Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2007., 19:59   #21
Biblija kaže da Isus nema predrasuda pred nikim i da su u oćima božijim svi jednaki i isti. I svećenik je čovjek. a svi ljudi griješe
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 20:17   #22
Quote:
Sommeil kaže: Pogledaj post

Istina. Kao ni na sud, ni u banku. .
ko kaže? Ja u svoju zabu u kvartu ulazim u bermudama i natikačama; da me izbace van toplo bi se zahvalio uz upotrebu primjerenih glagola i prešao nekom tko mi neće određivati nešto što ga se ne tiče.

Da sam pak pozvan na sud i da me radi natikača izbace, otišao bi kući pa nek me prisilno dovode (ako se usude)
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 22:25   #23
A o kojem mjestu se radi ako se smije znat?
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:15   #24
Quote:
Redeemer kaže: Pogledaj post
bok,

evo, jedan dogadjaj me potaknuo da pokrenem ovu temu
dakle, tu u jednoj maloj župi... kako je "naš" svećenik na godišnjem,
došao je jedan iz susjedne župe...

o cemu se radi.

apsolutni protivnik sexa droge i rokenrola.
(dok "naš" svira el gitaru, u heavy metal bendu) hehe

ne moze smisliti cure kojima su ramena otkrivena.
istima je uskratio pričest , ali ih je zato dobro počastio u propovjedi
a posebno jednu cur(ic)u od 12ak godina...

uopce nije nikakav skandal, ljudi to najnormalnije prihvatili...
kako je konzervativna sredina, još su i podržali svećenika

svaka čast.
da...

u nas je normalno da zene idu pokrivenih glava u crkvu, bez sminke, pristojno odevene...
ako se zadesi koja, tj. vise neprimereno odevenih prilika u crkvi,
svestenik se na kraju Liturgije, diskretno uz prigodan govor dotakne takvih.

to je ok.

onaj ko nema u sebi osecaj da stoji pred Bogom,
da je u hramu Bozijem,
da pricesti pristupi s strahopostovanjem,
u najboljem/svecanijem izdanju,
takav je zalutao u crkvu...

to nije stvar odgoja i upucenosti u duhovne stvari...
vec osecaja.

naravno, ne treba ljude stoga odbacivati,
samo uputiti.

nista strasno...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:22   #25
Desiti će se kao i svugdje.
Djeca će ići na razne crkvene obaveze na koje ih tjeraju roditelji do krizme, a kasnije će pobjeći glavom bez obzira.
Imaju potpuno pravo jer moraju trpjeti razne pedagoški neobrazovane seljačine bez ikakvog smisla i takta za posao koji obavljaju - odgoj mladih.
Čast onima koji su više izuzetak nego pravilo, a ima ih.
Mora da su to bila lijepa vremena kada nisu bili tako goropadni.
Istina je da su samo ljudi, jer ih je vlast promijenila da su izgubili kompas.
Umjesto pokazivanja moći, trebali bi čitati onu:
ko bi gori sad je doli........
zubatach is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:39   #26
Quote:
zubatach kaže: Pogledaj post
Desiti će se kao i svugdje.
Djeca će ići na razne crkvene obaveze na koje ih tjeraju roditelji do krizme, a kasnije će pobjeći glavom bez obzira.
Imaju potpuno pravo jer moraju trpjeti razne pedagoški neobrazovane seljačine bez ikakvog smisla i takta za posao koji obavljaju - odgoj mladih.
Čast onima koji su više izuzetak nego pravilo, a ima ih.
Mora da su to bila lijepa vremena kada nisu bili tako goropadni.
Istina je da su samo ljudi, jer ih je vlast promijenila da su izgubili kompas.
Umjesto pokazivanja moći, trebali bi čitati onu:
ko bi gori sad je doli........
uvek imaj na umu onu jevandjeljsku:
"poslacu vam pastire po srcima vasim".

kakav narod takva vlast.

a, vlst je uvek od Boga.

vredjas vlast- vredjas Njega.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:52   #27
Quote:
zubatach kaže: Pogledaj post
Desiti će se kao i svugdje.
Djeca će ići na razne crkvene obaveze na koje ih tjeraju roditelji do krizme, a kasnije će pobjeći glavom bez obzira.
Imaju potpuno pravo jer moraju trpjeti razne pedagoški neobrazovane seljačine bez ikakvog smisla i takta za posao koji obavljaju - odgoj mladih.
Čast onima koji su više izuzetak nego pravilo, a ima ih.
Mora da su to bila lijepa vremena kada nisu bili tako goropadni.
Istina je da su samo ljudi, jer ih je vlast promijenila da su izgubili kompas.
Umjesto pokazivanja moći, trebali bi čitati onu:
ko bi gori sad je doli........
Ja ne znam da li su svećenici pedagoški neobrazovane seljačine, poznam više onih koji su skroz ok, ali njihov primaran posao nije odgoj mladih. To je zapravo posao roditelja. Za odgoj svojeg djeteta sam u prvom redu ja odgovoran. I ne pada mi na pamet da tjeram svoje dijete na neke obaveze do krizme bez obzira što živim na selu i na sve se gleda drugačije nego u gradu zbog male sredine.
Mi ovdje svi raspravljamo na temelju začetnika posta, koji se usput žali na svećenika jer je protiv seksa i droge. Zanimljivo, to nitko ne komentira, a meni se čini da je začetnik posta još u vrlo mladim i nezrelim godinama i neozbiljno postavlja stvari.
Ako primjetim, da svećenik nekoga osobno proziva s oltara (mlada cura koja nosi bretelice možda nije ni svjesna da je malo "neprikladno" obučena), onda ću svećeniku očitati bukvicu ako se radi o mojem djetetu i odlazit ću u drugu crkvu. Ali ću u prvom redu svojem djetetu objasniti da ako mu je stalo do toga da ide u crkvu, da je to onda sveto mjesto, kojemu se pristupa s određenim respektom koji se treba ogledati i u načinu odijevanja. Imam prijatelja koji je "veliki" vjernik, nastoji živjeti svoju vjeru, ali njegov sin (15 godina) ne želi ići u crkvu. I moj ga prijatelj ne tjera jer veli da nema smisla da mu nešto nameće što on ne želi. Svatko tko misli da je svećenikov posao odgoj mladih, bolje da nije ni imao djecu.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 02:08   #28
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Isus je samo nedeljom u svojoj crkvi
a gdje je onda radnim danom?
... petkom u džamiji, subotom u sinagogi. To je vec tri dana. Navodno se druži i s animistima jedan dan. Jedan dan s zoroastritima. Evo vec pet dana. A onda po dan za hinduse, sike, bahaije, scientologe, ...
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 07:59   #29
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Biblija kaže da Isus nema predrasuda pred nikim i da su u oćima božijim svi jednaki i isti. I svećenik je čovjek. a svi ljudi griješe
tako je!
i kome će sad on na ispovijed?

a stvarno i kaznit malu od 12 godina zbog bretelica. ma će se jadno dijete razbolit kad li uć s one vrućine u ledenjaču pod crkvenim svodom.
lijepo je gospodin svećenik mogao majčiku pozvati na razgovorčić poslije propovijedi i kao obrazovan čovjek malko je savjetovati...
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 08:01   #30
Quote:
Hello Operator kaže: Pogledaj post
... petkom u džamiji, subotom u sinagogi. To je vec tri dana. Navodno se druži i s animistima jedan dan. Jedan dan s zoroastritima. Evo vec pet dana. A onda po dan za hinduse, sike, bahaije, scientologe, ...
što ga kompliciraš?
zna se gdje je...na forumu...buuuuuuuuuu!
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 08:15   #31
Nemojmo relativizirati stvari i govoriti kak nam vjera donosi samo nagradu i pozitivne stvari. Nije Isus apsolutan u smislu da prihvaća sve i svakoga. Sjetite se njegove prispodobe o svatovima. Prvo su bili pozvani uzvanici koji se nisu odazvali (misli se na Židove). Zatim su glasnici otišli skupit svakakve po ulici da dođu na svadbu. Ali nisu svi bili obučeni za svadbu. Oni koji nisu bili obučeni za svadbu bačeni su van, tamo gdje je plač i škrgut zubima.
Dakle, nije moguće očekivati da će se dobiti nagrada, a sami se ne ponašamo u skladu s očekivanim i traženim.

Isto tako, djevojke su morale biti upoznate s dress kodom u Crkvi. On postoji za muškarce, ali postoji i za žene. Sve što nije u skladu s time je grijeh besramnosti. Za tebe i mene svećenik ne može odrediti da li po pravu idemo na pričest, ali za njih je mogao. I tu priča završava.

A ovo
Quote:
Desiti će se kao i svugdje.
Djeca će ići na razne crkvene obaveze na koje ih tjeraju roditelji do krizme, a kasnije će pobjeći glavom bez obzira.
Imaju potpuno pravo jer moraju trpjeti razne pedagoški neobrazovane seljačine bez ikakvog smisla i takta za posao koji obavljaju - odgoj mladih.
je tako glupa i bezobrazna primjedba! Svećenici nisu niti glupi, niti neobrazovani (neka se dotični/dotična pokuša BAREM informirati o obrazovanju za svećenički poziv), a niti seljačine.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 10:36   #32
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
a, vlst je uvek od Boga.

vredjas vlast- vredjas Njega.
Odlicno. :klap: Jos vratimo ius primae noctis i neka to bude misao vodilja za 21. stoljece. Za monarhiju sa Bogom na celu! To te ja pitam.

Sto se djevojaka i pricesti tice, bitche da nisu cule za kupovinu sakramenata.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 11:26   #33
Quote:
Redeemer kaže: Pogledaj post
bok,

evo, jedan dogadjaj me potaknuo da pokrenem ovu temu
dakle, tu u jednoj maloj župi... kako je "naš" svećenik na godišnjem,
došao je jedan iz susjedne župe...

o cemu se radi.

apsolutni protivnik sexa droge i rokenrola.
(dok "naš" svira el gitaru, u heavy metal bendu) hehe

ne moze smisliti cure kojima su ramena otkrivena.
istima je uskratio pričest , ali ih je zato dobro počastio u propovjedi
a posebno jednu cur(ic)u od 12ak godina...

uopce nije nikakav skandal, ljudi to najnormalnije prihvatili...
kako je konzervativna sredina, još su i podržali svećenika

svaka čast.
E bilo je vremena kad se zbog takvih stvari završavalo na lomačama ipak je sad liberalnije!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 11:44   #34
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Odlicno. :klap: Jos vratimo ius primae noctis i neka to bude misao vodilja za 21. stoljece. Za monarhiju sa Bogom na celu! To te ja pitam.

Sto se djevojaka i pricesti tice, bitche da nisu cule za kupovinu sakramenata.
da, za monarhiju.
sa monarhom/patrijarhom na celu.
iznad njih Bog.

onako kako je Bog pokazao Mojsiju na sinaju.

alternativa tome je 4. rajh (eu).
onda, uzivaj u blagodati new age- a!

no, vidim da spominjes i kupovinu sakramenata.
sto objasnjava tvoju gorcinu i ozlojadjenost.

sta reci, zivis po dikatatu katolicke crkve,
one iz Otkrovenja Jovanovog.

potrazi onu (Crkvu) iz cetvorojevandjelja/poslanica,
onda ces naci i mir u srcu.

sta drugo...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 11:54   #35
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
no, vidim da spominjes i kupovinu sakramenata.
sto objasnjava tvoju gorcinu i ozlojadjenost.
Tesko da kupovina sakramenata mene moze objasniti, al ajde kad novac ne bi pokretao svijet mozda bi se i slozio s tobom.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 12:04   #36
A kako se to kupuju sakramenti? I zašto bi netko uopće "kupio" sakramenat???
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 14:09   #37
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
A kako se to kupuju sakramenti? I zašto bi netko uopće "kupio" sakramenat???
instant katolik gold paket, najcesce zbog vjencanja

a kupovao se u povijesti i oprost od grijehova,nije trgovina izum suvremenog klera

@milky way...napadaju se i doktori da su glupi i pokvareni, a imaju vise skole samo kler je zasticen, jer je eto zavrsio fakultet sto a priori znaci da medju njima nema glupih. ni neobrazovanih.
mos mislit. mozda diploma utjece i na moralne karakteristike, pa mozemo reci da nema ni pokvarenih

ovakav nacin razmisljanja skodi crkvi, ima dobrih i losih svecenika, i ima i dobrih i losih ljudi medju njima, velika je crkva, svaka organizacija te velicine ima u sebi i zita i kukolja
ma koliko mi sutjeli o tome
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 14:18   #38
Dajte ne lupetajte. Zbog vjenčanja ljudi se obavezuju proći tečaj upoznavanja s vjerom i tada prime sakramente, pa to može svaki odrastao čovjek i bez vjenčanja i to se NE PLAĆA !

A bratelice su za more, a ne za crkvu. I neka sam zatucana, ako tako mislite, a ako ne, probajte u luksuzni restoran ušetat u trapericama . Malo sutra! Sve ima svoje vrijeme i mjesto.

Slažem se sa mojkarmom
radost is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 14:46   #39
Quote:
radost kaže: Pogledaj post
Dajte ne lupetajte. Zbog vjenčanja ljudi se obavezuju proći tečaj upoznavanja s vjerom i tada prime sakramente, pa to može svaki odrastao čovjek i bez vjenčanja i to se NE PLAĆA !

A bratelice su za more, a ne za crkvu. I neka sam zatucana, ako tako mislite, a ako ne, probajte u luksuzni restoran ušetat u trapericama . Malo sutra! Sve ima svoje vrijeme i mjesto.

Slažem se sa mojkarmom
Isusu su prigovarali da ne pere ruke prije objeda da se druži sa prostitutkama i carinicima , da ne posti On i njegovi apostoli ... prigovarali su uglavnom oni koji su mislili da sve ima svoje mjesto i vrijeme!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 15:35   #40
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post

A ovo

je tako glupa i bezobrazna primjedba! Svećenici nisu niti glupi, niti neobrazovani (neka se dotični/dotična pokuša BAREM informirati o obrazovanju za svećenički poziv), a niti seljačine.
Da ne bi.
Kada naprave kakvu nepodoštinu, onda ih se opravdava da su samo ljudi.
I dok obični ljudi koji su samo ljudi za to dobiju primjerenu kaznu, njih se eventualno premjesti u novu župu, tata biskup ih kao malo ukori i gotovo.
Tko god misli da to nije u redu, onda je protiv crkve, protiv njihovih uzvišenosti, sam antikrist.
Inače im je specijalnost obrušavati se na one koji im ne mogu parirati, u ovom slučaju na djecu i na njima trenirati strogoću.
Jadno.
Sigurno da neće pozvati roditelje jer bi morali učestvovati u ravnopravnom dijalogu.
Ali nisu oni krivi. Krivi su oni koji to podržavaju.
Oni su samo isfrustrirani - zna se zašto.
Svu tu silnu energiju koja se u njima nagomilava i koje se ne mogu riješiti kanaliziraju na mentalno iživljavanje i traženje žrtava koje će pred svima poniziti.
Dvostruko jadno.
Srećom nisu svi takvi, mislim da su čak u manjini.
Problem njihove većine je što dozvoljavaju opet njihovoj manjini da se po toj istoj manjini prosuđuje.
A čime se mi bavimo, pravima popova i njihovim frustracijama.
To je, priznajem, najjadnije od svega.
zubatach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:56.