Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2009., 21:32   #1
Razlike u plaći po spolu u odvjetničkim uredima

Pišem esej na temu ravnopravnosti spolova i nikako doći do relevantnih podataka o razlici u mjesečnim primanjima za isti posao u odvjetničkim uredima u korist muškaraca.
Ispada da je stvar javna tajna o kojoj se nitko ne usudi govoriti
Evo i na legalisu niti jedan reply...

Zahvaljujem kolegicama i kolegama na svakom prilogu/mišljenju/podatku.
wigald is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 22:55   #2
koliko znam, svi rade za isti minimalac nisam cula za ikakve razlike.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 12:28   #3
Ja također. Čuo sam da neki i ništa ne dobivaju neko određeno početno vrijeme rada, nevisno da li se radi u muškoj ili ženskoj osobi (pripravnici), a kasnije kad se ustanovi neka određena praksa dužnosti i obaveza pojedinih zaposlenika onda sve ovisi o šefu. Osobno znam neke gospodične koje su sposobne pravnice i tuku lovu , dok nekim pojedincima muškog roda nikako ne ide. Osobno mislim da je to nezahvalna tema za rad jer se radi o jednoj sivoj zoni, zoni u kojoj se "zna" da postoje nepravilnosti, ali se one teško dokazuju jer svi šute. Primjerice od 100 ispitanika 20 puši marihuanu, a zapravo ih puši 30, e tih zadnjih 10 su siva zona. Ista stvar, ti sad moraš loviti tih 10 deset da bi dokazao/la da je stvar ozbiljna.
Smrt_je_pocetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 12:35   #4
Quote:
wigald kaže: Pogledaj post
Pišem esej na temu ravnopravnosti spolova i nikako doći do relevantnih podataka o razlici u mjesečnim primanjima za isti posao u odvjetničkim uredima u korist muškaraca.
Ispada da je stvar javna tajna o kojoj se nitko ne usudi govoriti
Nikad čuo da postoji ta razlika... Nikada mi se niti jedna kolegica nije žalila ili kolega pohvalio. Jedino, za informaciju, u sudstvu među mlađim sucima je sada više žena nego muškaraca.

U pravu postoji razlika tipa Zagreb-Split i slično, jer u Zagrebu uredno plaćaju vježbenike, a drugdje vježbenici često volontiraju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 18:01   #5
Hm...sva sreca da mi je tema sira od ovog pitanja.

Komparativno gledano ta razlika definitivno postoji, recimo u SAD i Nizozemskoj gdje se povecava placa u korist muskaraca sto se vise penju u hijerarhiji vecih ureda. Kao vjezbenici su jednako placeni...s tim da su u Nizozemskoj zenske vjezbenice placene slightly vise, a kad predju 30-tu, rode prvo dijete itd, placa im bude osjetno manja od muskih kolega.
Tesko mi je vjerovati da takav trend, makar u zacecima, ne postoji i kod nas.
No, fakat je tesko to istraziti jer se place kriju ko zmija noge.

Sto se sudova tice, to znam...sutkinje prevladavaju na opcinskim sudovima... opet, sto se vise penjes u hijerarhiji vladaju muskarci.
U svakom slucaju hvala na sudjelovanju...mozda jos ko naleti s kakvom idejom.
wigald is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:27   #6
u nizozemskoj mnogo zena radi part time, u nepunom radnom vremenu, i sl., sto se u rh vrlo rijetko koristi, pa mozda zbog te cinjenice imaju nize place, a ne zbog nekakve rodne diskriminacije?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 21:34   #7
To je sigurno jedan od razloga, ali mislim da nije i jedini.
Evo, npr. u UK izrijekom iskljucuju part time iz anketa i opet
dobiju da zene zaradjuju manje...

Zadnje uređivanje wigald : 09.01.2009. at 21:50.
wigald is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 23:12   #8
Razlike u plaći po spolu u odvjetničkim uredima

Zar...tamo....postoje place?
werg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 00:33   #9
Quote:
wigald kaže: Pogledaj post
Hm...sva sreca da mi je tema sira od ovog pitanja.

Komparativno gledano ta razlika definitivno postoji, recimo u SAD i Nizozemskoj gdje se povecava placa u korist muskaraca sto se vise penju u hijerarhiji vecih ureda.
Zapadne države generalno imaju tu veće razlike jer nisu imale socijalizam, koji je među par dobrih stvari ostavio i jednakost plaća muškaraca i žena.

No, velikih odvjetničkih ureda kod nas gotovo i nemaš. U onih par koji postoje, često dobar dio ljudi su uža rodbina najstarijeg partnera, i vjerojatno bolje plaćeni od onih koji to nisu, bez obzira na spol. Ali,, odvjetništvo je generalno kod nas samostalno zanimanje, i prema tome o nekoj klasičnoj plaći u biti uopće nema govora, prihodi su različiti iz mjseca u mjesec. U Ujedinjenom Kraljevstvu imaš i par rangova unutar ureda, točno se zna tko što radi, a oko tih rangova su stvari različite ovisno da li je u pitanju npr. Engleska ili Škotska, jer su pravni sustavi bitno različti.

Također, moraš razlikovati zemlje gdje postoji eskluzivitet u zastupanju i gdje često recimo tako po rangu stariji odvjetnik smije pred sud, i one gdje se možeš zastupati i sam i može te zastupati i rođak i samostalni odvjetnik...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 10:40   #10
Quote:
wigald kaže: Pogledaj post
Pišem esej na temu ravnopravnosti spolova i nikako doći do relevantnih podataka o razlici u mjesečnim primanjima za isti posao u odvjetničkim uredima u korist muškaraca.

Nema razlike u plaćama.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 12:35   #11
Quote:
Morski. kaže: Pogledaj post
Nema razlike u plaćama.
Drugim riječima, jednako su jadne.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 13:18   #12
Sve stoji, narocito ovo o socijalizmu i two bread winners nacelu.

Jedino, ima vecih odvjetnickih drustava sve vise i nisu bas sva obiteljske manufakture...samo nemam vremena obilaziti ih i cijepiti dlaku...plus poslali bi me kvragu da ih pitam koliko zaradjuju.

Zakljucak: budem se sluzio komparativnim podacima jer kod nas vjerojatno razlike nisu takve kao vani.
wigald is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 13:37   #13
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Drugim riječima, jednako su jadne.
Što južnije to tužnije....

Procitao sam na legalisu da u Ž&P pripravnici imaju plaću oko 6400 kuna.
Ako je to istina, onda vidis da nije svugdje tako loše

Quote:
wigald kaže: Pogledaj post
Jedino, ima vecih odvjetnickih drustava sve vise i nisu bas sva obiteljske manufakture...samo nemam vremena obilaziti ih i cijepiti dlaku...plus poslali bi me kvragu da ih pitam koliko zaradjuju.
Pripravnici (muški & ženski ) imaju iste plaće,najčešće ono sto ti je propisala Komora.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 15:21   #14
Quote:
wigald kaže: Pogledaj post
Hm...sva sreca da mi je tema sira od ovog pitanja.
Komparativno gledano ta razlika definitivno postoji, recimo u SAD i Nizozemskoj gdje se povecava placa u korist muskaraca sto se vise penju u hijerarhiji vecih ureda. Kao vjezbenici su jednako placeni...s tim da su u Nizozemskoj zenske vjezbenice placene slightly vise, a kad predju 30-tu, rode prvo dijete itd, placa im bude osjetno manja od muskih kolega.
Tesko mi je vjerovati da takav trend, makar u zacecima, ne postoji i kod nas.
No, fakat je tesko to istraziti jer se place kriju ko zmija noge.

Sto se sudova tice, to znam...sutkinje prevladavaju na opcinskim sudovima... opet, sto se vise penjes u hijerarhiji vladaju muskarci.
U svakom slucaju hvala na sudjelovanju...mozda jos ko naleti s kakvom idejom.
Dobro kad ti je tema šira od ovog pitanja.U kontekstu ravnopravnosti spolova,provjeri koliki je postotak djece u brakorazvodnim parnicama dodijeljen očevima a koliko majkama?Vidim da si se feministički nabrijala i pokušavaš na silu pronaći podatke koji pokazuju da su žene uvijek zakinute.E pa nije to tako crno bijelo kako si ti zamislila.Kada već nešto pišeš,trebaš problem sagledati sa svih strana.Dao sam ti jedan primjer a ti prouči malo i dalje od toga,ima toga malo više.
__________________
Takt je vještina da nekome nešto dokažete, a da od njega ne napravite neprijatelja
ili budalu.
znatizeljni22 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 10.01.2009., 15:44   #15
Quote:
wigald kaže: Pogledaj post
Sto se sudova tice, to znam...sutkinje prevladavaju na opcinskim sudovima... opet, sto se vise penjes u hijerarhiji vladaju muskarci.
Totalno netočno...
Jedini sud na kojem ima više sudaca nego sutkinja je Vrhovni, i to je razlika u jednom ili dva suca, što je zanemarivo.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 16:35   #16
Ah, uvijek isto na forumu.

Ja sam musko tako da se nisam "nabrijala" a niti nabrijao.
BTW, sagledavam sa vise strana, jedan od aspekata o kojem pisem je upravo losa percepcija muskarca kao eventualnog samohranog roditelja (zene dobiju dijete u 83 posto slucajeva).
I nis ne pokusavam na silu, samo je u natjecaju za koji pisem postavljena teza o tome da muskarci zaradjuju vise
u odvjetnistvu od kolegica za isti posao. Pa rekoh, kad nema nikakvih istrazivanja o tome da vidim kaj vele ljudi iz prakse na forumu.

@Morski
tocno kaj velis glede sudova...upravo naletih na te podatke, ja se sluzio stanjem od prije desetak godina...my bad.
wigald is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 20:00   #17
Quote:
wigald kaže: Pogledaj post
Ah, uvijek isto na forumu.

Ja sam musko tako da se nisam "nabrijala" a niti nabrijao.
BTW, sagledavam sa vise strana, jedan od aspekata o kojem pisem je upravo losa percepcija muskarca kao eventualnog samohranog roditelja (zene dobiju dijete u 83 posto slucajeva).
I nis ne pokusavam na silu, samo je u natjecaju za koji pisem postavljena teza o tome da muskarci zaradjuju vise
u odvjetnistvu od kolegica za isti posao. Pa rekoh, kad nema nikakvih istrazivanja o tome da vidim kaj vele ljudi iz prakse na forumu.

@Morski
tocno kaj velis glede sudova...upravo naletih na te podatke, ja se sluzio stanjem od prije desetak godina...my bad.
Sorry nisam ti čitao profil,ali ako nisi uspio naći podatke koji bi podržali tu " postavljenu tezu u natječaju" znači da je to predrasuda koju treba razbiti,e sad za razbijanje predrasuda je potrebno malo više nego jedan esej ili komentar na forumu,a to često nije ni dobrodošlo,evo ja sam od moderatorice odmah dobio žuti karton jer ne dijeli moje mišljenje.
__________________
Takt je vještina da nekome nešto dokažete, a da od njega ne napravite neprijatelja
ili budalu.
znatizeljni22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 20:20   #18
Muskarci i zene su u hr jednako placeni za iste poslove. Fora sa statistickom razlikom u placi na koju se pozivaju feministice, proizlazi iz usporedbi krusaka i jabuka. Npr, jadan poslovi za zene su blagajnice u trgovini (2800KN), dok je jadan posao za muskarca gradjevinski radnik (6500KN). Nisu razlicito placeni zato sto ih rade muskarci ili zene nego zato sto se ovaj drugi radi ljeti na vrucini a zimi na hladnoci.
zverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 22:55   #19
Vjezbenici zaradjuju isto, nema razlike po spolu.
Uglavnom minimalac iz kolektivnog, ak imaju dobrog sefa onda vise.
Nema veze zensko/musko.

Odvjetnici ne zaradjuju isto al ni tu nema nikakve razlike po spolu nego po sposobnostima - kolko stranaka, kolko posla, i kolko kvalitetnog posla odnosno brzo i lako naplativog
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.