Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2010., 13:03   #1
Prekovremeni rad - Q&A

Pitam jučer našu pravnicu (radim na jednom faksu) "je li nama subota radna?" a ona veli da nije. Ja je zatim pitam, "znači li to da sve ove nadoknade koje radimo subotom radimo nelegalno tj. na crno" na šta se ona počinje izmotavati (odavajući dojam da zapravo ne zna tj. nije sigurna jel zna) "obzirom da se vama isplaćuju prekovremeni, rad subotom nije nelegalan"

Njeno objašnjenje je meni sasvim suludo, jer ja tu subotu moram odraditi zato što mi je uletio državni praznik, koji mi se u plaću ubraja kao da je bio radni dan, što u biti znači da ja radim tu subotu prekovremeno a ona mi se ne ubraja u prekovremene sate.

Ogradio bih se još da ovi prekovremeni koje ona spominje se odnose na prekonormni rad u nastavi, a ne ako ja ostanem svaki dan 2-3 sata dulje na poslu jer šefovima treba nešto pomoć ili dovršit nešto za neki članak ili druge obaveze nevezane uz izravnu nastavu.

Moje pitanje jest:
  1. ako je subota radni dan, gdje bi to trebalo pisati?
  2. ako subota nije radni dan, imam li ja pravo bez posljedica odbiti rad subotom?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 14:53   #2
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Pitam jučer našu pravnicu (radim na jednom faksu) "je li nama subota radna?" a ona veli da nije. Ja je zatim pitam, "znači li to da sve ove nadoknade koje radimo subotom radimo nelegalno tj. na crno" na šta se ona počinje izmotavati (odavajući dojam da zapravo ne zna tj. nije sigurna jel zna) "obzirom da se vama isplaćuju prekovremeni, rad subotom nije nelegalan"

Njeno objašnjenje je meni sasvim suludo, jer ja tu subotu moram odraditi zato što mi je uletio državni praznik, koji mi se u plaću ubraja kao da je bio radni dan, što u biti znači da ja radim tu subotu prekovremeno a ona mi se ne ubraja u prekovremene sate.

Ogradio bih se još da ovi prekovremeni koje ona spominje se odnose na prekonormni rad u nastavi, a ne ako ja ostanem svaki dan 2-3 sata dulje na poslu jer šefovima treba nešto pomoć ili dovršit nešto za neki članak ili druge obaveze nevezane uz izravnu nastavu.

Moje pitanje jest:
  1. ako je subota radni dan, gdje bi to trebalo pisati?
  2. ako subota nije radni dan, imam li ja pravo bez posljedica odbiti rad subotom?
1. U ugovoru o radu, kolektivnom ugovoru, Pravilniku io radu? U jednom od ta tri ili sva tri. Je'l nemate vi na fakultetima klizno radno vrijeme, odnosno, dođeđ kad trebaš, odeš kad trebaš?

2. hm, teoretski bi mogao, ali ima caka. Ako imaš klasićan ugovor o radu(40 h tjedno), kao radnik dužan si odraditi 8 h tjedno prekovremeno na zahtjev poslodavca. Ja ipak mislim da vi nemate ugovore na 40 h tjedno.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 19:14   #3
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
1. U ugovoru o radu, kolektivnom ugovoru, Pravilniku io radu? U jednom od ta tri ili sva tri. Je'l nemate vi na fakultetima klizno radno vrijeme, odnosno, dođeđ kad trebaš, odeš kad trebaš?

2. hm, teoretski bi mogao, ali ima caka. Ako imaš klasićan ugovor o radu(40 h tjedno), kao radnik dužan si odraditi 8 h tjedno prekovremeno na zahtjev poslodavca. Ja ipak mislim da vi nemate ugovore na 40 h tjedno.
Čuj, klizno radno vrijeme... Neću se pravit Englez i reć da ga nema, ali ja od njega nemam neke konkretne koristi kad ono što ne stignem napravit na poslu moram dovršit doma, tako da ja u biti radim i više od 8 sati dnevno samo što ne radim sve na faksu. Ima dana da sam na faksu kraće (no opet minimalno 6h), ima dana kad sam dulje (do 12h) ali svaki dan odradim više od 8h za koje sam plaćen.

Nemojte me krivo shvatit, ne žalim se na plaću, ali nipošto ne želim raditi više nego što moram

S pravne točke gledišta, što će ti Vojky moć potvrdit, mi na faksu ili škveranin ili blagajnica ili konobar smo jednaki pred zakonom. S tim da nam se na faksu podrazumijeva da radimo 8h prvoj smjeni. Smjenski rad nemamo 100% jer da ga imamo bio bi mi vidljiv na platnoj listi kao što je vidljiv mojoj susjedi koja radi u srednjoj školi.

Mislim da sam radnim danom osiguran sat prije dolaska i sat nakon odlaska na posao, no zanima me što je sa subotom? Paranoičan možda i jesam, no što ako me skupi neko auto u subotu nakon odlaska s posla?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 21:30   #4
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Čuj, klizno radno vrijeme... Neću se pravit Englez i reć da ga nema, ali ja od njega nemam neke konkretne koristi kad ono što ne stignem napravit na poslu moram dovršit doma, tako da ja u biti radim i više od 8 sati dnevno samo što ne radim sve na faksu. Ima dana da sam na faksu kraće (no opet minimalno 6h), ima dana kad sam dulje (do 12h) ali svaki dan odradim više od 8h za koje sam plaćen.

Nemojte me krivo shvatit, ne žalim se na plaću, ali nipošto ne želim raditi više nego što moram

S pravne točke gledišta, što će ti Vojky moć potvrdit, mi na faksu ili škveranin ili blagajnica ili konobar smo jednaki pred zakonom. S tim da nam se na faksu podrazumijeva da radimo 8h prvoj smjeni. Smjenski rad nemamo 100% jer da ga imamo bio bi mi vidljiv na platnoj listi kao što je vidljiv mojoj susjedi koja radi u srednjoj školi.

Mislim da sam radnim danom osiguran sat prije dolaska i sat nakon odlaska na posao, no zanima me što je sa subotom? Paranoičan možda i jesam, no što ako me skupi neko auto u subotu nakon odlaska s posla?
Ne želi nitko, ne živi se da bi se radilo, nego se radi da bi se živjelo.

Tako je, svi zaposlenici su jednaki pred zakonom jer su to-zaposlenici.

Što se tiče osiguranja od nezgode, ono može biti i 24 h ako je takva polica. Ali kad je u pitanju ozljeda na radu, vrijede druga pravila. Osobno mišljenje, ako doživiš prometnu u subotu vraćajući se s fax-a, teško će ti priznati. Mislim da bi se napatio da dokažeš da je povezano s radom.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 12:43   #5
Ovako, ako ti subota ne ulazi u raspored tjednog radnog vremena, ona se mora platiti kao prekovremeni rad + posebno uvećanje za rad subotom, vjerojatno je utvrđeno kolektivnim na koji način se obračunava, ovako sad pričam napamet kako bi moglo biti. Dakle, ni u kojem slučaju se ne obračunava kao da radiš recimo petkom. Prekovremeni hitni rad ne smiješ odbiti po Zakonu o radu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 18:30   #6
Ukoliko u Kolektivnom ne piše ništa o radu subotom, koji mi je onda mjerodavan dokument?

Što je to hitni prekovremeni rad?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 18:54   #7
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Ukoliko u Kolektivnom ne piše ništa o radu subotom, koji mi je onda mjerodavan dokument?

Što je to hitni prekovremeni rad?
Mislim da ako nije posebno istaknuto da onda kao da i nema, postoji li nešto o rasodijeljenom radnom vremenu?

Hitni prekovremeni rad ti je iz Zakona o radu, iako se ne zove izravno tako, ali ono bitno što to predstavlja je da je svaki radnik dužan na zahtjev poslodavca raditi prekovremeno do 8 h(koje mu je poslodavac dužan platiti). Sve preko toga radnik nije dužan radit.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 19:00   #8
Ne znam šta vam piše za subotu u kolektivnom, ali u Zakonu o radu nigdje ne piše da je subota neradan dan. Piše da se tjedni odmor koristi u pravilu nedjeljom. No, s obzirom da puno radno vrijeme iznosi 40 sati tjedno, uz radni dan od osam sati to puno radno vrijeme si ispunio zaključno sa petkom. A to nadonađivanje praznika subotom je glupost. Ali kod mene u firmi ti je još puno gora situacija. Osobno, ja bih bio sretan da imam taj tvoj problem, a vjerujem da ima dosta onih kojima bi se moji problemi činili kao napredak. Kod nas je to tako, nažalost.
tompaq is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 19:00   #9
Nemam sad pročišćeni kolektivni, na poslu mi je pa ću sutra pogledat.

Aha... Znači li to da bi poslodavac morao dati i nekakav pismeni dokument o tome ili je dovoljno da kaže "alo ej, u subotu moraš ostat radit!"?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 19:09   #10
U pravilu on treba propisati radno vrijeme po danima za jedan mjesec, to se odnosi na prekovremene sate i preraspodjelu radnog vremena, mislim minimalno 15 dana prije tog razdoblja. Da ti samo tako kaže, u subotu radiš, to ne bi smio. A ako već i odradiš treba ti to platiti kao prekovremeni rad (+ 50%) ili ti to uključiti u preraspodjelu pa ti dati slobodan dan.
tompaq is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 17:44   #11
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Ukoliko u Kolektivnom ne piše ništa o radu subotom, koji mi je onda mjerodavan dokument?

Što je to hitni prekovremeni rad?
Iako nije precizirano u ZOR-u, uglavnom se tumači kao potreba za prekovremenim radom nastala uslijed za poslodavca nepredvidih okolnosti (npr. baviš se internet hostingom i krkne ti server).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 11:04   #12
Izjava radnika o prekovremenom radu

Molim Vas za pomoć.

U mojoj firmi došlo je do naglog povećanja posla koji će biti i u idućih nekoliko mjeseci. Pošto ne vršimo preraspodjelu radnih sati sve prekovremene želimo prema zakonu obračunati i platiti. Pošto smo potpisnici kolektivnog ugovora o graditeljstvu dozvoljeno je ukupno 56 sati rada po radniku tjedno. Ali radnik mora za inspekciju rada potpisati izjavu o doborovoljnomm prekovremenom radu. Pošto moji radnici znaju da će im svi sati biti plaćeni nitko se ne buni radi takve izjave.
Da li možda netko ima nekakvu šprancu kako bi ta izjava trebala izgledati. Tražim već pet dana i nigdje ne mogu špronaći nikakav pbrazac. Molim Vas pomagajte. Želim raditi po zakonu , a malo mi je teško.
djurdja007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2011., 13:12   #13
Nije bitna forma - poslodavac napiše odluku o preraspodjeli u kojoj stoji i točka da radnik potpisom dobrovoljno prihvaća takvu preraspodjelu, te radnik istu potpiše.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 12:45   #14
Ime radnika

Dana xx xx xxx poslodavcu ________ dajem (ili dostavljam) slijedeću:

I Z J A V U

Dobrovoljno pristajem na prekovremeni rad.



Datum: Potpis:

Ovo je dovoljno. Ako vam se čini prešturo možete se u uvodu pozvati na zakon o radu i kolektivni ugovor. Inače prema zakonu o radu izjavu o dobrovoljnom pristanku na prekovremeni rad trebaju dati samo trudnice, roditelji s djetetom do 3 god. starosti, samohrani roditelj s djetetom do 6 g starosti i radnik koji radi u nepunom radnom vremenu. (čl. 45 st 6 ZOR)
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2011., 18:50   #15
ja sam imao slican slucaj,povecao se obim posla i im smo radili 58h tjedno,preraspodijela subota +2h dnevno prekovremeno i nitko nam nije zahtijevao pisani pristanak,mogu li ja to prijavit inspekciji zas. na radu,zaradio sam i herniju na tom poslu,samo nisam isao na bolovanje dok nismo posao zavrsili.Firma je drzava i to je moguce
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 21:07   #16
Question Dnevnice,prekovremeni...?

Molim pomoc.
Radim u firmi od 8 - 16 sati od Ponedjeljka do Petka, vikendi slobodni.
Dobio sam zadatak da za vikend Subota i Nedjelja radim u drugom gradu.
Sa sluzbenim autom idem do tog grada i treba mi sat vremena do tamo i isto toliko natrag.
Znaci iz kuce izadem u 9 a vratim se u 18 sati.
Koja su moja prava? Dali za to trebam dobiti dnevnicu, prekovremene, slobodne dane? Ili sve zajedno?
taboozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 09:36   #17
Po meni je to službeni put, i trebaš dobiti dnevnice. Ali budući da ti je to nekih 16 sati prekovremeno, a de facto moraš raditi toliko, pogotovo ako dosad nisi imao prekovremenih, trebao bi i ti platiti to kao prekovremene. Narvno, sve to ovisi o poslodavcu, tako da ćeš se vjerojatno morati odlučiti na jedno od to dvoje.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 01:00   #18
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Po meni je to službeni put, i trebaš dobiti dnevnice. Ali budući da ti je to nekih 16 sati prekovremeno, a de facto moraš raditi toliko, pogotovo ako dosad nisi imao prekovremenih, trebao bi i ti platiti to kao prekovremene. Narvno, sve to ovisi o poslodavcu, tako da ćeš se vjerojatno morati odlučiti na jedno od to dvoje.
Hvala
taboozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 19:45   #19
Prekovremni sati

Zna li netko koliko je po zakonu dozvoljeno prekovremenih sati mjesečno?
Negdje sam čua da postoji ograničenje po tome pitanju. Ako je to tako znači ispada da ukoliko poslodavac želi platiti veliki broj prekovremenih sati, on to ne može učiniti na legalan način?
kvisko123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 20:10   #20
Radnik mora na zahtjev poslodavca raditi 8 h tjedno. Prekovremeni rad ne smije trajati više od toga ekvivalentno mjesečno i u pola godine.

Ako prekovremeni prelazi više od 10 % radnog vremena mora se obavijestiti inspecija rada koja može takav rad zabraniti. Tu ti nastaje najveći problem, sjeti se onih što im je prijetila kazna zbog previše prekovremenih. Tu ti i je najveći problem, jer je poslodavac dužan voditi i evidenciju radnog vremena, tako da ti kazna prijeti najkasnije kad ti ulet iinspekcija.

Pogledaj Zakon o radu (N.N 149/09).
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.