Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2012., 08:01   #81
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Da dobro si popamtila. A što se tiče aspekata, ne zanemaruje se niti jedan aspekt ako postoji, a pisala sam da su u sinastriji najbitniji aspekti konjunkcije jer taj aspekt jest spoj i kontakt dviju energija (što sinastija u svojoj osnovi jest). Te da su najbitniji egzaktni aspekti jer najsnažnije spajaju/ujedinjuju.

Što se tiče separacije i aplikacije, separacija je slabija naravno jer se planete "udaljavaju", dok se u aplikaciji "približavaju" jedna drugoj.
Razumijem to "slabija", ali bunila me rečenica pod broj 1. točnije formulacija "gotovo nebitni".
Quote:
dersette kaže: Pogledaj post

Znači na separaciju ne možemo utjecati(energija aspekta dolazi izvana-ka unutra) dok na aplikaciju još možemo utjecati(ono kratko vrijeme koje prethodi egzaktnom aspektu koje je još podložno blažem modeliranju) jer energija kreće iz nas prema van. Nije li onda po tome upravo separacija "teža" za nositi se s njom unatoč jačem intenzitetu aplikacije?
U biti kod aplikacije je riječ o projiciranju sebe(aspekta) na okolinu(unutrašnja napetost se mora nekako očitovati), dok je kod separacije riječ o "projiciranju okoline" na osobu(neka vrsta prijemčivosti)???
Ili ne?
Na većinu stvari se može danas utjecati ali ljudi više vole izjaviti da "nisu imali izbora". Tako da će nekima biti puno teže razrješiti problem koji dolazi "iznutra" nego "izvana". Ovisi o karakteru. Recimo, "aktivniji" karakter će se lakše nositi ukoštac s utjecajima iz vana, a pasivniji i skloniji introspekciji će pokušavati prije sa rješavanjem "iznutra".


Meni je isto tvoj post bio savršeno razumljiv, ali više mi je bacao na djevicu nego ribu.

Zadnje uređivanje Anida : 21.02.2012. at 08:07.
Anida is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 10:13   #82
Quote:
Anida kaže: Pogledaj post
Razumijem to "slabija", ali bunila me rečenica pod broj 1. točnije formulacija "gotovo nebitni".
A kužim sada što te buni...probati ću onda pojasniti.


Aspekt je "veza" i postojanje aspekta je nešto što određuje "odnos" (ovisno naravno koje planete su uključene u odnosu na karaktere kao što napisah). Separacija/aplikacija je dio koji se gleda tek nakon toga u smislu dopune koja pomaže da se odredi hijerarhija diskutabilnih aspekata.

Naime sinastrija je iznimno komplicirana grana astrologije. Zato jer se najprije treba dobro proučiti jedna karta i druga, a tek onda sinastrijska i izvlačenje zaključaka o odnosu. U sinastriji ima jako puno "kombinacija" i vrlo je važno svesti odnos na ono bitno (ako me razumiješ). Tj. svaki odnos se "vrti oko nečega" i pri analizi moramo do toga doći. A to ne možemo ako se izgubimo u šumi aspekata. S druge strane kada odredimo "oko čega se odnos vrti" odredili smo bazu i na taj način ovi ostali aspekti nju nadopunjuju. Zato su egzaktni aspekti u sinastriji važni - oni su ti oko kojih se vrti odnos. Separacijski su u tom smislu "gotovo nebitni", a ne da ne postoje. Nadam se da sam uspjela pojasniti.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 10:50   #83
Quote:
dersette kaže: Pogledaj post
Ako se smijem ubaciti, kako onda gledamo egzaktni aspekt(spaja/ujedinjuje) kvadrata(razdvaja/razjedinjuje)?
Konkretno u sinastriji.
Kvadrat stvara sukob, priroda kvadrata je destruktivna a o nama ovisi da li ćemo taj kvadrat razriješiti na način da idemo naprijed i "prevladamo problem" ili da se ranimo njegovom oštrinom. Hoću reći, priroda kvadrata je "oštra" pa tako djeluje i u sinastriji.
Quote:
Što znači spajanje/ujedinjavanje(i obratno) u vidu egzaktnosti, a što u vidu vrste aspekta?
Spajanje/ujedinjavanje u vidu egzaktnosti u sinastriji su riječi koje opisuju to što egzaktni aspekt drži dvije energije zajedno tu gdje jesu, što u simboličkom smislu znači da ih je taj egzaktni aspekt snašao "u ovom vremenu i prostoru".

U vidu aspekta kod aplikacije planete idu jedna prema drugoj pa idu spajanju/ujedinjavanju dok je kod separacije suprotno.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 11:56   #84
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
A kužim sada što te buni...probati ću onda pojasniti.


Aspekt je "veza" i postojanje aspekta je nešto što određuje "odnos" (ovisno naravno koje planete su uključene u odnosu na karaktere kao što napisah). Separacija/aplikacija je dio koji se gleda tek nakon toga u smislu dopune koja pomaže da se odredi hijerarhija diskutabilnih aspekata.

Naime sinastrija je iznimno komplicirana grana astrologije. Zato jer se najprije treba dobro proučiti jedna karta i druga, a tek onda sinastrijska i izvlačenje zaključaka o odnosu. U sinastriji ima jako puno "kombinacija" i vrlo je važno svesti odnos na ono bitno (ako me razumiješ). Tj. svaki odnos se "vrti oko nečega" i pri analizi moramo do toga doći. A to ne možemo ako se izgubimo u šumi aspekata. S druge strane kada odredimo "oko čega se odnos vrti" odredili smo bazu i na taj način ovi ostali aspekti nju nadopunjuju. Zato su egzaktni aspekti u sinastriji važni - oni su ti oko kojih se vrti odnos. Separacijski su u tom smislu "gotovo nebitni", a ne da ne postoje. Nadam se da sam uspjela pojasniti.
Mislim da jesi. Hvala.



1. odrediti što osobe traže od partnera
2. "oguliti" na astro.com aspekte na 50% da bi se dobili egzaktni
3. pridodati aplikacijske
4. pridodati separacijske ako su bitni (vladari 1., 5, 7. kuće, dominantna planeta, double whammy itd.)
Anida is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 12:31   #85
Quote:
Na većinu stvari se može danas utjecati ali ljudi više vole izjaviti da "nisu imali izbora". Tako da će nekima biti puno teže razrješiti problem koji dolazi "iznutra" nego "izvana". Ovisi o karakteru. Recimo, "aktivniji" karakter će se lakše nositi ukoštac s utjecajima iz vana, a pasivniji i skloniji introspekciji će pokušavati prije sa rješavanjem "iznutra".
Meni je isto tvoj post bio savršeno razumljiv, ali više mi je bacao na djevicu nego ribu.
Quote:
Kvadrat stvara sukob, priroda kvadrata je destruktivna a o nama ovisi da li ćemo taj kvadrat razriješiti na način da idemo naprijed i "prevladamo problem" ili da se ranimo njegovom oštrinom. Hoću reći, priroda kvadrata je "oštra" pa tako djeluje i u sinastriji.
Pronicljivo posloženo. Hvala
dersette is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 04:03   #86
Fish (ili netko drugi ako zna), bi li mogla na ovaj način ( https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=167 ) napisati dvije-tri rečenice o inkonjukciji?
Anandita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 12:13   #87
Quote:
Anandita kaže: Pogledaj post
Fish (ili netko drugi ako zna), bi li mogla na ovaj način ( https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=167 ) napisati dvije-tri rečenice o inkonjukciji?
Evo sam ti premjestila post na odgovarajući topic gdje smo o tome i pisali (pogledaj na prvoj str.) pa ako te nešto još zanima možeš postaviti konkretno pitanje.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 18:10   #88
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Evo sam ti premjestila post na odgovarajući topic gdje smo o tome i pisali (pogledaj na prvoj str.) pa ako te nešto još zanima možeš postaviti konkretno pitanje.
Evo pročitala sam opis i zanima me jesam li donijela dobar zaključak. Naime, spominjalo se i na ovom forumu, a čitala sam i van njega da je bolje kad se radi o nekim planetima imati bilo kakav kontakt nego nikakav (mislim u sinastriji). Nekako mi se inkonjunkcija ipak ne uklapa u to. Recimo Mars - Venera. Kao da nema dovoljnu snagu da pobudi strast, a opet ta iritacija, nelagoda... onda bolje da nema ni toga. Ili?

Ja i u svom slučaju imam jednu jaku (orbisom, aplikacijsku) inkonjunkciju u sinastriji. Njegovo Sunce u Lavu s mojom Venerom u Ribama. Opet ne znam kako bi to djelovalo. Na netu nema gotovo ništa o ovom aspektu u sinastriji, a ponekad ga strpaju u isti koš s kvadratom i opozicijom.
Anandita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 23:50   #89
Dakle, da li je Mjesec konjukcija Sunce dobar ili los aspekt?
Moja Ti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 00:44   #90
Quote:
Moja Ti kaže: Pogledaj post
Dakle, da li je Mjesec konjukcija Sunce dobar ili los aspekt?
Općenito je neprikladno za aspekte koristiti termine dobar ili loš. Umjesto toga prikladnije je upotrijebiti izraze protočan i izazovan jer aspekti predstavljaju tijek energije između određenih planetarnih načela. No kužim što te zanima pa ću malo pojasniti.

Na osnovi prirodne analogije postoji latentna potencijalna suglasnost ili nesuglasnost između planeta, a u pogledu aspekata konjunkcija je specifična i za procjenu konjunkcije je važno znati u kojem znaku se nalazi.

U svojoj knjizi Astrološka sinteza Friedrich Schwickert & Dr. Adolf Weiss iznose jednu podjelu koju ću ovdje citirati pa ti možda pomogne u razumijevanju. Oni konjunkcije razvrstavaju u dvije grupe:



a) povoljne konjunkcije

- jedna od dvije planete je u dotičnom znaku u dignitetu a druga u debilitetu, npr. Jupiter konjunkcija Merkur u ribama
- jedna je planeta u dignitetu a druga je peregrinirana, npr. Jupiter konjunkcija Saturn u ribama
- obje planete u dignitetu, npr. Sunce konjunkcija Mars u ovnu ili Venera konjunkcija saturn u vagi


b) nepovoljne konjunkcije

- obje planete peregrinirane, npr. Jupiter konjunkcija Mjesec u vagi
- jedna planeta u debilitetu, a druga je peregrinirana, npr. Sunce konjunkcija Mjesec u vodenjaku
- obje planete su u debilitetu, npr. Sunce konjunkcija Mars u vagi ili Saturn konjunkcija Mars u raku
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 10:58   #91
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Općenito je neprikladno za aspekte koristiti termine dobar ili loš. Umjesto toga prikladnije je upotrijebiti izraze protočan i izazovan jer aspekti predstavljaju tijek energije između određenih planetarnih načela. No kužim što te zanima pa ću malo pojasniti.

Na osnovi prirodne analogije postoji latentna potencijalna suglasnost ili nesuglasnost između planeta, a u pogledu aspekata konjunkcija je specifična i za procjenu konjunkcije je važno znati u kojem znaku se nalazi.

U svojoj knjizi Astrološka sinteza Friedrich Schwickert & Dr. Adolf Weiss iznose jednu podjelu koju ću ovdje citirati pa ti možda pomogne u razumijevanju. Oni konjunkcije razvrstavaju u dvije grupe:

a) povoljne konjunkcije

- jedna od dvije planete je u dotičnom znaku u dignitetu a druga u debilitetu, npr. Jupiter konjunkcija Merkur u ribama
- jedna je planeta u dignitetu a druga je peregrinirana, npr. Jupiter konjunkcija Saturn u ribama
- obje planete u dignitetu, npr. Sunce konjunkcija Mars u ovnu ili Venera konjunkcija saturn u vagi

b) nepovoljne konjunkcije

- obje planete peregrinirane, npr. Jupiter konjunkcija Mjesec u vagi
- jedna planeta u debilitetu, a druga je peregrinirana, npr. Sunce konjunkcija Mjesec u vodenjaku
- obje planete su u debilitetu, npr. Sunce konjunkcija Mars u vagi ili Saturn konjunkcija Mars u raku
šta znači peregrinirana planeta, vidjela sam tablicu,ali neznam što to znači, da li je to planeta koja je u padu
da li je dobra konjukcija ako je jedna planeta u padu a druga nema nikakvo kvalifikaciju nije ni u domicilu, ni egzaltaciji, ni u padu ...itd...što to znači
natalys is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 11:23   #92
Quote:
natalys kaže: Pogledaj post
šta znači peregrinirana planeta, vidjela sam tablicu,ali neznam što to znači, da li je to planeta koja je u padu
da li je dobra konjukcija ako je jedna planeta u padu a druga nema nikakvo kvalifikaciju nije ni u domicilu, ni egzaltaciji, ni u padu ...itd...što to znači
Peregriniran je izraz koji se danas sve manje koristi jer je na neki nači arhaičan i pripada tradicionalnoj astrologiji. Peregrinirana planeta znači upravo to što si napisala da se planet nalazi u znaku u kojem je u "neutralnoj poziciji" tj. nije u niti jednom dostojanstvu, niti sjedištu, niti izgonu, niti egzaltaciji, niti padu. Evo jedan link gdje je to detaljno objašnjeno.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 13:03   #93
znači mjesec je npr. u blizancima i strijelcu peregriniran, što bi to u ovom slučaju značilo
natalys is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 11:39   #94
Quote:
natalys kaže: Pogledaj post
znači mjesec je npr. u blizancima i strijelcu peregriniran, što bi to u ovom slučaju značilo
ako je MO u raku u domicilu, u biku i ribi u egzaltacijije, u djevici i škorpionu u padu, u jarcu u egzilu,
što je onda mjesec u blizancima, vagi, vodenjaku, strijelcu..itd, tu nije ni u domicilu, ni egzaltaciji, ni u padu, ni egzilu, kakve je on u tom znaku kvalifikacije pozitivne ili negativne
natalys is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 16:36   #95
mislim da onda kod takvih znakova se isto osjeca ok, jer nije toliko negativan.
Beskraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 17:54   #96
Quote:
natalys kaže: Pogledaj post
ako je MO u raku u domicilu, u biku i ribi u egzaltacijije, u djevici i škorpionu u padu, u jarcu u egzilu
Ispravka - Mjesec je u domicilu u raku, u biku egzaltiran, u škorpionu u padu, a u jarcu u egzilu.
Quote:
što je onda mjesec u blizancima, vagi, vodenjaku, strijelcu..itd, tu nije ni u domicilu, ni egzaltaciji, ni u padu, ni egzilu, kakve je on u tom znaku kvalifikacije pozitivne ili negativne
Tu je dakle Mjesec peregriniran. Pa se može reći da je njegovoo djelovanje neutralnije, a kako se ponaša određeno je samim položajem u znaku te pozicijom i stanjem dispozitora.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 13:43   #97
Djeluju li planeti u međusobnom aspektu jedan na drugi na način da svojim karakteristikama "obojaju" planet s kojim su u aspektu? Npr. u kvadratu Venere i Saturna, Saturn na Veneru "projecira" saturnovske karakteristike no djeluje li Venera na Saturna jednako pa mu daje neke mekša, šarmantnija, "venerijanska" obilježja? Recimo nešto kao dva međusobno povezana neurona koji jedan s drugim izmjenjuju impusle pa je među njima stalno neka razmjena energija, i s jedne i s druge strane.
Ok, sad kad sam ovo napisala, čini mi se da sam si odgovorila na pitanje, no slijedom iste misli: pretpostavljam da se energije ne razmjenjuju u jednakim omjerima, tj. da jedan planet ima veći utjecaj a drugi manji? Dobro položen, jak Saturn imat će veći utjecaj od neutralne ili loše položene Venere? A hoće li dobro položena Venera imati veći utjecaj na slabo položen Saturn? Ako su u pitanju luminari u aspektu s nekim drugim planetom, pretpostavljam da će imati veći utjecaj? Kako dakle vidjeti koji planet u aspektu odnosi prevagu u tom međusobnom odnosu?
__________________
Don't submit to stupid rules, Be yourself and not a fool
Don't accept average habits
Open your heart And push the limits
Tritogeneia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 17:24   #98
Quote:
Tritogeneia kaže: Pogledaj post
Djeluju li planeti u međusobnom aspektu jedan na drugi na način da svojim karakteristikama "obojaju" planet s kojim su u aspektu? Npr. u kvadratu Venere i Saturna, Saturn na Veneru "projecira" saturnovske karakteristike no djeluje li Venera na Saturna jednako pa mu daje neke mekša, šarmantnija, "venerijanska" obilježja? Recimo nešto kao dva međusobno povezana neurona koji jedan s drugim izmjenjuju impusle pa je među njima stalno neka razmjena energija, i s jedne i s druge strane.
Ok, sad kad sam ovo napisala, čini mi se da sam si odgovorila na pitanje, no slijedom iste misli: pretpostavljam da se energije ne razmjenjuju u jednakim omjerima, tj. da jedan planet ima veći utjecaj a drugi manji? Dobro položen, jak Saturn imat će veći utjecaj od neutralne ili loše položene Venere? A hoće li dobro položena Venera imati veći utjecaj na slabo položen Saturn? Ako su u pitanju luminari u aspektu s nekim drugim planetom, pretpostavljam da će imati veći utjecaj? Kako dakle vidjeti koji planet u aspektu odnosi prevagu u tom međusobnom odnosu?
Razumijem tvoju "opservaciju" tj. pitanje i istina je da se energije planeta u aspektu isprepleću, ali kako - to prije svega ovisi o tome koji je aspekt u pitanju. Recimo kod konjunkcije se energije "udružuju" dok se kod kvadrata "sukobe". No osim toga jako je važna i priroda planete koja je u aspektu. Npr. Merkur je vrlo promjenjiv i vrlo neutralan i on kao takav vrlo brzo poprima karakteristike onoga s čim je u aspektu što najviše dolazi do izražaja kod konjunkcije, dok recimo Saturn ne da na se ...on se ne da oblikovati.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 08:09   #99
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Razumijem tvoju "opservaciju" tj. pitanje i istina je da se energije planeta u aspektu isprepleću, ali kako - to prije svega ovisi o tome koji je aspekt u pitanju. Recimo kod konjunkcije se energije "udružuju" dok se kod kvadrata "sukobe". No osim toga jako je važna i priroda planete koja je u aspektu. Npr. Merkur je vrlo promjenjiv i vrlo neutralan i on kao takav vrlo brzo poprima karakteristike onoga s čim je u aspektu što najviše dolazi do izražaja kod konjunkcije, dok recimo Saturn ne da na se ...on se ne da oblikovati.
Hvala Fish.
Ok, jasno mi je da o vrsti aspekta ovisi i tijek energija između planeta, no ovo što kažeš da je Merkur vrlo promjenjiv a da se Saturn ne da, e to me zanima - ima li, štajaznam, neka rang lista "podložnosti"?
__________________
Don't submit to stupid rules, Be yourself and not a fool
Don't accept average habits
Open your heart And push the limits
Tritogeneia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 21:19   #100
Može li mi netko pojasniti što znači dobro/loše aspektiran Mars, Saturn itd? Kak se to zna/izračuna?
__________________
Kad te prošlost nazove, uključi joj govornu poštu. Jer nikad nema ništa novo za reći....
JeDiNa1310 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.