,što znači da su ta objašnjenja usmjerena ka opstanku na ovom svijetu.

Da li ,stvarno misliš da,postoji situacija u kojoj je DOZVOLJENO ubiti nekog?
I kako licence to kill uspoređuješ s Isusovim ne učini drugom što ne želiš da se tebi učini?
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Old 05.05.2006., 07:56   #83
Hej, na nekim planovima mi se čini da pričamo o istoj stvari samo različitom terminologijom. Recimo ja se slažem da je ljubi neprijatelja korak dalje u evoluciji objave. Međutim pazi, također mislim da se pretjerujući s tom «ko tebe kamenom ti njega kruhom» može jednako otići u herezu kao i pretjerujući s «oko za oko».

Ajd kad je bog već uzeo usporedbu s ocem da pokušam objasnit tako. Recimo imaš malo dijete koje otvara škafete što ti ne želiš. Premalo je da shvati da škafeti služe za držat krpe i žlice i onda mu kažeš nemoj otvarat jer ćeš dobit po prstima. Ono otvori ti pec po prstima. Jel mu se ti osvećuješ zato što je otvaralo škafet? Po meni osveta nije stvar čina već motiva! Zatim ono malo poraste da može shvatit čemu škafeti služe i ti mu objasniš da se škafeti otvaraju kad nešto moraš uzet iz njih inače ne. Ono je shvatilo, međutim ima slobodu oće li to prihvatit ili neće. Ako i dalje nastavi otvarat škafete oćeš li ga pustit da ih uništi? Što je još važnije, hoćeš li učiniti dobro pustiš li ga?

Tanka je linija između odluke da li ćeš veće dobro učiniti popuštajući ili sprečavajući. Ako u bibliji stoji «ljubi neprijatelja», stoji i «koga otac voli šibom ga odgaja». Moj je dojam da kršćanstvo nije isto što i pacifizam! Recimo po toj logici nitko od hrvatskih branitelja ne bi bio pravi kršćanin.

Problem s kršćanstvom, zapravo religijama općenito, je što bi mi htjeli točan popis što smijemo što ne smijemo i onda mozak na pašu i slijedi pravila. Ali to ne ide. Koliko god mi izvodili pravila za lakše orijentiranje, uvijek će ostat da se čovjek stalno mora preispitivat.
Plavi Duh is offline  
Old 05.05.2006., 08:09   #84
Quote:
FW190 kaže:
A misljenje je OK, i ja ga imam
Kako ono ide, mišljenje je ko…
Quote:
FW190 kaže:
Mislim, koji je sluzbeni izgovor?

Sta fali vegetarijancima koji ne sudjeluju u patnji zivotinja, a sasvim dobro zive?
Mislim da je službeni izgovor upravo to. Pitanje se čini specifično, ali zapravo je temeljno, jer pita zašto je nešto «u redu». Upravo to zašto je nešto dobro a nešto loše je temeljno pitanje religije. Kako se određuje što je dobro a što loše? Tko to određuje? Dal to određuje bog ili neki čovjek ili svatko za sebe. U biti apsolutizam vs relativizam!

I da kažem, vegeterijanci zato sudjeluju u patnji biljaka!
Quote:
FW190 kaže:
A ako spominjemo Boga, sto pise u Postanku?
Jel da, sad ćeš mi da tamo piše samo da jedu bilje i sjemenje. Međutim piše i da ljudi budu gospodari životinjama. A kako trebaju bit gospodari, slijedi u nastavku jer priča nije stala s postankom!
Plavi Duh is offline  
Old 05.05.2006., 09:21   #85
Quote:
Plavi Duh kaže:
Kako ono ide, mišljenje je ko…
E, i ja sam na to lagano aludirao

Quote:
Plavi Duh kaže:

Mislim da je službeni izgovor upravo to. Pitanje se čini specifično, ali zapravo je temeljno, jer pita zašto je nešto «u redu». Upravo to zašto je nešto dobro a nešto loše je temeljno pitanje religije. Kako se određuje što je dobro a što loše? Tko to određuje? Dal to određuje bog ili neki čovjek ili svatko za sebe. U biti apsolutizam vs relativizam!
Sluzbeni izgovor je da zivotinje nemaju dushu, pa to nije obuhvaceno pod ne ubij. Sto je, naravno tezi burek. Jasno je da se radi o tome da tumaci svetih spisa vole pojest i popit, pa su malo lezernije preveli.
Fuckas religiju, odi negdje di drze npr. konje ili krave, druzi se s njima cijeli dan, pa ces izgubiti zelju da ih jedesh. To ti je vegetarijanstvo.

Quote:
Plavi Duh kaže:
I da kažem, vegeterijanci zato sudjeluju u patnji biljaka!
Ajme, zile cu prerezat! Zato jadni mesozderi ne jedu biljke

Quote:
Plavi Duh kaže:
Jel da, sad ćeš mi da tamo piše samo da jedu bilje i sjemenje. Međutim piše i da ljudi budu gospodari životinjama. A kako trebaju bit gospodari, slijedi u nastavku jer priča nije stala s postankom!
Pise da bude gospodar zivotinjama.
Ako imas roba, a ti si mu gospodar, neces ga ubit i pojest, nego nahranit i dobro s njim postupat, da radi za tebe i bude prema tebi dobar, zar ne?

Ali, svidja mi se kako razmishljash
FW190 is offline  
Old 05.05.2006., 10:09   #86
misao

sve je to ovdje divno, lijepo krasno al jedna stvar me ipak kopka
Pa zar može jedan čovjek biti i Mesija, i Bog
mislim da to ne ide ni u jednom slučaju
gigi11 is offline  
Old 05.05.2006., 10:12   #87
ajme majko

Quote:
-Daniel- kaže:
ako je Novi Savez onda taj Novi dokida Stari, ali zapravo ga ne ukida u potpunosti nego ga zaoštrava i opravdava,

Novi Savez je važan jer je Obećan
a gdje to piše da je "Obećan", možda u novom piše da je novi obećan
to me podsjeća na onu kadija te tuži kadija te sudi
gigi11 is offline  
Old 05.05.2006., 10:14   #88
odgovor

Quote:
NADA_STRAH kaže:
U IME ALLAHA MILOSTIVOG SAMILOSNOG-POCINJEM

POSTVICU NEKOLIKO PITANJA ALI POD USLOVOM DA MI ODGOVORITE ISTINOM (NAPOMINJEM DA JE ISTINA JEDNA).

PRVO PITANJE: KAKO KRSCANI MOGU SMATRATI ISUSA BOGOM, SINOM, SVECEM A ISUS JE SASVIM NORMALNO KAO I SVI LJUDI RECIMO OBAVLJAO FIZIOLOSKE POTREBE ITD. !?

DRUGO PITANJE: AKO JE ISUS SAMO SIN BOZIJI, ZASTO KRSCANI POCINJU SVOJU MOLITVU SA RIJECIMA "OCE NAS" !?

TRECE PITANJE: ZASTO SE KATOLICKI VJERSKI POGLAVARI SVIH NIVOA NE ZENE AKO ZNAMO DA IH JE LIJEPI STVORITELJ STVORIO SA SVIM POTREBNIM ORGANIMA ZA NORMALAN ZIVOT KAO I PRODUKCIJU ILI ZASTO SE SVI KATOLICI ZENE OSIM ONIH KOJI SU U SLUZBU CRKVE I KOJI IZVOR/CITAT BOZIJE KNJIGE KORISTE ZA TAKVO STO?!

P.S. UNAPRIJED SE IZVINJAVAM UKOLIKO SE NEKO OD KRSCANA OSJECA NEUGODNO, JER JA SAMO POSTAVLJAM REALNA PITANJA !

dajte nam ljudi neke odgovore a ne ovako da vrijeđate naše mozgove
gigi11 is offline  
Old 05.05.2006., 10:24   #89
Quote:
FW190 kaže:
Sluzbeni izgovor je da zivotinje nemaju dushu, pa to nije obuhvaceno pod ne ubij. Sto je, naravno tezi burek. Jasno je da se radi o tome da tumaci svetih spisa vole pojest i popit, pa su malo lezernije preveli.
Fuckas religiju, odi negdje di drze npr. konje ili krave, druzi se s njima cijeli dan, pa ces izgubiti zelju da ih jedesh. To ti je vegetarijanstvo.
Službeni izgovor je da biblija nije telegram, pa da imamo “rečenica stop rečenica stop” pa ako su dvije rečenice odvojene stopom nemaju veze jedna s drugom. Ne može se uzeti to “ne ubij” pa o tome raspravljat izvan konteksta! Najsigurniji put u herezu.

Dakle tu se nameće pitanje definicije. Ako kažemo ne ubij, treba prvo definirati što znači ubiti. Ubiti čovjeka? Ubiti čovjeka ili životinju? Ubiti čovjeka, životinju ili biljku? Tvoja definicija može biti da to znači ubiti čovjeka ili životinju, a biljke ko šiša, međutim budući da je to biblijska izreka, a ne tvoja, bitno je kako biblija definira ubojstvo, a ne ti! Mislim da je u bibliji sasvim dovoljno konteksta da se jasno može zaključit da se pod tim ne ubij podrazumijeva ne ubij čovjeka!
Quote:
FW190 kaže:
Ajme, zile cu prerezat! Zato jadni mesozderi ne jedu biljke
Jel bi to trebalo značit da se treba odlučit između vegeterijanstva i mesoterijanstva? Jesam li onda kad jedem životinje, a ne jedem biljke, barem toliko dobra kao vegeterijanci? Može li bolje od toga? Jebiga, zrak i voda nisu dovoljno hranjivi!
Quote:
FW190 kaže:
Pise da bude gospodar zivotinjama.
Ako imas roba, a ti si mu gospodar, neces ga ubit i pojest, nego nahranit i dobro s njim postupat, da radi za tebe i bude prema tebi dobar, zar ne?
Recimo da sam ja gospodar i olovci i pasu. Olovci ću glavu stavit u oštrilo, pasu ipak neću! Različitim stvarima se može gospodarit na različit način. Ono što sam ja rekla da se u ostatku biblije jasno vidi da se jedenje mesa ne smatra lošim načinom gospodarenja životinjama, pa čak i Isus, koji je jelte bog sam, jede životinje!
Quote:
FW190 kaže:
Ali, svidja mi se kako razmishljash


I ti si simpa!
Plavi Duh is offline  
Old 05.05.2006., 11:33   #90
Quote:
gigi11 kaže:
a gdje to piše da je "Obećan", možda u novom piše da je novi obećan
to me podsjeća na onu kadija te tuži kadija te sudi
Obećan je Proročanstvima od Mojsija do Malahije...

u SVAKOJ KNJIZI Starog Zavjeta se spominje Isus Krist...
-Daniel- is offline  
Old 05.05.2006., 11:38   #91
Quote:
gigi11 kaže:
dajte nam ljudi neke odgovore a ne ovako da vrijeđate naše mozgove
1. Isus je Bog i Čovjek, Sin Božji i Sin Čovječji

2. Zar je to jedina molitva kršćana? Svaki kršćanin neće pogriještiti da se moli Isusu i Ocu i Duhu, oni su Bog, Bog je Jedan

3. Ne znam, do moraš pitati nekoga tko je upućen u KC dogme i doktrine u što ja nisam...možda zato što Pavao kaže da se bolje ne ženiti da bi imao bolji odnos s Bogom i ulazak u Kraljevstvo Nebesko, no isto tako kaže da to vrijedi za one koji NEMAJU potrebe takve, drugi s potrebama bolje da se žene...
-Daniel- is offline  
Old 05.05.2006., 11:59   #92
Quote:
Plavi Duh kaže:
Službeni izgovor je da biblija nije telegram, pa da imamo “rečenica stop rečenica stop” pa ako su dvije rečenice odvojene stopom nemaju veze jedna s drugom. Ne može se uzeti to “ne ubij” pa o tome raspravljat izvan konteksta! Najsigurniji put u herezu.

Dakle tu se nameće pitanje definicije. Ako kažemo ne ubij, treba prvo definirati što znači ubiti. Ubiti čovjeka? Ubiti čovjeka ili životinju? Ubiti čovjeka, životinju ili biljku? Tvoja definicija može biti da to znači ubiti čovjeka ili životinju, a biljke ko šiša, međutim budući da je to biblijska izreka, a ne tvoja, bitno je kako biblija definira ubojstvo, a ne ti! Mislim da je u bibliji sasvim dovoljno konteksta da se jasno može zaključit da se pod tim ne ubij podrazumijeva ne ubij čovjeka!

Jel bi to trebalo značit da se treba odlučit između vegeterijanstva i mesoterijanstva? Jesam li onda kad jedem životinje, a ne jedem biljke, barem toliko dobra kao vegeterijanci? Može li bolje od toga? Jebiga, zrak i voda nisu dovoljno hranjivi!

Recimo da sam ja gospodar i olovci i pasu. Olovci ću glavu stavit u oštrilo, pasu ipak neću! Različitim stvarima se može gospodarit na različit način. Ono što sam ja rekla da se u ostatku biblije jasno vidi da se jedenje mesa ne smatra lošim načinom gospodarenja životinjama, pa čak i Isus, koji je jelte bog sam, jede životinje!



I ti si simpa!

Nije bitno kako Biblija ili vjeroucitelji definiraju, nego kako je.
A za mene onako kako ja osjecam. Hereze se ne bojim.

Ubojstvo, slozit ces se da je malo drugacije ubit kravu udarcem chekicha i ubrat i pojest blitvu.

Nigdje ne pishe da se trebash odlucit za vegetarijanstvo, ali je jako lijep osjecaj da nisi nikog povrijedio za svoj rucak, jer nije bilo nuzno. Naravno da mozes nac uporiste za jedenje zivotinja u Bibliji, ako zelis.

A velika je zabluda da je Isus jeo zivotinje, to nigdje u Bibliji ne pishe.
Kad je dao ribu, naravno da nije dijelio przene sardele, nego nauk vjere.

A ako neces nashiljit psa, neces ni kravu, to je jasno.

A eto, oboje smo simpaticni
FW190 is offline  
Old 05.05.2006., 12:20   #93
Quote:
FW190 kaže:
Nije bitno kako Biblija ili vjeroucitelji definiraju, nego kako je.
A za mene onako kako ja osjecam. Hereze se ne bojim.
E to, to! Doć ćemo mi na moje. Tko određuje kako je dobro? Jel ti to određuješ ili ti to otkrivaš. Ako ti određuješ, jel određuješ samo za sebe ili i za druge, ili možda svatko određuje za sebe? To ti je velika bitka danasnjice, apsolutizam vs. relativizam!
Quote:
FW190 kaže:
Ubojstvo, slozit ces se da je malo drugacije ubit kravu udarcem chekicha i ubrat i pojest blitvu.
A zacto? Lijepa mala blitvica, daga blitvica!
Quote:
FW190 kaže:
Nigdje ne pishe da se trebash odlucit za vegetarijanstvo, ali je jako lijep osjecaj da nisi nikog povrijedio za svoj rucak, jer nije bilo nuzno. Naravno da mozes nac uporiste za jedenje zivotinja u Bibliji, ako zelis.
Jako je lijep osjećaj da nisam povrijedila koju biljku također. Međutim jako je lijep osjećaj i kad ne umireš od gladi! Jooj, kad ne mogu imat sve! :grrrrr:

Quote:
FW190 kaže:
A velika je zabluda da je Isus jeo zivotinje, to nigdje u Bibliji ne pishe.
Kad je dao ribu, naravno da nije dijelio przene sardele, nego nauk vjere.
Ima brate di je Isus dijelio ribu, a ima i di ju je jeo!

I dok oni od radosti još nisu vjerovali, nego se čudom čudili, on im reče: "Imate li ovdje što za jelo?" Oni mu pruže komad pečene ribe. On uzme i pred njima pojede. (Lk 24, 41-43)
Quote:
FW190 kaže:
A ako neces nashiljit psa, neces ni kravu, to je jasno.
Ali hoću olovku!
Plavi Duh is offline  
Old 05.05.2006., 13:56   #94
Quote:
Plavi Duh kaže:
E to, to! Doć ćemo mi na moje. Tko određuje kako je dobro? Jel ti to određuješ ili ti to otkrivaš. Ako ti određuješ, jel određuješ samo za sebe ili i za druge, ili možda svatko određuje za sebe? To ti je velika bitka danasnjice, apsolutizam vs. relativizam!

A zacto? Lijepa mala blitvica, daga blitvica!

Jako je lijep osjećaj da nisam povrijedila koju biljku također. Međutim jako je lijep osjećaj i kad ne umireš od gladi! Jooj, kad ne mogu imat sve! :grrrrr:


Ima brate di je Isus dijelio ribu, a ima i di ju je jeo!

I dok oni od radosti još nisu vjerovali, nego se čudom čudili, on im reče: "Imate li ovdje što za jelo?" Oni mu pruže komad pečene ribe. On uzme i pred njima pojede. (Lk 24, 41-43)

Ali hoću olovku!
A vidish da ces polako doc na moje.

A poneshto se i u prijevodu izgubilo

Ne mozes imat sve, ali ne smijesh bit zadovoljna da nemash nishta.

Ako mozes, zashtiti zivotinje. Bez obzira na religiju, znash da je to dobro
FW190 is offline  
Old 05.05.2006., 14:03   #95
Quote:
-Daniel- kaže:
u SVAKOJ KNJIZI Starog Zavjeta se spominje Isus Krist...

isto onako kao što muslimani tumače da je obećani branitelj muhamed.


dakle, baš nigdje ne piše isus krist, jer bi to inače i židovi pročitali.

piše nešto što je tako protumačeno i to kršćani vjeruju, ali baš nigdje nisam našla da piše bar isus.. piše eventualno emanuel, a i ono s djevicom nije sigurno, jer su naziv za vrlo mladu djevojku, danas bi rekli tinejdžericu, preveli na grčki kao djevica. dakle, možemo vjerovati ili ne u kršćansko tumačenje, ali to je sve.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 05.05.2006., 14:14   #96
Quote:
FW190 kaže:
A vidish da ces polako doc na moje.

Quote:
FW190 kaže:
A poneshto se i u prijevodu izgubilo
Obično ono što nam ne paše!
Quote:
FW190 kaže:
Ne mozes imat sve, ali ne smijesh bit zadovoljna da nemash nishta.
Kako nemam? Pa ne jedem ljude!
Plavi Duh is offline  
Old 05.05.2006., 14:35   #97
Quote:
Plavi Duh kaže:


Obično ono što nam ne paše!

Kako nemam? Pa ne jedem ljude!
A kakva je ovo medjureligiozna rasprava, umjesto da krenemo u rat ili bombashke napade, mi se slozili i pobratimili.

Nikad od nas pravi religiozni fanatici.

A nemoj jest ni zivotinje, bit ce ti jasno zashto
FW190 is offline  
Old 05.05.2006., 14:42   #98
Quote:
FW190 kaže:
A kakva je ovo medjureligiozna rasprava, umjesto da krenemo u rat ili bombashke napade, mi se slozili i pobratimili.

Nikad od nas pravi religiozni fanatici.

Quote:
FW190 kaže:
A nemoj jest ni zivotinje, bit ce ti jasno zashto
Lako bi ja za životinje! Meni bi ne jest čokoladu , ne jest sladoled !!!!
Plavi Duh is offline  
Old 05.05.2006., 14:48   #99
Quote:
Plavi Duh kaže:


Lako bi ja za životinje! Meni bi ne jest čokoladu , ne jest sladoled !!!!
E, ja sladoleda nisam vec godinama okusio, iz religioznih razloga
FW190 is offline  
Old 05.05.2006., 14:52   #100
Quote:
FW190 kaže:
E, ja sladoleda nisam vec godinama okusio, iz religioznih razloga
FW190-izam... ...
Plavi Duh is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:49.