Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2014., 14:11   #61
Quote:
Kinofil kaže: Pogledaj post
Pa i gledam kao cjelinu zar ti misliš da je većina muslimana takva kao što ih prikazuju kao neke monstrume? Moje osobno iskustvo nije takvo a mislim da je bogato jer sam dosta svijeta vidio.


Eto vidiš a ja sam prije nego u Moroku bio u Angoli i Namibiji i u velikim metropolisima kao Luanda ali i po selima a i u plemenima koje se baš ne može zvati civiliziranima. Ja sam ti takoreći iz boravka u jednoj kulturi gdje si svakodnevno živio s nagim ljudima prešao u kulturugdje su neke, a ne sve, žene pokrivene. I u obje sam kulture bio spreman prihvatiti obićaje ljudi s kojima sam dijelio hranu i prebivalište To je sve dosta složeno i tiče se odnosa prema obitelji, seksu, različito je to od podneblja do podneblja i nevidim zašto bi trebali osuđivat u koliko nema prisile. Da ti je prije trideset godina u dućan na sred Zagreba ušla neka muslimanka s burkom prodavačica bi se križala i lijevom i desnom a danakon nje uđe neka gola Muhimba žena jednako bi se križala i lijevom i desnom.
Danas bi se više križala za pokrivenu ženu nego za Muhimba ženu zato što joj mediji govore da je to lošije.
I drugo što se tiče toga da se srame, pa ne nose muslimanke te burke pred svojim supruzima i neki ljudi se drže tradicije da je to što je bog stvorio rezervirano samo za supružnike. Ja nemam ništa protiv te vtradicije u koliko nema prisile, dakle ja sam protiv prisile ako nema prisile meni je to sve u redu. A neki se uplaše kad vide crnca ili gole ljude iz plemena isto kao što se netko uplaši pokrivenih žena no dobro je kad je taj strah stvar navike, a loše je ako je posljedica propagande.

Imaš plemena u kojima u jedno doba godine pod punim mjesecom svi vode ljubav sa svima kolektivno i djeca koja se rode kao posljedica toga imaju poseban status. Ovdje bi to nazvali orgijama a tamo to ima duhovno značenje. Trebamo li i to osuđivat? Pa kad bi nekog prisiljavali na to kolektivno vođenje ljubavi to bi trebalo osuđivat, ali ako to nikog ne povrjeđuje nevidim zašto bi smo
Hidzab je PREPORUCENO nositi, a ne NAREDJENO! Dok je nikab novotarija!
Postoje razlozi zbog kojih je to tako, one jednostavno se cuvaju za svog buduceg muza i to je to. U neku ruku je to i dobro, bar je u tim zemljama manje bluda.
Ali neko to ne moze prihvatiti i razumjeti dok ne vidi svojim ocima i dok sam to ne sazna
emotivna123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:23   #62
Quote:
suma_ kaže: Pogledaj post
ni to mi nije jasno
mada one malo manje strasno izgledaju nego one s burkama
ovo je za prepasti se
http://bilder2.n-tv.de/img/incoming/...0/2xl10212.jpg

ovo me bas ne strasi ali nije lijepo
Imas ovdje jedan video o tome zasto se muslimanke pokrivaju, ako te zanima pogledaj https://www.youtube.com/watch?v=BxJm1zDbdIE
Nikab je novotarija, dakle ono sto nije naredjeno u Kur'anu niti od Muhammeda. Islam naredjuje maramu ili hidzab, dok za nikab nigdje ne pise.
Nikab su uveli ljubomorni muzevi koji ne zele da neko vidi njihove zene, to su prepisali islamu, a onda je to krenulo i prema mladjim generacijama islama.
emotivna123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:26   #63
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Meni je pomalo zabavna ironija da se ovakve teme obično otvaraju da bi se nemuslimanima "približio" islam, tj. da bi mu se "peopravio imidž", a ono ispadne sasvim suprotno...I svaki put tako
Ne pokusavam ja popraviti imidz islama, niti to mogu napraviti(posebno ne preko nekog foruma) zanimalo me samo kako ljudi vide i kakvo imaju misljenje o tom ''terorizmu'' koji islam vrsi.
E onda je ovo skrenulo u neku drugu temu, ali nema veze, kad smo vec tu, red je i da raspravimo o svemu sto nekoga zanima.
emotivna123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:29   #64
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Pošto ne znam odakle početi s ovim tvojim upisima, i slažem se sa članom Cahit i njegovom izjavom (objasnit ću i zašto - kasnije).

Islam nije vjera pacifizma, ustvari islam kao sistem življenja u sebi sadrži i principe ratovanja. Ne negira rat kao neminovnost ili sredstvo. Vjere, vjerski pokreti i sekte koje se reklamiraju pacifizmom su uskraćene detalja i principa ratovanja jer je po njima rat grijeh, pa i nemaju jasno definisane granice po pitanju ratovanja: kad se smije ratovati, protiv koga, kako ratovati, etika i sl.

Pošto islam poznaje etiku ratovanja, tj. principe ratovanja kojeg bi se muslimani trebali pridržavati, onda možemo i određene pokrete, ratne podvige gledati kroz te principe i ocijeniti da li se ponašaju sukladno ili protivno tim islamskim principima.

Afganistan, Irak, Sirija... gdje god da se vode borbe protiv lokalnih diktatora ili Zapadnog kolonijalizma (njihovih produženih ruku), ako od tih pokreta nisu: mirni civili, druge vjerske skupine i sekte, njihovi vjerski objekti, ako se pretjeruje u nasilju (divljaštvo pri egzikuciji i ubijanju vojnih zarobljenika) i sl. Onda (i ako bi se moglo razumjeti) takvo ponašanje nije na čast islamu niti muslimanima, takvo ponašanje odudara od onoga što islam naučava. Islam od njegovih sljedbenika, pogotovo kad je u pitanju ratovanje, traži visoku disciplinu, etiku, samokontrolu i iskrenost.


Ovo ima jako, jako duboke korijene i debelu poleđinu u Orijentalizmu. Kršćani, a kasnije Zapad detalje o tome šta je (a šta nije) islam dobijaju upravu preko i kroz okvire koje su postavili i definisali orijentalisti - a koji su nažalost iskrivljeni iz više razloga. U prošlosti je to bilo da bi se dobila podrška večinskog kršćanskog naroda za kršćanske pohode, a ubrzo nakon toga smo ušli u kolonijalnu epohu koja je tražila: bolje razumjevanje islama i arapa radi lakšeg pokoravanja; dehumanizacija islama, islamske civilizacije u očima svojih naroda kako bi opravdali svoju okupaciju.

Taj potpis i pečat možemo vidjeti u svakoj vijesti, svakom prilogu, tekstu, analitičkom osvrtu... čast izuzecima.

- Edward Said On Orientalism
- Robert Fisk - Lies and Misreporting in the Middle East

Islam je jedna od navrućih tema, odnosno religija koja se spominje u medijima 2010 i 2011 godine. No taj trend ne opada, nego samo raste...
Despite the explosion of media coverage and publications on Islam and Muslims, the major challenge today involves getting accurate and verified information. The politicization of scholars, experts and media commentators in the post 9/11 period has created a minefield for policymakers and the general public as they search for answers to questions like: “What are the causes of radicalism and anti-Americanism ?”, “Why do they hate us?”, “What do Muslim women think about their status in Islam?” “Is Islam compatible with democracy?”, “What are the causes of global terrorism?” and many others. Too often, a reader is caught between the contending positions of seemingly qualified experts as well as a new cadre of Islamophobic authors who engage in a revisionist reading of Islam and Islamic history.
(...)
The sense of threat to the Muslim cultural identity is enhanced by a predominant feeling that a secular and powerful West imposes its values upon the Muslim world. When asked the open-ended question, “In your own words, what do you resent most about the West?”, the most frequent response across all Islamic countries for both moderates and political radicals was “sexual and cultural promiscuity”; followed by “ethical and moral corruption” and “hatred of Muslims”. Another source of resentment comes from the depiction of Muslims in the Western media. A survey by Jack Shaheen in his book, Reel Bad Arabs: How Hollywood Vilifies a People, found that the vast majority of Arab characters in 900 American films were outright racist characters. Images of common day life and ordinary Muslims in their countries are almost non-existent or distorted in the western media. Moreover, the western media which are most popular in the Muslim world encourage emulation of Western fashion, personalities and values.
Mirza Mešić, The Perception of Islam and Muslims in the Media and the Responsibility of European Muslims Towards the Media
- Framing Islam: An Analysis of U.S. Media Coverage of Terrorism Since 9/11
The most prevalent Islamic stereotype is the radical Muslim insurgent, bent on waging jihad, or holy war, against the West. This stereotype usually represents violence as an inseparable part of being Muslim, as well as religion as justification for violent actions.
(...)
Another Islamic media stereotype involves portrayals of Muslim women. Western Muslim women are often presented either as passive victims of male power imposed upon them, or as strong feminists who oppose this power by fighting it from a disadvantaged position. Media sometimes criticizes Islam for marginalizing women and for providing a disproportionate amount of power to men. Acceptance of Islam is equated with women giving up equality and women’s rights are represented as being incompatible with freedom of religion. As a result of these portrayals, the most common words used to describe Muslim women by journalists and politicians are ‘segregated’, ‘beaten’, ‘insults’, ‘veil’, ‘freedom’, ‘religion’, ‘hatred’, ‘human rights’ and ‘extremism’.
Media Portrayals of Religion: Islam
Ne samo da se radi o iskrivljenom prikazivanju, izvještavanju o događajima nego se čitava dešavanja planiraju i izvode kako bi se prilijepili muslimanima na obraz. Najbolji primijer je slučaj je rušenje Twin Towers nebodera, 11.9.2011. Taj događaj je tako dobro dokumentovan da ne zaslužuje etiketiranje "teorija zavjere" i pitanje je samo vremena kada će neka TV stanica, politička stranka ili ličnost smoći smjelosti i snage da kaže nešto drugačije o ovom događaju.
Featuring presentations from intellectual heavy weights; Gore Vidal, and Nobel Prize winner Dario Fo, the film challenges assumptions surrounding the attacks. In the words of the Italian daily newspaper, Il Corriere de da Sera, "What results is a sequence of contradictions, gaps, and omissions of stunning gravity." The importance of this film can not be overstated. If its thesis is correct, the justification for going to war in Iraq is built on a series of outrageous lies. ZERO An Investigation Into 9/11
I haj se ti bori protiv tih deluzija. No, nije to ni tako loše Biće to sve dobro, ako Bog da
I te ''cinjenice'' o islamu koje se iznose, a nisu tacne i provjerene, su neka vrsta iskusenja za vjernike i pripadnike te religije.
Uglavnom bitno da jos uvijek ima onih koji razumiju islam na pravi nacin, koji ga tumace na pravi nacin i koji zele da saznaju nesto vise.
Zavrsit' ce se nekada i ta agonija
emotivna123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:33   #65
Ako želite vidjeti koliko jako nasilna vjera može isprati ljudima mozak odite samo na Kaotic.com i upišite islam u tražilicu - nevjerovatna hladnokrvnost... Upozorenje to je raw documentary stranica i ljudi odgojeni u sekularnim i krščanskim društvima možda to ne mogu podnijeti gledati. Inače ako upišete bilo koju drugu vjeru bit će npr christian slaughtered by Islamist, hindu borthers sluaghtered by islamist etc...
__________________
'Grown adults refusing to take medicine in favour of prayer is my favourite form of natural selection.' - Ricky Gervais.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:37   #66
Quote:
emotivna123 kaže: Pogledaj post
A zasto se casne sestre pokrivaju?
To im je dress code za radno mjesto, ne moraju biti časne i onda se ne moraju pokrivati. Muslimanke koje žive u islamskim društvima se moraju pokrivati, to što ti živiš van islamskog društva ti daje mogućnost odabira, pođi drugdje i neće ti se svidjeti, brže bolje bi pobjegla od njih, od pravih muslimana.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:45   #67
Quote:
emotivna123 kaže: Pogledaj post
Ajde kada vec tako dobro poznajes ''diktaturu'' islama, navedi mi neki ajet (dio) iz Kur'ana gdje pise da ces biti kaznjen ako promjenis vjeru ili da moras primiti islam preko svoje volje! Sigurno imas neki dokaz i pokrice za ovo sto pricas!?

Za maramu i nikab sam vec govorila, mislim da stvarno nema potrebe vise nista.
Onima kojima ne odgovara islam mogu promijeniti vjeru (naravno da tu moze doci do problema u obitelji, ali nigdje islamskim zakonom ne pise da se ta osoba ubija ili kaznjava zbog toga, svako odgovara za sebe)!
http://www.islamika.net/pitanja-i-od...ustanje-islama

Quote:
A kaže Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u hadisu kojeg bilježi Buharija u svom Sahihu od Ibn Abbasa, radijallahu anhuma: "Ko promjeni svoju vjeru ubijte ga", a u hadisu Mutefekun alejhi (Buharija i Muslim) od Ibn Mes'uda, radijallahu anhu, je došlo: "Nije dozvoljena krv muslimana osim zbog jedne od tri stvari: zinaluka oženjenog (udate), ubistva i ostavljanja vjere, napuštanja džemata".

Takođe, prenešeno je u dva Sahiha da je Muaz ibn Džebel, radijallahu anhu, kada je došao Ebi Musi El-Eš'ariju, radijallahu anhu, u Jemen da je kod njega našao vezanog čovjeka, upitao ga je ko je on a on mu je pojasnio da je taj čovjek bio Židov koji je primio Islam, a zatim se vratio na židovsku vjeru. Onda je Ebu Musa El-Eš'arij, radijallahu anhu, zatražio od njega da sjedne a on mu je rekao: "Neću sjesti sve dok ne bude ubijen, to je presuda Allaha i Njegovog Poslanika", ponovio je to tri puta, pa je naređeno da se ubije i ubijen je. A u jednom rivajetu je došlo da je prije toga od ovog čovjeka traženo da učini tevbu.

Nauči malo o islamu, daleko si ti od islama.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:49   #68
Prvi muslimani, Muhamed i njegovi učenici su bili miltanatna, agresivna, osvajačka organizacija, a današnji islamski militanti i fanatici su njihova slika i prilika. Što agresivniji, to bolji muslimani.

Nisu pravi muslimani oni koji su samo deklarativno muslimani, nego upravo ovi koji su najbliže talibanima, vehabijama, ISILu i sličnima.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:53   #69
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
To im je dress code za radno mjesto, ne moraju biti časne i onda se ne moraju pokrivati. Muslimanke koje žive u islamskim društvima se moraju pokrivati, to što ti živiš van islamskog društva ti daje mogućnost odabira, pođi drugdje i neće ti se svidjeti, brže bolje bi pobjegla od njih, od pravih muslimana.
Aman covjece, znas li koja je razlika izmedju preporuke i naredbe?
emotivna123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 14:59   #70
Ako se kaze da je Islam siren macem, mozete li mi reci koja je vojska osvojila Indoneziju?

Hvala
__________________
Vazduh trepti kao da nebo gori!
Alčak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:00   #71
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Ovo boldano. Ti tvrdiš da smo dobili antibiotike, struju, ljudska prava zbog toga što smo se odrekli kršćanstva?
Pa poznato je da je Crkva bila kočničar znanstvenog napretka. Liječenje se smatralo petljanjem u božije namjere. Tek slabljenjem crkvene uloge u društvu dolazi do naglog napretka kako u znanosti tako i u humanističkim idejama. Dok je Crkva vodila glavnu riječ čovjekova uloga bila je da pati i moli se za spas duše, a ne da si olakšava život na ovome svijetu i propitkuje božju kreaciju.
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:02   #72
"Nema prisile u vjeru" Kur'an.
__________________
Vazduh trepti kao da nebo gori!
Alčak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:02   #73
Quote:
emotivna123 kaže: Pogledaj post
Aman covjece, znas li koja je razlika izmedju preporuke i naredbe?
Znaš li ti je li im preporučeno ili naređeno?

Naređeno im je. Tvrdiš da im nije smjelo biti naređeno, ali im je ipak naređeno. Tvrdiš li da u svim tim društvima sve dobrovoljno nose pokrivala?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:05   #74
Hadise Muhammeda ne mozes shvatiti bukvalno, jer postoje ljudi koji tumace te hadise i opcenito zivot Muhammeda.
Ta kazna nastupa ako musliman predje u vjerovanje u kipove ili mnogobostvo, to se smatra kao izdaja.
Kao sto npr u nekim zemljama obozavaju kravu
To je izlazak iz vjere i to se kaznjava!
Ali prelazak u krscanstvo ne, jer krscanstvo i islam potjecu od Ibrahima a.s!
Opet u Kur'anu pise, ko bude vjerovao u jednog Boga, pa bar to bilo i u krscanstvu, biti ce mu oprosteno, jer je priznavao Boga, a za one koji priznaju kipove i ostale ce, pa vjerovatno da ce biti kaznjeni (opet Bog najbolje zna)...
A tebi zaista vise ne treba ni govoriti na ovu temu nista, jer ti je draze naci nesto sto nije provjereno na netu, nego otvoriti Kur'an onako cisto iz zabave i vidjeti zaista sta tamo pise i kako je.



Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nauči malo o islamu, daleko si ti od islama.
Kada budes poznavao islam bar pola kao ja (onako kako zaista jeste i pravilno tumacenje) onda mozes tako nesto reci. Bog zna, ti i ja ne!
emotivna123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:06   #75
Quote:
emotivna123 kaže: Pogledaj post
Hadise Muhammeda ne mozes shvatiti bukvalno, jer postoje ljudi koji tumace te hadise i opcenito zivot Muhammeda.
Ta kazna nastupa ako musliman predje u vjerovanje u kipove ili mnogobostvo, to se smatra kao izdaja.
Kao sto npr u nekim zemljama obozavaju kravu
To je izlazak iz vjere i to se kaznjava!
Ali prelazak u krscanstvo ne, jer krscanstvo i islam potjecu od Ibrahima a.s!
Opet u Kur'anu pise, ko bude vjerovao u jednog Boga, pa bar to bilo i u krscanstvu, biti ce mu oprosteno, jer je priznavao Boga, a za one koji priznaju kipove i ostale ce, pa vjerovatno da ce biti kaznjeni (opet Bog najbolje zna)...
A tebi zaista vise ne treba ni govoriti na ovu temu nista, jer ti je draze naci nesto sto nije provjereno na netu, nego otvoriti Kur'an onako cisto iz zabave i vidjeti zaista sta tamo pise i kako je.




Kada budes poznavao islam bar pola kao ja (onako kako zaista jeste i pravilno tumacenje) onda mozes tako nesto reci. Bog zna, ti i ja ne!
Od mudrosti smisla propisivanja ubistva murteda učenjaci navode sljedeće:

Prvo: Da pojedinac ili grupa koji napuste Islam nakon što su ušli u njega kao da hoće da kažu: Pošto smo mi živili Islam ustanovili smo da on nije odgovarajući, a ono na čemu smo bili prije toga je ispravnije ili je nešto drugo mimo Islama ispravnije. A ovo predstavlja totalnu degradaciju, omalovažavanje i ponižavanje Islama.

Takođe, ovakvim djelom oni pripremaju put svakome onome ko hoće da ode iz ove vjere što otvara vrata poigravanju sa ovom vjerom kad god kome padne na pamet ili ko god ima potrebe za tim.

Zato je propisano da se murted ubije, naravno ako se ne pokaje, kako bi onaj ko ulazi u njeg (Islam) ušao svjesno i sa znanjem i kako bi onaj koji zna da će biti ubijen ako ostavi Islam dobro razmislio hoće li ga primiti, a kada ga primi hoće li izaći iz njega.

Drugo: Musliman ima priliku da spozna sve motive i razloge koji vode u uputu od onoga momenta kada se rodi na fitri (tevhidu), kada raste među muslimanima i kada je spoznao veličinu Islama, neko poput njega ne može da ostavi Islam osim zbog poganluka u samom sebi i maloumnosti, pa tako predstavlja zabludjelu ništavnu klicu u čijem ostanku na dunjaluku nema nikakvog hajra.

Treće: Izvršavanje propisa ubijanja murteda nije zbog toga da bi ga prisilili da uđe u Islam, nego je to šerijatska kazna (had) zbog njegovog kufra nakon što mu je put istine postao sasvim jasan, nakon što je živio u hladu Islama, uvjerio se u njegovu širinu i univerzalnost.

Četvrto: Kada musliman otpadne od vjere Islama po Islamu nije dozvoljeno da muslimani žive sa njim pod ugovorom (da sklope sa njim ugovor o miru i suživotu), niti da uzimaju od njega džizju (koju plaća da bi oni štitili njegov život i imetak), njegov imetak se uzima u Bejtul-mal, njegova žena mu je automatski zabranjena i brak im je ništavan, i mnogi drugi propisi. Zbog svega ovoga ne preostaje ništa drugo nego da se ubije, jer je znao istinu, spoznao je, živio po njoj a onda je porekao. Svejedno je po ovom pitanju da li je ovaj čovjek postao musliman nakon punoljetnosti ili je od malena odrastao u Islamu.

Peto: Ubijanjem murteda štiti se čitava muslimanska zajednica od širenja kufra i poziva u njega. Zbog toga nemarnost u izvršavanja kazne murteda koji javno objelodanjuje svoj ridet dovodi sve muslimane u veliku opasnost i otvara vrata fitne muslimanskoj zajednici čije posljedice ne zna niko osim Uzvišenog Allaha. Ko garantuje da murted neće obmanjivati druge i uljepšavati im kufr, naročito slabe duše, pa čak da sve to odvede do organizovanja banda i razbojnika za borbu protiv Islama (ili tzv. intelektualnih murteda koju svoju šuplju filozofiju hoće da stave iznad Allahove vjere).

Šesto: Treba znati da murted prije nego što se podvrgne ubistvu obaveza je na kadiji ili imamu da traži od njega da učini tevbu. Ponudi mu se da se vrati u Islam, podsjeti se na Allaha i ono sa čime je poslao svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Ako ima kakvu šubhu otkloni se od njega od strane nekog učenog, zatim mu se pojasni šta ga čeka i na dunjaluku i na ahiretu ako ustraje na tome. Da mu se rok, po nekima tri dana, po nekima manje a po nekima više. Pa ako i nakon toga ustraje na otpadništvu to znači da u njemu nema ni trunka hajra pa se zato ne treba žaliti za nekim poput ovakvog, njegovo ubistvo je milost ljudima i zemlji u kojoj živi.

Ubiti ga treba kako bi se sačuvala vjera i kako ne bi bio fitna i iskušenje za ljude slabog imana. Kaže Uzvišeni: "A koga Allah ponizi, niko ga ne može poštovanim učiniti" (El-Hadž, 18).

http://www.islamika.net/pitanja-i-od...ustanje-islama
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:08   #76
Quote:
Alčak kaže: Pogledaj post
"Nema prisile u vjeru" Kur'an.
Tu šubhu su u naše vrijeme oživili sekularisti, liberali i mnogi drugi duševno poraženi pred zapadnom civilizacijom. Ovo ih je odvelo da su nasrnuli na neupitne principe Islama, da se usprotive idžmau učenjaka i nedvosmislenim šerijatskim tekstovima. Naravno, i šejtan ima svoje dokaze, pa tako i oni dokazuju svoju idejnu izopačenost riječima Uzvišenog: "Nema prisile u vjeru" (El-Bekara, 256), želeći ovim ajetom da argumentiraju pravo slobode čovjeka da izađe iz Islama.

Naravno, ajet uopće ne govori nego o načinu ophođenja muslimana prema izvornim kjafirima, da ih nije dozvoljeno prisiljavati u vjeru, što se uveliko razlikuje od murteda koji je bio musliman pa ostavio Islam.

http://www.islamika.net/pitanja-i-od...ustanje-islama
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:12   #77
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Od mudrosti smisla propisivanja ubistva murteda učenjaci navode sljedeće:

Prvo: Da pojedinac ili grupa koji napuste Islam nakon što su ušli u njega kao da hoće da kažu: Pošto smo mi živili Islam ustanovili smo da on nije odgovarajući, a ono na čemu smo bili prije toga je ispravnije ili je nešto drugo mimo Islama ispravnije. A ovo predstavlja totalnu degradaciju, omalovažavanje i ponižavanje Islama.

Takođe, ovakvim djelom oni pripremaju put svakome onome ko hoće da ode iz ove vjere što otvara vrata poigravanju sa ovom vjerom kad god kome padne na pamet ili ko god ima potrebe za tim.

Zato je propisano da se murted ubije, naravno ako se ne pokaje, kako bi onaj ko ulazi u njeg (Islam) ušao svjesno i sa znanjem i kako bi onaj koji zna da će biti ubijen ako ostavi Islam dobro razmislio hoće li ga primiti, a kada ga primi hoće li izaći iz njega.

Drugo: Musliman ima priliku da spozna sve motive i razloge koji vode u uputu od onoga momenta kada se rodi na fitri (tevhidu), kada raste među muslimanima i kada je spoznao veličinu Islama, neko poput njega ne može da ostavi Islam osim zbog poganluka u samom sebi i maloumnosti, pa tako predstavlja zabludjelu ništavnu klicu u čijem ostanku na dunjaluku nema nikakvog hajra.

Treće: Izvršavanje propisa ubijanja murteda nije zbog toga da bi ga prisilili da uđe u Islam, nego je to šerijatska kazna (had) zbog njegovog kufra nakon što mu je put istine postao sasvim jasan, nakon što je živio u hladu Islama, uvjerio se u njegovu širinu i univerzalnost.

Četvrto: Kada musliman otpadne od vjere Islama po Islamu nije dozvoljeno da muslimani žive sa njim pod ugovorom (da sklope sa njim ugovor o miru i suživotu), niti da uzimaju od njega džizju (koju plaća da bi oni štitili njegov život i imetak), njegov imetak se uzima u Bejtul-mal, njegova žena mu je automatski zabranjena i brak im je ništavan, i mnogi drugi propisi. Zbog svega ovoga ne preostaje ništa drugo nego da se ubije, jer je znao istinu, spoznao je, živio po njoj a onda je porekao. Svejedno je po ovom pitanju da li je ovaj čovjek postao musliman nakon punoljetnosti ili je od malena odrastao u Islamu.

Peto: Ubijanjem murteda štiti se čitava muslimanska zajednica od širenja kufra i poziva u njega. Zbog toga nemarnost u izvršavanja kazne murteda koji javno objelodanjuje svoj ridet dovodi sve muslimane u veliku opasnost i otvara vrata fitne muslimanskoj zajednici čije posljedice ne zna niko osim Uzvišenog Allaha. Ko garantuje da murted neće obmanjivati druge i uljepšavati im kufr, naročito slabe duše, pa čak da sve to odvede do organizovanja banda i razbojnika za borbu protiv Islama (ili tzv. intelektualnih murteda koju svoju šuplju filozofiju hoće da stave iznad Allahove vjere).

Šesto: Treba znati da murted prije nego što se podvrgne ubistvu obaveza je na kadiji ili imamu da traži od njega da učini tevbu. Ponudi mu se da se vrati u Islam, podsjeti se na Allaha i ono sa čime je poslao svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Ako ima kakvu šubhu otkloni se od njega od strane nekog učenog, zatim mu se pojasni šta ga čeka i na dunjaluku i na ahiretu ako ustraje na tome. Da mu se rok, po nekima tri dana, po nekima manje a po nekima više. Pa ako i nakon toga ustraje na otpadništvu to znači da u njemu nema ni trunka hajra pa se zato ne treba žaliti za nekim poput ovakvog, njegovo ubistvo je milost ljudima i zemlji u kojoj živi.

Ubiti ga treba kako bi se sačuvala vjera i kako ne bi bio fitna i iskušenje za ljude slabog imana. Kaže Uzvišeni: "A koga Allah ponizi, niko ga ne može poštovanim učiniti" (El-Hadž, 18).

http://www.islamika.net/pitanja-i-od...ustanje-islama
Ovo bi trebalo kazneno goniti.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:14   #78
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Znaš li ti je li im preporučeno ili naređeno?

Naređeno im je. Tvrdiš da im nije smjelo biti naređeno, ali im je ipak naređeno. Tvrdiš li da u svim tim društvima sve dobrovoljno nose pokrivala?
Ja ne pricam o tome da li im je njihov muz naredio ili ne, ja govorim o tome da islam nije NAREDIO vec PREPORUCIO hidzab kao zastitu od bluda!
Da bi hidzab stavio nije dovoljno samo zbog toga sto to pise u Kur'anu (ono tamo pise, pa idem ja stavit' hidzab neka vide da sam muslimanka )
za to je potrebno odluciti srce i biti spreman nekih se stvari i odreci.
A sto se tice tih zemalja, iskreno mislim da to i nije njima veliki teret kao sto vi mislite. U tim zemljama vlada islam, u tim zemljama i nema skoro nista drugo da se vidi tako da im je svejedno za taj hidzab, za njih je to sasvim normalna stvar (isto kao sto danas pjevacice ugrade silikone, skoro svaka ih ima, jer je to vise postalo normalno). Te zene su odgojene u potpunom islamu, pa vjerovatno im nije problem, jer znaju vrijednost toga i nagradu koja ih ceka, ako Bog da
A i godinama to postaje tradicija. Ok za nikab razumijem da nekima smeta, i nije utemeljeno islamom, ali zasto je problem hidzab?
To je islamska kultura i preporuka, zar se toga trebamo odreci samo da bi svijet konacno bio zadovoljan?
emotivna123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:15   #79
Quote:
emotivna123 kaže: Pogledaj post
Hadise Muhammeda ne mozes shvatiti bukvalno, jer postoje ljudi koji tumace te hadise i opcenito zivot Muhammeda.
Ta kazna nastupa ako musliman predje u vjerovanje u kipove ili mnogobostvo, to se smatra kao izdaja.
Kao sto npr u nekim zemljama obozavaju kravu
To je izlazak iz vjere i to se kaznjava!
Ali prelazak u krscanstvo ne, jer krscanstvo i islam potjecu od Ibrahima a.s!
Opet u Kur'anu pise, ko bude vjerovao u jednog Boga, pa bar to bilo i u krscanstvu, biti ce mu oprosteno, jer je priznavao Boga, a za one koji priznaju kipove i ostale ce, pa vjerovatno da ce biti kaznjeni (opet Bog najbolje zna)...
A tebi zaista vise ne treba ni govoriti na ovu temu nista, jer ti je draze naci nesto sto nije provjereno na netu, nego otvoriti Kur'an onako cisto iz zabave i vidjeti zaista sta tamo pise i kako je.




Kada budes poznavao islam bar pola kao ja (onako kako zaista jeste i pravilno tumacenje) onda mozes tako nesto reci. Bog zna, ti i ja ne!
Dakle, napuštanje islama se kažnjava, baš kako sam i tvrdio, a ti si mi tvrdila da se ne kažnjava, to si tvrdila jer ne poznaješ islam.
Čak sad i sama propagiraš kažnjavanje napuštanja vjere.

A zato ne mislim ništa dobro o toj vjeri, neljudski je kažnjavati nekoga tko je napustio vjeru. Hoće li vjerovati ili ne bi trebalo biti njegovo pravo, suludo je nekoga kažnjavati jer više ne vjeruje u Alaha i Muhameda, ako je ikad i vjerovao. To me podsjeća na komunizam i fašizam, odnosno na sve totalitarne sustave, i tamo su svi morali biti pravovjerni fašisti ili komunisti inače -cap.

Jednostavno ne mogu poštovati takav sustav, to je na razini onih religija koje su prinosile ljudske žrtve bogu Sunca.

Ubiti nekoga jer je postao ateist ili otišao u drugu vjeru, katastrofa, odvratno.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:16   #80
Kao da je i važno šta piše u knjigama- važan je mentalitet koji je iz tog izrastao. Krščanima piše da kamenuju žene u Bibliji pa oni to ne idu radit. Imamo fiksne rezultate - krščani su sada mirni i razvijeni većinom a u islamskim državama necivilizirani horori i potiskivanje znanosti.
__________________
'Grown adults refusing to take medicine in favour of prayer is my favourite form of natural selection.' - Ricky Gervais.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:54.