Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2014., 12:11   #1
Prodaja auta van PDV-a

dakle, ako firma prodaje auto u njenom vlasništvu, firma je van pdva jer se radi o zdravstvenim uslugama, kako to točno funkcionira?
teoretski se može staviti 1kn otkupna cijena i porezna ne bi imala nikakvih zamjerki jer ionako nemože naplatit pdv?
da li se onda plaća 5% onog poreza na prijenos?

pretpostavka je da je auto amortiziran u 2,5 godine.
ako ima veze, amortizira se 70%/30% svi troškovi

fala!
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 12:24   #2
Mislim da ti to nece proci jer zna porezna da auto vrijedi vise od 1 kn. Vjerojatno bi procjenila vrijednost auta i na temelju toga uzela svoj dio kolača.
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 12:27   #3
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Mislim da ti to nece proci jer zna porezna da auto vrijedi vise od 1 kn. Vjerojatno bi procjenila vrijednost auta i na temelju toga uzela svoj dio kolača.
ali gdje točno oni uzimaju svoj dio kolača?
na ovih 5% prijenosa?
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 12:52   #4
Quote:
technorocker1 kaže: Pogledaj post
....teoretski se može staviti 1kn otkupna cijena i porezna ne bi imala nikakvih zamjerki jer ionako nemože naplatit pdv?
da li se onda plaća 5% onog poreza na prijenos?
...

fala!
da, ali ne na cijenu 1,00kn nego oni imaju svoje tablice po kojima to ide
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 13:37   #5
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
da, ali ne na cijenu 1,00kn nego oni imaju svoje tablice po kojima to ide
to sam i pretpostavio, al dobro, dakle nema pdva
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 16:15   #6
plaćaš 5% poreza po kataloškoj vrijednosti ukoliko nije veća cifra na računu od kataloške. Ako je veća onda plaćaš po iznosu na računu
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 08:30   #7
Bolje i to nego da uzmu 25%. Fala!
technorocker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 12:21   #8
Prodaja vozila u sustavu pdv-a

Molim Vas pomoć...vozilo je kupljeno na firmu od fizičke osobe preko ugovora, zbog neznanih razloga u roku od 7 mjeseci ide na prodaju. Kako treba ispostaviti račun, sa pdv-om ili treba platiti porez na prijenos.
Prodaja vozila mi je nepoznanica pa vas molim pomoć.
trati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 14:44   #9
Quote:
trati kaže: Pogledaj post
Molim Vas pomoć...vozilo je kupljeno na firmu od fizičke osobe preko ugovora, zbog neznanih razloga u roku od 7 mjeseci ide na prodaju. Kako treba ispostaviti račun, sa pdv-om ili treba platiti porez na prijenos.
Prodaja vozila mi je nepoznanica pa vas molim pomoć.
Članak. 41. st. 2. Zakona:

(2) PDV-a su oslobođene isporuke dobara koja se koriste isključivo za djelatnosti oslobođene PDV-a na temelju članka 39. stavka 1. ovoga Zakona i odredbi stavka 1. ovoga članka te isporuke dobara za čije stjecanje ili nabavu odnosno uporabu nije bio moguć odbitak pretporeza prema članku 61. stavku 1. ovoga Zakona.

S obzirom da pri navabi nisi povukao pretporez sad ne zaračunavaš PDV. Poseban porez na promet od 5% plaća stjecatelj, u tvom primjeru kupac.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 14:56   #10
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
S obzirom da pri navabi nisi povukao pretporez sad ne zaračunavaš PDV. Poseban porez na promet od 5% plaća stjecatelj, u tvom primjeru kupac.
Imovina koja je kupljena kao osnovno sredstvo (bez obzira na mogućnost korištenja predporeza), prilikom prodaje se obračunava PDV na prodajnu vrijednost.

Tvoj citirani članak ima i prvi dio koji je u ovom slučaju iznimno važan.

Quote:
(2) PDV-a su oslobođene isporuke dobara koja se koriste isključivo za djelatnosti oslobođene PDV-a na temelju članka 39. stavka 1. ovoga Zakona
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 16:14   #11
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Imovina koja je kupljena kao osnovno sredstvo (bez obzira na mogućnost korištenja predporeza), prilikom prodaje se obračunava PDV na prodajnu vrijednost.

Tvoj citirani članak ima i prvi dio koji je u ovom slučaju iznimno važan.
Slažem se, u jednom dijelu imaš pravo i super šta si me ispravila . Kada se radi o kupovini automobila od fizičke osobe i naknade prodaje uvijek treba zaračunati PDV-e 25%. Kod ovakvog ugovora PDV-e nije niti bio iskazan.

Dok ako je pri nabavi bio iskazan PDV-e, a nije mogao biti odbijen (nakon 01.03.2012.) tada se pri takvoj isporuci ne obračunava PDV-e.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 15:31   #12
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Slažem se, u jednom dijelu imaš pravo i super šta si me ispravila . Kada se radi o kupovini automobila od fizičke osobe i naknade prodaje uvijek treba zaračunati PDV-e 25%. Kod ovakvog ugovora PDV-e nije niti bio iskazan.

Dok ako je pri nabavi bio iskazan PDV-e, a nije mogao biti odbijen (nakon 01.03.2012.) tada se pri takvoj isporuci ne obračunava PDV-e.
vjerovatno...
__________________
potpis
V3rt3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 08:45   #13
Sad pak meni nije jasno, a bila sam uvjerena da mi je jasno...

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Imovina koja je kupljena kao osnovno sredstvo (bez obzira na mogućnost korištenja predporeza), prilikom prodaje se obračunava PDV na prodajnu vrijednost.
Ova recenica me skroz zbunjuje... jer sada vise nisam sigurna gdje se knjizi automobil kojim se obavlja djelatnost (npr. rent a car), ako ne na osnovno sredstvo i nulu.

Ne mogu vjerovati da ovo pitam.

Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Kada se radi o kupovini automobila od fizičke osobe i naknade prodaje uvijek treba zaračunati PDV-e 25%. Kod ovakvog ugovora PDV-e nije niti bio iskazan.
Ova recenica mi je donekle jasna... znaci, odnosi se na kupnju automobila od fizicke osobe prije 01.03.2012. kada se za automobile moglo (cini mi se) djelomicno koristiti pdv, ali s obzirom da nije iskazan pdv jer prodavatelj nije obveznik pdv-a... kod prodaje takvog automobila, moramo iskazati obvezu 25%. Jel?

Tko nam kriv sto smo kupili auto od nekog od koga nismo mogli imati "koristi" i malo si priznati pretporeza.

Hocu reci, taj clanak ako-si-nisi-priznao-kod-kupnje-onda-nemas-obvezu-ni-kod-prodaje ne vrijedi kad je u pitanju netko tko nije obveznik pdv-a nego se odnosi na silne izmjene zakona i famozni 01.03.2012.?

Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Dok ako je pri nabavi bio iskazan PDV-e, a nije mogao biti odbijen (nakon 01.03.2012.) tada se pri takvoj isporuci ne obračunava PDV-e.
Ovako sam i ja shvatila.

Ali nisam nikakav naglasak stavljala na namjenu osobnog automobila... ali sad kad razmisljam... ako kupujem auto za rent a car, mogu si odbiti 100%, isto kao i gorivo, jel?

Ako netko moze prokomentirati jesam li dobro pohvatala, bila bih zahvalna.
Imam osjecaj da vise nista ne znam, a do jucer mi je bilo jasno.
tika-taka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 10:49   #14
Prodaja osobnog automobila

Trebam pomoć ....
Firma izvan sustava PDV-a prodaje osobno vozilo M1 za koje se nije obračunavala plaća u naravi,kupljeno je od fizičke osobe i plaćen porez 5%..i stavljeno je na DI.
Vozilo je u vlasništvu firme svega mjesec dana i pružila se prilika da se vozilo proda.
Trenutna knjigovodstvena vrijednost je 15.469,69 a prodaje fizičkoj osobi za 22.500 kn.
Koja napomena mora biti na računu kod takve prodaje i kakav je porezni tretman takve prodaje.
milena-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 14:59   #15
Quote:
tika-taka kaže: Pogledaj post
Ako netko moze prokomentirati jesam li dobro pohvatala, bila bih zahvalna.
Imam osjecaj da vise nista ne znam, a do jucer mi je bilo jasno.
Dakle tvoja firma je u sustavu PDV-a. Kupuje auto od fizičke osobe, nakon nekog vremena ga prodaje, zaračunat ćeš pdv.

Ako pak auto kupuješ od obveznika PDV-a, dakle na računu je iskazan pdv, no ti ne možeš koristiti pretporez (od 01.03.2012. je to uvedeno), tada ni kod prodaje tog auta nećeš obračunati pdv (oslobođeno je). Taj koji kupuje od tebe neće morati platiti ni pet posto poreza, jer pet posto se plaća kad isporuka ne podliježe PDV-u (u ovom slučaju podliježe, ali je oslobođeno).

Ako si pak u potpunosti ili djelomočno koristila pravo na odbitak pretporeza kod kupnje automobila (dakle kupila si prije 01.03.2012. ili pak ti automobil služi za obavljanje djelatnosti - taksi, rent a car, servisno vozilo itd., kod prodaje ćeš obračunati pdv na računu.

Nadam se da sam pomogao...
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 10:10   #16
Question

Quote:
milena-ZG kaže: Pogledaj post
Trebam pomoć ....
Firma izvan sustava PDV-a prodaje osobno vozilo M1 za koje se nije obračunavala plaća u naravi,kupljeno je od fizičke osobe i plaćen porez 5%..i stavljeno je na DI.
Vozilo je u vlasništvu firme svega mjesec dana i pružila se prilika da se vozilo proda.
Trenutna knjigovodstvena vrijednost je 15.469,69 a prodaje fizičkoj osobi za 22.500 kn.
Koja napomena mora biti na računu kod takve prodaje i kakav je porezni tretman takve prodaje.
Pitam najviše zbog napomene na računu.Da li ide normalna napomena nije u sustavu PDV-a ili neka posebna napomena.Da li itko zna odgovor?
milena-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 09:04   #17
Quote:
milena-ZG kaže: Pogledaj post
Pitam najviše zbog napomene na računu.Da li ide normalna napomena nije u sustavu PDV-a ili neka posebna napomena.Da li itko zna odgovor?
Mislim da ide standardno čl. 90.st.2 za malog poreznog obveznika...
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.