Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2013., 19:25   #21
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Plaćanja poreza na nasljedstva i darove određeno je člancima 6. do 16. Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave

Porez na nasljedstva i darove plaća se na nekretnine, u skladu sa zakonom, na gotov novac, novčane tražbine i vrijednosne papire (vrijednosnice) te na pokretnine ako im je pojedinačna tržišna vrijednost veća od 50.000,00 kuna na dan utvrđivanja porezne obveze.
Obveznici poreza na nasljedstva i darove su fizičke i pravne osobe, koje na teritoriju Republike Hrvatske naslijede ili prime na dar ili steknu po drugoj osnovi bez naknade imovinu na koju se plaća porez na nasljedstva i darove.

Osnovicu poreza na nasljedstva i darove čini iznos gotova novca, te tržišna vrijednost financijske i druge imovine, na dan utvrđivanja porezne obveze, nakon odbitka dugova i troškova što se odnose na imovinu na koju se plaća taj porez.
Osnovicu poreza na nasljedstva i darove iz stavka 1. ovoga članka, utvrđuje nadležno porezno tijelo.

Obveza plaćanja poreza na nasljedstva i darove nastaje u trenutku pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju ili odluke državnog tijela ili suda ili u trenutku primitka dara.
Dar se smatra primljenim u trenutku potpisa ugovora o darovanju, a ako nije sklopljen pisani ugovor o darovanju, u trenutku primitka dara.

Porez na nasljedstva i darove plaća se po stopi do 5%.

Porez na nasljedstva i darove ne plaćaju:
1. bračni drug, krvni srodnici u ravnoj liniji, te posvojenici i posvojitelji umrlog ili darovatelja,
2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, ako su živjeli u zajedničkom kućanstvu s ostaviteljem u trenutku njegove smrti ili s darovateljem u trenutku primitka dara. Zajedničkim kućanstvom u smislu ovoga Zakona smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,
5. fizičke i pravne osobe kada primaju darove (donacije) za svrhe utvrđene posebnim propisima.

Obveznici poreza na nasljedstva i darove moraju nadležnom poreznom tijelu dostaviti rješenje o nasljeđivanju odnosno odluku tijela državne uprave ili suda ili ugovor o darovanju, i to u roku od 30 dana od dana pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju ili odluke tijela državne uprave ili suda ili od dana sklapanja ugovora o darovanju.
Podatke iz stavka 1. ovoga članka treba dostaviti nadležnom poreznom tijelu prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu ili sjedištu poreznog obveznika.
Porez na nasljedstva i darove plaća se u roku od 15 dana od dana dostave rješenja o utvrđivanju toga poreza.
Ok, da sumiram
prije sveg hvala na iscrpnom odgovoru, puno mi pomaže!

devizni kao što sam napisao imam
rodbina(roditelji) mi uplate novac, komplet na račun
Napravimo darovni ugovor te ga ovjerim kako ne bi morao davat 5% ovim levatima
I ako porezna zapita, donesem ovjereni ugovor i mirna Bosna

I to je to, jeli tako losangel???
NBC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 21:48   #22
Bez obzira što ovaj dar neće biti oporeziv, jer je od roditelja, morate obaviti prijavu na propisanom obrascu u nadležnoj Poreznoj upravi.
Obrazac možete preuzeti sa ove stranice: http://www.porezna-uprava.hr/propisi...id=30&id=b04d3
U prijavi navedite da tražite oslobađanje od plaćanja poreza na temelju čl.14. točka 1. Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave. Priložite ugovor o darovanju i lijepo čekate rješenje Porezne uprave.

Ukoliko ovo ne učinite izlažete se mogućnosti da platite kaznu za učinjeni prekršaj, a što je regulirano čl.89. navedenog zakona.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 20:07   #23
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Bez obzira što ovaj dar neće biti oporeziv, jer je od roditelja, morate obaviti prijavu na propisanom obrascu u nadležnoj Poreznoj upravi.
Obrazac možete preuzeti sa ove stranice: http://www.porezna-uprava.hr/propisi...id=30&id=b04d3
U prijavi navedite da tražite oslobađanje od plaćanja poreza na temelju čl.14. točka 1. Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave. Priložite ugovor o darovanju i lijepo čekate rješenje Porezne uprave.

Ukoliko ovo ne učinite izlažete se mogućnosti da platite kaznu za učinjeni prekršaj, a što je regulirano čl.89. navedenog zakona.
Kanj,

poslao si mi link za prijavu poreza za pokretninu, koliko vidim nema obrasca za novac ili npr. vrijednosni novac?
Spada li novac u pokretnine?

Zadnje uređivanje NBC : 17.03.2013. at 20:15.
NBC is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 21:39   #24
Da. Koristi se ova prijava. U opisu dara nevedite da se radi o novcu.
A sve još možete provjeriti upitom u Poreznoj upravi. Potražite na njihovoj stranici broj besplatnog telefona.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 07:35   #25
Quote:
NBC kaže: Pogledaj post
Kanj,

poslao si mi link za prijavu poreza za pokretninu, koliko vidim nema obrasca za novac ili npr. vrijednosni novac?
Spada li novac u pokretnine?
u ovoj brošuri od stranice 11 do 16 imaš sve objašnjeno

http://www.porezna-uprava.hr/content...edstva_165.pdf
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 04:24   #26
Pozdrav,
Trebao bih primiti uplatu iz inozemstva i sada me zanima kakvo je stanje s tim danas i koji račun bi trebao otvoriti za to?

Primio bih direktno uplatu od osobe na sebe pa trebam li to prijaviti poreznoj ili ima min.iznos?

Nemam pojma stvarno pa bi svaka pomoc bila dobra.
Zahvaljujem unaprijed.
data-tech is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 09:07   #27
Ako je uplata privatna, otvoriš devizni račun, pošalješ broj osobi koja ti šalje lovu i to je to.
Porezna s tim nema ništa.

Ako se radi o tome da nešto prodaješ, da će uplate biti česte i veće onda bi to trebao regulirati kroz neki oblik djelatnosti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 17:03   #28
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako je uplata privatna, otvoriš devizni račun, pošalješ broj osobi koja ti šalje lovu i to je to.
Porezna s tim nema ništa.

Ako se radi o tome da nešto prodaješ, da će uplate biti česte i veće onda bi to trebao regulirati kroz neki oblik djelatnosti.
Aha hvala na odogovoru.
A reci mi devizni tekći ili? I u tom slucaju bi bila dobra VISA Classic, Electron ili nesto trece?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
data-tech is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 17:17   #29
Nije ti bitna vrsta kartice koju koristiš po računu, nego da imaš devizni račun.
Ako se ne varam računi su multivalutni, tj. imaju svi isti IBAN broj.
A koji od paketa i opcija koristiš, to sad ovisi od banke do banke. Tko bi sve povatao koja banka šta nudi.
Al provjeri si u svojoj poslovnici točnu proceduru.

Uplatitelju moraš dati IBAN i SWIFT broj. Ako imaš e bankarstvo, negdje u opcijama bi trebao imati mogućnost da to skineš u pdf-u, pa onda to pošalji onome tko će ti uplatiti novce.
Ako nisi siguran, skokni u banku pa će ti teta na šalteru dati taj podatak.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 18:33   #30
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Nije ti bitna vrsta kartice koju koristiš po računu, nego da imaš devizni račun.
Ako se ne varam računi su multivalutni, tj. imaju svi isti IBAN broj.
A koji od paketa i opcija koristiš, to sad ovisi od banke do banke. Tko bi sve povatao koja banka šta nudi.
Al provjeri si u svojoj poslovnici točnu proceduru.

Uplatitelju moraš dati IBAN i SWIFT broj. Ako imaš e bankarstvo, negdje u opcijama bi trebao imati mogućnost da to skineš u pdf-u, pa onda to pošalji onome tko će ti uplatiti novce.
Ako nisi siguran, skokni u banku pa će ti teta na šalteru dati taj podatak.
Zahvaljujem se na brzom odgovoru , ako kasnije bude još kakvih pitanja javit cu se ovdje.
data-tech is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 01:37   #31
Otvorila sam štednju u NJemačkoj na koju mi je stric sa svoje štednje u istoj banci prebacio 30 000 eura. Nakon 2 godine sam iskeširala te novce i odnijela u Hrvatsku. Koji je najbolji način da to "legaliziram" (trenutno su novci u "madracu") i treba li to uopće jer sam ovima u NJemačkoj dala OIB, zapravo oni su tražili.
mirjanast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2019., 20:11   #32
Ako mi brat pošalje na devizni račun u banci dar u novcu (oko 100 tisuća kn), da li na to moram platiti kakav porez?

Da li treba darovni ugovor?
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2019., 20:16   #33
4% poreza na darove.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2019., 20:24   #34
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
4% poreza na darove.
Hvala, a jel netko zna da li treba kakav darovni ugovor?
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2019., 17:37   #35
Quote:
Royal Red kaže: Pogledaj post
Hvala, a jel netko zna da li treba kakav darovni ugovor?
Ma, sigurno treba, da odgovorim samam sebi.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2019., 17:19   #36
Situacija: Dva brata su trebala naslijediti imovinu pola-pola (povrat oduzete imovine za vrijeme komunizma, iz druge države). Jedan brat se odriče te imovine u korist drugog brata (nije mu se dalo u poodmaklim godinama putovati i zezati sa zemljištem za koje nije znao hoće li ga uspjeti prodati) i tako tom drugm bratu sve pripadne. Međutim, nakon što je imovina prodana, brat nasljednik ipak želi dati pola bratu. Brat koji se bio odrekao prihvaća novac. Sad se to više, vjerujem, ne može nikako voditi kao nasljedstvo nego samo kao dar? Znači mora platiti 4% porez na darove?
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2020., 23:46   #37
Pozdrav, zanima me ako mi netko iz inozemstva uplacuje recimo 100 eura, a uplacuje mi na tekuci racun u kunama, kako to meni sjedne u kunama to jest po tecaju banke u kojoj je racun i da li to automatski oni pretvore u kune i uplate u kunama na moj racun?
fic10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2020., 23:50   #38
Ovisno o banci, mogu konvertirati ili odbiti transakciju. Mislim da većina konvertira automatski.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:37.