Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Oprema

Oprema Sve što nam treba (i ne treba, ali želimo :hekla:)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2003., 17:37   #141
A dobro sad Tija, ovo tvoje je drugi ekstrem.

Velim ti, moj ginic je bio uz mene tek kad sam pocela tiskati. Prije toga je u sobi bila samo jedna sestra, ali ona je bila na drugom kraju sobe i uglavnom je nesto radila na kompu (mozda surfala po kakvom forumu??? ). Ginic i babica su oboje svracali svakih pola sata po jedan, otprilike. A bila sam pristekana na 100 monitora, pa su znali da smo i ja i beba OK.

Ako sam pozvala sestru, dosla je, a i inace je dolazila do mene da me pita kako sam, trebam li sto i tak.

A kako sam ja imala drustvo sa sobom, a i epiduralnu u ledjima, pa smo se dobro zekali i gledali TV, to mi je odgovaralo.

Sad si razmisljam, isto mislim da su oko mog tiskanja vise pomagale babice. Doktor je docekao bebu i sivao.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 17:42   #142
Bigblue,
znam i potpuno se slazem. Kada sam koristila izraz strucna osoba mislila sam na stupanj znanja u tom porodiljskom podrucju (sta ocekivati, kako disati, kako si pomoci i sl.) bilo iskustvom ili kakvim casovima jer po mome misljenju i ti mozes koristiti kao doula jer si prosla porodjaj i znas dobro sta ciniti a sta ne zato sam i rekla da ce meni u zamjenu ici muz i prijateljice i mislim da ce mi njihova potpora i prisustvo znaciti mnogo vise nego prisustvo moga ginekologa.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 17:44   #143
Sumnjam da bih ja nekom pomogla. Ja nisam htjela ni na Lamaze tecaj, a svoj porod sam provela s epiduralnom, pricajuci s familijom i drijemajuci. A kad je show krenuo, bas se ne sjecam svih detalja .
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 21:45   #144
Quote:
bigblue2010 kaže:
LaPerla, doula nije strucna osoba. One nisu obrazovane kao babice ili med. sestre. Tamo su samo da pruze emocionalnu podrsku, masiraju rodilju, vode ju kroz vjezbe disanja itd. One niti ne smiju davati medicinske savjete i misljenja, pogotovo jer nisu zaposlene u tim bolnicama.
Doula nece napraviti nista sto ne bi napravila kakva dobra prijateljica ili mama ili u krajnjoj liniji muz. Ali, ona je placena za to sto radi i dobra doula ce posvetiti 100% svog vremena i paznje rodilji. Osim toga, one rade drustvo rodilji kod kuce, kad porod pocne, a jos nije vrijeme za ici u bolnicu, a i doci ce par dana nakon poroda kuci.

Da se razumijemo, ja nisam protiv doula, ali one u medicinskom i strucnom aspektu poroda ne rade nista.
onda doula ipak nije hebamme ? Jer hebamme je na porodu ono sto mi zovemo babica ( samo se aktivira oko buduce majke i prije poroda ) i nakon.

Ona je osoba koja je svo vrijeme poroda tu, svaku minutu ali je medicinski obrazovana.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 21:59   #145
Quote:
bigblue2010 kaže:
, a svoj porod sam provela s epiduralnom, pricajuci s familijom i drijemajuci. A kad je show krenuo, bas se ne sjecam svih detalja .
A kad je show počeo, jesi osijećala kakvu bol? Ili bilo što?
Kako to ide s epiduralnom, baš me zanima?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 22:11   #146
Quote:
Tija kaže:
A kad je show počeo, jesi osijećala kakvu bol? Ili bilo što?
Kako to ide s epiduralnom, baš me zanima?
Pa s epiduralne skinu kad izgon pocne.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 22:17   #147
Quote:
Winona kaže:
Pa s epiduralne skinu kad izgon pocne.
Ajd pliz nemoj se ljutit, i ne provociram ali nisi još rodila!
Teoriju znam i ja, zanima me iskustvo.
Ne kužim čemu epidural ako se taj izgon bebe osjeti
Ona bol sve do nekih pola sata prije samog izgona i nije tako strašna. Strašno boli samo tih zadnjih po ure, kad beba počne izlaziti gotovo je, više niš ne boli, bar je tako meni bilo.
Samo tih zadnjih po ure nisam bila u stanju dopisivat se mobom
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 22:21   #148
Jebiga, ja sam taj 'izgon' uzhasne li rijechi dozhivjela kao neku vrst olakshanja nakon sati i sati onih uzhasnih tzv 'dvorogih' trudova.

...shteta da u moje vrijeme nije bilo mobitela a ni Tija
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 22:22   #149
bigblue ce objasniti bolje ali ukratko epiduralna cuva energiju da se mama ne umori prerano i da moze svu snagu usmjeriti na najbitniji dio poroda tj. izgon.

Tako su meni ispricale zene koje su epiduralnu prosle, ukljucujuci bigblue.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 22:40   #150
Ja sam za tu potrebitu energiju dobila bocu glukoze Pa ti ga dođe na isto.

A za lakši porod možete žicati broj moba od magic , tada pišate i stenjete i pušete u isto vrime.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 22:59   #151
magic, ja cu skoro puhat i stenjat, moze mob?

inace, moja kuma je radjala s epiduralnom i dali su joj je zato sto je porod isao jako sporo pa je doktor preporucio da je tako bolje, da se ne umori odmah. ona kaze da su je skinuli prije samog izgona bebe i da nista ne boli. jedino kaj mene bog ne bi dobio na taj vrag s onom kilometarskom igletinom.

aj sad kokose na ono bitno: kako se dobije mastitis i od cega?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 23:14   #152
Ja probala...nazhalost...

A dobila sam jer se nisam dovoljno pazhljivo izdajala....mlijeka je nadoshlo za troje djece a ne jedno, prve je dane teshko izlazilo, Junior je i manje sisao, ja sam to neshto izdajala, ali me je boljelo pa sam odustala...

A onda su nastale kvrge i dobila sam temperaturu 40. Pomogla mi je patronazhna sestra, da nije bilo nje zavrshila bih u bolnici.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 23:17   #153
I da, plavva, svakako cu ti dati broj moba ako mislish da ce ti pomoci
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 23:18   #154
E kad nisi imala pravu musku ruku
Ja isto imala 40 temperaturu, cice ko u krave.....onda je muz uzeo u svoje ruke i istiskao sve kvrge. Bolilo je za popizdit, ali me to spasilo. Nakon toga sam dojila godinu dana.
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2003., 23:20   #155
Jebiga, moj se okolo opijao

Ili je nekoj drugoj stiskao cice...shtajaznam
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 00:30   #156
vidim da se malo motate oko doule. Stvar je osobnog izbora da li zelite doulu ili ne. Vec sam napisala da doula nije babica. Vecina doula nikad nije porodila bebu. Doula je osoba koja kad se ti pocnes gubiti te malo "zasamara" i vrati na pravi put.
Da bi se prirodan porod izveo sto bezbolnije jako je vazno znati opustiti se, pravilno disati i kada tiskati. To je ono u cemu doula pomaze.

Sto se tice rezanja medjice, to je kao komad tkanine. Ako ga natezete do besvjesti, puknut ce, ako natezete polako i date mu vremena da se rasiri nece puknuti. Ako natezete bez rezanja teze ce puknuti, a ako ga malo zarezete pucat ce po tom zarezu i moglo bi biti jos gore. Kad zena radja ima prirodan nagon za tiskanje, pa ako se naglo tiska medjica ce puknuti. Treba povremeno stati, zaustaviti nagon za tiskanjem i dati vremena medjici da se rasiri.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 00:34   #157
Quote:
plavva kaže:
jedino kaj mene bog ne bi dobio na taj vrag s onom kilometarskom igletinom.
to je razlog zakaj ih vecina zena izbjegava, i naravnoz ato kaj je to droga.

Citala sam negdje (zaboravih gdje pa me nemojte hvatati na istinitost - to je vise kao rekla-kazala) da u Australiji morate za epiduralnu potpisati papir da necete tuziti bolnicu ako ostanete dozivotno paralizirani
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 04:15   #158
Quote:
Tija kaže:
A kad je show počeo, jesi osijećala kakvu bol? Ili bilo što?
Kako to ide s epiduralnom, baš me zanima?
Prije nego sto sam pocela tiskati, skinuli su me s epiduralne i bolilo je, naravno. Neke zene mogu i to tiskanje obaviti s epiduralnom ,ali kod mene nije islo. Vjerujem da me je ipak manje bolilo nego da prije nisam dobila nista, jer ipak tog lijeka ostane u tijelu.
U mom slucaju je izgon - tiskanje - trajao nesto preko 2 sata, a beba je bila preko 4kg, okrenuta, doduse glavom dolje, ali naopako, licem naprijed. Nisu ju mogli okrenuti jer je imala pupkovinu oko vrata, bojali su se da ju jos vise ne spetljaju. Tako da mi je bilo dobro sto nisam bila izmucena s 11 sati trudova jer sam se morala malo vise truditi. Ionako sam za dlaku izbjegla carski.

Neke zene rode u 3-4 truda s tiskanjem, kod mene ih je bilo (rekli su mi, ja se ne sjecam) oko 30.

A ono prije nisam osjecala nista. Malo sam i odspavala, sto je bilo OK, jer mi je porod poceo po noci, prije nego sto sam ista spavala.

Posljedica epiduralne se nekako nisam bojala, jer ih u toj bolnici gdje sam radjala dijele ko bombone i svaki anesteziolog ih radi skoro na dnevnoj bazi, pa su prilicno vjesti.

Evo, ti Tija kazes da ti ono prije nije bilo strasno. A poznajem zene koje kazu da su se bas grozno mucile 20 sati i onda takve iscrpljene jos tiskale. Pa sam si ja mislila: bigblue, imas priliku, kad vec radjas u Americi, iskoristi ju i uzmi tu epiduralnu. Nije mi zao.

Dosta zena nece epiduralnu i jer je beba malo grogi od lijeka, to je i mene mucilo, pa su me ginicke iz ordinacije kud idem uvjerile da to ne smeta i da su i one radjale s epiduralnom. I stvarno, moja beba je navalila na cicu odmah iza poroda i onda fino zaspala.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 04:59   #159
bigblue kaj su ti dali bebu odmah nakon poroda na cicu? Kaj je to praksa?
Ja bih to voljela pa me zanima jel to rade automatski ili samo ak trazis.

Inace izabrala sam si knjige, malo sam cackala po netu, bila u barnesu i prelistavala i na kraju sam se odlucila za ove knjige:

za trudnocu:
The Pregnancy Book - William and Martha Sears
What to Eat When You're Expecting - Arlene Eisenberg

za porod:
Active Birth - Janet Balaskas
Easing Labor Pain - Adrienne B. Lieberman

nakon poroda:
The Baby Book - William and Martha Sears

za dojenje si nisam nista uzela jer cu imati doulu i LLL odrzava
sastanke svaki drugi petak blizu mene doma u jednoj knjiznici.

Kad procitam knjige i porodim se mozete me pitati jesu li knjige dobre
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2003., 05:09   #160
Pa bebu ti daju odmah, a da li ces ju ti probati podojiti je tvoja stvar. Ako mislis dojiti, preporuca se probati odmah iza poroda. Sve ce ti objasniti babe iz LLL.
Nisam znala da Sears ima Pregnancy Book. Meni su The Baby Book i Attachment Parenting super, pa vjerujem da je i ta dobra.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:41.