Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2003., 08:35   #41
Quote:
El-Kalem kaže:
U ime Boga Sveopceg Dobrcinitelja Milostivog

Mir i dobro

Porto:


Porto....
Jesi li studirao il' barem izucavao islam?
Kako mozes ovakve apsurde pricati.
Jel' ti mislis da je Kur'an pao sa neba kao knjiga?
Hajde malo vrati se na islamske teme.
Stvarno si ovdje izletio.
Pa kako bi do tebe dosla ta Allahova rijec (Kur'an)?
Ko ti ga je donio da ga stavis sebi u regal za ukras?
Ocito mnogima za to sluzi.
Kako je nastao Kur'an?
Kazes "tako govori i Allah kada kaze nepismenom Muhammedu da mu Kur'an stavlja u usta"

E vidis dragi Porto Kur'an je silazo preko andjela Gabrijala (Dzebrail). Bog se nije, kako pravoslavci kazu,
spustao na take niske grane, pa da se utjelotvori u covjeka.
On ima svoje andjele koje je stvorio samo da Ga slave i da
Mu ono sto im bude naredjeno izvrsavaju.
Covjek nije takav. Covjeka je stvorio
da sam izabere svojim razumom koji mu je podarit odnosno
da razluci hoce li Ga slaviti il' ne.
Objasni mi, ostao si mi ne dorecen po tvom shvacanju
casnog Kur'ana. Kako je on dospio na zemlju
kad ne priznajes Muhammeda s.a.w.s. kao
poslanika.


pozdrav

ma izvrces sve dragi moj El Kaleme...
izvrces a ne bavis se samom biti onoga sto je receno.
izvrces i krivo interpretiras ono sto sam napisao, a to ti, ako se zelis lazno predstavljati pravim muslimanom, ne sluzi na cast...
i sad ti meni objasnjavas, ono kao ja neznam, budala, Kur'an mi stoji u regalu...LOL


a sta ti to znaci "priznavanje" Muhammeda?
pa zar nisam bio jasan kada sam o tome pisao?
pa zar tebi treba sve crtati?

kako da ti objasnim kada ti ne razumijes ili ne zelis razumjeti sta je to uopce poslanik, kad sve shvacas bukvalno bez istinskog razumjevanja vlastite vjere? sorry, ali jednostavno ne razumijes. jer da si istinski musliman i da istinski zivis svoju vjeru ne po koricama i slovima Kur'ana nego po smislu onoga sto unutra pise, razumio bi.
no ti ne razumijes.

gle El-Kaleme, ja sam ti gnostik.., to vam dodje nesto kao Sufije u Islamu..mi ti sve stvari gledamo pomalo uvrnuto za vas obicne religijske vjernike...nasa razmisljanja su ti, kako je rekao Apostol Pavle, ludost za ovaj svijet, a mudrost po Kristu.

Mi ti ne trebamo, recimo tebe da nam "u ime Allaha Milostivog" palamudis o Bibliji i Kur'anu. Ne trebamo posrednike u materijalnoj formi, a jos manje u nekoj predaji...bilo covjeka, institucije ili knjige, zato jer dozivljavamo stvari oko sebe pa i Boga u sebi direktno, iz prve ruke.

A znas li zasto?
Zato jer je poslanik vec odavno u nama.
On zivi u nasim srcima.

Tako da su tvoje puste rijeci i nacin na koji licemjerno, a bez istinskog znanja i djela na osnovu njih... u najmanju ruku blasfemija i uvreda istinskog muslimana.

Razmisli malo o tome.

Selam
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 09:40   #42
U ime Boga Sveopceg Dobrcinitelja Milostivog

Mir i dobro


Nista ne trebas crtati
poznajem ja takve ko ti
Samo vazda ste mi bili smijesni pa nemoj
mi sad svoje kreauture predstavljati.
Dosta ti je bilo sto si mi skicirao........


Da sumiramo:
- Porto nam se produhovio
- poslanike je sve strapao u sebe (lebdi) i nije potrebna nikakva pouka od njih - sve znas
-"ismirglano" srce. Dovoljno je reci samo "meni je srce cisto"

Quote:
..mi ti sve stvari gledamo pomalo uvrnuto za vas obicne religijske vjernike...nasa razmisljanja su ti, kako je rekao Apostol Pavle, ludost za ovaj svijet, a mudrost po Kristu.
Hehe ok samo ti brk uvrci NP jaro...
Samo Zidiku Pavla ja ne priznajem...Isusa da nek je nad
njim mir i blagoslov Boziji.


Meni moje tebi tvoje....samo ti razmiljaj i dalje
Znas da smo se mi razlisli davnih dana...

pozdrav
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 10:44   #43
Lightbulb

da da...
razisli smo se onog dana kada je prvi musliman opljackao karavanu samo zato jer tako pise u Kur'anu.

i btw. ja ne razmisljam.

ja svjedocim.

Onoh u meni koji je u Bogu.
I Bog u njemu.

Pasalo to tebi i tvojim prirucnicima sa 101 kontradikcijom u Bibliji.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 11:29   #44
U ime Boga Sveopceg Dobrcinitelja Milostivog

Mir i dobro

Opet karavana. Dobro Porto sto nisi se javio
kad e Adura htio poceti tu temu.
Jos stoji....

Samo ti i dalje svjedoci ako imas sta...
Iz prazne se ne puca


pozdrav
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 10.04.2003. at 13:34.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 12:00   #45
samo da te podsjetim:

psi laju, a karavane i dalje prolaze...



p.s.

da bi te prozela Punina, prvo je potrebno postici prazninu...
ali, ti to ne razumijes...
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 12:07   #46
....pa da ti si "produhovljen" - et' jos malo pa ces uskrsnuti D
Il' ces se ukisaliti .D
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 13:01   #47
Thumbs down koji je tvoj "islam"?

ah dragi moj El Kaleme...
eno, islam koji ti naucavas upravo se brani na prilazima Bagdadu.
a di si ti?
di si ti?

e moj ummetu...

zasto sad nisi bezrezervno sljedio poslanika?
kao pravi musliman, kako ga naucavaju tvoji vehabije?
samo puste rijeci.
bez djela.

p.s.
ili je tvoj islam onaj koji sad upravo grli amerikance kao osloboditelje?
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 13:14   #48
Go on, Brko !!!

Samo ti otjeraj te trgofce van iz Hrama !!!

Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 13:34   #49
U ime Boga Sveopceg Dobrcinitelja Milostivog

Postoji samo jedan Islam Porto. Nema razlicitih verzija.
Vjera je jadna.
Ljudi su samo razliciti.
Ne promisljeno si postavio pitanje....
A ne znam ni sto te to interesuje kad Islam i ti
ste dva razlicita pojma.
Dakle Islam je ono na necu je bio
Poslanik s.a.ws. i njegovi prijatelji.
Izvor njegov se crpi iz Kur'ana i hadisa.
Eh volio bih znati sto se ti toliko interesiras za to.
Nisi potreban jer ti nisi musliman.
Ma ko si ti da ti objasnjavam....
Sta Islam ima sa Bagdadom?
Drago Porto nisi dostojan da pricas na vjerskoj
osnovi. Mjesas pojmove....
Dok se ne uozbiljis nece se moci stobom uspostaviti
dijalog.
Ko ti je kriv kad gledas sta ljudi rade.
Trebas se pouciti teoriji a ne ljudskoj praksi koji
ocigledno grijese....

pozdrav
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 13:55   #50
Roga Baba,

vidj' me, vidj' me kako li im prevrcem tezge s religijskim burekom

El Kaleme,

jer znas onu pjesmu Mise Kovaca:

"...koga ja to lazem..,
kome pricam basne,
kome ja to zelim,
da zaaatvorim oci?
ko da nisu stvari
odavno sve jasneee,
kad se istoo piiiceeeee,
vec danima tocii."

oces rec da ne postoje sije, vehabije, sufije, ovi oni?
oces rec da ne postoje ratovi izmedju "muslimana"?
oces rec da u Kur'anu ne pise o Jihadu koji je obvezan protiv svih neprijatelja islama? (naravno, ja neto ne shvacam tako, ali upravo ti inzistiras na dslovnom interpertriranju kur'ana...pa sto radis u Danskoj? Nesto je trulo tamo..pa sto se vec nisi raznio ispred americke ambasade? aka..kontam...proucavas teoriju kako se to radi....)
oces rec da jedni ne pucaju po amerima, a drugi da ih ne ljube?
e upravo si ti isti takav suncokret, koji se okrece malo ovamo malo onamo...koji vrda kako vjetar puse.
koji si daje za pravo da sudi ko je musliman ko nije...

a jedino po sebi samom

psi laju, karavane prolaze...
psi laju ne radi sela, nego radi sebe.



Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 14:08   #51
Quote:
svaka rijec i svako slovo je vazno , niko nesmije nista ni dodati ili oduzeti
ali izgleda da ipak je neko oduzeo , ili gdje li su ove knjige:
Izgleda da se mi ne razumijemo s tobom.
Lijepo ti rekoše, Bog je nadgledao oblikovanje Biblije. NISU SVE KNJIGE ušle Kanon.

Citat iz priručnika 'Omega Course':

A. Nadahnuće

Izraz nadahnuće doslovno znači Bog je "dahnuo" ili "izdahnuo" i potvrđuje da je Biblija djelo živoga Boga (2. Tim 3:16). Zato što je Biblija božansko djelo, mora joj se kao takvoj pristupiti.

Biblija nije tek produkt ljudske misli, već Božja Riječ, izgovorena kroz čovječje usne i napisana čovjekovim perom. Proroci i apostoli svi su tvrdili da govore i pišu riječi nekog drugog: Boga samog. Čak je i Isus, Božji Sin, tvrdio da je govorio samo one riječi koje su mu bile dane od Njegovog Oca. Prema 2. Petrovoj 1:20-21, "Duhom Svetim poneseni ljudi [su] od Boga govorili." Važno je primijetiti da je Biblija sama ono što je nadahnuto, ne ljudski pisci Biblije. Nadalje, nadahnuće se ne odnosi na literarnu kvalitetu napisanog, već na njezino božansko porijeklo i karakter.

B. Očuvanje

Otpočetka se razumjela jedinstvena priroda Biblije. Vjerni ljudi uvijek su s velikom brigom pomno prepisivali biblijski tekst. Činili su vrlo malo pogrešaka i otkriveni ogromni broj rukopisa omogućilo nam je da nađemo i ispravimo počinjene pogreške. Vrlo je malo dijelova u Bibliji gdje nam nedostaje dovoljno dokaza da nedvojbeno znamo originalni tekst, a nijedan od tih dijelova ne uključuje bilo kakva značajna pitanja ili doktrine.

Uzimajući u obzir mnoštvo prepisivača, tisuće godina prepisivanja, brojne jezike na koje se Biblija prepisivala, široko zemljopisno područje i brojne pokušaje da se Biblija uništi, začuđujuće je da imamo tako pouzdan i točan tekst. Bog je očito radio na tome da ga očuva za našu korist.

C. Kanonizacija

Izraz "kanon" posuđen je iz grčke riječi koja znači pravilo ili standard. Kanon su upotrebljavali kršćani od 4. stoljeća kako bi identificirali autoritativan popis knjiga koje pripadaju Starom ili Novom zavjetu i prema kojima su se mjerile sve ostale knjige.

Mnogi rani crkveni oci i crkveni sabori doprinijeli su kanonizaciji, uz Božju pomoć. Oni su pregledali svjedočanstvo samih knjiga, vjerodostojnost autora, slaganje knjige s ostalim prihvaćenim knjigama i prihvaćanje knjiga od strane crkve. Formiranje kanona Starog i Novog zavjeta bio je proces, a ne jedan događaj, i odvio se pod nadgledanjem Duha Svetog.

Do Isusovog vremena, Stari zavjet se sastojao od Zakona, Proroka i Spisa. Do početka kršćanske ere, svih 39 starozavjetnih knjiga bilo je opće prihvaćeno, s najstarijim opstalim kanonskim popisom koji datira od 170. g. Formiranje novozavjetnog kanona, sa sadašnjih 27 knjiga, bilo je dovršeno u 4. stoljeću. Postojalo je opće slaganje u crkvi da se Biblija sastoji od sadašnjih 66 knjiga. Iznimka ovom skladu tiče se apokrifnih knjiga.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 14:19   #52
Rima zaslužuješ odgovore, barem onoliko koliko ti se može odgovoriti.

Kada se govori o Bibliji potrebno je imati više stvari na umu:
1. samo značenje riječi biblija - biblos - grčki to znači knjige
2. nije Biblija nastala u jednom vremenskom razdoblju nego skoro 1300 godina.
3. postoji kanon SZ i kanon NZ
4. kanoni su skupovi knjiga koje je jedna zajednica kroz različite kriterije smatrala Bogom nadahnutim: Hebrejski kanon je svrstan u tri skupine Zakon, Proroci i Pisci - poslije je napravljen prvi prijevod na grčki, vrlo poznata Septuaginta LXX i na te knjige se uglavnom odnosi kanon SZ koji se nalazi u Bibliji
5. Biblija je jedna jedina knjiga, nema ih više, postoje samo različiti prijevodi i minimalna razliaženja koliko je knjiga u Bibliji (72 il 73)
6. kada se govori o Bibliji i o njenom nastajanju potrebno je proučavati arheologiju, povijest starog Istoka, lingvistiku...
7. kada sse govori o tumačenju Biblije potrebno je jedno veliko i široko obrazovanje, kako jezično, psihološko, filozofsko, povijesno, zemljopisno, teološko i prkatično

To je samo jedan mali dio na koji je potrebno obratiti pažnju, bez toga svako tumačenje Biblije, nezina nastajanja i njezina sadržaja je suvislo i pogrešno.
S toga kada Ivan govori o knjizi ne može nikoako govoriti o Bibliji, ponajmanje o knjigama NZ, jer taj skup knjiga, ta zbirka knjiga nije tada postojala kao u današnjem oliku, a niti u nekom vrlo sličnom obliku.
Zapravo, osim Septuaginte, tada nije postojala niti jedan sličan skup knjiga.
Vrlo važno je znati povijesni kontekst nastajanja nekog od spisa Biblje!!!!!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 14:40   #53
Prava Biblija je kod mene doma u sobi na trećoj polici, peta knjiga s lijeva. Eto, puno buke ni za šta.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 14:43   #54
Quote:
Dragonfly kaže:
Prava Biblija je kod mene doma u sobi na trećoj polici, peta knjiga s lijeva. Eto, puno buke ni za šta.
Hej, hej! A kaj je onda ona debela knjiga kod mene doma?!
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 14:51   #55
Quote:
101st Airborne kaže:
Rima zaslužuješ odgovore, barem onoliko koliko ti se može odgovoriti.

S toga kada Ivan govori o knjizi ne može nikoako govoriti o Bibliji,
hvala , ovo je moj poent , Ivan je vjerovatno mislio na svoju knjigu Otkrivejnje a ne na citavu sadasnju Bibliju

Biblija (sadasnja) je nastala mnogo kasnije oko 380 (mogu ti naci tacni datumi ako hoces sad cu samo na pamet) u prvim Krscanskim saborima (sabor aleksandrija ..nisam sigurna ali mogu provijeriti) i to[B] GLASANJEM[/B, mozes zamisliti nasa nadahnuca je ezultat glasanja
tada su postojali mnoge knjige , za koje se tvrde da su nadahnuce , naravno niko nije moga nista dokazati
cilj tog sabora bio da se skupi jedna jedina knjiga koja sacinjava jednu nadahnucu zvanu BIBLIJE

pa su glasali za svaku postojecu knjigu , za ili ne i tako su napravili sadasnju Bibliju

ovaj topik za one koji tvrde da nema nista drugo nadahnuce osim Biblije , ovaj topik za njih pitam: a gdje su li one druge nadahnuce koji su spomenute u Bibliji a ih nema u sadasnjoj Bibliji
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 14:58   #56
Quote:
Chloe kaže:
Izgleda da se mi ne razumijemo s tobom.


Izraz nadahnuće doslovno znači Bog je "dahnuo" ili "izdahnuo" i potvrđuje da je Biblija djelo živoga Boga (2. Tim 3:16).. [/i]
da se razumjemo , dragi moj , ti uvijek mnogo pricas ali nikako da se osvrnes na temu topika ....ali nemari uzecu ovaj dio tvog posta sam si pao pa sad izdrzi

da li apostol Pavle u svoj pismo Timotiju mislio na sadasnju Bibliju
da li je mislio na sve sadasnje Biblijske knjige :
odogovr mora biti ili da ili ne:

1.odgovor DA ,, Pavle je mislio na sadasnju Bibliju:
ako kazes da onda se pitam da li je pavle mislio na druge knjige koji su napisane mnogo kasnije nakon Drugo Timotiju ,, recimo Otkrivenja Ivanonvo je napisana mnogo kasnije da li je Pavle mislio na tu knjigu

2.ako kazes ne ,m Pavle nije mislio na sve sadasnje Biblijske knjige :
onda se postavlja pitrabja koji je dozvolio da druge knjige budu dio nadahnuce koji Pavle sam nije mislio na to

ako kazes ne znaxci da u okviru nadahnuce mora da ulazi mnogo toga , mnogo knjige mogu biti (prema Timotiju 3:16) nadahnuca , cak i Budisticke knjige ili Kuran , mozda je Pavle mislio na kuran ko zna


pozdrav
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 15:02   #57
Lightbulb "prava biblija"

je po nekima ovo:

The Book of the Law

LIBER AL VEL LEGIS
SUB FIGURA CCXX


AS DELIVERED BY
XCII = 418
TO
DCLXVI

*******************

Preskočil bum sve nebuloze koje u toj dosadnoj knjizi pišu i prepisal bum samo ono što ide poslije njezinog kraja, po meni apsolutno najvrednije:



The Comment

Do what thou wilt shall be the whole of the Law.
The study of this Book is forbidden. It is wise to destroy this copy after the first reading.
Whosoever disregards this does so at his own risk and peril. These are most dire.
Those who discuss the contents of this Book are to be shunned by all, as centres of pestilence.
All questions of the Law are to be decided only by appeal to my writings, each for himself.
There is no law beyond Do what thou wilt.
Love is the law, love under will.


The priest of the princes,
ANKH-F-N-KHONSU
(kako se autor skromno nazvao)

Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 15:24   #58
Quote:
Hej, hej! A kaj je onda ona debela knjiga kod mene doma?!
Vjerojatno kuharica.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 15:31   #59
Quote:
Dragonfly kaže:
Vjerojatno kuharica.
ma i to ima , znas li da u Bibliji ima i KUHJINSKI RECEPTI

ima i Gragonfly ..leteci zmajevi , ma nema sta nema
Rima is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 15:33   #60
Quote:
Dragonfly kaže:
Vjerojatno kuharica.
Zato mi nis od ovog o cemu se pise nije jasno... A ja se svaki put kad netko spomene Bibliju ponadam da cu saznati za neki novi recept.
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:25.