Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2007., 12:55   #1
Svrha pakla

Imate li ideju cemu zapravo sluzi Pakao kao poslednje utociste nevernika osim da zaplasi ljude na ovom svetu? Raj, npr. je mesto vecnog nasladjivanja i uzivanja (onako generalno gledamo ako povezemo sve religije), ali pakao? ko ima korist od pakla? to sto ce zlocinci zavrsiti u vecnom ognju meni licno ne predstavlja nikakvo zadovoljstvo. ovozemaljska kazna jeste tu kao opomena nama ljudima, ali ona nije vecni oganj, cak i dozivotna robija daje coveku sansu da se promeni, izleci, uvidi svoje greske...ali vecni oganj? koja je svrha postojanja vecnog ognja iz kog se ne izlazi (vecan je)? a koja je svrha poslati u takav oganj dobre ljude koji ne neruju u boga? imate li ikakve ideje?
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:05   #2
meni se cini da mu je glavna svrha da manipulira i drzi ljude pokornim i u strahu... lakse je manipulirati ljudima koji se boje, tako manje razmisljaju svojom glavom i manje su skloni propitivanju i odupiranju
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:07   #3
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Imate li ideju cemu zapravo sluzi Pakao kao poslednje utociste nevernika osim da zaplasi ljude na ovom svetu? Raj, npr. je mesto vecnog nasladjivanja i uzivanja (onako generalno gledamo ako povezemo sve religije), ali pakao? ko ima korist od pakla? to sto ce zlocinci zavrsiti u vecnom ognju meni licno ne predstavlja nikakvo zadovoljstvo. ovozemaljska kazna jeste tu kao opomena nama ljudima, ali ona nije vecni oganj, cak i dozivotna robija daje coveku sansu da se promeni, izleci, uvidi svoje greske...ali vecni oganj? koja je svrha postojanja vecnog ognja iz kog se ne izlazi (vecan je)? a koja je svrha poslati u takav oganj dobre ljude koji ne neruju u boga? imate li ikakve ideje?
ovo je moj post sa topica 23 minute u paklu:
ovako ja mislim što se tiče ovoga tko će u raj,a tko u pakao.dobri u raj,zli u pakao.ako si ti bio kršćanin i ubija iz zadovoljstva,radija svakakva zla ići češ u pakao,ako si bio budist i radio samo dobro,trudio se uvijek biti bolji i nisi mučio ljude,a nisi prihvatio boga ići ćeš u raj,jer bogu nije bitno tvoja vjera već tvoja duša.
to je što se ovoga tko ide u raj,a tko u pakao.što se tiče pakla:to je kazna onim ljudima koji su bili zli i koji su griješili svjesno,i koji se nikada nisu kajali,ispravljali svoje pogreške itd.malo glupo i meni zvučo vječno mora trpiti muke,ali ljudi kao npr hitler (iako nije na meni da to odlučujem) možda i zaslužuje vječne muke.no možda kada dođe ta apokalipsa,možda će se bog nad njima sažaliti ili možda ostanu u vječnim mukama.
PARAĐOKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:12   #4
Raj i pakao su stanje svjesti. Krajnji sud nad djelima sto si pocinio na ovome svijetu. Nema fizickog mucenja/naslade nego stanje svjesti sto si radio u zivotu i vjere u Boga.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:17   #5
što te briga di će ti duša? neg ide di oće ti ćeš ionako bit mrtav. Ti kao Ti si određen mrežom neurona u svome mozgu i sjećanjem na prijašnja iskustva. to sve umire skupa sa tijelom, a da bi iskusio muke pakla valjda trebas i neka osjetila imat, ali i ona umiru sa tijelom.
__________________
The poison of your life
fills my glass and I...
I drink, I die
Glamdring is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:22   #6
Quote:
Glamdring kaže: Pogledaj post
što te briga di će ti duša? neg ide di oće ti ćeš ionako bit mrtav. Ti kao Ti si određen mrežom neurona u svome mozgu i sjećanjem na prijašnja iskustva. to sve umire skupa sa tijelom, a da bi iskusio muke pakla valjda trebas i neka osjetila imat, ali i ona umiru sa tijelom.
glamdring ako se ateist,a mislim da jesi,onda nemoj ovdje slati postove,jer ova tema je namjenjena vjernicima.ja ,koliko vidim,mislim da ti na svim religijskim topicima uvijek govoriš kako je vjera samo praznovjerje i uvijek se izvlačiš na znanost.
PARAĐOKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:26   #7
pako nema nikakvu svrhu.Pakao je odvojenost od Boga ,a rezultat je slobodne odluke čovjeka.
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:38   #8
Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
pako nema nikakvu svrhu.Pakao je odvojenost od Boga ,a rezultat je slobodne odluke čovjeka.
I ateizam je odvojenost od boga,ali da i ateist kako je paklu vjerovatno ne bi htio biti u njemu.
PARAĐOKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:39   #9
Quote:
Glamdring kaže: Pogledaj post
što te briga di će ti duša? neg ide di oće ti ćeš ionako bit mrtav. Ti kao Ti si određen mrežom neurona u svome mozgu i sjećanjem na prijašnja iskustva. to sve umire skupa sa tijelom, a da bi iskusio muke pakla valjda trebas i neka osjetila imat, ali i ona umiru sa tijelom.
Duša = ti, tijelo je tek hram, i dakle kad umreš tjelesno kuča u kojoj si živio ostaje na ovoj zemlji a ti izlaziš iz nje, i takav ideš pred Boga.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:45   #10
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Duša = ti, tijelo je tek hram, i dakle kad umreš tjelesno kuča u kojoj si živio ostaje na ovoj zemlji a ti izlaziš iz nje, i takav ideš pred Boga.
bumbar,on ti je vjerovatno ateist,pa vjerovatnost da će ti on to prihvatit je ista kao da će Victoria Beckham prevariti David Beckhama sa mnom.
PARAĐOKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:52   #11
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Imate li ideju cemu zapravo sluzi Pakao kao poslednje utociste nevernika osim da zaplasi ljude na ovom svetu? Raj, npr. je mesto vecnog nasladjivanja i uzivanja (onako generalno gledamo ako povezemo sve religije), ali pakao? ko ima korist od pakla? to sto ce zlocinci zavrsiti u vecnom ognju meni licno ne predstavlja nikakvo zadovoljstvo. ovozemaljska kazna jeste tu kao opomena nama ljudima, ali ona nije vecni oganj, cak i dozivotna robija daje coveku sansu da se promeni, izleci, uvidi svoje greske...ali vecni oganj? koja je svrha postojanja vecnog ognja iz kog se ne izlazi (vecan je)? a koja je svrha poslati u takav oganj dobre ljude koji ne neruju u boga? imate li ikakve ideje?
pakao zaista ne bi ničemu služio da "izgleda" ovako kao ga ti opisuješ...
zločinci, vječni oganj..... još samo fali vrag sa vilama i repom koji se prešetava gore dolje i sadistički se iživljava na ljudima.

pakao nije mjesto, nego stanje.
i kao takav ima puno više smisla.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 13:55   #12

Pakao postoji jer nas Bog voli.
Troller is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 14:10   #13
nisam ateist, baš nasuprot veliki sam vjernik i uopće nemam dilema oko svoje vjere.. zapitaj se u što ti vjeruješ? u knjigu ili boga? bibljija je ljudsko djelo i samim time u domeni utjecaja sotone. tokom godina je je temeljito izmjenjena i služi kao sredstvo mlaćenja para i pranja mozga, zamisli da za 2000 godina tekst biblije bude skroz izmjenjen i prilagođen shodnim tumačenjima. da u njoj živi isus crnac, 5 različitih svetih duhova i da je grijeh spolno općit nego da je dopuštena samo umjetna oplodnja. (uzmimo da u se u budućnosti prošire spolne bolesti i da postane rizično za ljude sexat se, naravno da ce to uc u bibliju.) tvoja bi vjera tada bila drugačija nego sada... bila bi u skalu sa "svetim" pismom, a moja bi bila nepromjenjena i totalno neovisna o sadrzaju neke knjige.

uzmimo matematičku analogiju Newtonovog zakona gravitacije... ti u njega vjerujes i nisu u krivu, on vrijede na zemlji.. ali probaj ga primjenit na svemir nećeš uspjet, treba ti teorija relativnosti a u njoj su sadržan newtonov zakon.

znači ako si u startu koristio teoriju relativnosti mozes je prijemjenit i na zemlji i svugdje neovisno o uvjetima, a ako znaš samo Newtonovu za svemir ti treba neka nova.
pouka je da sve treba poopćit da vrijedi u svim uvjetima. Ako se tvoja vjera zasniva na knjigzi koja se mijenja, mjenja se i ona. a ti procjeni koliko je to u redu.
__________________
The poison of your life
fills my glass and I...
I drink, I die
Glamdring is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 14:46   #14
Ako smatramo da smo zaslužili pakao, onda smo već u njemu, ne moramo čekati da umremo. Pakao je stanje svijesti, za života, a neki kažu i nakon smrti.

Btw, vatra simbolizira čišćenje, dakle umjetnički prikaz pakla iz kojeg ližu plamenovi ima čak i neku svrhu. Ne vjerujem da išta traje zauvijek, pa tako ni boravak u paklu...
__________________
Živi i pusti druge da žive!
svjetloisjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 14:51   #15
Quote:
svjetloisjena kaže: Pogledaj post
Ako smatramo da smo zaslužili pakao, onda smo već u njemu, ne moramo čekati da umremo. Pakao je stanje svijesti, za života, a neki kažu i nakon smrti.

Btw, vatra simbolizira čišćenje, dakle umjetnički prikaz pakla iz kojeg ližu plamenovi ima čak i neku svrhu. Ne vjerujem da išta traje zauvijek, pa tako ni boravak u paklu...
Bila pa vidila?
Troller is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 15:00   #16
Quote:
Troller kaže: Pogledaj post
Bila pa vidila?
Još nisam!
__________________
Živi i pusti druge da žive!
svjetloisjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 15:08   #17
Hmm, u Biblijei piše da je kazna za grijeh smrt a da u vječni oganj idu samo oni koji nisu napisani u knjizi života. Otkrivenje, educirajte se malo. Ne vjerujte teoriji zasnovane na Danteu i Miltonu.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 16:12   #18
Quote:
PARAĐOKA kaže: Pogledaj post
ovo je moj post sa topica 23 minute u paklu:
ovako ja mislim što se tiče ovoga tko će u raj,a tko u pakao.dobri u raj,zli u pakao.ako si ti bio kršćanin i ubija iz zadovoljstva,radija svakakva zla ići češ u pakao,ako si bio budist i radio samo dobro,trudio se uvijek biti bolji i nisi mučio ljude,a nisi prihvatio boga ići ćeš u raj,jer bogu nije bitno tvoja vjera već tvoja duša.
to je što se ovoga tko ide u raj,a tko u pakao.što se tiče pakla:to je kazna onim ljudima koji su bili zli i koji su griješili svjesno,i koji se nikada nisu kajali,ispravljali svoje pogreške itd.malo glupo i meni zvučo vječno mora trpiti muke,ali ljudi kao npr hitler (iako nije na meni da to odlučujem) možda i zaslužuje vječne muke.no možda kada dođe ta apokalipsa,možda će se bog nad njima sažaliti ili možda ostanu u vječnim mukama.
Prvo ovo je moj post. originalan. drugo, nisi dao nikakav odgovor na pitanje : koja je svrha tog vecnog gorenja zlocinaca? pakao je vecan. kazna koja po izvrsenju nije donela nikakvu pouku ili upozorenje po meni, licno, nema nikakvu svrhu. samo unistenje zla, opet po meni, ima svrhu samo sada i ovde.
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 16:17   #19
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
pakao zaista ne bi ničemu služio da "izgleda" ovako kao ga ti opisuješ...
zločinci, vječni oganj..... još samo fali vrag sa vilama i repom koji se prešetava gore dolje i sadistički se iživljava na ljudima.

pakao nije mjesto, nego stanje.
i kao takav ima puno više smisla.
Pakao jeste tako opisan i u bibliji i u kuranu. na te se knjige i pozivam. i gde pise da je pakao stanje?
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 16:34   #20
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Pakao jeste tako opisan i u bibliji i u kuranu. na te se knjige i pozivam. i gde pise da je pakao stanje?
Pakao nije baš opisan u Bibliji, dapače spominje se šačicu puta
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.