Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2009., 14:10   #41
vrlo je teško, priznajem, držati se ove teme bez uplitanja spora o tome ima li Boga ili ne.
Ja sam kreacionist, ali ne odbacujem evoluciju, odbacujem samo slučajnost i nekontroliranost evolucije.
Malko ću prekinuti razgovor da osmislim razgovor koji neće (koliko je tomguće) zadirivati temu "Postoji li Bog"
Hvala svima na diskusiji!
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Old 20.07.2009., 14:13   #42
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
vrlo je teško, priznajem, držati se ove teme bez uplitanja spora o tome ima li Boga ili ne.
Ja sam kreacionist, ali ne odbacujem evoluciju, odbacujem samo slučajnost i nekontroliranost evolucije.
Malko ću prekinuti razgovor da osmislim razgovor koji neće (koliko je tomguće) zadirivati temu "Postoji li Bog"
Hvala svima na diskusiji!
Htio bih te upozoriti na jednu činjenicu.


Ako ti smatraš da je evolucija valjana teorija, ali da se nije odvijala samostalno, nego uz uplitanje/održavanjesa strane boga, ti nisi kreacionist.

Kreacionist vjeruje da je bog stvorio čovjeka i sve ostalo direktno i u konačnom obliku.

edit: Pitao si za neku besmislenu pojavu.
Zvijezde. Galaksije. Planeti.
Sve osim Sunca i Zemlje je apsolutno nepotrebno za razvoj života i u čovjekovom životu, pa i u ekološkom sustavu.
Mogli bi komotno bez toga.

Zašto bi se netko trudio stvoriti 100 000 000 000 galaksija u kojima svaka galaksija ima 100 000 000 000 zvijezda?
Samo da bi mi imali šta gledati po noći?
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 20.07.2009., 14:13   #43
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
Ovi eksperimeti koji dokazuju ambiogenezu; da li su provodili i dalje da se može vidjeti kako recimo iz anorganskog nastaje barem buha?
ne. da bi se takvo što dogodilo treba proteći nekoliko miliona godina. ali da se iz jedne genetske forme bakterija razvije druga, i da ta druga počne svojim brojem zbog bolje prilagođenosti istiskivati prvu, to smo napravili. dakle "uhvatili" smo evoluciju na djelu.
mehanizam za buhu bi bio daleko dugotrajniji i složeniji, ali bi u svojim temeljima bio razgradiv na niz ovakvih sličnih koraka.

i da, ti eksperimenti ne dokazuju abiogenezu; oni samo daju ilustraciju da je spontan nastanak organskih molekula u juhi bio moguć.
Mostly Harmless is offline  
Old 20.07.2009., 14:17   #44
Postoji li još ijedna plauzibilna teorija osim abiogeneze?
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 20.07.2009., 14:30   #45
Iako nisam sa znanstvene strane toliko potkovan i upoznat detaljno o ovim konkretnim stvarima i terminima pa da mogu na taj način raspravljat pisat ću pojednostavljeno, običnim rječnikom možda nekome bude smiješno ali baš me briga!

Dakle, ja neznam čemu ovdje toliko takve rasprave, bar što se tiče nekih osnovnih stvari oko kojih treba krenit!

Jednostavno je, niti evolucija pobija Boga niti može niti hoće... niti Bog pobija evoluciju! (I tu govorim točno o Bogu o kojem Isus govori kao našem Ocu, Stvoritelju svemogućem itd. da bude jasnije)

Jer da je tako imali bi odgovor odavno jeli Bog postoji ili ne postoji, a takav nepobitni dokaz i odgovor neide u prilog ni filozofiji kršćanstva ni vjernicima, niti onome o čemu Isus priča, dakle kada vam netko kaže da postoji objektivni dokaz, znanstveni, da Bog Isusov Otac postoji, taj laže, jer takav dokaz nije volja Božja, da je htio da svi vjeruju i znaju za Njega bez obzira na što, bez obzira na njihova djela i život to bi tako i bilo, tako da ateisti, nebojte se, to je Njegova volja niste vi krivi što ne vjerujete, nego tako mora biti inače ništa nebi imalo smisla!

Naravno da Bog nije prvo sastavio svaku vrstu života posebno "tamo negdje kod sebe" i onda ih jednog po jednog takve sastavljene stavljao i postavio kao lego kockice na Zemlju, ili da je Zemlju kao planet oblikovao kao kuglu i fino je uglavio tu negdje taman kod naše zvjezdice Sunca itd... smiješno zvuči ali tako nešto pojednostavljeno kreacionizam govori, valjda, ako nije ispravite me! Znači nije tako stvarao!

To je bio pokrenuti proces u izoliranom sustavu kojeg mi zovemo svemir, materijalni univerzum... kada se taj proces razvio do te mjere u kojoj su mogući svi uvjeti za život očitog "vladara" ovoga svijeta - čovjeka ( i nemojte mi sad početi kako je i čovjek samo jedna od životinja, po ničemu posebno različita i takve gluposti ) tada je uslijedila direktna intervencija Boga dahom-duhom svojim kako je slikovito opisano u Biblijii nastao je čovjek od krvi i mesa sa vječnim udahnutim životom u sebe, tom "energijom", "materijalom" od kojeg je i sam Bog, i zbog čega smo djeca, "na sliku i priliku"... znači evolucija je priprema terena za nas, za naš život u izoliranom sustavu kako ga je čovjek svojim "padom" izabrao, mjesto u kojem će imat i živjeti život bez Boga!

Sad, zašto Bog, zašto tako nešto ubaciti tu u taj proces, evoluciju? Odakle od toga nečega da smo došli do Boga, Isusovog o kojem je pričao? Kako je nastala ta prva čestica? Odakle je krenuo taj prvi život?? Nezna se... uzrok je to nešto što nazivamo Bog... neznamo što je to... vjernici vjeruju da im se to nešto objavilo i to nešto, taj početak i prauzrok svega nazivaju Bog... ljudi u povijesti toliko ispred svog vremena sa svojim mudrostima, mislima, idejama, naukom koji kao da nije sa ovoga svijeta su propovjedali, govorili nam o tome i svjedočili nam o tome da uistinu i nije sa ovoga svijeta i da oni to što propovjedaju nisu pokupili neznam odakle, da postoji ono nešto, onaj netko...

Sad opet pitanje, odakle od toga nečega, od tog dalekog i nama nepoznatog prapočela i uzroka da smo došli do Boga, baš Isusovog o kojem je On pričao? Zamislite Isusa, takav mudrac, super inteligentan čovjek, mnogi proroci kroz povijest itd... pa zašto bi pričali o nekom tamo svemogućem i Bogu kao izvoru svojih nevjerojatnih i predivnih ideja ako nisu znali, znali od koga, zašto je to sve i tko stoji iza svega ovoga... zašto nisu sebi uzeli zasluge za te svoje nauke i ideje kojima su promijenili svijet nego su svu hvalu upućivali nekome drugom? Zašto bi izmišljali da postoji neki tamo Bog, koji stoji iza svega, zašto bi lagali?

Brzo sam pisao, mogao bi još nešto dodati, ali evo od ovoga... nađite mi rupu, što nedostaje i što nema smisla ovdje, da je nemoguće?
Wild_East_ is offline  
Old 20.07.2009., 14:41   #46
WE, ja sa svog stajališta mogu prihvatiti i shvatiti tvoje.
Ne mogu prihvatiti ona stajališta koja govore da je znanost u krivu, a o njoj nemaju pojma niti daju neke konkretne dokaze.

Ne zato što je znanost nepogrešiva (daleko od toga)nego zato što prvo moraš naučiti o onome o čemu pričaš ono što su ljudi prije tebe shvatili, a tek onda to pokušati pobiti.

Stajalište koje si opisao mi je prihvatljivije jer se ne kosi sa zdravim razumom i dokazima.
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 20.07.2009., 14:41   #47
argument contra tebe je opisan u mom prethodnom postu.

naime, ti dajes hipotezu (ne cak ni teoriju, nego teolosku hipotezu) i ne dajes argument nikakav, nego nama dajes da ti kontraargumentiramo...
da ti kontraargumentiramo na sto? na koji dokaz, premise, konkluzije?

ako su ti premise da bog nije htio ostaviti dokaze, nego je sve zapravo pazljivo skriveno, onda bi ja to nazvao premisama za paranoju ili neki psihicki poremecaj, a ne premise koje bi cinile neku znanstvenu konkluziju
Taroth is offline  
Old 20.07.2009., 14:42   #48
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Postoji li još ijedna plauzibilna teorija osim abiogeneze?
ID?

dakle ne, bar što se mene tiče.

EDIT: pozdrav, Wild East!
Mostly Harmless is offline  
Old 20.07.2009., 14:47   #49
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
evolucija je znanstveno nemoguća, sama po sebi, bez Božje volje.
o joj, besramni koji ti je vrag došao ?

inače, ja sam isto vjernik i nisam znanstvenik

(p.s. ispravila sam gore ne u je, pretpostavljam tipfeler)


Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Besramni, znaš li da su znanstvenici u srednjem vijeku vjerovali da dan traje 24 sata zato što ljudi moraju spavati 8 sati.
Kako je Bog to lijepo uredio!

Nikad vam ne padne pamet da nije svijet ovakav da podrži život, nego je život ovakav da preživi u svijetu kakav je dan.

ovo me podsjetilo na činjenicu da je nekad, period iza nastanka planeta zemlje i mjesečevog tijela mjesec bio puno bliže zemlji te se zemlja puno brže okretala. naime 1 dan je na planetu zemlja trajao 6 sati = 1 okretaj oko zemljine osi.

da se mjesec nije počeo udaljavati od zemlje što je posredno utjecalo i na brzinu okretanja zemlje, zemlje je usporila, na zemlji ne bi bio moguć život kojeg poznajemo danas. duljina dana i noći naravno ne utječe samo na životinjski svijet, već i na vegataciju i to drastično.

mjesec je omogučio nastanak života na zemlji tako što je u počecima, dok je bio još jako blizu tako intezivno djelovao na oceane da je stvarao plimne oscilacije i do 3000 metara i taj proces mješanja mora prema kopnu je omogučio stvaranje života na zemlji kakvog ga danas znamo.
da nema mjeseca, vjerojatno ne bi i bilo i života na zemlji.

osim toga utvrđena je i još jedna interesantna stvar, naime, mjesec se udaljava od zemlje svake godine za 5 cm, dakle putanja kojom mjesec kruži oko zemlje svake godine je šira za 5 cm, tako da kad tada će mjesec jednog lijepog dana naprosto otklizit negdje u svemir, a time će biti i kraj života na planeti zemlja. na mjesec, odnosno njegovu putanju djeluju centifugalna i centripetalna sila. taj omjer, međutim nije u savršenoj ravnoteži, stoga se mjesec polagano i odmiće od zemlje.

no, kada će mjesec končano odlepršati u svemir dogodite će se u jako dalekoj budućnosti, za par (mislim 5) milijardi godina. ukoliko ne uništimo sami sebe, imat ćemo dovoljno vremena razviti se do te mjere da ćemo biti u stanju kolonizirati druge planete u našem sustavu.

inače, već postoji plan za koloniziranje marsa, čitavi nacrti i kompjuterske grafike, sustavi reguliranja temparature, reciklaže, kao i sustavi uzgoja hrane i vegetacije ispod kupola. problem jedino naravno predstavlja za sada stočni uzgoj, prvi kolonizatori će morati biti vegani.
kolonizacija marsa se predviđa za jedno 2 stoljeća, a prva misija na mars sa ljudima planira se za jedno 30-tak godina.
KuiperBelt is offline  
Old 20.07.2009., 14:54   #50
Quote:
KuiperBelt kaže: Pogledaj post
da se mjesec nije počeo udaljavati od zemlje što je posredno utjecalo i na brzinu okretanja zemlje, zemlje je usporila, na zemlji ne bi bio moguć život kojeg poznajemo danas. duljina dana i noći naravno ne utječe samo na životinjski svijet, već i na vegataciju i to drastično.
istina! bio bi mnogo drugačiji!

Quote:
osim toga utvrđena je i još jedna interesantna stvar, naime, mjesec se udaljava od zemlje svake godine za 5 cm, dakle putanja kojom mjesec kruži oko zemlje svake godine je šira za 5 cm, tako da kad tada će mjesec jednog lijepog dana naprosto otklizit negdje u svemir, a time će biti i kraj života na planeti zemlja. na mjesec, odnosno njegovu putanju djeluju centifugalna i centripetalna sila. taj omjer, međutim nije u savršenoj ravnoteži, stoga se mjesec polagano i odmiće od zemlje.

za ovakve stvari rušim na ispitima, btw. hajde, batali mjesec, vratimo se radije na ID, kreacionizam ili evoluciju.
koje god od ponuđenih
Mostly Harmless is offline  
Old 20.07.2009., 14:57   #51
Vidim da me MH preduhitrila.

Život bi bio drukčiji, ne znači da ga ne bi bilo.
Isto tako bi bilo i da biljke nisu zelene i da nemamo kisika u atmosferi i da nema ozonskog sloja itd.
Život bio se opet razvio u neku formu.
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 20.07.2009., 14:58   #52
Quote:
Mostly Harmless kaže: Pogledaj post
za ovakve stvari rušim na ispitima, btw. hajde, batali mjesec, vratimo se radije na ID, kreacionizam ili evoluciju.
koje god od ponuđenih
mene teško, nikad to studirala

nego izvor mi je dokumentarac koji je nedavno išao na history, proizvodnja 2007.
KuiperBelt is offline  
Old 20.07.2009., 14:58   #53
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Vidim da me MH preduhitrila.

Život bi bio drukčiji, ne znači da ga ne bi bilo.
Isto tako bi bilo i da biljke nisu zelene i da nemamo kisika u atmosferi i da nema ozonskog sloja itd.
Život bio se opet razvio u neku formu.
razumijemo se kao i obično, Hunt!
Mostly Harmless is offline  
Old 20.07.2009., 15:00   #54
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Vidim da me MH preduhitrila.

Život bi bio drukčiji, ne znači da ga ne bi bilo.
Isto tako bi bilo i da biljke nisu zelene i da nemamo kisika u atmosferi i da nema ozonskog sloja itd.
Život bio se opet razvio u neku formu.
točno, zato i kažem, život kakvog poznajemo danas
KuiperBelt is offline  
Old 20.07.2009., 15:00   #55
Quote:
KuiperBelt kaže: Pogledaj post
mene teško, nikad to studirala

nego izvor mi je dokumentarac koji je nedavno išao na history, proizvodnja 2007.

onda ti je oporošteno!
inače, i ja volim history viasat. zna biti dobrih stvari. istina je sve osim ove kombinacije o silama, ali ona ionako nije bitna za cijelu sliku.
Mostly Harmless is offline  
Old 20.07.2009., 15:01   #56
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
argument contra tebe je opisan u mom prethodnom postu.

naime, ti dajes hipotezu (ne cak ni teoriju, nego teolosku hipotezu) i ne dajes argument nikakav, nego nama dajes da ti kontraargumentiramo...
da ti kontraargumentiramo na sto? na koji dokaz, premise, konkluzije?

ako su ti premise da bog nije htio ostaviti dokaze, nego je sve zapravo pazljivo skriveno, onda bi ja to nazvao premisama za paranoju ili neki psihicki poremecaj, a ne premise koje bi cinile neku znanstvenu konkluziju
Argument ti je Biblija, najvažnija knjiga i najveće blago ljudskog roda i koliko god ljudi se nasmijalo na ovo ja ću to uvijek ponavljat i argument uz to ti je i svjedočenje milijuna i milijuna vjernika kršćanina koji svoj život temelje na tim hipotezama i "teorijama" a među njima i brojni znanstvenici?

Hočeš li to okvalificirat kao nedovoljan argument koji se ne treba uzeti u obzir i odmah ga odbacit? Možeš, probaj, ali onda što se mene tiče nemamo više šta raspravljat...

EDIT: Ciao Mostly
Wild_East_ is offline  
Old 20.07.2009., 15:13   #57
Quote:
Wild_East_ kaže: Pogledaj post
Argument ti je Biblija, najvažnija knjiga i najveće blago ljudskog roda i koliko god ljudi se nasmijalo na ovo ja ću to uvijek ponavljat i argument uz to ti je i svjedočenje milijuna i milijuna vjernika kršćanina koji svoj život temelje na tim hipotezama i "teorijama" a među njima i brojni znanstvenici?

Hočeš li to okvalificirat kao nedovoljan argument koji se ne treba uzeti u obzir i odmah ga odbacit? Možeš, probaj, ali onda što se mene tiče nemamo više šta raspravljat...

EDIT: Ciao Mostly
da, hocu, jer:

1) nisi na seminaru Jehovinih svjedoka, pa da ides sa takvom jeftinom pricom za americke domacice
2) koristenje biblije kao argumenta (u obranu teze iz biblije) je cirkulanra logika... dakle, neku knjigu/osobu ili sl. branimo samom sobom. Kao da je argument da nisam nekog ubio to sto kazem da nisam ubio... Cirkularna logika se s te strane ne moze nazivati logikom, nego ona hini da se nazove logikom, prije bi se mogla nazvati kvaziargumentom
3) milioni ljudi koji slijede neku knjigu nisu argument... to se zove argumentum ad populom... po toj logici su u pravu svi koji su se ubijali tisucama godina... ili npr. muslimani, jer ih ima vise nego katolika... odnosno, katolici su u pravu u odnosu na jehovine svjedoke, jer valjda bi prije 1 mlrd. katolika prije bilo u pravu nego 6-7 mil. JS

žišku?


dakle, ako ti tvrdiš da su riječi polupismenog pastira iz okolice jordana dogma u odnosu na znanstvene spoznaje, onda nemamo što više raspravljati
Taroth is offline  
Old 20.07.2009., 15:19   #58
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
da, hocu, jer:

1) nisi na seminaru Jehovinih svjedoka, pa da ides sa takvom jeftinom pricom za americke domacice
2) koristenje biblije kao argumenta (u obranu teze iz biblije) je cirkulanra logika... dakle, neku knjigu/osobu ili sl. branimo samom sobom. Kao da je argument da nisam nekog ubio to sto kazem da nisam ubio... Cirkularna logika se s te strane ne moze nazivati logikom, nego ona hini da se nazove logikom, prije bi se mogla nazvati kvaziargumentom
3) milioni ljudi koji slijede neku knjigu nisu argument... to se zove argumentum ad populom... po toj logici su u pravu svi koji su se ubijali tisucama godina... ili npr. muslimani, jer ih ima vise nego katolika... odnosno, katolici su u pravu u odnosu na jehovine svjedoke, jer valjda bi prije 1 mlrd. katolika prije bilo u pravu nego 6-7 mil. JS

žišku?
Ajde jel imaš pametno nešto za odgovorit ili nemaš, vidiš li moje pitanje gore?

Brzo sam pisao, mogao bi još nešto dodati, ali evo od ovoga... nađite mi rupu, što nedostaje i što nema smisla ovdje, da je nemoguće?

Znači u toj teoriji koju sam iznio koja se temelji na kršćanstvu i Bibliji ima li nešto što u tome što znanost odmah pobija??


Pogledaj što je huntruder npr. odgovorio, ti odgovori drugačije da se ne slažeš, napiši zašto se ne slažeš s tom mogućom teorijom, koji ti je argument da bi ju pobio i da ti je nemoguća i gotovo, nemoj me zamarat s glupostima!

EDIT: taj polupismeni pastir je zaslužan što ti uopće možeš ovdje i imaš priliku ovako pisat, zato i pripazi na rječnik malo!
Wild_East_ is offline  
Old 20.07.2009., 15:24   #59
mozemo raspravljati ako:

1) shvatis razliku izmedju teorije i hipoteze
2) shvatis razliku izmedju sofizma i argumenta
3) prihvatis da biblija nije dogma, niti nepobitni argument, jer se sa fanaticima koji traze dokaze, a na kraju ih odbacuju ako im ne odgovaraju nikome ne da raspravljati, pa ni meni
Taroth is offline  
Old 20.07.2009., 15:29   #60
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
mozemo raspravljati ako:

1) shvatis razliku izmedju teorije i hipoteze
2) shvatis razliku izmedju sofizma i argumenta
3) prihvatis da biblija nije dogma, niti nepobitni argument, jer se sa fanaticima koji traze dokaze, a na kraju ih odbacuju ako im ne odgovaraju nikome ne da raspravljati, pa ni meni
Kad pokupiš negdje i naučiš minimum uljudnog ponašanja i raspravljanja i prije svega ne iskrivljujući moju namjeru poziva na odgovor i davanje mišljenja, pročitaj još jednom ako ti nije jasno što pitam... ( ja ne tražim nikakave dokaze nego mišljenja i argumente za ta mišljenja ) onda ćemo raspravljat, do tada ne može! Igraj se s nekim drugim!

Pozdrav
Wild_East_ is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.