Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2010., 12:07   #81
Quote:
SgtHartmann kaže: Pogledaj post
Mozemo postat religija kad hocemovjerujemo u znanost.
Jej! Nazovimo se... scijentolozi!!
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Old 18.08.2010., 12:16   #82
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Hm, mi nemamo apsolutno nikakve garancije da će sutra sunce izaći. Moglo se ugasiti negdje tokom noći. Mi nemamo nikakvu garanciju da će sunce biti "upaljeno" sutra, prekosutra itd. Ipak, planiramo svoj život kao da će biti upaljeno jer ako radi već tisućama godina, koliko imamo zapise, te milijardama godina, koliko imamo indirektne pokazatelje, valjda će raditi i sljedećeg dana/godine.

Ali to je pretpostavka, a ne vjera, iako smo cijeli život i ekonomiju organizirali oko toga.
Nije istina, sad lažeš. Mi smo se skroz pripremili na mogućnost da sutra neće izaći sunce. Imamo plan i razmatramo te mogućnosti.
dobrimag is online now  
Old 18.08.2010., 14:52   #83
Quote:
Daniel.N kaže:
Jej! Nazovimo se... scijentolozi!!
scijentisti . ne želimo vajda biti dio scijentologije

inače, kada već raspravljate o vjeri i vjeri, mislim da na latinskom postoje dva izraza za to. jedan koji opisuje religijsko vjerovanje i jedan koji opisuje ovo drugo. na žalost, ne znam kako se zovu, zna li netko od vas možda?
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Old 18.08.2010., 14:57   #84
Fideizam...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 18.08.2010., 15:49   #85
Ego, vjera nije mentalno stanje. Toliko o osnovnim pojmovima...
__________________
Bez alata nema zanata.
(Ne)stabilni is offline  
Old 18.08.2010., 15:56   #86
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Jej! Nazovimo se... scijentolozi!!
Dobraaaa!
Ljudi dragi moji mene apsolutno ne smetaju vjernici mene samo smeta kad mi se nesto namece i kad moram sudjelovati u stvarima u kojima ne zelim.
Zato nisam za vjeru rodjenjem jer nisam bio u stanju izabrati a o patroniziranju da ne govorim evo primjera:http://www.monitor.hr/clanci/bozanic...uspjehu/37365/

Moj komentar bi bio sljedeci da mi to taj gospodin kaze u lice:Ma nemojte?Da se oduprem uzitku koji sam si sam stvorio a pritom nikome nisam nastetio?Da se oduprem moci?Moci odabira mozda ili bi trebao vas pitati sta smijem ili ne?Da se oduprem uspjehu pa da vicem kako sam protiv dostignuca medicine i istrazivanja koja su omogucila toliko bolesnika da ozdrave?Nemojte me uznemiravati!
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Old 18.08.2010., 16:01   #87
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Ego, vjera nije mentalno stanje. Toliko o osnovnim pojmovima...
A da kakva je, ako nije 'mentalna'...mozda je to stanje u desnom koljenu...nemojmo pretjerivati u sofizmima...
Evo wiki:

Religious belief refers to a mental state in which faith is placed in a creed related to the supernatural, sacred, or divine. ...mentalno stanje kada je vjera postavljena unutar kreda koji se odnosi na supranaturalno, sveto ili bozanko...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 18.08.2010., 16:03   #88
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
A da kakva je, ako nije mantalna'...nemomo prtjerivati...
Evo wiki:

Religious belief refers to a mental state in which faith is placed in a creed related to the supernatural, sacred, or divine. ...mentalno stanje kada je vjera postavljena unutar kreda koji se odnosi na supranaturalno, sveto ili bozanko...
Slazem se u potpunosti,jer se percepcija o necemu stvara samo u mozgu cak i dok jedemo usporedjujemo okuse sa stecenim iskustvom.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Old 18.08.2010., 16:04   #89
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
A da kakva je, ako nije mantalna'...nemomo prtjerivati...
Evo wiki:

Religious belief refers to a mental state in which faith is placed in a creed related to the supernatural, sacred, or divine. ...mentalno stanje kada je vjera postavljena unutar kreda koji se odnosi na supranaturalno, sveto ili bozanko...
A kak netko tko nema vjere može znati kakva je i što je to vjera? Pročitao je na wiki?

Vjera je prvenstveno stav. Bar moja.
__________________
Bez alata nema zanata.
(Ne)stabilni is offline  
Old 18.08.2010., 16:06   #90
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
A kak netko tko nema vjere može znati kakva je i što je to vjera? Pročitao je na wiki?

Vjera je prvenstveno stav. Bar moja.
A stav je sto egzektli...to nije mentalno?

I pliz nemoj mi mistificarati nepotrebno...ja njegujem ousn filing, i ne samo ja - prit mac sve nas to pogodi od vremena do vremena, stoga nemoj...on je korak dalje od vjere u objavu, on je autenticni intuitivni plimni val...stoga nemoj...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 18.08.2010., 16:09   #91
U tome slučaju kod ateizma i svih ostalih pojmova možete na početku staviti da je to mentalno stanje.
__________________
Bez alata nema zanata.
(Ne)stabilni is offline  
Old 18.08.2010., 16:10   #92
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
U tome slučaju kod ateizma i svih ostalih pojmova možete na početku staviti da je to mentalno stanje.
...a sta tebe toliko smeta u tom 'mentalno'? Naravno da su svi nasi stavovi, sistemi vrijednosti, vjere, uvjerenja mentalni...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 18.08.2010., 16:13   #93
@(Ne)stabilni

Sve sto covjek radi je u vecini slucajeva mentalno.U cemu je problem?
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Old 18.08.2010., 16:16   #94
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
...a sta tebe toliko smeta u tom 'mentalno'? Naravno da su svi nasi stavovi, sistemi vrijednosti, vjere, uvjerenja mentalni...
Smeta me jer je nedorečeno. I to još od nekoga tko kaže da nema vjere pa mi je malo besmisleno da išta o tome napiše jer kako može znati dali je dobro ili loše napisao kada o tome o čemu piše nema nikakva iskustva a poziva se na diskusiju?

A i čemu onda samo kod vjere naglašavanje tog mentalnog stanja?
__________________
Bez alata nema zanata.
(Ne)stabilni is offline  
Old 18.08.2010., 16:21   #95
A evo ti definicije vjere iz teološkog riječnika, tj samo početak pa to usporedi sa "mentalnim stanjem":

"Vjera se s antropološkog gledišta može definirati kao povjerenje čovjeka u Boga, s kojim je on kao osoba korjenito povezan."

S time da je ova definicija određena kršćanskim pogledom na vjeru, a samim time se može vidjeti da vjera nije pojam koji se jednostavno može staviti u "mentalno stanje" te na temelju toga izvlačiti daljnje zaključke i očekivati diskusiju.
__________________
Bez alata nema zanata.
(Ne)stabilni is offline  
Old 18.08.2010., 16:46   #96
'Povjerenje' whatever...sve je to mentalno stanje...i to nije nikakav pezorativni izraz...ono sto je bitno je to da religijska vjera ne pociva na logici i materijalnim dokazima...i to je ta bitna razlika. S druge strane imamo uvjerenja/stavove koji su falsifabilni...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 18.08.2010., 17:13   #97
Povjerenje... blah... whatever. Sve se svodi, kao što Lastan upravo reće maloprije privatnim kanalima, na držanje neprovjerljivih religijskih učenja istinitima.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 18.08.2010., 17:15   #98
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Povjerenje... blah... whatever. Sve se svodi, kao što Lastan upravo reće maloprije privatnim kanalima, na držanje neprovjerljivih religijskih učenja istinitima.
Igzektli, ja sam to na samom pocetku rekla, naglasak je na ovom da niti ne mogu biti predmet 'provjere'... naime mogu isto kao i onaj famozni ti pot ili zubic vila...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 18.08.2010., 17:17   #99
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
'Povjerenje' whatever...sve je to mentalno stanje...i to nije nikakav pezorativni izraz...ono sto je bitno je to da religijska vjera ne pociva na logici i materijalnim dokazima...i to je ta bitna razlika. S druge strane imamo uvjerenja/stavove koji su falsifabilni...
Jel bi onda u ime pravednosti i kod ateizma i ostalih pojmova u uvodnom postu stavili da je to mentalno stanje?

Ili bi samo za vjeru to naglasili kao ono bitno? Kad je već definiramo.

Ili bi mogli naglasiti koje je to mentalno stanje jer mentalna stanja uključuju zaista ogroman spekar različitih, kao kažeš uvjerenja/stavova i svega ostalog i kao takvo su preširok pojam da bi se nešto definiralo jer i sami ste primjetili da su sve to mentalna stanja.

Ili samo wathever...
__________________
Bez alata nema zanata.
(Ne)stabilni is offline  
Old 18.08.2010., 17:17   #100
Radi se takodjer o tome da vecina vjernika ne svi reagiraju sa strasnim optuzbama kad se to kaze.
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:11.